Leidse milieuraad verwacht minder geluidsoverlast van Cyanide-afval van Adler spoedig naar Duitsland Naar de vierdaagse "S av. Kleitabletten met vroegste thans bekende inscripties HOUTKAMPGROEP IN NATIONAAL KAMP IN ANLOO vanaf 18 juli, Hasselman Pander Wethouder Lijten pauselijk onderscheiden DISCUSSIE OVER VERKEER WOENSDAG 10 JULI 1974 Tientallen wandelaars uit de regio zijn in training voor de Nij meegse vierdaagse, die volgende week op het programma staat. Se cretaris J. P. Woordes uit Alphen meldt ons het deelnemen van 22 leden van de wandelkring Leiden en omstreken. Zelf is hij er het langst bij: hij neemt voor de 29ste keer deel. Eén jaar minder is Voorschotenaar P. M. Bey in de vierdaagse, maar hjj is dan ook al 74 jaar! Voor het cijfer 16 op het vierdaagsekruis gaat lopen mevrouw E. H. Leemans-Taverne. Voor de dertiende maal trekken mej. J. M. Brand uit Wassenaar en A. Zwanenburg uit Leiden de wandelschoenen aan. A. S. Straathof uit Leiderdorp is er voor de elfde keer, mej. M. Bakker uit Wassenaar voor de tiende maal. Minder dan tien: voor de achtste maal mej. J. M. v. d. Fluit uit Leiden en J. Weyers uit Hillegom, voor de zevende keer mej. G. Guley uit Leiden, voor de vijfde maal H. R. Lan uit Leiden, voor de vierde maal J. Remmelzwaal uit Katwük aan Zee en H. W. Bokma uit Leiden, voor de derde keer J. F. de Badts uit Voor schoten en voor de tweede maal de dames J. C. v. d. Berk uit Sassenheim en C. Sanders uit Langeraar. Zes wandelaars, die het voor het eerst proberen: dr. T. v. d. Zee uit Leiden, mej. IJ de Badts uit Voorschoten, P. Florijn uit Leiden, M. Fulpen uit Leiden, L Florijn en mevr. M. v. d. Weyden uit Leiden. Fotograaf Jan Holvast en verslaggever Hans Melkert hopen deze wandelaars en al die anderen, die uit de streek komen, waar dit dagblad verschijnt, te ontmoeten op de vierdaagse. Zy komen op woensdag, de tweede wandeldag dus, naar de vierdaagse en stellen zich op even buiten het centrum van Wychen. V"\ v", - 1 v V 1 -*v V -A"r A A V ;s\->l A.V -s LEIDEN In Noord-Syrië heeft een expeditie van Leidse wetenschapsmensen een aantal kleine kleitabletten ontdekt die behoren tot de vroegste thans bekende inscripties. Zoals wij reeds gisteren meldden gaat het hierbij om zegelindruk- ken en tabletten met getaltekens, die naar men aanneemt de voorlopers zijn van het mesopotamische spijkerschrift. De kleitabletten zoals die door de Leidse expeditie zijn ontdekt, hebben zegelindrukken aan de voor- en achterzijde. Het tablet op de foto laat de voorzijde zien, daarboven een tekening van de zegelindrukken van het tablet. Het archologisch onderzoek, dat aart de bovenloop van de Eufraat werd uitgevoerd, is in handen van het Instituut voor Palestijnse oudheidkunde in Leiden. Dit instituut voerde in het zelfde gebied al eerder (1972) een proef opgraving uit op een heuvel, waarbU het belang van de oudheden die zich daar bevinden werd onderkend. Overigens zal de expeditie die de kleitabletten heeft ontdekt en die onder leiding staat van drs. S. van der Leeuw waarschijnlijk begin augustus in Leiden terugkeren. Een groepje Leiderdorpse padvindsters. ADVERTENTIE Wees er dus tijdig bij als u van de speciale prijzen wilt profiteren. Botermarkt 21-22 Breestraat 146, Leiden. LEIDEN Op verzoek van derzoek ingesteld naar de oc overvliegende vliegtuigen. De luchtvaartautoriteiten streven naar vermindering van de zware ge- luidsbelisting van de dichtbevolkte gebieden rond Schiphol door voor het starten er landen van vliegtuigen zoveel mogelijk gebruik te maken van de dunner bevolkte sektor ten zuidwesten van de luchthaven. Men maakt daarbij voornamelijk gebruik van de zgn. Kaagbaan. Hoewel het gebruik van deze baan Sterk afhankelijk is van de weers omstandigheden, zoals windrichting en windsterkte, werd toch ruim 40% van de vliegbewegingen hierop uit gevoerd. Dit had een toeneming van de klachten tot gevolg vooral uit de streek rond Hillegom, Lisse, Noord- wilk en Oegstgeest. In september 1973 6telde het raadslid A. Kuyper aan B. en W. schriftelijke vragen over deze kwestie. Het blijkt, dat die geluidsoverlast met name veroorzaakt wordt door de landende vliegtuigen, die op een TUSSEN DIAMANTEN PLATINA LEIDEN - Vrijdag zijn de leer en mevrouw G. Piket-Zirk- cee maar liefst 65 jaar getrouwd, riet echtpaar (beiden 87 Jaar en ?rg vitaal) woont in de Verleng- ie Oosterstraat. Twee kinderen, vier kleinkin deren en twee achterkleinkinde ren zullen het huwelijksfeest tussen diamant en platina in alle rust meevieren. "Het. was al mooi toen we zes tig Jaar getrouwd waren. We doen, het wat rustiger aan, dit keer," zegt de bruidegom, onder de slingers nan het plafond. De heer Piket was Jarenlang steenhouwer; zijn echtgenote heeft vroeger als breister ge werkt. "We zijn twee Leiden aars, me neer we hebben gladde kop pen." Hoe die 65 jaar zijn omge komen, is niet te zeggen. "Je loopt gewoon mee, hè? Gewoon zonder dwang, niet aan het lijn tje." Ze mopperen niet en ze klagen niet. ze heöben het lekker rustig samen. Televisie kijken, als het weer het toelaat ook wat schof felen in de tuin, een mens kan niet gelukkiger zijn. "Op naar de volgende 65 Jaar? Een begin moet Je er mee ma ken. nietwaar?" „Och", zegt de bruidegom, „Me neer, je moet geen postzegels drukken /oordat de wereldcup is gewonnen En daar mag u over nadenken". Vrijlating De Britse regering ls gisteren begonnen met het zeer gelei delijk en voorzichtig vrijlaten van personen die zonder dat ze In staat van beschuldiging zijn gesteld, in 'Noord-Ierland gevangen zitten. Zij heeft toegezegd ze te zullen laten gaan als de gewelddadigheden ophouden. B. en W. heeft de Leidse Raa rzaken van de geluidshinder i hoogte van 600 tot 650 meter aanvlie gen op een radiobaken ln Buitenkaag. Sinds januari van dit Jaar wordt een grotere aanvlieghoogte aange houden, zo werd meegedeeld. In een bericht aan B. en W. deelt de Raad voor de Milieuhygiëne mee een ver mindering van de geluidsoverlast te verwachten, maar zo voegt hij daar aan toe, de praktijk zal moeten uit wijzen of een aanvaardbare situatie zal worden bereikt. De vlaggemasten bij de ingang vlag, Blauw Vogelsvlag, Franst vlag en B. E.-NPV-vlag. In Anloo (Drente) wordt een lan delijk kamp gehouden voor lichame lijk gehandicapte padvindsters en padvinders. Het kamp heeft een in ternationaal tintje door de deelname van Engelse padvinders en Franse padvindsters. De 250 lichamelijk ge handicapte Jongens en meisjes wor den begeleid door een verzorgings team van nogmaals 250 meisjes en Jongens. Iedere lichamelijk gehandi capte Jongen of meisje hééft een persoonlijke hulp met de naam „dra ver". Dit leeftijdgenootje snelt het gehandicapte kind te hulp op alle De partijen PPR. PSP, D'66 werken aan een verkeersplan voor de bin nenstad. Uitgangspunten daarbij zijn: er rijden en staan te veel auto's in de binnenstad en hun aantal groeit nog steeds. Een oplossing is LEZERS SCHRIJVEN: alleen te vinden in het verminderen van 't autogebruik. Vooral het door gaand verkeer, het woon-werkver- keer en het "consumenten"-verkeer moet verminderen. Die vermindering moet plaatsvinden door 1. het de auto lastig te maken, 2. door ande re middelen van vervoer (lopen, fiet sen, openbaar vervoer) aantrekkelij ker te maken. 3. vooral niet. door al le automobilisten tegen je in het har voor milieuhygiëne een on- Leiden en omgeving door In dit verband wijst de Raad op het klachtenbureau van de luchtha ven Schiphol (Informatiecentrum Geluidshinder Schiphol, IGS) waar dag en nacht telefonische klachten over vliegtuiglawaai kunnen worden gemeld. Het telefoonnummer is: 020- 175000. By voorkeur de klacht on middellijk melden met mededeling van plaats, tijd en andere bijzonder heden, zodat de mogelijkheid bestaat om de radarcontrole in te schakelen. van het kamp: Drentse provincie- vlag, Nederlandse vlag, Engelse gebied, waar de handicap een belem mering vormt om het „Spel van ver kennen' te spelen zoals dit eenmaal door Lord Baden Powell is uitge dacht. De Leiderdorpse Houtkampgroep, een van de oudste groepen met leden uit de wijde omgeving van Leiden, heeft een byzondere taak die be staat in het thema van „Obelix en „dagblad" „De Gallier". Het kamp staat in het thema van „Oberix en Asterix", de twee bekende stripfi guren uit Gallië. Gisteren zorgden de weergoden nas te jagen. Door goede voorlich ting en reclame moet de automobi listen de noodzaak van de verkeers maatregelen duidelijk gemaakt wor- treft, moeten de bewoners zelf voor stellen doen hoe het verkeer in hun wijk geregeld moet worden. Het zaterdag in deze krant be sproken plan is het resultaat van 'n aantal discussies. Op een gegeven moment hadden we er behoefte aan het besprokene op stencil te zetten. Dat gaf ons de mogelijkheid de dis cussie over dit plan met meer men sen te voeren. Wij hebben niet de pretentie, het laatste woord over de verkeerspro blematiek in Leiden gebracht te heb ben. Het is een zaak waarover je blijft nadenken. Wie samen met ons wil denke* is welkom op donderdag 1 augustus om acht uur in het Praet- huys, Vrouwenkerkoorstraat 9. Het plan is te verkrijgen bij Anne van de Zande, Nieuwe Rijn 103 of bij Jan van Reek, Nieuwsteeg 13. JAN VAN REEK, Nieuwsteeg 13. ANNE V.D. ZANDE, Nieuwe Rijn 103, WILLEM VAN ROOIJEN, Maris Ia an 11. evenals de vorige dagen voor prettig weer. Geen regen, niet al te veel zon, waardoor de stemming van „best tot opperbest" te beschrijven is. De kampleiding spreekt nu al over een buitengewoon fijn kamp en is vol lof over de medewerking o.a. van het ministerie van Defensie. Het kamp is in de bossen by Anloo, opzy van Assen. Het is militair terrein. Het leger heeft een complete telefooncen trale aangelegd, waardoor alle groe pen telefonisch bereikbaar zijn. Met een lyntje naar de kazerne in Assen is zelfs het hele land en zeker Frankrijk en Engeland op „hooraf- stand". Noodzakelijk omdat juist aan de medische begeleiding bijzondere aandacht en zorg besteed moet wor den. Het kamp werd zaterdag geopend door de commissaris der koningin in Drente, mr. Gaarlandt. Op dat mo ment hield de stroom hemelwater op en begon voor de lichameiyk gehan dicapte jongen of meisje het onge kende genot om gewoon alles te kun nen doen. Sedert dat moment ziet de omgeving van Anloo invalidenwagen tjes met daarachter een Jongen of LEIDEN Aan de Technische Ho geschool, in Delft zijn geslaagd voor het doctoraal examen civiel-inge- nieur B. Blankwaardt (Leiderdorp), J. N. Dekker (Leiderdorp), M. Jon- gejan (Leiden), C. P. Pronk (Sassen heim), H. J. M. Verkooijen (Leiden), A. J. Waveryn (Leiden) .voor het doctoraal examen bouwkundig inge nieur H. Beunderman (Sassen heim), met lof, voor het doctoraal ïxamen electrotechnisch ingenieur F. BooiJ Zoeterwoude) en R. van Voorst tot Voorst (Wassenaar). Aan de Vrije Universiteit van Am sterdam zijn geslaagd voor het doc toraal examen geschiedenis J. Vos (Leiden) en voor het doctoraal exa men sociale aardrijkskunde mevrouw A. J. de Jong-Van Doeland (Katwijk aan Zee). Verkiezingen Alle resultaten van de Canadese verkiezingen zijn nu binnen. Van de 246 zetels in het La gerhuis gaan er 140 naar de libera len. Dit betekent, vergeleken met de verkiezingen van 19/2, een winst voor Trudeau's partij van 31 zetels. LEIDEN Uitgerekend op zijn zestigste verjaardag ontving de nog residerende wethouder van economische zaken en bedrijven Jan Lijten die ook nog lid is van de KVP, van zijn vrouw een pau selijke onderscheiding. Hij werd commandeur in de Orde van Gre- gorius de Grote. Iets hoogs der halve. Vrienden en bekenden waren gisteren op het einde van de mid dag naar een lokale tapperij ge togen om dat feest mee te vieren. Jan Lijten kreeg de onderschei ding voor het werk dat hij voor de katholieke zaak heeft verricht. En dat schijnt niet gering te zijn. De plaatselijke pers, die de Leidse zaak behartigt, werd door de jubi laris niet toegelaten. Jan Holvast maakte toch een foto. meisje, dat „toevallig" de beschik king heeft over alle ledematen en het vriendje of vriendinnetje van deze week overal naar toesleept. Door deze vriendenhulp is de gehandicapte in staat alle spelletjes te spelen tot zelfs estafettelopen. Een door de na tuur minder bedeeld kind krygt op deze wyze de kans midden in het Tekst en foto's Joop Peeters leven te staan: "Z'n fikken te ver branden by het vuurmaken, de afwas doen, een spoor te volgen dwars door de bossen en zelfs proberen de band te plakken van zyn wagentje". Dat laatste is wel een beetje een probleem. Invalidenwagentjes hebben meestal dunne bandjes en in het bos liggen veel stekelige takjes en daar om heeft de leiding een hele voor raad nieuwe bandjes gekregen. Even zo hebben gelukkig veel instanties en verenigingen dit kostbare kamp fi- LEIDEN Enige tijd geleden werd door vragen van raadslid Van Aken (PvdA) publiekelijk bekend dat er op het terrein van de Neder landse Adlerfabrieken een hoeveel heid natriumcyanide-afval lag op geslagen. Aan B. en W. vroeg Van Aken of er een meldingsplicht be staat, wie er met de opsporing en controle is belast en of er maatrege len zijn genomen- om het afval (dat er al een half jaar lag) op verant woorde wijze te doen afvoeren. B. en W. antwoordden dat er wel degelijk nauwkeurig melding is gemaakt van alle opgeslagen stof fen, toen het bedrijf in december '72 een verzoek indiende ingevolge de Hinderwet tot het uitbreiden en wij zigen van het bedrijf. Het college antwoordt dat het cya- nancieel mogelyk gemaakt. De Jon gens en meisjes betalen niet meer dan gebruikelyk is voor een week kamperen en dat terwyl vervoer e.d. vreselyk kostbaar is. Drie instanties zijn er die de grote „pluk" al verlich ten. Het ministerie van Defensie stelt het terrein en een deel van de ten ten kosteloos ter beschikking, het Rode Kruis verzorgt tegen kostprys het vervoer van en naar huis en het Beatrix-Poliofonds geeft voor iedere overnachting f 4,— subsidie per ge handicapt kind. Het vorige nationale kamp was in 1967 in Doorn en ook hierby was de groep aanwezig, toen nog geheten de nide-afval is opgeslagen in stalen vaten, die zich in een afgesloten op slagruimte bevinden en voor onbe voegden niet toegankelijk zijn. Om de afvoer van het afval mogelijk te maken is het vorig Jaar advies ge vraagd aan de inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland, maar tot op heden is er nog geen ant woord ontvangen. Ook werd de hulp van de Arbeidsinspectie ingeroepen om om op verantwoorde wijze het af val af te voeren. Uit het onderzoek bleek dat er in Nederland geen en kel vernietigingsbedrijf bereid is het afavl te vernietigen of te verbran den. De stof van het afval is van West duits fabrikaat. De importeur be schikt over mogelijkheden om het of- val te verzamelen en af te voeren M'Hala Panzi Postgroep West. Begin dit jaar ging deze groep een fusie aan met de gehandicapte meisjes- groep uit de regio Leiden en sinds die tyd heet de groep „De Hout kampgroep". De ongeveer 30 leden van deze groep, die deelnemen aan dit kamp in Anloo met de mooie naam „Anloofix" komen allemaal uit de omgeving van Leiden en met schrik zien ze de zaterdag al aan komen, want zaterdag is het afgelo pen en dat betekent terug naar de ziekenkamer of het woonhuis en moet er weer gewacht worden op de maandelijkse by eenkomsten in het groepshuis te Leiderdorp. naar Duitsland. waar het wordt ingemetseld in verlaten mijngangen. Het transport naar Duitsland wacht nog op de in- en uitvoerverguninng. B. en W. verwachten dat het vérvoer nog vóór 1 augustus kan worden ge realiseerd. De Adlerfabrieken heb ben het voornemen om het in het ver volg steeds naar Duitsland te doen plaatsvinden. Voor het opslaan van chemica liën en andere gevaarlijke stoffen is een vergunning vereist. In de aange vraagde vergunning van de Vdler- fabrieken zullen voorwaarden wor den opgenomen betreffende de op slag en afvoer van dergelijke afval stoffen De afdeling Hinderwet van de gei meente is belast met het toezicht. ADVERTENTIE Wie weet waar Willem Wit werkt? BI] Uitzendbureau LUBA natuurlek. Voor een dagje, een weekje, een maandje of langer. Slimme Willem LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 01710—10341. ALPHEN A. D. RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 01720—94698. Leids bedrijf wacht op vergunning

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3