Verward defensie-debat en I ioger-o ri( Ier w ij s problemen [n Studio Sport alleen aandacht voor voetbal De oorzaak van heel veel onnodig leed Lezers schrijven Houden van bijen is beslist ongevaarlijk VRIJDAG 28 JUNI 1974 e discussie over de toekomst van defensie is im volle gaine. Een cussie overigens, die gevoerd wordt »ten het parlement, via onze pu- citedtsmedia, zonder discussiestuk", dus schrijft de heer Ploeg, defen- -specialist van de WD in de ireede Kamer, in heit weekblad tijheid en Democratie" over de aderlijke aanloop in de behande- g van een uiterst belangrijk on- rwerp als onze verdediging. „De Blnemers aan deze gedachtenwis- kng", zo gaat hij verder, „baseren h op tegenstrijdige uitspraken van rindslieden, gedaan op persconfe- ïties en verkiezingsbijeenkomsten t komr daarbij geregeld voor, dat verklaringen van de minister-pre- ent en de heer Vredeüing, minister Defensie, elkaar niet dekken, eg daarbij de steTlingname van de R-regerimgspartij, mede-onder- Izenaar van „Keerpunt-'72", over U lidmaatschap van de NAVO en ffe defensie-inspanning, en de ver. rring is totaal. Al met al een wei- verheffende vertoning met als tet de toekomst van onze defensie, uit te brengen defensienota is nog t verschenen en dSt zoveelste uit- maakt de discussie alleen maar riefler". situatie is thans zo, aldus de heer >eg, dat de NAVO-ledding op de Dgt is gesteld van de bezuiniglngs- Ijnnen op defensie van het huidige JSJinet. Er is een voorlopig commen- Bfr gegeven, „dat in het laatste ka- Hetsberaad voor het zomerreces be. roken en daarna „zonodig" ver- irkt zal worden in de nota. die de fmer is toegezegd voor het begin n dat reces, dat op 28 juni aan- bgt. De laatste verschijningsdatum, s nu genoemd wordt, is 12 juli", it gaat bij dit alles om een bezuini. ïg van anderhalf miljard gulden Dr de komende drie jaar. „De con- islonede ministers" (ARP en KVP) [j^bben echter hun medewerking ti dit beleid afhankelijk gesteld van >4* oordeel, dat de NAVO heeft over - defensieplannen. Daarbij komt. ■I. de NAVO een organisatie is van tvereine landen, die zich vrijwillig i een bepaalde inspanning ver- bhten. De alliantie heeft gegn factie-mogelijkheden wanneer een j-land zich aan deze vrijwillig: aan- k pw» verplichtingen onttrekt t. Nederlands voorgenomen be tuigingen komen neer op en rden door de NAVO-top ook als ianig uitgelegd een eenzijdige toenbeperking. Het gat dat dan ln I geallieerde verdediging valt, moet r -rden opgevuld door extra-inspan- tig van één onzer partners. De le- I mag raden wie dat zou moeten p", aldus nog steeds de heer Ploeg hiermee zinspeelt op West-Duits- land, aangezien de defensietaak van Nederland gericht is op de verdedi ging van een deed van de Noordduitse laagvlakte. Onzakelijk In dit verband merkt de schrijver te. recht op: „Wat mij altijd weer op valt ia, dat degenen die deze theorie aanhangen, dezelfden zijn die voor aan lopen bij de protesten tegen het zjg. herlevende Duitse militarisme. Minister Vredeüing heeft in Bergen (Noorwegen) tijdens een vergadering van het „Defence Planning Commit tee" al het nodige commentaar ge kregen van zijn Amerikaanse collega Schlesinger, terwijl ook de West- duitse minister Leber, een socialist zich niet onbetuigd schijnt te hebben gelaten. De conclusie uit deze passage van Ploeg ligt voor de hand: men kankert hier en daar tegen het neo-militarisme van (West-) Duitsland, maar dwingt tegelijkertijd de Westduitsens de Nederlandse te kortkomingen op defensiegebied voor hun rekening te nemen. Een uiterst hypocriete gedragslijn derhalve; de Westduitse socialisten zijn het allesbehalve eens met de politiek van hun Nederlandse geestverwanten. Daaraan kan nog worden toegevoegd, dat: Amerika tot nu toe bereid is ge vonden zich op energieke wijze in te spannen voor .de verdediging van Europa, maar die bereidheid ver mindert natuurlijk als bijv. Neder land zich aan zijn verplichtingen zou onttrekken. En als Amerika dan tot troepenveraiindering in Europa zou overgaan, moeten de Europese volken zich een financiële opoffering ge troosten, die veel groter is dan voor heen. Bepaald onnozel kan genoemd worden, dat deze plannen ter tafel komen op een ogenblik, dat West en Oost in Wenen bezig zijn met be sprekingen over de MBPR (mutual balanced forces reduction, wederzijd se evenwichtige wapenbeperking) Want dat betekent, dat de ene partij bij de onderhandelingen cadeau gaat geven wat de andere partij niet van plan is met een gelijke maatre gel te beantwoorden. Een oud Engels rijmpje kraakt de Nederlandse han delsmentaliteit met de volgend© woorden: In matters of commerce, the fault of the Dutch, is giving too little, and asking too much". Enigs zins vrij vertaald: bij het doen van zaken, is Holland te laken, omdat het véél vraagt, maar over .geven" klAAgt. In dit geval is het echter net andersom: Nederland geeft veel en vraagt ndet. Zakelijk gezien kan het niet dommer. Het ligt voor de hand, dat de ande ren die onzakelijke houding van Ne derland niet wensen te accepteren. Ook de Duitsers niet. De heer Ploeg constateerde „een zeer positieve be nadering van de defensieproblema- tiek bij de socialistische afgevaardig. den". „Bij deze socialisten geen enge partijpolitieke overwegingen „vanwe ge de achterban", doch een zakelijke benadering van de vraagstukken, die te maken hebben met om aller vei ligheid". „Méér dan de heer Van der Louw c.s. realiseren de Duitse socialisten zich, dat elke verdere vermindering van onze conventionele strijdkrachten on ze onderhandelingspositie melt het Warschaupact ondermijnt", aldus de heer Ploeg, die er verder de aandacht op vestigt, dat Voor de buitenwereld ging het schuil achter een rookgordijn van vakgroe pen, gedemocratiseerde leerstoelen, de wet universitaire bestuursvorming, geschillencommissies, de commissie- Polak. de ambtenarenrechter, de Centrale Raad van Beroep, de Aca demische Raad en het Academisch Statuut. Al die complicaties, moeilijke woor den en instellingen dreigden het zicht te oniünemen op wat de kern van de kwestie was en steeds is gebleven. Het ging en gaat om de vraag wat politicologie zo ongeveer is en aan welke eisen Iemand moet voldoen dïe zich een academisch gevormd politi coloog wil noemen. Nu is het bij een jong vak als politi cologie en bij de natuurlijke vaag- Door C. J. Rotteveel de atoomdreimpeil wordt verlaagd. Dit enorme gevaar is een vanzelf sprekend gevolg van verzwakking van de conventionele bewapening. Als die bij een der lid-staten vermindert, stijgt daardoor de kwade kaïns, dat in geval van nood des te eerder naar atoomwapens moet worden gegrepen. Samenvattend zegt de heer Ploeg tenslotte: „Het wachten is op de de fensie-nota. Dan is de basis voor een fundamentele discussie aanwezig. Aan de heer Vredeling wordt de uit spraak toegeschreven, dat hij moest laveren tussen twee klippen: de NAVO en de volksvertegenwoordi ging. Bil de eerste klip, de NAVO. vertoonde zijn schip wel enige averij. Of hij op de tweede klip het par lement schipbreuk zal lijden, zal in belangrijke mate afhangen van de alsnog aan te brengen wijzigingen in de nota en van de houding van de partij, düe de huidCge secretaris-gene raal van de NAVO. de heer Luns, lange jaren in de gelederen heeft ge had (KVP)." Kwestie-Daudt Bij herhaling is te dezer plaatse ge wag gemaakt van de „kweStie-Daudt" aan de Amsterdamse universiteit. Voorlopig is deze nu al anderhalf jaar diepende zaak tot een oplossing gekomen. .Het Parool" schrijft daar over in een hoofdartikel het volgen de: „Staatssecretaris Klein heeft zich, onder druk van de kamercommissie voor anderwijs en wetenschappen, ge dwongen gezien zijn houding in de slepende kwestie-Daudt te herzien. Hij trekt zijn besluit om de leerop dracht van de Amsterdamse hoog leraar in de politicologie in te krim pen, in. Al jarenlang Sleept het com? flBidt om de politicologie zich voort. head, die veel van de jonge en jong ste universitaire vakken aankleeft, niet 20 eenvoudig om dat precies vast te stellen. Van des te meer belang is het. wil zo'n vak niet ondergaan in oeverloos gezwets of ondergeschikt worden gemaakt aan een toevallige politieke ideologie, dat een hoogleraar met een duidelijke leeropdracht de hoofd-verantwoordelijkheid voor on derwijs en onderzoek op zijn terrein kan blijven dragen. En dat is nu juist wat een aantal studenten, veelal jongere-jaars met nog maar nauwelijks ideeën van het vak waarmee ze bezig zijn, gesteund door een deel van de staf en zelfs door het College van Bestuur, aan de Amsterdamse hoogleraar-politicologie hebben betwist. Voor een aantal links-radicale studenten leek hier een mogelijkheid te liggen een aanval op de traditionele universiteit en weten schap in te zetten: de politicologie moest worden omgevormd tot een vak dat ten dienste kan staan van de strijd der uitgebuite klassen, de „bur gerlijke" wetenschap zou worden ont maskerd en teruggedrongen en mede op die manier zou de weg vrij komen voor een radicale verandering van de wetenschap in het algemeen en de universiteit als organisatie. Met alle beschikbare middelen is die aanval op de leeropdracht van Daudt en op zijn interpretatie daarvan ingezet. Geen uitholling Maar Daudt en enkele van zijn medewerkers hebben zich van het begin af teweer gesteld tegen uit holling van hun vak en aantasting van hun verantwoordelijkheid- Het ging dan ook om meer dan persoon lijke ambities of posities het giing om de inhoud en het niveau van een universitaire studie en om eisen van deskundigheid en academische vrij heid. Helaas heeft het College van Bestuur van de universiteit van Am sterdam altijd aan de verkeerde kant gestaan. Tot gisteren (20/6) gold voor staatssecretaris Klein, dde mis schien uit het verleden nog persoon, lijke banden heeft met de voorzitter van het College van Bestuur, d© heer Cammelbeeck, hetzelfde. Klein heeft nu moeten zwichten voor de Kamercommissie, waarin gezond verstand ditmaal domineerde boven hondentrouw aan de „eigen" be windsman. Een eerste stap ls gezet maar er zal méér moeten gebeuren om de verhoudingen te saneren. Het idee om naast de studlierichiting-po- liticologie een vrije studierichting in het leven te roepen zou daarin een plaats kunnen vinden". Numerus fixus Ruim vierduizend leergierige jongens en meisjes (4468 op de 9995) zullen het komend seizoen niet de Studie van hun keuze kunnen- maken. De capaciteit van de universiteiten is onvoldoende. In de tijd dat bezuini- gings-minister De Brauw nog de scepter zwaaide op het departement van Onderwijs is de studentenstop als tijdelijke maatregel ingevoerd, maar, aldus „Elseviers Magazine", steeds meer gaat het er naar uitzien dat deze voor een welvaarts toch wij beschamende situatie van per manente aard is. En wordt de keuze bepaald op basis van de resultaten van het vooraf gaande onderwijs? Nee, er wordt ge loot, zodat de mogelijkheid ontstaat dat een jongeman of meisje met een uitzonderlijke aanleg voor een be paald vak terzijde wordt geschoven door een ander, die straks misschien hopeloos faalt. Staatssecretaris Klein heeft de bezwaren tegen het loten bij de numerus fixus trachten weg te wimpelen met de opmerking, dat .medicijnen één mogelijkheid is. maar er zijn nog vefle andere". „Wie zijn oor te luisteren legt bij de weinige functionarissen aan de Ne derlandse universiteiten die zich het lot van de vierduizend jongens en meisjes aantrekken komt tot veel minder vrolijke conclusies", al dus „Elsevier". „Bij voorbeeld: het aantal slachtoffers van de numerus fixus is veel groter dan 4000. Vaak wordt een geheel gezin getroffen doordat zoonlief niet kan studeren, een jaar moet wachten en dan wéér uit de loterij valt. De ouders die zich veel opofferingen hebben getroost om hun kind te laten slagen in het vak van zijn (hun) dromen, krijgen een zware psychische klap". „Elsevier" vervolgt: „Wat voor een socialistisch beleid helemaal teleur stellend is: de ongelijk© kansen in het onderwijs worden er door ver sterkt. Immers: een jongeman die uit een beter betaald milieu komt zal eerder in de gelegenheid worden ge steld een jaartje te wachten, naar het buitenland te gaan of iets anders te studeren ten einde het jaar daarop weer mee te loten, dan zijn vriendje uit de middenstand of arbeiders milieu. Nog meer narigheid: een jongen die eigenlijk arts wil worden, maar bij gebrek aan plaats nu maar schei kunde gaat studeren, haalt geen goede resultaten en (dat leert de er-' varing) hindert daarmee de studen ten die wel als hoofdvak scheikunde kozen. Bovendien: voor de tweede keuze van de jongeman die na hard werken zijn eindexamen gymnasium of atheneum heeft gehaald, zou ook wel eens een numerus fixus kunnen (gaan) gelden. Met andere woorden, het begrip vrijheid van onderwijs is zeer betrekkelijk geworden" Mensen en cijfers „Het vreemde bij dit alles is", aldus „Elsevier", „dat de overheid niets doet om de teleurgestelde jongeren (en hun ouders) op te vangen. De studentendecanen in de verschillen de universiteitssteden kunnen hon- Dr. G. KLEIN, staatssecre taris van Onderwij8 en Weten schappen. derden verhalen vertellen over vol komen in de knoei geraakte jongens en meisjes die him jeugddromen de mist in zagen gaan. Die him maat schappelijke ambitie doorkruist zagen door een overheidsbeleid dat me: de menselijke factoren minder rekening heeft gehouden dan met nuchirre cijfers. Een overheid die de oploss ng van de overcapaciteit van de Neder landse hogescholen erg eenzijdig heeft gezocht in het beperken van het aantal studenten in plaats van bij voorbeeld het wijzigen van de ver houding studenten-personeel Aan de hand van een tabel van de Academische Raad toont „Elsevier" aan, dat het aantal studenten per personeelslid in 1968 3,4 bedroeg en in 1971 3.7. „De geringe wijziging in de verhoudling student-personeelslid is des te opmerkelijker als men be denkt dat de uitgaven voor de uni versiteiten in vijf jaar verdubbeld zijn van ruim één miljard tot ruim twee miljard gulden. Zou het niet mogelijk zijn geweest met extra-in spanning van docenten en studenten de numerus fixus te vermijden mid dels een wijziging in die verhouding tot vijf (studenten) op één (perso neelslid)?" Opnemen ran brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven net recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de inhoud eens ls. wel in te korten. t tfs goede prestaties doen het niet f ter.... f h veel gehoorde klacht van de at- leküefhebbers in Nederland. Werd 1973 nog enige aandacht aan de (etiek besteed in Studio Sport, nu k tt de televisie zich helemaal niets er van het bestaan van de atletiek n te trekken. Ook de meeste dag- Kien blijven schromelijk achter, feuwe Nederlandse records of Euro pe top-tijden van onze atleten in één zinnetje afgedaan of in de meeste gevallen in het teel niet vermeld. dan nog vijf minuten over- voar een verslag van de Ne- rlawdse kampioenschappen Dan de commentatoren weer met negatieve feiten aandragen en :n dat het weer slecht gaat met atletiek. Of dat bet peil op een fg pitje staat. dan zo verwonderlijk? De aan. pht die zij verdienen krijgen ze ft. Zodat ook de aandacht van dë >te massa zich hierop kan vestigen, polg: verminderde toeloop van luwe leden en de daaruitvolgende hteruitgang van de atletiek. Mociht dan ooit eens aandacht aan be- |ed worden, dan gebeurt dat met t>og commentaar en met filmflit- 91, die een prestatie zo kort laten fa dat deze nauwelijks opvalt, ft is dan ook geen wonder dat het bliek dat hiernaar kijkt er geen faele spanning uit kan proeven, lar heeft u wel eens een buitep- atiids verslag gezien en gehoord, bij-fr. p de Britse Gemenebest-kampioen, lappen, waar duizenden toeschou- trs en een enthousiaste commen- for bij het wereldrecord op de 1500 (de sfeer maakten? Probeer dat nu hs ln Nederland! nqteraard verdienen sommige andere Drten meer aandacht daar deze ter beoefenaars tellen. Maar wor- p ie voetbalverslagen nu niet een overdreven? Kan men i.p.v. n nutteloos beeld van hoe goed M voetballers wel kunnen tennis sen in Duitsland geen' andere spor ten, bijvoorbeeld atletiek filmen? De verschillende bonden moeten veel meer tegen deze persoonlijke wille keur van de programma leiding van Studio Sport protesteren, zodat men daar misschien wat bewuster zijn aandacht zal gaan verdelen. Dat kan het kijken naar dergelijke sportpro gramma's alleen maar veraangena- THEO BRUSCHE, Obrechtstraat 75, Leiden. NASCHRIFT. Het zal inzender inte resseren, dat de NOS-radio een spe ciaal postbusnummer heeft geopend, waarheen Nederlanders die niet van voetbal houden of de daaraan be stede aandacht overdreven vinden hun reacties kunnen sturen. Deze reacties zullen dan worden verwerkt in een radioprogramma, dat de NOS onder de titel „Geen bal aan" op de dag van de voetbalfinale, zondag 7 juli, zal uitzenden. Het adres is: NOS-radio „Geen bal aan", postbus 666 in Hilversum. Red. De Hervormde Synode heeft zich ge. bogen over een rapport, dat het al dan niet geoorloofd zijn van abortus bespreekt. Het antwoord luidt, heel kort gezegd: bijna nooit. Over deze conclusie heeft de Protestantse Stich ting voor Verantwoorde Gezinsvor ming haar teleurstelling uitgespro ken. terwijl ook uit de Synode-zelf veel kritiek kwam. De vraag naar het recht op leven van ongeboren kinde ren en ons recht om dat leven af te breken bleef en blijft de gemoederen beheersen. Jammer. Want men gaat in zo'n eigenlijk zinloze discussie voorbij aan twee fundamentele vragen: a. wat is het grondrecht van een kind?; b wat heeft de hervormde kerk ge daan aan het voorkomen van onge wenste zwangerschap? Ik wil op beide een kort antwoord geven: het grondrecht van elk kind is, dat het in liefde wordt ontvangen door een vader en een moeder. Psy chologen hebben meermalen empi risch aangetoond, dat dit het aller belangrijkste is voor een kind; be langrijker nog dan goede huisvesting, voedsel en onderwijs. Elk kind heeft het recht om gewenst te zijn. Als aan dit fundamentele recht niet is voldaan, kan men zo'n kind beter niet geboren laten worden. De Am sterdamse psychiater prof. Weyel stelt in zijn boekje „De mensen heb ben geen leven" (waarvan pas een nieuwe druk is verschenen) zelfs on omwonden: het ter wereld brengen van een ongewenst kind moet straf baar gesteld worden! Deze zienswijze staat diametraal te genover het hervormde abortus-rap port. Toch zouden de opponenten met betrekking tot dit emotioneél- geladen onderwerp elkaar wel kun nen vinden, als men de tweede fun damentele vraag ging beantwoorden, nJ. wat wordt er gedaan aan het voorkomen van ongewenste zwanger schappen? Voor- en tegenstanders van abortus dienen drie zaken met alle kracht na te streven: 1. voorlichting aan Alle kinderen vanaf 12 jaar (sommigen zeggen: nóg eerder) over betrouwbare voorbe hoedsmiddelen; 2. subsidie verlenen of bepleiten aan wetenschappelijk onderzoek naar het 100% betrouwbare anticonceptivum; 3. adviseren aan alle echtparen, die geen kinderen (meer) wensen, tot sterilisatie van een van bedden te be sluiten. Het onvruchtbaar maken van man of vrouw is op het ogenblik helaas nog de enige volmaakt veilige methode, die het sexuele leven in geen enkel opzicht verzwakt of belemmert. Mensen die zo hard ach en wee roe pen over huns inziens verderfelijke abortuspraktijken moeten zichzelf eens de gewetensvraag stellen: heb ik wei genoeg gedaan aan het voorkó men van ongewenste zwangerschap pen? Want daar vooral ligt de oor zaak van heel veel onnodig leed. Dr. A WEILAND, Witte de Witlaan 21, Voortijdig en eenzijdig Omstreeks Pinksteren stuurde ik on der het hoofd „Voortijdig en eenzij dig" een brief aan uw redactie als reactie op een artikel van de heer Rotteveel, getiteld „Vele waarschu wingen tegen verewakfcing der be drijven". In dit schrijven gaf ik genoemde medewerker in overweging ter-wille van een objectieve voorlichting ook eens citaten te bezigen van Neder landers met een minder pessimisti sche instelling resp. uit kranten of periodieken met een andere visie, dus als regel van een andere signatuur (hetwelk op zich niet verwerkelijk is in een gezonde democratie). Helaas heeft de heer Rotteveel de strekking van mijn betoog niet kunnen of wil- nen begrijpen, hetgeen blijtat uit zijn reactie hierop in het nummer van donderdag 13 juni onder hét hoofd: „Gevaar werkeloosheid" met als on dertitel: „Pretentieus". Nu is in mijn brief het thema werk loosheid niet aan de orde gekomen. Erger is dat de heer Rotteveel mijn ingezonden stuk zeer onvoldoende heeft weergegeven met weglating van de belangrijkste zinnen en zinsneden, waardoor het verband in bet beltoog voüediHg werd verbroken. Volkomen raadselachtig is de aan mij toegeschreven suggestie „dat het die onheilsprofeten (en mij incluis) te doen is „om winst om de winst' Geen letter heb ik hierover op papier gezet. De bron voor deze onwelrie kendheid, die de heer Rotteveel mij toeschrijft, moet dus zeker elders, ge zocht worden. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat het niet zinnig is en alleen maar tot energieverspilling leidt, als op deze wijze de discussie zou worden voort gezet. Tot slot mag ik er op wijzen, dat in de afgelopen week publikaties en uit spraken te lezen en te horen waren, die alle getuigen van een „redelijk of gematigd optimisme". Het A.D. had zelfs op de voorpagina van 11 juni als kop: Europa vat moed. Optimisti sche sfeer heerst alom na de oliecri sis en op 13 juni: Haven Rotterdam bloeit op. Vele ondernemingen komen voor de dag met gunstige cijfers en progno ses en ook de heer Zijlstra, voor wie ook ik grote achting koester, kwam in de jaarvergadering van de Bank Gaarne zou ik willen reageren op bet stuk in uw blad van 20 juni met de uitlatingen van mevrouw M. Boot- Van Leeuwen, gemeente-imker van Alphen aan den Rijn, over de „ge mene en steeklusfcige bijen", die van de opgespoten gebieden in RidderveüÜ komen. Als enthousiast imker en voorzitter van de Vereniging ter be vordering van de bijeenteelt in Ne derland, afdeling Leiden, heb ik be hoefte mevrouw Boot van repliek te diieoen. U noemt zichzelf gemeente-imker, mevrouw Boot, en u vangt bijenzwer men eerst nadat u van top tot teen bent ingepakt en dus beschermd. Maar is het u niet bekend, dat zwermbijen niet steeklustig zijn? voor Internationale betalingen in Bazel tot de conclusie, dat de econo mische teruggang tot staan was ge bracht en dat de economie zelfs weer duidelijk tekenen geeft van opleving, gezien de volle en nog steeds voller wordende orderportefeuilles van het bedrijfsleven (citaat uit AD. van 13-6). Duideüijker kan het niet. M. v. d. STOEL, Wilgenlaan 1, Voorschoten. NASCHRIFT. Na zorgvuldige verge lijking van de oorspronkelijke tekst van heit eerste ingezonden stuk van de heer Van der Stoel met wat daar van in mijn artikel van 13 juni is opgenomen, blij kt Slechts één enkele passage achterwege te zijn gelaten, namelijk, dat „ergernis bij abonnees van uw neutrale blad zou voorko men kunnen worden, als deze mede werker voor zijn pennevruchten in het vervolg ook eens uit andere bron nen ging putten dan thans het ge val is". Maar reeds meermalen is hier aan de orde geweest, dat deze rubriek een tegenwicht probeert te verschaf fen tegen eenzijdigheden van andere kant. Dit is de heer Van der Stoel blijkbaar steeds ontgaan. Voor de rest laat ik het oordeel over wat hij in zijn eerste stuk schreef en mijn commentaar daarop gaarne aan de nauwlettende lezer over. C. J.R. Zélf word ik herhaaldelijk gevraagd zwermen weg te halen en ik kan u zeggen, dat ik dit op de gewone im- kersmanier doe, zonder handschoe nen, bijenkap of iets dergelijks. In dien u weer eens een tip krijgt om trent een bijenzwerm, neemt u dan de moeite mij te bellen, zodat ik u kan leren hoe imkers zoiets oplossen, U zegt. dat u er eigenlijk bent inge trapt. Ik geef u een goede raad: stop er direct mee. Terwijl elke afdeling van bijenhouders in Nederland zich alle mogelijk© moeite getroost de mensen ervan te overtuigen, dat bij - enihouden een enorme voüdoeninig geeft en beslist niet gevaarlijk is, slaat u met een dergelijk artikel alles de kop in. Uw armen zitten vod lit. tekens, zegt u. U moet dam toch wel ontstellend ruw met bijen omgaan, daar wij, imkers, deze littekens niet bezitten. Ik mag u er overigens op wijzen, dat overal in den lande cursussen worden gehouden voor beginners en gevor derden teneinde bijenhouders te Ie- ren. Mag ik u uitnodigen bij ons in Leiden vólgend jaar de beginners cursus te komen volgen? De kosten zijn f 25, doch ik beschouw u als mijn gast en u betaalt derhalve niets. U heeft eraan gedacht de hele boel weg te doen. Zéér verstandig Wij ko_ men alles gratis hij u afhalen en ne- .men dan eventueel uw oude haard ook nog mee. Tenslotte nog deze opmerking. Als er zich in Alphen of omgeving een bij enzwerm bevindt, laat men dan con tact opnemen mat onderstaand adres. Ik ben dan binnen een half uur ter plaatse en zal dan bewijzen, dat het vangen van een zwerm bijen voor een imker een zeer prettige en onge vaarlijke bezigheid is. U veel succes toewensend en u ver zoekend iets meer aan de bevor dering der bijeenteelt t© doen, te ken ik, W. HULSHOFF, voorzitter afd. Leiden, Hafkensoheidtlaan 17, De Zük, post Hillegom, telefoon 02520-17ai2.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11