LEIDSCH DAGBLAD Kr et naar Sassenheim J. PERON MORGEN BEGRAVEN Inkrimping taak luchtmacht vandaag Leidse wethouder wordt burgemeester Libanon vangt spion Iedereen wil met Wim Rijsbergen praten DINSDAG 2 JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34361 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEI DEN/SASSENHEIM De Leidse wethouder van Itadsontwikkeling en verkeer, ds. A. J. Kret, wordt inder daad burgemeester van Sassenheim. Bij koninklijk besluit js hij met ingang van 16 augustus als zodanig benoemd. Hij wordt op 9 juli Hiermee komt een eind aan de ge- ichten over het weggaan van wet- ouder Kret, die in de verkiezings- d de kop opstaken en op 1 mei wer- ;n bevestigd door een bericht in et Leidsch Dagblad, dat Kret hoog p de voordracht stond voor Sassen- (eim. Toen de benoeming van een ^volger van J. Baron van Knobels- Jorff, die op 1 januari j.l. dijkgraaf an het hoogheemraadschap van Rijnland werd, uitbleef, ontstonden üeuwe geruchten rondom de Leidse R-voorman, die zich vooral in de erkiezingstijd krachtig heeft opge teld. Hij werd nu genoemd als de ieuwe burgemeester van Capelle a. IJssel. Ds. Kret 46, gehuwd en vader |an drie kinderen verwisselde vier |iar geleden de preekstoel voor een (ethouderszetel, al bleef hij z'n ambt p teel zondagen trouw. De benoe ming tot wethouder volgde na een jeriode van vier jaar als raadslid, faarin hij zich vooral bezighield met |e binnenstadsproblematiek. Die |reeg hij vier Jaar geleden in zijn fethoudersportefeuille. De in Leiden geboren Abraham J. Bram) Kret werd in 1953 hervormd jredikant in Krimpen a. d. Lek. De ereformeerde-bondspredikant was plitlek erg geïnteresseerd. Hij werd pdsdienstleraar, eerst in Gouda en n 1961 in Leiden, waar hij een plaat- Blijk accent legde op z'n politieke in- feresse. Ook landelijk is hij actief ge- jleven in de politiek. I De benoeming komt op een homent, dat hij vrijwel zeker zijn [ethouderszetel met ingang van 1 pptember zou zijn kwijtgeraakt. >vdA en Progressief Leiden, die sa- nen een links programcollege gaan prmen in de nieuwe raad, zullen in lem een strijdbare opposant missen. Ll zijn er in verschillende kringen [ezwaren tegen het beleid, dat hij Pinochet alleen- ïeerser Chili SANTIAGO (AFP) De Chileense ülitaire Junta is in zijn geheel af- e tred en om generaal Augusto Pi- ochet (de leider van de junta) „vol- dige vrijheid van handelen" te ge len. Pinochet is donderdag benoemd bt „opperbevelhebber van de natie". vier Jaar heeft gevoerd, niemand ont zegt hem grote werkkracht en door zettingsvermogen, gepaard met een grote kennis van zaken. Bram Kret verkeerde vanmiddag in een blijde familiekring nadat hy het bericht over zijn benoeming van de commissaris der Koningin had; vernomen. Van het huis aan de Van der Brandelerkade was de vlag uit gestoken. Hy ontkende in een eerste reactie elk verband tussen zijn weggaan en de politieke situatie in Leiden. „Par tygenoten hebben wy vorig jaar al gevraagd een gooi te doen naar het burgemeesterschap, in dat geval. Ik heb dat niet l omdat ik niet tussentijds in raadsperiode wilde weglopen waarin de opvolging toch al zo moeilijk was. Jïu wil ik het proberen om me als burgemeester waar te maken". Hij is niet van plan de kansel ge heel te verlaten. „Ik wil mijn predi kantschap niet verliezen door een functie, die iets van status heeft of zo. Dat zou ik niet met mijn gewe ten kunnen overeenstemmen". De volgende AR-kandidaat op de CDA-lijst voor de nieuwe Leidse raad is mevr. C. J. Kramp-Heitink. „Het is een verwachte keuze", rea geerde Sassenheims loco-burgemees ter Mazee vanmiddag. „Of die keuze goed is zal ik over een aantal jaren beoordelen. Persoonlijk ken ik de heer Kret niet. Ik heb alleen nog maar telefonisch contact met hem gehad. We zijn in ieder geval blij, dat Sassenheim weer een burgemeester heeft want we zaten al sinds 1 ja- zonder". Enige tijd regen h «le avond en nacht regen. Morgen Iverdag weer opklaringen. Matige tot traehtige wind ruimend naar zuidwest pt west. Minimum temperaturen om- treeks 13, maxima ongeveer 19 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 JULI [oogwater te Katwijk 2.23 en 14.49 uur, bagwater te 10.32 en 22.59 uur. (on op: 04.25 uur; onder: 21.03 uur. laan op: 20.16 uur; onder: 03.25 uur. Alpheuse Laura gestart ALPHEN AAN DEN RIJN "Welvarend Nederland", sa mengestroomd in Alphen, heeft zich vanmorgen in be weging gezet voor de zeven entwintigste Laura, een vier daags fietsevenement, dat steeds meer in de belangstel ling komt. Al ver voor zeven uur was het een drukte van jeioelste op het plein voor gebouw Na bij waar de ruim elfhonderd fietslustigen hun eerste "stempel" moesten halen. Toen zette de stoet zich lang zaam in beweging. Als een langgerekt lint ging het in de richting van Amsterdam. Via de kust en Leiden reden de fietsers onder een stralend zonnetje terug naar Alphen. Dood president schokt heel Latijns-Amerika BUENOS AIRES (Reuter/AFP) De overleden Argentijnse leider Juan Perón wordt morgen begraven. Zijn stoffelijk over schot staat opgebaard in het gebouw van het Congres. Perón wordt bijgezet in de graftombe van zijn vader, Tomas Perón, op de begraafplaats Chacarita in Buehos Aires. Dit is officieel bekendgemaakt. Oud-minister Bogaers ziek HILVERSUM Oud-minister drs R. C. W. M. Bogaers van Volkshuis vesting zal om medische redenen zijn functie als voorzitter van het gewest Gooiland neerleggen. Hij heeft het College van Gedeputeerde Staten vandaag verzocht hem op korte ter mijn van zijn voorzitterschap te ont heffen. De heer Bogaers heeft van twee medische specialisten het dringende advies gekregen om onmiddellijk met zijn werkzaamheden voor het gewest Gooiland te stoppen. Kort voor de begrafenis zal Peróns lijk worden overgebracht naar de ka thedraal van Buenos Aires voor een uitvaartdienst die onder meer zal worden bijgewoond door de nieuwe president zijn vrouw Maria Estela de ministers, regeringsfunktiona- rissen en diplomaten. Naar verwach ting zullen tienduizenden Argentij nen vandaag de laatste eer aan Perón bewijzen als het stoffelijk overschot is overgebracht van de presidentiële residentie in de buiten wijk Olhvos naar het gebouw van het Congres. Inmiddels heeft generaal Alejan- BEIROET (UPI) De Libanese pers maakt vandaag melding van de arrestatie van tien leden van een grote Israëlische spionagenet, die ruim cwee Jaar in Libanon hebben geopereerd. De leider van de organisatie zou ee zekere Mithkal Tewfik Aboe ma Aleeq zijn, die in de Negev, in Israël, 's geboren. De Libanese ge heime dienst ontdekte het spionage - netwerk ongeveer acht maanden geleden, nadat het anderhalf Jaar lang gefunctioneerd had. De „Israëlische spionnen" opereer den in een aanta1 Arabische bui tenlandse ambassades en in Pales tijnse vluchtelingenkampen en com mando-organisaties, aldus de Liba nese persberichten. Vragen Bernhardlaan Alphen proef voor hele land ALPHEN AAN DEN RIJN Het tweede kamerlid mr. dr. M. J. J. A Imkamp (D'66) gaat met de geluids problemen van de Prins Bernhard laan in Alphen naar minister-presi dent Den Uyl en minister De Gaay Portman van Binnenlandse Zaken. Hij zal morgen bij beide bewindslie den aankloppen met een serie schrif telijke vragen. Desgevraagd zei Im kamp: "Alphen is een proef aan het worden voor heel het land." "Het Alphense gemeentebestuur heeft gefaald, dat blijkt wel uit de antwoorden van Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en Vorrink (Milieu hygiëne). Daarom mogen de werk zaamheden niet doorgaan," aldus het tweede kamerlid. dro Lanusse, president van het mili taire regiipe dat uiteindelijk de te rugkeer aan de macht van Perón mogelijk maakte, een open brief ge stuurd aan mevrouw Perón waarin hij zyn deelneming betuigt. In de brief, die door politieke waarnemers wordt gezien als een poging de grote vrees weg te nemen voor een mili taire staatsgreep, zegt Lanusse: „De macht is in de handen van de ware vertegenwoordigers van het volk en niemand beter dan zij kunnen de be slissing nemen die op dit moment het beste is". Het nieuws over de dood van Perón is in heel Latyns-Amerika met ont zetting ontvangen. Alle radiostations onderbraken hun programma's om het overlijden van de Argentijnse lei der te melden. De Chileense generaal Pinochet bracht een omvangrijk eer betoon aan degene die, volgens hem, de „wegbereider was van een bewe ging van sociale vernieuwing". In Cuba is drie dagen rouw afge kondigd. Op de derde conferentie van de Verenigde Naties over het zeerecht in Caracas werd een minuut stilte in acht genomen, waarna de werkzaamheden werden onderbroken. Talrijke landen hebben besloten verscheidene dagen van nationale rouw af te kondigen. Zo zullen ook Chili en Brazilië drie dagen natio nale rouw in acht nemen. Het me rendeel van de Latijns-Amerikaanse staatshoofden heeft onmiddellijk condoleance-boodschappen naar Buenos Aires gestuurd. In Montevideo (Uruguay) lastte president Juan Maria Bordaberry een extra-kabinetszitting in om maatregelen te treffen voor de be grafenis van Perón. Men verwacht dat de meeste Zuidamerikaanse staatshoofden persoonlijk de begra fenisplechtigheden zullen bijwonen. Vice-president Isabel Perón, zijn derde echtgenote, die zaterdag reeds was beëdigd als waarnemend staats hoofd, maakte het overlijden van haar echtgenoot bekend in een korte geëmotioneerde radioboodschap, waarbij ze hoorbaar moest vechten tegen haar tranen. Door de overne ming van het presidentschap is de 43-Jarige mevrouw Perón het eerste vrouwelijke staatshoofd geworden in het patriarchale Latijns-Amerika. Zie ook pagina 6: „Perón pres teerde het onmogelijke" en „Isabel Perón: van danseres tot president". De dood van Juan Domingo Perón betekent voor de Zuidameri kaanse republiek Argentinië zeventig maal zo groot als Ne derland, met 24 miljoen inwo ners het begin van weer een moeilijke periode in haar be staan. De jongste ontwikkeling heeft immers bewezen, dat "de geschiedenis zich niet her haalt". Het aanvankelijk succes van het peronisme in de t'en jaren na de Tweede Wereldoor log (aanvankelijk, want toen Perón door de militairen ter zijde werd geschoven liet hij ^en ruïne achter) was te danken aan de combinatie van Peróns grote persoonlijke invloed en die van zijn jeugdige echtgeno te Eva Duarte. De poging om dat verleden zon der meer te herhalen moest wel een mislukking worden. Toen Perón uit zijn Spaanse balling schap terugkeerde was hij een oud man en aan zijn zijde stond de vrijwel onbekende Isabella inplaats van de stralende maar op 33-jarige leeftijd aan kanker overleden "Evita", zoals de ver tederde Argentijnen Eva Duarte plachten te noemen. Het creë ren van een nieuwe "madonna de los descamisados" (madon na van de hemdlozen, d.w.z. de allerarmsten) bleek zich niet op bevel te kunen voltrekken. Isa bella's huidige functies van vi- ce-presidente, voorzitster van de Senaat en "super-minister" van Sociale Zaken mogen in drukwekkend zijn, maar tot nu toe is onvoldoende gebleken, dat zij genoeg persoonlijkheid bezit om haar overleden echt genoot op te volgen. De vrees is gerechtvaardigd, dat de te genstellingen in de rijen der peronisten na het heengaan van de president feller dan ooit tot uitbarsting zullen komen. In het gunstigste geval is Isabella een overgangsfiguur, die, al thans voorlopig, een oplossing betekent voor het successie-pro bleem waarvoor het land zich thans gesteld ziet. Akkoord Polen en Nederland DEN HAAG (ANP) De Poolse minister van Buitenlandse Handel S. Olszowski, de Poolse onderminister van Buitenlandse Handel S. Dlu- gosz en minister Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) hebben vandaag in Den Haag een langlopende overeen komst inzake de ontwikkeling van de economische, industriële en techni sche samenwerking tussen Nederland en Polen getekend. Dergelijke kaderovereenkomsten heeft Nederland met bijna alle Oost- Europese landen gesloten, laatstelijke met Oost-Duitsland. Prinses Irene heeft vanochtend het ziekenhuis in Nijmegen verlaten. Op de foto de prinses met Maria Carolina Christina op de arm. BRUSSEL/ DEN HAAG Het kabinet wil een deel van de opera tionele taken van de koninklijke luchtmacht aan bondgenoten over doen'. De NAVO-leiding heeft zich „onder protest" bij dit plan neerge legd. Het verwerven van luchtover- wicht op grotere hoogte en atoom- aanvallen op lange afstand zullen aan onder andere de Westduitsers, worden overgelaten. De Nederlandse luchtmacht zal zich moeten toeleg gen op het uitvoeren van verken ingen, oeperkte luchtverdediging en vooral op steun aan grondtroepen. Buitenlandse vliegtuigfabrieken die azen op de order voor de ver vanging van de oude F-104 Star- fighters van onze luchtmacht, heb ben via hun informanten bij de Na- vo in Brussel al lucht gekregen van het plan. De Britten bijvoorbeeld hebben plotseling hun Harrier-Jager opnieuw t Deze „arme lui's"-Jager (9 tot 12 miljoen gulden) stond al lang niet meer op het lijstje van kandidaten omdat het toestel, onder andere door vliegbereik, niet n voldeed. Nu de taken vooral naar grondsteun zijn verlegd, menen de Britten dat de Harrier, die verticaal kan stijgen en landen, ondanks de betrekkelijke ou derdom van het ontwerp nog hoge ogen kan gooien. De kans bestaat dat de keuze op twee toestellen zal vallen: één voor luchtverdediging en één voor tacti sche acoomaanvallen en conventio nele grmdsteun. Op deze manier zouden ae kosten van de vervan ging van de Starfighters die op ruim 2 miljard waren berekend, kunnen worden gedrukt omdat eenvoudiger en dus wat goedkopere toestellen kunnen worden gebruikt. 14 PAGINA'S Wim Rjjsbergen (foto) de blonde Leidenaar, is volledig ontdekt door de internationale sportpers. Na zyn schitterend optreden tegen de DDR zwer men journalisten uit alle we relddelen om hem heen. Alles willen ze van hem weten. Wim Rjjsbergen blyft akelig nuchter onder deze belangstelling. Hij stelt zelf hardnekkig pogingen in het werk om zijn prestaties te bagatelliseren. „Als je con stant spelers om je heen hebt staan, waar je de bal aan kwyt kunt is het niet zo moeilyk voetballen", meent hy. De dood van president Peron heeft diepe indruk gemaakt op de Argentynse kolonie in West-Duitsland. Na het be richt heeft de Argentijnse voetbalbond dan ook het ver zoek ingediend de wedstrijd tegen de DDR uit te stellen tot donderdag. De internationale juryleden van de Ronde van Frankrijk hebben vanmorgen meegedeeld dat de straf, die Gerben Kars tens werd opgelegd, zal worden opgeschort als hy zich van middag na afloop van de vijfde etappe tijdig meldt voor de do pingcontrole. Als voorwaarde is wel gesteld dat het resul taat negatief moet zyn. Kars tens werd gisteren beboet na dat hij te laat voor de con trole in Caen verscheen. Dit en nog meer sport op PAGINA 8 en 9 Ouders Dennendal-pupillen verliezen kort geding. PAGINA 7 Kerkgebouw van de hervormde gemeente in Warmond bestaat morgen 100 jaar. PAGINA 11

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1