Wim Rijsbergen: 'Der Bomber?, ik kijk gewoon neer op die man' "HET VREET AAN JE" "Ik zag overtredingen waar ik nog nooit van gehoord had" Hysterie "Ik ben namelijk een paar centimeter groter dan hij" Michels snakt naar einde van wereldkampioenschap: POST UIT RIJSBERGEN NIET ZONDER KAARTJES Rio de Janeiro Het dagelijks leven in Brazilië, en dan vooral in de grote steden Rio de Janei ro en Sao Paulo is de Üag na het echec van het nationale voet balteam tegen Nederland in het toernooi om het wereldkampi oenschap enigszins ontwricht geweest. Wat een feestdag had moeten worden, men had er steevast op gerekend, dat Bra zilië via een zege op Nederland de finale zou bereiken, werd een, zoals velen het noemden, "na tionale rouwdag". Na de nederlaag renden meis jes hysterisch door de straten "God heeft ons verlaten" riepen zij. Mannen vielen elkaar hui lend in de armen. De ziekenhui zen liepen vol met mensen, die een zenuwinzinking hadden gekregen. Het toppunt van de verdwa zing werd gemeld uit Sao Paulo. waar een blondine werd aange zien voor een Nederlandse. Een groep "mensen" drong samen en wilde de vrouw en haar gezin lynchen. Een iljings te hulp ge roepen politiemacht slaagde er slechts met grote moeite in de "belegerden" te ontzetten. In de restaurants en café's werd bediend door kelners, die tranen in de dgen hadden. Dit was de nacht van Rio. Nog donkerder dan normaal. De samba's en trommels zwegen en zullen waarschijnlijk voorlopig niet worden gebruikt. Nu nog de' aankomst van het Brazili aanse team op eigen bodem. De politie kan de borst vast natma ken... HILTRUP Het was weer eens een "keizerlijke" reactie. Op de vraag of hij het niet afschuwelijk vindt de oranjeploeg vanaf de re servebank te moeten aanschouwen, Door Pim Stool antwoordt blonde Piet Keizer koel tjes: "Hoezo? U speelt toch ook niet mee en voor u is het toch ook een hoogtepunt". Het wereldkampioenschapstoernooi dus toch een belevenis voor de gril lige Ajaxvedette die. hij geeft het volmondig toe, tegen de Zweden te weinig uit de verf is gekomen om zich veel illusies voor de volgende wed strijden te koesteren. Alleen, nu glimt daar de hoop. Omdat Robbie Rensenbrink een stevige dijbeen blessure opliep in de match Neder land—Brazilië. Dokter Kessel: .Rob bie speelt voor 90 procent zeker niet". Rensenbrink zelf: "Ik geef mezelf 20 procent kans, want het was bij het opstaan vanmorgen min der erg dan gisteravond bij het naar bed gaan". Rinus Mich els: „We blijven hopen". Piet Keizer laat zich niet over zijn kansen uit. Ontwijkt behendig alle vragen over zijn even tuele meespelen in de grote finale tegen West-Duitsland. Maar diep in zijn hart moet hij er ongetwijfeld vu rig op Hopen. Omdat, hij weet het zelf maar al te goed, het zijn Laatste interland uit zijn lange carrière zal zijn. Keizer, nuchter: "Na dit w$- reldtoernooi zit er maar één ding op voor de nieuwe bondscoach. Een jonge ploeg formeren die in 1978 naar Argentinië zal kunnen reizen. Ik kan daar natuurlijk nooit meer bij zijn, dus ik zal mijn laatste twee jaar van mijn voetballoopbaan uit sluitend nog voor Ajax binnen de 111- nen verschijnen". Hij geeft eerlijk toe zichzelf een grotere rol te hebben toebedeeld in dit wereldtoernooi dan er tot op he den is uitgekomen. Keizer: "Maar nu heb ik het allemaal eens van de bank mogen bezien. Ook leer zaam. Een nieuwe ervaring. Neem die wedstrijd tegen Brazilië. Wat ik daar allemaal niet gezien heb, niet te geloven gewoon. Een wedstrijd, waarin alles verpakt is wat het mo derne voetbal brengt. Technisch en taktisch vernuft, hardheid, topspan- ninig, gemeenheden ook. Ik zag al le bekende overtredingen begaan en ook nog een paar waar ik nooit van gehoord had". De Ajacied zegt zelf dat hij verbaasd is dat oranje het zover heeft weten te brengen. Of het tegen de Westduitsers ook nog zal lukken, hij weet het niet. Keizer: "Die Westduitsers zijn geen gemak kelijke tegenstanders. Ze dekken zo scherp, er komt nooit een beetje ruimte en het tempo ligt genadeloos hoog. Toch zijn er kansen voor ons natuurlijk. Tenslotte heeft Ajax in dertijd weinig moeite gehad met Bayern Mlinchen". Over zijn even tuele tegenstander Berti Vogts: "Ik heb drie keer tegen Borussia Mön- chengladbach gespeeld en alle drie de keren stond Vogts op Cruijff. Ik weet het dus gewoon niet. En wat betreft het chauvinistische Duitse publiek. Ach, we hebben eens tegen Benfica in Lissabon gespeeld met Ajax, nadat we de thuiswedstrijd met 3—1 hadden verloren. Toen za ten daar in Lissabon ook heel wat van die schreeuwers op de tribune. Maar toen werd het ook stil toen wij op onze beurt op 3—1 kwamen. HILTRUP De kranten in de Bundesrepubliek schreeuwen het opgetogen uit: "Gerd Mül- ler, der Bomber, zal het zondag tegen Nederland weer gaan maken. Net zoals hij dat tegen Polen deed." Het Duitse gebral bereikt in het O ranje-trainingskamp in Hiltrup ook de oren van Wim Rijsbergen. Zijn reactie: "Gerd Müller? Ach, ik kijk gewoon op die man neer." Maar daarna onmiddellijk ter verduidelijking: "Ik ben namelijk een paar centimeter groter dan hij, zie je." tegen Müller ln de mandekHng ge- aanval al afgeslagen lijkt, kan Gerd Door Rob Vente staan. Beide malen met Feyenoord tegen Bayern München. Op toer nooien in Parijs, vorig Jaar nog, en in Valencia wat langer geleden. In Parijs werd het toen 0-0. In Spanje In het imposante Münchener Olym- piastadion zal Wim Rijsbergen (1.75 verloren meter) er zondag in de eindstrijd voor dienen te zorgen dat de kleine Duitse superspits zo weinig mogelijk het een ontzettend linke vogel. Hij „in de lengte" krijgt. De opdracht ls weliswaar weinig beweeglijk, Müller ineens levensgevaarlijk den. Dan duikt hü plotseling uit het niets op, haalt uit en pang, hangen die bal." „Want je kunt zeggen van hem wat met 2-0. Maar beide je wilt - bijvoorbeeld dat hij weinig techniek bezit - maar een killersin- stinct heeft hij. Dat heeft hij trou wens in dit toernooi al weer bewe- lijkt hem wel toevertrouwd. Temeer daar Gerd Müller bepaald geen bede voor hem is. De uiterst zelfbewust geworden terechtkomt. Het is een soort zesde voorstopper: „Ik heb al twee keer zintuig van hem. Vooral als een hij staat altijd op de goede „Ik zal daarom zondag ontzettend geconcentreerd moeten spelen. Ne- de bal gentig minuten lang op elke bewe ging van hem letten. Geen moment verslappen. Maar dat is overigens Wim Rijsbergen (r) grappend tijdens een spelletje kaart met Ruud Krol (midden) en Johnnie Rep. Rijsbergen: "leuke uitspraken, bedenk ik wel tijdens de wedstrijd." een karweitje dat me wel ligt. Daar zie ik niet tegenop. Alleen voor een ding ben ik wel een beetje bang: dat ik op een gegeven moment Müller los moet laten als een ande re Duitser - pakweg een Ulli Hö- ness - vanaf het middenveld vrij opkomt. Dan kunnen er voor ons inderdaad levensgevaarlijke situaties ontstaan. Maar als onze middenvel ders hun mannetje goed afstoppen en bovendien Franz Beckenbauer geen kans krijgt om naar voren te trekken, zie ik Gerd Müller ook niet gevaarlijk worden." „Het lijkt me bijvoorbeeld erg stug, dat hij erin slaagt om via een indi viduele actie zowel mij als Arie Haan voorbij te glippen. Nee, dat is praktisch uitgesloten'. Schreeuwen Het Nederlandse legioen kan zondag maar klein zijn. Daarentegen zal „der Mannschaft" van Helmuth Schön ongetwijfeld door tienduizen den landgenoten hartstochtelijk worden aangemoedigd. Wim Rijsbergen: „Laat ze maar brullen op de tribunes. Hoe harder ze schreeuwen, hoe harder wij er tegenaan gaan. Maar dit was nu voorlopig mijn laatste uitspraak die het in de krant lekker zal doen. Ik houd me vanaf nu koest en ga me serieus op de finale voorbereiden. Hiltrup In de Oranje-ploeg, die morgen naar München vliegt, heerst op het ogenblik het gerucht da»t Ajax interesse voor Wim Rijsbergen zou hebben. De voorstopyer: „Ik heb die geruchten ook gehoord. Maar zelf weet ik van niets. Ik ga alleen binnenkort maar eens praten met Pim van de Meen^. Die helpt mij altijd bij dit soort zaken." Maar ik beloof Je dat ik na de eindstrijd weer een paar leuke uit spraken heb. Die verzin ik dan wel tijdens de wedstrijd". MÜNCHEN Het is krap een Jaar geleden. Barcelona verspeelde de landstitel aan Atletico Madrid voor de 2de keer in successie had trainer Rinus Michels volgens de Spaanse pers gefaald, en de hoon werd overvloedig over hem uitgego- Door Pim Stoel ten. „Michels een koppige ezel, Mi chels go home, Michels faalt op nieuw". Twaalf maanden later. De CP Barcelona is kampioen van Spanje. Supervisor Rinus Michels heeft het oranjeteams naar de finale van t we reldkampioenschap in München ge leid. De lach en de traan liggen, zo als hij het immer zelf stelt, weer HILTRUP Wim Rijsbergen ont vangt op het ogenblik in het Oranje oord in Hiltrup veel 'leuke" brie ven uiit de Braoantse gemeente Rijs bergen. De Feyenoord er: "Ik zie me nog wel eens ereburger van Rijsbergen worden". Van Feye noord heeft Wim Rijsbergen overi gens nog steeds geen telegrammetje gekregen. DEN HAAG Er is absoluut geen mogelijkheid om nog plaatskaartjes te krijgen voor de finale van het we reldkampioenschap voetbal in Mün chen. Aldus hebben de Nederlandse ambassade in Bonn en het Neder landse consulaat-generaal in München meegedeeld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken raadt dan ook aan, om teleur stelling te voorkomen, niet naar """"V"1" te gaan zonder kaartjes. eens dicht bij elkaar. Zijn woorden zijn wereldnieuws. Zijn grappen flitsen over de telexen naar alle uithoeken van deze aarde. Veel spelers dragen hem op handen, gelo ven onvoorwaardelijk in zijn vak manschap, sijn vermogen om zich aan alle situaties aan te passen. Journalisten verdringen zich om hem, in een poging hert de takti- scbe geheimen van het Nederlandse voetbal te ontfutselen. Hij blijft er dezelfde Rinus Michels onder. Geeft temidden van een groep Engelse re porters in vakkundig Engels stoïcijns een college in voetbalproblemen. Een ongewoon schouwspel overigens, want het is nog niet zo lang geleden dat deze vertegenwoordigers van het Britse rijk met minachting neerke ken op het continentale voetbal en alles wat daarmee verbonden was. Maar Polen maakte daar een einde aan door Engeland te wippen uit het wereldtoernooi. En oranje opende zelf dé ogen van de meest verstokte aan hanger van het Alf Ramsey-systeem. „Wat is de basis van elk succes", mr. Michels? Michels met pret lichtjes in de ogen: „de coach, gen tlemen". Er wordt smakelijk ge lachen. Hij lacht zelf ook. Legt dan in het kort uit wat de problemen zijn tegen West-Duitsland. Het pu- blie kdat op de hand van de West duitsers zal zijn tot op het moment dat het slecht gaat met de Mann- chaft. De ongebreidelde energie van die heren. De verplichting haast om dit toernooi op eigen bodem tot een goed einde te brengen. Een kwartier tje later slentert hij in gedachten door de gang, diepe rimpels in het voorhoofd. Het is duidelijk, inwen dig snakt hij naar het einde van dit wereldkampioenschap. Grapt nog even: „Toch wil ik die wedstrijd zon dag graag zien, maar geeft na lang aarzelen toe dat hij de hele affaire toch onderschat heeft. Michels: „Het vreet aan je, elke minuut. Neem die wedstrijd tegen Brazilië. Tot op dat moment hadden we in elke match de zaak min of meer in handen gehad. Je bespreekt telkens een bepaald taktisch concept, Je krijgt de in druk dat de heren het uitstekend be grijpen, ze komen het veld in en dan blijkt te kloppen wat je voorspeld hebt. Dat is dan een geweldige, triomf. Maar dan komen die Brazi lianen. Ik wist dat het zwaar zou worden. Maar zo zwaar, nee, dafi zie Je hoe in het centrum van Je ver dediging de zaken mis dreigen te gaan. Dat er te vaak balverlies op treedt, dat de zenuwen daardoor op scherp komen te staan. En wat Je dan moet doen? Je hoopt dat de scheidsrechter snel voor de rust blaast. Pas dan kan je wijzigingen in de opzet aanbrengen". Ernstig: „Ik heb het al eerder ge zegd, je kan doen wat je wilt voor elke wedstrijd, maar als ze het veld opkomen en je zit ln de dug out dan ben Je verder machteloos. Als Je Je dat niet realiseert is dat heel slecht voor Je gezondheid". De rol van de coach in een we reldkampioenschap Hij zegt kalm: „Overschat het niet. Zorg dat de voorbereiding optimaal is. Zorg dat Je met een selectie start waarvan Je zeker weet dat de Jongens elkaar na een week niet in de haren vliegen. Dat is een van de grote problemen van een wereldtoer nooi. Vier, vijf weken lang ben Je- op elkaar aangewezen". Hij aarzelt even. Zegt dan: „Ik heb het geluk te beschikken over een hand vol pure profs. De Jongens heb ben de verantwoordelijkheid aan vaard en daarom zijn we zover ge komen. Johan Cruyff geeft aan aanvulling: „Michels boezemt vertrouwen in, dat is waar. Maar daarnaast legde hij van begin af aan een ijzeren ring om oranje. De officials werden vrien delijk, maar beleeefde de deur ge wézen, we waren onder mekaar en geen buitenstaander dorst meer te storen. We kregen voor het eerst bin nen het nationale team het gevoel dat wij de spil waren waar alles om moest draaien en niet zoals vroeger, de goed geklede officials". Johan Cruijff. Wie Michels zegt denkt aan Cruijff. Het was Cruijff die de baan van de ex-AJaxtrainer bij Barcelona veilig stelde, door via ziln absolute suDerklasse de Snaanse Club naar de titel te Jagen. Het is Johan Cruijff geweest, rond wie Ri- nis Michels een formatie bouwde, die bereid was het absolute leiderschap van de frele snits binnen de l*lneu te accepteren. Cruijff: „Het is niet eer lijk, om te vragen voor hoevel pro cent de coach verantwoordelijk is voor de huidige successen en' voor hoeveel procent de spelers. Derge lijke zaken laten zich niet in per centages uitdrukken. Michels was er zonder onze maximale inzet nooit ge komen» maar zijn verdienste is dat hü bereikte dat wij tot die maxima le inzet bereid zijn". Robbie Rensenbrink bewonderend: „Ik voor mij heb nog nooit zo'n coach meegemaakt. Ik weet heus wel, een slechte coach kan met een goed team nog wel iets bereiken en een goede coach met een slecht team niets. Maar toch. Met Michels heb je het gevoel dat Je superieur bent aan alle andere ploegen, gewoon om dat hij kan beredeneren op welke wij ze je de winst kan realiseren". Hij vergeet niet snel, Rinus Mi chels. Weigert nog steeds Duits te spreken. Beantwoordt vragen van Duitse Journalisten op zijn Hollands. Haalt er de woede van de West- duitse pers mee op de hals. Maar hij geeft geen krimp. Want hij is diep in zijn hart nog steeds razend over de verhalen in Bild, het blad dat de oranje-mannen beschuldigde van sexorgiën. Het lijkt vreemd dat een man die in Spanje in de pers is uit gemaakt voor alle6 wat maar moge lijk is Wil Michels verstopte in dertijd de kranten weieens, omdat haar mans snel toenemende kennis van de Spaanse taal al gauw toerei kend was om alle scheldkanonnades te begrijpen zich zo boos maakt over een vulgair sensatieblad. Maar dat is typisch Rinus Michels. Aan vallen op zijn eigen persoon kan hij in een handomdraai schouderopha lend afdoen. Maar een aanval op zijn mannen brengt hem tot grote woede. Michels: „Wat is het geval. Zo'n blad weet heel goed wat het doet. Dit soort verhalen brengt in eerste instantie geen onrust binnen onze ploeg. Maar nee. thuis wel. De vrouwen gaan zitten piekeren of in ieder geval de mannen denken dat hun vrouwen erover piekeren. Die Jongens zitten met hun gedachten heel wat meer thuis dan Je denkt. Daarom hebben dergelijke laffe ac ties uiteindelijk toch wel gevolgen". Hi1 houdt het been stijf. Hoort public-relationsman Hamstra van de KNVB onbewogen aan. wanneer die een pleidooi houdt om de Westduitse boycot op te heffen. Zegt dan nuch ter dat hil daartoe nu nog geen re den ziet. Heeft het volgende moment wel humor genoeg om een Westduitse supporter, die hem om een handte kening op een voetbal vraagt te zeggen: „Okay, maar alleen in het Nederlands". Waarna hij toch be reidwillig zijn naam op het leer krast. Zijn grappen zijn legio. Vindt u niet meneer Michels dat die Argen tijnen hard spelen. Benauwd u dat niet? Michels droogjes: „Ach nee, ik sta zelf toch niet in het veld". Een Journalist, die hem eens geagi teerd vroeg op wat voor noppen de jongens zouden spelen, vroeg hij: .Hoezo, speelt u meeOver Jan Jongbloed, die een keer inder daad niet zo geweldig op dreef was: „Ja, die had zeker last van Jeugd puistjes". Als antwoord op de vraag of Cruijff in de match tegen Oost- Duitsland niet wat minder had ge speeld dan anders: „Ja, dat is waar en hij zal er voor gestraft worden. Ik denk aan 100 strafregels". Nellls Hij is, of hij het wil of niet. de grote held. Als hij tegen een Brazi liaanse radioreporter, die ziln voor naam kwyt is zegt. „Geeft niets noem mij maar Nelis. melden de kranten dat in koppen over de hele voorpagina. Men kan zich afvragen, en vermoe delijk doet hij dat zelf ook. of die zelfde spelers die hem nu op een voetstuk plaatsen, zijn ijzeren regime ook zouden accepteren als zij Jaar in jaar uit met hem moesten wer ken, in plaats van ruim vier weken, een overzienbare periode waarin men bereid is alles te laten vallen als het doel maar bereikt wordt. Bij Ajax indertijd had hij grote proble men in de tijd dat hij de Amster damse club naar de eerste Europa cup-beker voerde. Het ontbreekt hem aan elk menselijk gevoel werd hem verweten. Wie herinnert zich niet meer de machteloze woede van de trouwste Alacied. Slaak Swart. toen die er in de Europacup-finale tegen Panathinaikos werd uitgehaald. Wie is de kille verhouding Keizer-Mi- chels vergeten? Michels is het zelf niet vergeten. Geeft toe dat in Span je de scherpe kantjes er wel af zijn gesloten. Voert echter aan dat toen hij bij Ajax kwam. meer in een ge zellige kegelclub intrede deed dan in een geolied lopende profclub. Hij smeedde de semiprofs om tot profs. Met harde hand en met uitsluiting van alle persoonlijke gevoelens. Klaas Nuninga herinnert zich nu in Mün chen: .De Michels op de training of tijdens een wedstrijd was iemand van een andere planeet. De Michels thuis op feestjes en partijen was een moordvent, boordevol Amsterdamse humor"* Rinus Michels, die verlangend uitziet naar het einde van het wereldkampioenschap. Rinus Michels werkte zich stuk in 'Hij weet dat die twee heren het hem zijn zes Ajax-Jaren. Hij zaaide toen mogelijk maakten volgens een be en hij oogst nu. Want diezelfde Jon gens die hij toen de ware profmen taliteit instampte, hebben nu een de slag tegen de Brazilianen naar de enorm aandeel gehad in het Neder- finale hielp door op een uiterst psy- landse succes in West-Duitsland. - - Suurbier, Krol, Cruijff, Neeskens, Haan. Geen kunst, zegggen nu af- Hij herinnert zich tenslotte nog maar gunstige stemmen. Geen kunst dat je al te goed hoe hij en zijn vrouw Wil komt als je Ajax kan aanvul- Kerstmis 1972 beleefden ten prooi len met Cruijff, Jansen, Van Hane- gem, Rijsbergen en Rensenbrink. diepe wanhoop, omdat toen de hetzes in de Spaanse pers tot Wat stuk voor stuk uitgebalanceerde kookpunt waren geraakt en hij op voetballers zijn of zijn geworden, dat moment besefte dat hij van het Maar het was Rinus Michels. die de thuisfront in Nederland niet veel grote gok waagde in dit toernooi, meer kon verwachten dan wat scha denfreude. Toen zijn er momenten ge- Die een 33-jarige doelman Jongbloed weest dat hij, uitgejouwd door het pu- opstelde met voor zich een gelegen- bliek, vernederd in de pers, met de heidscentrumcombinatie Haan-Rijs- gedachte gespeeld heeft de vlucht te bergen. En wat pakte het tot op he- nemen. Het bleef bij spelen, omdat den wonderwel uit. Hij laat zich er hij er het karakter niet naar heeft niet op voorstaan. Hij weet dat hij een eenmaal op zijn schouders geno- slaagde danzkij de unieke en op een- men last voortijdig af te werpen, zame hoogte staande talenten Cruyff Van die karaktereigenschap plukt en in iets mindere mate Neeskens. hij nu de zoete vruchten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9