L buik Zestig maal op je 'SPOORTJE' BOUWEN 'Ach, je stelt het doel altijd hoger dan je bereiken kan9 Dixons LEIDEN Dr. Stotijn, directeur Endegeest, met pensioen bij The Lord's FIETSEN IS EEN VAK AUTO IN HET RAPENBURG Kardinaal Alfrink TRAINER VAN DE ZIJL/LGB DONDERDAG 11 JULI 1974 als de fietscapriolen, menig talent in de kiem smoren. Maar eerlijke voorlichting is dit niet. Fietsen in het moderne verkeer moet gelêerd worden. Pas na 1000 stadskilometers heeft men recht van spreken. Dan blijven de automo bilisten onhebbelijk en dan blijven vooral de fietspaden slecht, maar dan heb Je intussen leren anticipe ren èn balanceren, zodat de geva ren Je niet meer deren. Tot uw verslaggever en tot de door hem ontmoedigde autorijdende lezers zou ik willen zeggenfiets eerst eens een maand of drie en als u dit vak onder de knie hebt is het .automonster" niet zo vrees wekkend meer. G. A. GLAS Van Goghstraat 27 "PRINZIUX 10x50 ~vanJ24r- SPACEMASTER Zie de races van dichtbij. Bekijk de bergen m close-up. Geweldig met deze 10x ver grotende kijker. Onmisbaar op vakantie, voetballen, natuuronderzoek. Weer zo n Dixons Rinck knaller" Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast LEIDEN Het is niet erg duidelijk met welk gevoel dr. C. P. J. Stotijn, geneesheer-directeur van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a., zijn pensionering per 1 september a.s. tegemoet treedt. Een gevoel van te vredenheid zal hy niet direct onder strepen. Hij: „Ach, Je stelt het doel natuurlijk altijd hoger dan Je berei ken kunt. Ik geloof wel dat er een basis is gelegd voor een verdere ont wikkeling. Er heerst hier een goede harmonie in het werk, er zijn geen conflicten. En ik geloof wel dat dat van belang is. Je werkt natuurlijk altijd in een systeem dat onvolmaakt ls. Je moet leren leven met de on volmaaktheid van het democratische systeem. Waar ik overigens by moet zeggen dat ik geen ander systeem weet". Binnen het democratische systeem heeft dr. Stotijn gedurende 28 Jaar de leiding gehad over Endegeest. Een ziekenhuis met een nogal ingewik kelde structuur, zeker waar het de bestuursvorm betreft. Aan de ene kant ressorterend onder de gemeente, aan de andere kant functioneel sterk verbonden met de universiteit. Twee Invalshoeken, die zich nu eindelijk openbaren. Want het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest c.a. staat ter discussie. Als ziekenhuis met een te oneigen lijke aard om voor gemeentelijke in stelling te kunnen worden versleten, zou het bestuurlijk moeten worden losgekoppeld van de gemeente. En in een stichting moeten worden onder gebracht. Stotijn kan zich in grote liinen in deze gedachte vinden. Maar ls niet gelukkig met wat een speciale heeft klaargestoomd: ontkoppeling Adviescommissie Endegeest verder va~* de Jelgersmakliniek. Als lid van de adviescommissie schreef hy medio vorig Jaar een minderheidsadvies, waarin de ge schiedenis van Endegeest, Voorgeest iafdeling zwakzinnige kinderen) en Jelgersmakliniek uitvoerig uit de doeken werd gedaan. Hy constateer de een hoopvolle ontwikkeling in Eniegeest en de Jelgersmakliniek, „beide in verschillende richtingen, doch tevens zodanig dat na vele moeilijkheden ten slotte een re dely k functionerend geheel tot stand komt ten goede van de regionale psychiatrie, het universitaire onder- wys en het wetenschappeiyk onder zoek". Tegen die achtergrond betitelde hy de voorgestelde ontkoppeling van de Jelgersmakliniek die in tegenstelling tot Endegeest (patiëntenzorg) voor- nameiyk op het onderwys is gericht, als een ernstige fout. Hy had slechts één alternatief: handhaving van de status quo en aanpassing aan de nieuwe verhoudingen. Hoewel de ontkoppeling in dit sta dium een gerede kans van slagen ïykt te hebben, grypt dr. Stotyn in het gesprek nauwelyks naar de alarmknop. Over zyn minderheids advies doet hy vry gematigd. „Je zou het kunnen beschouwen als een his torische bydrage. In feite liggen het advies van de meerderheid van die commissie en dat van my erg dicht by elkaar". Psychiatrische patiënt Stotyn is trouwens so-wie-so geen man van spectaculaire handstandjes, geen man ook die een reeks schok kende uitspraken over de lippen laat komen. In de tuin, tydens een rappe wandeling van gebouw A naar het therapie gebouw van Endegeest, en ook later op z'n kamer biyft hy ge matigd. Op één van de vele smalle paadjes die in het riante park van het zie kenhuis te vinden zyn, begint hy over de psychiatrische patiënt. „Er zyn eigenlyk twee soorten van pa tiënten. Je hebt patiënten die ge bracht worden. En je hebt pa tiënten die uit zich zelf hier naar toe komen, maar ze heten dan wel psy chiatrische patiënt". Hy glimlacht. Even later, in zyn comfortabele werkvertrek, gaat hy er iets dieper op in. Belicht hy de psychische stoornissen waarvan de oorzaak te vinden is in de anatomie van het ze nuwstelsel of in de afbraak van het geboorteproces. En staat hy stil by de individu en de maatschappy. „Je krygt dan te maken met de omstan digheden waarin de mensen leven, het milieu. Wat daarby ontzettend van belang ls, is de vraag, wat ls normaal. Het zyn de eigenschappen van de mensen. Iedereen heeft be paalde eigenschappen. In het dieren- ryk vind Je dat ook: een ekster by- voorbeeld die glimmende dingen wegpakt. Alleen by ons komen men- neel genoemd. Het probleem is na tuurlijk dat het by elkaar moet pas sen. Iedereen moet z'n kans hebben. En dan zal biyken wie 't beter doet". Huisvestingsproblemen Endegeest c.a. Een mozaïek van psychiatrische instituten. Vorig jaar werden er 438 mensen opgenomen. Bedroeg het aantal polikliniek bezoe ken 5772 en was de gemiddelde ver- pleegduur zo'n drie maanden. Over de relatief korte verpleegduur zegt Stotyn: „De gedachte is hier dat de mensen het beste in hun eigen omge ving behandeld kunnen worden. Het is werkeiyk een noodmaatregel als men uit z'n omgeving wordt gehaald. Een groot aantal mensen wordt hier poliklinisch behandeld, daar is het algemeen streven ook op gericht. Aan de andere kant gaat het niet zozeer om de mensen dan wel om de mo gelykheden die ze hebben. Er zyn hier in de regio grote huisvestings problemen. Veel te weinig pensions, voor byvoorbeeld vereenzaamde mensen, waar men zich thuis kan voelen". Het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest c.a. stond vooral de laatste tyd ?eregeld in de belangstelling. Het raadslid Herman Amptmeyer (PSP) stelde vragen over hand- en span diensten die er zouden worden ver leend om de woningen van het zie kenhuiskader (met geld van de ge meente) op te knappen, de moeder van een zwakzinnige stortte in deze krant haar hart uit over de onple zierige sfeer waarin haar kind moest leven en wethouder mevrouw Den Haan repte van een tekort aan ver pleegkundigen. Stotyn over het eerste: „We heb ben hier een aantal dienstwoningen. En toen ik hier kwam was het alle maal ontzettend verwarrend. Er was een enorme achterstand in het on derhoud. En het was onmogeiyk om een heel plan op te stellen. Het is een keer gebeurd dat er aan een be paalde woning te veel werd opge knapt. Er zyn toen disciplinaire maatregelen genomen". Over het tweede geeft de genees heer-directeur een uitleg die niet erg afwykt van die welke destyds door mevrouw Den Haan werd gegeven: kredieten voor onderhoud worden maar met mondjesmaat verstrekt, want de gemeente is arm. Als Ende- geest in een stichting is onderge bracht, zullen wat dat betreft de mogelykheden wat ruimer zyn. En over het derde: „Het is moei- ïyk te zeggen of er in totaal te wei nig verpleegkundigen zyn. Wat is te veel. wat is te weinig? Met goed ge kwalificeerde verpleegkundigen zou je goed kunnen werken. We hebben hier uitstekende krachten en daar zouden we er meer van willen heb ben. Maar het ligt natuuriyk aan de eisen die Je stelt". „Het gaat om de karakterstruc tuur. De een is stabieler dan de ander, heeft een zekere biyheid die de ander niet heeft. Het zyn vaak ook zware eisen die gesteld worden, zoals in Voorgeest byvoorbeeld. En wanneer sommige mensen lang met patiënten werken, hebben ze er al gauw geen zin meer in". Vrijheid Dr. Stotyn, die over de toekomst van het psychiatrisch ziekenhuis En degeest c.a. weinig loslaat „Nie mand weet op 't ogenblik wat er gaat gebeuren, Je vaart zo'n beetje in de mist" praat over de na oorlogse periode van het ziekenhuis. Zegt: „Het hele milieu hier is ont- zaglyk verbeterd. De mensen hebben hier een grote mate van vryheid ge kregen. een grote ontspanning. Ze kunnen naar de stad gaan en uit gaan. Het is allemaal veel en veel leefbaarheid geworden". Het 't een groot gelyk dat het ziekenhuis over een groot terrein beschikt, doet dan nog wat sombertjes over de binding met de gemeente - „Je moet steeds met voorstellen komen, zelfs voor een verfje" en concludeert: „In het kader van de mogelykheden heb ik wel redelyk kunnen werken". LEIDEN Kardinaal Alfrink ls zondag in Leiden. Hij is celebrant bij een eucharistieviering van de Jon gerengroep The Lord's Folks In de Jozefkerk aan de Herensingel. Het thema is "Levensideaal". Kardinaal Alfrink trekt graag op met Jongeren en heeft de uitnodi ging aanvaard om samen met de dy namische Jongerengroep de eucha ristie te vieren. Voor The Lord's Folks betekent dit een feestelijke af sluiting van de viering van het eer ste lustrum. Er is een creche in de bibliotheek. De aanvang is U uur. De Rijnhofweg tussen de Haagse Schouwweg en Rijnsburg is één van de gezelligste weggetjes om als wan delaar of fietser gebruik van te ma ken. Echter, deze gezelligheid neemt de laatste tijd sterk af doordat er automobilisten zijn, die het nodig vinden met snelheden van 80-100 km/uur over dit smalle weggetje te gieren, waardoor fietsers en wan delaars noodsprongen moeten ma ken. Het weggetje is veelal niet bre der dan 2,5 meter, zodat, als er te genliggers komen meestal de berm in wordt gereden als uitwijkplaats. Dit is funest voor de bermen, want die zakken weg, zodat je als fietser of wandelaar je nek kan breken erover. Als daar tenminste nog de kans voor bestaat, want meestal wordt Je er in geduwd of proberen ze Je tussen twee auto's te mangelen. Het weggetje zal gedeel telijk Leiden en gedeeltelijk Rijns- burgs grond gebied zijn, maar met verkeer uit één richting, zal het al iets rustiger worden. NI. veel auto mobilisten uit de Mors gebruiken deze weg om naar Katwijk of Noordwijk te rijden waar zij echt te smal voor is. Dus als de gemeen te Leiden er na Rhynhof éénrich- tingsborden plaatst zal het leed al geleden zijn. Telling op een vrije dag wees uit. dat er in één urn bijna 80 au- tos over dit weggetje gingen, dat is 1 auto per 45 sec. Als je als wandelaar 45 minuten over dit stuk loopt moet Je 60x op Je buik in het gras gaan liggen. Als fietser hoef LEZERS SCHRIJVEN Je maar 30x een vluchtpoging te ondernemen, en dan niet per onge luk een kleine slinger naar links, want dan is net mis. Naar rechts is beter tussen de kassen: kleihappen. Er moet echt iets gebeuren. Vóór het mis gaat!!!. Een dagelijks gebruiker van de Rijnhofweg. P. L. F. v. ESCH Topaaslaan 471 Leiden. Het was een niet onaardig idee om in uw krant van 9 Juli een verslag gever op pad te sturen met een ge huurde fiets, ten einde zijn spitsroe- dentocht in het stadsverkeer, tussen de glimblikken. als afschrikwekkend voorbeeld te beschrijven. Het resul taat zal echter zi'n dat velen, die misschien eindelijk genoeg moed hadden verzameld om ook de fiets (weer) te pakken, nu weer een mo tief in handen hebben om „veilig" in hun auto te blijven zitten. Als tamelijk doorgewinterd fietser betreur ik deze strekking van uw artikel. U had uw verslaggever ook een viool in handen kiunnen geven gesteld dat hij die niet kan be spelen. De eerste snerpende tonen zouden, even suggeatitii beschreven LEIDEN Het spoorwegemplacement aan de Herensingel, al zoveel jaren nutteloze ruimte tussen twee dichtbevolkte wijken (Noord en de Kooi), krijgt een nieuwe bestem ming. Daarover wordt nog druk gediscussieerd, maar de werkgroep ,'t Spoortje' kan niet zo lang wachten. Die bouwt voor de jeugd een houten fort. Jan Holvast fotografeerde het werk-in-uitvoering. sen door hun eigenschap in conflict met de maatschappy". ,Nu worden de mogelykheden van de psychiater om te beïnvloeden erg overschat. We moeten niet verge ten dat de frustratiedrempel tegen woordig erg laag is. Kyk maar om Je heen: iedereen is op een of an dere manier wel gefrustreerd. Dat er problemen zyn, ja natuuriyk. De overbevolking, huwelyksproblemen, we hebben Dennendal. Maar men beschouwt de psychiater in bepaalde kring vaak als een soort hervormer. En dat kan hy niet zyn. De psy chiater moet zyn patiënten behan delen". Stotyn acht de zaak-Dennendal niet representatief voor een conflict in de psychiatrie. Hy vergelykt het met de situatie in Noord-Ierland, waar hy (ook) mensen met elkaar in botsing ziet komen. Over Dennendal: Als ze zeggen dat ze progressief zyn, krygen ze al gauw steun van allerlei groepen van mensen. En dan worden de anderen automatisch conventio- LEIDEN Rond half acht vanmorgen kreeg de Leidse brandweer melding van een brand in 'n onbewoond pandje in de Van der Werfstraat hoek Lege Werfsteeg. Het pand dat was dichtgespykerd is helemaal uitgebrand. Een schadebedrag kon de brandweer niet noemen. Het sterke vermoeden bstaat dat het zaakje is aangestoken. Toen de brandweer ter plekke was werd er nl. ook een brandje gemeld dat 'woedde' op het parkeerterrein aan de Van der Werfstraat. Het was zeer snel geblust, (Foto Jan Holvast). LEIDEN Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het examen Nederlands MO-A en B me vrouw F. C. M. Pouw (Leiden), voor het doctoraal examen politicologie R. J. de Vries (Katwijk) en L. M. E. Wolfs (Waddinxveen). De Leidenaar R. A. J. Minke heeft aan de hts in Den Haag het einddi ploma elektro-techniek behaald. Teruggekomen van mijn vakantie kreeg ik uw artikel over de nieu we trainer van de ZIJL/LGB. te weten de heer H. Vriend, onder ogen. In dit artikel van 19 Juni Jl. wordt de naam van ondergeteken de genoemd en de redactie van be doelde alinea is zodanig, dat daar uit onjuiste conclusies getrokken zou den kunnen worden. Ik 6tel er dan ook prijs op u mede te delen, dat ik de gang van zaken omtrent de beëindiging van de trainer-coach- zeventalbegeleiders-functie van Hans Nieuwe Rijn 18 01710 40166 v. d. Moolen niet acceptabel acht en het daaromtrent gestelde in een interview met mijn broer Hans van der Moolen (8 mei J.l.) voor wat de essentie betreft volledig on derschrijf. Uiit het vorenstaande kunt u terecht opmaken, dat de uitver kiezing van de heer Vriend niet door toedoen van ondergetekende (voorzitter van de waterpolocommis- sie) tot stand is gekomen. K. v.d. MOOLEN Sumatrastraat 58 Leiden. Plons. Gistermiddag op, beter gezegd in het Rapenburg. Duikers, politie en brandweer, ze waren er bin nen de kortste keren. De omstanders trouwens ook; je weet niet waar ze vandaan komen. Er zat niemand in de auto, die kennelijk niet op de handrem had gestaan. (Foto Jan Holvast).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3