N A L E Een nieuwe Hepburn B E R L I Melina Mercouri vocht in Berlijn voor Griekse zaak Sarah Venable NOS niet gesignaleerd Televisie loert op films van Berlinale GEZOCHT Nieuwe film van Otto Preminger BOEIEND FORD-DOCUMENT VRIJDAG 5 JULI 1974 Haagse Bioscopen Apollo: "Coffy" dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. 12.15, 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. 18 Jaar. Asta: "The sound of music" dag 2.00 en 8.00 uur. AL. Bijou: "The way we were", dag. 2 00. 7.15 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 Jaar. Camera: "Le magnifique", dag. 7.15 en 9.30 uur. 14 Jaar. "Kuif je en het haaienmeer", dag. 2.15 uur, zo. 2.15 en 4.30 uur. AL. Cineac: "De vrolijke piraten van Schat-eiland", dag. 9.30, 11.30, 1.30. 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. AL. Corso: "Thunderball", dag. 2.00 en 8.15 uur, za. 2.00, 7.00 en 9.15 uur. zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 14 Jaar. Du Midi: 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld", dag. 8.15 uur. AL. "De hofnar", dag 2.00 uur (behalve za. en woe.) AL. Euro: "De val van Rome", dag. 1.30 en 7.30 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. Flora: "Sex achter gesloten deu ren". dag. 2.00, 7.00 en 9.15 U.. zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. Kriterton: 'Damt look now", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Metropole"Jesus Christ Super star", dag. 2.00 en 8.00 uur AL. Odeon: "Lekker op avontuur met Donald, Pluto en Mickey", dag 2.00. 6.45 en 9.15 uur. zo 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. AL. Olympia: "Als adelaars vielen ze aan", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 Jaar. Passage: 'Het onoverwinnelij ke zwaard", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. za. en zo. 1.30, 4.00 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar. Rex: "Zij noemden hem plat voet", dag. 9.15, 11.30, 1.45 4.00 7.15 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 uur. 14 jaar. Royal '70: "Joe Kid", dag. 2.15 en 8.00 uur, vr. en zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, za. 2.5 en 7.00 uur 14 Jaar. Royal: "Het zwaard van de Gele Tijger", dag. 2.15 en 8.00 uur, vr.. za. en zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, 18 Jaar. Studio: "Bertrand in ontroe rend goed", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. AL. Studio 2000: "De drie muske tiers", dag. 7.00 en 9.30 uur zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. De Uitkijk: "American Graffiti" dag. 2.30, 7.15 en 9.45 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.45 uur. 14 Jaar. Goede films in andiere steden "Sleeper" fWoody Allen), Alham- bra I, Weteringschans, Amster dam. "Dr. Strangelove" (met Peter Sel lers), Ceintuur, Ceintuurbaan, Am sterdam. "Slaughterhouse Five" (bekroond door de internationale Jury in Cannes), Cine "D", Amsterdam. "Jesus Christ Superstar" (met Ted Neely en Carl Anderson), Tuschinski 2, Amsterdam. "The way we were" (met Barba ra Streisand en Robert Redford), Bijou, Den Haag. "Don't look now" (met Julie Christie en Donald Sutherland), Kriterion, Den Haag. "American Graffiti" De Uitkijk, Den Haag. spannend verhaal over fantasie vakantieland, dat een veel betere uitwerking verdient had. LUXOR "De gendarme op vrij ersvoeten", aardige ontspanning met Louis de Funs. TRIANON "Gejaagd door de wind". Had u iets anders gedacht in een tijd,dat vrouwen het huis worden uitgejaagd, omdat de mannen voor niets anders be langstelling hébben dan voor voetbal, voetbal en nog eens voet bal? Terug in Leiden LIDO "Thunderball", de meest opgepepte James Bond-film met veel technische snufjes en weinig spionage -raf finement. Nachtfilm Ki'ndermatinee STUDIO "Kuifje en het haai enmeer". Knap getekende film met een grappig verhaal. TRIANON "The Aristocats", Walt Disney-produktie speciaal voor kattenvrienden. REX "Kuifje". Rex "Ninotsca weet wat vrijen is" Wie het niet weet moet maar naar Ninotsca gaan kijken. Van haar valt heel wat te leren. Blijvers Camera Wegens verbouwing gesloten. Berlijn Weekendsterren op de Kurf ürstendammde als altijd strijdbare Melina Mercouri, de Zweedse In grid Thulin, en naam die onverbrekelijk met Ingmar Bergman is verbonden, en ook het kan niet waar zijn, Audrey Hepburn. Maar dan de Audrey van bijna een kwarteeuw geleden, met haar scherp gesneden gezichtje en haar gekortwiekte haar. Ze is het natuurlijk niet, maar de 25-jarige Amerikaanse actrice Sarah Venable, met een filmdebuut op de Berlinale dat klinkt als een klok, lijkt ver bluffend veel op haar. In eigen land kennen ze de talent volle dochter van een luchtmachtof ficier, die haar jeugd behalve in de States ook in Japan en overal in Eurcpa doorbracht, eigenlijk nau welijks. Ze deed aan schilderen en beeldhouwen en ontwierp sieraden, voordat zij na haar studie in psycho logie eindelijk de kans kreeg waar zij altijd naar verlangd had: een to neelrol. In verschillende off-Broad- way-produkties onderscheidde zij zich. In Shakespeare-bewerkingen en bij La MAMA. Tot Charles Triesch- mann haar strikte voor zijn film "Two", die hijzelf produceerde en regisseerde, een volkomen onafhan kelijke onderneming, buiten de gro te studio's om en zonder dat er enig contact was gezocht met de interna tionale distributiekanalen. Het is tegelijkertijd thriller en lo- vestory: het spannende, vaak ont roerende verhaal over een wat labie le jongeman, die een ski-instructri- BERLIJN Angst voor onderscheidingen is een vreemde zaak, maar in het filmbedrijf bestaat ze wel degelijk. De mees te films, die op de festivals de prijzen wegslepen, blijken later allerminst kassuccessen te worden. En in Berlijn stond de grote slokop, de televisie, in de voorste gelederen om nog voordat de zilveren en gouden Beren verdeeld waren, de lekkere hapjes in te palmen. ce kidnapt, alleen om enige dagen sa men met haar te kunnen zijn. Ze zijn vreemden voor elkaar, het meis je gooit het uit lijfsbehoud op een akkoordje met hem, maar ze voelt zich al spoedig tot hem aangetrok ken. Hun samenzijn in een berghut houdt een belofte in, die steeds weer wordt verstoord door het onevenwich tige gedrag van de Jongeman, en wordt tenslotte voorgoed afgebroken door een ridicule speling van hef. noodlot. Trieschmann schreef zelf ook het scenario, dat aanvankelijk herinnert aan "The Collector" (door William Wyler verfilmd), maar toch een heel andere kant opgaat omdat het niet in de suspense-sfeer blijft hangen. De in feite door slechts twee mensen gespeelde film, voortreffelijk van montage en camerawerk, verdient zeker naar ons land te komen, al was het alleen om kennis te maken met de fascinerende verschijning van Sa rah Venable. „Chaud Lapin" heet een nieuwe Franse film van Pascal Thomas, om schreven als „de geschiedenis van echtbreuk tussen vier zusters en hun echtgenoten". Acteurs voor de vier mannelijke hoofdrollen zijn inmid dels gevonden, maar voor de figuren van de vier zusters zijn al meer dan vijfhonderd toneelspeelsters ter be oordeling komen opdraven. „Ik zoek vrouwen van dertig Jaar, maar met de huidige mode zien ze er allemaal uit als twintig of als veertig Jaar", beweert de regisseur in weekblad Elle. ILE ROUSSE, CORSICA (AP) Film-producent Otto Preminger heeft de Britse acteur Peter O'Toole gecontracteerd voor de hoofdrol in zijn nieuwste film „Rosebud", nadat Robert Mitchum twee dagen geleden contractbreuk pleegde door van de set weg te lopen, zo verklaarde een woordvoerder voor Preminger. De opnamen op locatie voor Pre- minger's nieuwste, een verhaal over de ontvoering van vijf mooie meis jes door terroristen, zijn enkele da gen geleden op Corsica van start gegaan. De woordvoerder vertelde dat O'Toole de rol onmiddellijk zal Andere sterren in de film zijn Cliff Gorman, Claude Dauphin, Raf Val- lone en Adrienne Corri. Het scenario is gebaseerd op een roman van Paul Bonneoarrere en Joan Hemingway, de kleindochter van Ernest. De woordvoerder wilde geen bij zonderheden geven over de aanlei- Kijkers naar het Zweites Deut- sches Fernsehn weten, dat in de la te avonduren al menige Franse film zijn première op de beeldbuis be leefde. Vrijwel alle Chahrol-produk- ten van de laatste Jaren waren daarbij. En nu heeft het ZDF reeds beslag weten te leggen op 'THorloger de Saint-Paul" van Bertrand Taver- nier en "Le Pélican" van Gérard Blain. Tavernier is voor zijn verfilming van Simenons boek al onderscheiden met de Prix Louis Delluc en in Ber lijn werd hij bekroond met de spe ciale prijs van de Jury. Vertegenwoordigers van de NOS hebben we hier overigens niet ont moet ©n ook dat is een curieuze zaak, omdat met name op het Internatio nales Forum des Jungen Films be slist het een en ander van hun ga ding was. Ook Film International Rotterdam ontbrak hier op het ap pèl, terwijl de verhuurders, die nu naarstig op speurtocht zouden behoren te zijn naar door de Bios coopbond immers te subsidiëren al ternatieve films, het eveneens laten afweten. Wanneer onze televisie hem niet neemt, zou hij vele filmofielen aan zich verplichten de fascinerende do cumentaire over regisseur John Ford te contracteren, die op naam van Peter Bogdanovich, de man van "The last picture show", "What's up. Doc"? en "Paper Moon" staat. Er zijn frag menten uit 28 films van John Ford, die ook zelf aan het woord is, maar het belangrijkste aandeel wordt ge leverd door Henri Fonda, James Stuart en John Wayne, die kostelijke herinneringen ophalen aan de talloze malen dat zij onder Ford's regie werkten. Verhoudingsgewijs nog meer be langstelling dan voor het officiële Wettbewerb bestond er voor de serie films met Lilian Harvey en van Jac ques Feyder. Bij vele voorstellingen, zoals van "Ein blonder traum" "Drei von der Tankstelle" en "Fanny Eis- sler", worden nog levende mede spe lenden van veertig of meer Jaren ge leden aan het lang niet altijd bejaar de publiek gepresenteerd. En dan is het en merkwaardige belevenis de ze vaak nog opmerkelijk goed gecon- serveerde mensen in hun Jeugd op 't witte doek te zien herleven. Van Feyder trokken films met Greta Garbo ("The Kiss") en Marie ne Dietrich ("Kinght wihoutt Ar mour") veel toeschouwers. Voor onze filmhuizen en Filmliga's ligt hier nog een grote taak weggelegd, mits het Filmmuseum in Amsterdam zijn me dewerking verleent. BERLIJN Eén van de opvallendste films in de Berlinale was Vilgot Sjömans "Een handvol liefde", die op het ogenblik ook in het Holland Festival draait. Anita Ekströms (foto bo ven) magistrale rol van een jonge volksvrouw in het stakende Zweden van 1909 had haar een gouden Beer kunnen opleveren. Dat is niet gebeurd. Bogdanovich heeft een boeiende documentaire gemaakt van de overleden filmregisseur John Ford (foto). Mannen als John Wayne, James Stewart en Henri Fonda, die veel onder zijn regie hebben gewerkt, komen in de film aan het woord. Ook Ford zelf is te zien. Bogdanovich heeft verder fragmenten uit 28 Ford-films in zijn documentaire verwerkt. Het is te hogen, dat hij naar Nederland wordt gehaald, want voor filmken ners is het een waardevol document constant rendiervillende Lappen in 13 oor 6611 füm- waarvan alleen de titel Jat? ii „De aarde is een zondig lied" al A.. r ren Kei boekdelen, om niet te zeggen trilo- gieën gpreekt Voor Melina Meroouri was dat niet zo nodig want de door haar geprodu- Meester-knecht ceerde en door haar echtgenoot Jules De Britten verpasten met Don Polytechnische Hogeschool van ^T'negTen SdiS lH£ Athene vorig jaar november en ls wlsselende meester-taecht-verhou- een felle aanwacht tegen het leven dl met Mn achtervolgende blanke 1° Gr!e" als zwakste vertegenwoordiger van kenland. Mikas Theodorakis maakte ras de muziek er bij en tot de mede- Met -n 'verfilming van David Halli- werkenden behoren Lilian Hellman,' wels toneelstuk Tittle Malcolm' (door Sir Laurence Olivier en Maximilian »t Rotterdams Toneel indertijd ge- Schell. De film werd in de Verenig- speeld onder de titel „Kleine Mal de Staten gemaakt, omdat men de colm en zijn strijd tegen het kloot- Amerikaanse verantwoordelijkheid jesvolk") verdienden zij de zilveren voor de gebeurtenissen in Grieken- Beer. Het thema van de ge land er ook in wilde verwerken, vaarlijke machtsdromer op het vlak Voor de fanatieke Melina, natuur- van een drietal labiele Jongelui lijk ook zelf in de film te zien, is kwam in de film wel wat toneelmatig veel publieke belangstelling over de over. hele wereld de grootste beloning. Opschudding en een bisschoppelijk Vele landen blijken hun filmthe- vermaan verwerkte de Franse film ma's nauwelijks te vernieuwen. Bra- „Contes Immoraux" van Walerian zilië wijdde met het bloedige epos Borowczyk, waarvoor enige speciale "Sagarana, het duel" alles aan voorstellingen waren ingelast. De in folklore, symboliek en historie. Ja- Frankrijk verboden film van de pan wijdde een mooie, maar gerekte maker van „Goto, l'ile d'amour" be- documentaire aan een beroemde ac- vat vier erotische geschiedenissen, teur in het Noh-theater en Finland wisselend van kwaliteit, maar waar-' liet aan de lopende band platte- in steeds de porno tot hoge visuele landssex bedrijven tussen poedel- artisticiteit wordt verheven. Vooral naakt ontbijtende dorpsscbouen en de episode, waarin Lucrezia Borgia in het Vaticaan door Paus Alexan der VI, haar vader, en een kardi naal, haar broer, tot incest wordt gedreven met een zoon, die als „on bevlekt ontvangen" wordt gedoopt, als resultaat, heeft reeds veel te genstand veroorzaakt. Hamlet-parallel Opmerkelijk was de Joegoslavische film „Hamlet in Medusa Donja" van Krato Papic, wiens doe uni taire over de reis van gastarbeiders naar Duitsland zowel in Beograd als Oberhausen werd bekroond. Scherp heeft hij in een dorpje waar de voorzitter van het produk- tieschap de scepter zwaait, sfeer en situaties getekend, wanneer de ster- de man opdracht geeft op een feestdag de Hamlet te spelen, die een dorpeling toevallig in Zagreb gezien heeft. Die onderwijzer be werkt Shakespeare in de stijl van een sociaal-kritisch volksstuk en het instuderen lijkt wel op het Pyramus en Thisbe-geharrewar in „Een Mid- zomernachtsdroom',' maar als dra matisch tegenwicht speelt een echte Hamlet-tragedie zich in het dorp af. De Jongeman, die Hamlet speelt, ziet zijn vader gearresteerd wegens verduistering van staatsstukken: in werkelijkheid is de voorzitter zelf de schuldige. De vader wordt wel vrijgelaten wegens gebrek aan be wijs, maar iedereen verdenkt hem en hij werpt zich tenslotte voor een rijdende trein. Tijdens de opvoering van het stuk verneemt zijn zoon deze zelfmoord en hij tracht zich op de voorzitter te wreken. Zijn vriendin, die Ophelia speelt, is door zijn houding al bulten zinnen ge raakt en zo ontstaat een zinvolle parallel met Shakespeare's tragedie, die een markante film oplevert.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15