"Bezuiniging 1510 miljoen op defensie in drie jaar" Abortuskliniek legt verzoek tot sluiting naast zich neer ADVOCAAT WAS ERG BOOS OP DE OFFICIER VAN JUSTITIE Poseidon: duur avontuur Minister Vredeling (Defensie): Nieuwdenneiidallers richten stichting op PRIJSSTIJGING IN JUNI 0.3 Antiekbende stal voor bijna miljoen WOENSDAG 10 JULI 1974 DEN HAAG De Nederlandse defensie-uitgaven zullen de komende drie jaar een bezuiniging opleveren van 1510 miljoen. Aan het programma van de progressieven is hier mee zij het met enig gegoochel voldaan. De bezuiniging sfcaat los van de on- worden overgegaan. De bewindsman vermindering van de landmacht, ,(MBFR)( die in september in Wenen zullen worden hervat. Minister Vredeling deelde gistermiddag mee: "De baby is geboren". De defensienota pra tend in deze termen "een zeven- sielasten in 1978 ruwweg 3,4% van het bruto nationaal inkomen zullen bedragen. Slagen de MBFR-onder- Defensie, handelingen niet dan vermoedt hij een uitkomst op 3,5. Over het NAVO-advies zei hij ver der dat er teveel op de negatieve maands kindje" roept direct wei- te weinig op de positieve aspecten nig reacties op. De VVD heeft "met instemming geconstateerd dat de regering onder druk van de NAVO heeft afgezien van haar oorspronkelijke bezuinigings- de nota is gelet. De VVDM heeft onmiddellijk na 't bekend worden van de defensienota laten weten dat zij ontevreden is. plannen".''De*"pvdA-'fritóie. ieTa "*an de ""«fUtat» defensiespecialist Klaas de Vries SO!daten een zeer positief geluld Het horen op Bekomen 2» vindt de VVDM dat een de defensienota had een wat honend vernKuwing van het voertuigenpark commentaar op het defensiebeleid, d? landmacht op veel te lange van de afgelopen tien jaar. "Het termijn is gesteld. tot onder de 20%. De VVD met Den dart; de diensttijd ver korting pas in Toom op Defensie en Witteveen op Financiën is daarvoor hoofdzakelijk verantwoordelijk geweest. Het is voor de kwaliteit van de krijgsmacht dan 1977 op zijn vroegst volledig kan borden doorgevoerd. De Algemene Vereniging Nederland se Militairen dringt ook aan op een ook van enorm belang dat aan deze sneiiere vernieuwing van het voertui- uitholling van defensie een einde genpark. "Dit laat de laatste tijd hoe ™lrT' langer hoe meer te wensen over en riet in de defensieplannen ongevallen zullen dan ook zeker niet uitblijven". De AVNM voorziet dat er meer specialisten nodig zullen zijn vanwege de technische ontwikkeling het materieel. Voor deze belan- raad- de regering een inbreuk op defensieverplichtingen. De defen siespecialist van de DS '70-fractie, mr. Keuning, zei gisteren dat in de defensienota de Indruk wordt gewekt gêüvérenS'mTiThetvTrder' meer wordt geïnvesteerd hoe met een verkorting alsof Dit is^z.i. niet het geval doordat de verhouding exploitatie-investerin- gen verandert. Verzwakking van de landmacht in de Duitse laagvlakte tot beneden het vereiste niveau is onaanvaardbaar, zegt mr. Keuning. "Het totale defensiebeleid ligt te gen de grens van wat de PPR-frac- tie kan aanvaarden van een coali tiekabinet waaraan de PPR deel neemt., Dit zegt Bas de Gaay Fort man. fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, in een com mentaar op de defensienota. "Wij betreuren het dat defensie- en ontwapentngsbeleid niet in zijn uitgebracht. De titel de diensttijd deze specialisten opgeleid in Haarlem gevraagd, omdat in deze kliniek abortussen worden worden doorverwezen, zo voorziet uitgevoerd bij vrouwen die tussen het bestuur. Een onderzoek door de 12 en 18 weken zwanger zijn. Andere klinieken, aldus het Stich tingsbestuur, beperken zich abortussen tot de 12de week. de geneeskundige inspectie tegen de medische gang van zaken in de tot kliniek heeft geen enkel bezwaar opgeleverd, vandaar dat de stich- Het bestuur is van mening dat ting op alle verantwoordelijke in- tegen abortus tussen de 12de 18de week geen ethisch bezwaar kan bestaan en dat de Ingreep me disch verantwoord is. De ethiek wordt niet bepaald door een stanties 'n beroep doet de hulpver leningen van haar abortuskliniek niet in gevaar te brengen De minister van Justitie had door de eind Juni het verzoek gedaan de de betrokken vrouw, al- activiteiten te beëindigen. Indien dit niet zou gebeuren; zou een proces-verbaal worden opgemaakt vergevorderde zwanger- wegens overtreding van arti- .ar het gaat dan ook om kei 251 bis van het Wetboek van (betreft verstoring nood dus het bestuur! Slechts vijf pro cent van de abortus-verzoeken be treft e schap. verzoeken waarbij altijd een bij- Strafrecht zondere indicatie in het geding is UTRECHT Gistermiddag is voor ting bestaat uit twee ontslagen staf- Amsterdamse notaris de stich tingsakte van de "Stichting leef- en werkgemeenschap Nieuw Dennendal" verleden. De stichting is opgericht, leden van. Dennendal, J. C. Mulder (voorzitter) en Ada Benting (secre taresse) alsmede dr. A. Peper, lid van het dagelijks bestuur van de Minister. Vredeling In het algemeen bestuur zitten der de heer P. Reckman (van Werkgroep Nieuw-Dennendal)drie UTRECHT Voor de rechtbank in hij pas tijdens de zitting merkte dat De officier wilde de twee andere hij door de officier ter zitting „voor i andere sympathisanten. De nieu we stichting heeft de ministers van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Cultuur, Recreatie en Maat- vertegenwoordigers van het ouderbe- schappelijk Werk verzocht, haar op raad moderne zwakzinnigenzorg, de de kortst mogelijke termijn een ver- heren L. Speijer, L. Vroon-^n dr. gunning te verlenen voor het openen W. L. Meijering (oud inspecteur voor van een leef- en werkgemeenschap, de geestelijke volksgezondheid in voor zwakzinnigen met maximaal 300 Utrecht en Noord-Holland) en vier pupillen. vertegenwoordigers van de werkers: Tot de oDrtcntma van een afzon- ex-Dennendal-directeur dra. Carel derltjk "Nleuw-Dennendal" is vorige Doel van de stichting is "het be- week besloten, toen de aanhangers w van de Nieuw-Denneldal-gedachte nota utrecht is het gisteren tot een scher- de behandeling van de doodslag (de zaken tegen de portier wel behande- een verrassing" was gesteld, terwijl zich vrijwillig uit 3 paviljoens van de vorderen van de opbouw de vei- pe woordenwisseling gekomen tussen portier wordt ervan verdacht dat hij len, maar de raadsman tekende daar de getuigen wel een briefje hadden zwakzinnigeninrichting Dennendal in menlevingsverband waarin niet ligheid^van het bestaan" hadden wij mr. Th. Pothof, raadsman van de zijn vrouw uit het raam heeft ge- bezwaar tegen aan. Hij ging alleen gekregen. De rechtbank zag geen Den Dolder terugtrokken akkoord met aanhouding van de be- aanleiding tot schorsing handeling van de ten laste gelegde lopige hechtenis. gedacht als titel de ontwape- i doodslag, inbraak i ningsnota", aldus De Gaay Fortman, breuk plus bedreiging met geweld Minister Vredeling is zich wel be- dachtó 30-jarige portier Dimetrius D wnst van de serieuze waarschuwing ,üt Amersfoort, en de officier van dat "een beslissing van Nederland, justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt. raadsman om de sterkte van haar strijdkrach ten terug te brengen volgens de planning van de defensienota se rieus de NAVO-strijdkrachten zal verzwakken". Hij zei daarop: 'Ik ben me ervan bewust dat we een beetje bok heb ben gestaan als een waarschuwend voorbeeld voor Groot-Brittannië, dat straks met haar bezuinigingsplannen komt". Over de MBFR-besprekingen in We nen deelde hij mee: "Het is nu nog niet interessant voor defensie. Het gaat over terugtrekking huisvrede- gooid) voor de derde maal werd uit gesteld. Alle getuigen hadden >r- voorkomen, dart; deze paviljoens e als eerder die week het paviljoen Lo- emancipatie, zelfontplooiing De advocaat was woedend, omdat keer niet op de hoogte gesteld. evenals de vorige als de al vijf maanden durende voorlopige hechtenis van zijn cliënt werd opgeheven. Mr. Von Meyenfeldt, die zich er gerde aan de „toon" van mr. Pothof en die zelf ook met enige stemver heffing sprak noemde de bezwaren van de raadsman „niet relevant". Hij zei dat het aan zijn aandacht was ontsnapt om behalve de getuigen ook ge meenschappelijke verantwoordelijk heid". Overleg tussen de samenwerkende bonden van overheidspersoneel en het bestuur van de Willem Arntsz- stichting heeft gisteren nog niet ge leid tot overeenstemming over een financiële regeling voor de groeps leiders die zich vorige week uit drie paviljoens van de zwakzinnigenin richting Dennendal hebben terugge trokken. Uitgangspunt was volgens de heer tjes in uniform. Het wordt pas inte- ten, onderhoud van de woning, bloe- cent. ressant als het hardware (mate rieel) betreft' De minister is er bij de samenstel- met uitzondering ling van de nota van uitgegaan dat meisjeskleding. de MBFR-onderhandelingen zullen Van de goederen en diensten, waar- in de eerste drie maanden slagen. Pas daarna kan tot ARNHEM Dé vorige maand Apeldoorn toe en arresteerde de uiuewuaHJuiiL was vonrens qp neer ed°°r de politie in de k™*e gevatte twee hoofddadere- de 27-jarige koop- L. Geradts van de ABVA, dat het stijging te zien met gemiddeld dat is niet zo erg, want u moest toch antiekbende heeft voor bijna een mil- man K. K. en de 30-jarige stucadoor zich terugtrekken door de groepslei- komen voor de twee andere zaken Joen gulden aan antiek, sieraden en F. J. S., beide uit Arnhem, De rest dens niet betekent, dat zij hun ont- De rechtbank trok zich een half ged gestolen. Dat blijkt uit het zojuist van de bende bestond uit helers. slag hebben aangeboden. Anderzijds uur in de raadkamer terug, waarop afgesloten onderzoek. De dieven hadden het vooral ge- is het duidelijk, dat hun arbeidsver- mund op antiek en kunstvoorwer- houding met de' W.A.-stichting in de De uit zeven leden bestaande bende pen. Zo werden 42 antieke klokken toekomst zal moeten worden beëin- 0,5 procent. Voor 19 procent 1 de president, mr. M. B. van de Werk. planten, woninginrichting, Sedert midden december vorig jaar meedeelde, dat de rechtbank ook mening is dat een gelijktijdige sloeg zijn slag vooral in het gebied buitgemaakt, 70 schilderijen. 87 tin- digd. Zowel het bestuur als de bon- ;r- voor het Centraal Bureau de Jaar evenveel hebben geconsumeerd bank onderschreef de bezwaren mindering van de parate troepen verzamelt, gaf in Juni 53 procent, als in het eerste kwartaal vorig Jaar. de Hoge Veluwe. De daders, nen, 44 koperen, 148 porceleinen pleegden in de afgelopen drie jaar nog 163 andere antieke voorwerpen, dit goede rechtspleging. De - recht- in totaal 58 inbraken. Eind mei van Voor ongeveer een kwart ihiljoen dit Jaar sloeg een speciaal recher- aan gestolen voorwerpen kon wor- Pothof tegen het feit, dat che-team uit Arnhem, Nijmegen en den achterhaald. den hebben voorstellen gedaan. Over de aard en met name over de duur van de afvloeiingsregeling is men het nog niets eens geworden/ Donderdag volgt er een nieuw gesprek. VLISSINGEN In de buitenha- van van Vlissingen, enigszins ver scholen achter de kademuur die de veerdienst naar Breskens afbakent, ligt het kloeke motorschip „Posei don" voor anker. Het 1400 ton zware en 70 meter lange vaartuig had, als alles goed was gegaan, nu in de weer moeten zün met haar transport van ongeveer 500 betalende passa giers naar het hart van Londen, de Tower-bridge. De „Poseidon" dobbert echter in serene rust op het melan cholieke komen en gaan van de Scheldegolven. Schilders voorzien het buitenwerk van een frisse verf laag. Er is, kortom iets misgegaan. Wat precies, daarover bestaat nog onzekerheid. De kersverse maatschappij „Zeeland Lloyd BV", die de 10 Jaar oude „Poseidon" uit de veerdienst tussen Zweden en Finland overnam, had grote plannen: voor een bedrag van omstreeks 100 gulden zouden onze eigentijdse Engelandvaarders regel recht naar de „swinging city" wor den overgebracht. Geen gezeur meer met treinen van Harwich naar de Engelse hoofdstad en een overeenkomst met een Britse hotelketen garandeerde bo vendien een direkt onderkomen met een minimum aan tijdverlies. De proefvaart met de „Poseidon" in Juni bracht de geïnviteerde Neder landse verslaggevers echter niet in verrukking. De overtocht duurde 11% uur in plaats van de 8 9 uur die voor een goed functionerende dagelijkse verbinding noodzakelijk waren, en in Londen aangekomen liep het vlaggeschip in de blubber vast. Volgens de heer Leen Remeeus uit Scheveningen, de eigenaar van het schip en tevens de direkteur van Zeeland Lloyd, heeft de verslagge ving over deze proeftrip uitgeblon ken door onkunde: „Die Journalis ten moeten eerst maar eens iets over net zeewezen leren. De sensa tiezucht heeft weer toegeslagen. De „Poseidon" is helemaal niet vastgelopen in de Theems. Iedere zeeman weet dat na het aanleggen in de Theems een schip zich altijd vastzuigt in het grondslib. En dat we er op de proefvaart langer over deden is ook verklaarbaar. Ik had op die eerste tocht namelijk beslist geen haast. Maar Ja, de heren journalisten hadden meer bealng- stelling voor Solo. Ik heb ze nota bene als reder de volgende morgen uit hun bed moeten halen omdat we gingen vertrekken". Nee, de heer Remeeus is niet te spreken over de berichtgeving over het prille reilen en zeilen van de „Poseidon". Hij wil ons zelfs niet meer te woord staan en verbiedt bovendien een directielid dat in de buurt van de kapiteinshut rondloopt enige verklaring af te geven. Zegt tenslotte direct schade te hebben ondervonden, want op de thuisreis naar Nederland kreeg hij een tele gram van de haveninspectie te Vlis singen, dat de „Poseidon" het dok in moest, zulks op grond van krante- berichten dat het schip aan de grond was gelopen. „En beseft U wel wat dat kost, meneer?" Alles goed en wel, maar wat dan te zeggen van het onomstotelijke feit dat de .Poseidon" voordat de eerste commerciële schroefwenteling is ge maakt op nonactief is gesteld? Het personeel is ontslagen, een af vloeiingsregeling wordt gezocht. Van het oorspronkelijke veelbelovende plan is niets meer over, zelfs alter natieve aanlegplaatsen zoals de Til- bi^rydocks in Londen of het plaatsje Great Yarmouth bleken een on haalbare kaart. Remeeus: „Het enige wat ik kan zeggen is, dat het schip niet op En geland zal worden ingezet. De ver halen dat de Zeeland Lloyd zal worden opgeheven zijn onwaar". Hierna wil de heer Remeeus niets meer zeggen; een korte hoofdknik geeft het einde van het onderhoud aan. Als hij de deur van de kapi teinshut opent ontwaren wij enkele heren in hemdsmouwen. Er is een 'bespreking gaande, vernemen wij van de uit Ermelo afkomstig stuur man. die ons vervolgens argwanend vraagt of Wij wel aan boord mogen zijn. Een half uur later, na het fo to's nemen, staan wij weer op de speciaal voor de „Poseidon" gecon strueerde aanlegsteiger, die volgens de Vlissingers een smak geld gekost moet hebben. Enkele heren met uit puilende aktetassen verlaten het schip met een kwiek sprongetje. Zijn er zaken gedaan? De heer Re meeus, die als laatste debarkeert, geeft ons korzelig de raad over een week hierover nader te informeren. Hij leidt zijn gasten naar een Mer cedes van directieformaat en opent het achterportier. „Bitte, Herr Bauer", horen wij hem zeggen. Het geen er op wijst, dat er vreemde kapers op de kust zijn. Vijftien jaar voor Annie B. ARNHEM De Arnhemse recht bank heeft de 40-jarige huisvrouw A. B. - E. ("Bemmelse Annle") uit Bemmel wegens doodslag op haar moeder veroordeeld tot vijftien jaar gevangengenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had twaalf Jaar geëist. De 79-Jarige moeder van de ver oordeelde vrouw werd op 26 april dood in haar huisje gevonden, als slachtoffer van grove geweldple ging. De rechtbank heeft aangeno men dat "Bemmelse Annie" haar moeder heeft gedood om geknoei met haar financiën te maskeren. Negen Jaar geleden werd de vrouw ook verdacht van gifmoord op haar vader, maar sluitend bewijs ontbrak toen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7