Aanval op houding NAVO, VS en Z-Afrika Structuur-onderzoek in bakkersbedrijf Zwijgen over voetbalfanatisme Leiden voorheen en thans Rapport wereldraad: schuldigen racisme Hollander bisschop in Brazilië LIBERATION OF MAN IN KAAGWEEK VRIJDAG 5 JULI 1974 omnium»» De burgerlijke gemeente Gel- senkirchen heeft bij monde van zijn eerste burgemeester een stok je gestoken voor 'n plannetje van een oecumenische werkgroep, die tijdens de wedstrijd van het we reldkampioenschap voetballen in het Parkstadion, folders wou ver spreiden. In een rapport, bestemd voor het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, heeft de Geneefse staf van de wereldraad voorgesteld, dat het mandaat voor het anti-racismeprogram- ma wordt verlengd en het speciale fonds voor humanitaire hulpverlening aan bevrijdingsbe wegingen wordt verhoogd van 200.000 tot 300.000 dollar per jaar. Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken komt in augustus in Berlijn bijeen. In deze folders, die men in een oplage van 200.000 exemplaren had willen verspreiden onder de titel: ,Kopfbalie-Köpfchen balla- balla?" wilde men het publiek wij zen op de bedenkelijke over-emo- tionaliteit en het fanatisme in de voetbalsport. Tevens stelde men dat er 70.000 comfortabele zit plaatsen in het stadion zijn, maar dat er 2400 bejaarden wachten op opname in een bejaardentehuis en 1600 kinderen op toelating tot de kleuterschool. van de Duitse steden die de spe lers om de wereldkampioenschap pen ontvangen, met onze moei lijkheden te koop lopen. Als strafmaatregel mocht de oecumenische werkgroep geen ge bruik meer maken van de infor matieborden in en om het stadion. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Parrega en Hieslum: W Schaap, kandidaat te Utrecht; te Katwijk aan Zee (wijk Hooraes- West)M. B. van de Akker te Stel lendam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hoofddorp: P. G. den Hengst, te Den Helder. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aangenomen naar 's Gravenhage- Zuld (Loosduinen)H. Hidding, kan didaat te Emmen, die bedankte voor Treebeek. Eemdijk, Damwoude c.a. Hooghalen, Bellen, Heerenveen-Mll- dam. Kantens, Lutten, Neede, Sie- de, Steenwijk, Terneuzen, Zaamslag en Aduard. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-IJsselmon- de: J. van Haaren, te Amersfoort: tweetal te Zeist: P. Blok te Dirks- land en J. Koster te Barneveld. Het rapport, dat is opgesteld door de Geneefse commissie voor het pro gram ter bestrijding van het racisme, wijst de westerse wereld als de voor naamste schuldige aan voor het hui dige racisme. Het is het blanke wes ten, dat met zijn historische accu mulatie van rijkdom en macht, de meest verbreide en gevaarlijkste vorm van het huidige rassenconflict is, aldus het rapport. In het bijzonder richt de kritiek zich tegen Zuid-Afrika, de Verenigde Staten en tegen de NAVO. Het rap port zegt letterlijk: "Het groeiende nationale bewustzijn der volkeren in Azië en Latijns Amerika heeft het bedriegelijke masker van het ge mene gezicht van het moderne mili taire en economische imperialisme afgerukt. Overal in de wereld kan men strijd waarnemen, maar ook de activiteit van de reactionaire krach ten is inmiddels toegenomen. De blanke minderheidsregeringen in zui delijk Afrika hebben haar militaire macht uitgebouwd en gaan steeds gewetenlozer voort. Met behulp van de westelijke geallieerden, inclusief de NAVO en de Ver. Staten, alsmede met steun van enkele Latijns-Ame rikaanse landen bouwen zij een ar senaal van vernietigingswapenen op, waarmee zij de wereld in een ca tastrofale rassenoorlog kunnen stor ten". Zelfbesef Het speciale fonds, waaruit de be vrijdingsbewegingen gelden krijgen, voor humanitaire doeleinden, die „aan 0een enkele controle over haar precieze aanwending gebonden zijn, moet in eerste instantie bijdragen, tot de vorming van het zelfbesef der racistische onderdrukte volkeren en tot de versterking van haar organi satorische kwaliteiten, opdat de overwinning van het racisme een reële mogelijkheid wordt". Maar daarmee aldus het rapport kan en wil de Wereldraad van Kerken zich niet volledig met een politieke beweging identificeren. Rassenconflicten van imperialisti sche aard worden vooral waargeno men in de bewapening en de inves teringen daarvoor. Hier noemt het rapport met name Frankrijk en En geland ten aanzien van Zuid-Afrika. Het rapport klaagt de geïndustriali seerde landen van Noord-Amerika en West-Europa aan, omdat zij hebben nagelaten voor de gekleurde bur gers of buitenlandse arbeiders dezelf de levensvoorwaarden te scheppen, als voor hun blanke burgers. Het zwaartepunt van het anüi-racisme program van de Wereldraad van Kerken zal dan ook op Zuid-Afrika moeten liggen, aldus de commissie van de wereldraad. Conferentie progressief jodendom AMSTERDAM In Londen is woensdagavond een begin gemaakt van de wereldorganisatie voor het progressieve jodendom, waaraan 300 gedelegeerden uit de gehele wereld deelnemen. Onderwerp is de positie van het liberale Jbdendom in de we reld en de relatie tussen de Diaspo ra (de Joodse gemeenschappen bul ten Israël) en Israël zelf. Op het programma staan een be spreking over "Jodendom in een ver anderde wereld", de Joodse gemeen schap in de Sowjet-Unie en zondag avond een rede van de zionistische leider Duitzin. Als gedelegeerden uit Nederland nemen de rabbijnen dr. M. Goude- ket en A. Soetendorp aan de confe rentie deel. Raad van Kerken Nabije Oosten Op 1 september zal een nieuwe regionale Raad van Kerken, die van het Nabije Oosten, zijn werkzaamhe den beginnen. De nieuwe organisatei omvat zowel de Grieks-orthodoxe als de oosters-orthodoxe en de protestant se kerken in dit gebied. Hij zal de plaats innemen van de in 1924 ge stichte. grotendeels protestantse, christenraad van het Nabije Oosten. Aan de in Nicosia (Cyprus) ge houden oprichtingsvergadering na men 90 gedelegeerden uit 20 kerken deel onder het thema „onze gemeen schappelijke christelijke boodschap Er zullen een secretariaat-generaal komen en departementen o a. voor hulp aan vluchtelingen, dialoog en getuigenis, christelijke opvoeding, ra dio, Jeugd en studie. Zeven bisschoppen woon den de mis bij die in de St. Catherinakathedraal in JJtrecht werd opgedragen ter gelegenheid van het veertig jarig priesterjubileum van mgr. Zwartkruis en het zil veren jubileum van mgr. Möl- ler, resp. bisschop van Haar lem en Groningen. Op de fo to v.l.n.r. mgr. Bluyssen van het bisdom Den Bosch, pro nuntius mgr. Felici en kardi naal Alfrink. DEN HAAG De Nederlandse priester J. Postma van het bisdom Haarlem is door de paus benoemd, tot bisschop van Garanhuns in noordoost Brazilië. J. Postma werd in 1932 in Amsterdam geboren. Na zyn filosofische en theologische studie in Warmond en enige jaren van pasto raal werk in Weesp, vertrok hij als missionaris naar Brazili ëin 1964. Samen met een collega werkte hij daar in één van de armste wijken van Garanhuns. Aangezien zij zagen dat in deze wijk vooral sociaal werk dringend nodig was, bouwden zij met steun van vrienden uit Nederland een sociaal centrum. Het sociaal centrum groeide in de loop der jaren uit tot een medische hulppost, een kleuter school. een lagere school, verschillen de beroepsopleidingen en een dage lijks verblijf voor ondervoede kinde- In 1971 werd J. Postma door de clerus van het bisdom Garanhuns ge kozen tot coördinator van de pasto raal van het diocees. Aangezien ook zijn collega het sociaal centrum gaat verlaten en elders in Brazilië gaat werken, hebben zij in het informatie bulletin van het bisdom Haarlem een beroep gedaan op hun collega's in Nederland om hun werk voor een periode van zes Jaar over te ne- DEN HAAG Het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten gaat een commissie instellen, die zich bezig zal houden met een structuuronderzoek in de bakkerij. Het produktschapsbestuur heeft hiertoe gisteren besloten. Het produktschap doet dit naar aanleiding van een verzoek van de Nederlandse Bakkerij Stichting, dat graag wil dat de overcapa citeit in het bakkersbedrijf bestreden wordt onder leiding van het produktschap. Voorzitter van de commissie is geworden drs. C. J. Booy, een der directeuren van het produktschap. Onder zijn leiding zijn ook reeds regelingen tot stand gekomen ter be strijding van overcapaciteit in die Waldheim ruimt veld voor Oranje SCHIPHOL (ANP) - Secre taris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, die maandag in ons land wordt verwacht voor een officieel be zoek van twee dagen, zal bij zijn aankomst op Schiphol het veld ruimen voor de Oranje- ploeg, die daar vrijwel gelijk- tijdig met hem wordt verwacht. Zowel Waldheim, die om 1120 uur per Lufthansa lijntoestd wordt verwacht, ais de voetbal ploeg arriveren uit München. Oranje maakt de reis met de begeleidende KNVB-officials en de vrouwen van de spelers in de Boeing 707 van Transavia. Vrezend dat de ontvangst die de secretaris-generaal te beurt zal vallen in de verdrukking zou kunnen geraken ten gevolge van de te verwachten grote be langstelling voor de terugkeer van Oranje, heeft de luoht- havendirectie met het ministerie van Buitenlandse Zaken afge sproken, dat de heer Waldheim zich niet naar het pers. en con ferentiecentrum zal begeven. Dit wordt geheel gereserveerd voor de ontvangst van de suc- o es volle voetbalploeg. De protocolaire ontvangst van de VN-secretaris zal zich daar om geheel op het platform af spelen. De heer Waldhedm zal onderaan de trap worden be groet, er zal een erehaag staan van de koninklijke marechaus see en na de begroeting zal het gezelschap plaats nemen in auto's, die op het platform ge reed staan, en daarin regelrecht naar Den Haag rijden. mouterijen en in de beschuitiindu- strie. Het secretariaat van het produkt schap zal in overleg met het be drijfsleven de commissie samenstel len. In eerste instantie zal ze bestaan uit vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers in het bakkers bedrijf. Komen er andere dan werk gevers- en werknemersbelangen in het geding, dan zullen ook die ver tegenwoordigd worden, zei produkt- schapvoorzitter dr. C. J. H. van Beu kering. Maar het leek hem beter met een niet al te grote commissie van start te gaan. Voor het onderzoek der commissie zal de aandacht worden gevraagd van de ministeries van Landbouw en Vis serij, van Economische Zaken en van Sociale Zaken. Uit het bestuur kwam een kritisch geluid van de heer A. von Brixen und Monitzel. Deze vertegenwoordigt werkgevers in 't meel. en bloempro- ducerende bedrijf en is secretaris van de Nederl. industriële molenaars organisatie NIMO, een organisatie van middelgrote en kleine particu liere meel- en veevoederproducen- tan. Hij gaf de te vormen commissie alvast de raad, eerst eens goed te bestuderen of er wel een structureel probleem in de bakkerij is. Hij vroeg zich af of de overcapaciteit niet een gevolg is van „door enkele concerns verkeerd geplande verwachtingen". Zou het inderdaad om slechts enkele bedrijven gaan, dan vroeg hij zich af of de gemeenschap wel voor de mislukte planning van zulke bedrij ven moet opkomen. „Zeker zal dat niet moeten als die bedrijven nog wel belangrijke winsten maken in andere talklken van hun werkzaam heid. Waarom, vroeg de heer Von Afgetreden De Westduitse minis- ter voor Economische samenwerking Erhard Eppler is gisteren afgetreden nadat de regering de begroting voor 1975 voor ontwikkelingshulp met 280 miljoen had verminderd. Kanselier Schmidt, die drastische begrotings beperkingen heeft aangekondigd, heeft geweigerd om een uitzondering te maken op het punt van de ont wikkelingshulp, ondanks het feit dat Eppler volgens berichten zou heb ben gedreigd af te treden Brixen, worden en werden ln het recente verleden door enkele grote meelfabrieken tegen elkaar opbie dende broodfabrieken overgenomen c.q. gekocht? Moeten deze stroppen worden gedekt met overheidsgelden of door het bedrijfsleven? Het midden- en kleinbedrijf, mits goed geleid, heeft volgens de heer Von Brixen geen onrendabele posi tie: de warme bakker floreert. Hij stelde ook de vraag welk percenta ge particuliere, d.w.z. van leveran ciers onafhankelijke, broodfabrieken noodlijdend is. Volgens hem zijn er ongeveer tien van zulke bedrijven en onrendabel zijn die beslist niet. WARMOND Gistermiddag wer den vijftig kinderen in de Kaagweek beziggehouden door de Harlekino's. De bedoeling was dat men door spelletjes een toneelstukje kon gaan vormen. Zaterdag gaat men verder om zodoende een stukje voor te kun nen dragen aan ouders en bekenden. Vanwege het slechte weer moest men de wielerrace op vreemde fiet sen in zijn geheel aflassen, in hotel De Zon was de opkomst voor kaart en sjoelbakwedstrijden groter dan vo rig jaar. Ook deze avond was het niet te doen om de kermis te bezoeken. Men werd er doornat. Het enige plekje waar gisteren de zon bij wijze van spreken nog scheen was ongetwij feld „Ut Sloepie". De groep die men daar aan het werk zag kon men in diverse formaties bewonderen, eerst als begeleidingsgroep maar toen de ze eenmaal liep, kwamen er nog een trompettist, een saxofonist en 2 zan- gens bij .Liberation of Man" had het publiek in korte tijd zo enthousiast dat de dansvloer weldra te klein Eigen maandblad woonwagen bewoners DEN HAAG De Landelijke Ver eniging van Woonwagenbewoners gaat een maandblad uitgeven, dat gratis onder woonwagenbewoners verspreid zal worden. Het proef exemplaar van het blad, dat „Het Wiel" heet. is gisteren op het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk aan mr. H. van Doorn aangeboden door de heer C. Brink van die L.V.W. Het is de bedoeling dat het blad niet öledhts over woonwagenbewo ners en wat hen aangaat bericht, maar ook ruimte biedt aan woon wagenbewoners om hun meningen en ervaringen bekend te maken. Mi nister Van Doorn vond het een goe de zaak als er meer communicatie zou komen tussen de trekkende en gevestigde burgers. In het proefnummer komen nog geen meningen en ervaringen van woonwagenbewoners voor. wel een oproep aan jongeren en de artikelen voor te lezen aan de ouderen, die nooit leerden leaen. Hoorzitting over Franse kernproeven DEN HAAG (ANP) De Austra lische procureur-generaal senator Lionel Murphy heeft het Internatio naal Gerechtshof gisteren in over weging gegeven alle gedrag te ver bieden dat over een periode van jaren steeds groter schadelijke uit werking heeft „op onze generatie, op onze kinderen en onze kleinkin deren, zo die er ad zijn". De Austra lische senator drong op zo'n verbod aan tijdens een hoorzitting over de Franse kernproeven in de Stille Oceaan, waar zijn land protest tegen heeft aangetekend wegens het gevaar van radioactieve neerslag op Austra lisch grondgebied. De hoorzitting heeft in de eerste plaats tot doei vast te stellen of het Internationaal Gerechtshof bevoegd is een uitspraak te doen ln die zaak van de Franse kernproeven, waar tegen naast Australië ook Nieuw- Zeelanid bezwaar heeft gemaakt. Frankrijk heeft steeds gesteld dait het Hof die bevoegdheid niet heeft en het legde daarom vorig jaar het verzoek van het Internationaal Ge rechtshof om nieuwe kernproeven voorlopig uit te stellen tot een defi nitieve uitspraak van het Hof, naast zich neer. Tornado Verscheidene personen zijn gedood en honderden gezinnen dakloos geworden in de Russische stad Gorky, aan de Wolga. nadat deze stad woensdagavond werd getroffen door een tornado die ge paard ging met windstoten van meer dan 160 km per uur. Een boek, waarin we Leiden zoals we bet nu kennen, kunnen vergelijken met dat aan het begin van deze eeuw. Een honderdtal toto's tellend boek met geschiedenis en uitgebreide bijzonderheden. Tekst: oud-redacteur Leidsch Dagblad S. Platteel. Foto's: i. Holvast Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Kosten: Afgehaald Afgehaald i de balie van Leidsch Dagblad f 9,50 i de balie van het Alphens Dagblad f 9,50 Bestellingen tegen vooruitbetaling f 10,80 op giro 57055 tn.v. Leidsch Dagblad B.V. Telefonische informatie: 01710—25041 toestel 45. LEIDEN Voor het examen „dok- tersassistente" van de Nederlandse Stichting voor het examen „medisch praktijkassistent(e)" slaagden de na volgende leerlingen van de Leidse Analysten School, en werden na beëdiging ingeschreven in register II als erkend doktersassistente van de stichting: L. G. M. Amrane-Bruns Haarlem, V. E. P. Brückner Oegstgeest, E. S. Eriks-Mynett IJmuiden, H. I. Feye- Haarlem, M. Fretz-Compas Leider dorp, P. J. M. v. Gent Voorhout, M. J. v. Gestel Vogelenzang, A. M. H. Hogervorst Noordwij kerhout, A. M. E. Ouwerkerk-v. Deursen Haarlem, R. J. Splinter Valkenburg Z.H., B. Benschop Sassenheim, L. M. Berg man Den Haag, M. F. de Boer Haar lem, A. J. Bronstring Haarlem, M. C. J. Cornelissens Leiden, J. M. M. v. Eeden Haarlem, A. M. R. v. Egmond Haarlem, E. v. d. Gun Leiden, G. M de Haan Rijswijk Z.H., M. v. t Hof Den Haag, H. N. Khoesial Haarlem, E. Klaassen Haarlem, C. E. Ie Con ge Kleyn Delft, C. A. Verweyen-Hil- horst Alphen a. d. R„ C. J. A. Wer- nars Leiden, C. H. L. M. Verzijlber- gen Heemstede, W. G. M. Weijers Haarlem, T. H. de Jong Alphen a. d. Rijn, M. Mooijman Den Haag, A. W. A. M. Nooyen Lisse, W. Warnaar Haarlem, D. J. v. Thuijl Leiderdorp, E. M. Uilenbroek Haarlem, F. Knaap Haarlem, J. F. Lakkerwa-Maarse Was senaar. C. Melse-v. Roode Benne- broek, G. Menkveld Leiderdorp, C. C. H. Rees Haarlem, E. M. v. Rijn War mond, J. C. v. Rooyen, Den Haag, A. L. Slotboom-Post Katwijk a. d. Rijn. A. A. J. v. Winsen Warmond, A. M. A. Witteman-Endenburg Overveen, A. A. Zuurendonk-v. Vliet Haarlem, J. M. Zwemmer Haarlem. L. v. Ber- kel Bennebroek. Zware bosbrand Meer dan 500 brandbestrijders en 50 vliegtuigen bestrijden in het noordwesten van de Canadese provincie Ontario een van de hevigste bosbranden van de afge lopen tien Jaar. Er is vermoedelijk al voor meer dan 27 miljoen dollar aan hout in vlammen opgegaan, genoeg om twee papierfabrieken langer dan een Jaar te laten draaien. Doodvonnis Een militaire recht bank in Saigon heeft gisteren een 40- jarige zakenman van Chinese af komst tot de doodstraf veroordeeld wegens smokkelen op grote schaal. Drie hoge militairen, die aan het transport van de smokkelaar had den meegewerkt, kregen elk 20 Jaar dwangarbeid. Tijdens het proces werd het bestaan onthuld van een omvangrijk netwerk van regerings functionarissen die gedetailleerde plannen hadden uitgewerkt voor het binnensmokkelen van grote partijen sigaretten en cognac.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17