NV SH verbolgen over ingrijpen van de minister D'66 -ers willen nieuwe partij Kalkar- lieffing toch betalen AFVALBEDRIJF MOET AAN EISEN VOLDOEN "Afschieten wilde zwijnen probleem" NORIT 'Blijf af van geboorteregeling9 Douane Schiphol vindt heroine Banken voor half miljoen opgelicht door parachutist Sluiting deel "Rijnmond" dreigt Avio-brug scheurde vleugel KLM-Boeing Rus roept hulp in van marine MOORDENAAR MELDT ZICH VORIG JAAR MINDERDODEN IN VERKEER DONDERDAG 11 JULI 1974 DEN HAAG „De overheid moet van de geboorterege ling afblijven". Dit meent een verbolgen NVSH-staf, nu minister Van Agt van Justitie voor de tweede keer deze maand ingrijpt in het voortbestaan van een abortuskliniek. DEN HAAG Een nieuwe, pro gressief liberale partij moet de fakkel van D'66 overnemen. Naast PvdA, WD en CDA is er plaats voor zo'n partij. Dit is de teneur van enkele be schouwingen die politici van D'66 ten beste geven in de aanloop naar een congres in Amsterdam op 21 september, waar over het voort bestaan van de eens zo succesvol le partij wordt beslist. Dr. Jan Terlouw. fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer, vindt: "Voor mij staat vast dat er een aanzienlijk electoraat is dat behoefte heeft aan een niet-con- fessionele. niet socialistische, re delijke analytische ondogma tisch progressief-liberale partij". Terlouw meent ook: "Voor zo ver ik de partij, met name in het laatste Jaar, heb leren kennen be treurt een ruime meerderheid van de leden het dat D'66 zich niet on omwonden heeft opgeworpen als geformuleerde uitgangspunten en een duidelijke onafhankelijkheid ten opzichte van met name de PvdA" Terlouw zegt zijn steun toe aan degenen die op het geëigende mo ment een serieuze poging onder nemen een nieuwe party op te richten. Gezien zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van het kabinet-Den Uyl vindt hij, dat hij zelf het initiatief niet kan nemen. Anneke M. Goudsmit, Tweede. Kamerlid voor D'66, benatwoordt de vraag: „Moet D'66 biyven?" met een krachtig "Neen". Zij meent, dat de opheffing moet ge schieden per de datum van de installatie van de nieuwe Tweede Kamer na de eerstvolgende ver kiezingen vermoedelijk in sep tember 1977. Anneke Goudsmit vindt het de moeite waard naar wegen te zoeken de ideeën van D'66 ("intellectuele inhoud") op een andere manier te verwezenlij ken. Voor het oprichten van een nieuwe partij voelt zij "op dit mo ment" nieits. Staatssecretaris mr. J. P. Glas- tra-van Loon houdt degenen die nog met D'66 bezig zijn voor, dat de doelstellingen van deze partij "bij PvdA en PPR niet in voldoen de veilige handen zyn". Over de progressief-liberale partij zegt hij "Er is voor wie wel bereid is de partij maar niet de doelstellingen van D'66 prijs te geven een nood zaak om aan het totstandkomen van zo'n partij te werken". Glastra-van Loon vindt, dat op 21 september de bereidheid moet komen vast te staan D'66 op te heffen ten behoeve van een nieu we party. Hy is ertegen D'66 nu al te ontbinden. "Er bestaat in de Nederlandse politiek behoefte aan een progres sieve groepering, een partij met open oog van de belangryke nieu we vraagstukken, die by het kie zen van de oplossingen een sterke nadruk legt op persoonsgerichte maatregelen, individuele vryheid, zelf denken en doen door de bur gers, kortom een progressief-libe rale of vrijzinnig-democratische groepering", concludeert drs. Er- win Nypels, lid van de Tweede Kamer. Na sluiting van het Sarphatlehuis in Amsterdam wordt Bloemenhove ln Haarlem, de enige kliniek in Ne derland waar abortus mogeiyk is tussen de twaalf en achttient weken zwangerschap, met sluiten bedreigd. „Een regelrechte aanval op ons al ler welzijn", aldus de NVSH, die Ju ridische stappen voorbereidt om de overheid onder druk te zetten. Sluiting van de Haarlemse kliniek heeft gevolgen voor de overwegend Jongere vrouwen die vaak gedreven door angst later dan normaal om abortus vragen. Per Jaar melden zich ongeveer 2500 vrouwen velen onder de twintig Jaar voor abor tus terwijl ze al geruime tijd zwan ger zijn. De abortus klinieken ver wijzen deze vrouwen door naar de kliniek in Haarlem. Wanneer zij daar niet meer terecht kunnen, is abortus in Engeland slechts de eni ge mogeiykheid. De artsen voelen dit als een terugkeer naar een on gewenste situatie. Bane NVSH-woordvoerder Hartog: „Meis-' Jes tussen de vijftien en twintig jaar durven thuis vaak niet te ver tellen dat ze zwanger zijn. Ze zijn bang en weten niet wat ze moeten doen. De kliniek in Haarlem is er Juist voor die vrouwen. Aborteren tussen de twaalde en achttiende week is medisch verantwoord. De hoofdinspectie voor de volksgezond heid heeft er zyn toestemming aan gegeven". Hoewel de wet het verbiedt, is abortus een algemeen aanvaarde zaak wanneer het poliklinisch ge beurt. Abortus tussen de twaalf en achttien weken valt er buiten, om-' dat de vrouw na de ingreep een nacht moet overblijven in de kli niek. Tegen het werk in de Haar lemse kliniek bestaan ethische be-' zwaren. In artsen-kringen heeft men een sterk vermoeden dat de Nederlandse overheid op deze ma-' nier de abortuswet wil aanpassen LEEUWARDEN Het Elektrici teitsbedrijf Groningen-Drente heeft alsnog het recht gekregen om I bij klanten, die weigeren de zoge naamde Kalkar-heffing te betalen, de stroom af te snijden. Dit heeft het. gerechtshof te Leeuwarden bepaald. Kalkar is een in aanbouw zijnde snelle kweekreactor. Het gerechtshof vernietigde het vonnis van de rechtbank in Gronin gen, waarin indertijd was vastge steld dat het Elektriciteitsbedrijf ten onrechte de stroom had afgesneden van dr. A. Smit uit het Drentse Ida. De heer Smit weigerde de Kalkarhef fing te betalen. Hij is van 5 novem ber tot 18 december vorig Jaar van stroom verstoken geweest. Dr. Smit, wetenschappelijk mede werker van de Rijksuniversiteit in Groningen, toonde zich erg teleurge steld over het arrest. Hij dacht dat de belangen van de Elektriciteits maatschappij voor het hof zwaarder hadden gewogen dan zijn principië le bezwaren en vond dat een "beden kelijke zaak". Dr. Smit is niet van plan de Kalkar-heffing te betalen. Hij wil eerst de mogelijkheden van cassatie onderzoeken. SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft sistermorgen een Ma- leisiër aangehouden, die byna 5 kilo heroïne in zijn bagage had verbor gen. De Maleisiër die op de dag van zijn arrestatie zijn 31ste verjaardag vierde toonde zich volgens de douane zeer verbaasd over de in de dubbele bodems van zijn twee koffers verborgen heroine. De douane noemde de constructie van de twee koffers „zeer ingenieus vakwerk". aan de toekomstige Duitse wet, die abortus waarschijnlijk zal toestaan tot twaalf Weken. Hartog: „De overheid heeft een aantal klinieken zo in de tang dat we wel maatregelen moeten gaan nemen. Met strafrechtelijk ingrijpen doet zij inbreuk op het recht op geboorteregeling, dat de NVSH in Jaren voor iedereen heeft verwor ven. Dit verstoort het geesteiyk kli maat zoals dat ook al door de com missie bevolkingsvraagstuk (com missie Muntendam, red.) noodzake lijk wordt geacht. Namelijk uitge breide en nog betere hulpverlening bij de geboorteregeling." Stimezo. de stichting die de abor tusklinieken in ons land heeft opge richt, denkt dat er bij het verzoek van minister Van Agt tot sluiting van de Haarlemse kliniek helemaal niet gaat om de vraag of er wel medisch verantwoord wordt behan deld. „De minister weet heel goed dat er in de kliniek geen bezwaren zijn tegen de medische gang van zaken", aldus Stimezo. Volgens de vereniging moeten niet de twaalf weken de maatstaf zijn, maar de concrete nood van de vrouw. Die nood wordt groot wanneer abortus na twaalf weken niet meer mag en opnieuw grote groepen vrouwen in het verdomhoekje worden gedreven. Voorlopig heeft Stimezo voorgesteld Prinses Margriet om ln die noodsituatie haar dien sten aan te bieden en de vrouwen die in een later stadium van de zwangerschap abortus willen te hel pen. ADVERTENTIE mr. Pieter van Vollenhoven woonden gisteren een deel van de autoriteitendag bij, tijden het 25ste zomerkamp van het Zeekade ttenkorps Nederland. Aan boord van het jacht Piet Hein zorgde Prins Pieter Christiaan voor enige vrolijkheid door de zonnebril van z'n moeders neus te trekken. Rechts: Prins Maurits en links Prins Bernhard. AMSTERDAM Twee hebben met gefingeerde vliegtuig aankopen twee banken voor een to taalbedrag van een half miljoen gulden opgelicht. Ze zijn inmiddels door de Amsterdamse recherche ge arresteerd. Eén van de arrestanten is een be kende parachufcespringer, de 34-Ja rige Albert J. H. C., directeur van de op Ameland gevestigde parachute- school „Centre Parachutist Corne lls". De aindere verdachte is de 28- Jarige A. B. H. D., directeur van Air Enterprises te Amsterdam, een be- middelingsbedrijf voor de financie ring en verkoop van vliegtuigen. De mannen wisten eerst bij het bankiershuls Plerson, Heldring en Pierson een kwart miljoen los te peuteren en vervolgens nogmaals ROTTERDAM De NV afvalver werking „Rijnmond," in het Bot- lekgebied, hangt sluiting van het be- drijfsdeel boven het hoofd, waarin chemische afvalstoffen worden ver brand. Over ongeveer drie weken ver loopt een voorlopige vergunning voor 4300 arbeidsuren (een half Jaar), waarin het bedrijf heeft moeten zoe ken naar reinigingsapparatuur om rookgassen te behandelen. Men Is daarmee nu in het stadium deze en kele miljoenen kostende Investering bestekski aar te maken, maar de Centrale Milieudienst Rijnmond heeft al aangekondigd Gedeputeerde Staten te zullen adviseren „Ryn- mond" niet op de huidige vergunning te laten doordraaien. Gevolg daar van zal zijn, dat .Rijnmond" geen chemische afvalstoffen meer kan aannemen, juist op het ogenblik dat daarvan 85 ton per dag kan worden verwerkt. Het aanbrengen van de reinigings apparatuur zal enkele maanden duren. Waarheen de bedrijven in de tussentijd met hun afvalstoffen moe ten gaan is onduidelijk. In principe is het mogelijk dat ze op open water of op oncontroleerbare stortplaatsen worden geloosd. SCHIPHOL Een niet in de Juis te positie opgetrokken avio-brug, heeft gistermiddag op Schiphol de linkervleugel van een Boeing 747 van de KLM tijdens het wegslepen van de machine aanzienlijke scha de toegebracht. Het vliegtuig, de Orinoco, werd van de uitgang weggeduwd toen de be stuurder van de trekker merkte dat een uitstekend gedeelte van de avio- brug, die aangesloten was geweest Op de Waal zijn gisteren proeven genomen met een helikopter van op de achterste deur van het toestel, Italiaans fabrikaat: de Rijkspolitie te Water onderzoekt de moge- °P de linkervleugel rustte. Het on- lijkheden van de wentelwiek om deze toe te passen bij haar werk. heil was toen echter al geschied. Hier hangt de helikopter achter een patrouille-boot van de Rijks- De bru8 had een grote scheur in de politie. vleugel getrokken. Het vliegtuig stond op het punt de vlucht KL 641 met bestemming New York uit te voeren. Aan boord be vonden zich bijna 300 passagiers. Daar het vliegtuig te groot is om de draai vanaf de uitgang, waar de passagiers aan boord komen, naar de weg richting taxibaan te maken, werd het met draaiende motoren door een trekker naar het ruimere platformgedeelte geduwd. De passagiers zijn met een andere Boeing van de KLM met bijna 3 uur vertraging naar New York ver trokken. De autoriteiten van de luchthaven wijten het ongeluk aan een bedieningsfout. Ir. I. van der Kooi, de directeur, verwyt Gedeputeerde Staten dat zyn afvalverwerkingsbedrijf aan onmoge lijk te vervullen eisen moet voldoen. Wat de zware metalen betreft mag er niets uit de schoorsteen komen. „Ik kan dat niet garanderen," zo zegt hij. „Als er een tonnetje wordt ver brand waarop in loodmenie staat ge schilderd wat er in zit, ben ik al in overtreding. Bij het accepteren van chemisch afval gaat het bedrijf een NV waarvan Rijnmond en de 23 gemeenten de aandeelhouders zijn al uiterst selectief te werk. De luchtverontreiniging waarover we nu praten is gelijk aan de uitworp van vijf auto's, maar dan op een hoogte van 110 meter, waardoor de concentratie nog 10.000 maal wordt verdund, aldus de heer Van der Kooi. DEN HAAG Een marine-heli copter heeft gisteren een gewond bemanningslid van een Russische koopvaardijschip ten noorden van Ameland gehaald. De Russen hadden de assistentie in van de Marine Luchtvaardienst in geroepen. Iets wat zelden voorkomt, aangezien de Russen doorgaans trachten hun eigen zaken op te los- Een marine-arts, die door de heli copter aan boord was gezet, consta teerde een schedelbasisfractuur bij het bemanningslid. De patiënt bleek echter bij aankomst in het zieken huis ln Groningen te zijn overleden. hetzelfde bedrag bij de Nederland se Credietbank in Leeuwarden. Als onderpand voor deze bedragen liet het tweetal een aankoopfactuui zien van een Beechcraft-vllegtuig, waarop zou zijn gebleken dat al de helft van de aankoopsom zou zijn betaald. Inmiddels ls echter duide lijk geworden, dat de hele aankoop gefingeerd was en dat van de aan betaling geen sprake is geweest. Reeds vorige maand begrepen de banken, dat ze waren beetgenomen. Ze wilden de politie er echter niet in mengen. Pierson trachtte de scha de fce beperken door beslag te laten leggen op een ander vliegtuig van de parachuteschool. EINDHOVEN De moordenaar van de 19-Jarlge Jeanne van Vugts uit Best heeft zich gisteravond vrij willig gemeld bij de gemeentepolitie van Eindhoven. Het is de 21-Jarige Anton van D.. die afgelopen maan dagmorgen zyn vroegere vriendin met messteken om het leven bracht. Anton van D. waa op eigen gelegen heid met de auto, waarin hij direct na de moord was gevlucht, naar het hoofdbureau van politie gereden. De verdachte is inmiddels overgedragen aan de rijkspolitie. Waar hij de afgelopen drie dagen heeft doorgebracht ls nog niet be kend. De politie heeft Anton van D. gisternacht verhoord. DEN HAAG Voor het eerst in ve le Jaren is het aantal doden in het verkeer afgenomen. Vorig Jaar kwa men er 3092 mensen om door ver keersongevallen in 1972 waren dat er 3264. De daling is vooral een heilzaam gevolg van de olieboycot, die leidde tot autoloze zondagen en een (toen nog vrijwillige) snelheids beperking. Dit blijkt uit de definitie ve cijfers van het centraal bureau voor de statistiek over 1973. Geduren de de laatste drie maanden van het vorig Jaar vielen er 151 doden min der. In november en december, toen de autoloze zondagen van kracht wa ren, vielen er op zon- en feestdagen 60 slachtoffers minder te betreuren dan het Jaar daarvoor. Noord-Brabant was Nederlands on veiligste provincie met 577 slachtof fers. Daarna volgen Gelderland (442 doden), Noord-Holland (412 doden), Zuid-Holland (398) doden en Over ijssel (285 doden). ARNHEM Volgens deskundigen van Fauna Beheer Gelderland is het op belangryk grotere schaal afschie ten van wilde zwynen de enige mo gelijkheid om het sterk groeiende aantal van deze voor de landbouw schadeiyke dieren tot een verant woord niveau terug te brengen. An dere methoden, zoals het afrasteren van terreinen heeft weinig zin, aan gezien de varkens vaak toch door de versperringen heen komen. Het Jagen op wilde zwynen is ech ter een verre van eenvoudige zaak, zo legt de heer S. Schaap van Fauna Beheer Gelderland uit. De dieren opereren uitsluitend 's avonds en 's nachts, zodat het voor de Jagers moeilyk is met succes dieren af te schieten. Bevendien is het verboden de vrouwtjes met Jonge biggen te schieten. In het donker is een onder scheid moeiiyk te maken. dan vorige Jaren, baart de snelle groei van het zwijnenbestand nog zorgen. Enkele Jaren geleden zwier ven nog enkele honderden van de varkens vrij rond in Gelderland. Nu raamt men het aantal inmiddels op ruim 1000, die vorig Jaar voor tien duizenden guldens schade berokke nen aan aardappels- en maïsvelden. Beter zou het zyn wanneer de ja gers die verantwoordeiyk zyn voor het op een verantwoord peil houden van het aantal wilde zwynen en in principe ook de schade aan de boe ren moeten vergoeden, in de zomer maanden voor voer zorgen. De big gen groeien in een half jaar tot vol wassen varkens op en hebben veel voedsel nodig. Door het groeiende aantal zoeken de dieren hun heil nu op de akkers van de boeren. Wilde zwynen waren tot voor kort „schadelyk wild", volgens de Jacht wet. De Jacht was gedurende het gei hele Jaar open. Nu behoren de zwy nen tot het „grof wild" en is er een beperkte Jachttyd. Veroorzaken de dieren buiten het Jachtseizoen schade dan kan de Jager of grondgebruiker een vergunning aanvragen voor de Jacht. Volgens de heer Schaap zyn de laatste weken al tal van deze vergunningen afgegeven, alhoewel het aantal afgeschoten zwynen nog niet groot is. Door het op grotere schaal verbou- het aantal dassen in Gelderland toe genomen. Deze dieren zyn namely k verzot op dit gewas. De aangebrachte schade valt tot nu toe erg mee. Wel vry veel last hebben de land bouwers van konynen. Duizenden van deze knaagdieren doen zich tegoed aan de op de akker staande gewassen. Oorzaak van de meer dan normale konynenstand is volgens deskundigen het droge voorjaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7