Eerst auto beheersen en dan pas de weg op i V*S Vissen op vakantie CHINA HEEFT OLIE GENOEG Cursus sport vissen I sport Meer Vissport Veilig Verkeer Nederland ijvert voor afgesloten oefen terreinen VELTMAN HILVERSUM - Jaarlijks gaan rond achthonderdduizend mensen op voor hun eerste rijexamen. Vele moeiza me uren met piepende banden, hor- tende motor, zweet en hartkloppin gen zijn daaraan voorafgegaan. Vooral de beginnende automobilist j stuntelt beverig door het verkeer met risico's voor hem en de andere weggebruikers. Veilig Verkeer Nederland Is hard op weg daar wat aan te doen. Men ijvert voor afgesloten oe fenterreinen, waar de leerling- chauffeur vertrouwd kan raken met de grondbeginselen van het autoreden. In die beslotenheid leert hij in gemiddeld vijf uur gas geven, koppelen, sturen en remmen. Dat scheelt vier mil- joen lesuren op de openbare weg met alle verminderde risi co's van dien. Hilversum, Tilburg en Leeuwar den hebben al een „autotuin". Zwolle en Arnhem gaan binnen- i kort van de rem. In negen an dere steden probeert Veilig Ver keer Nederland rijschoolhouders en gemeente warm te maken voor een betere opleiding van de autobestuurder. Daar schort nog wel wat aan. Wie drie Jaar in het bezit van zijn rilbewijs is en de vereiste voor zieningen in zijn auto heeft aan gebracht,mag rijles geven. 8n ons land geven zich op dit mo ment dan ook zo'n zevenduizend man voor instructeur uit, maar veel van hen zijn beunhazen. Een wettelijke regeling voor de autorijopleiddng is al klaar, maar nog niet van kracht. Zou die op dit moment ingaan, dan zouden niet meer dan 2200 rij- instructeurs bevoegd zijn. „De overheid heeft de autorijop leiding eigenlijk altijd maar een beetje laten lopen", zegt G. Kla sen, oniderwijskunidlig medewer ker en hoofd van de sectie op voeding en vorming van WN, „zolang die wet nog niet van kracht is zitten er prutsers on der de instructeurs. De betere mensen hebben vrijwillig de VAMOR-opleiding en de cursus methodische instructie gevolgd. Dat heeft ze enkele duizenden guldens gekost. Straks zijn die diploma's gelukkig verplicht". (Vakbekwame rijschoolhouders zijn van het grootste belang. „Als Je ziet wat voor opleidin gen mensen moeten hebben voor z\j een bepaalde machine mogen bedienen", zegt J. Dor- land, projectleider van de afde ling Oefenplaatsen Rijdend Ne derland van VVN, „in het ver keer gaan miljoenen mensen met zo'n machine de weg op. Gaat een machine in een fa briek kapot, dan is dat nog tot daar aan toe. Op de weg gaan niet alleen machines, maar ook mensen kapot". Om die risico's te beperken legt VVN in navolging van Japan, West-Duitsland en Oostenrijk de „autotuinen" aan. „De mensen leren er de elementaire rijtech- nieken", zegt Dorland, „ze ra ken vertrouwd met de auto. Vooral de dames zijn nogal ze nuwachtig en ze zijn blij als er eerst even niets aantoamjt". In de vijf uur, die de mensen ge middeld nodig hebben om met die auito te leren „spelen", wor den ook de bijzondere verrich tingen als keren, file-parke ren, achteruitrijden en helding- proef doorgenomen. „Met een grote mate van zelfstandigheid voor de leerlingen", zegt Kla- sen, „eerst zit de instructeur nog naast de bestuurder. Daar na gaat hij achterin zitten en tenslotte stapt hij uit en moet de leerling zelf rijden'. Leerlingen en instructeurs zijn en thousiast over de „autotuinen". Gemeenten werken zoveel mo gelijk mee. „VaAk wordt niet meer dan een symbolisch be drag aan huur voor een terrein gevraagd", zegt Dorland, „de rijschoolhouders in een bepaal de stad betalen dat samen. Maar het bedrag is zo laag, dat het geen invloed heeft op het lesgeld vain de leerlingen. Aleen in de grote steden ligt het moei lijker." Zo is WN' in Den Haag nog niet tot de gemeente doorgedrongen. In Rotterdam ketsten de onder handelingen met stadion-direc teur De Kdmpe af. VVN heeft nu het oog op het oude veiling terrein aan de Veilingweg, maar daarvoor wordt totnogtoe een prijs bedongen, die niet haalbaar is. Toch streeft VVN naar een „auto- tuin" in alle achtenveertig plaatsen waar ry-examens wor den afgenomen. „Dat is het ideaal", zegt Klasen, „de men sen moeten in de toekomst niet eerder les kunnen nemen dan nadat zij een bewijs hebben, dat zij die auto beheersen en een tweede bewijs, dat zij de theorie kennen. Dan mogen zij pas echt les nemen op de openbare weg". Ook rond het rijexamen heeft WN zijn verlangens. „Voor het examen gaat de leerling altijd nog een uurtje met de instruc teur rijiden", zegt Dorland, „nu kan hij alleen rijden op 't oefen terrein. Is hij geslaagd, dan moet hij de gelegenheid krijgen om onder deskundige leiding op het oefenterrein aan zijn eigen auto te wennen. Ook moet hij er met een caravan kunnen oefenen onlier het oog van de instruc teurs. Wie zijn rijbewijs heeft gehaald mag immers ook een aanhangwagen t?ekken. Dan krijgt dat cadeautje tenminste ook waarde". Een toekomstbeeld met meer kans op minder brokken. „Dat hoef je niet wetenschappelijk te bewijzen", zegt Klasen, „wie goed voorbereid op de weg komt maakt minder kans op on gelukken. Bij elke slechte oplei ding kan je altijd nog honderd worden, behalve bij een slechte autorijopleiding. Dan zit het er dik in dat je de honderd niet haalt". de leerling rijdt zelfstandig Er zijn talloze mooie visplekjes in het buitenland. PEKING (AFP) Terwijl de Wes terse wereld als gevolg van de olie crisis naar nieuwe energiebronnen 4 zoekt, tracht China te komen tot een I uitgebreider gebruik van aardolie. 1 Dit brengt grote investeringen met zich mee voor de ontginning van de i naar men denkt uitgebreide olie- voorraden van het land. j China produceert jaarlijks ongeveer 50 miljoen ton olie. Dit is het cijfer i dat premier Tsjou En-lai voor 1973 bekend heeft gemaakt. Deze hoe- 'i veelheid voorziet in 12 pet van het to tale energieverbruik in China. De I steenkool levert 80 pet en de overige 8 pet komt van waterkrachtcentra- les. Voor waarnemers staat het vast dat China tegèn 1980 een vierde van zijn totale energiebehoeften uit olie zal halen, ia 1973 heeft China in het buiten land voor ruim een miljard dollar petrochemische installaties gekocht. Sinds november Jl. hebben enige Amerikaanse ondernemingen voor bijna 10 miljoen dollar materieel verkocht voor de opsporing en win ning van Chinese olie te land en in de zeebodem. Japanners die vorig Jaar Peking be zochten, menen dat China reeds in 1978 een olieproduktie van 100 mil joen ton per Jaar kan bereiken. Over de omvang van de Chinese olie voorraden weet men heel weinig. Volgens het blad "U.S.-China Busi ness Review" van de Nationale Raad voor de Chinees-Amerikaanse handel omvat de Chinese olievoor raad te land 25 tot 30 miljard ton. Onder de Chinese zeebodem zou ech ter nog eens 20 miljard ton op ont ginning wachten. Op het ogenblik levert het olieveld van Tasjing waar bijna 2.000 boorto rens staan, 30 pet. van de totale pro- duktie. Tasjing ligt in het noordoos ten van China, nabij de grens met de Sowjet-Unie. Daarom trachten de Chinezen andere olievelden te ex ploiteren die verder in het binnen land liggen en dus niet zo kwestbaar zijn ingeval het tot een conflict met Moskou zou komen. Dit Jaar werden in de lijn van deze politiek al twee nieuwe olievelden in exploitatie ge- Een van deze twee nieuwe velden zal, volgens het persbureau Nieuw- China, heel wat meer olie voortbren gen dan het veld van Tasjing. Het ligt bij Itoe in de kustprovincie SJantoeng, ten zuiden van Peking, 't Tweede nieuwe veld ligt in Takang, aan de rand van de Golf van Po-Hai, ter hoogte van de Chinese hoofdstad. Men weet niet hoe groot de capaci teit is van deze olievelden, maar zij wordt zeer groot geacht. Voorts meent men te weten dat bij proefboringen in de Golf van Po-Hai in 1972 en 1973 belangrijke olielagen zijn ontdekt. Dat het de Chinezen ernst is met hun olieproduktie blijkt duidelijk uit het geleidelijke oversohakelingsproces van steenkool op olie. Reizigers heb ben opgemerkt dat bij de Chinese spoorwegen waar tot voor enkele Ja ren alleen stoomlocomotieven te zien waren, nu ook dieseltreinen rijden. Ook verscheidene fabrieken schake len over van steenkool op olie. Bo vendien produceert en koopt China op grote schaal transportmaterieel dat volledig is aangewezen op aard olieproducten als brandstof, zoals vrachtauto's en vliegtuigen. De komende weken zullen weer tienduizenden Nederlanders met vakantie naar 't buitenland gaan. Er zullen er bij zijn die hun hen gels meenemen om ook in het bui tenland eens te proberen een visje te verschalken. En dan denk ik niet in de eerste plaats aan ech te "vislanden" als Ierland en Noorwegen, maar aan de landen rond de Middellandse Zee als Spanje, Italië en Joego Slavië. De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTK. 11. tel. 24020 Binnen het bestek van deze ru briek is het onmogelijk om diep in te gaan op de visomstandighe- den langs deze kust. Het zou vele visrubrieken vergen en u zou mis schien net naar een ander plekje gaan. Om u toch niet helemaal on voorbereid "het bos in te sturen" volgen hieronder wat tips, waar mee u' mogelijk uw voordeel kunt doen. In elk geval kan het u heel wat problemen besparen. Een groot probleem voor de va kantiegangers, die per vliegtuig reizen is steeds het schadevrij ver voeren van het hengelmateriaal. Aangezien er bij het vervoeren van de bagage niet al te zachtzin nig met de spullen wordt omge sprongen vereist een en ander ex tra zorg. Een normaal foudraal, hetzij van zeildoek of van leer biedt in een vliegtuig te weinig bescherming, en het is meer dan eens voorgeko men dat hengelaars op hun va kantiebestemming arriveerden met werphengels met platgedruk te of afgebroken ogen om nog maar niet te spreken over gebro ken hengeldelen. Wat nu te doen? Wel er zijn pvc- buizen in de handel die normali ter gebruikt worden voor riole ring en waterleiding, maar op lengte gemaakt, ook uitstekende dienst kunnen bewijzen als "vlieg- tuig-proof" hengelfoudraal. De bei de uiteinden kunt u afsluiten met al dan niet afschroefbare deksels, die eveneens bij handelaars in bouwmaterialen en doe-het-zelf- zaken verkrijgbaar zijn. Om het geheel wat gemakkelijk ELAN echte visboten. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieks- monteur. Boot-Centrum b.v. te transporteren kunt u in het midden met een paar schroefjes een handvat bevestigen, of wat nog eenvoudiger is, er twee sleuf jes in zagen en daar een draag riem door halen. Welke hengel ne men we mee op vakantie? In de eerste plaats zou ik u advise ren een wat langere soepele werp. hengel. Daarmee kunt u zowel aan de kust als in het binnenwa ter vissen. Over het algemeen zijn de moge lijkheden om, met een vaste hen gel te vissen in het buitenland maar spaarzaam aanwezig. Mocht dat wel zo zijn, dan kunt u altijd de werphengel als zoda nig gebruiken. Het aas geeft in het buitenland ook nogal eens pro blemen. Het brood is vaak erg droog en wormen zijn meestal na een paar dagen dood. Daarom is het beste een doosje maden mee te nemen. Het is een universeel aas dat bijna overal te gebruiken is en wanneer het koel be waard wordt wel ruim een week houdbaar is. Zet de doos alleen HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76 - Leiden Telefoon 34867 nooit ind ebrandende zon, want dan heeft u na een paar dagen al leen maar poppen. Het is ook ver standig om een paar kleine punt jes smeerkaas in de koffer te stoppen, om daarvan in voorko mende gevallen met behulp van brood en water een deegje te ma ken. Neem ook wat werplood mee voor het geval u wat verder weg moet vissen of in stromend wa ter een hengeltje uitgooit. Stel u ook altijd even op de hoogte of er voor een bepaald viswater vergun ningen nodig zijn. Het kan u veel geld en narigheid besparen. En dan het vissen zelf. In ne gen van de tien gevallen zal het voor u totaal onbekend water zijn. U kent dus niet de specifieke eigenschappen van het water, de beste plekjes en de meest succes volle viswijze. Als u dat zelf wilt ontdekken kost dat veel tijd, en u verspilt daarmee dagen van uw vakantie. Daarom is het han diger om eens uw licht op te ste ken bij de locale hengelaars. Pro beer er achter te komen waar en hoe ze vissen en wat het beste aas is. De meeste hengelaars zijn best bereid om enkele van hun visgeheimen prijs te geven. Som migen zijn zelfs bereid u een dag- Je mee te nemen in hun boot als u belangstelling voor de visserij toont. Stel u van de vangst in de zuidelijke landen niet al te veel voor. Langs de kust wordt soms een harder of een makreel gevan gen. In de meren wil nog al eens wat zonnebaars of een forelletje rondzwemmen. De eerste vissen moeten het meestal van hun fraaie uiterlijk hel blauw en geel hebben en niet van hun afmetingen. Sinds kort bestaat er een schrif telijke cursus sportvissen. Voor die groep hengelaars die iets meer van hun vrijetijdsbesteding wil len afweten dan hoe een dobber en een haakje eruit ziet is de Ko ninklijke PBNA uit Arnhem net begonnen met een cursus, die vol ledig is gericht op de hengelsport. Aan de cursus verlenen vele be kende „schrijvende vissers" en "vissende schrijvers" hun mede werking. We noemen u vaste hen gel- en wedstrijdspecialist Rein van Rutten, caster Ronald Fen- ger, hengelbouwër Cor van Beur den, de zeehengelaars Iwan Ga- ray en Stef de Bruin, vliegvisser Kees Ketting en bekende boeken- schrijvers als Hans van Onck, Jan de Winter, Henk Peeters en Jan Schreiner. Verder werd aan de cursus me dewerking verleend dóór het mi nisterie van Landbouw en Visserij en van de Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij, ter wijl de eindredactie in handen is van Kees Ketting en Jan Lokhoff, hoofdredacteur van het blad "De Nederlandse Hengelsport". In de zestien lessen, waaruit de cursus bestaat komen onder meer aan bod, de biologische eigen schappen van de vis, het weer en de invloed op de bijtlust van de vis de geschiedenis van de hengel- sport en de visserijwetgeving, de vaste hengel, aas en voersoorten, lijnen, haken en knopen, het fo tograferen van vissen, het wer pen, het zelfbouwen van hengels, de verschillende vissoorten, vlieg vissen, kunstaasvissen, zeevissen. Kortom teveel om op te noemen. Om zijn kennis te testen krijgt de cursist steeds een reeks vragen waarvan hij de antwoorden kan insturen. Bovendien bestaat Jaar lijks de mogelijkheid om deel te nemen aan een examen, dat in verschillende plaatsen in ons land wordt gehouden. Geslaagden krij gen een diploma en een snoek- speld. Het cursusgeld bedraagt 114 gulden Ineens of 120 gulden in zes termijnen. Inlichtingen over de cursus kunt u krijgen bij Ko ninklijke PBNA, antwoordnum mer 457, Arnhem. voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Janvossensteeg 75/77 Leiden Studiegroep karpervissen opgericht Sinds kort bestaat in ons land de "Studiegroep Nederland ter bevordering van de Karpervisse rij". Zeven enthousiaste karper hengelaars hebben naar het En gelse voorbeeld een vereniging op gericht die zich zal gaan bezig houden met alle facetten van de karpervisserij. In het oprichtings comité heeft onder andere zitting de bekende karperspecialist Jan B. de Winiter. Het ligt in de be doeling enkele malen per Jaar een eigen blad te laten verschijnen, waarin ervaringen van leden en artikelen van deskundigen een plaatsje krijgen. Tevens is men van plan jaarlijks een dag te or ganiseren waarop de leden van gedachten kunnen wisselen over di diverse vormen van kapervis- sen, terwijl tevens die dag een hengeltje zal worden uitgegooid, in een speciaal kaperwater. Aan de hand van een enquête heeft het comité Inmiddels een schat van gegevens verzameld over ma terialen en methoden die bij het vissen op karper worden toege past. Bovendien zullen de leden hun vangstgegevens kunnen mel den. Aan de hand daarvan zal elk seizoen een lijst worden opge steld. De Nederlandse groep zal weliswaar zelfstandig gaan ope reren maar toch contacten onder houden met de British Carp Stu dy Group. Voor wie belangstelling heeft: een aanmeldingsformulier kan men onder meer aanvragen bij Frits Beutick, Kagerdreef 140 in Sassenheim, tel. 02522-12548. PAGINA 13 ZATERDAG 13 JULI 1974

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13