Brits vredesplan voor N.-Ierland voordeelgeld Cuba als ruilobject van Moskou YAMAHA0 Koppeling pas vandaag Nixon wilde zelf informatie over Daniel Ellsberg Witboek van regering Wilson Geruchten over herverdeling invloedssferen LONDEN De Britse Labourregering heeft gisteden een nieuw vredesplan voor Ulster wereldkundig gemaakt. Volgens dit plan zullen verkiezingen worden gehouden voor een grondwetgevende vergadering, die als taak krijgt het beslissen over een bestuurs vorm, die zowel voor de protestanten als de katholieken aanvaardbaar is. Het plan ,,The Northern Ireland Constitution White Paper" laat de bevolking van Ulster gro tendeels zelf de toekomstige staatsvorm kiezen. Niettemin blijft de regering van premier Harold Wilson het idee van een verdeling van de macht tussen de protestanten en de minderheid dei- katholieken in de provincie toege daan. Tweederde van de 1.5 milioen inwoners van IJlster is protestant. In het witboek wordt o.m. gezegd, dat „de macht in de een of andere vorm over beide partijen gespreid moet worden, omdat geen enkel po litiek stelsel een lang leven bescho ren kan zijn tenzij de gemeenschap het algemeen aanvaardt". In het plan wordt de aandacht van de orotestanten gevestigd op het feit, dat Ulster in tegenstelling tot de rest van Groot-Brittannië een gemeen schappelijke grens en een „speciale relatie" met een ander land heeft de Ierse republiek. Vorige pogingen van de Britse re gering om de republiek een stem in de zaken van Ulster te geven veroor zaakten woedende reacties van de militante protestanten. Sinds een sta king in mei, waardoor een einde kwam aan het toenmalige bewind, wordt Ulster rechtstreeks uit Lon den bestuurd. Hoogstwaarschijnlijk zal de Jong ste zinspeling op de „speciale rela tie" met de Ierse Republiek weer tot een woedeuitbarsting van de pro testantse oppositie leiden. Het wit boek behelst een waarschuwing, waar BUITENBOORDMOTOREN VAN 2 TOT 55 PK mede de bevolking van Ulster op niet mis te verstane wijze wordt ingeprent, dat nog één kans wordt gegeven om gezamenlijk te spreken over de wijze van bestuur. „Indien geen akkoord wordt be reikt zullen de troebelen in Noord- Ierland niet alleen voortduren maar ook erger worden. Dit kan een ne derlaag worden die niemand zal kun nen omzetten in een zege. Dit is een realiteit". Geen datum wordt genoemd voor de verkiezing van een grondwetge vende vergadering met 78 leden, die door evenredige vertegenwoordiging zullen worden gekozen om een ka tholieke deelneming te garanderen. Politieke waarnemers achten het onwaarschijnlijk, dat de verkiezin gen voor het einde van 1974 zullen worden gehouden, omdat volgens het plan eerst besprekingen tussen de verschillende politieke groeperingen in Ulster zullen moeten worden ge houden. De voorzitter van de vergadering zal iemand zijn, die boven beide par tijen staat. De vergadering zal be sluiten dienen te nemen die ook voor het Britse volk in zijn geheel en voor het parlement in Westminster aanvaardbaar zijn, aldus het Wiit- VRIJDAG 5 JULI 1974 ADVERTENTIE U bent prijsbewust, maar toch wisselt u uw Hollands geld in het buitenland? Vreemde zaak! GWK helpt u graag aan een zo goedkoop mogelijke vakantie. Met vreemd geld - ook voor de 'doorreis'-landen - met reischeques en zo'n veilige reisverzekering.Trouwens... GWK is er dók voor al uw andere geldzaken, zoal» sparen, QE GRENSWISSELKANTOREN NV. Spoorwegen, N.V. AMEV en Plerson, Heldring I Op de stations en aan de grenzen Q onze adressen? Zie ook de Gouden Gids Sojoez en Saljoet langer apart Op zeerechtconferentie Albanië maakt Russen boos in Venezuela CARACAS (AP) De Sowjet-Uni» is op die zeerecht conferentie in Ca racas opnieuw het doelwit geworden van félle aanvallen, ditmaal van de Albanese delegatie. Eerder richtte de Chinese Volksrepubliek reeds bittere verwijten aan het adres van zowel de Sowjet-Unoe als de Verenigde Sbacen. De Albanese afgevaardigde Sokrat Plaka noemde de Sow jets „revisionis tische verraders". Hierop verliet de delegatie van de Bow jet-Unie de vergadering voor de duur van de rede van Plaka. Plaka beschuldigde de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten ervan de vredelievende landen te bedreigen door de grote vloten die zij op alle wereldzeeën onderhouden. Valentin Romanow van de Russi sche delegatie heeft na terugkeer van de delegatie in de vergaderzaal ver klaard dat de opmerkingen die waren gemaakt door Albanië geen commen taar waard waren. Amerikaanse afgevaardigden opa» conferentie hebben de 148 delegaties verzocht zich fce matigen en zich in hun uitlatingen te beperken tot zi- ken die direct met het zeerecht te maken hebben. Woensdag hebben India en Bangla Desj hun steun toegezegd aan het voorstel een „200 mijls economische zone" langs de kust te aanvaarden als gebied waar de kuststaten volle dige jurisdictie genieten. ADVERTENTIE MOSKOU Pas vanochtend en niet gisteren hebben de Russische kosmonauten PopowitsJ en Art- sjoechin hun Sojoez-14 aan het ruim testation Saljoet 3 gekoppeld. Het bericht /an de koppeling gisteren, was afkomstig van de woordvoerder van de Amerikaanse astronauten, die thans in Rusland vertoeven. De lei der van de Russische kosmonauten- groep die met de Amerikanen samen werkt aan de voorbereiding van een gemeenschappelijke vlucht, Leonow, ontkende echter het Amerikaanse bericht. Nu heeft Tass de koppeling heden ochtend officieel bevestigd. Tevens werd medegedeeld, dat de kosmo- In het Tass-hericht werd voorts de opmerking gemaakt, dat de kosmo nauten de besturing van him So joez hadden overgenomen, toen het ruimteschip zich op 100 meter van de Saljoet bevond. Hieruit blijkt, dat de besturing tot dat moment radio grafisch vanaf de aarde plaats vond. Het was reeds bekend, dat vorige Sojoez-ruimteschepen vrijwel ge heel op automatische of radiografi sche besturing werkten. Men had echter aangenomen, dat de verande ringen die aan de Sojoez zijn aange bracht, ook een grotere zelfwerk zaamheid van de kosmonauten bij de besturing zouden hebben meege bracht. Dit is blijkbaar niet het ge val geweest. Daarmee is het vrijwel zeker, dat tijdens de gecombineerde Ameri kaans-Russische Apollo-Sojoez- vlucht volgende zomer de nade ringsmanoeuvres tussen beide ruim teschepen in hun baan om de aarde door de Apollo-bemanning zullen wor den uitgevoerd. Aan de Apollo be vindt zich dan een speciaal voor de ze vlucht geconstrueerde luchtsluis, die het verbindingstuk tussen de ruimteschepen moet vormen. Overigens werd door Tass nog be richt, dat de kosmonauten in de Sal joet zich goed voelen en dat alle in strumenten goed werken. De Russische kosmonau ten Popowitsj achteren Artsjoechin wuiven naar de %chterblijvers voor het ver trek naar de gereedstaande Sojoez op de lanceerbasis Baikonoer. De ruimtepakken zouden zij verwisselen voor makkelijker overalls nadat de koppeling tussen Sojoez en Saljoet tot stand zou zijn gébracht. Bij de terugkeer op aarde zullen zij de ruimte- pakken weer aan hébben met gesloten helmen om een her haling te voorkomen van hetgeen zich in 1971 voor deed. toen drie kosmonauten het leven verloren bij de lan dingsmanoeuvre van de So- joez-11, waarbij plotseling de druk in de capsule wegviel. Die drie Russen droegen toen bij de landing een gewone overall, waardoor de druk- vermindering fataal voor hen werd. Vclgens getuige Colson: WASHINGTON (AP) Ten tijde van de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniël Ellsberg, hoopten president Nixo, Henry Kis singer en andere functionarissen dat informatie, waardoor Ellsberg in 'n kwaad daglicht werd gesteld, open baar kon worden gemaakt. Dit heeft de vroegere speciale ad viseur van het Witte Huis Charles Colson, verklaard in verband met 't proces tegen de zogenaamde loodgie- tersgroep van het Witte Huis die de inbraak in het kantoor van de psy chiater pleegde. Volgens Colson reageerde het Wit te Huis nogal sterk op het feit dat Daniël Ellsberg de omstreden Pen tagon Papers aam de pers had laten uitlekken Vanaf de dag dat het eerste deel van de Pentagon Papers werd ge publiceerd, is, aldus Colson, druk uitgeoefend om allerlei informatie te publiceren. Na de publicatie van andere in formatie werd deze druk groter. Vol gens Colson is het ook de wens van Nixon, Kissinger en anderen geweest om informatie vrij te geven. DEN HAAG Naar men in bepaalde diplomatieke kringen als vrijwel vaststaand aanneemt heeft de Sowjet-Unie het voor nemen zich terug te trekken uit Cuba, zodat het eiland in ruil voor bepaalde Amerikaanse concessies aan Moskou weer bin nen Amerikaanse invloedssfeer kan worden gebracht. Al ge ruime tijd wordt gesproken over een op handen zijnde ontspan ning tussen Cuba en de Verenigde Staten. Deze geruchten lij ken nu bevestigd te worden door het bericht van het Franse persbureau AFP, dat deze week melding maakte van de aan wezigheid op Cuba van een hooggeplaatste Amerikaan, Pat Holt, lid van de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat. Door Jan van Wieringen Wat de senator precies in Havan na doet wist het persbureau niet te mpflde»"-. in genoemde dliplomatieke kringen ziet men in zijn reis naar Cuba echter een bewijs van de ver onderstelling dat de vele geruchten over een "ruilhandeltje" van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger met de Russen op waarheid berusten. Tijdens het bezoek van president Nixon aan de Sowjet-Unie zou deze geheime transactie een definitief ka rakter hebben gekregen. Wat Washington tegenover een dergelijk vredelievend bedoeld ge baar van de Russen zou moeten stel len is nog een goed bewaard ge heim. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht dat de Amerikanen in het kader van het huidige streven naar ontspanning als 'tegengebaar" zich minder sterk in bijvoorbeeld het Middellandse Zeegebied zullen la ten gelden. Waarnemers hebben er ]watersporf\ Hofweg 39 t Richard Nixon boycot onlangs al op gewezen dat de Ame rikaanse Zesde vloot, die permanent in de Middellandse Zee patrouilleert, minder sterk is dan voorgaande ja ren. De berichten over deze transactie, worden ook door voorzichtige waar nemers "geloofwaardig" genoemd. Hoewel nog nergens officiële beves tiging van de berichten kan worden verkregen en men ook nog moeit af wachten wat de reactie van de Cu baanse leiders zal zijn, is een „prak tischer" herverdeling van de Russi sche en Amerikaanse invloedssfeer, in het kader van het huidige stre ven naar ontspanning niet geheel on waarschijnlijk. De Amerikanen zien het communis tische Cuba al Jaren als een soort dreigende dolk die permanent op hun onderbuik is gericht. Washington ziet het eiland als een gevaarlijke basis van de Sowjet-Unie en het heeft na de mMukte invasie van 1961 een to tale boycot tegen het eiland afgekon digd. Deze boycot heeft er in feite juist toe geleid, dat de Cubaanse lei der Fidel Castro verder in de armen van de Russen werd gedreven. In de eerste tien jaar na de revolu tie van 1959 streefden de Cubaanse leiders naar een eigen communisme. Castro en zijn medestanders waren weliswaar geheel afhankelijk van Moskou, maar zij volgden op bin nenlands terrein een eigen econo misch en sociaal beleid. Ook op bui tenlands terrein doorkruiste Castro geregeld het streven van de Sowjet Uniie naar betere betrekkingen met de regeringen in Latijns-Amerika, die Castro Juist omver wilde werpen met behulp van op Cuba opgeleide guerrilla-strij ders. Russisch systeem In de jaren 1967—1970 bleken de hoofdpunten van de Cubaanse poli tiek echter niet te verwezenlijken. In 1970 mislukte de grootscheepse campagne om 10 miljoen ton suiker te produceren die moest bewijzen dat revolutionaire geestdrift belangrij ker is dan bureaucratische plannen makerij en de Cubaanse leiders, gingen daarna meer aandacht beste den aan de economische opvattingen van het Russische communisme. Op het ogenblik wordt met behulp van Bussische deskundigen het 'eerste Leonid Brezjnew ontspanning Cubaanse vijf-Jarenplan opgesteld, voor de jaren 1976—1980. Dit zal worden voorgelegd aan het eerste Co- gres van de Cubaanse Communisti sche Partij sinds 1959, dat volgend jaar wordt gehouden. Ook op buitenlands gebied heeft Castro zich de laatste jaren sterk ge voogd naar de wensen van Moskou. Zijn droom om actief bij te dra gen tot volksrevoluties in Latijns- amerikaanse landen schijnt hij te hebben opgegeven, evenals zijn vroe gere streven om samen met Noord- Korea en Noord-Vietnam een mini- blok te vormen van kleine commu nistische staten, die zich onafhanke lijk wilden houden van Moskou en Peking. De integratie van Cuba in het Russische blok is de laatste jaren zo Sterk geworden, dat waarnemers de positie van het eiland gingen ver gelijken met die van Mongolië, het communistische protectoraat van het Kremlin tussen Siberië en de Volks republiek China. Evenals Mongolië, stuurt Cuba tegenwoordig afgevaar digden naar officiële bijeenkomsten, van Russische en Oosteuropese partij functionarissen. In de Jaren-zestig, was het ondenkbaar dat Cubanen aan dergelijke conferenties in Moskou, over organisatorische en ideologi sche saken zou deelnemen. Cuba, maakt nu ook deel uit van de grote Oosteuropese economische en finan ciële organisaties, zoals de Comecon de tegenhanger van de Europese Ge meenschap. Innige samenwerking Ook op militair gebied is de sa menwerking innig. Volgens Westelij ke geheime diensten zijn Russische officieren verbonden aan a'll'e een heden ter sterkte van een bataljon en groter. Voorts zouden ruim 50 Rus sische adviseurs gedetacheerd zijn, bij de Cubaanse generale staf, ter wijl de geheime dienst van Cuba op grote schaal zou worden opgeleid door leden van de Russische Staats veiligheidsdienst (KGB). De Amerikanen hebben alles ge daan om heit bestaan van heit com munistische eiland in de kapitalisti sche oceaan onmogelijk te maken. De mislukte invasie van de Varkens baai, ook bekend als de Cubaanse ra- kettencrisis, is daar een goed voor beeld van. De Amerikaanse boycot begint echter steeds meer gaten te vertonen. Met name Latijns-ameri- kaanse landen ondernamen steeds weer pogingen om zich aan de be velen van Washington te onttrekken. Een aanduiding dat er iets op til is op het gebied van de Cubaans- Amerikaanse bétrekkingen is het merkwaardige verschijnsel dat be paalde dochterondernemingen van Amerikaanse concerns de drijvende kracht zijn achter pogingen om zich aan de boycot te onttrekken. Dit geldt onder meer voor Argentinië, waar dochterondernemingen van General Motors, Ford en andere Amerikaanse concerns contracten met Cuba sloten. Aangezien schen ding van de boycot beantwoord wordt met economische represailles van Washington (ook bepaalde Neder landse bedrijven kunnen daar van meepraten; de KLM vliegt niet meer op Cuba) verzocht de Argentijnse re gering Washington de van kracht zijnde bepalingen niet toe te passen. Er kwam geen „neen" en geen „ja"; de regering-Nixon heeft het verzoek waarschijnlijk in de archieven op geborgen. Een archief-kaartje uit de Üjd van de Cubaanse raketten- crisis. Sancties Onlangs deed zich weer een nieu we ontwikkeling voor: de Canadese firma Worthington in Montreal sloot een contract met Havanna tot leve ring van 25 locomotieven - op zich zelf geen bijzondere order, ware het niet dat ook Worthington een Ame rikaanse dochtermaatschappij is. De Canadese regering keurde het con tract officieel goed en ging nog ver der. Volgens de Prawda van 13 maart zou de Canadese regering van plan zijn om een wet bij het parlement in te dienen, waardoor toepassing van de Amerikaanse sancties onmogelijk wordt. Met andere woorden: Canada, dat van het begin af aan de Ameri kaanse boycot trouw heeft gevolgd, is van plan zich niet meer aam de Amerikaanse wensen te storen. Dit is des te opmerkelijker als men weet dat de helft van de industrie van Canada in handen is van Ameri kaanse concerns. Men kan zich afvragen hoe de Cu baanse leiders zullen reageren als blijkt dat het Kremlin Cuba werke lijk „geruild" heeft tegeneen al dan niet vergelijkbare invloedssfeer el ders ter wereld. Terwijl de ontspan ning met de Verenigde Staten een van de hoofdpunten van Brezjnews politiek is, blijft Cuba nog steeds fel gebeten op de regering in Washing ton en president Nixon in het bij zonder. Dit verschil van mening zou de Russische partijleider er toe ge bracht hebben niet naar Cuba te reizen, toen daar op 2 Januari van dit Jaar het feit werd herdacht dat 15 Jaar geleden Castro aan de macht kwam. Volgens diplomatieke krin gen in Moskou wilde Brezjnew niet de kans lopen dat in zijn bijzijn aanvallen op de VS zouden worden gedaan. Brezjnew ging natuurlijk wel, in de eerste week van februari. Wat hij toen met Castro heeft be sproken is niet bekend, maar als de nieuwe plannen van de Russen en de Amerikanen voor Cuba tóen al ge reed waren, is het niet onwaar schijnlijk dat Castro een hoge prijs voor zijn medewerking heeft bedon gen. Cuba heeft namelijk nog een schuld aan Moskou van circa 10 miljard gulden. Kissinger naar Cuba HAVANNA (Reuter) De Cubaanse premier, Fidel Castro, zal in de komende dogen een ontmoeting hebben met eeo functionaris van de Amerikaan se senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen. De functionaris. Pat Holt, di recteur van de staf van de com missie. is het afgelopen week einde in Havanna aangekomen voor een bezoek van anderhalve week aan Cuba om f eiten te ver zamelen. Zijn bezoek is het eer ste van een lid van de commissi* sinds de V.S. in 1961 de betrek kingen met Cuba verbraken. Fidefl Castro zou maandag avond tegenover een groep Ar gentijnse zakenlieden hebben verklaard, dat hij gaarne eer gesprek zou hebben met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zalken, Kissinger, over herstel van de normale betrek kingen met de Verenigde Staten nadat de V.S. hun economische blokkade van Cuba hebben op geheven.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6