LEIDSCH DAGBLAD GROOTS WELKOM ORANJE En toen kwamen de emoties los BEESTACHTIGE MOORD OP EX-VRIENDIN Wervelstorm in Azie eist 53 slachtoffers Leiden huldigt Wim Rijsbergen LEIDSCH DAGBLAD Valhelm na 1 november verplicht MAANDAG 8 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34366 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ontvangst op het stadhuis LEIDEN Het programma van de huldiging van Wim Rijsbergen is nu officieel rond. De voorstopper van het Nederlands elftal, die zo'n succesvol toernooi heeft gespeeld, wacht morgenavond een glorieus onthaal in zijn woonplaats Lei den. Leden van het organiseren de Leids City Centrum (dat de Ju nioren van alle sportvereniging verzoekt rond 18.30 op het station aanwezig te zijn en graag met vlaggen) zullen Rijsbergen en zijn verloofde om 18.45 uur in een open landauer van het station naar 't stadhuis rijden. Begeleid door twee muziekkorpsen zal het gezelschap een route kiezen via de Stations weg. de Steenstraat en het Kort Rapenburg naar de Breestraat. Rijsbergen zal dan rond 19.15 uur op het bordes aan de achter kant van het stadhuis worden toegesproken door burgemeester dr. A. J. Vis. Na een kwartiertje volgt dan het officiële gedeelte van de huldiging in de burgerzaal van het stadhuis, waar Rijsber gen opnieuw zal worden toege sproken en enige cadeaus in ont vangst zal kunnen nemen. Een deel van de nationale gram over het verlies van Miohels' won derkinderen heeft zich ontladen op de hoofden van televisiecom mentator Herman Kuiphof en zijn gezin. Vrijwel direct na afloop van de uitzending belden onbeken den naar huize Kuiphof in Soest en uitten dreigementen. Kuiphof zou, aldus de opbellers, schuld hebben aan Oranje's falen. "Als hij thuiskomt, nemen we hem te grazen", luidden de uiteraard ano nieme dreigementen. Heet gebakerd En dan was er die heetgebaker de Oranje-supporter aan de Bloe- merstraat in Nijmegen, die zijn tv-toestel na de teleurstellende fi nale-uitzending van twee hoog uit het raam wierp. Toen de gealar meerde politie ter plaatse ver scheen waren de restanten van het toestel echter al van de stoep geveegd. Verliezer Waarschijnlijk de grootste ver liezer in de talrijke wedden schappen die op het finale-resiil- taat zijn afgesloten is de Roer- mondse kastelein J. Verstappen. Hij ging met de Duitse zakenman Kraus. die daar in een adverten tie om had gevraagd, een wed denschap aan om f 50.000 dat Oranje zou winnen. Ook oud- EDO-doelman Anama uit Haar lem die met Kraus wedde ging In 't schip: hij verloor f 20.000. Hartaanval De spanning van het fina'e- treffen in München is niet voor iedereen te dragen geweest. In Nijmegen werden twee tv-kijkers met een hartaanval tijdens de wedstrijd in het ziekenhuis opge nomen en in Hengelo verliet een toeschouwer de spanning in de huiskamer en zakte in de voor tuin ineen. Hij kon spoedig wor den bijgebracht. Ook in Duitsland leidde de iina'e tot persoonlijke ongelukken. Fen 33-jarige Westduitser uit Weil am Rhein raakte buiten zichzelf van vreugde, maakte een dansie over zijn balkon en stortte van de der de etage dodelijk gewond op straat. In Höhenrain in Oberbayern stikte ,een kind van negen maan den tussen de spijlen van de lv>x terwijl de ouders in de ban van de tv-uitzending waren. Een heli kopter van het Roode Kruis kwam te laat. Pakslaag De 22-Jarige Italiaan Luigi Rai- mondo heeft gisteren de neder laag van de Oranje-eif moeten bekopen met een pak rammel. Do Italiaan, die in een Utrechts ca fe de finale op de tv had gevolgd, werd na afloop van de wedstrijd in de clinch genomen door twee in het oranje gehulde Nederlanders die op het voetbalveld voor nun gedrag zeker de rode kaart gekre gen zouden hebben. De twee oranje-klanten gaven de nederlaag van Nederland nog meer relief door onder de toevoe ging dat Italië slecht had ge speeld en Luigi "een slecht vent je" was de Italiaan een paar fik se dreunen in het gezicht te ver kopen. Vervolgens kozen de "voet balenthousiasten'het hazenpad. Müller uit Westduitse elftal MUNCHEN Gerd Müller de spits van het Westduitse elftal, die gisteren Nederland naar een 2—1 nederlaag schoot, heeit vannacht verklaard dat hij zich terugtrekt uit het nationale team. "Der Bomber" liet na af loop van het overwinningsban ket weten dat hij nog één keer voor het Westduitse elftal zal spelen. Dat gebeurt in septem ber tegen Zwitserland. Gerd Müller: "Ik heb met het nationale elftal alles bereikt, na melijk Europees en Wereldkam pioen. Ik heb het ook met mijn vrouw besproken. Het nationale team kost mij veel tijd. Mijn ge zin lijdt er onder. Zo is het mooi geweest", aldus de man die in 62 interlandwedstrijden niet min der dan 68 treffers scoorde. SCHIPHOL/AMSTERDAM Ondanks de kater na de nederlaag van gisteren hebben vanochtend toch nog vele duizenden meest jeugdige supporters het „zilveren" Nederlands elftal een hartelijk welkom bereid. Onder luid gejuich en geklap vanaf de pieren werden de Nederlandse spelers op de luchthaven Schiphol verwelkomd. Het vüegtuig waarmee zij arriveer den, jen Boeing 707 van Transavia, kwam oiim een uur later aan dan werd verwacht. De feestvreugde was er echter niet minder om. Rond half twaalf vanochtend taxie de het toestel tot dicht bij de pieren waar voor deze speciale gelegenheid een "ouderwetse" vliegtuigtrap werd gebruikt. Trainers en spelers kregen onmiddellijk nadat ze waren uitge- stapt een krans om de schouders ge- i hangen. Verder stonden dr Verhoe ve. directeur-generaal van het mi nisterie van CRM en J. Nteuwenhui- zen Kriseman, hoofd sportzaken van hetzelfde ministerie klaar om de mannen van Michels te verwelko- De dranghekken die op de lucht haven waren opgesteld bleken niet voldoende om alle belangr tellenden od een afstand te houden Na de aankomst van het vliegtuig stroomde men m drommen door de afzettin- Later kans op regen Eerst zonnige perioden, vooral ln het oosten en zuiden van het land. maar morgen in de loop van de dag toene mende bewolking met plaatselijk regen. Overwegend matige wind tussen zuid Minimum temperaturen circa tot 24 ln het gen heen naar de bus om een glimp te kunnen opvangen van het Oranje- elftal. Inmiddels werd vanaf de pieren een gescandeerd Holland Hol land geschreeuwd. Een duizendkoppige menigte, was er ook op het plein voor de Amster damse Stadsschouwburg waar het gezelschap rond half een per bus ar riveerde De Oranje-elf werden in de hoofdstad verwelkomd door vier wethouders. Burgemeester Samkal- den ontbrak in verband met een va kantie in Bretagne. De spontane huldiging was hier zo mogelijk nog uitbundiger dan op de luchthaven Schiphol. "Hup holland hup" klonk het uit duizenden monden en met tientallen oranje en rood-wit-blauwe vlaggen werd er naar de spelers op het bor des gezwaaid. Enkele spelers gooiden de kransen die ze op het vliegveld hadden gekregen naar het publiek beneden en het publiek vermaakte eich uitstekend met een voetbal van enorme afmetingen. Vanmiddag werden de 22 spelers, supervisor Rinus Michels en andere begeleiders voor een officiële ont vangst door Koningin Juliana ver welkomd op Huis ten Bosch. Na een rondrit door Den Haag zette de feestelijke Oranjekaravaan koers naar Rotterdam waar omstreeks vijf uur een ontvangst op het ge meentehuis plaatsvindt. BOXTEL Vanmorgen omstreeks half negen heeft een 22-jarige inwo ner uit Boxtel de 18-jarige Jeanne Vughts op een, beestachtige manier vermoord. Al sinds enige maanden deed de Jongeman zeer agressieve pogingen om de verbroken liefdesver houding weer op gang te brengen, maar het meisje wilde van niets meer weten. Gisteravond nog is de Jongen ernstig onderhouden om te stoppen met zijn agressieve acties tegen het meisje. Vanmorgen omstreeks kwart over acht stond de verdachte met zijn groene Morris het slachtoffer op te wachten op de Eindhovenseweg. Di rect toen hij het slachtoffer zag. zij reed op haar bromfiets naar haar werk, reed de verdachte half over de stoep recht op haar in. Onthaal op Schiphol De inleiding tot een glorieuze intocht door Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De spelers op weg naar de bus met hun kransen, die ze later vanaf het balkon van de Stadsschouwburg tussen de menigte zouden gooien. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. f] Ik word abonnee per 22 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. PTT had zegels al gedrukt DEN HAAG De PTT moet hon derdduizenden postzegels vernieti gen, die vooruitlopend op de uitslag van de finale in München al waren voorzien van de opdruk "Nederland wereldkampioen". Het was de bedoe ling om in totaal 7Ys biljoen exem plaren van de speciale voetbalzegel die momenteel in omloop is van de opdruk te voorzien. Om de zegel zo snel mogelijk op de markt te bren gen was men vorige week al met drukken begonnen. De Hagenaar Hans Kattenburg heeft een soortgelijke strop: hij moet duizenden gouden herdenkingsmun- ten omsmelten. Ethiopisch leger maakt zwarte lijst ADDIS ABEBA Het Ethiopische leger heeft vandaag een lijst gepu bliceerd met de namen van 27 voor aanstaande personen die worden ge zocht. Als zij zich niet onmiddellijk melden, zullen zij vogelvrij worden verklaard en zullen hun eigendom men verbeurd worden verklaard. Tot de gezochiten behoren Ras Mesfin, een belangrijk adviseur van keizer Haile Selassie en een van de rijkste landeigenaren, Solomon Ke- deir, hoofd van de Veiligheidsdienst, Tegegne Yetasjeowrk, een ondermi nister van Voorlichting en andere onderministers en ex-gouverneurs. Zij dienen zich vandaag te melden. Mensen die hen verbergen zullen zwaar worden gestraft. In het communiqué van het leger worden voorts rijke landbezitters ge waarschuwd hun particuliere arse nalen en privé-legertjes, die zij er op hun gebied op na plegen te houden, meteen op te geven. TOKIO (AP) In Japan is giste ren gestemd om 130 zetels van de Eerste Kamer, die er 252 heeft. Van morgen toen de helft der stemmen was geteld was duidelijk dat de libe rale democraten van premier Tana- ka beslag hadden gelegd op 43 zetels. De socialisten hadden er toen 17 veroverd, de communisten drie en de kleinere partijen samen vijf. Alles wees er op dat de liberale democra ten het tot 55 zetels konden gaan brengen, en de socialisten tot 21. Meer dan 73 percent der stemge rechtigden is gisteren komen opda gen, waarmee het record van 72 per cent in 1950 is gebroken. De grote opkomst is vooral in het Tanaka behoudt meerderheid in Japans Hogerhuis voordeel geweest van de liberale de mocraten, daar er veel conservatie ve kiezers zyin gaan stemmen die zich tot nu toe weinig om verkiezin gen bekommerden. Ofschoon de Eerste Kamer van het Japanse parlement weinig wetgeven de bevoegdheden heeft, zal de uit slag der verkiezingen toch een duide lijk beeld van het politieke klimaat in het hele land en tonen in hoever re de oppositiepartijen een front gaan vormen tegen de pro-westerse liberale democraten, die in Japan nu al 25 jaar de macht in handen heb ben. De einduitslag der verkiezingen kan morgenochtend worden ver wacht. VIJF DODEN NA EXPLOSIE PARIJS (Reuter) Vijf mensen zijn omgekomen en 13, onder wie vijf brandweerlieden, zijn gewond als gevolg van een brand die na een ex plosie iii een flatgebouw in Parijs ontstond. Vier van de omgekome nen waren uit het raam gesprongen toen het vuur, dat op de eerste ver dieping was ontstaan, zien naar de hogere etages verspreidde. De brandweer wist nog niet de oorzaak van de ontploffing van het gebouw, dat in de buurt staat van de Sacre Coeur in Montmartre. Opnieuw Franse kernproef CANBERRA (Reuter) De Australische regering heeft verno men dat de Fransen weer een kern proef hebben genomen in het zuide lijke deel van de Stille Oceaan, zo is vandaag van betrouwbare zijde in Canberra meegedeeld. Men ver wacht dat de Australische premier Gough Whitlam in de loop van de dag een verklaring zal afleggen. Nadat het meisje met haar brom fiets was gevallen, stapte hy uit zijn auto, sloeg haar met een rubberen hamer op het hoofd en Stak haar toen een tiental keren overal waar hy haar maar raken kon. Daarna vluchtte de dader in zyn auto en is op dit moment spoorloos. Het meisje is kort nia de steekparty overleden. Conny Vink winnares van songfestival TOKIO (UPI/Reuter/AP) De wervelstorm Gilda heeft dit week einde in Japan en Zuid-Korea tien tallen slachtoffers geëist. In Japan vielen door aardverschuivingen als gevolg van het noodweer (de storm ging gepaard met zware slagregens) zeken 53 doden. Nog 48 mensen wor den vermist. In Zuid-Korea vonden vier mensen de dood. Tien Koreanen worden vermist en zyn honderden mensen dakloos geworden. Volgens de eerste berichten heeft de tyfoon, die in Japan windsnelhe den bereikte van honderd kilometer per uur, dertig huizen verwoest als gevolg van aardverschuivingen. Meer dan 4500 huizen zyn onder water ko men te staan. Dit cyfer zal naar wordt verwacht nog sty gen zodra de verbindingen met het getroffen ge bied zyn hersteld. Weg- en spoorwegverbindingen met het westen van Japan zyn verloren gegaan doordat bruggen en wegen zyn weggeslagen en autowegen door aardverschuivingen zyn geblokkeerd. Honderden treinen konden niet ryden. De tyfoon heeft het eiland Sjo- dosjlma, 600 kilometer ten westen van Tokio, vernietigd. Daar zyn vyf- tien mensen omgekomen en worden er tien vermist als gevolg van een enorme aardverschuiving. Overigens wordt gemeld dat de wervelwind in kracht afneemt en in noordoosteiyke richting wegtrekt naar de Japanse Zee. DEN HAAG Conny Vink heeft het afgelopen weekeinde het internatio nale deel van van songfestival in Split (Joegoslavië) gewonnen met het liedje„Ca-se-mi copacabana". Het 14e internationale songfestival in Split werd bekeken door zo'n 200 mil joen televisiekykers in oostblok-lan- den en landen rond de Middellandse Zee. De Joegoslavische zangeres Te resa Kesovia werd tweede samen met de Italiaanse Sonia Conti. De derde Plaats was voor de zangeres Miso Kovac (Joegoslavië) en Al Bano uit Italië. DEN HAAG - Het dragen van een valhelm wordt na 1 november ver- pi cht, zowel voor de bestuurder als de passagier. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft deze maatregel genomen, omdat zeer veel dodelyke ongelukken met brom fietsen het gevolg zyn van schedel of hersenletsel. Iri een later stadium aal de minis ter eisen bekend maken waaraan de helmen moeten voldoen. Zo wordt gedacht aan goedkeuring door het TNO. Over de vraag of de helm stickers mag bevatten spreekt de mi nister zich nog niet uit. Wel verwyst hy naar de voorlich tingscampagne van Veilig Verkeer Nederland „Valhelm hoofdzaak". In deze campagne is er op gewezen, dat inwerking van de Ujm barsten kan veroorzaken. Per Jaar overiyden zes- tot zeven honderd bromfietsers na een ongeval. Tachtig procent van de slachtoffers loopt hersen- of schedelletsel op. Het gebruik van de valhelm is in enkele Jaren gestegen van 15 i 20 tot meer dan vyftig procent. Onder scholieren is het dragen van een helm het meest ingeburgerd. Drie van de vier dragen er een.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1