LEIDSCH Êk DAGBLAD aardgas in automotor Vloeibaar Particulier gaat Zijlpoort redden LIBERALEN TEGEN COALITIE vandaag Munchen-droom werkelijkheid LEIDSCH DAGBLAD Amerikaans fregat weer vlot MAANDAG I JULI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34360 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) Onder bepaailde omstandigheden is het mogelijk 600 gulden per jaar te besparen door niet op benzine, maar op vloeibaar aardgas te rijden. Technisch gezien zijn de proble- experts in het verslag in het orgaan men, verbonden aan het rijden op van de koninklijke vereniging van deze brandstof, voor het belangrijk- gasfabrikanten nog veel moeilijkhe- ste deel opgelost. Tot deze conclusie den, alvorens men economisch ver zijn deskundigen van het Groningse antwoord van start kan gaan. gasbedrijf gekomen, die experimen- Voor auto's met een laag jaarlijks teren met het geschikt maken Van brandstofverbruik zal het nimmer auto's voor vloeibaar aardgas. interessant worden om op vloeibaar Commercieel gezien zal voor vloei- aardgas over te gaan, zomin dat nu baar aardgas als motorbrandstof al met Lpg het geval is. slechts een afzetmarkt mogelijk zijn, i relatief groot aantal automo bilisten meedoet. Dat zou de prijs voldoende naar omlaag brengen. Maar voorlopig zien de Groningse Lager Aankoop met plicht tot restauratie Ondanks commerciële problemen meent men bij het gasbedrijf te Gro ningen, dat het toch nuttig is de ex perimenten voort te zetten om daar mee voldoende kennis te verzamelen. Het mag namelijk niet uitgesloten worden geacht, dat in de naaste toe komst nog eens situaties zullen ont staan, waarin andere dan commer ciële factoren een overwegende rol gaan spelen, bijvoorbeeld bjj stagna tie van de olietoevoer naar ons land of andere dergelijke buitengewone omstandigheden. Ook in dichtbe bouwde wooncentra zouden op grond van milieuhygiënische overwegingen nog wel eens andere maatstaven kunnen worden aangelegd dan nu het geval is. LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de eeuwenoude Zijlpoort (foto boven) de laatste jaren verworden tot een afbrokkelend monument, door een particulier gered zal worden. Dé directeur van de Belgische maatschappij Sokol, de heer Melkert, heeft belangstelling voor het historische bouwwerk op de Haven. Het is de bedoeling, dat hij de Zijlpoort tegen het symbolische bedrag van een gulden van de gemeente zal overnemen, waar bij tevens de verplichting op hem zal rusten om de enkele ton nen vergende restauratie voor zijn rekening te nemen. Enkele Jaren geleden stelde de ge- Leidse poorten, die nog bewaard is ijn°enteraad weliswaar een bedrag hiervoor beschikbaar, ma^r het col- ttegf» van Gedeputeerde Staten heeft Bte-veigerd hier goedkeuring aan te lichten, vanwege de slechte finan- teiële positie van Leiden. Het gevolg is geweest, dat de Zijlpoort, met de Morspoort de enige van de negen ADVERTENTIE INDIA KLEDING INDIA TEENSLIPPERS INDIA WIEROOK CORRY HAGOORT Doezastraat 14. Zonnige perioden Zonnige perloden en op de meeste p' itsen droog weer. Matige, aan de 'k' eerst nog af en toe krachtige w ?lUke wind. Minimum temperatu re omstreeks 13 graden, maxima rond ZO graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 gebleven, verpauperde. Door het Maan op: 9.32 e Katwijk i Sokoi-directeur Melkert Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. lk word abonnee per 16 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Qj Stuur mU 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Ie verkeer, dat dagelijks onder en langs de poort rijdt, zijn o.a. een aantal stenen in een zijmuur losge raakt. Melkert, directeur van het bedrijf, dat ook de bouwplannen voor het Waardeiland heeft ontwikkeld, wil van de Zijlpoort een zoiherhuisje ma ken. Hij was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar, maar een woordvoerder van de gemeente, be vestigde dat inderdaad aan deze op lossing voor de redding van de Zijl poort wordt gedacht. De grond waar op de poort staat, zal in erfpacht worden uitgegeven, zodat de ge meente de mogelijkheid heeft om na 75 Jaar het gebouw weer in eigendom te nemen. Overigens zal de gemeenteraad aan dit plan zijn fiat moeten geven. DEN HELDER (ANP) Het Ame rikaanse fregat Julius Furer, dat sinds zaterdagnacht vast zat op een zandbank bij Den Helder, is vanmor gen in alle vroegte bij hoog water, door drie sleepboten van Wijsmuller los getrokken. Het fregat is in dieper water voor anker gegaan. Duikers van de Ne derlandse marine zijn begonnen de bodem van het schip te onderzoeken op beschadigingen. Volgens de eer ste rapporten „ziet het er goed uit", aldus de marine-voorlichtingsdienst. Het schip kwam zaterdagnacht in de zandbank terecht, toen het met grote snelheid op weg was naar Den Hel der, om een zieke matroos Gairy Me- lucia aan wal te brengen. Door een navigatiefout liep het schip aan de verkeerde kant van de vaargeul boeien op de zandbank. Vier miljoen kalmerings tabletten weg UTRECHT (ANP) Bij de Onder linge Pba/nnaoeutlsche Groothandel (OPG) in Utrecht is een enorme partij valHium- en Mibriumtabletten ter waarde van ruim vier ton spoor loos uit het magazijn verdwenen. Het gaat om 2600 doosjes valium en 1400 doosjes librium die in totaal vier mil joen tabletten bevatten. Volgens het bedrijf kan de partij kalmeringsta- bleitten al sinds 10 mei Jl. verdwenen zijn. Eerst dezer dagen werd de ver missing ontdekt. Adjunct-directeur J. Vonik van de OPG verklaarde desgevraagd dat het uitgesloten moet worden geacht dat de partij kabneringstalbletten „anders dan op illegale wijze" is verdwenen. Kick Smit overleden HAARLEM Vanmorgen is in Haarlem Kick Smit, oud-speler, van het Nederlands elftal en Haar lem, op 62-jarige leeftijd aan kan ker overleden. Kick Smit, geboren op 3 november 1911, speelde 29 keer in het nationale team, waar voor hij 26 doelpunten maakte als linksbinnen. Zijn eerste wed strijd voor Oranje speelde hij op 11 maart 1934 in Amsterdam te gen België, waarin hy twee doel punten maakte en die met 93 werd gewonnen. In datzelfde jaar maakte hij zijn debuut voor Haar lem. Zijn laatste optreden in het Nederlands elftal was in de uit wedstrijd tegen Engeland op 27 november 1946 die met 28 werd verloren en waarin hij een van de twee doelpunten maakte. Daarna speelde hij nog tot 16 augustus 1950 voor zijn club Haarlem. Met een uitbundig „Catsfesti- val" waar natuurlijk de Vo- lendamse paling niet ontbrak, heeft Oranje het bereiken van München door een 20 zege op de DDR gevierd. Nederland staat met een been in de fi nale al durfde niemand dat eigenlijk uit te spreken. De Oranje-mannen Neeskens, Rijsbergen en Rensenbrink lie ten zich, het voorbeeld van Rinus Michels volgend, door tv - verslaggevers niet uit hun tent lokken. „Of we zaterdag of zondag spelen zeg ik wel na de wedstrijd tegen Brazilië was het commentaar van Neeskens. Oranjes tegenstander van woensdag Brazilië kwam giste ren maar moeizaam langs Ar gentinië (2—1). De Braziliaan se coach Mario Zagalo was dan ook danig teleurgesteld in de prestaties van zijn mannen. „Er moet meer geknokt wor den" was zijn commentaar. Voor de Westduitsers heeft München nog aan een zyden draad gehangen, vooral toen Ralf Edström de Zweden op een 1—0 voorsprong zette. Toch slaagde de formatie van Helmut Schön er in een laat stadium in langs de Zweden t« komen (4—2). De Westduitsers ontmoeten woensdag de polen, die een 21 overwinning op Joego-Slavië behaalden. i Ook Nederlanders (ver) buiten de grenzen leven mee met de prestaties van het Oranje voetbalteam. In Chicago was een grote zaal ingericht waar 18 PAGINA'S men in kleur op een ma moetscherm direct via een teiliet de laatste twee wed strijden in de Bondsrepubliek, waar Oranje triomfen vierde, kon volgen. Drieduizend Ne derlanders, die in Chicago omgeving wonen hebben deze kans aangegrepen om w even met het vaderland n te leven. En by al die roetbalglorie j je byna vergeten dat er nog andere sporten zijn zoals tennis byvoorbeeld. Op Wim bledon zorgde Rolf Thung v een verrassing door zonder setverlies te biyven, plaatste Tom Okker zich by de laatste zestien en schoof Tine Zwaan een ronde op. In Assen draaiden de motoren op volle toeren. De Italiaan Agostini was de ster van TT. Dit en nog veel meer sport op PAGINA'S 9—16 Moeder van ds. King in kerk vermoord. PAGINA 6 Met kussen moet een bakvis zuinig zün, een fascinerende greep uit veertig jaar Libelle- geschiedenis. PAGINA 17 Het Nederlands supporterslegioen moest zich, net als woensdag, schermen tegen de gestaag neerstromende regen. Door ervaring ten een paraplu meegenomen. Vanochtend is een groep medische studenten uit Rotterdam vertrokken voor een 12-daagse ma rathon fietstocht door geheel Nederland. In gesprekken met de bevolking in de diverse provincie- hoogdsteden zullen zij voorlichting geven over de hartstichting. Met de studenten reden vanoch tend mee v.l.n.r. Joop Doder er (Swiebertje), mr. Aantjes, Piet Ekel (malle Pietje), Joop van Daele, en Riek Schagen (Saartje). (Van onze correspondent) JjONDEN Het partijbestuur van de Britse Liberale Party is te gen een coalitie met één van de twee grote politieke partijen, Labour en de Conservatieven. Het is wel bereid een nationale regering te vormen met alle partijen, zij het voor een be perkte periode. De beslissing die dit weekeinde in de Britse hoofdstad is genomen, is 'n klap in het gezicht van de Britse Li- beralenleider Jeremy Thorpe en de dertien overige liberale afgevaardig den in het Lagerhuis, die precies 'n week geleden besloten na de verkie zingen, die vermoedelijk i» het na- Jaar zullen worden gehouden, een coalitie met een van de twee grote partijen aan te gaan, mits daardoor een absolute meerderheid in het La gerhuis zou worden verkregen. David Steel, de Liberale fractievoor zitter in het Lagerhuis, heeft gezegd dat de beslissing van het partijbe stuur minder afwijkt van het stand punt van de fractie dan op het eer ste gezicht lijkt. Ook de fractie prefe reert een nationaal kabinet. Het verschil tussen de fractie en het par tijbestuur is dat zij een eventuele coalitie met een van de twee grote partijen niet wil uitsluiten. In Liberale politieke kringen over heerst de mening dat het besluit van het partijbestuur voornamelijk ge nomen is uit angst voor een exclu sieve Conservatief-Liberale coalitie, waardoor de Liberale partij mogelijk haar identiteit zou kunnen verliezen. Binnen de Conservatieve Partij zijn ook stemmen opgegaan voor de formatie zonder algemene verkie zingen van een nationale rege ring. De voormalige Conservatieve mi nisters Peter Walker en Maurice MacMillan hebben in het openbaar verklaard dat een nationale rege ring onder leiding van oud-premier Edward Heath "in het algemeen be lang van het Brits® volk" zou zijn. „Gouden aap'' waarschuwt Peking via muurkranten PEKING (Reuter) In Peking zijn nieuwe muurkranten, ver schenen waarin gezegd wordt dat er binnen de Chinese Com munistische Party vertegen woordigers van de V.S., Tsjiang Kai-tsjek en de Sowjet-Unie opereren. De muurkranten zijn onder tekend door een arbeider die het pseudoniem „gouden aap" ge bruikt. Dit pseudoniem verwijst naar een Chinese legende waar in een met magische krachten begiftigde held de hoofdrol speelt. „Onze party is een party die verschillende groeperingen kent en vertegenwoordigers van Ame rika, Tsjiang Kai-tsjekv de Rus sische revisionisten en de bur gerlijke klasse herbergt", aldus de muurkrant. "Gouden aap" beweert dat hy elke dag van 's morgens half negen tot 's avond half tien wordt vastgehouden in de fabriek waar hy werkt en dat hij de kans loopt vanwege zijn muurkrantenactiviteit zijn vryheid volledig te verliezen en een politieke gevangene te wor den. Veel verbruikers nodig

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1