Premier van Portugal plotseling afgetreden Hier gebeurde het: Labour verliest populariteit BEATE KLARSFELD KRIJGT 2 MAANDEN Watergate-banden „vervalst" Ook vier ministers verlaten kabinet U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Nixon probeerde schandaal te verdoezelen WOENSDAG 10 JULI 1974 advertentie «s Generaal Franco op het moment dat hij gisteren werd ontvangen in het ziekenhuis, waar hij is opgenomen in verhand met trombose in zijn been. Het Spaanse staatshoofd moet acht tot tien dagen rust houden. LISSABON (AP) Premier Adelino da Palma Carlos en vier leden van zijn kabinet zijn afgetreden, zo heeft het Por tugese ministerie van Voorlichting gisteravond bekeind ge maakt. De eerste breuk in het 10 weken oude centrum kabinet is hiermee een feit geworden. Alle vier afgetreden ministers zijn figuren uit het centrum. Palma Carlos, een politiek onaf hankelijk Jurist, trad af omdat de staatsraad, het hoogste adviesorgaan van president Antonio de Spinola, geweigerd heeft alle door hem ver- lange bevoegdheden te verlenen, al dus het ministerie van Voorlichting. Spinora moet nu een nieuwe pre mier benoemen maar het was nog onduidelijk of hij de resterende mi nisters, onder wie socialisten en com munisten, in hun functies zal hand haven. Een regeringswoordvoerder verklaarde echter dat de rest van het kabinet naar zijn mening zal aan blijven. Naast Palma Carlos zijn afgetre den. vice-premier en minister zonder portefeuille Francisco Sa Carnieora, minister van Defensie lt. kol. Mario Firmino Miguel, minister van Eco nomische Zaken Vasco Viera de Al meida en minister van Justitie Jo- quim Jorge Magalhaes Mota. De bekendmaking werd voorgele zen door minister van Voorlichting Raul Rego, na het laatste beraad van het voltallige kabinet. Over de positie van Rego zelf is de afgelopen dagen ook druic gespeculeerd. Hij is de voormalige hoofdredacteur van het socialistische ovgaan „Republics" en heeft naar verluidt bedenkingen te- daat te verlenen, zo werd gen de nieuwe perwetswetten. klaring gezegd, maar Palma Carlos Volgens de verklaring heeft Pal- vond dat men onvoldoende aan zijn ma Carlos op 5 juli aan Spinola ge- wensen tegemoet was gekomen. De vraagd om moer bevoegdheden, om- andere ministers zijn afgetreden om dat hij zijn ambt bij ontetente- hun adhesie met Palma Carlos' nis daarvan niet „efficient en waar dig" zou kunnen vervullen. De staatsraad besloot daarop de premier een verderstrekkend man- Li kunt uzelf heel wat vakantie-narig- U kunt de Reischeques bij elke bank in het heid besparen als u voordat u op reis gaat buitenland verzilveren. Neem er liever teveel even bij de Amro Bank binnenloopt. En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. I Eén telefoontje met Amro Téleservice 1 en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt. mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt, neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. I En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. Premier Palma Carlos Na jacht op Gestapo-chef Slag voor Britse partij LONDEN (Reuter) De minder- van het land zei zijn. heidsregering van de Britse Labour- Mayhew geeft zijn Labour-zetel al verbonden Partij heeft een dubbele slag te op en zal een nieuwe zetel proberen verduren gehad: de voormalige mi- te veroveren, maar dan als kandi- nister van Marine Christopher daat van de liberalen. Mayhew trad uit de partij en een De Londense „Evening Standard" opiniepeiling duidd» aan. dat de heeft gisteren bet resultaat vj voorsprong van Labour bij de kie- opiniepeiling bekend gemaakt, zers weggesmolten is. De 59-jarige Mayhew, een krach tig pleiter voor de Arabische zaak, dilange tijd verschil van mening met zijn partij heeft gehad aangaande verscheidene vraagstukken, kondig de aan, dat hij zich. na 23 jaar parle mentslid voor Labour geweest te zri i. aansluit bij de Liberale partij. layhew pleit voor een poltieke re organisatie die leidt tot de vorming van een regering van alle partijen. Mayhew beschuldigt Labour ervan „te kwetsbaar te zijn voor de ex treem linkse vleugel en te afhan kelijk van de vakbonden". Het uit de I -abour-partij getreden lid verklaart verder, er niet van over tuigd te zijn, dal een duidelijke La- bour-meerderherl bij de volgende erkiezingen in het hoogste belang Leger Ethiopië publiceert eigen manifest ADDIS ABEBA Het „coördinatie comité" van de Ethiopische strijd krachten en politie dat 12 dagen ge leden de machtsovername door de militairen in Ethiopië leidde heeft een manifest van 13 punten gepu bliceerd met richtlijnen voor het toe komstige bewind in het land. In dit manifest zeggen de strijd krachten en politie dat zij „de kroon van Zijne Majestett Haile Se lassie zullen schragen en ervoor zul len zorgen dat de nieuwe regering goed kan functioneren door alle hin derpalen binnen en buiten het kabi net uit de weg te ruimen" De nieuwe grondwet, aldus het manifest, moet met voorrang wor den uitgevoerd. Het leger zal nauw samenwerken met de regering en als een soort waakhond toezien op haar activiteit. De strijdkrachten en de po litie dringen voorts aan op afschaffing van die „traditionele gewoonten - ook re'igieuze - die de eenheid en vooruitgang van het land kunnen belemmeren" en zeggen dat „de po gingen om de ergste droogte die Ethiopië ooit gekend heeft, te bestrij den, ve.*dubbeld moeten worden Het 3omlté. aldus het manifest, ge loof* dar „er door de beweging van de militairen blijvende veranderingen zonder bloedvergieten tot stand zul len komen" Uit het manifest blijkt duidelijk dat de militairen vast van plan zijn een belangrijke rol te spe len in elke toekomstige regering. WASHINGTON Earl Warren, die 16 Jaar president is geweest van het Amerikaans hooggerechtshof is gis teravond in Washington aan een hartaanval overleden. Hij was 83 Jaar. Earl Warren trad in 1969 af als opperrechter. Hij was enige tijd ziek. Hij is ook Republikeins gouverneur van de staat Californië geweest. Earl Warren is voor- n de Juridische strijd gelijkberechtiging van de Ame rikaanse negers en aan de commis sie, die een onderzoek instelde naar de moord op president John Kenndey een in 1903. Warren sprak zich in 1954. ***- met acht ander leden van het uit blijkt dat Labour de voorsprong Hooggerechtshof, uit tegen rassen- 12 pet, die dejpartij in Juni had. scheiding op openbare scholen. Die beslissing betekende een mijlpaal in zijn, dat La- de strijd voor gelijke burgerrechten. standpunt duidelijk te maken, aldus de verklaring. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat Spinola het vijfvoudige ontslag heeft aanvaard. In een tv- interview kort na het bekend wor- den van zijn aftreden verklaarde EARL WARREN zicht. Mijn geweten is zuiver en ik kan iedereen recht in de ogen zien". Hij voegde er aan toe te verwach ten dat Spinola „iemand die. men vagelijk kent" tot zijn opvolger zal benoemen. (Door 1 correspondent) OVERLEDEN veer heeft verloren. De laatste stand de Conservatieven thans De uitspraak van het hooggerechts- bour grote aanhang hebben melijk van 37 pet. De steun voor de Liberalen daarentegen zou gegroeid zijn van 18 tot 22 pet hof leidde tot rellen, waarbij zelfs federale troepen werden ingescha keld om de integratie op de schlolen af te dwingen. Haldeman leurt met memoires LOS ANGELES De „Los Angeles Times" weet te melden dat Bob Haldeman, voormalig chef van Nixons presidentiële staf, zijn gedenkschriften voor een miljoen dollar te koop heeft aangeboden. Volgens het blad zijn tot dus ver al vier uitgeverijen niet op het aanbod ingegaan. De ge denkschriften zouden moeten verschijnen onder de titel ,jn- KEULEN De Frans-Duitse journaliste Beate Klarsfeld (35) is gisteren door de rechtbank in Keulen veroordeeld tot twee maanden onvoorwaardelijk. Die stfaf werd haar opge legd wegens haar aandeel in de poging om de ex-Ge stapo-chef in Parijs, Kurt Lischka, in maart 1971 naar Frankrijk te ont voeren. Lischka is daar wegens zijn verantwoordelijkheid voor de deportatie van ruim 100.000 Joden bij verstek tot levenslang veroordeeld. Beate Klarsfeld, die in Parijs woont te leiden. De vraag rijst waarom de en voor het proces vrijwillig naar rechtbank tegen de druk in van de gekomen, hoeft haar publieke opinie in Frankrijk en Is- cassatie. Als het daartoe niet komt, straf op te leggen, nadat de officier of als de cassatie wordt verworpen, van justitie zes maan* dat een dergelijk verzoek zal wor- dit ongeveer den ingewilligd. Feitelijke strafop- Klarsfeld is ee legging zal West-Duitsland verwik- aldus: „Mevrouw 1 da der es uit diepe gewetensovertuiging. hoogst onwelkom poli- Krachtens de jurisprudentie tiek schandaal. Een onvermoeibaar speurster nazi-misdadigers zou dan zijn oordeeld in het. land dat tegelijker het hoogste gerechtshof levert dit dit geval een sterk verzach tende omstandigheid op. Beate derd Klarsfeld heeft echter meermalen te Beate Klarsfeld tijd massa-moordenaars van het kennen gegeven een poging tot ont- ke straf zou hóar dan g^ter op type Lischka in staat stelt ongehin- voering van Lischka eventueel te ontoelaatbare wijze beïnvloeden in keurig burgermansbestaan willen herhalen Een voorwaarde lij- nemen van beslissingen die zij in geweten geboden acht. De recht bank verwacht van niemand dat hij zijn eerlijke gezindheid prijsgeeft." Het is zeer de vraag of deze juridi sche subtiliteit op de publieke opi nie. vooral buiten de Bondsrepu bliek, sterke Indruk zal maken. Want Beate Klarsfeld is reeds ruimschoots geslaagd in haar opzet van haar strafzaak een door de ge hele wereld gehoorde aanklacht te maken tegen de wijze waarop in West-Duitsland de rechtsspraak te gen notoire Jodenvervolgers onmo gelijk wordt gemaakt. WASHINGTON (Reuter/UPI/AP) Volgens het afschrift van Watergate-geluidsbandjes die in Washington openbaar ge maakt werden, heeft president Nixon zijn medewerkers in maart opgedragen feiten achter het Watergate-afluisterschan- daal te verdoezelen toen ze waren gedagvaard voor onder zoekers van het Congres te verschijnen. De president zei letter lijk: „Ik wil dat jullie allemaal zoveel mogelijk obstructie voe ren, laat ze zich op het vijfde amendement beroepen, de zaak verdoezelen of wat dan ook, als dat de zaak kan redden, het plan kan redden". En later zegt Nixon: "Het kan me geen schijt schelen wat er gebeurt, ik wil dat Jullie allemaal zoveel moge lijk obstructie voert". Later in het gesprek zegt Nixon volgens het afschrift van het Witte Huis tegen Dean"Ben Je er niet mee eens dat dit het allervoornaamste is en dat Je dat verdomme maar beter voor elkaar brengt"? De commissie zegt dat de tekst De opmerking van Nixon kwam te gen het einde van een gesprek op 22 maart 1973 tussen de president en zijn assistenten H. R. Haldeman, John Ehrlichmann en John Dean en de voormalige minister van Jus titie. John Mitchell. De tekst die door de commissie werd gepubliceerd komt niet voor in de afschriften die door het Witte Huis werden gepubliceerd. Er zijn zeer grote verschillen tussen de tekst van de afschriften van de bandopna mes van acht presidentiële gesprek ken zoals die door de Juridische Commissie van het Huis van Afge vaardigden is gepubliceerd en de af schriften van dezelfde gesprekken die op 30 april door het Witte Huis werden gepubliceerd. Voor het grootste deel gaat het om kleine verschillen, maar in som mige gevallen schijnt de zin van wat er gezegd is te zijn veranderd, en in verschillende gevallen heeft het Witte Huis grote passages uit ge sprekken in hun geheel weggelaten. Vooral is dit het geval in de discus sie, op 22 maart 1973, tussen de pre sident. John Ehrlichman, Halde man, John Mitchell en John Dean. Het grootste deel van de gesprek ken van die dag had betrekking op de wijze waarop men zich kon op stellen in verband met de hoorzittin gen van de Watergate-commissie van de Senaat. Er werd gesproken over de mogelijkheid dat Dean een rap port zou opstellen over de vraagstuk ken die samenhingen met het be trokken zijn van Witte Huis assis tenten bij de Watergate affaire. Het denkbeeld dat geopperd werd was dat dit rapport van Dean aan de commissie zou worden aangeboden en overeenstemming zou worden ge zocht om de hoorzittingen achter ge sloten deuren te doen plaatsvinden. Mitchell zei dat het hier ging om 't ■tantal getuigen zo klein mogelijk te houden. Nixon was het daar mee eens en zei: "Dit is alles wat wij we ten, mijnheer de Senator", dat is wat ik zou zeggen. "Dit is alles wat wij we ten: ik weet niets andersAls u nog meer inlichtingen wenst, dan zal mijn, onze advocaat u die verstrek ken, he, als het hier niet in staat. De vloeken van Nixon WASHINGTON Uit de transcripties van de Commissie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden blijkt dat en kele van Nixons geliefdste krachttermen waren: „God dam ned" (godverdomme), „for Christ's sake" (in Jezus naam), „Jezus Christ", „Son of a bitch" (hoerenzoon), „Bastards" (bas taard), „shit" (schjjt). In de transcripties die het Witte Huis aan de commissie had afgestaan, waren de kracht termen uitgewist. Het „God damned (godverdomme) of „God damn" (godomme) werd door Nixon in enkele gevallen in snelle opeenvolging uitgespro ken, dat de indruk wekt dat Nixon hier bijzonder vertoornd was: "Ben Je het niet met me eens dat dit een kwestie is van tijd te ko pen. Je kunt dat verdomme maar be ter voor elkaar brengen, en zo snel mogelijk. De tekst zoals die door d commis sie is gepubliceerd maakt duidelijk dat Nixon zich bewust was van het feit dat een aantal van zijn assisten ten in staat van beschuldiging zou kunnen worden gesteld wegens het belemmeren van de rechtsvervolging. Volgens dit afschrift zou Nixon heb ben gezegd: "En dat betekent dat wij de zaak weg moeten houden van Jou. die ik, (onverstaanbaar) de belemmering van de rechtsvervolging kwestie. "Wij moeten het weghouden van Ehrlichman. Wij moeten het natuur lijk weghouden van Bob, van Chanin. als dat mogelijk is, en Strachan. Juist"? Het Witte Huis geeft echter het volgende afschrift: "En dat betekent de zaak weghouden van Jou. Herb is er al mee begonnen om het natuur lijk weg te houden van Bob, van Chapin, en als dat mógelijk is van Strachan, juist"? Uit de door de commissie gepubli ceerde versie blijkt dat president. Nixon veel meer betrokken is geweest bij gesprekken over het in de doofpot stoppen van het schandaal en het uit delen van zwijggeld dan tot nu toe was onthuld. Uit de transcripties blijkt dat de president eenvoudig op de hoogte moet zijn geweest van plannen om 't schandaal te verdoezelen en dat hij Witte Huis reageert boos op publikatie WASHINGTON (AP) De perschef van het Witte Huis heeft de Juridische commissie van het Huis van Afgevaardig den ervan beschuldigd het bewijs materiaal tegen de president „beetje bij beetje" te publiceren in een „public relations campag ne". Perschef Ronald Ziegler rea geerde scherp op de publicatie van de afschriften van de presi dentiële gesprekken, gesprekken waarvan het Witte Huis eerder zelf reeds afschriften had gepu bliceerd. Ziegler zei dat de com missie. de weg van public rela tions heeft gekozen, waarbij alle aandacht werd gevestigd op een bepaald deel van de bandopna mes. Zij dienen het volledige be wijsmateriaal te publiceren, alles tegelijkertijd, en niet beetje bij beetje". op z'n minst stilzwijgende goedkeu ring gaf om het zwijgen van Water gate-samenzweerder Howard Hunt te kopen. Politie in Chili: „Communisten financieren criminaliteit" SANTIAGO (AFP) Generaal Ernesto Baeza, het hoofd van de Chileense politie, heeft verklaard dat de aolf van criminaliteit in Chili door communisten vanuit het buiten land wordt gefinancierd „om chaos te scheppen" in Chili. De onderwe reld, gefinancierd door het marxis me, heeft ons de oorlog verklaard, maar ze zullen van hetzelfde laken en pak krijgen, aldus Baeza op een persconferentie. H\j gaf de volgende cijfers over de criminaliteit: tussen 1 januari 1973 »n 11 september (de dag van de staatsgreep tegen de regering-Allen- ie) waren 742 moorden gepleegd en 1492 auto's gestolen. Tussen 11 sep tember 1973 en 30 mei Ji. zijn 500 moorden gepleegd en 380 auto's ge stolen. Hy vond die misdaadcijfers erg hoog, gezien de heersende veilig heidsmaatregelen als uitgaansverbo den en de staat van beleg. De generaal zei over inlichtingen te beschikken dat een „rode club", vanuit het buitenland geleid door leiders van de afgezette regering, probeert chaos in het land te schep pen. De jolitie heeft opdracht gekre gen „zeer streng" op te treden tegen misdaden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6