Weer een grote Leidse „dans-in" Hoe de steek proef verliep Afsluiting schooljaar Inbraken IN MEMORIAM JAN KLEIN VRIJDAG 5 JULI 1974 Eerste van twaalf artikelen van Hans Melkert, gebaseerd op het onderzoek naar de relatie tussen Leidse burger en gemeentelijke overheid LEIDEN De lokalen van het gebouw aan het Noordeinde van de Eerste Leidse Schoolvereniging zijn herschapen in een expositie ruimte. Tussen de fleurige boeketten bloemen prijken de werkstuk ken, die de kinderen in het afgelopen cursusjaar tijdens de lessen in de creatieve vakken gemaakt hebben. Aan de muren hangen teke ningen, wandkleden, plakwerk en nog veel meer fraais in veelkleurige variaties. De jaarlijkse tentonstelling, waar leerkrachten, leerlingen en ouders hard aan gewerkt hébben, vormt de plezierige afsluiting van het schooljaar. (Foto Jan Holvast) De LPC vloog uit Chateroux. Ge lost om 8.30 uur met veranderlijke wind. Aantal duiven 84. Uitslag: 1. W. v. d. Hoogt. 2. W. Teske. 3. Id. 4. Idem. 5. W. v d. Hoogt, 6. Fr. Gijs man. 7. W. Teske. 8. J. v. Leeuwen, 9. W. v.d. Hoogt, P. Groenendijk. De LPC hield een wedvlucht voor Jonge duiven uit Essen. Gelost om 7 uur met Z. oosten wind. 294 duiven. Uitslag: 1. J. v. Alphen, 2. W. Groe nendijk, W. L. Onstenk, 4. Fr. Gijs man. 5. J. v. Alphen, 6. W. L. Onstek, 7. Fr. Giisman, 8. P. Groenendijk, 9. J. v. Alphen, 10. P. Groenedijk, Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. Uw Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. LEIDEN In de eerste week van augustus organiseren de Ne derlandse Volksdansveren ging, de gemeente Leiden en V.V.V. Leiden het negende internationaal volks. dansfestival Volksdansgroepen uit een aantal landen binnen en buiten Europa, waarvan de Nevo de dansen in haar eigen pro gramma reeds heeflt opgenomen, worden uitgenodigd om geduren de een of twee weken te gast te zijn bij aangesloten Nevo-groe pen in den lande. Gedurende zo'n volksdansfestival is er dan ruim schoots de gelegenheid tot weder zijds aanleren van dansen en stijlen, terwijl openbare demon straties de belangstelling van het Nederlandse publiek voor de deel nemende landen trachten te Sti muleren. Het hoogtepunt vormt de sa menkomst van alile deelnemende buitenlandse groepen en de Ne derlandse dansers op 9, 10 en 11 augustus in Leidien. Met mede werking van het Leidse Volkshuis en het Coenüté Internationale Uitwisselingen vindit een drie daagse manifestatie plaats in dB hiervoor zeer geschikte Groen oordhal. Er zal een groot aantal activi teiten plaatsvinden, variërend van officiële optredens, gezamenlijk dansen van Nederlanders en bui. fcenlanders, tot heit geven van danslessen door verschillende dansleiders aan de deelnemers. Voorts zaü ruime aandacht wor den gQschonken aan mime, ab stract poppentheater, films, volks zang etc. D' volgende groepen zullen aan het festival deelnemen: The Haifa municipality folkdancdng group (Israël); Ensemble „Ho- rincea" (Roemenië); Scoil Rince Gealach Maire Breaitnach (Ier land) Türk Folklor Kurumu (Turkije)The Fal'klor Village Farm (Wisoonsin USA.)Budo Tomovic (JoagoSlavië)Smedje- backens Folkdanslag (Zwedien); en Achalay (Nedlerland) Programma (in grote lijmen): Vrijdag 9 augustus 's morgens: aankomst buiten landse groepen in Leïden; inde ling slaapplaatsen; koffiemaaltijd. 's middags: rondwandeling van de buitenlandse groepen in kle derdracht door hst centrum van Leiden; ontvangst door B. en W. ten stadhuize; diner. 's avonds: oufd-HoCllandse markt in de Groenoordhal; optreden van de buitenlandse groepen en een Nederlandse demonstratie- groep voor het publiek in de Groe noord hal; kennismak ngsbaü voor de buitenlandse en Neder landse deelnemers. Zaterdag 10 augustus: "s morgens en "s middags: vol komen ongedwongen „dans-in" in de Groenoordhal, waar alle na tionaliteiten elkaar kunnen ont moeten o.a. vla optredens, les nemen en les geven, musiceren, oud-Hollandse markt etc. 's avonds: optreden van de bui tenlandse groepen en een Neder landse demonstratiegroep voor 't publiek in de Groenoordhal. Zondag 11 augustus: 's morgens en 's middags: we derom dans-in etc.; slat-bal; ma. tïnee voor het publiek. De buitenlandse groepen ver blijven één of twee weken in Ne derland. Buiten het hoogtepunt van drie dagen in Leiden (de on derbrenging geschiedt in 't voor malige Elisabeth Ziekenhuis) worden de buitenlanders onder gebracht bij verschillende Nevo- dansgroepen i» Den Haag, Am sterdam en I ;euwarden en zo mogelijk bij Leidse gastgezinnen. Heit prcgramipa omvat besloten en open dansavonden, excursies, optredens in openluchttheaters en dergelijke. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Nevo, Proveniersstraat 9b te Rotter dam. Stadhuis Letten en V.V.V. Leiden. LEIDEN In de nacht van dins dag op woensdag is ingebroken in het consultatiebureau op de hoek van de Rijnsburgerweg en de Wassenaar eeweg. Ontvreemd werden vier schrijfmachines. De daders hebben, zich toegang verschaft door vernie ling van een ruit. Een geldkistje met negendui zend gulden werd gistermiddag buit gemaakt bij een inbraak in een wo ning aan de Lombokstraat. De be stolene is een 23-jarige Leise tim merman, die het geld Juist van zijn spaarrekening had gehaald in ver band met de aanbetaling van een nieuw huis. De dader moet de woning zijn binnengekomen door een raampje in de voordeur in te druk ken. LEIDEN In de stromende re- Ten, in een diepellendig centrum van Leiden paradeerden de "Ed monton All Girl Drum and Bugle Band" uit Canada. Gelukkig was het koopavond, zodat er toch nog wat mensen langs de straatkant stonden om de "streefparade" niet helemaal in een grote ellende te laten ver zanden (Foto Jan Holvast) TH, "70-609784 Het is van harte te hopen, dat de nieuwe gemeenteraad van Lei den zich niet gaat verliezen in politieke steekspelletjes. In zo'n stadsbestuur heeft de bevolking weinig vertrouwen. Dat is geen na tte - vinger- theoriemaar een keihard feit. gebaseerd op on derzoek in de afgelopen raads periode. De resultaten van dat onderzoek naar relatie tussen bestuur en bestuurden liggen op de tafel van de nieuwe raad en gaan dienen als uitgangspunten voor de beleidsmaatregelen, die kun nen leiden tot een verkleining van de afstand tussen de bur gerij en de gemeentelijk over heid. Geen geringe opdracht voor de nieuwe ploeg, met name voor het dagelijks bestuur uit het linkse kamp, dat in de afgelo pen vier jaar in de oppositie was en vanuit deze positie heeft geprobeerd dichter bij de bur ger te staan. Nu komt de gele genheid om de ideeën waar te maken in de lijn van wat de Leidse burger wil. Die heeft ge sproken. In een aantal dikke en moeilijk te lezen boeken is dat verwoord. De resultaten van het onderzoek kunnen worden ingepast in de nieuwe manier, waarop men het bestuurlijk en ambtelijk appa raat wil gaan laten draaien. Met een beleidsvoorbereiding, die van het begin af voor ieder toe gankelijk is, komt men tege moet aan de wens van de be volking om eerder geïnformeerd te worden. Met deelneming aan het bestuur van speciale raden en wijkraden doet men hetzelfde, want de bevolking staat positief tegenover deze dichter bij haar staande orga nen. Het moet mogelijk zijn de kloof tussen bestuur en bestuurden te verkleinen of weg te nemen. Er kan een brug worden geslagen nu de weg naar die brug geëf fend is. Van welke stenen is die weg gemaakt? In twaalf artike len. gebaseerd op het onderzoek wordt die vraag beantwoord. Vandaag het eerste van de twaalf, die onder het motto "De weg naar de brug" steeds op maandag en vrijdag worden ge publiceerd. Fotograaf Jan Hol vast illustreerde dat motto. Kloof over bruggen Woensdag hebben wij hem de laat ste eer bewezen, onze ddstricbs- bastuurder van het NKV voor d"e provincie ZuId-HoOla-nd-Zuid. Een enerm grote beilangstelling zo wel ün die kerk als op de begraaf plaats gdtitigde vam de vele vrien den die hij had. Hoofdbestuurders en bestuurders van vakbonden en diver se sociale en maatschappelijke in stanties volgden hem naar zijn laat ste rustplaats. Heel zijn leven, vanaf de eerste Jaren van zijn lidmaatschap van de Kajotters, toen nog onder de KAB. tot op heden heeft hij zich in dienst gesteld van zijn medemens, de so ciale rechtvaardigheid en ging zijn hart uit naar de minstbedeelden on der ons. Hij was een man van diep geloof, waaruit hij ook zijn sociale bewogen heid putte. Zijn rotsvaste overtui ging was dat alleen het evangelie de basis was waarop men een betere, rechtvaardige en leefbare wereld kon bouwen. Hij zag in deze geest de kracht waardoor men het aanschijn der aarde kon vernieuwen. Met zijn rustt'ge stam en bezadigd oordeel kon hij op de fouten van onze maatschap pij de aandacht vestigen en dan aarzelde hij niet om de Meester te volgen en de koorden te hanteren in de tempel en menig heilig huisje om ver te werpen. Ondanks alle fouten en gebreken die aan ons, die mensen zijn, trad hij hier cp als dB chris ten, niet in woord maar in daad. Denkend aan het vele werk dat hij verzet heeft in zijn wenkgeibied, denkend aan zijn ijver voor de so ciale school, waarin hij een middel zag om de werknemer doelbewust te maken en hem de waarde van de mens te leren kennen, moeten wij zeggen: Jan, wij kunnen Je nog niet missen. Evenwel, met in zijn geest te zeggen, Gods wil geschiede, moe ten wij ons hoofd buigen en dankbaar zijn dat wij hem gehad hebben. Voor ons, kaderleden van het NKV. zal hij in onze gedachte blijven. La ten wij echter deze gedachtenis in daden omzetten en zijn werk voort zetten met meer intentie dan wij tot heden gedaan hebben. Moge tevens dit memoriam een troost inhouden voor zijn vrouw en kinderen, die man en vader zo plot seling moeten missen. Het leed ia groot en heel moeilijk te dragen, doch misschien draagbaar te maken door de overtuiging dat hij een rijk leven heeft geleefd en zijn werk niet voor niets is geweest. P. W. DE LA RIVIERE Seer. N.K.V. afd. Leiden. Daarvoor is het in de eerste plaats nictdiilg te weten hoe dat onderzoek is gehouden. Heit burgerij-onderzoek is een steekproef geweest onder im. Lei den wenende personen van 18 jaar en ouder, die de Nederlandse natio naliteit bezitten en niet wonen in kazernes, gestichten of verpleegte huizen. Uit het bevolkingsregister zijn aselecte steekproeven getrokken, wat wil zeggen, dat iedereen een gelijke kans heeft gehad erbij te worden betrokken. Het gekozen betrouwbaarheidsni veau was 96 pet. Om aan een zo hoog mogelijk antwoordenperc?ntage te komen zijn alle getrokken burgers als dat nodig was tot driemaal toe benaderd. Als desondanks het ge sprek niet doorging, werd een reserve genomen. De gemiddelde gespreks- duur was bijna vijf kwartier. Van de 645 gemaakte contacten zijn 500 gesprekken geslaagd. Dat is 77 pdt. en wordt door de onderzoe kers ais hoog aangemerkt. De steek proeven werden verdeeld over de ge hele stad. die daartoe in vijf wijken was ingedeeld: binnenstad met Oude Mors en Haagwegkwartier RoodenburgerdMrict; Noord met de Kooi, Merenwijk en Staitibnskwar-tier; Marskwartier en Boerhaavedis- triot; Zuidwest. Het onderzoek onder de burgerij werd gesteund door twee andere on derzoeken, onder gezagsdragers en intermediaire kader. Aan 38 gezags dragers (raadsleden, wethouders, ho gere ambtenaren en ambtenaren, die veel contact met de burgerij hebben) wend een aantal schriftelijke vragen gesteld Er kwamen 24 antwoorden binnen. Dat is 63 pet. en valt tegen. Van de 8 gevraagde raadsleden (frac tievoorzitters) antwoordden er 5. van de 5 wethouders 4, van de 12 hogere ambtenaren 5 en van de 13 con tactambtenaren 10. Twee weigerden duidelijk. Tot de intermediaire kaders wor den gerekend instellingen of perso nen, die een bemiddelende rol spelen. Twaalf vertegenwoordigers wefden betrekken in diiit steunonderzoek. Niemand weigerde. De deelnemers waren vertegenwoordigers van de welzijnsraad, twee opbouwwerkers, de sociaal raadsvrouwe, drie actiegroe pen en buurtcomi'téte, twee functio nele raden (zoals de sportstichting er één is), een buurthuis, een plaat selijke afdeling van een politieke party en een plaatselijk dagblad. De volgende keer iets over de on tevredenheid van de Leidenaar, die zonneklaar uit het onderzoek is ge bleken. Van alle plaatsen is Leiden de stad met die grootste ontevreden heid. LEIDEN Er wordt veel geld ge stopt in activiteiten, die ten doel hebben de vervreemding tussen de burger en zijn bestuur weg te nemen. Welke behoefte heeft de burger aan die afstandsverkleining? Om deze vraag te beantwoorden heeft een aantal gemeenten een onderzoek la ten instellen door Veldkamp Markt onderzoek BV, een bureau voor soci aal wetenschappelijk onderzoek en marktanalyse. Een aantal resultaten van dit onderzoek (Leiden vergeleken met de andere plaatsen) hebben wij onlangs gepubliceerd. Dat was een topje van de ijsberg, die we in de komende weken verder boven water gaan brengen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3