Toeristen- markt Katwijk een feit Raad had moeite met dansen op zondag en YY V-subsidie Eerste dag met enkele schoonheidsfoutjes DAMES GAAN ZAALVOET BALLEN IN LISSE Alphen is tekort geschoten VRIJDAG 28 JUNI 1974 KATWIJK Dat zo'n belangrijke raak zo slecht wordt voorbereid, verzuchtte hoofdschuddend raadslid Van Mierlo nadat loco-burgemeester C. van de Plas het onderwerp dan sen op zondag weghamerde. Er was een complete spraakverwarring ont staan over de nieuwe situatie rond het voor Katwijk belangrijke pro bleem. Door Willem Chr. Nijeboer Katwijks burgemeester A. G. Ver meulen was 'met fiets en hond ge vallen, deelde zijn vervanger Van der Plas mee. Het gelaat van de eerste burger was geschonden, reden waar om hij verstek liet gaan. De procureur-generaal van de Hoge Raad had de gemeente Katwijk meegedeeld dat. wanneer de ge meente zou berusten in de uitspraak van de Haagse rechter, hij het in het belang van het Nederlandse recht, zou voordragen voor cassatie bij de Hoge Raad. Het college van B en W. had dat opgevat als: de procureur-generaal haalt voor ons de kastanjes uit het vuur. Laten we daarom t Intussen aangetekende be roep tegen de uitspraak van de Haag se arrondissementsrechter intrekken en handelen naar de uitspraak van de Hoge Raad. Dat spaart tijd en veel negatieve landelijke publiciteit. Daarenboven werkt de procedure kosteloos. In beroep gaan kost een fiks kapitaal. Mr. J. van eer Plas was het als praktiserend jurist niet eens met de ze interpretatie. Wanneer de procu reur-generaal m cassatie gaat, kan de uitspraak vin de Hoge Raad het intussen verkregen recht van de bij de zaak betrokkenen niet vernietigen. Oftewel: wanneer de Hoge Raad tot de conclusie komt dat Katwijk met het weigeren van de vergunning, voor dansen op zondag toch gelijk had gehad, betekent dat niet dat Katwijk de vergunning dan niet meer kan intrekken. De vergunning moet dan door burgemeester Ver meulen word m verleend. Ik weet niet voor hoelang die vergunning geldig is", vervolgde raadslid Van der Plas, "maar misschien is het mo gelijk dat wanneer de vergunning voor een jaar wordt verleend, het jaar daarop de vergunning kan wor den geweigerd op grond van de uit spraak van de Hoge Raad, maar dat is een heel moeilijke kwestie". Echter het toch heldere betoog van mr. J. van der Plas hadden maar weinig raadsleden en een mi niem aantal college-led en onmiddel lijk begrepen. Er ontstond verwarring in de raadszaal omdat de weinig talentvol leidende C. van der Plas de onjuiste interpretatie van het college bleef prediken. Mr. Van der Plas kreeg, wanneer hij dat wenste, opnieuw het woord, maar hij vol stond met: "Ik dacht dat ik duide lijk genoeg b3ii geweest, ik heb ge zegd". Langzaam maar zeker maak te zich van sommige raadsleden ech ter een twijel meester. Van Raalte tegen loco-burgemeester Van der Plas: "Ik bespeur een misverstand in uw woorden Timmermans: "Als de procureur-generaal in hoger be roep gaat, kan de gemeente Katwijk daar dan ook van profiteren?" Het duidelijke antwoord op de toch wel klemmende vraag moest "nee" luiden, maar dat kwam niet van achter de collegetafel. "Maar mr. van der Plas is toch niet achterlijk"? betoogde het bijna scheidende raadslid Berkheij. die 't kennelijk wel goed had begrepen. Opnieuw moest mr. Van der Plas uit- KATWIJK Er zal geen be- jaardensoos komen in de oude school aan de Voorstraat tegen, over het Gasthuis, waarin nu een postkantoor is gevestigd. Dat deelde gisteravond tijdens de raadsvergadering loco-burge meester C. van der Plas mee. Eerder was bekend geworden dat zowel een ruimte voor de stichting open jongerenwerk Katwijk als een „soos" voor be jaarden in het sohoolgebouw bü de Nieuwe Kerk zou worden ge vestigd. Binnen niet al te lange tüd zal dfe PTT een nieuw ge bouw aan de Louwestraat be trekken. De bouw daarvan be gint fink op te schieten. leggen hoe de juridische vork in de steel stak. Intussen begon wethouder Van der Plas steeds heftiger aan te dringen op een stemming. Wethou der Bergman' formuleerde toen een voorstel toch in hoger beroep te gaan, terwijl het voorstel van het college luidde: niet in hoger beroep gaan. Het voorstel van het college, niet in beroep gaan, werd toen met 14—9 stemmen verworpen. De wet houders Van Dijk (SGP) en Berg man (CHU) stemden ook tegen het collegevoorstel. Loco-burgemeescer Van der Plas stemde tegen: "Het is ons voorstel voor", besloot hij, ken nelijk nog steeds de discussie niet be grijpend. Raadslid Van Mierlo legde meewarig grimassend het moede hoofd op de tafel. Nodeloos lang Een ander punt van nodeloos lan ge discussie was de subsidie aan Katwijks VW. Raadslid M. A. de Vries opende de rij van sprekers. Hij wilde de in het pré-advies eficiöncy- onderzoek bij VVV laten uitvoeren. "Desnoods op kosten van de ge meente, dat kan met riiet schelen". L. J. Haasnoot, (nog) de toeristisch expert van de CHU, meende dat de percentages van de onkosten die de gemeente zou gaan vergoeden zijn vastgesteld om naar een bedrag toé te rekenen. "In 1972 had VW nog een sluitende rekening met een gemeen tesubsidie van f40 000. In 1973, het jaar dat het Tulip-Timefestlval is begonnen is er ineens een tekort van f30.000". HU wilde ook 'n efficiëncy- onderzoek, en aan de hand van de uitkomsten daarvan de subsidie voor 1975 bezien. Ook SGP-raadslid Van der MeU zette zijn vraagtekens bij het voor stel. Hij was niet gelukkig met het feit dat tijdens de gezamenlijke ver gadering van de commissies voor re creatie en toerisme was toegezegd dat er een bespreking zou komen met het bestuur van VW. Dat was niet gebeurd. Het pré-advies lag een dag na de gezamenlijke commissie vergadering bij het raadslid in de brievenbus. "Hou het eenvoudig", meende Van der Meij. "Geef een be drag per inwoner". Hij zag ook wat in een onderzoek. Maar daarin moest dan wel de vraag worden betrokken wat specifiek VW-werk is en wat niet. Naar zijn mening hoort het Tu lip Time-festival daar bUv. niet onder. Van Mierlo vond Tulip-Time prima bij VW in handen, want alles in één hand bevordert slechts effi ciëntie. CCP-raadslid Timmermans voelde ook wel wat voor het voorstel van SGP'er Van der Meij, een bedrag per hoofd van de bevolking. Maar hU wil de dat bedrag dan wel koppelen aan de loonindex. Als laatste spreker in eerste instantie voerde VW-voor- zitter-raadslid mr. J. van der Plas 't woord. Uiteraard was hij het van harte eens met het college-voorstel, dat een fik se verhoging van de subsidie aan VW inhield. "Ik zal niet de vragen KATWIJK Mr. J. van der Plas informeerde tijdens de rond vraag in de Katwijkse gemeenteraad naar de maatstaven waarop B. en W. mensen afwUzen diie in aanmerking komen voor een pre miekoopwoning. Een ingezetene van KatwUk was hU hem geweest en had hem een briief laten zien waarin stond dat hU, gezien het feit dat hU al een woning bezat in KatwU'k, op de reservelUsit voor de loting was geplaatst. De man bewoont met zUm gezin een kleine flat. die inderdaad zyn eigendom is. maar hU wil erg graag naar een eengezinswoning. Raadslid J. Vink maakte het collage opmerkzaam op het feit dat op de zeereep de blauwe zeedistel weer begint te groeien. Het is een zeldzame plant en hU is bijzonder mooi, meent het raadslid. HU bepleitte meer „borden-verboden-te-plukken" en meer politietoe zicht op de naleving. Raadslid Pronk hield een pleidooi het komend seizoen tulpe- en hyactintenbollen in de gemeenteUke plantsoenen te planten. van alle vorige sprekers beantwoor den." zei mr. Van der Plas. "dat is de taak van de wethouder." Toch wilde hij er wel zo veel over zeggen dat financiën-wethouder dokter J. Berg man nauwelijks repliek behoefde te geven op de vragen uit de raadszaal. Eén facet sneed Bergman wel* an: het Is aan VW om haar beleid en werkwijze te bepalen. "VVV stuurt folders van Finland tot aan Joego slavië toe. Wie ben ik om te zeggen dat zij dat niet moet doen." VVV moet 25 procent van haar tekort zelf dekken, gaf de wethouder als garan tie tegen al te kwistige VW-uitgaven. Daarna ontaardde de discussie in een Babylonische spraakverwar ring van cijfers die wel in de commis sie waren gegeven en niet, of anders in het pré-advies stonden. 'Dit voor stel had beter in de commissies be handeld moeten worden." fulmi neerde een nu werkelijk boze loco burgemeester, die de teugel van de vergadering tussen zijn vingers voel de wegglijden. Er moest zelfs een schorsing van tien minuten worden Ingelast om CHU-raadslid L. J. Haas noot de gelegenheid te geven een amendement op schrift te stellen: de raad gaat akkoord met de subsidie aan WV van honderdtweeduizend zoveel en met een subsidie voor 1974 op basis van de normen van 1973 op voorwaarde dat B en W met 'n voor stel komen voor een efficiëncy-on- derzoek bU WV. "Ondertekend, veel raadsleden." las loco-burgemees er Van der Plas voor. Zonder hoofdelij ke stemming werd daartoe besloten. KATWIJK AAN ZEE De Katwijkse toeristenmarkt op de Prinsenstraat is helaas niet onder de meest ideale omstandig heden van start gegaan. Het weer werkte bepaald niet mee om er een feestelijk begin van te maken en bovendien waren niet alle kramen bezet, Een geluk is, dat al de standplaatsen wel verpacht zijn. Het minder gunstige weer was er waarschijnlijk de oorzaak van, dat er enige "standwerkers" verstek hebben laten gaan op deze eerste van de tien toeristische marktdagen. Wanneer men er in slaagt de schoonheidsfoutjes van deze eer ste marktdag weg te werken zit het er dik in, dat deze markt een attractie gaat worden in het zomerseizoen. Niet alleen voor de Katwijkers, maar in het bijzonder voor de vele duizenden gasten, die dan in de familiebadplaats vertoeven. Door Cees Combee Foto's Jaap van Duijn Er is op deze toeristische markt van alles te koop. Kleding, groente en fruit, kaas, tapijten, snuisterijen, vis, allerlei soorten drop, waarvan er één op de markt wordt gemaakt in ee- soeciale pers. bloemen en wat niet meer. Op deze eerste marktdag was ook de politie aanwezig met een zeer uitgebreide voorlichtingsstand. De standplaatsen zijn op 5050 basis verdeeld onder de Katwijkse midden stand en de marktkooplieden, die aangesloten zijn bij de Centrale Ver eniging voor Ambulante Handel. Het was bepaald Jammer, dat alle verko pers en verkoopsters nog niet waren gekleed in Katwijkse costuums. He laas waren deze kledingstukken nog niet allemaal gereed. Ook dat zal volgende week anders zijn. Ook 's avonds Een belangrUk punt is dat de toe ristische markt '6 middags en 's avonds wordt gehouden. Vooral de avondmarkt is voor de badgasten be langrijk, want het is nauwelijks aan neembaar dat zij, als het -ver dag goed strandweer is, de moeite zul len nemen zich op het strand om te kleden voor een marktbezoek. Met die omstandigheid hebben de organi satoren gel '-'-.ig rekening gehouden doe- 4e markt ook 's avonds te hou den. 't LUkt ons een experiment, dat zeker kans van slagen heeft. Boven dien is het belangrijk, dat midden standers en markthandelaren elkaar hebben gevonden en het daardoor hebben mogelijk gemaakt, dat Kat wijk een belangrijk seizoenevenement rijker is geworden Na een kort inleidend woord van toeristische mar ktcommissie-voor - zitter M. A. de Vries, die erop wees dat men tien maanden hard heeft gewerkt om* deze toeristische markt gestalte te geven, werd de opening verricht door de wethouder van marktzaken J. van Dijk met een toespraak, waarin hU uitvoerig de voorgeschiedenis van deze markt be sprak. Vele prominente figuren uit de Katwijkse gemeenschap en uit het marktwezen waren daarbij aanwezig. Van Dijk wees erop, dat burge meester Vermeulen vorig Jaar bij het 15-jarig bestaan van de Katwijk se weekmarkt aan de secretaris van de Vereniging voor Ambulante Han del H.H. Zonderop het voorstel deed de markt in de zomermaanden te verplaatsen naar de Princestraat. Het antwoord was negatief, want men wilde en kon deze grote marktdag niet missen. Wel zag Zondervan een mogelijkheid om in de zomermaan den naast de reeds bestaande week markt in het badcentrum een toeris tische markt te organiseren. Dat is dan ook gebeurd. Wethouder Van Dijk had alle ver trouwen in een succesvol verloop van deze toeristische markt, die tot stand is gekomen door eensgezindheid tussen de markthandelaren en de Katwijkse middenstand. Hij was er van overtuigd, dat deze markt twee aspecten dient, namelijk bevorde ring der handel en bevordering van het toerisme. Daarom wenste hij al len, die bij de realisering en uitvoe ring van deze nieuwe attractie be trokken zijn heel veel succes toe. Begrip Secretaris H. H. Zonderop van de Vereniging voor Ambulante Handel constateerde, dat het eigenaardige van deze toeristische markt het sa menwerken van de marktkooplieden en de middenstand is. Hij vroeg aan de middenstanders van de Prince straat, die graag voor hun eigen win kel hadden gestaan en dat nu door allerlei omstandigheden niet konden, begrip voor deze situatie. „Een meter of twintig, dertig lopen moet u maar voor lief nemen, wij rijden per dag vaak vijfhonderd kilometer om de markten te bezoeken," zei hij. Ten slotte stak hij een pluim op de hoed van secretaris-ambtenaar J. Visser, die als secretaris van de toeristische marktcommissie in de afgelopen tien maanden berg werk heeft verzet. In de middaguren werd de markt goed bezocht en ook 's avonds heer ste er grote drukte op de Prince straat. Dat werd mede veroorzaakt door het standwerkersconcours. Zeer bespraakte marktkooplieden prezen hun waren aan met een woorden stroom, die nauwelijks te stuiten was. Beslist de moeite waard om naar te luisteren. Met hun woorden dwon gen ze als het ware de toehoorders de door hen aangeprezen artikelen te kopen. Boven een overzicht van de toeristenmarkt, die giste ren voor het eerst in Katwijk werd gehouden. Foto onder: Eén van de standwerkers bezig de door de commissie uitgeloofde prijs in de wacht te slepen. Dit concours op het Andre asplein werd door wethouder Van Dijk ge opend. Burgemeester Vermeulen zou het doen, doch deze had een ongeluk gehad met zijn fiets met als gevolg verwondingen aan gelaat en handen, waarom hU zich hier niet in het openbaar vertoonde op dit marktfes- tijn. De prijsuitreiking geschiedde in restaurant „De Vette Os" aan de Princestraat. LISSE Nadat de dames met succes al actie hebben onder nomen om in tal van sporten gelUk te worden behandeld als de mannen, schrUdt ook de emancipatie binnen het voet ballen verder. Nadat de dames op het groene veld al door de grote Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond zijn erkend, zullen zU in Lisse nu ook actief aan het zaalvoetbalgebeuren gaan meedoen, een activiteit die tot voor kort alleen aan mannen was voorbehouden. In de maand augustus is de Sporthal in Lisse op de woens dagavond het toneel vata de vrouwelUke voetbalstrUd. De be langstelling van de schoppende dames is overweldigend. Er heb ben zich inmiddels al een twintigtal ploegen aangemeld. terwUl de organisatie er niet meer dan twaalf zal kunnen toelaten. ALPHEN AAN DEN RIJN Zon dagavond is de Vara drive-in show in Madonna. Deejays zijn Jaap Poort en Eddy Owens. Oorspronke lijk was het de bedoeling dat zater dagavond de Dizzy Man's Band zou spelen om zodoende extra luister bij te zetten bij het afsluiten van dit seizoen. Echter, deze groep is op tournee In TurkUe. ZU komt nu op 6 juli in een grote tent achter Madon na spelen. NOORDWIJK AAN ZEE Wie iets meer wil weten over de ruimtevaart kan de hele maand juli in Noordwijk ruimschoots aan zijn trekken komen. In de hervormde kapel aan de Hoofd straat wordt een ruimtevaart-tentoonstelling georganiseerd door het 'Europian Research and Technology Centre* (ESTEC) en het 'Industrieel Consortium Astronomische Nederlandse Satelliet (ICANS) in samenwerking met het gemeentebestuur van de badplaats. Deze ruimtevaartpresentatie wordt maandag 1 juli, 's middags om vijf uur, officieel geopend door de general- manager van de ESRO, de Zweed Hammerström, en kan tot en met 28 juli bezichtigd worden. De openingsuren zijn van 14 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Degenen, die belangstelling hebben voor de ruimtevaart kunnen er zo binnenlopen, want de toegang is gratis. Door Cees Combee V.V.V.-directeur Wim Rovers is erg blij, dat Noordwijk als het Neder landse centrum van de ruimtevaart zo'n belangrijke expositie aan de in woners en de talrijke gasten, die in de Julimaand in de bloemenbadplaats verblijven, kan aanbieden. Hij zegt: "Het is een attractie van de eerste orde. Van nabU kan men talrUke mo dellen van satellieten zien. Dat komt niet elke dag voor. Er ls over de ruimtevaart al heel veel geschreven en men heeft talrijke vluchten via de televisie kunnen volgen, maar dat men van dichtbij modellen kan zien en daarbij een deskundige toelichting krijgt is wel uniek. Daarom hoop ik, dat velen van de gelegenheid ge bruik zullen maken de expositie ln de hervormde kapel te bezoeken". Veel te zien Er zal heel wat te zien zijn. Dat staat vast. Modellen van reeds gelan ceerde en nog te lanceren satellieten, een maquette van het Noordwijkse ft tec-gebouwencomplex en boven dien een dia-presentatie van het Es- tec-programma. Te bewonderen zijn onder andere: Model op ware grootte 11 me ter - van de O.T.S. (Orbital Test Sa- telliette), een experimentele voorloper van de Europese tele-communl- catie-satelliet. De O.TJS. zal begin 1977 worden gelanceerd. De Esro IV. een model op ware grootte van de wetenschappelijke sa telliet, die op 22 november 1972 werd gelanceerd ter bestudering van zon- nedeeltjes en de ionosfeer. Een 1/10 schaal-model van de Ariane, een nieuw te ontwikkelen 47 meter lange lanceerraket. Een aantal 1/4 schaal-modellen van reeds gelanceerde satellieten en van een aantal nog te voltooien pro- jekten. Het thermische model van de A.N.S., de Astronomische Neder landse Satelliet. Een 1/20 schaal-model van de Spacelab, 'n bemand Europees ruim telaboratorium, dat in 1980 tngebruik komt. Het model op ware grootte van de Heos-A 2, een op 31 Januari 1972 gelanceerde wetenschappelijke satel liet ter bestudering van zonnedeel- tjes en interplanetaire magnetische velden. NOS-radio Er is dus voor de belangstellenden heel wat te zien in de hervormde ka pel. Ook de NOS-radio zal aan dit gebeuren de nodige aandacht schen ken. Wim Rovers daarover: "De door de NOS reeds geplande extra-uitzen ding in de serie "Hobbyskoop" - een uitzending over de ruimtevaart met name over het A.N.S.-projekt - met medewerking van een panel van des kundigen op 28 juli zal. na overleg met de V.V.V. "Noordwijk", recht streeks vanuit de badplaats via Hil versum 1 worden uitgezonden uit de hervormde kerk, gelegen achter de kapel, waar de tentoonstelling is in gericht. Deze uitzending duurt van 16.15 tot 17 uur". Het is de bedoeling, dat belangstel lenden in de ruimtevaart deze uit zending kunnen bijwonen en vragen kunnen stellen aan het aanwezige forum van deskundigen op ruim te- vaar tgebied. De NOS heeft door me dewerking van de V.V.V. de beschik king gekregen over drie telefoonlij nen. Het Sporthuis Olynkpia, het bloemenmagazijn Van Abswoudeen het restaurant Van Rooi Jen waren namelijk bereid hun telefoonverbin dingen voor enige uren aan de NOS- radio af te staan. Een gebaar, dat door de V.V.V. "Noordwijk" bijzon der wordt gewaardeerd. Daardoor is het tevens mogelijk tijdens de uit zending telefonisch contact te krij gen met de journalist Peter Schreu- der in New York, bekend van de vele ruimtevaart-uitzendingen vanuit Amerika. ALPHEN AAN DEN RIJN De mi nistère Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) en Vorrink (Milieuhygiëne) vinden dat het Alphense gemeente bestuur tekort ls geschoten inzake de geluidshinder van de Prins Bem- handlaan. ZU betreuren het dat niet meer zorg en aandacht ls besteed aan hun dringende aanbevelingen van augustus 1973 over maximale la- waaigrenzen sinds eind vorig Jaar f59 miljoen rUkssubsidie werd ver leend voor de reconstructie van de Prins Bernhardlaan en de aanleg van de Altert Schwei'tzerbrug.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4