Auto-toertocht door Leiden en omgeving agenda Oud Nieuws: KLEUTER UIT HONGARIJE RLEEF PER ONGELUK HIER Autodief gepakt pl<ir |SSffi5rïW"HRi3Kït NOORDWIJK/NOORDWIJKERHOUT Het is beslist nog niet druk aan de kust. De grote stroom vakantiegangers komt, zo menen de managers van de toeristische industrie, eerst de laatste week van deze maand. Op 24 juli beginnen namelijk de vakanties in Noordrijn-Westfalen. Het gebied in West-Duitsland waar voor het overgrote deel de Duitse gasten van onze bad plaatsen Katwijk en Noordwijk vandaan komen. Die toeristen- stroom zou dan tot begin september voortduren. Het is te ho pen, dat deze gedachtengang bewaarheid wordt, want er is momenteel voor degenen, die het moeten hebben van het bad seizoen, nog niet veel te verdienen. Door Cees Combee De gasten, die er zijn klagen steen en been over het minder gunstige strandweer en over de naar hun smaak te geringe mogelijkheden van slecht-weer-recreatie. Om de gasten op de dagen, dot het weer niet noodt tot een verblijf op het strand, toch iets anders dan anders te bieden heb ben de WV's van Noordwijk en Noordwijkerhout naast de vorig jaar begonnen puzzeltocht voor fietsers nu ook ao'n tocht voor automobilisten georganiseerd. Een aantrekkelijke rit, mogen we wel stellen, door het Groene Hart van Holland over zo'n 130 km., waaraan begrijpelijk ook inwoners van Noordwijk en de ge meenten uit de verre omtrek kun nen deelnemen. Veel belangstelling Er blijkt voor deze toertocht gro te belangstelling te bestaan. Zij voert de deelnemers langs een unieke toe ristische route. Het prettige is, dat men dagelijks kan starten en dat er ook geen vast tijdstip voor gesteld is. Noordwijks VW-directeur Wim Royers: "Deze tocht organiseren we samen met de VVV "Noordwijker hout', waarmee we bijzonder goede contacten hebben. Beide VW-kan- toren fungeren als start- en aan komstpunt. In samenwerking met Mary Bon, die de leiding heeft over het Noordwijkerhoutse kantoor, heb ben we een aantrekkelijke route la ten vaststellen. De deelnemers ont vangen bij de inschrijving een route beschrijving, die we in het Neder lands en het Duits beschikbaar heb ben. Bij die routebeschrijving hoort ook een vragenformulier. Zijn de antwoorden goed, dan ontvangen de deelnemers als herinnering een vaantje. Juist op deze minder gun stige stranddagen komen er dagelijks gasten in onze kantoren, die deze tocht willen maken'. Het is een echte puzzeltocht. Men moet haar aan de hand van de ge gevens op de routebeschrijving ma ken. Zij voert over allerlei binnenwegen, waar de in het kustgebied verblij vende gasten nooit komen. De deel nemers kunnen genieten van het steeds wisselende polderlandschap, van de in werking zijnde molens en van oude gebouwen. Van Noordwijk voert deze tocht in grote lijnen naar Warmond, Leiden, Leiderdorp, Oud Ade, Rijpwetering, Langeraar, Ter Aar, Nieuwkoop, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Hazerswoude, Zoeter- woude, Voorschoten, Wassenaar, Lei den en Voorhout weer terug naar Noordwijk of Noordwijkerhout. Het oplossen van de vragen, zal wel eni ge problemen opleveren. Toch is het voor de toerrijders uiteindelijk geen onoverkomelijke moeilijkheid. Die vragen gaan over molens, een tolhek een kerk en een camping. Vaantje Rovers: "We hopen door deze toer tocht onze gasten op dagen van min der goed strandweer een alterna tieve mogelijkheid te bieden. Even als dat het geval is met onze puzzel- tochten voor fietsers. De meeste gas ten - ook iedereen uit de omgeving is welkom - komen zelf met de auto en wil men er op de fiets op uittrek ken, dan kan men deze op twee plaatsen in Noordwijk huren. Voor Noordwijkerhout is dat ook het ge val. Bij de fietstocht, die ongeveer drie uur duurt, moet men als men in Noordwijkerhout start een stem pel halen bij de V.V.V. "Noordwijk" en vertrekt men vanuit de bloemen- badplaats dan moet men dat doen in Noordwijkerhout. Ook voor deze tocht zijn vaantjes beschikbaar". Bij het V.V.V.-kantoor aan De Grent in Noordwijk ontmoetten we Wolfgang Pisang uit Münden, die met echtgenote en drie kinderen de ze auto-toertocht heeft gemaakt. Spontaan constateerde hij"We heb ben volop genoten. Wat een molens hebben we gezien en wat zijn we door een mooi landschap gereden. Ja, de vragen heb ik ook allemaal opgelost. Leuk vonden we die oude tol ergens aan het eind van een brede vaart. We kunnen het alle gasten van Noordwijk, die over een auto beschikken, aanbevelen deze tocht eens te rijden. Hier en daar ben ik wel wat te ver gereden, maar steeds heb ik de Juiste route weer gevon den. We hebben goed 140 km gere den. Het zat erop voor we er erg in hadden. Onderweg hebben we er gens bij water ook nog paling gege ten. Fantastisch". De V.V.V. heeft voor komende za terdagmiddag een jandbouwwedstrijd voor de post van de strandpolitie te genover het Palace-hotel op het programma staan. Jongens en meis jes van 10 tot en met 14 Jaar kunnen er aan deelnemen. Men begint om twee uur en kan zich aanmelden bij de V.V.V. of voor het begin van de wedstrijd bij de leiding. De winnaars mogen 20 juni deelnemen aan de fi nale in Scheveningen. Drie hoofd prijzen, namelijk voor de leeftijds klassen 12, 13 en 14 Jaar, zijn be schikbaar. Ze bestaan uit een acht daags vakantieverblijf in Frankrijk met deelneming aan het internatio nale zandbouw concours in La Baule aan de Atlantische kust. LISSE/LEIDEN Maandag stond in onze rubriek Oud Nieuws het volgende berichtje: Vijftig jaar geleden: Woensdag a.s. komt op het centraal station te Utrecht een extra-trein aan met ongeveer 300 Hongaarsche kinderen, die voor herstel eenigen tijd hier te landen zullen vertoeven. Voor Den Haag zijn 45 kinderen bestemd en voor Leiden 35. By het Leidse echtpaar Vorst, dat sinds enige tyd in Lisse woont, wekte dat kleine berichtje allerlei herinneringen op. Mevrouw Vorst was één van die kinderen. Zy is, eigeniyk door een admini stratieve fout, nooit teruggekeerd naar haar vaderland. Het was toen zo dat elk Hongaars kind dat in Holland mocht aansterken, een paar tijdelijke pleegouders kreeg. Voor Lujzo Ko- vacs was dat een familie uit Wassenaar. Maar bij aankomst od het station in Leiden bleek dat die familie had gevraagd om een vijf tienjarige, als hulp in de huishouding. Lujza was pas vqf en kwam niet in aanmerking. En zo bleef ze achter op het station in Leiden, met een klein koffertje en een klein koffiekopje in de hand. Een kinderloos echtpaar uit Leiden en hun logé, ook een Hon gaarse, kwamen uit nieuwsgierigsheid op het station en vonden daar Lujza, die maar niet werd opgehaald. Ze namen haar mee en zo bleef het kind in Nederland. In Hongarüe waren haar ouders uit elkaar en was het kind on dergebracht by grootmoeder, die overdag werkte. Om ongelukken te voorkomen werd Lujza in bed vastgebonden, als oma niet op haar kon passen. Bovendien had oma een man ontmoet met negen kinderen die met haar wilde trouwen. Zo was het feit dat Lujza niet meer terug kwam, voor iedereen eigeniyk de beste oplossing. Mevrouw Vorst (55) keek wel even verbaasd op toen ze haar aan komst van vüftig jaar geleden in de krant zag aangekondigd. „Ik «1st niet dat ik al zó oud was", zei ze. Van de situatie in Hon garije en van de lange treinreis naar Nederland herinnert ze zich weinig. Ze groeide by haar pleegouders in Leiden op en voelde soms wel, dat ze als een vreemde werd bekeken. Nu voelt ze het nog als ©en gemis dat ze geen familie heeft. Wie haar ouders zyn, wat ze deden, is nog steeds niet bekend. Toen ze, tydens de tweede wereldoorlog, wilde trouwen kon er eerst geen trouwvergunning worden gegeven omdat ze geen Nederlandse was. Het was toen zo in Boedapest dat de burgerlijke stand werd by- gehouden door de congierges van de woonblokken. Dat werd ken nelijk niet altyd even zorgvuldig gedaan, want men kan toen niet uitzoeken of er de nodige papieren van Lujza tussen zaten. Met heel veel moeite is die trouwvergunning er uiteindelijk toch ge komen, zodat Lujza nu heel Hollands mevrouw Vorst heet en twee grote zoons heeft. Aan haar uitspraak zou je zeggen: een rasechte Leidse. Zo voelt ze zich ook. Alleen zou ze af en toe wel eens wil len weten waar haar ouders vandaan kwamen en ze zou graag eens naar Boedapest gaan. Burgerlijke stand bastiaan z. v. F. H. Naber M. Maissan, Erwln Roelof z. v. C. G. van Wlngen en P. A. Roelofs, Patrick Johannes Cornelia z. v. J. B. M. van der Hulst en C. A. van den Berg, Lu- mtna Petronella d. v. B. A. Wille en A. E. Geel, Martljn. z. v. H. J. C. van der Bent en rf. T. M. Weijers, Michael Henrlcus Gerard z. v. U. C. J. van der Zalm en M. A. Waterreus. Getrouwd: C. G. A Bierat n> 1L L. C. den Dubbelden. Overleden: J. A. van den Handel, 47 LEIDEN De Leidse politie heeft een 22-Jarige inwoner van deze stad aangehouden, die bekende in vijftien gevallen goederen uit auto's te heb ben gestolen. De diefachtige Leide- naar maakte in totaal voor f 4000,- aan artikelen buit. Hy pleegde deze diefstallen in Leiden, Leiderdorp en Noordwyk. Verongelukt In het massief van de Mont Blanc en in het massief van Brianconnais zijn woensdag vijf Franse alpinisten verongelukt. De twee alpinisten die in het massief van de Mont Blanc zyn omgekomen, werden waarschynlyk verrast door een sneeuwlawine. De drie anderen gleden uit op bevroren sneeuw en vielen een honderdtal meter lager op rotsen te pletter Redaktie Paul Wolfswinkel Zegels In onze rubriek „Oud Nieuws" van vijftig jaar geleden, maakten wij er melding van, dat in 1924 Drie-octo- berzegels werden uitgegeven ter gele genheid van de herdenking van het feit, dat t 350 Jaar geleden was, dat Valdez het beleg rond Lelden opbrak. Lelden was ontzet! Deze zegels in vier kleuren werden toen bij dui zenden verkocht. De foto rechts af komstig uit het archief van de 3 Oc- tobervereeniging, toont één van deze zegels. Een historisch exemplaar. Ook nu vijftig Jaar later worden er weer herdenkingszegels uitgegeven, die herinneren aan 400 Jaar Leidens ontzet Ze zijn os. verkrijgbaar bij het WV-kantoor in Leiden. Vingertje Dat Jonge boompjes worden ont worteld en frisse plantjes plotseling verdwijnen, als ze voor de deur staan te gloriëren, is genoegzaam be kend. Je kimt het vingertje heffen en heel hard „foei" roepen, maar je schiet er niks mee op. Hoewel. Een meneer belde op met de mede deling dat zijn poes in het weekeinde was doodgeschoten. Het beestje was zwanger. Of we er een berichtje van konden maken, „ter preventie". Voor uit dan maar- Maar dan ook een goed bericht. Een Marokkaanse gast trok zaterdag een pakje sigaretten. Hij probeerde het tenminste. Er kwam niks uit. De man lelde op het apparaat en kreeg prompt acht guldens. Twee gingen er in de eigen portemonnee, de andere zes werden maandag teruggebracht bij de eigenaresse van de winkel, die stomverbaasd was. Ze wilde de Ma rokkaan belonen (terecht) maar die wilde niets aannemen. Diit was een typisch Hollands be- ticbL WASSENAAR Leden van The Monmouth Conservatory Touring Chorus uit de Verenigde Staten hebben enige dagen tij dens hun tournee doorgebracht op Camping Duinrell. De eerste voorstelling in Europa werd gege ven in de Schaapskooi. De reis gaat per bus en er wordt geslapen in een slaapwagen, die een beetje lijkt op een duiventil met al zijn kleine raampjes. Bij ieder bed één. Motor Zondag as. zullen op het circuit van Zandvoort de revanches van As sen verreden worden, waarbij o.a. Glacomo Agostini, Chas Morti mer, Billy Heidon en andere groten uit de motorsport aan de start zullen verschijnen. Tussen al deze renners zult u ook de naam van Jan de Win ter uit Warmond aantreffen die in de 750 cc. klasse op een Vink B.M.W. zal starten. LEIDEN Het vierde peloton van de instructiecompagnie van de opleiding dienstplichtigen in de Leidse Doelenkazerne heeft in twee maanden tijd f 500 gespaard voor een blindengeleidehond, die vanmorgen werd aangeboden aan de blinde trainer J. Peeters van de stichting Kon. Ned. Geleide honden in Amsterdam. De hond heet Emka III (dat is een afkor ting van M enagemeesterK(or- poraalsopleidingDe drumband van de Intendance uit Amsterdam luisterde de aanbieding op. Foto Jan Holvast. Donderdag Breestraat 19, sociëteit voor gehan dicapten. 25 uur nam. Kreatlef Sentrum defensievoorlich ting. 8—9 uur nam. Tsjaikowsky laan 39 Voorschoten, gespreksavond Baha'l Gemeenschap, Blaauwpoortsbrug/Kort Gaigewater. 10.15 uur vm. vertrek salonschip naar Avifauna en Braassemtochi. Ter-g l „De Vliet" 13 jaar. 0.3O—3 uur Vrijdag Geverstraat 65. Oegstgeest, m (Jk1^n®^ew^ers en aheenstaan- Bevrljdingskerk, ruUclub Boshuis, LIJtweg 7. Oegstgeest, Soc. Ned. Adv. 19. Twèntwel sociëteit* 'chip naar Avifauna en Braassemtocht terug plm. 17.30 uur. Inl. tel. 01710- 21095-43655. Jeugdvakantiedorp Zuid West, Voor kan tlebezlgheden tot 13 laar, 9.30 i Zaterdag Hooglandse Kerkgracht 48. dansen vanaf 8 uur nam. De Vink. dansen van 9-2 uur nam. 9 3?uSIvooraig?uur?amAlltlekmarkt Morsweg 114, Leidse Jeugdschaak- soclëteit. schaaklessen voor beginners en gevorderden van plm. 10 tot 18 jaar, 3.30-5.30 uur nam. Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Blauwpoortsbrug/ Kort Galgen- cu Diita»eiuiocnt 43655 17'3° UOT tal' 10171°-21095 Groenoordh al terrein Autocircus Maatz. 8 uur nam. Zondag nnr°tfmiUS Clubhuls' dansen. 8-11 vanaf 8laiurSnamerkgraCht 48 dansen Geverstraat 65, Oegstgeest. sociëteit 8°12 uwnamWOnerS en alleenstaanden Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Oroenoordhalterrein Autocircus Maatz. 3 uur nam. Maandag i ®'auwP°ortsbrug/ Kort Galgenwater 10.15 uur voorm., vertrek salonschip naar Avifauna en Braassemtocht. te- ïïtóW730 uur 0,7I°- Jeugd vakantiedorp Zuid West. Voor- schoterweg (naast zwembad ..De Vliet"), vakantiebezigheden voor kin deren van 4 tot 13 jaar. 9.30 uur voor- mlddag-3 uur nam. Apotheken De avond-, nacht- en zon dag dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 55482. Kinderopvang 28 tel 46861 G<»P«n<l dl! ««ü-ïrij0 endo uui Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging. Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Mare 49441 ,ma t/m vrij. 9—10 uur voorm) Info-sentrum In het Kreatlef 8entnim is het Info-sentrum op de volgende tijden voor iedereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Moeders voor moeders Z£ E- Jansen—Nlemeyer. Hof- dück 32. Oegstgeest. tel. 0171053652. Release Hulpverleningsdienst Release, Nieu we Rijn 20a. tel. 24555. In verband met vakanties ztln de openlngsttlden ot eind augustus gewijzigd In ma. woe en do. van 25 uur nam., ma en do 8 10 uur nam Release ls gesloten van 14 Juli tot 1 augustus. Twentwel Sociëteit rwentewei. Breestraat 19. openingstijden: elke dag behalve op ma. do v.a, 21.00 uur Toegang voor LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad B.V Witte SlngeJ 1 - Lelden Telefoon directie en administra tie 01710-25041. Hoofdredacteur Hap Mulder Telefoon redactie 01710-21507 Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f 31.80 Per Post f34.20 Jaarabonnement f 116.20 Losse nummers t 0,45 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen BIJ automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten Nabezorglng tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Verspreidingsgebied stadseditie: Benthuizen Leiden Leiderdorp Oegstgeest Voorschoten War mond Wassenaar en Zoeterwoude Correspondenten Oegstgeest: N van Weizen Ba- 01710-61402 Leiderdorp: R. Veeren. Luvken- dreef 32. tel. 01710-92222 Voorschoten: J Feelers Leldae- wet? 139 tel 01717-2421 WARMOND Bram Schavema- ker, Dorpsstraat 20 tel 01711 2370 en Selma Schavemaker. Steenlaan 12 tel 01711—2395 Dulvei 3387 loeterwonde: R Raiser Oranje laan 20 Hoge Rllndllk tel 01710 33694 boeter wonde: G M J de rum De Menstnk Burg Brandtst.raat 10 Tel 01715—IH"1» Verspreiding overige edities: Duin- Bollen- en Rijnstreek.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2