Amerikaans Russische damesfinale Braziliaanse pers ontgoocheld PERONISTEN GESTORVEN EREN LEIDER Khrortó PRIMEUR OP WIMBLEDON „De titelhouder kreeg een les in modern voetbal Amsterdam ook in toernooi om UEFA Cup ONTBLOOT BOVENLIJF MOEFTI VAN JERUZALEM OVERLEDEN kort geding tegen KNVB Nieuwe records Wilde tonelen bij begrafenis KISSINGER NU •£JHU3ïïj3 VRIJDAG 5 JULI 1974 RIO DE JANEIRO - De Brazi liaanse pers heeft gisteren ont hutst gereageerd op de neder laag van het Braziliaanse voet balteam tegen Nederland. Alle kranten bekritiseren de formatie van Mario Zagalo voor de wijze, waarop er werd gespeeld. Neder land wordt unaniem als een sterk team beschouwd. "Nederland is rechtvaardig win naar geworden", is de kop van een van de grootste kranten van het land, "O Globo". "Onze spe lers, enkele uitzonderingen daar gelaten, hebben zich slechte ver liezers getoond. De zelfbeheer sing was ver te zoeken. Brazilië zal zijn spelwijze moeten wijzi gen. Cruijff en zijn makkers heb ben gedemonstreerd hoe het moet", aldus de krant. De "Jor- nal do Brasil" spreekt over een logische nederlaag. "De titelhou der kreeg een les in modern voet bal. Sterren als Jalrzinho en Ri- velino werden door onbekende spelers als Rijnbergen en Jansen voor gek gezet. Nederland heeft een schitterend team. Van Cruijff wisten wij niet veel. Nu zullen wij hem nooit meer vergeten" was het commentaar van de krant. De eigen formatie kwam er niet best af. Vooral het ruwe spel werd sterk bekritiseerd. "Onze verdediging kon zich slechts door het maken van grove overtredin gen staande houden. Jammer, maar het gouden tijdperk is woensdagavond in de hel van Dortmund definitief afgesloten". Het weekblad "Gazette Sporti ve" spreekt over "de Nederland se machine". "Een formidabele ploeg. Technisch en taktisch wa ren de Nederlanders klassen be ter. Brazilië kon zelfs niet met af schuwelijke overtredingen voor komen, dat het werd weggetikt". De grootste krant van Sao Pau lo de "O Estadio de Sao Pau lo" vond het niet alleen een zege voor Nederland, maar ook voor het voetbal. "Gelukkig heeft het afbraakvoetbal niet getriomfeerd. Nederland was over alle linies beter. Er was werkelijk geen zwakke plek in de equipe. Zelfs het Braziliaanse team, dat vier jaar geleden de wereldtitel won zou niet van dit Nederland heb ben kunnen winnen", aldus de krant, die eveneens het harde spel van de eigen ploeg afkraakt. Prognose „Wees maar gerust. Het voetbal zal winnen. Nederland maakt een paar doelpunten en van Brazilië wordt er een man uitgestuurd". Deze uitspraak deed Malcolm Al lison, trainer van Crystal Palace en lid van het pannel, dat de wedstrijd Nederland-Braziliië op de Britse televisie begeleidde. Hij kreeg gelijk. Nederland won met 2—0, een gebeurtenis, die in En geland, de bakermat van de voet balsport met veel voldoening is ontvangen, de koningen zijn dood, lang leve Europa," staat boven het artikel van Bernard Joy in de Evening Standard". Toen Brazilië het moest afleggen tegen de kun de van Nederland, greep de ploeg naar middelen van geweld. Ik heb meer zware overtredingen zien maken, als de bal niet in de buurt was, sinds het wereldkam pioenschap van 1962 in Chili en Marinho was gelukkig dat de scheidsrechter niet zag hoe hij Neeskens te pakken nam. West ham-manager Ron Greenwood is gecharmeerd van het optreden van Jan Jongbloed: „de Hollan ders gebruikten hun doelman als een ausputzer. Hij kwam min stens een half dozijn keren buiten zijn strafschopgebied om moeilij ke situaties te klaren". Colin Wood van de Daily Mail veroordeelt het optreden van Brazilië. „Brazilië verloor niet alleen de titel maar vernietigde tevens de laatste over blijfselen van wat eens de groot ste reputatie in wereldvoetbal was". David Lacey van de Guar dian is genuanceerder in zijn oor deel. Ook in zijn ogen waren de Brazilianen de hoofdschuldigen, „maar," zo schrijft hij „Rep en Suurbier waren stellig evenmin onschuldig, toen zij tegenstanders onderuit haalden, die hen al voor bij waren. Hij veroordeelt de tak- tiek van de Brazilianen, die ble ven hopen op een plotselinge te genaanval inplaats van zelf ideëenrijke aanvalspatronen op te bouwen. „In deze wereldcup is het betere ritme van Brazilië ge komen van de trommen van de supporters en niet van hun voet bal". Geoffrey Green van de Ti- mos acht de eerste 45 minuten een droeve verspilling van talent. „Het was alsof Brazilië met bruut geweld de titefl in handen wihii? houden". Hij ziet veel meer in de finale van zondag: „Nederland en West Duitsland bezitten het vak manschap, de stijl en de ideëen voor een prachtige wedstrijd met als interessantste aspect de duels tussen Cruijff en Beokenbauer aan de ene kant en die tussen Van Hanegem en Overath aan de andere. „Tenslotte Jacky Charlton, oud-international bij de televisie nabeschouwing: „Als ik honderd pond zou hebben, zou ik ze op Ne derland zetten". Ook de Duitse dagbladen heb ben de Braziliaanse ploeg bekri tiseerd voor het ruwe spel tegen Nederland en bovendien deWest- duitse scheidsrechter verweten niet krachtiger te zijn opgetre den. Het blad 'Bild Zeitung' noemde de wedstrijd 'een wedstrijd vol trucs en met veel overtredingen.' Het blad zei 'Pereira trapte Ren. senbrink, Ze Maria wierp Cruijff tegen de grond, Neeskens werd in de buik getrapt en bleef verschel- denen minuten liggen. Temidden van al dit tumult was scheidsrechter Kurt Tschen- sdher even hulpeloos als een om geslagen boot in een storm. Hij gaf verscheidene waarschuwin gen maar de ferme beslissing bleef uit." Favoriet Bij de Europese pers is Neder land dan ook de grote favoriet voor de wereldtitel. De prestatie tegen Brazilië heeft grote bewon dering gewekt. Joegoslavische Journalisten spreken zelfs over een 'voetbalsprookje' als zij het over het spel van Oranje hebben De Zweedse krant 'Dagens Ny- heter' vindt het duel Nederland- West-Duitsland een droomfinale en veroordeelt het Braziliaanse spel. 'De wedstrijd herinnerde aan de 'nacht van de lange mes sen'. Het was een afscheid de Brazilianen onwaardig. De ko mende vier jaar zullen wij lechts aan hen denken als slechte ver liezers', aldus de krant Het Joegoslavische 'Vecernje Novosti': 'Nederland heeft het bereiken van de finale meer ver diend dan enig ander elftal. De wedstrijd van woensdag is een van die parel in de voetbalsport die één keer in vier toernooien om de wereldtitel te zien zijn. Momenteel kan in voetbal nie mand ter wereld wat Cruijff kan'. Ook het Franse sportblad 'l'Equi- pe' ziet in Nederland het beste team. 'Nederland heeft zonder twijfel bevestigd dat het over het beste elftal van het toernooi be schikt. Dat moet weliswaar zon dag tegen West-Duitsland in München nog eens bewezen wor den, maar er bestaat geen twijfel over dat Nederland favoriet is.' Het Romeinse 'II Messaggero' schrijft Nederland ook de beste kansen toe maar neemt in zijn mening over de wedstrijd Neder- land-Brazilië een bijna overdre ven bescherming voor de Zuid amerikanen in acht. 'Een derge lijk elftal kan niet sterven. Nooit, ten minste niet in de grote tij den van Brazilië, was een wed strijd zó mooi. zó rijk met boei ende momenten, zó volmaakt in speltechniek. Eer voor Nederland, maar ook eer voor Brazilië waar voor deze wedstrijd beslist geen zwanenzang is geweest.' In de fi nale worden ook door deze krant de Nederlandse kansen erg hoog aangeslagen. 'We geloven het niet, maar ook West-Duitsland kan winnen. Dat zou evenwel onte- rceht zijn tegenover heit elftal dat ziah als sterkste van dit wereld kampioenschap heeft gemanifes teerd: Nederland. Maar in voet bal is alles mogelijk.' Teneergeslagen zit Virginia Wade uit te rusten na haar ne derlaag. De druk is te groot geweest. LONDEN Aan het eind van de nog 46.000 gulden bijikomen. Olga zoveelste verregende Wimbledon dag Morozova zal er hoe dan ook ls de volharding van het Britse pu- geen cent wijzer van worden. Haar bliek gisteravond tooh nog betoond prijzengeld gaat naar de Russische met een glimp van tennis. De halve bond, die in ruil daarvoor zes dollar finals van hot damesenkelspelper dag voor de k06ten van levenson- derho co-existentie blijft er nog al tijd enig onderscheid tussen oost en west. Virginia Wade op het centrecourt derhoud betalt. Ondanks de vreed- tegen Olga Morozova, Chris Evert te-p~" jÉ|jjj| gelijkertijd op baan één tegen Kerry Melville. Kerry Melville moest haar lunch er voor onderbreken, kwam nooit in haar ritme en verfoor in wat waarschijnlijk de meest oninteressan- tti 1 te partij tot dusverre is geweest met IclcirCllllff 611 111 ZEIST FC Amsterdam zal het komende seizoen toch mogen deelne men aan het toernooi om de UEFA- beker. Aanvankelijk mocht Nederland slechts met twee teams (AJax en FC Twente) voor dit toernooi inschrij ven, maar de UEFA heeft gisteren de KNVB (Koninklijke Nederlandse Voetbalbond) het verzoek gedaan daar een derde aan toe te voegen we gens het niet inschrijven van Alba nië. Voor die plaats komt FC Am sterdam, vijfde in de ocmpeti/U'e '73—'74, in aanmerking aangezien PSV, vierde geëindigd, zich plaatste voor het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars. Voetbal Don Re vie is gisteren officieel benoemd tot manager van het Engelse voetbalteam. Hij volgt daarmee Sir Alf Ramsey op. Woens dag waren Revie en de Engelse voet balbond al tot overeenstemming ge komen, maar er moest nog toe stemming komen van de club van Revie, Leeds United. Revie, die der tien Jaar als trainer bij Leeds Uni ted werkzaam is geweest had nog een contract van vijf Jaar BEIROET Haj Amin Al-Hoes- seim, de Palestijnse veteraan en oud moefti (moefti Islamitisch rechts geleerde) van Jeruzalem is op 77-ja rige leeftijd in Beiroet overleden Haj Amin was ook voorzitter van het Hoog Arabisch Comité voor Pa lestim en het Islamitisch wereldcon gres. 2—6, 3—6. Virginia Wade en Olga Morozova leefden gevaarlijk. Net zo wisselvallig als het weer. „Ginn," zo als Virginia liefkozend wordt ge noemd, startte sterk, won de eerste set met 6—1, stond in de tweede voor met 2—0 en in de derde zelfs met 4—2. Maar op de belangrijke punten kwam het Russische meisje pas gen*^*ip diüadaa 9 Juli goed ouder stoom en uiteindelijk won rondissementsrechtbank ze met 1-6, 7—5, 6-4. De eerste M kort gedlng Amerikaans-Russische confrontatie Koninklijke Nederlandse Voetbal- VLAARDINGEN FC Vlaardin- t expresse- l. L^den z«n familie zeiden da» r de wed- J, twee <ia£en gleden een hartaan- n 7ondas en naar ziekenhuis moest >i worden gebracht. Ook in 1967 had hij een hartaanval na de Arabische ne derlaag in de oorlog met Israël. Haj Amin woonde in Beiroet waar hij dö- plomatreke privileges va-n de Liba nese regering genoot. De moefti was eens de onbetwiste leider van de Palestijnse Arabieren lag als zodanig in voortdurena De FIFA heeft in brief de vier elftallen v strijden van zaterdag meegedeeld dat de spelers niet het laatste fluitsignaal hun shirts mogen uitwisselen. De FIFA wil met dit verbod voorkomen dat de spelers met ontbloot bovenlijf de overwiningsceremonie bijwonen. Het internationale legertje zak kenrollers heeft gedurende het toer nooi bij de wedstrijden in het Frank- met 2TE3L JZZZT*™ firrter Worn cforii^r. AAA mo»!» conflict met-de Britse mandatarissen, in l Wimbledon-finale is dus bond (KNVB) waarin alsnog toetre- feit. Tot teleurstelling van het Britse ding tot de oompetitie betaald voet- TOie- bal zal worden geëist. FC Vlaar- Ann dingen zal worden vertegenwoordigd heeft door mr. W. J. Wortelboer en mr. J. publiek, dat alle sympathie, die ger aan Christine Truman Jones werd toegedacht i tegen wie hij gewapende opstanden Z leidde. Hü bracht verscheidene jaren P011"6 in vrijwillige ballingschap buit*- zakkenrollen gereglstreefd lBMe- kaanse predikant heeft daar nooit W. goed tegen gekund. Ook nu klaagde ze". „Ik had me ditmaal mentaal goed voorbereid en dat was moeilijk genoeg met al dat wachten. Maar als Je dan het publiek hoort zuchten omdat een eerste service in het net gaat, krijg Je het wel te pakken. Het is een soort wisselwerking". Olga Morozova, de 26-jarige Russin die woensdag Billie Jean King uitscha kelde, is een trage startster. Meestal komt ze een set achter krijgt dan een doorbraak tegen in de wint vaak toch. Zo ging het Tijdens de Tweede Wereldoorlog ging hü naar Duitsland waar hij ont- 2? £2?penS?gTe8tcr 52***«rSwfTimer het organisatiecomité wk van Bemto Mussolini, zij verschil de vraag of moest de KNVB. heeft gisteren verklaard den van eenrevanche-wcdstrijd tegen West- Patera onafhankelijkheid Duitsland te willen spelen in Amster- Terkriigen in bet geval dat de dam, ongeacht de uitslag van aan- genóheden de oorlog zouden winnen staande zondag. Arie Haan zei na mens de spelers met dit plan in te stemmen en voegde daar aan toe dat de spelers er graag hun vakantie in Spanje voor wilden uitstellen. Onder zeer zware bewaking is de overleden Argentijnse president Juan Perón overgebracht een kapel, waar hij gebalsemd zal worden opge baard tot zijn graftombe klaar is. ROSTOCK Op de eerste dag in de Oostduitse zwemkampioen- tweed'e schappen in Rostock heen Kornelia het Ender (O-Dld) haar ei£en wereld- ook nu. Langzaamaan'werd dê Britse speelster verdreven van het net, ze eerst had gedomineerd. Kornelia Ender liet 57,51 seconden afdrukken. Het oude record stond op Wade moest wel terugvallen op het 57>54 seconden, ondankbare loopwerk langs de ach- De Oostduitser Reinhard Theimer terlijn. Op den duur putte het haar verbeterde op de eerste dag van de uit en het gevolg was dat ze bij 4—2 Oostduitse atletiekkampioenschap- in de derde set niet verder kon en pen in Leipzig het wereld- en Eu- Olga Morozova vier games achter el- ropese record kogelslingeren. Hij Boksen De Rotterdamse boks- prof Gerard Bok komt morgen in Kalken (België) in een gevecht over acht ronden uit tegen de Belgische lia, een havenplaats in het uiterste lichtweltergewicht Frans Meganck. noorden van Mozambique. BUENOS AIRES (Reuter/UPI) Duizenden jonge Peronis ten zijn door de gelederen van de militaire afzetting gebroken om de begrafenisstoet van president Perón te volgen. Zij lie pen onder stromende regen achter de met de vlag bedekte kist in de symbolische begrafenisstoet. De kist werd overgebracht van rón worden gebalsemd en niet wor- noemd. Het incident heeft zich dins- het Congresgebouw, waar Peron op- den begraven dag voorgedaan in het kustdorp gebaard lag, naar de presidentiele Eerder op de dag werd plotseling Murrer ten noorden van Porto Ame- vma 'n de noordelijke buitenwijk OU- Tien doden In Porto Amelia (Mozambique) zijn tenminste tien zwarten gestorven na het drinken van methyl-spiritus uit een aan gespoeld olievat. De toestand van 25 andere drinkers wordt kritiek opvolgster van de overleden presi dent, reed in de eerste volgauto ach ter de affuit. Grote hoeveelheden bloemen en confetti werden vanuit de hogere verdiepingen van de ge bouwen naar de lijkstoet geworpen. de ui ut uuuruciij&c uuii/ciiwijjk ccii eind gemaakt aan de toeloop van Evenals zijn legendarische twee- belangstellenden, blijkbaar omdat 't A A D LJ f AT Lj rouw, Evita, zal het lijk van Pe- lijk, dat slechts gedeeltelijk gebal- IlUiTiLj ADVERTENTIE kaar pakte. Een merkwaardige confrontatie, die Russisch/Amerikaanse finale Everfc—Morozova. De twee meisjes zijn even goede vrienden als het Wit te Huis en het Kremlin. Ze dubbelen zelfs samen. "We vullen elkaar goed bracht het op 76,60 meter. Het oude record stond sedert 4 september 1971 met 76,40 meter op naam van de Westduitser Walter Schmidt, die de ze prestatie destijds in Stuttgart le verde. Tijdens internationale atletiek- vindt Chris Evert. Maar dat wedstrijden in het Bislet-stadion in neemt niet weg dat ze erg gelukkig Oslo Jos Hermens (Quick) het zal zijn met zo'n opponente in de Nederlandse record op de 3000 me- eindstrijd. Chris heeft namelijk nog ter verbeterd. De Nijmeegse atleet nooit van Morozova verloren: in te- UeP de afstand in 7 minuten en 44.4 seconden. Het oude record stond i dert 8 augustus van het vorig Jaar (Papendal) reeds op zijn naam, met genstelling tot Billie Jean King Evonne Goodagong van wie ze gras nog nooit heeft gewonnen. Er dus alle kans dat de Evert-zegereeks, 7.49.2. die in maart begon nog even wordt voortgezet. Na de nederlaag tegen Billie Jean King won Chris drie Vir- ia-Slims-toerr Parijs en onlangs Eastbourne, demblik Europees kampioen zeilen in reikbaar geworden Hofweg 38 VOORSCHOTEN Tel. 01710—69307 begonnen te ontbin den. PARIJS (AP) De Amerikaanse Voordat de stoet vertrok had me- minister- van Buitenlandse Zaken vrouw Perón, geheel in net zwart. Henry Kissinger is gisteren vanuit gekleed, naast de baar gestaan, Brussel m Parijs aangekomen voor waar militaire leiders, politici, vak- verleg Franse politieke leiders, bondsléiders en regeringsfunctiona- "^tcravond duieerde Kusnnger met risse beloofden haar regering te ambtgenoot Jeen Sau- zuilen steunen. agnargues. Bij zijn aankomst op het vliegveld De kist werd daarna met een plas- Orly zei Kissinger dat hij de Fran tic zeil bedekt tegen de regen en op sen zou ontmoeten „in de geest van een affuit, getrokken door een ie- het onderlinge overleg die wij pro- gerauto, naar de villa gereden. Dui- beren te introduceren ln onze be. zenden belangstellenden stonden trekkingen.' Hij voegde eraan toe: langs de route. .wij ontmoeten elkaar altijd als Aan het hoofd van de stoet ging bondgenoten op de basis van gelijk- president mevrouw Maria Estela heid en onafhankelijkheid Perón. Toen de afzetting werd door- Vandaag ontbeet Kissinger met da broken deden de militairen geen Franse president Valery Giscard d' moeite om de jongeren terug te ha- Estaing. Hij vertrekt vandaag naar len. Rome voor overleg met de Italiaanse Een enorme menigte was in de president Giuseppe Leone en de pre- straten van het centrum van Bue- mier Mariano Rumor. r.os Aires verzameld toen het stof- De Amerikaanse minister gaf in felijk overschot op een affuit vanuit Brussel de NAVO-bondgenoten de het Congresgebouw werd weggere- verzekering dat er tijdens de reis den. van de Amerikaanse president naar De officieren die de stoet regelden Moskou geen geheime afspraken ge- hebben het tempo ervan verhoogd, maakt zijn tussen Amerika en de om-iat zU vermoedelijk bevreesd Sowjet-Unie. Wat dit betreft heeft waren door de grote menigten. hij de bondgenoten vaal de VS in de Isabel Perón, de weduwe en de NAVO volledig kunnen geruststellen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13