Perzen krijgen Franse reactor voor aardolie Warm welkom voor Nixon in Moskou Geld lenen echts-extremistische lanslag in Mozambique Ouders verkopen kinderen als slaven NAVO verwerpt plan Den Uyl „Niet voor atoomwapens GRIGORENKO AIL NAAR - VOORWEGEN Bangla Desj wil Bihari's naar Pakistan sturen Brezjnew aardig voor president E.G. STOPT IMPORT VAN VLEES IJDAG 28 JUNI 1974 BANGKOK (AP) Vierenvijf tig barrevoetse, in lompen ge hulde, vuile en onthutste kinde ren hebben tijdelijk onderdak ge vonden op een politiebureau in Bangkok terwijl de autoriteiten de man die hen als slaven hield in rijn confectiebedrijf ondervroe gen. „Ik heb mijn ouders erg ge mist", vertelde de 14-Jarige Laone Pluenchai, terwijl de tranen over haar gezicht rolden. Zeven maan den lang heeft ze 15 uur per dag moeten werken. Evenals de an deren kreeg ze weinig voedsel en werd ze geslagen voordat de po litie woensdag een inval deed in het fabriekje. De fabriekseigenaar Char oen Supaitadarat, 'n Chinees, is samen met twee vrouwelijke familieleden gearresteerd. Pogingen van drie personen om hem op borgtocht vrij te krij gen zijn mislukt. De politie zoekt nog steeds naar Charoen's vrouw, die woensdagavond uit de fabriek zou zijn gevlucht. „We kregen per maaltijd een klein schaaltje rijst", zegt Laone, die twee Jaar ouder is dan de meerderheid van de kinderen die in de fabriek werkten. „Wanneer een meisje niet netjes at gaf de baas haar zoute rijst, dat ze hele maal niet kon eten", zo voegde Laone er aan toe. „En iedere tien dagen kregen we twee stukken broqd". „We sliepen op de bovenste ver dieping van de fabriek en moes ten allemaal op de grond liggen. Soms mochten we van de eige naar zaterdag's televisie kijken, maar andere keren mocht het he lemaal niet". Laone vertelde dat haar ouders haar hadden verkocht aan een agente*, die beloofde dat ze goed zou worden betaald, gevoed en gehuisvest. Tegen haar had de agente gezegd dat ze haar moe der binnen tien dagen weer mocht zien. „Maar mijn moeder bezocht me nooit", zei Laone. „Vanaf de eerste dag sloegen ze ons al met schoenen en stokken wanneer we niet werkten zoals zy het wilden. Eens ben ik bijna gestoken door een bewaakster die me zei dat ze myn hoofd zou afsnijden en het in de wc zou gooien". Volgens de politie werden de kinderen naar het werk gelokt met de belofte dat ze 27 gulden per maand zouden verdienen. An deren werden rechtstreeks door hun ouders verkocht voor 65 gul den. Sommige kinderen herinne ren zich niet eens hun achterna men of geboortesteden. 42 van de 54 kinderen waren meisjes. De politie dacht aanvankelijk dat ze een inval deed in een bordeel. Na een tip van.het grote dag blad Thai Rath trok de politie de door een muur omgeven fabriek binnen en trof daar kinderen achter naaimachines aan. Tien meisjes werden eerst op een po litiebureau ondervraagd. Daarna werden ook de anderen bevryd. Kritiek op Nederland 'ARIJS (DPA, UPI, Reuter) Frankrijk en Perzië hebben gisteren een overeenkomst tesloten voor de bouw van vijf kerncentrales door Frankrijk in Perzië en andere projecten tl ruil voor grotere olieleveranties aan Frankrijk. Dit hebben Franse regeringsfunctiona- tssen in Parijs meegedeeld. Sjah Reza Pahlavi deelde op een persconferentie mee dat hij in president Giscard d'Estaing een groot programma tot samenwerking hadden opgesteld, lat de aankoop van Franse wapens, zoals patrouillevaartuigen, en medewerking aan de k>uw van de ondergrondse in Teheran omvatte. OSLO (UPI) De voormalige ussische generaal PJotr Grigorenko il zich misschien in Noorwegen ves- gen, zo heeft zijn vrouw in een te- fonisch vraaggesprek met het Dorse blad Morgenbladet meege- pold. De 67-Jarige Grigorenko is woens- ELg op vrije voeten gesteld na ruim jf Jaar in Russische psychiatrische [richtingen te hebben doorgebracht, egens zijn activiteit als dissident, jrigorenko is erg moe en zijn ge- mdheid is slecht. Hij heeft een zwak drt en is aan een oog blind", aldus ,1n echtgenote. Zij vertelde voorts dat zij en haar tan eerst willen proberen een oude- igsuitkering te krijgen en daarna ispoorten en visa zullen aanvragen n naar het buitenland te gaan. De tns bestaat dat wij zullen pogen aar Noorwegen te gaan, zo zei me- fouw Grigorenko. De familie van de al lang overle- »n Noorse poolvorser Fridtjof Nan- m heeft de Grigorenko's uitgeno- Igd naar Noorwegen te komen. Steun President Ceausescu i Roemenië heeft gisteren functio- 1 de Palestijnse be vrij- |lngsorganisatie de verzekering ge- dat Roemenië de schepping van gaf deze verzekering aan delegatie an de bevrijdingsorga- Isatie die werd geleid door Abdoel (azak el Jahla. waargewonden Gisteravond laat in afzonderlijke incidenten in [-Ierland een Britse soldaat en caféportier door kogels levensge- rlijk gewond. De soldaat werd in Jewry op 80 kilometer ten zuiden i Belfast vanaf een dak door een (uipschutter beschoten. Twee Jonge- t schoten in het centrum vap felfast de portier van een "pub" i vluchtten in een klaarstaan- b auto. Een uur lang antwoordde de sjan op vragen van Journalisten aan het slot van zyn offciële bezoek aan Frankrijk. Zich verheffend tegen de genen die de olie "te duür" vinden, onderstreepte hy dat de poduktie- landen de oliepryzen slechts "aange past' hebben by het duurder worden van alle grondstoffen zoads suiker, graan, koper en staal. Hy gaf te kennen dat alle olie- maatechappyen zouden moeten wor den genationaliseerd en dat van staa' tot staat akkoorden zouden moeten worden gesloten. De winst van de maatschappijen zou moeten worden beperkten tot een rechtvaardig en aanvaarcfjaar cyfer. De sjah deelde mee dat Perzië niet van plan is kernwapens te maken. "Wy hebben reeds lang betoogd dat wy bereid zyn ons gebied als kern- wapenvrye zone uit te roepen waar alle kernwapens verboden moeten worden". Hy uitte de hoop dat geen ander land in het Nabye of Mididen-Oosten zich met kernwapens zou uitrusten Als dat wel het geval zou zijn, zou Perzië zyn standpunt opnieuw moe- DACCA (DPA) Minister-presi dent Moedjiboer Rachman van Ban gla Desj heeft een beroep gedaan op de Pakistaanse regeringsleider Ali Bhoetto duizenden Pakistanen uit Bangla Desj, "die hun oolosmakelyke band met Pakistan bevestigd heb ben" ln Pakistan toe te laten. Aan een diner ter ere van Bhoet to, die gisteren voor een officieel be zoek aan Bangla Desj in Dacca is aangekomen, legde Rachman er de nadruk op, dat dit vraagstuk er een van humanitaire aard was. De bedoelde Pakistanen zijn de welke door internationale hulporga nisaties worden beheerd. Tot dusver heeft Pakistan geweigerd, de 300.000 nlet-Bengalen toe te laten. Bangla- desj heeft bij Pakistan ook een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 38 miljard gulden ingediend- De sjah zei over de aankoop van klassieke wapens te hebben gespro ken. Hy had echter geen concrete lijst meegebracht naar Parys. Voor eerst hebben wy in Franfcryk enkele patrouillevaartuigen besteld, zei hy. "Wy hebben ook wapens in de V.S. gekocht die uitstekend zyn en wij zyn van plan daarmee door te gaan, mo- gelyk in nog grotere hoeveelheden." Hy wees verder op de grote moge lijkheden voor economische, techni sche en wetensohappeiyke samen werking tussen beide landen. Perzië denkt ook nog twee Concordes te ko pen. De ministers van Economische Za ken van beide landen hébben een fi nancier ings ver drag geparafeerd. Vol gens dit verdrag zal Perzië in een tijdsbestek van twee tot drie Jaar een miljard dollar by de bank van Frank- ryk storten. Dit bedrag is bedoeld als een soort aanbetaling voor alle werkzaamheden die de Franse in dustrie in de toekomst in Perzië zal uitvoeren. President Giscard d'Estaing heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Teheran aanvaard. Het tijdstip moet nog worden vastgesteld. Diamanten De Portugese douane heeft gisteren beslag gelegd op 49 diamanten ter waarde van meer den een miljoen gulden, en vier mannen die met de edelstenen per vliegtuig op weg u-aren naar Genève uit het toestel gehaald en gearres teerd. Luchthavenautoriteiten gaven de piloot van' het toestel 20 minuten na opstijgen de opdracht om terug te keren, nadat zij een tip hadden ge kregen. Sadat in Roemenië President Sa- dat van Egypte is gisteren in Boeka rest aangekomen voor een vierdaags bezoek aan Roemenië. Sadat werd buitengewoon hartelijk welkom ge heten door president Ceausescu en door de Roemenen onthaald op een wijze die kan worden vergeleken met de enthousiaste ontvangst welke pre sident Nixon in Cairo te beurt is ge vallen. gjASSABON (DPA/Reuter) In Louren?o Marques, de hoofd stad van Mozambique zijn de laatste dagen door rechtse extre- nisten verscheidene aanslagen gepleegd op aanhangers van het ïieuwe Portugese bewind en voorstanders van onafhankelijk- ïeid. Na de mislukte moordaanslag afgelopen maandag op de eider van de beweging „Democraten van Mozambique" werd fisteren de vrouw van een andere leidende democraat door mbekenden ernstig mishandeld „als waarschuwing aan haar taan". In het ziekenhuis ligt ook nog een ■nstig gewonde redacteur van het agblad "Noticrfas", die dinsdag in ci- ir werd geslagen. De daders bel- de kranten op met de mededeling at nog meer acties tegen „linkse mrnalisten' 'zullen volgen. De beweging van "Democraten van lozambique" heeft in een telegram aan de Portugese president Antonio- de Spinola gewaarschuwd voor „fas- citische terrorisme" in de steden van Mozambique. De beweging verlangt onmiddellijk optreden hiertegen van de regering in Lissabon en klaagt over de traag heid waarmee de oude fascistisch- koloniale structuren in Mozambique President Nixon wordt omstuwd door enthousiast wuivende inwoners van Moskou nadat hij op het graf van de onbekende soldaat bij de Kremlinmuur een krans had gelegd. (Van onze correspondent) BRUSSEL Nederland is er niet in geslaagd zich bij de NAVO uit het beklaagdenbankje te werken, waarin het ruim een maand gele den terechtkwam toen de'plannen van het kabinet-Den Uyl op het ge bied van de Defensie-inspanning aan de verdragsorganisatie werden over gelegd. Dit blijkt uit het vanmiddag door de NAVO voor publikatie vrijge geven antwoord van de bondgenoten van ons land op de door de regering gevraagde consultatie. Dit antwoord werd gisteren vastgesteld in een moeizaam verlopen vergadering van de 14 ambassadeurs bij de Alliantie, die by na drie uur duurde. De NAVO heeft met instemming kennisgenomen van de verzekering van minister Vredeling (Defensie), dat Nederland niet eenzijdig zal over gaan tot vermindering van de para te troepensterkte. Er bestaat ver der ook enige waardering voor het begin deze week gedane Nederland se aanbod om de mobilisabele lamd- machtdivisie niet af te schaffen, maar op de been te houden, maar daar blijft het dan ook bij. Bij alle andere Nederlandse plannen fronsen de bondgenoten de wenkbrauwen. Die plannen zijn: Inkrimping van het aantal batte rijen Nike-raketten 'voor luchtverde diging) in West-Duitsland en over brenging van de Nederlandse bat terijen hawkraketten uit de* Bondsre publiek naar ons land voor de lucht verdediging van operationele bases in eigen land; Vertraagde vervanging van de Starfighter door een vliegtuig dat minder taken kan vervullen en/of door een beperkter aantal toestellen; Het langer in de vaart houden van de marine Verkorting van de diensttijd. Van verschillende kanten werd gisteren in Brussel de mening ver kondigd dat de Nederlandse plannen uiteindelijk zullen leiden tot een ver zwakking van de gezamenlijke defen sie van West-Europa. Het waren ook deze keer naast de Amerikanen voor- ai onze buurlanden West-Duitsland en België die hun bezwaren niet onder MOSKOU (AP) President Nixon en de Russische partij leider Leonid Brezjnew hebben hun derde jaarlijkse topcon ferentie gisteravond ingeleid met beloften tot het verstevigen van de wederzijdse ontspanning, terwijl Nixon's gastheer een directe uitval deed naar diegenen in Amerika die kritiek heb ben geuit op de Amerikaans-Russische onderhandelingen. worden ontmanteld .Fascistische groepen willen in de steden terreur ontketenen om de pro gressieve stemmen tot zwijgen te brengen en chao6 te scheppen." De Democraten klagen er ook over dat veel agenten van de geheime politie, die na de staatsgreep van april wa ren gearresteerd, weer op vrije voe ten zijn. Ze verwijten de regering in Lissabon ook dat deze zich totaal niet bekommert om de ontwapening van paramilitaire en burgerlijke reac tionaire krachten" en toe>—dat fascisten en extremisten zich orga niseren om wanhoopsdaden uit te voeren. De tekst van het telegram is gepu bliceerd door de socialistische partij in Portugal, die zich achter het plei dooi van de Democraten heeft ge steld. Na een onderhoud van zeventig minuten waarbij alleen een tolk aanwezig was, brachten Nixon en Brezjnew tydens een diner in he' Kremlin toasts uit op de vruchten die de twee voorgaande Jaren van overleg hebben opgeleverd. Nixon verklaarde dat hij in zijn contacten met Brezjnew zal streven naar akkoorden die de burgers van beide landen „een positief aandeel in de vrede" verschaffen. Hij vervolg de; „daardoor zullen er betrekkin gen ontstaan die in de toekomst niet zullen worden verbroken". Na té hebben gesproken van een „kardinale ommekeer" die zich bij het eerste topoverleg in 1972 in de Amerikaans-Russische betrekkingen heeft voargedaa ngaf Brezjnew uiting aan zijn vertrouwen „dat de volke ren hen zullen steunen die streven naar een toekpmst van vrede en een rustig leven voor miljoenen men sen, en niet degenen die vijandschap en wantrouwen zaaien". Na erkend te hebben dat verdere vooruitgang op het pad van de ont spanning veel inspanning zal vergen en „zal stuiten op tamelijk actief verzet", uitte Brezjruew directe kri tiek op degenen die vraagtekens heb ben geplaatst achter Nixon's politiek ten opzichte van de SowJet-Unie. I> Russische partijleider zei: „Het is voor mij onnodig om lang bij dit onderwerp te blijven stilstaan, aangezien onze Amerikaanse gasten beschikken over betere en uitvoeriger informatie aangaande hen die zich verzetten tegen internationale ont spanning, die een verhevige bewa peningswedloop voorstaan en terug willen keren naar de methoden en gebruiken van de koude oorlog". Brezjnew brak met het rigide Rus sische protocol door Nixon en diei.s echtgenote persoonlijk welkom te he ten op het speciale Moskouse vlieg- Vliegramp Dertig personen heb ben gisteren de dood gevonden toen een Cambodjaans vliegtuig op een binnenlandse luchtlijn kort na de start van het vliegveld van Battam- bang neerstortte. Volgens in Pnom Penh ontvangen berichten zijn er van de inzittenden slechts enkele overlevenden, onder wie de piloot, die ernstig gewond is geraakt. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan «en teChniSCh marilfortyjn^ veld voor hoge gasten, Vnukovo. Hoewel hun eerste onderhoud zon der enige verklaring anderhalf uur werd uitgesteld, spraken de twee lei ders uiteindelijk even lang als in het programma van de eerste dag was voorzien. Zowel Nixon als zijn gastheer toon den zich tijdens een aan het diner voorafgaande receptie in een opper beste stemming. Zij wisselden grap jes uit over de diplomatieke flexibi liteit van hun respectieve ministers van Buitenlandse Zaken, Henry Kis singer en Andrei Gromiko. Een lachende Kissinger hield vol: „Brezjnew intimideert me, daarom stel lk me soepeler op". In zijn toast aan het dinergezelschap sprak Ni xon erover samen met Brezjnew te werken aan „een diepgaande veran dering in de betrekkingen tussen de twee machtigste naties ter wereld". Bei dier leiders spraken vol vertrou wen over „de vooruitgang die wij tij dens deze derde topconferentie kun nen en zullen boeken". De president verwees impliciet naar nog een, wederom in Amerika te volgen vierde conferentie, door op te merken dat Brezjnew de volgende keer hopelijk meer gelegenheid zal hebbfen voor een rondreis door de Verenigde Staten. Nixon vroeg zich hardop af hoe de geschiedenis de Russische en Ame rikaanse leiders en hun beider vol keren van dit ogenblik zal beoorde len en merkte op dat de geschiede nis vaak die landen groot noemt die voornamelijk door hun agressieve daden voortleven. De Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie, aldus Nixon, moeten tonen dat de machtigen ook de vrede kunnen liefhebben- stoelen of banken staken, maar zij stonden niet alleen, de kritiek op de ze punten in het antwoord van de NAVO is door alle 13 bondgenoten onderschreven. De plannen van bet kabinet-Den Uyl hebben zoveel af keuring ontmoet bij de bondgeno ten, dat ons land zijn traditionele re putatie van brave, betrouwbare NAVO-partner heeft verspeeld. Het antwoord van de NAVO bestaat uit twee delen. Naast het gepubli ceerde document, dat twee bladzilden beslaat en dat met name ook is be stemd om de parlementaire discus sie over de komende defensienota mo gelijk te maken, is er een tweedp do cument van anderhalve pagina, dit geheim is omdat het dieper inga*' >d bepaalde militaire aspecten van le Nedérlandse plannen en daarom vol gens de NAVO uit veiligheidsoverwe gingen niet publiek kan worden ges maakt. Een onderdeel van de algemene ge argumenteerde kritiek in het publiê- ke document is ook dat door d* Ne derlandse bezuinigingsplannen bet aandeel van de Defensie in d» tionale begroting, in reële ter men vermindert, doordat de inflalie niet wordt bijgehouden. ADVERTENTIE 5 PK 997,60 Ook op het water bewijst Yamaha z'n klasse. Yamaha snel startend, kompakt, licht in gewicht, zuinig met brandstof, 2 jaa garantie en de prijzen van motoren en onderdelen zijn voor iedere beurs^ betaalbaar. BUITENBOORDMOTOREN VAN 2TOT55PK j watersport] Hofweg 39 Op deze foto die van presi dent Nixon is gemaakt bij zijn aankomst op het vliegveld Vnu kovo van Moskou, is duidelijk te zien dat de president nog steeds last heeft van zijn linkerbeen: hij houdt het hier gebogen, terwijl zijn gehele gewicht op zijn rech terbeen rust. Naast Nixon zijn vrouw Pat. BRUSSEL De Europese Com missie het 'dfigeiyks bestuur' van de EG, heeft besloten dat tot 12 Juli gc-en invoervergunningen voor rundvlees van buiten de Europese Gemeen schap zullen worden afgegeven. On danks het huidige overschot aan rundvlees in de EG was er nog steeds een belangrijke traditionele invoer van met name bevroren rundvlees. Deze invoer was tot nu toe toege staan op voorwaarde dat de impor teur tegelijkertijd een even grote hoeveelheid rundvlees aankocht uit de interventievoorraden van de Ge meenschap. Het is vooral de verwerkende in dustrie die belang heeft bij de invoer van bevroren vlees uit Zuid-Ameri- Spionage De Koerdische op standelingen in Noord-Irak hebben twaalf burgers terechtgesteld op be schuldiging van spionage voor dp re gering in Bagdad, zo heeft de radio zender van de Koerden bek^iae- maakt. Het waren vier Koerden, twee Armeniërs en zes Arabieren. Botsing Twaalf personen zyn ge dood en zestien ernstig gewond toen gisteren een bus in botsing kwam met een vrachtauto beladen met stenen nabij de Mexicaanse stad Pue- bla. Er zaten 45 passagiers in de bus. ADVERTENTIE Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Vooralle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9