vreemdgeld Britse Labour-partij wil BBC opheffen Nixon wist niets van zaak Ellsberg Australië boycot Frank Sinatra China wijst Russische grensvoorstellen af KRITIEK OP DAJAN ëSSSÏSS Kwwa Nationaliseer radio en televisie" Premier Portugal wil nieuwe verkiezingen Ook Kissinger gaf geen opdracht DONDERDAG 11 JULI 1974 SYDNEY (UPI) Een golf van verontwaardiging van de zij de der vakbeweging in Australië, over het ontreden van de Ameri kaanse zanger Frank Sinatra en zijn lijfwachten, heeft ertoe ge leid, dat Sinatra een tweede op treden heeft moeten afgelasten. Sinatra zou een reeks van vijf voorstellingen geven, raison van een half miljoen gulden per op treden. Maar door de druk van de zijde van de vakbonden heeft hij zijn tweede optreden moeten afzeggen nadat leden van zijn lijf wacht in Melbourne twee mannen en een verslaggeefster hadden mishandeld Dinsdag had de zanger tijdens een eerste optreden in Melbourne voor 6.200 mensen de pers en al haar leden voor alles wat lelijk Is uitgemaakt. Kort daarop kreeg hij van drie Australische vakbon den het advies "zijn biezen maar te pakken en Australië te verla ten". Een van de bonden is die van de technici die betrokken zijn bij de "aankleding" van Sina tra's optreden. Dinsdag werden de televisie-ca meramannen David Hill en Mike Mehhan en de Journaliste Hila ry Sexton op zeer hardhandige wijze aangepakt door Sinatra's "bewakers", toen gepoogd werd opnamen van hem te maken in een gang van het concertgebouw In Melbourne. Tevoren had Sina tra journalisten met een korte sprint het nakijken gegeven, ter wijl hij uitriep: "Weg jullie". Sinatra wordt ook "geboycot" door personeel van het vliegveld waarop zijn particuliere straal vliegtuig staat. Men wil zijn toe stel niet tanken. In het hotel, waar hij verblijf houdt wil men hem niet serveren in de suite die hij deelt met mevrouw Barbara Marx, de echtgenote van een van de Marx-brothers: Zeppo. De Australische pers betitelt Sinatra en zijn gezelschap van zeventien metgezellen als een "troep woes telingen". Sinatra heeft geëist, dat de pers hem haar verontschuldigingen aanbiedt. Het antwoord van de secretaris van de afdeling Nieuw Zuid Wales van de Australische Journalistenvereniigng luidt: "Als Sinatra de media niet zijn excu ses aanbiedt, zal ik de 114 aange sloten verenigingen verzoeken Si natra te boycotten als hij niet zijn excuses maakt omdat hij on ze vrouwelijke Journalisten hoe ren heeft genoemd". ADVERTENTIE Als u het in uw hoofd haalt om dit weekend opeens naar Londen of Parijs te reizen en u wilt daar uitsluitend met Braziliaanse cruzeiro's betalen, dan maakt GWK dat subiet in orde (öók muntgeld)Neem wél meteen zo'n goede, goedkope reisverzekering mee! Trouwens... Sndere geldzaken, zoals DE GRENSWISSELKANTOREN N.U. Sparen, persoonlij ke leningen (samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, en verzekeringen. N-V- AMEV en Plenon, Heldring Plersoo) Op de stations en aan de grenzen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger umift naar de menigte die al van 's mor gens vroeg in Washington had staan wachten in de hoop Kissinger te kunnen zien getuigen in de rechts zaal waar hij als eerste lid van het kabinet Nixon moest getuigen in verband met de zaak Watergate. De getuige nis duurde maar enkele mi nuten. Met een kort nee ver klaarde Kissinger dat hij geen opdracht had gegeven tot het samenstellen van een "psychologisch profiel" van Daniël Ellsberg. LONDEN (UPI) Economische interventie op het gebied van de pers door de overheid en volledige nationalisatie van radio en televisie. Deze maatregelen heeft een commissie van de regerende Britse Labour partij in een vandaag ver schenen rapport voorgesteld. De commissie beveelt aan de BBC op te heffen, commerciële radio- en televisie uitzendingen te beëindigen en de gehele omroep in een "Open bare Omroepcommissie' te centrali- liseren. Een tweede instantie, de •Raad voor Communicatie", zou con stant toezicht moeten houden op het werk van kranten, televisie, radio en film. zegt sceptisch te staan tegenover 'de vrijemarktoplos- sineen voor het probleem van de monopolies en de fusies in de pers wereld". Ze beveelt een politiek van tot de economische sector beperkt overheidsingrijpen aan, gekoppeld aan gewaarborgde Journalistieke vrijheid. De nauwelijks een Jaar ge leden geboren commerciële omroep dient volgens ie commissie te ver dwijnen. Naar haar mening is voor dezae vorm geen toekomst. Een "Raad voor de opbrengsten uit advertenties" zou naar het plan van de commissie de concurrentie kun nen stimuleren en sommige winsten van kranten uit advertenties kunnen herverdelen, bijvoorbeeld in de vorm van goedkoper krantepapier. De raad zou voorts subsidies kun nen verlenen aan niet wipstmaken- Drie de ondernemingen voor het stichten nieuwe publicaties en de In dustriële democratie" kunnen uit- LISSABON (AP) President An tonio de Spinola heeft de afgetreden premier Adelino Da Palma Carlos uitgenodigd een nieuwe regering te vormen, maar Palma Carlos heeft verklaard dat hij niet wenst terug te keren tenzij zo spoedig mogelijk al gemene verkiezingen worden gehou den om een legitieme basis aan de regering te geven. De 69-Jarige advocaat heeft tevens geëist dat er onmiddellijk een voorlo pige grondwet dient te worden af gekondigd en dat de premier meer gezag zal worden gegeven, waaronder het recht om de leden van zijn eigen regering aan te wijzen. Zijn eisen lijken zeker het ongenoe gen op te zullen wekken van de orga nisatie van Jonge officieren, de be weging van de strijdkrachten (MFA) die Spinola aan de macht heeft ge holpen en tevens tegenstand te zullen ondervinden van de socialistische en communistische partijen die deel uit- noemd door de uit Generaal De Spinola. maken van de regeringscoalitie. Palma Carlos heeft een opsomming gegeven van zijn eisen in een inter view met de officiële radio. Zijn ver klaring kwam 24 uur na het aftreden van hemzelf en vier leden van zijn regering. Palma Carlos zei dat de functie van president "lègitiem" diende te Luns vindt Nederlands beestachtig STRAATSBURG (ANP) Tweede Kamerleden (allen PvdA) hebben de ministers Van der Stoel en van Kemenacle gevraagd, oud-mi- breiden. De commissie denkt hierbij nister Luns te wijzen op "de vol- 'volledig mede-eigenaarschap strekte verwerpelijkheid" van 'n op- (van dagbladen) of een door dlrec- merking die mr. Luns tegenover pre sident Nixon over het Nederlands zou hebben gemaakt. Ir. Luns zou, niet wetend dat een m-cirofbon nóg "i de ondertekening r verklaring, twee weken geleden in macht«x»ncenti;atie Brussel, president Nixon hebben ge- vrijheid van meningsuiting, zegd: 'van alle diergeluiden lijkt het de Labourcommissle. Nederlands nog het meest op taal, en ook dan nog vind ik dat niet Een vrije pers, in de zin van een ge varieerde of evenwichtige pars, is stond, tijdens snei aan het verdwijnen. Semi-mo de Atlantische nopolities scheppen een gevaarlijke Het rapport is ter behandeling s aardig tegenover de dieren". (Nixon de partij voorgelegd. Het bevat al WASHINGTON (AP/Reuter) President Nixon heeft de Young gemachtigd om direct of in jury in het loodgietersproces schriftelijk meegedeeld dat hij direct door de C.I.A. een psycholo- nooit toestemming heeft gegeven voor de inbraak in het kan- gjjjjj pronrf^an DanUe Ellsberg te toor van Daniel Ellsbergs psychiater Lewis Fielding. Het pre- Kissinger antwoordde: „Dat heb sidentiële commentaar was vervat in een beëdigde verklaring ik niet gedaan". Daarop verklaarde die werd voorgelezen door de rechter in het proces, Gerhard Frates geen vrager Q staande militaire junta na het om zijn eisen lijken zeker het ongenoe- verwerpenn van het oude regime. De voormalige hoogleraar in de rechtswetenschappen zei dat de le gitimiteit van 't huidige regime „ab soluut aanvechtbaar" was zonder een voorlopige grondwet. Palma Carlos zei tevens dat het noodzakelijk was dat de president gekozen diende te worden door de bevolking, vooral voordat de president definitieve stappen ondernam met betrekking tot de toekomst van de drie Afri kaanse koloniën, waar de Afrikaan se bevrijdingsbewegingen onafhan kelijkheid eisen. Eigen land Negentigduizend boeren in Chili die werken op het land dat tijdens de regeringen van Frei en Allende door de staat werd onteigend, krijgen het in eigen bezit terug, zo heeft de vice-voorzitter van de Corporatie voor agrarische her minister, maar Nixon's voornaamste vorming (CORA). Elberto Aranda, adviseur voor nationale veiligheids- bekendgemaakt. In de loop van 1974 aangelegenheden. De verdediging had gehoopt, dat het getuigenis Kissinger twijfel zou d«n HJze» hem hebben gevraagd, hij tijdens de plechtigheid niet Ne- punten, r eerder geuite socialistische stand- De rechter legde dat Nixon zijn getuigenverklaring vrijwillig tehebben. Substituut Watergate-aanklager Phi lip Bakes vroeg of Kissinger van de heeft afgelegd. De raadslieden van plannen voor een dergelijke karak- ln het loodgietersproces dat gisteren de nadruk op dg verdachten onder wie Nixon's terschats had afgeweten, of kennis zijn tiende zittmgsdag beleefde, jn getuigenverklaring voormali adviseur voor binnen- had gedragen van enige ander plan Rechter Gerhard A. Gesell verklaar- zonder enige dwang landge zaken John EhriiChman, had- tot het verzamelen van psychologi- de dat het requisitoir en de pleidooi- Hereniging Functionarissen van het Zuidko- Rode Kruis hebben gisteren onderhandelingen voortgezet de kwestie van de hereni ging van verdeelde Koreaanse ge zinnen. De besprekingen, die plaatsvonden in de grensplaats Pan- de laatste getuige moenjon. werden na twee de geloofwaardigheid getuigenis van Young, een belangrij- ke getuige charge (Young is mede- werker geweest van Kissinger voordat Buitenlandse Zaken werd) den de president zes vragen voorge- sche gegevens over Ellsberg. legd. Op beide vragen antwoordde Kis- den. Gesell is singer met: „Ik had deze wetenschap gen zijn resumé van In zijn antwoord hierop liet Ni- niet". In 1971 was Kissinger nog geen de Jury voor te leggen, xon weten dat het speciale team i derzoekers, thans bekend als „de loodgieters" omdat zij informatielek- ken moesten dichten, daartoe door hem waren gemachtigd en voorts op dracht hadden om verdere niet goedgekeurde vrijgave van geheime inlichtingen te voorkomen en een rapport op te stellen over de „lekka ges" uit het verleden. Kissinger dergelijke karak- in het loodgietersproces dat gisteren daagd tot 24 Juli zonder dat melding van vooruitgang werd gemaakt. De delegaties bespreken de mogelijkhe den van hereniging van naar schat ting tien miljoen personen die als gevolg van de Koreaanse oorlog al meer dan twintig jaar van hun ver wanten zijn gescheiden. vandaag zullen worden gehou- LONDEN (UPI) In het huisorgaan van de Russische am bassade in Londen is "vandaag meegedeeld dat de Chinese Ehrlichman, aldus Nixon, Chinese kringen in Londen heb- 1 weinig twijfel aan laten be- Onzorgvuldig optreden in Ma'alot Volksrepubliek alle jongste voorstellen van het Kremlin voor gtaan dat VOOruitgang niet verwacht een regeling van de wederzijdse grens- en politieke geschillen kan worden zolang het Kremlin zijn °®feJienj JERUZALEM (Reuter) Een Is- algemene termen vervat van de hand heeft gewezen. In het artikel wordt Peking ge waarschuwd voor de "grote gevaren die pogingen de wereldkaart te i „.4. .4. op het speciale onderzoeksteam", al- 1973 en niet eerder over de inbraak Goer gekritiseerd noemd. Integendeel, "China eist verschui- genegeerd ving van de huidige grens tot diep op nale instituut De Russen hebben deze eis tot dusver het bloedbad van Ma'alot heeft de actie in Ma'alot, waren zij van :-minister van Defensie Mosje Da- oordeel dat hetgeen de Palestijnen chefstaf generaal Mordechai riepen de Juiste eisen waren en hun optre- dat die de basis voor onderhandelin- Volgens Soviet News jaar Tsjoe-en-lai tegen een buitenlandse in Juni dat de Sowjet-Unie zal door- in Moskou had vertoefd. De terug- bezoeker hebben gezegd dat China gaan met de "krachtige bescherming keer viel samen met een nieuwe, hef tige campagne van de Chinese volks republiek tegen de Sowjet-Unie, moeten terugkeren tot de grenzen land vnloonc Viot fn+ornofin mcb cci uci uvci uc uiuiaan VJUC1 gcna IWÖCCI u vuui uuu volgens net internaiio- werd ingelicht. Op die datum beleefde den tijdens de gijzeling door Pales- gen vormden. „Bij nauwkeurig le- vnnr s^^®S^cnejjtu- het pr;)Ces tegen Daniel Ellsberg, de tijnen van bijna 90 schoolkinderen zen van de brieven zouden zij zich vy. ,Q die de Pentagon Papers had la- op 15 mei. Volgens het verslag missie dat gisteren i aan het parlement had de regering in Jeruzalem gehandeld op basis dies in Londen, hun militaire positie aan de grens zelfs versterkt. Partijleider Brezjnew verklaarde mekeer! ten uitlekken, zijn dramatische om- het Tsing-keizerrijk, dat zich, dens het bepleiten in 1954 heruitgegeven Niet alleen heeft Peking alle Rus- kaart van China uit 1840, uitstrekte sische voorstellen verworpen, aldus 't tot Sumatra en Borneo In het zuiden. de betrekkingen met China", Toen de rechter ter ore kwam dat veiligheid tij- het Witte Huis ook tijdens het voor- i normalisatie onderzoek van de inbraak had afge weten verklaarde hij de aanklacht snel hebben gerealiseerd dat alleen in de com- de brieven de volledige voorwaarden uitgebracht bevatten". De regering had die informatie echter niet en zij achtte daarom 'n blad Soviet News, "het heeft -'ch niet Westerse diplomaten e eens vervaardigd te antwoorden op Oosteuropese bondgenoten een Kremlinsuggestie tot sluiting Sowjet-Unie vragen zich van een niet-aanvalspact". Chinese beweringen dat de Sow jet-Unie in ruil voor normalisering tegen Ellsberg nietig. Nixon's beëdig- fijnen niet nauwkeurig door Da- Uitgesteld De Sowjet-Unie heeft de getuigenverklaring werd voorge- lan en Goer waren gelezen. lezen nadat minister van Buiten- Als de regering eerder landse Zaken Henry Kissinger tij- h£^ dens een verhoor dat amper ander- enkele gevraagd het bezoek aan Moskou «n de de Egyptische minister van Buiten volgens landse Zaken Ismail Fahmy tot ok- het tober uit te stellen. Fahmy Zelfs als Israël de eisen had in gewilligd, dan zou een code die hen van buiten had moeten bereiken toch Dajan te laat zijn gekomen om hen van Goer beschikten, had zij wellicht hun plan het schoolgebouw op te de ge- halve minuut duurde had verklaard ook eerder het besluit genomen tot blazen te doen afzien. kringen in Londen afwM BHSH —....j Kremlin Ilyitsjew naar Peking te- maandag naar Moskou zijn vertrok- dat hij nooit een verzoek had inge- ingri^pen om de kinderen te rugstuurde op een tijdstip waarop de ken om daar een topconferentie voor van de betrekkingen, Chinees grond- kansen op vooruitgang in de vastge- te bereiden tussen de Egyptische pre- gebied "tot aan de grote muur" zou lopen Chinees-Russische besprekin- sident Sadat en partyleider Brezj- opeisen, worden in het blad "mon- gen vrijwel nihil zijn door de sfeer new. die in het najaar De generaals beschikten over twee gens onbeheerste verslaggeving over soortgelijke operaties. Bij de Pales- Ehrlichman's advocaat. William brieven in het Engels en in het het gebeuren in Ma'alot. De com- tijnse actie kwamen de daders en Frates. vroeg Kissinger: „Heeft u op Hebreeuws waarin de eisen dui- missie beveelt een publikatieverbod 21 kinderen om het leven en zestig sterachtig, wild en ongelooflijk" ge- van vijandschap tussen beide bu- vinden. 12 augustus 1971 David deljjk stonden. Omdat die brieven in of beperking van de publikatie aan kinderen raakten gewond.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6