De Bijlmermeer: Kruitvat met Surinaamse lont Koop 'mnü! Actieleider Maatrijk: "Regering doet er geen moer aan De afsluitbare si:ï!iÏLwil Vapona* Cassette* voor een zomerlang zonder vliegen en muggen I DONDERDAG 11 JULI 1974 OBO-voorzitter Alberts: "Slechte voorzieningen het voornaamste kwaad". Aktieleider Just Maatrijk: "De mensen gaan naar de verdommenis" De Surinaamse kraakactie die vorige week in de Bijlmer meer plaats vond heeft een ding goed duidelijk gemaakt: de opvang en begeleiding van Surinamers die naar Neder land komen is te enen male onvoldoende. De bij het conflikt betrokken partijen, te weten de gemeente Amsterdam, de woningbouwverenigingen, Bijlmerbewoners en Surinamers, zijn het hierover roerend eens. 1. Hoezeer men op andere punten ook van mening mag: verschillen, una- niem komt de wens naar voren dat er nu eindelijk eens een begin wordt gemaakt met een fundamentele l~ aanpak van dit probleem. Een eerste l_ aanzet hiertoe vormde het speedbo ot raad, dat de Amsterdamse wethou- der van volkshuisvesting Kuijpers i- samen met zijn collega van sociale 1_ zaken, Van der Eyden, eind vorige }I week met minister Van Doorn van ?- maatschappelijk werk voerde. Kuij pers: „Wij hebben onder meer jj aangedrongen op regeringsmaatrege- r- len om de verwachte stroom van rond de 12.000 Surinamers, die voor eind 1975 naar ons land :ullen x komen, op te kunnen vangen. We st schatten namelijk, dat er ongeveer 10.000 naar Amsterdam zullen gaan en dat zou een onhoudbare situatie opleveren. De mogelijkheden om de Surinamers over Nederland te spreiden, wat ze trouwens zelf graag willen, worden nu op korte termijn onderzocht. Het zogenaamde Oegan- dezenpark is bij voorbeeld in dit verband genoemd, maar er moet veel meer komen". Een andere oplossing zou een al dan niet vrijwillige indamming van de emigrantenstroom uit Suriname zijn. Gezien het discriminatoire karakter van een dergelijke maatregel heeft j minister De Gaay Fortman al gezegd hier niet aan te willen 'Terecht, vindt Kuijpers: „Wij gaan look als gemeente proberen het probleem op te lossen. Binnen i enkele maanden komt er een soort inventarisatie van wat er allemaal mis is en wat er aan gedaan kan ;worden. De opleiding van die grote groepen ongeschoolde Surinaamse [jongeren bij voorbeeld. Maar het 'voornaamste is, dat er structureel |lets gebeurt. Kijk, deze kraakaktie is (ten symptoom. Voor de tachtig toetrokken Surinaamse gezinnen kan Ik misschien wel een oplossing vinden, maar zo zeker als wat heb ik dan binnen de kortste keren dezelfde moeilijkheden. De sfeer in de Byimermeer en met dame in het komplex Gliphoeve, fwaar de kraakactie is geconcen treerd, is ondanks het vorige week maandag bereikte voorlopige ak koord nog vrij gespannen te doemen. De regeling die tussen de gemeente en de krakers, die in de maatschappelijk werker Just Maat rijk een welbespraakte woordvoerder hebben gevonden, is getroffen voorzit in een speciale commissie die zich over het geval zal buigen. Voorts komt er binnen veertien dagen een lijst met namen van de kraakgezinnen, waarna de gemeente kal bekijken wie erin mag blijven en pie naar elders zal moeten worden overgebracht. Maatrijk: „Ik heb deze aktie geleid tarnen met de drie andere leden van de werkgroep Huisvesting Sutina- mers-Antillianen Bijlmermeer. Al Binds lang kwam ik geregeld in Aanraking met sociaal-economische problemen van Surinamers die zich In Nederland kwamen vestigen. Ik heb alles goed doordacht en, bestudeerd, en ik geloof dat wij ons Door Alexander Münninhof doel zullen bereiken. Het gaat et nu in de eerste plaats cm het woningbeleid te verbeteren, maar op de lange baan is onze bedoeling de regering er toe te brengen het Surinaams-Antilliaanse probleem se rieus aan te pakken. Die m*nr«n worden aan him lot overgelaten, weet Je. Ze komen naar Nedenand in een soort vlucht naar sociale evrbetering, maar wat ze hier uiteindelijk vinden is een vijandige omgeving waar ze geen kontaks mee kunnen krijgen en waarin ze niet aan de slag kunnen komen. Ze vervallen tot apathie, omdat de regering geen moer, maar dan ook geen moer voor ze doet. Kunt u het ons dan kwalijk nemen, dat wij op deze manier aktie voeren? Meneer Kuijpers heeft een lijst met 18.000 urgentiegevallen, maar daar haal ik een streep door. wy hebben de overtuiging, dat de tachtig gezinnen die in deze gekraakte woningen zijn ondergebracht werkelijk urgent ziln, en dat wij ze moeten helpen. Daarom zeg ik ook: deze mensen blijven in de Gliphoeve, wat er ook gebeurt. Zij zijn tenminste gered, en ik zal niet toestaan dat er onder hen nog slachtoffers zullen vallen. U moet maar eens gaan kijken in die Amsterdamse pensions, waar ze met z'n tienen in een schandalig hok moeten samenwonen! Weet u, dat Amsterdamse Sociale Zaken dertien gulden per persoon per dag betaalt voor die krotten? Daarom zeg ik ook tegen Kuijpers, dat wij met deze aktie een hoop geld besparen: voor hetzelfde bedrag kunnen onze mensen hier gemeubileerd en gestoffeerd wonen". Volgens Maatrijk discrimineren de woningbouwverenigingen die moeien beslissen wie er in de Bijlmer wordt toegelaten: „Ik kan u brieven laten lezen, waarin aanvragen van Suri namers worden afgewezen omdat zij Surinamers zijn. voordat onze aktie begon heb ik persoonlijk vijftig lege woningen in de Gliphoeve geteld, een onmogelijke situatie". Navraag bij enkele woningbouwver enigingen, die bij net kunflikt betrokken zijn, levert curieuze reacties op. De directie van Zomers Buiten (32 flats in de Gliphoeve) heeft haar medewerker Stèensma, die in een eerder stadium van de kraakaktie opviel door gespierd taalgebruik tegenover de pers als het Surinamers betrof, een spreek verbod opgelegd, zo vertelt een kribbige secretaresse ons. „Meneef Steensma heeft het allemaal niet zo gezegd, het is verdraaid in de krant gekomen", laat zij ons weten. Bij een andere grote vereniging. Ons Belang, is de directie met vakantie. Het lagere Kader blijkt iets spraakzamer: „Het probleem is, dat er teveel Surinamers zijn, meneer. Ze worden zomaar, zonder behoorlij ke informatie, in inderdaad mooie flats gestopt, met alle gevolgen van Surinaams kraakgezin: "W\j willen hier "blijven dien. Op een gegeven moment krijg Je dan, dat ze met z'n tienen zitten in een driekamerflat. Controleren is er niet bij, want ga Je kijken en zeg Je er wat van, dan is er „een verjaardag" en zijn ze allemaal „op visite". U begrijpt toch wel, dat wij zoveel mogelijk Surinamers afhou den, om deze redenen". Een andere functionaris van Ons Belang laat weten, het roerend eens te zyn met al het lelijke, dat Steensma over zaken als bevuiling, verwaarlozing en bedreiging door Surinamers in een eerder stadium aan de pers heeft prijsgegeven: „Meneer, wij mogen geen huis binnen dat gekraakt is, en dat doen wij liever ook want we beschouwen ze nog een mes tussen Je ribben te krijgen. De troep daar kunnen we wel opruimen voor ze, en dat doen we ook want we beschouwen ez nog altyd als onze medemensen. De voorzitter van de overkoepelende Federatie van Woningbouwvereni gingen, de heer Jan de Jong: „Van regelrechte discriminatie is mij niets gebleken. Hoort u eens hier: elke vereniging heeft het recht, de plicht haast, om bepaalde regels te stellen. Er zyn enkele normen, zoals solvabiliteit en een garantie dat de woning behoorlijk bewoond wordt. Als iemand de huur niet kan betalen wordt hij niet toegelaten, of het nou een Surinamer is of iemand uit de Oudemanspoort. Als je de Bijlmer in wil en Je hebt niet meer dan een matras en een tv, ik stel het nou maar een beetje cru, Ja dan ls het logisch dat Je wordt afgewezen. Weigeringen komen re gelmatig voor". „Hebt u enig diee hoe het percentage weigeringen over Surina mers en niet-Surinamers verdeeld ligt?" „Meneer, we kunnen hier niet van alles een boekhouding gaan bijhou den. De normen gelden voor iedereen, zoals ik al zei". „Er wordt dus door de woningbouw verenigingen niet gediscrimineerd?" „Dat vind ik een onbehoorlijke vraag, zet u dat maar in de krant. Ik zit niet op achttien woningbouw- kantoren tegelijk, ik kan dat dus niet weten". Een andere zaak is, of er intern in de Bijlmer van discriminatie sprake is. De heer Alberts, voorzitter van de Onafhankelijke Bewoners Orga nisatie van de Byimermeer, is zeer omzichtig in zyn antwoord. HU vindt eerder, evenals de heer Van Dormalen, directeur van de Stich ting Samenlevingsopbouw Zuid-Oost Lob, dat de reeds oestaande problemen in de Bijlmer door de grote toevloed van Surinamers zijn geaccentueerd. Alberts: „Al Jarenlang overleggen wij met de gemeente over normale faciliteiten die dit woongebied zou moeten hebben, zoals winkels en nachtbussen. Er komt bitter weinig van terecht. Dat heeft geleid tot wrevel bij de bewoners. Als ik gewoon de bus niet kan uitstappen, omdat de halte in een enkeldiepe modderpoel staat, Ja, dan begrijp Je wel dat ik zeg van: hier baal ik van. Wat sommige mensen n u beweren, namelijk dat er een soort blanke exodus uit de Bijlmer aan de gang is vanwege de Surinamers, dat is gewoon niet waar. De ondeugde- Ujke voorzieningen zyn de voor naamste oorzaak. Wel is het zo. dat er veel op de Surinamers wordt afgereageerd. Als Je toch al moeilijkheden hebt, is het verklaar baar dat Je 's avonds overgeirrlteerd reageert, als die harde muziek van boven uit een Surinaams huisgezin blijkt voort te komen". De vaak genoemde grotere krlmina- liteit onder de Surinamers det Van Dormalen evenmin zitten: „De wil haar kinderen erbij hal^n, omdat ze dat bij de andere fotografen ook gedaan heeft. Het kale interieur is weinig hartverhef fend, maar nog altijd beter dan de beruchte pensions in Amsterdam, vindt zij. Ondanks ons aandringen krijgen wij niet de gelegenheid oin een kraakwoning, die niqt op het lijstje van Maatrijk staat, te bezichtigen. „Omdat die mensen liever niet gefotografeerd willen worden in hun ellende", licht hij toe. Wel worden we rondgeleid in een flat die zojuist in deplorabele staat is achtergelaten door een Nederlands gezin, dat met een forse huurschuld met de noorderzon is vertrokken. „Dan kun je zien, dat niet alleen Surinamers vernielingen aanrichten", merkt Maatrijk bitter op. Als wij vragen hoe Maatrijk aan de knokploeg is gekomen, waarmee hij in het begin van de aktie heeft gedreigd, wijst hij tijdens onze wandeling door de eindeloze beton nen gangen van het complex op de Surinamers, die hem bijna allemaal vriendschappelijk groeten: „Ik hoef de er echt niet om te vragen, hoor Deze mensen zijn bereid om wat ze nu hebben tot het uiterste te verdedigen". Het hoeft geen betoog, dat door» deze gespannen situatie de 3iJImez beangstigend veel lijkt op het beroemde kruitvat met de lont. Ez hoeft, zo geven vele betrokkenen roe, niet veel te gebeuren of er komt een explosieve kortsluiting die de vijf Jaar geleden zo optimistisch gestarte woongemeenschap tot een rampge bied zal herleiden. Verhalen over verkrachtingen, roof en Intimidatie door Surinamers in de winkels van het aanloopcentrum duiken gerege d op in de conversatie met bewoners, die liever anoniem willen blijven. Wethouder Kuijpers: „Er is inder daad iets groeiende, en als we nu geen maatregelen nemen wordt net ons binnen niet al te lange tijd fataal. We moeten nu krachtig de zaak ter hand nemen op landelijk niveau". 'Toegelaten door het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne onder nummer 6247N. Bij drogist en kruidenier mers, het zijn er ongeveer 7500 op een totaal van 30.000 bewoners, levert geen overlast op. Wij kunnen overigens met ons detachement van 28 man redelijk tot goed opschieten met de Surinamers, dat is tijdens de kraakaktie ook gebleken. Je moet heel voorzichtig zijn met generalise ren, we hebben wel eens impulsief een serie inbraken aan Surinamers toegeschreven, terwijl het uiteinde lijk Duitsers bleken te zijn". Pas na enig aandringen geeft Van der Vegt toe, dat op het gebied van kruimeldiefstallen de Surinaamse gezochten in de meerderheid zijn: „Maar verbindt u daar alstublieft geen conclusies aan". Een blik op het politieprikbord toont ons een uitvoerig artikel uit een ochtendblad, waarin een foto van Just Maatrijk is opgenomen met als onderschrift: „Verlosser Maatrijk: „Wij laten ons niet optakelen". Een politiehand heeft er als subscriptum bij geschreven: „en wij ons niet bang maken". Bijlmer is in principe een louche buurt", vindt hij, „Je moet hier 's avonds eens rondlopen: geen mens op straat, overal half of niet verlichte nissen. Je krijgt dan bij vrouwen vaak aanrandingscomplex en, die verbonden worden met de Surinamers zonder dat daar veel reden voor is". De chef van het politiepostüuis Bijlmermeer, brigadier B. van der Vegt, is het hier mee eens: „De procentuele minderheid van Suzlna- Van der Vegt: „Zoals gebruikeiyk patrouilleren wy getweeën, maar het komt best eens voor dat een agent alléén op onderzoek uitgaat". Een wandeling door het wooncom plex Gliphoeve maakt desalniette min toch duidelijk, waarom er minstens van enig onbehagen sprake is bij de weinige niet-Surinaamse bewoners. Buitenstaanders worden achterdochtig gadegeslagen, en als wy het café van de flat willen betreden wordt ons weliswaar niet de toegang ontzegd, maar blijven de twee Surinaamse Jongeren in de deuropening wel pal staan. Wij zien twee Nederlandse vrouwen zich duidelijk haastig naar de parkeerga rage begeven, een levensgrote herdershond aan de lijn. Van een echte puinhoop, zoals zo vaak gezegd wordt, is niet veel te merken, al is hier misschien de opruimdienst van de woningbouwverenigingen, die net geweest is, debet aan. Vergezeld door Maatrijk bekijken we een van de woningen die gekraakt zijn. De Surinaamse vrouw die ons opendoet

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9