LEIDSCH DAGBLAD Nixon nu in Moskou Sinas vandaag Filmsterren voor miljoenen geflest NA NAVO-TOP HES gzgsT LEIDSCH DAGBLAD Oranje favoriet bij bookmakers "Aardgas in 2000 uitgeput Slagers en melkhandel zijn boos op Lubbers „Tracé Schiphollijn nog niet vastgelegd DONDERDAG 27 JUNI 1974 OPGERICHT I MAART I860 34357 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MOSKOU (AP) President Nixon is vanmiddag in Mos kou aangekomen voor zijn derde topoverleg met de Rus sische leiders. Nixon's vliegtuig landde op het Vnoekowo vliegveld in Moskou waar de erewacht voor de Amerikaan se president en zijn vrouw gereed stond. Naar wordt ver wacht zal hij kort na zijn aankomst in het Kremlin bespre kingen beginnen met partijleider Leonid Brezjnew. De be sprekingen vloeien voort uit de besprekingen die in mei 1972 in Moskou tussen Nixon en de Russische leiders wer den gevoerd met het doel om een sfeer van ontspanning te creeren. Op de NAVO-bijeenkomst in Brus- 6e" heeft president Nixon gezegd, dat hli de sterkte van de Amerikaanse troepen in Europa op het huidige peil zal handhaven en de belangen van West-Europa niet zal opofferen om de ontspanning te bevorderen. Het belangrijkste punt op het top overleg in Moskou vormen de bespre kingen over de wederzijds verminde ring van vjapens en de verdere be perking van offensieve kernwapens. Onderzoek glastuinbouw DEN HAAG Het Gandbouw Economisch Instituut gaat een on derzoek instellen naar de arbeidsbe- hoefte in de Zuidhollandse glastuin bouw. De achtergrond hiervan is, dat de animo om in de tuinbouw te werken vrij klein is. Bij die onder zoek worden werkgevers, werkne mers, en mensen die de tuinbouw hebben verlaten ondervraagd. Aan de laatste groep zal onder meer wor den gevraagd wat de motieven zijn geweest om de glastuinbouw te ver laten. De eerste resultaten kunnen begin volgend Jaar worden verwacht. Het wordt mogelijk geacht dat over de beperking van de ondergrondse kernproeven een akkoord zal worden bereikt. Het vliegtuig steeg uit Brussel op te 10.09 in bewolkt weer. Tot het ge zelschap dat Nixon uitgeleide deed behoorden ook premier Leo Tinde- mans, oud-minister van Buitenland se Zaken Renaat van Elslande en drie Amerikaanse ambassadeurs in Brussel. Koning Boudewijn was eerder op het vliegveld dan president Nixon. Hij sprak korte tijd met minister van Buitenlandse Zaken Henry Kis singer. Het vertrek was een half uur uitgesteld, maar niet iedereen was daarvan op de hoogte. Zie ook pagina 9: Kremlin voor ziet val van Nixon. Triunan noemde Richard Nixon „gluiperig" NEW YORK (UPI> Propagan disten van de Amerikaanse Demo cratische Partij hebben naar ge luidsbanden geluisterd. Niet die uit het Witte Huis van Richard Nixon, maar uit het arohief van wijlen Herry S. Truman. Op de bandjes noemt Truman Richard Nixon „een verrader van de Verenigde Staten", omdat „Nixon 'n gluiperige. .verdomde leugenaar is en het volk het weet. Ik kan er niet bi. dat hij in 1960 zo dicht bij het presidentschap kwam". Tiller schrijft dat Truman groot ge:oof in de grondwet had, haar las en haar hoogschatte. Harry Tru man werd eens gevraagd of Dick Nixon ooit de grondwet ter hand nam. Het antwoord van Truman was: „Ik betwijfel het, maar als ie het heeft gedaan heeft ie er niks van begrepen". Veel bewolking Veel bewolkinj MtselUk regen, morgen in liet noorden van net ook opklaringen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. ke tot matige wind uit uiteenlo- richt ingen. Miniinuintempera- oinstreeks 10 graden. Maxima 4 graden op de Wadden tot 19 ii in het zuiden van het land. (Opgemaakt te 11.15 uur) Libanon wijst steun Egypte af TEL AVTV (DPA) De Israëlische chef van de generale staf, Mordechai Goer, heeft vandaag tegen de pers in Tel Aviv verklaard, dat Libanese instemming met het Egyptische aan bod tot militaire hulp tegen Israël Libanon "tot een slagveld" zou kun nen maken. Uit Beiroet is inmiddels vernomen dat de Libanese regering het aanbod van Egypte tot steun van de luchtmacht heeft afgewezen. Volgens Beiroet zou aanvaarding van het Egyptische aanlbod het land verder in militaire botsingen betrek ken. Volgens welingelichte kringen in Saïda, Zuid-Libanon worden de Li banese dorpen Chouaja en Chebaa in het zuid-oosten van het land sedert 11.00 uur onze tijd door zware Is raëlische artillerie beschoten. Dezelf de sectoren werden enkele uren te voren gedurende een kwartier gebom bardeerd. Ter kennismaking 4 weken veer de halve prijs. Ik word abonnee per 12 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mfj 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnr naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. De Oranjefeesten in West- Duitsland duren onverminderd voort. Nederland maakt werve lende voetbaldemonstraties van de wedstrijden tijdens het wereld kampioenschap.. Nu weer werden de Argentijnen voorbij geraasd op een manier die de kenners ver rukte. De vaderlandse elf, ander maal uitbundig gesteund door het 35.000 man tellende legioen, dat zelfs onder barre weersomstan- iigheden niet van ophouden weet, lijkt als een sneltrein naar Tünchen te daveren. "Als we nu de finale niet ha- en, halen we 'm nooit meer", rerwoordde Arie Haan het opti- Westduitsers aan hartaanvallen, die zij krijgen tijdens het kijken naar voetbalwedstrijden op de te levisie. Een Westberlijns medisch instituut heeft een computerbe drijf een studie laten maken tij dens de wedstrijd Oost-Duits- land tegen West-Duitsland van zaterdag. Voor deze studie werden de proefpersonen op een aantal elek trische apparaten aangesloten om hun reacties te meten als zij za ten, aten, dronken en naar de beeldbuis keken. Volgens een woordvoerder steeg de bloeddruk in sommige gevallen tot boven de 200. De hartslag liep op, terwijl de bal de doelmond misme dat ook onder de spelers naderde of wanneer strafschop- leeft. Hij werd bijgevallen door pen genomen moesten worden. de hulpeloze Argentijnse trainer Vladisla Cap, die onvoorwaarde- bet drinken lijk capituleerde. "Die Hollanders bijzonder va zullen de Wereld Cup wel win nen". sprak de man, als spreek buis van alle voetbalminnende Een sportarts verklaarde, dat in alcohol en in het bier de spanningen op het hart vergroot omdat de ge bruikers er hongerig van worden terwijl hun bloedsomloop door de De regen deerde Oranje en de supporters sen wilden van geen schuilen weten tk de fotografen en de cdmeramen- naties. Nederland is nu toch wel zittende houding al bemoeilijkt heel erg favoriet. De Argentijnse wordt. David Cassidy Prof. Kommandeur: Liza Minelli en David Cassidy NEW YORK (AP) De filmsterren Liza Minelli en Walter Matthau en de zangers Andy Williams en David Cassidy zijn volgens de Amerikaanse Wall Street Journal het slachtoffer gewprden van een miljoenenzwendel. Ook bekende persoon lijkheden uit andere takken van de show-business en de grote Amerikaanse zakenwereld zijn duizenden guldens kwijtgeraakt aan een firma, die beweerde belangrijke olieboringen te kun nen uitvoeren en die beleggers met dit soort mooie verhalen in totaal 300 miljoen gulden afhandig moet hebben gemaakt. pers heeft niets dam lof (..ze maakten vier doelpunten, het hadden er wel tien kunnen zijn"), de Engelse bookmakers hebben Oranje nu ook op de eerste plaats staan. Notering: zes tegen vier. Michels heeft nog slechts één probleem: "Hoe zorg ik er voor dat mijn spelers zichzelf niet te veel als de grote favorieten gaan beschouwen." PAGINA'S 13—17 Jaarlijks sterven gemiddeld 20 Deze arts stelde voor tijdens het kijken minder te eten en te drin ken, zo nu en dan eens enkele diepe kniebuigingen te maken en in de rust even te gaan wande len. Bovendien stelt deze arts voor tijdens de wedstrijden de ra men open te houden. Nieuwe injectie voor Spirit oi St. Louis 1 PAGINA 5 Levensgenieter stak prostituee dood om f 300 PAGINA 7 Terroristen gaan vaak vrijuit PAGINA 9 De SEC spreekt ,Ponzi-af. Wall Street Journal is de zwendel fau"e"- schrijft de Wallstreet Jour- wellicht de grootste uit de geschie- nal- Charles Ponzi is de man die in denis en half Hollywood ligt dan ook de Jaren 1919—1920 meer dan 30 mil- in tranen. J°en gulden los kreeg van beleggers. Zijn methode was dat hij zijn eer- Andy Williams had anderhalf mil- ste leggers betaalde met geld van joen gulden in de zaak geïnvesteerd, latere beleggers. David Cassidy 900.000, de. entertai- ner Jack Benny ook 900.000, de ac teur Walter Matthau 600.000, de ac- CINZANO rood of wit. Géén 4.95 Bij on» 3.95 Literfles KLERKS jonge dubbele GRAANJENEVER Extra zacht. Géén 1055 NU 9.95 Scotch WHISKY White Horse of White Label Géén 14.95 BIJ ONS 10.95 FRANSE COGNAC Napoléon. Adviesprijs 16.95 BIJ ONS 9.95 SLIJTERIJ - WIJNHANDEL KLERKS Kennedylaan 7, telef. 63123 Bevrijdingsplein 19, teL 33561 Leiden Z.W. GRONINGEN Rond de eeuwwis- seling zullen de huidige aardgasre- t7iCe Li^"Mneür693m'd^'vMrz'!ti volledig zijn uitgeput. Bij on veranderd gebruik kan de consump tie tussen 1980 en 1990 een absolute piek bereiken. Na 1990 zullen de re serves langzaam opraken. Dit is de sombere conclusie van prof. J. Kommandeur en drs. B. de Vries, beiden verbonden de First National City Bank Walter B. Wrinston 630.000 gulden. De firma waar het om gaat is Ho me-Stake Productions Co. uit Tulsa de Amerikaanse staat Oklahoma. vrije studierichting van de rijksuni versiteit in Groningen, in een studie over de reserves en de consumptie van het Westeuropese aardgas. In een uitvoerig rapport bepleiten zij een afremmen van de ongebrei delde groei met 4 procent per Jaar en het uitstrijken van de consump tie over een groot aantal jaren. In die tijd kunnen nieuwe energiebron nen worden aangewend. De dreigen de situatie kan mogelijk worden ver zacht door importen. Deze zullen ech ter van beperkte omvang zijn en West-Europa sterker afhankelijk maken van het buitenland. Zelfs wanneer een dozijn nieuwe gasvelden, elk ter grootte van het Groninger veld de grootste gas bel ter wereld wordt gevonden, kan bij de huidige consumptiege woontes het moment van uitputting slechts negen jaar worden uitge steld. Het verbruik van 129 miljard m3 in 1972 zal daarom hooguit tot 285 m3 per Jaar mogen stijgen. Nieuwe industrieën zouden dan niet op het aardgasnet mogen worden aangesloten. de Woordvoerders enkele grote bedrijven met directeuren die bij de zaak betrokken zijn hebben verklaard dat hte ging om persoonlijke beleg gingen waar hun bedrijven geen aan deel in hadden. Home-Stake Produc- Minister Westerterp: DEN HAAG Het tracé van Schipholspoorlijn tussen Schiphol We knijpen je oren van je hoofd ROTTERDAM "Als je de kluis niet openmaakt, knijpen we met deze combinatietang je oren van Jè hoofd" beet van nacht een overvaller de 26-Jari- ge Bert Sigmond uit Ridderkerk toe. Dit dreigement en de pisto len waarmee een tweede man hem in zijn rug porde, deden de waterklerk besluiten de brand kast in het kantoor van scheep vaartbedrijf Van Ommeren aan de Westerlaan in Rotterdam te openen. Nadat de in totaal drie over vallers de kluis hadden geplun derd zij moeten vele tiendui zenden guldens hebben meege nomen namen zij de benen. Hun slachtoffers, Bert, zijn 24- Jarige collega Willem Plokker. en de 51-jarige nachtportier C. van der Kraan, lieten zij aan benen geboeid ach- Leiden is nog niet definitief vastge- belanghebbenden in de gelegenheid rvoo worden gesteld hun bezwaren ken baar te maken. steld. Daarom zullen voorlopig alleen werken worden uitgevoerd in die ge bieden waar geen moeilijkheden zijn DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Zaken) ligt over hoop met de slagers en de melkhan del. De slagers zijn woedend over de beslissing van Lubbers dat voor hen de prijsmaatregel voorlopig nog van kracht blijft. Volgens de slagers, zo bleek op een vergadering van het bedrijfschap vopr het slagersbedrijf, zijn de verlaagde prijzen voor slachtvee doorgegeven in de consu- De eerste werkzaamheden aan de mentenprijzen. Boos zijn de slagers sturen van Zuid-Holland gevraagd hoorzittingen te organiseren, gerezen. Dat heeft minister Wester- Sohiphollijn zijn op het ogenblik al ook op het Consumenten Contact, in volle gang. Het betreft de bouw van de tunnel op Schiphol. Het tra ject Schiphol—Amsterdam (Minerva- laan) zal het eerst in gebruik worden genomen: Schiphol Leiden Den De bewindsman zei te verwachten, Haag volgt in 1981. terp (Verkeer en Waterstaat) middag meegedeeld aan de. tweede- kamercommissie voor Verkeer er Waterstaat. handen i ter. Ploegen van twee rechercheurs waren vanmorgen en vanmiddag nog druk bezig allerlei tips te onderzoeken. De slachtoffers hebben een weinig bruikbaar signalement van hun overval lers kunnen opgeven, omdat er één vermomd was. terwijl de an dere twee een bivakmuts over hun gezicht hadden getrokken. dat de Nederlandse Spoorwegen op zeer korte termijn een concessie aanvraag zullen indienen, waarin de loop van het tracé precies is aange geven. De loop van de Schiphollijn wordt volgens de minister pas defi nitief vastgelegd na ontvangst van de adviezen van provincie, gemeenten en andere instanties. Omdat op bepaalde punten bezwa ren tegen het tracé zijn onder meer in Sassenherm en Warmond heeft de minister de provinciale be- vruchtenlimonade literfles ONTSNAPTE GEPAKT IN AMSTERDAM AMSTERDAM Eén van de zes mannen die na een massale ont snapping gistermorgen uit de straf inrichting Esserheem bij Veenhui- zen nog op vrije voeten waren, is gisteravond in Amsterdam aange houden. De politie verwacht nog en- kele anderen van het zestal in de niet gemakkelijk zijn om dat hoofdstad te kunnen opsporen, dat onlangs heeft verklaard dat de huisvrouwen weinig of niets van la gere vleesprijzen merkt. Het produktschap van zuivel be sloot de minimumprijs voor verpak te volle melk met drie cent te ver hogen tot 77 cent. Deze beslissing druist in tegen het beleid van Lub bers die had laten weten slechts goedkeuring te zullen gaven voor een verhoging tot 76 cent. Tijdens een heftige discussie wer den harde noten gekraakt over de bescheiden rol, die het produktschap mag spelen bij het totstandkomen van de melkprijzen. Produktschaps- voqrzitter ir. B. van Dam sprak over een „chaos in melkprijsaangelegen heden". Verder zei hij dat de minister al leen zijn goedkeuring aan het be sluit kan onthouden als het in strijd is met de wet of het algemeen be lang. Volgens ir. Van Dam zal- het tonen. HllHllHIcIlh-i MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 mj Lange Gracht slaan de City-Ring). Tel 01710-21645' bij moten De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1