Bloemencorso in teken van Flora, Leiden en Rijnsburg agenda Overleg over wethouders Voorschoten duurt voort EERSTE ZATERDAG VAN AUGUSTUS Inbraak in pakhuis RIJNSBURG/LEIDEN Er wordt in de hallen van de Verenigde Touwfabrieken in Leiderdorp hard gesleuteld aan het 28ste Rijnsburgse bloemencorso. Joop Visser en Chris van Duuren zijn met hun medewerkers volop aan de opbouw van de dertien praalwagens vezig, die zaterdag 3 augustus van Rijnsburg via Oegstgeest en Leiden naar Lei derdorp zullen rijden. de bloemenstoet zal lopen. Daar naast wordt aan nog twee belangrij ke feiten aandacht geschonken. Het vierhonderdjarig bestaan van Lei- dens ontzet, dat 3 oktober wordt ge vierd en het duizendjarig bestaan van Rijnsburg in 1975. Daarom zal Opbouw er een praalwagen meerijden, die aandacht vraagt voor de bevrijding van Leiden uit het juk van de Span- beelden, waarheen de bloemen uit Rijnsburg en verre omgeving via de veiling "Flora" en een leger van ex porteurs nu al zestig jaar lang wor den geëxporteerd. Door Cees Combee Afgewisseld door in totaal voor de gehele route zo'n twintig mu ziekkorpsen en een vijfentwintig met bloemen versierde personenauto's Ook nu weer zal het corso officieel worden geopend op de dag voordat de stoet gaat rijden. Ditmaal zal dat geschieden door de binnenkort scheidende algemeen directeur van de TROS mr. Joop Landré in het ge bouw van de bloemenveiling "Flo ra". De met tienduizenden bloemen versierde wagens zullen ook bezich tigd kunnen worden. In tegenstelling tot voorgaande jaren echter alleen op vrijdagmiddag- en avond. Dit met het oog op het ruimtegebrek, waar mee de veiling te kampen heeft. Dat Landré dit corso opent is voor al te danken aan de prettige samen werking gedurende een lange reeks van jaren tussen "Flora" en de Stichting "Rijnsburgs Bloemencor so" en de TROS. Uitmondend in het opnemen van het programma "Op losse groeven" in de aanvoerhal van de veiling op 25 juli en de uitzending op vrijdagavond 2 augustus. Dus aan de vooravond van het grootse corso- gebeuren, dat ook dit jaar ongetwij feld weer vele tienduizenden .bezoe kers zal trekken. In Rijnsburg, in de Sleutelstad, in Oegstgeest en in Lei derdorp. Vast staat nu reeds, dat de corso-stoet op 10 augustus wat de praalwagens aangaat in haar geheel door Den Haag zal rijden en dat op deze dag ook enkele door de stichting beschikbaar gestelde en opgebouwde praalwagens aanwezig zullen zijn in het Katwijkse corso "Flora's kleu renpracht aan zee", dat aan zijn twintigste editie toe is. Zestig jaar Flora Het Rijnsburgse corso staat dit maal in het teken van het zestigjarig bestaan van de bloemenveiling "Flo ra". Vandaar, dat l\et motto "Zestig jaar Flora's kleurenpracht interna tionaal" als een gouden draad door De Sleutelstad heeft nu al weer vele jaren een belangrijke plaats in genomen in het corsogebeuren. Is het een wonder, dat er talrijke Leide- naars zijn, die met gerechtvaardig de trots zeggen "Het Rijnsburgse corso is ook een beetje van ons. Het is op die eerste zaterdag van augustus niet meer weg te denken uit onze stad". En..om die trots nog een beetje aan te wakkeren; velen zullen het niet weten, maar statis tisch is uitgemaakt, dat Leiden in ons land de stad is met het grootsite aan tal verkooppunten van bloemen, zo als winkels, kramen: karren etc. Een zeer speciale corsowagen ook voor Rijnsburg, dat in 1975 met heel' veel-feestelijkheden zijn dui zendjarig bestaan gaat vieren. Die wagen heeft als motto "999 jaar Rijnsburg". Het wordt meer dan een wagen. Een hele groep maar liefsteen praalwagen met daarop als voorstelling de oude abdij en daarvoor en achter een oude sjees, een diligence, ruiters en in historische kledij gestoken figuranten. De ande re praalwagens zullen de landen uit- In de Leidsrdorpse V.T.-hallen, heerst momenteel een grote bedrij vigheid. Het Rijnsburgse corso, ont worpen door Joop Visser en Chris van Duuren, wordt daar door deze befaamde reclamemensen gebouwd en men is ook al doende met het tref fen v. voorbereidingen voor de 3 Oc- toberoptocht, die zij ook gestalte zul len geven. Er komt heel wat kijken voor men die geraamten van de praalwagens, waarop straks door bekwame arrangeurs de bloemen zullen worden geprikt en de kleurige toeven worden aangebracht, gereed heeft. Maanden werk zit daarin. Het belooft een fantastisch geheel te worden. Tussen die praalwagens door zullen vele met bloemen versier de luxe auto's rijden. De één nog mooier dan de ander. Sommige be laden met voor duizenden guldens, aan exotische bloemen. Automobiel bedrijven uit de omgeving hebben al of niet met behulp van hun impor teurs de mooiste exemplaren van stal gehaald waarover men kan be schikken. Supervisor over al die bloemenweel de en de arrangeurs is evenals voor gaande Jaren de bekende Oegstgees- ter bloemsierkunstenaar Willem Buurman. Het zal voor de Jury on der voorzitterschap van de Hagenaar A. Korpel niet eenvoudig zijn om al deze wagens te moeten beoordelen. In die Jury hebben verder zitting; me vrouw A. Schat-Kapteyn (Utrecht), O. van der Klaauw (Leiden), H. M. de Vroom (Warmond), W. den Daas (Zaandam), Th. Bitter (Laren), G. v. d. Heijden (Alphen aan den Rijn) Ben Hulskamu (Hilversum) en S. Boot (Amstelveen). Hoge kosten Voor de Stichting „Rijnsburgs Bloe mencorso" is het niet eenvoudig, ieder jaar weer een corso op straat te brengen. Voorzitter Cees Leeu wenburg en secretaris Niek Hemmes liggen er nachten van wakker. Ieder Jaar wordt zo'n corso duurder. Afge zien van de personenauto's, die mee rijden moest toch gerekend worden, op een slordige f150.000,- inclusief alles wat er omheen zit, zoals de muziekkorpsen, de figuranten, de corso wagens, de bloemen en het ont werpen en opbouwen. Het zou nauwe lijks mogelijk zijn zo'n stoet in be weging te brengen als men niet grandioze steun ontving van "Flora" en vele anderen. Vooral het aandeel van de bloemenveiling is belangrijk. In velerlei opzicht. Geldelijk, door het beschikbaar stellen van de bloe- mn tegen veilingprijs, door het scheppen van ruimte in de enorme hallen om de wagens met bloemen te versieren en wat al niet meer. In verband met de nieuwbouw ziet Leerkrachten komen en gaan WASSENAAR Mejuffrouw A. Kleiboer heeft om ontslag verzocht uit haar functie van onderwijzeres aan de openbare Wethouder Hui- bregtseschool voor gJ.o. Zij heeft een benoeming elders aanvaard. De heer J. R. Westerdaal uit Am sterdam zal in vaste dienst treden bij het onderwijs in Wassenaar als onderwijzer in het vak zingen. Hij was al sedert 1 augustus 1969 in tijde lijke dienst bij een aantal openbare en bijzondere lagere scholen. WASSENAAR De gemeenteraad vergadert maandag om kwart over zeven over o.a. de volgende agenda punten: organisatie brandweer, ver hoging marktgeld, bouwrijp maken terrein voormalige remise t.b.v. de bouw St. Adelbert College, restaura tie Koetshuis Schoolstraat, recycling oud papier, beroep Consumenten bond tegen exploitatieverordening, geslotenverklaring parallelweg Oost- dorperweg. ambtswoning burgemees ter. men thans geen kans ook zaterdag morgen de belangstellenden in de gelegenheid te stellen de corsostoet van nabij te bekijken in de Florahal len. Dat moet helaas beperkt blij ven tot vrijdagmiddag en -avond. Flora-bedrijfsleider Cees Noort en zijn trouwe medewerkers staan de laatste dagen van Juli en de eerste van augustus voor het vuren. Het veilingbedrijf moet doorgaan en bo vendien moet er rüimte warden ge creëerd voor het opnemen van het TROS-programma "Op losse groe ven", het Rijnsburgse corso, de op bouw van het Haagse corso en het gereed maken van Katwijks "Flora's kleurenpracht aan zee". Het wordt met een glimlach gedaan, maar het vergt onnoemelijk veel improvisatie, want al deze dingen mogen niet ten koste gaan van het veilinggebeuren, namelijk de aanvoer en het voor de klok brengen van de bloemen en het afvoeren van weer die bloemen door de kopers, dus de binnen- en buitenlandse handelaren. Noort hoopt het te kunnen klaren! Woensdag Ten Katestraat, speeltuingebouw. bejaardensociëteit Huananltas. 24.30 Geversstraat 66. Oegstgeest, socië teit voor kamerbewoners en aUeen- staanden 812 uur nam. Breestraat 19. Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Blaauwpoortsbrug/Kort Galgewater, 10.15 uur v.m. vertrek salonschip n. Avifauna en Braassemtocht, Terug pl.m, 17.30 uur. Inl. tel 01710—21095 —43655. Jeugdvakantidorp Zuid-West, Voor- schoterw. (naast zwembad De Vliet"), vakantlebezighéden voor kinderen van 4 tot 13 Jaar. 9.30 uur v.m.—3 u n.m. Donderdag Breestraat 19, sociëteit voor gehan dicapten. 2—5 uur nam. Kreatief Sentrum defensievoorllch- Blaauwpoortsbrug/Kort Galgewater. 10.15 uur v.m. vertrek salonschip naar Avifauna en Braassemtopht. Terug VVD staat nog niet buitenspel Op de Rijksstraatwegter hoogte van het dierenpark Wassenaar, is gistermiddag rond het spitsuur een 54-jarige Leidenaar achterop een bus van de NZH gereden. De bus die werd bestuurd stond op het punt te vertrekken. De automobilist liep licht hoofdletsel op en is naar Bronovo vervoerd. Hij kwam eerst tegen het voetgangerstunneltje, dat onder de rijksweg naar de dierentuin loopt, en werd daarna onder de bus geschoven, die op de vluchtstrook stond. Hierbij kwam hij knel te zitten, zodat de brandweer eraan te pas moest komen om hem te bevrijden. Een niets vermoedende voet ganger in het tunneltje kreeg een stuk ijzer op zijn hoofd, maar had geen doktersbehandeling nodig. Ook de buschauffeur raakte niet gewond. De auto mag als verloren worden beschouwd. (Zie foto). VOORSCHOTEN Het is nog lang geen uitgemaakte zaak dat in Voorschoten de WD buiten het da gelijks bestuur zal blijven. Mr. T. C. Esselaar, lijsttrekker van het CDA en thans wethouder voor onderwijs zaken, hecht er bijzonder veel waar de aan dat van de kant van het CDA uitdrukkelijk verklaard wordt d at het gesprek over de verdeling van de wethouderszetels nog volkomen open ligt. Politiek bezien is de ver deling van vier wethouders bijzonder moeilijk, drie zou eenvoudiger zijn, maar praktisch heeft Voorschoten, vier wethouders nodig. De drie gro- Burgerlijke stand Daniël J. W., M. I. S. Teljeur, Shirley d. v. C. Pe ters en H. L. Jongeleen, Wilhelm, z. v. A. N. Verhangen en R. M. P. War- naar, Ellen, d. v. A. P. F. de Groen en E. J. H. Wakka, Erik, z. v. S. P. Ouwerkerk en E. Noordam, Jeanne E. d. v. C. J. W. Klinkenberg en H. C. A. Le Grand, Miranda, d. v. J. W. de Jong en M. vair der Wal. Saakla, d. v H. Beukers en G. E. M. Cottaar, Ma te partijen te weten VVD, CDA en PPV hebben drie bijeenkomsten ge houden over de vorming van het da gelijks bestuur. Deze bijeenkomsten, hebben als positief resultaat dat er een commissie bestuurszaken in het leven geroepen zal worden. Deze commissie zal op gezette tijden, overleg kunnen plegen met het nieu we college tijdens de gehele zittings periode. Hiermede wordt een even tuele kloof tussen college en raad. praktisch onmogelijk en komen er geen toestanden zoals tijdens deze zittingsperiode, waarbij raad *»n wet houders lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan. Na de laatste bijeenkomst van de drie partijen hebben de leden "va kantiewerk" meegekregen in de vorm van programmavergelij king. Naast positieve resultaten uit deze bijeenkomsten zijn er ook nog blijvende moeilijkheden. Een grote moeilijkheid is dat de VVD als grootste partij twee wethouders van de vier claimt en daarvoor voelen het CDA en PPV op dit moment nog niets. Het VVD-raadslid Nic Ooster- baan zei desgevraagd dat de uiteen zetting van Mr. Esselaar volkomen volgens de werkelijkheid is. Ook hij ziet nog wel degelijk een mogelijk heid een afspiegelingscollege rond te krijgen. De vakanties verhinderen echter om spoedig resultaten te kun nen boeken. Voor half augustus is een volgend gesprek vrijwel onmoge lijk. Niet helemaal duidelijk is nog of de burgemeester niet wil of geen kans krijgt een volwaardige portefeuille te gaan beheren in het nieuwe colle ge. Vast staat echter wel dat de ta ken in het college opgedeeld wor den onder de vier nieuwe wethouders, zodat voor de burgemeester alleen overblijft de door de hogere overheid opgelegde taak van hoofd van de groep van de rijkspolitie en hoofd, van de vrijwillige brandweer en Be scherming Bevolking. Inl.: tel. 01710-21095— Jeugdvakantiedorp Zuid-West Voor- ichoterw. naast zwem' rakan/tiebezlgheden vo i tot 13 Jaar. 9.30—3 Apotheken De avond-, nacht- en zon- dagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. .20552. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Apo theek Beker. Lijtweg 4, Oegstgeest, td. 55482. Kinderopvang Informatiebureau werkgemeenschap. Kindercentra Lelden. WelzlJnsraacL Stationsweg 28. tel. 46861 Geopend dl 9.30—12 uur, wo en do 2—4 uur en vr. 9.30—12 uur Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging, Leiden. Aanvragen hulp bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Mare 4£ tel. 49441 (ma t/m vrlj öo uur voorm ïnfo-sentrum In het Kreatief Sentrum ls het Info-sentrum op de volgende tyden voor iedereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Moeders voor moeders „Mevr. Zr. E. Jansen—Nlemeyer. Hof- dijck 32. Oegstgeest. tel. 01710—53652. Release Hulpverleningsdienst Release, Nieu we Run 20a. tel. 24555. In verband met vakanties zijn de openingstilden tot eind augustus gewijzigd In ma, woe. en do. van 2—5 uur nam., ma. en do. ft 10 uur nam. Release ls gesloten van 14 juli tot 1 augustus. Twentwel Sociëteit Twen te wel, Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma., do v.a. 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 laar Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gratis rechtskundige bijstand. Adres Leldse Volkshuis. Apothekeredfjk 33 Ope ningstijden dinsd woened dond 101 uur, do. 7—9 urn nam Dienstencen trum Hogendorpstraat 86 vrü 7—9 uur nam Morskwartler clubhui* Mie. rennen Moreweg 59. tel 80775 do. Dienstencentrum NooWelnpleln 2b, C«] «0483. «lgem«. Architecten Architecten-informatie centrum Rijnland. Op werkdagen tel. bereik baar onder 26385 Zitting op wo avond van 7.30—9.30 uur op bet adres Mid delweg 4 (bU Hooglandse kerk Begijntje Sexueel voorlichtingscentrum, Begijn. Dl. 7.30—10.30 uur Gespreksavonden 1 M J. L. vu 't Hoff. JCTO.I1.Z. G. H. Koppen Tessa M. J.. M. J. Schra- Redaktie: Paul Wolfswinkel Pjotrskerk Sinds 1970 verschijnt de derde druk van de „Grote Sowjetrussische Ency clopedie". Tot nu toe zijn er veertien van de 30 delen verschenen. Onder „Leiden" vindt men in het laatst verschenen deel het volgende Leiden, stad in Nederland, provin cie Zuid-Holland, aan de Oude Rijn kort voor de monding in de Noord zee. Aantal inwoners: 100.000 (1971). Textiel-, kleding-, metaalverwerkende elektro- en chemische industrie en scheepswerven. Belangrijk centrum van cultuur en wetenschap: univer siteit. museum Rembrandthuis (waar de kunstenaar geboren werd), Mu seum van de geschiedenis der Na tuurwetenschap en andere. Voor het eerst vermeld in de ne gende eeuw. Van 1090 tot 1420 resi dentie van een burggraaf. Sedert de veertiende eeuw middelpunt van de in gilden georganiseerde lakenfabri- cage; in de zestiende en zeventiende eeuw middelpunt van de wolweverij. Ten tijde van de Nederlandse bur gerlijke revolutie in de zestiende eeuw was de stad een van haar centra. De bevolking van Leiden doorstond on danks honger en ontberingen een langdurige belegering door de Spaan se troepen, van eind oktober 1573 tot WASSENAAR De heer J. C. M. Greep, docent geschiedenis, heeft zich bereid verklaard om als onbe zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand te gaan fungeren. B. en W. stellen de raad voor hem te benoe men. begin oktober 1574. met een onder breking. De historische stadskern bevindt zich aan de samenvloeiing van de Oude en Nieuwe Rijn waar de go tische Sint-Pieterskerk (14-de tot 16-de eeuw) en de voormalige gevan genis Gravensteen (13-de tot 17-de den. In bet zuiden en oosten ligt een net van kanalen. Talrijk zijn de ge bouwen uit de 16-de en 17-de eeuw: het maniëristische (rijk versierde, Red.) Raadhuis (1595-'97) bouwmees ter L. de Kei); de classisistische La kenhal (1639-'40, thans stedelijk mu seum, gebouwd door A. van 's Gra- vensande) en de Stadswaalg (1657, ge bouwd door P. Post). In het midden vap deze eeuw werden o.m. nieuwe woonwijken, het station (1952) en het busstation (1956) gebouwd. Literatuur: H. van Oerle, Oud Lei den, Amst. 1950. Nier .collecte Het is een beetje jammer dat er zich tot op heden geen collectanten hebben aangemeld bij de heer Sley- ser van de Nierstichting. Hij had om 25 volwassen vrijwilligers gevraagd, maar ho maar. Er kwam niemand. Het is maar voor één uurtje. Donder dag 18 juli van 4 tot 5 in de omgeving van de Hoogstraat. Een telefoontje naar Sleyser (Morsweg 111) is genoeg. Zijn num mer is 60674. De collecte wordt een beetje lu diek gebracht, zoals dat heet, door tien Groningse studenten, die zich per tandem voortbewegen door het gehele land. Volgende week donder dag zullen ze door de burgemeester worden ontvangen. Er is ook een gironummer: 2642754, ten name van J. Sleyser. •s. Lonneke, d. v. F. Leijnse /G., z. v. W. M. T. Jansen en A. G. A. Baal, Colette, d. v. J. Hoving en H. M. Meertens, Eveline, d. v. H. J. Tim- H. J. N. den Haan n, Christine, d. v. J A. H. P Vis, Bouke, Le Clef, Maarten J. A.. z. v. A. A. T. Moes en C. A P. Peelen. Astrld M., d. v. A. H. W. Boss en M. J. C. Bakkers. Eianca, d. v. D. van den Kerdijk, Lisette G.. d. v. J. H, J. Manhoudt BierHof. Ondertrouwd: F. R. Du nicer en J. C. U. Klein, A. J. Kamper en J. Galjaard Oldenhave, A. Gespreksavonden Baha-1 gemeen- Kennedylaan Fred. schap. Wo. 8 Hendrikplantsoen 25. Leiderdorp Gemeenschap Zuidwest Hulpverlening?- en informatiedienst gemeenschap Zuidwest, tel 64115, OEGSTGEEST Ophalen grof vuil op 11 Juli. Frans Halslaan. Pieter Molijnlaan, Adr. van Ostadelaan, Hazenboslaan, ged. Lange Voort, Pres. Kennedylaan, Florls Versterlaan, Vincent van Goghlaan, Menso Kemerlingh On- neslaan, Pres. Kenndylaan ged. Ca- rel Fabritiuslaan, Nic. Maeslaan, Rembrandt van Rijnlaan, Govert Flincklaan, Jan Steenlaan. Jan Ver meerlaan, Pieter de Hoochlaan, Hof- brouckerlaan ged. Lange Voort. Pres. Kennedylaan, van Ley den Gaellaan* Paedtslaan, van Brouchovenlaan, Mathenesselaan, Abtspoelweg, Ma- riahoevelaan. M. J. c. wit- Dongen, J. M. M. Anker en E. Zumpolle en M.D-- --- Starrenburg en M. A. Kroone, A. G. J. Gort en M. D. J. Eijpe. A.Br ander- horst en L. A. Versteeg. F. H. M. Groenewegen en J. C. VLntges. H A. Lodkes de Beer en H. M. J. van der ïs, B. Dooper en E. M. Litjens, T. en J. G. van den Wet H. Kraaljeveld. A. J. C. M. Meijer ~C. J. Oostenrijk N. Koolmoes. S. G. M. Hol en M. A. E. de Boer J. A. van Drlel. en A. Lu- bach, W. J. M. van Tricht en R. J. Woudenberg. Overleden: e. Brocx (71). J. vam der Linden (48), J. Korpélshoelk (77), C. J. Chrlstiaanee (01), C. M. T. Derksen (63), W. Schreuder (76), M. Morbus (67) LEIDEN De heer I. Tegelaar (79) heeft vanmorgen de gemeente een bank aangeboden in het kader van de actie die door de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening ter gelegenheid van het 400-jarig heidens Ontzet wordt gevoerd. De bank is ge plaatst in de Watersteeg (verlengde van Hooigracht) en de naam van de heer Tegelaar is erop aangebracht. Hij heeft dit niet uit "jjdelheid of zelfverheerlijking" gedaan, maar om zijn kinderen en kleinkinderen, die in Californië wonen, maar nog elk jaar naar Leiden komen, een aandenken te geven. Op de foto zit de heer Tegelaar naast mevrouw Vis-Homm.es, voorzitter van de federatie. (Foto Jan Holvast). J. Rietveld (56). LEIDEN In de nacht van maan dag op dinsdag is een inbraak ge pleegd in een pakhuis aan de Zijl straat. Er werd een aantal bronzen kranen ontvreemd ter waarde van f 2000,-. Men heeft zich toegang ver schaft door vernieling van een ruit. In desjelfde nacht werd ook ingebro ken in een lompenhandel in de Marktsteeg De daders gingen er vandoor met een hoeveelheid afval- koper en enkele oude radiatoren ter waarde van f 700,-. LE1DSCH DAGBLAD Uitgave: Leldsch Dagblad B.V Witte Singe) 1 - Leiden Postbus 64 - Giro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-2604L Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur Had Mulder Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f31.80 Per Post f34.20 Jaarabonnement 1116.20 Losse nummers f 0.45 Ai»L»:inementógelden by vooruit betaling te voldoen Bil automa- tis-ne verschrijving geeo ad ministratie- en incassokosten Nabezurging van 18.01)20.00 a Zaterdag van 16.00—18.00 u Telefoon 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2