Ouders verliezen kort geding ontruiming van Dennendal Hier gebeurde het: Huren blijven beknot tot 1 april 1975 Abortuskliniek dicht: NVSH: vreest ingrijpen overheid Maximum studietoelagen met 12 procent verhoogd Lanser houdt vast aan eenheid vakbeweging AR-KAMERLID GAAT VRIJUIT Ondanks opheffing machtigingswet U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bankgaat DINSDAG 2 JULI 1974 DEN HAAG (ANP) Een groep ouders van Dennendalpupil'len heeft het kort geding tegen staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) en de Willem Arntszstichting verlo ren, dat zij hadden aangespannen om ontruiming van paviljoens op Dennendal te voor komen. Vice-president A. H. Lycklama van de rechtbank in Den Haag wees gistermiddag de eis van de ouders af. Zij hadden de rechter ge vraagd de gedaagden te bevelen niet over te gaan tot ontruiming. niet conflict op te lossen tussen bestuur Eindhoven overgebracht, de anderen personeel. Volgens hem i De vice-president was het eens met de bezwaren van de i ders van veertien pupillen, die door scherpe tegenstellingen I mr. P. H. Koers naar voren werden draagzaamheid tussen gebracht. Volgens mr. Lycklama is neelsleden er geen sprake van wanprestatie I gens het niet nakomen tuele verplichtingen belangen contrac- het gedrang zouden komen de W.A.- de rond de patiënten bestaande zijn naar huis gehaald. De beheer- onver- der van Dennendal, prof. dr. G. Bren- perso- ninkmeijer, heeft gisteravond in groot geworden, dat de Utrecht met enkele leden van het de patiënten ernstig in het ouderberaad moderne zwak zinnigenzorg gesproken. Volgens hem ging het gesprek over de toe stichting Jegens de eisers, omdat het flictsituatie niet op de een of ande- komst van de pupillen. Hij noemde in bestaan van die verplichtingen niet re wijze zou worden onderbroken. In dit verband twee mogelijkheden: dat is aangetoond. Oolk hebehn de W.A.- zijn vonnis noemt de vice-president de ouders hun kinderen naar huis stichting en staatssecretaris Hen- de kliacht van de ouders dat het be- laten komen of dat ze hen naar driks zich naar het oordeel van de sluit tot ontruiming op onvoldoende Eindhoven laten gaan, waarna over- rechter niet aan een onrechtmatige motivering steunt, ongegrond. Ook is leg met hen zal worden gepleegd daad schuldig gemaakt met het er volgens hem geen sprake sluitingsbesluit. HIJ wees de vorde- schending van verplichtingen ring van de eisers daarom af. Mr. Lycklama zei in zijn vonnis de W.A.-stichting plaatsing in een andere inrich ting indien zij dat wensen. Ook hij de staat tegen- kon over het tijdstip van de evacua- de ouders. In de bestaande tie niets zeggen. i de W.A.-stichting I dit het W.A.-bestuur het besluit dwangpositie kunnen het besluit tot to* tijdelijke ontruiming op Den- ontruiming en de medewerking heeft de betrokken ouders gisteren I nendal over te gaan feitelijk geno- daaraan door staatssecretarisHen- telegrafisch verzocht hun kinderen i wel met driks niet onredelijk worden genoemd Voor de Haagse rechtbank diende gistermiddag het kort geding, aangespannen door de ouders van 14 Dennendal-pupillen tegen de staat en het bestuur van de Willem Arntszstichting. Op de foto v.l.n.r. mej. mr. M. G. J. de Vin, vertegenwoordigster van de staat, mr. A. H. de Bruyn, juridisch adviseur van het ministerie van Volksgezondheid en mr. R. A. de Jonge, advocaat van de Willem Arntszstichting. i heeft op 8 februari, leen statutair voldoende aantal be- aldus het oordeel stMursleden. De staat was niet on- bevoegd de door de W.A.-stichting gevraagde medewerking aan de slui ting te geven, aldus de viee-presi- king komt, hadden zich gisteren dent. Op 21 Juni kwam er slechts verschillende ouders die fel tegen mogelijk vandaag op Dennendal Lyckla- op te halen en eventueel naar de ,e. rijkspsychiatrische inrichting in Op het paviljoen Lorentz, dat het Eindhoven te brengen. Mr. A. j. Bransen van het bestuur sprak gis terenavond de hoop uit dat ieder- de uitspraak in het kort eerst ontruiming in DEN HAAG De privé-abortuskliniek "het Sarphatiehuis' in Amsterdam heeft gisteren zelf haar deuren gesloten. In de wor<ten in de klinieken P VPrriflht Wan nlloan „V, kliniek werd in mei abortus verricht bij een 37-jarige Belgische vrouw, die even later in het ziekenhuis aan de gevolgen van hevig bloedverlies overleed. ARP-rapport energiecrisis noopt tot meer hulp aan arme landen DEN HAAG Een van de chris ten-democratische regeringspartijen de ARP, heeft zich zeer uitdrukke lijk uitgesproken voor meer hulp aan de arme landen nu deze de grootste klappen dreigen te moeten incasse ren als gevolg van de energiecrisis. De ARP stelt zich hiermee achter een eerder door minister-president Den Uyl geuite gedachte. Den Uyl vindt, dat de eventuele extra aard gasbaten diie Nederland ontvangt mede aan de ontwikkelingslanden ten goede moeten komen. Door de ster* gestegen olieprijzen, zullen ook do aardgasprijz^n om hoog gaan. Nederland zal als leve rancier van aardgas daarom op den duur kunnen rekenen op meer in komsten voor de schatkist. De grootste christen-democrati sche regeringspartij, de KVP, heeft zich vrijwel vastgeldgd op de stelling dat deze extn baten niet irogen leiden tot opvoering van de over heidsuitgaven. De KVP vindt, dat de Nederlandse consument die ook meer voor het aardgas moet betalen, daar voor compensatie verdient in de vorm van vermindering van de druk van de loon- en inkomstenbelasting. Met het vandaag gepubliceerde rapport "Olie en ontwikkeling" lijkt de tweede-kamerfractie van de ARP zich los te maken van deze KVP- stellingname. De AR-fraoule vindt, dat de voed selvoorziening in de arme landen de eerste zorg moet zijn en beveelt aan absolute voorrang aan de ener gievoorziening voor de landbouw in ontwikkelingsgebieden onder meer door beperking van het energiege bruik in de industrielanden; Nederland moet op korte termijn meer hulp geven bij de verbetering van de waterhuishouding in ontwik- heel andere plaats moet. Overigens ^hngslanden de prod uk Liecapaciteit van verricht dan alleen abortus! onder kunstmestfabrieken in de ontwikke- meer het baarmoederkankeronder- Ungslaaden moet worden verhoogd; zoek en de meustruatieregeling. En er moet een wereld-kunstmest- hebben niet te weinig patiënten, overeenkomst ka De Amsterdamse hoofdofficier want er zijn zelfs nog steeds wacht- einde aan de opschorting v^p evacuatie zyn, verzameld. In het pa- geding de nodige medewerking zal Justitie mr. J. F. Hartsuiker liet eer- j het sluitingsbesluit, aldus mr. Lyck- vüjoen zün op het ogenblik nog 43 verlenen. Met het oog daarop zal der weten dat hij alle apparatuur zelf hun kliniek zouden sluiten. Te- lijsten voor abortus. Het gen de twee artsen loopt nog nieuwe landbouwgronden lama. Hij meent dat de eisers ten van de ongeveer 70 pupillen onrechte stellen dat de sluiting al- zig, 16 zijn door hun ouders I leen maar wordt doorgezet het bestuur het paviljoen in ieder van de kliniek in beslag zou laten van dood door schuld, geval niet voor vanavond laten ont- nemen wanneer de artsen niet de rijkspsychiatrische inrichting in ruimen. u? «r J °°V l verbazen wanneer de kwestie Sar- gebracht- gerechtelijk vooronderzoek terzake pathatte-huis ook al tegen ons wordt 1 niet ten sneller i, ontwikkeling worden UTRECHT (ANP) CNV-voar- ritter J Lanser acht het niet waar schijnlijk dat dit kabinet er deze zittingsperiode nog in zal slagen een samenhangend inkomensbeleid van de grond te brengen dat alle inko mensgroepen omvat. In het blad van de Nederlandse centrale van hoger personeel zegt de CNV-voorzitter dat de problemen ingewikkelder en moei- ïs gegaan. "Veel hangt ook af van de houding die NW en NKV verder tegenover ons aannemen", aldus de heer Lan ser. "We hebben van deze vakcen trales niet de waardering ondervon den die had mogen worden verwacht na alle inspanningen die we ons heb ben getroost om hen zover mogelijk tegemoet te komen. De houding i lijker blijken te zijn dan eerder werd dikken of stikken heeft het vertrou- verondersteld. HU hoopt wed dat dit kabinet toch in elk geval een breed dicussiestuk ter tafel zal brengen, een schets van mogelijkheden en on mogelijkheden, waarin tevens een aantal criteria wordt uitgewerkt, waarmee men verder kan werken. De heer Lanser zegt voorts dat bet CNV niet het initiatief zal nemen om opnieuw betrokken te worden bij de federatiebesprekingen van NW en NKV. Er zijn trouwens geen aan wijzingen dat NW en NKV wel een dergelijk initiatief zouden willen ne men. Lanser zou het overigens erg betreuren als de vakbeweging in ver schillende kampen zou worden ver deeld. "Het CNV is en MUft altUd tot overleg bereidt, hoe moeilijk de situatie soms ook is of schUnt". Mocht het CNV weer bij de fede ratiebesprekingen worden betrokken dan zal de ohristelUke vakcentrale vasthouden aam de eisen die begin wen van onze achterban in een loya le opstelling van NW en NKV bin nen een eventuele federatie van de drie matuurlyk niet vergroot". Patiënten die zich nu aanmelden bij het Sarphatiehuis worden naar andere klinieken verwezen. Inmid dels heeft de Amsterdamse zaak en eveneens een uitspraak van staats secretaris Hendriks van Volksge zondheid over „Overcapaciteit" gebruikt". Abortus met dodelijke afloop als in het Sarphatiehuis, dat pas een half jaar draait, eerder in Nederland voorgekomen. Volgens dokter Dols van deze Am sterdamse kliniek had de Belgische ter overbrjgging van de te ver wachten nood moeten grotere voed selvoorraden worden aangelegd; vóór de abortus onvolledige de Stimezo en NVSH-abortusklinie- informatie gegeven omtrent haar ken tot onrust geleid in deze klinie- zwangerschap. Ook Kans op drie tarieven voor kentekenbewijs ten hebben, wordt hierover aange- phatie-huis toch den haag Er is een kans op vallen door de nvsh. De vereniging krijgt om door te werken. Maar dan drie taneven voor kentekenbewijzen vreest dat de uitspraak van de zullen ik en mijn collega ons te- voor personenauto s. De drie chris- staatssecretaris aanleiding zal geven rugtrekken" ten-democratische fracties in de tot willekeurige sanering van de Tweede Kamer hebben hierop bij abortusklinieken door de overheid w nagegaan moet worden of de veredelingsindustrie beperkt kan •vrro omon wordan uit een oogpunt van verspil ling van de schaarse voedingsstof- Verder vindt de AR-fractie dat er verschuiving van de ontwikke- onder- lingshulp moet komen ten gunste ken. Hendriks, die in een radiopro- zoek voorzagen de artsen bij haar van de armste landen, gramma heeft gezegd dat nieuwe geen complicaties. Dols: „Wij passen klinieken geen enkel bestaansrecht dezelfde abortusmethode toe als in hebben, omdat de overige abortus- andere klinieken. Het is vreselijk wat klinieken al veel te weinig patiën- is gebeurd. Misschien dat het Sar- de regering aangedrongen. KVP, ARP en CHU willen het laagste ta rief voor auto's tot 10.000 gulden, een hoger tarief voor auto's tussen 10 De NVSH vreest dat de overheid beperkingen wil inbouwen bij het Har tog: uitvoeren van abortus. En dat kan volgd. Een onderzoek naar mogelij- en stok zolang de wetsverandering abortus ke belastingdelicten die Scholten als slaan, nog op zich laat wachten. NVSH- burgemeester van de inmiddels op- Het argument overcapaciteit is be- woordvoerder Hartog: „Van Agt geheven gemeente Andel en Rijswijk NVSH-woordvoerder „De overheid zoekt naar de abortusklinieken te onnnn L„ ■"b""-"1' wrwv«ii»,ireii, 10 uc- umvuB- Agt. gtlievcu gciuecubc aaiuci cu ivijöwij» 2U.0Ü0 gulden en het hoogste tarief ]aCheliJk. De nieuwe abortuskliniek heeft zich laatst positief uitgelaten (N.-Brabant) sou hebben gepleegd. auto's duurder dan 20.000 gul- bijvoorbeeld Maastricht gewoon nodig vanwege de spreiding. Het is toch te gek dat een Limburg- gebruiken. Merkwaardig dat se vrouw voor abortus toen hij zei dat de abortuswet wel heeft tot een proces-verbaal geleid. hem toch niet Minister Van Agt heeft dit meege- driks dan plotseling zo uitpakt". de commissie uit de Tweede Kamer. ADVERTENTIE DEN HAAG Ook na de ophef- Herstel van de situatie r de gold een plafond van 3 procent. fing van de machtigingswet per oliecrisis per 1 april en niet per 1 Ja- 1 Januari blijven de huren nog be- nuari motiveert de regering met de tlgingswet die "deTigering "voorstelt dit jaar tot een breuk met de andere knofc tot 1 aPril 1975- 00 regering traditie, dat de Jaarlijkse huuraan- betreft het onroerend goed waarop '-j^_ heeft een voorstel tot wijziging van passingen elk Jaar plaatsvinden op geen prijsvoorschriften van toepas- de machtigingswet Ingediend. l april. sing zijn. Hier mag wel met ingang De wijziging houdt in, dat wonin- Om de inkomensvorming dit Jaar van 1 Januari 1975 de huurprijs wor gen en bedrijfsruimten waarop de in de hand te houden en de werkge- den berekend die zou hebben gegol- wonin- legenheid te beschermen had de re- den als de huurprijsmatiging niet J de machtl- van toepassing centrales leidden. Bovendien nieuw de hele CNV-ach ter ban ge raadpleegd moeten worden, een af faire waarmee zeker anderhalf tot twee jaar is gemoeid. Opnieuw raad- Een tweede wijziging van de mach- huurwet i t toepassing is plegen van die achterban is volgens gen die onder de woningwet vallen of gering In het kader de CNV-voarzitter noodzakelUk om dat het CNV destijds "niet tot, maar tot op de grens van het mogelijke" de wet jaarlijkse huurverhogingen gingswet alle huurverhogingen per 1 april weer onder de huurregi- bonden aan een maximum van 7 pro mes van die wetten vallen. cent. Voor de allernieuwste huizen Verhoging Kamerhuur 7% hoger DEN HAAG In september worden de maximum studie- frebracht op hun toelage, toelagen voor studenten aan universiteiten, hogescholen en bij het hoger beroepsonderwijs met 12 procent verhoogd. Voor een OUQe uitwonend universitair student wordt de maximumuitkering merk^'komen «uor een siuoieioe- het komend jaar 6870 gulden (nu 6130), exclusief collegegeld laïe- Gehuwde studenten, ouder dan (500 gulden) en inschrijfgeld (100 gulden). Voor HBO-studen- 27 hebben voortaan recht op geweest. Dit betekent, dat als op grond van meerjarige huurovereenkomst 'n 25 procent had moeten plaatsvinden, deze huurverhoging met ingang van 1 Januari in de plaats komt van de toegestane verhoging van 7 procent. Van de huidige huur prijs wordt derhalve eerst de toege stane 7 procent afgetrokken. Daarna wordt over het oorspronkelijke be drag 25 procent berekend. Deze 25 procent geldt dan totdat op grond van de huurovereenkomst de volgen de huurverhoging is toegestaan. Deze wijziging heeft betrekking op: —alle bedrijfsruimten, voorzover zij niet onder de huurwet vallen; —particuliere woningen, Nieuw in de regeling voor het geen huurprijsvoorschriften gelden, komend jaar is dat personen van zoals: —woningen in de geliberaliseerde ge bieden (globaal: alle gebied buiten Noord- en Zuid-Holland en Utrecht) stoor de maximumuitkering vastgesteldop 6380 ^lden (nu ^SFrrSr^h^ oer laar voor het plaatsen van caravans en tenten. Twaalfhonderd kilometer van huis en dan opeens zonder geld. Wat een paniek! Ook u kan zoiets overkomen. Loop daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. En vraag de Amro Reis- Natuurlijk hebt u voor uw eerste uit gaven ook wat kontant buitenlands geld nodig. Dat kunt u bij de Amro Bank laten verzekeren, gelijk met uw bagage. U merkt wel, de Amro Bank kan voor U als per Jaar uitgekeerd. Studenten m«t de hoogste studie- In een brief aan de Tweede Ka- dietoelagen nu meer worden ver- mer deelt staatssecretaris Klein hoogd dan de huren, meent de be- Onderwijs en Wetenschappen) mee, windsman dat tegemoet is gekomen towage (inclusief college- dat ook de huren van studentenka- aan de bezwaren die uit studenten- chrijfpeld 7470 gulden) krijgen mers worden verhoogd: met 7 pro- kring tegen de hoogte van de huren daarvan 1100 gulden cent. „Tegen dc achtergrond van de worden aangevoerd. Een derde wijziging die de regering voorstelt in de machtigingswet is er- TeQm op gericht onbillijkheden weg te teloos voorschot. Van de 6460 gul- men als gevolg van de huurmati- verhoging van de toelagen is de Met een maximum-toelage op zak den die resteert wordt 70 procent als ging kunnen zijn ontstaan. De rege- huurverhoging gematigd", aldus de mogen studenten komend studiejaar beurs en 30 procent als renteloos ring denkt bv. aan meerjarige staatssecretaris De kale huur van zelf 830 gulden bijverdienen zonder voorschot uitgekeerd. Voor HVO- huurovereenkomsten waarvoor al en- studentenkamer bedraagt mo- gevolgen voor hun uitkering. Van 't studenten geldt de oude regeling: 60 kele Jaren een vaste huurprijs gold menteel 16 procent van bedrag dat zij méér aan inkomsten procent beurs een maximale beurs. Omdat de stu- hebben wordt de helft in minc^ri^a loos voorschot. 40 prooent rente- en die Juist in 1974 zouden worden bijgesteld. cheques. Raakt u ze op een of andere manier vakantieganger heel wat doen. kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met in uw buurt Voor buitenlands geld, Amro Teleservice en binnen de kortste keren cheques en uw reisverzekering, krijgt u geld telegrafisch overgemaakt naar Vergeet niet het gratis landenqidsje de bankter plaatse, waar ook in Europa. te vragen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7