Mooi worden en relaxen voor f 450 per week 'Begeerd worden is niet in tegenspraak met Dolle Mina' s ;i Italianen zijn als minnaar niks waard' WOENSDAG 10 JULI 1974 yoorzichtig met naakt zonnen Huidartsen zijn niet erg enthousiast over de plannen van de Haagse ak- tiegroep "Geef Je bloot" om het pu bliek er toe op te roepen om deze zomer massaal zonder textiel aan de Noordzeestranden te gaan zon- De huidspecialisten zijn niet tegen naakt, maar ze vrezen dat mensen, die voor het eerst zonder bikini of badbroekje gaan zonnen, op plaat sen die nog nooit eerder aan de zon zijn blootgesteld te veel zullen ver branden. Eerste Hulpposten in de nudisten- kampen in Frankrijk en Joegoslavië hebben zomers de handen vol aan het verzorgen van brandwonden van nieuwkomers. En dat terwijl de naaktkampeerders er daar toch na drukkelijk op wordt gewezen dat het noodzakelijk is om voor de tere lichaamsdelen een extra bescher mende anti-zonnebrandcrme te ge bruiken. Uit de praktijk blijkt dat de felheid van de zonnestralen vaak wordt on derschat met alle gevolgen van dien, want als men door een te in tensief zonnebad ernstig verbrandt kan men daar blijvende lidtekens van overhouden. Zo ver hoeft het echter niet te ko men als men de nog niet eerder aan de zon blootgestelde lichaams delen regelmatig, bij 'voorkeur ieder half uur, insmeert met een speciale anti-zonnebrandcrème voor een ge voelige huid met op zijn zijn minst een afweerfactor van 4. Voorts is het aan te bevelen om naast de extra beschermende crème een zon-block-stick te gebruiken, waarmee het mogelijk is om tere li chaamsdelen, die vaak nogal snel verbranden, na een kort zonnebad afdoende tegen de bruinende stralen af te schermen. Minder zekerheid van pil door anti-biotica Londen Een nieuw anti-bioticum „Rifampicine" dat onder meer ge bruikt wordt bij de behandeling van ernstige longaandoeningen kan de werking van de anti-conceptiepil opheffen. Ook wanneer vrouwen zeer sterke anti-biotica moeten slikken is de pil, die zij innemen, minder safe. Tot die conclusie komt de Britse arts dr. John Mumford in een arti kel in de „Medical Journal". Dr. Mumford stelde een onderzoek in naar de onverklaarbare oorzaak van het -zwanger raken van een aantal vrouwen waarvan absoluut vast stond dat ze nog nooit waren ver geten om de pil in te nemen. Hij kwam daarbij tot de ontdekking dat anti-biotica in bepaalde geval len de werking van de pil opheffen. Volgens dr. Mumford is het dan ook van groot belang dat vrouwen die zich onder medische behande ling stellen aan him arts meedelen dat ze de pil gebruiken. Hij kan dan beoordelen of het noodzakelijk ls om eventuele aanvullende maat regelen te nemen om een ongewen ste zwangerschap te voorkomen. WEZUPERBRUG "Niks is heerlijker voor een vrouw dan eens een weekje alle aandacht voor zichzelf te krijgen". Dat is het uitgangspunt van het echt paar Bouwman dat in Drente een "beauty-farm" heeft opgezet. Voor vierhonderdvijftig gulden per week (zeshonderd voor een kamer alléén) kan een huisvrouw bijkomen van haar dagelijkse ri tuelen en huishoudelijke karweit jes, om na een week fris en ver zorgd naar huis terug te keren. Vergeleken met andere schoon heidsboerderijen is dit een zéér laag bedrag ("normaal" ligt de prijs rond duizend gulden en ho ger tot véél hoger) De boerderij staat in Wezuper- brug. Beide zijn moeilijk te vin den. Het kleine dorpje (gemeente Zweeloo) ligt tussen Westerbork en Emmen. Vanuit Leiden is het een kleine drie uur rijden (koffie pauze en opstopping in het ver keer inbegrepen). Daarna is het een verademing om na veel zoeken en vragen eindelijk uit te stappen bij de boerderij. De ze ligt wat achteraf en is herken baar door een lichtblauwe voor gevel. Van voren lijkt de boerde rij nietig, erg oud en dan is de verrassing bij het binnengaan ook helemaal compleet. Comfort Alles is er tot in de kleinste de tails verzorgd. Gangen en trap pen met dikke vaste vloerbedek king (zelfs de onderkant van de trap die zichtbaar is vanaf be neden). De inrichting is niet overdadig, maar doet prettig en comfortabel aan. In de zitkamer (vroeger de "deel" waar koeien en andere dieren de tijd door brachten) staat een gemoedelij ke hoekbank. Verder wat stoelen, tafeltjes en een eethoek. Veel "kleingrut" in antiek of bijna- anitiek. De kleuren zijn met zwart /donkerbruin en wit nogal koel, maar door de rode plavuizen, de oude balken en het groen van veel planten lijkt het toch weer erg huiselijk. De grote glazen schuifdeuren bieden uitzicht op een vijvertje en het terras, dat volkomen vrij ligt van nieuwsgierige blikken. Weilanden en akkers strekken zich daar rondom uit, zover als het oog reikt. Ver, dus. Zeven plaatsen Boven liggen vijf slaapkamertjes drie éénpersoons en twee twee persoons. Voorzien van een soort "bar" waar de wastafel is in gebouwd. één of twee bedden en een tuimelraam inet uitzicht. Wéér vaste vloerbedekking en zeer verzorgde details. De kleu ren van de kamers zijn aangepast aan het stukje zeep dat de was tafel siert. De kamers worden ge noemd naar diezelfde zeep. La vendel en nog moeilijker. Onder de grond ligt de voor naamste behandelruimte. Een ruimte met een immens groot lig bad en daarnaast een l^xe soort hoogtezon met de moderne foef jes. Direct uit het bad stap je on der diie hoogtezon. Een trapje af in diezelfde ka mer en men komt bij een grieze lig apparaat dat "Slendertone" heet. Via draadjes en toestandjes geeft dat apparaat electrische impulsen aan de spieren. Niet deskundig gebruikt zou dit ap paraat zeer ongezonde resultaten kunnen boeken en het is dan ook de bedoeling dat er nooit iemand aan gaat zitten knoeien behalve de specialistes. Ook beneden is de saunia, ge heel betimmerd met hout en ge schikt voor twee personen tege lijk. Weer naar boven, de beklede trap op, vindt men de ruimtes voor gezichtsbehandeling, pedi cure, kapster en dergelijke. Alle middeltjes die worden gebruikt, zijn in de prijs inbegrepen. Het is de bedoeling dat de dames zich elke ochtend in de "salon" komen opmaken. Daartoe staan rekken vol cosmetica gereed (ook alle maal inbegrepen). Alles bij elkaar toereikend om het iedere vrouw een week lang naar de zin te maken. Een zwem- Bouwman, rechts bad en een atelier voor creatieve bezigheden staan nog op het ver langlijstje. Vertrouwelijk De sfeer in de beauty-farm is erg vertrouwelijk. De heer Bouw man (door zijn vrouw Pappa Piet genoemd) is een iete oudere heer (48) en ex-zakenman. Alle stress en bijkomende psychische moei lijkheden heeft hij van zich af geschud (evenals vele overtollige kilo's) met het werk op de farm. Hij heeft zelf de vijver aange legd, het terras en allerlei kar weitjes. Hij is net oud genoeg, waarschijnlijk, om een sfeer van vertrouwelijkheid om zich heen te scheppen, en weer net jong genoeg om het werk aan te kunnen. Mevrouw Bouwman is een spontane vrouw (31) en zou vol komen op hol geslagen zijn als ze niet af en toe werd ingetoomd door de rustiger en bedachtzamer denkbeelden van haar echtgenoot. Zij kookt zelf, en doet allerlei creatieve dingen (de goede ideeën komen van haar) en komt over als een zeer geïnteresseerde vrouw. Twee assistentes zorgen voor de 'behandelingen". Iedereen hoopt dat de boerderij, die vorige week officieel werd ge opend, een groot succes wordt. Lo gisch natuurlijk, want de restau ratie en de investeringen belopen meer dan een half miljoen. De succesformule van deze boerderij is duidelijk: alle comfort en toch niet duur. Vierhonderdvijftig gul den is misschien wel veel geld, maar daat staat tegenover dat, zoaJls mevrouw Bouwman zegt, een vrouw er haar Levensgeluk (met een hoofdletter) kan terug vinden. "Vooral huisvrouwen, die dag in dag uit hetzelfde werk doen, die zich vervelen en met allerlei pijntjes en kwaaltjes naar de dok ter lopen zonder werkelijk iets te mankeren, die hebben dit nodig." Behoefte Er zijn méér van dit soort beau ty-farms in Nederland, maar meestal worden die slechts be zocht door directeursvrouwen en "high society". In elk geval voor mensen die niet (meer) weten wat ze met hun geld moeten doen. Voor de vrouw van een onderwij zer of van een kantoorchef is zo iets onbereikbaar. Dan is duizend gulden of meer een compleet maandsalaris. Het is maar net waar men zijn geld aan wil besteden, natuur lijk. De één koopt er een kleuren televisie voor, de ander gaat op vakantie naar Mallorca en misschien weer een ander gaat een weekje mooi worden en real- xen in "De Beukehof", zoals de farm van de Bouwmannen wordt genoemd, Juist voor die "minder kraagkrachtige vrouwen een ideale oplossing. Voorziet waar schijnlijk ook wel in een behoef te. Want welke vrouw heeft er géén zin in er eens een week helemaal uit te zijn, lekker te kletsen over schoonheids-probleempjes en on beperkte make-up spullen (merk Ellen Betrix) te gebruiken, de spieren te laten werken zonder van het ligbed af te komen (door de Slendertone), kortom: te wor den vertroeteldJe moet er zin in hebben natuurlijk, maar mij lijkt het iets verrukkelijks. ELISABETH TOLENAAR. Rome (UPI) Buitenlandse vrou wen hebben de reputatie van de Ita liaanse man als de ideale naar het land der fabelen Dat schrijft Costanzo Constantini in zijn nieuwe boek 'Italsex', een verzameling interviews met twintig vrouwen van verschillende nationa liteiten over dat éne onderwerp: de Italiaanse Man. „Het is niet waar dat ze ideale minnaars zijn", hééft een Chileens meisje gezegd. „Ze ver overen graag, maar als het er op aankomt te bewijzen wat ze waard zijn. ho maar". „De Italiaanse man nen zijn aanmatigend en zo onzeker dat als een vrouw hun mannelijkheid in twijfel trekt, ze dichtklappen", al dus een Oostenrijkse. „Ze zijn Jonge handen, geen mannen". De auteur zegt dat hij drie maanden aan het verzamelen van interviews is bezig geweest en er 'n dertigtal vrouwen voor benaderde. In zijn boek blijven ze anoniem. „In het algemeen ont moette ik een zekere terughoudend heid", zegt hij. „Een paar wilden he lemaal niet meewerken". Maar de vrouwen die dat wel wilden, waren bijna allen negatief. „De Italiaanse man", aldus een Russin, „leeft in angst dat hij niet beschouwd wordt als een superman, of, wanneer punt je bij paaltje komt, main". „Italië is één permanent sexkampioenschap", verklaarde een Braziliaanse. In zijn voorwoord wijst Constantini erop dat of men dat nu leuk vindt of niet, sex een van de sleutels is tot het begrij pen van de Italiaanse main. „Zelfs de ideologisch meest progressieve kan niet onder de obsessie met sex", uitkomen", cshrijft hij. Die obsessie is een van de dingen die de buiten landse vrouw volgens Italsex het meeste irriteert. .Alleen moeder, zus ter en vrouw zijn geen hoer. Alle an der vrouwen, vooral de buitenlandse, zijn het wel", was het commentaar van een Nederlandse. Réard, ontwerper eerste bikini: PARIJS (AP) „De Jongeman nen van vandaag weten niet hoe ze een vrouw moeten waarderen. Ze willen haar alleen maar naakt zien. Ze zullen nooit weten wat ze heb ben gemist," zegt Louis Réard. De 78-jarige Réard, met dienstfiets en corduroy pak, ziet eruit als het prototype van een hoogleraar aan een universiteit. De afgelopen halve eeuw heeft hij de meest provoceren de badpakken en andere soorten lingerie ontworpen. De ontwerpen laten zien sekse moet waarderen. In 1925 lanceerde hij een schan dalige creatieeen badpak dat het bo venste gedeelte van het dijbeen niet bedekte. In 1946 kwam hij met de bikini, genoemd naar de atol in de Stille Oceaan waar de eerste kern proef werd gehouden. „Na de oorlog waren de verandering toe. Jarenlang beroofd geweest van alle aangename klanten dingen van het leven," zo meent Réard. Maar in Parijs werden de eerste bikini's met kreten van woede en afschuw begroet. .Naakte vrouwen mogen niet op het strand," aldus luidde een van de vele protesten. Maar sinds die tijd zijn de menin gen wel een beetje veranderd. Voor Réard was de bikini eigen lijk een debuut. Een ander model werd met elastiek aan 't lichaam be vestigd. „Vliegende schotels" was een drie-delig badpak, met twee "scho- Loren en Bardot, twee goede Katoen is deze zomer weer helemaal terug van weggeweest. Deze natuurvezel, werd ongeveer 3000 jaar geleden al gébruikt en de ontwerpers hében dankbaar gébruik gemaakt van de eeuwenoude luchtige stof. Jossélin (links) draagt een lekker hemdje met een doorknooprok met lengtestreep. Odette heeft een combinatie van zwarte India-katoen. Het topje is ge smookt, de rok heeft een randdessin. «A, DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08Q-II2 LEIDEN tels", die niet met elkaar verbonden In het model dat "onder mijn vel" was genaamd was ter hoogte van de maag in de stof de naam van een manspersoon uitgesneden, zodat de zon de naam van een geliefde kon inbranden op de buik van de draag ster van het badpak. Andere inventieve ontwerpen wa ren het kameleon badpak dat steeds van kleur veranderde, het glittersteen badpak, een badpak gempikt uit ali- minium plaatjes of de ve*m bikini's die waterproof waren. Nu ziet het kleine winkeltje van Réard aan de Avenue de l'Opera er nog al zedig uit, tenminste als Je niet goed kijkt. Op veel kledingstukken zijn zwart kant, roze bloemetjes of edelstenen aangebracht. Andere kle dingstukken zijn weer uitgesneden. Zelfs kousebanden die voor de Eerste wereldoorlog al uit de mode raakten zijn weer verkrijgbaar. Wie kopen nu deze dingen? „Dure vrouwen in mink jassen, jonge meis jes en mannen van een bepaalde leef tijd die iets vragen voor hun vrouw of maitresse. Ze zeggen altijd precies wat ze willen hebben," aldus Réard. Aan de muren hangen foto's van beroemde klanten, onder wie Gina Lollobrigida, Josephine Baker, Ju liette Gréco, Brigitte Bardot en So phia Loren. In hun bloei-periode kochten Mauri ce Chevalier en Bing Crosby er zwembroeken. Mensen als Rita Hayworth en Esther Williams verschenen zelfs op het filmscherm met badpakken van Réard. „In de mode komen de vrouwen al tijd terug op de Franse can-can- look. Dit is niet in tegenspraak met Dolle Mina. Vrouwen zijn gemaakt om begeerd te worden en vrijheid heeft niets te maken met ondergoed," zo meent Réard. VHL Het cosmetica-huis Ellen Betrix heeft voor de herfst alvast een 'nieuwe' lijn vastgesteld: zachte herfsttinten, oogschaduw in groen en geel, en warme tinten lipstick. Gebruikt wordt een transparante iets gekleurde dagcrème, met een dun donsje poeder erover. Rouge wordt aangebrdtht in een schuine lijn van de slaap, langs het oog tot halverwege de wang, iets naar binnenlopend. Het accent wordt daardoor gelegd op de mond, die met een warme kleur lipstick wordt geverfd. De oogscha duw wordt opgelegd in heldergroen vlak op het bovenste oog lid en een dunne lijn onder het oogiets donkerder groen 'midvoof op het ooglid, in een boog naar boven lopend, en daaromheen tot aan de (dun geëpileerde) wenkbrauw een warm-gele shadow. Alles bijelkaar erg verfijnd en zeer vrou welijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13