Samenwerking beperkt tot zes gemeenten Leidse universiteit steunt Vietnamees ziekenhuis Marietje, de 50.000ste ffNSDAG 25 JUNI 1974 Alsof er niets is gebeurd Leidse raad achter gewestregeling Qdl- Aigtte wethouder van Economische Zaken, J. Hjten, was er niet gisteravond. KenJïij was er ook twee weken geleden niet en zal ook vanavond niet in de raad aanwezig zijn. De wethouder van Economische Zaken rust uit van zijn in- 30-6Panningen. Hij is met vakantie. En het is natuurlijk geheel aan het toe- ral te wijten, dat de wethouder van Economische Zaken woensdag pas te- tks-rugkeert. Als de raad niet meer vergadert. Gerustgesteld zal hij dan achter vïïfcin bureau ten stadhuize kunnen plaatsnemen. Want in zijn afwezigheid neeft de raad de voorstellen om de exploitatie van zowel de Stadsgehoorzaal "cordis de restauratieruimte van de Groenoordhal opnieuw in handen te geven ran de heer Isaac Milikan, tamelijk moeiteloos aanvaard. Er was er maar §én tegen: Amptmeijer van de PSP. De beide agendapunten, die van de em-yergadering van twee weken geleden waren blijven overstaan, moesten persé ^gisteravond behandeld worden, omdat de plaatsvervanger van de wethou der van Economische Zaken, mevrouw Den Haan-Groen hedenavond ver- 1 hinderd is. En de volgende raad is pas in augustus. Een dynamische vakan tieplanning. het was op een bonte middag in de maand augustus van het Jaar 1973, dat de wethouder van Economische Zaken toch eVen danig het vuur aan de bc kchenen werd gelegd in een vergadering van de raadscommissie voor bedrij- uurven. Amptmeijer was boos en drong er op aan dat eerdergenoemde wethou- en de raad zich tijdig zouden bezinnen of het wel gewenst was nieuwe met de heer Milikan aan te gaan. Ook Zunderman (DS'70) en Van Aken (PvdA) spraken bij die gelegenheid krachtige woor- De wethouder moest maar met alternatieven komen. En de heren Van Zunderman en Stroink (KVP) vormden gedrieën een werkcommissie, wel eens voor een onderzoek zou zorgen. Sindsdien is er veel gebeurd. De activiteiten van de werkgroep richtten zich >p een andere persoonT. C. Daey Ouwens, directeur van de Groenoordhal, waar Milikan vuur is en omgekeerd. Hij werd eerst „vrijwillig" met gestuurd en vervolgens geschorst. Maanden later is de buitenwacht "nog altijd niet officeeï geïnformeerd omtrent de redenen daarvan. Het on- ee-perzoek naar het „intern en extern functioneren van de directeur van de Groenoordhal" duurt voort. Dat het hierbij om een uit belastinggelden be roept aaide kracht gaat, noopt kennelijk niet tot enige voorlichting. Het is slecht honden slaan, zonder stok. LEIDEN Met alleen de stemmen van de tweemansfractie van de CPN en Amptmeijer (PSP) tegen heeft de gemeenteraad van Leiden gisteravond de ontwerp-regefllmg voor een gewest Leiden aanvaard. Dit in navolging van de raden van Leiderdorp, Voorscho ten, Zoeterwoude, Sassenheim en Warmond. Vijf gemeenten hebben de gewestregeling niet geaccepteerdKatwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Oegstgeest en Wassenaar. iks-De heer Milikan bleer intussen geheel buiten schot, ondanks die ferme com- «nissievergadering. Amptmeijer bromde wel eens wat, maar de heer Lijten zette een in de loop van deze raadsperiode stevig gewortelde traditie voort: de dat de 5 gemeenten zich am>hij was dan eens fysiek, dan weer psychisch niet thuis. En toen prijkten de begin af Voorstellen tot de exploitatie-overeenkomsten op de raadsagenda zonder al ternatieven. De wethouder van de Economische Zaken was er. nauwkeurig getimed, niet. Amptmeijer zei er dit van: „Alle bezwaren die ik heb tegen l»s_het functioneren van Milikan kunnen nu door tijdgebrek niet meer naar ^ei-voren worden gebracht. De hele zaak is gesaboteerd door de wethouder tot ^a_het moment, waarop hij met vakantie ging. Ik vind het een schande". Op het afhaken van deze laatste vijf Leiden kan kiezen i had de raad veel kritiek. Van Aken, porteerd is voor eei fractievoorzitter van de PvdA, stel- beide. Van Aken ei n het meest ge- combinatie van Driessen dron- len geweest, dat ze nee ^>uden zeg gen". Hij vond het teleurstellerid, dat aantal raadsleden van de vijf i het gen er verder sterk op aan, dat Lei- gemeenten in de gewestraad Ja heb- tegen gewestelijke dat het initiatief zal nemen om met ben gezegd tegen de ontwerp-rege- samenwerking hebben opgesteld. "Ze de overgebleven vijf andere ge- Kng Hoewel in het definitieve ontwerp leiden ,r_ gementen op de betreffende raadsver gadering van hun gemeente het te gengestelde. Overigens was Vis met bij de afgevallen de raad van mening, dat er weinig te dringen of andere keuze was dan deze regeling 385. ss.De PSP'er oogste weinig waardering met zijn woorden. Van de leden van totpovengenoemde werkcommissie zweeg Zunderman, verweet Van Aken hem tiat hij twee geheime vergaderingen over de „zaak-Milikan" niet had bijge woond en meende Stroink dat de heer Amptmeijer kennelijk weer een mo ment beleefde, waarvan hij vond dat hij boos moest zijn. „Wat zijn nu ei genlijk zijn bezwaren tegen Milikan", vroeg hij zich af. Amptmeijer deed er het zwijgen toe. Moet dan maar van deze plaats verwezen worden naar bre- glaswerk of zich gediscrimineerd voelende rijksgenoten? Enige bijval 88.kreeg hij slechts uit onverwachte hoek: mejuffrouw Kappeyne van de Cop- (WD) viel weliswaar niet haar partijgenoot Milikan af, '"a'wel vraagtekens bij het werk van de commissie van Van Aken, Stroink. 'd,*Maar de wethouder van Economische Zaken behoefde zich niet te verdedi gen. Wat zou hij er trouwens van terecht gebracht hebben? Hij genoot van zijn rust. In de wetenschap dat een ruime meerderheid van de raad nog altijd vertrouwen in hem heeft. Hij is de afgelopen vier Jaar niet bestookt aan met moties van wantrouwen. Die werden gereserveerd voor doordrammers, red. Gedachtig aan het feit, dat Je een lek niet moet stoppen, als Je als grootste oppositiepartij de kans hebt om in troebel water te roeren. ning gehouden, hebben ze het toch menwerking, zodanig dat wel bereid zijn tot eenvoudige sa- te aanvaarden, omdat het enige al- i ge- ternatief, opgenomen worden in i laten afweten". Driessen (KVP constateerde in dit verband dat door de gemeenten Rijnsburg, Val kenburg overleg eensluidende argumentatie om de ge westregeling af te wijzen. Elzenga (WD) stelde, dat de vijf zonder meer "anti-gewest" zijn en me- Geelkerken (prot. chr.) meen- Oegstgeest kennelijk hij bovendien dacht gepleegd, gezien de in de richting Alphen. Teleurstellend zamenlijk maatschappelijk ontwik- stadsgewest Den Haag, algemeen, kelingsplan voor. de regio tot stand wordt afgewezen. Tegen het voorstel kan komen. Driessen zei voorts, dat keerden zich alleen de CPN (die te- uitbreiding gen gewestvorming is) en Ampt- de, dat ze eenvoudig geen zin hebben de raad Burgemeester Vis ging op die laat ste opmerking niet in, maar was het wel grotendeels eens met wat er in in Leiden, dat er sprake is "latente angst voor de grote ge meente Leiden". Begrip was er wel gin af Wasseaar, dat moeilijk tussen opgesteld. Al vond hij niet, zoals Van Aken, dat de vijf afvallers zich van het be- negatief zouden hebben "Alleen van Katwijk i gewest Den Haag of een gewest Oegstgeest is het steeds te voorspel- meijer, die het voorstel op 'n aantal punten zo onbevredigend vond, dat hij liever in een democratisch stads gewest Den Haag zou willen plaats nemen dan in een ondemocratisch gewest Leiden. Vis zegde Van Aken tot slot nog toe dat hij overleg zal plegen met het dagelijks bestuur van het gewest hij is daar voor zitter van om te beslissen wat er nu met de huidige gewestraad moet gebeuren. Over intern en extern functionerëïi gespróken. JOHN KROON Deze week Kijk in de etalage van Foto Vinder Horst Doezastraat 22-24 Fotiek: Vijf Meiplein 9 Studio: Diamantplein 5 In politiek "vaarwater Het besluit van de Leidse univer siteitsraad om voor het gynae- cologie-project in Vietnam f84.500 beschikbaar te stellen, kan verstrekkende gevolgen hebben als het aankomt op de ief besteding ."HTot dusver hebben elke beleids- la0i uitspraak en elk precedent ont- broken als het ging om de vraag of dergelijke uitgaven eigenlijk wel thuishoren op een universi- taire begroting. En het is dan ook niet helemaal onbegrype- lijk dat dan bij een college van bestuur dat de besluiten van de universiteitsraad moet uitvoe rt! ren. de twijfel gaat overheersen. Leiden is het een publiek ge- heim dat het college van be- stuur op dit punt verdeeld is. Aan de ene kant bestaat er de tn-| neiging om toch maar tot be- jot steding over te gaan, terwijl lenj aan de andere kant de fiets adj voor Den Haag al klaar staat rs-l om een adviesje te halen, ok(Mocht er binnen het college geen :o- overeenstemming worden be- alJ reikt, dan is het niet denkbeel- n-i dig dat de subsidie-verlening «-I voor het gynaecologie-project in een politiek vaarwater te- recht komt. Dat dit de uitvoering van het pro ject zou vertragen ligt voor de hand. En dat dit betreurens waardig zou zijn ook. Tenslotte is er rond de hulpverlening aan Vietnam al meer dan genoeg politiek kruit verschoten. WIM WIRTZ Andere bezoek tijd Diaconessen- huis in Leiden LEIDEN Het Diaconessenhuis komt terug van het late patiënten bezoekuur in de middag. Met in gang van 1 Juli is het middagbezoek uur van kwart vóór twee tot half drie. Het avondbezoekuur duurt van half zeven tot half acht. Ouders kun nen hun kinderen bezoeken van twee tot zeven uur, overige familieleden kunnen alleen op zondag van twee tot drie terecht op de kinderafdeling. Frans bezoek De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean Sau- vagnergues, zal in de herfst een be zoek aan Israël brengen. Het is voor het eerst dat een Franse minister een reis naar Israël maakt. Verwacht wordt dat premier All on van Israël voor het eind van het jaar Frankrijk zal bezoeken.' LEIDEN In alle vroegte werd Ma- rietJe-3 vanochtend in Harmeien in de veewagen gehesen en naar Leiden gebracht. De reis verliep voorspoedig en veehandelaar Massop had samen met de drijver Den Besten goede ver wachtingen voor de dag van heden. Mooi op tijd kwamen ze aan in Leiden en konden meteen door naar de Groenoordhal, naar de veemarkt. den ze: "gefeliciteerd meid". Het duurde tot zeven uur voordat de belangrijke mensen het kantoortje uitkwamen met een lint, een rozet, een liter Jenever, een envelop met inhuod, een fruitmand en een klein tafeltje. Want daar moest het alle maal op staan. Waarnemend directeur André de Jong zette de zaakjes op het formica, wordt op de rug van Marle gelegd, de rozet aan het halstouw vastge prikt. Het beest wordt er niet mooier op. Bescheiden en onmogelijk op gedirkt staat ze met de kop naar be neden. Je hoort haar denken: "Ook nog op de foto? Moet dat nou?" Jan Holvast probeert haar toch goed te „vangen" en gaat bijna onderuit als hij in de smurrie stapt. Marietje Het vee werd uitgeladen en geregis treerd. Toen bleek plotseling (voor Mas sop en Den Besten) dat MarietJe-3 het 50.000ste rund was, dit jaar. Een heugelijk feit en een record. Hoera en hulde. Marie snapte er niets van en dat zou later nog erger worden: ze zou er zich geen snars meer van herinneren. En omdat MarietJe-3 het feestvar ken was, werd ze even alleen gezet. Collega-runderen liepen, al dan niet gedwongen, loeiend voorbij, als zei natuurlijk precies in het "straatje" dat de koeien moeten doorwandelen om de hal te betreden. Maar het ging allemaal goed. Ook toen een veehandelaar plotse ling de fuitmand meenam, omdat hij er zin in had. Verontwaardigde colle ga's probeerden hem tot andere ge dachten te brengen, maar de man ging met de in cellofaan bijeen ge bundelde bananen en ananassen aan de haal. Niet voor lang. Dan het grote moment: Het lint lijkt op een pas geschoren dwergpoe- deltje met een kwastje aan de staart. Ze voelt zich ook zo. Ellendig hoor. Wel, en daar komen de geschenken. De cheque namens de directie voor de eigenaar, de fles Jenever voor de drijver. Een hand van André de Jong, een hand van de voorzitter van de Zuidhollandse bond van vee- en varkenshandelaren en de envelop met geheime inhoud. Ook nog ap plaus en commentaar van veehande laren, die staan te kijken. Applaus, omdat het moet en com- „Het strafrecht snijdt als recht in eigen vlees". Een paradox, die intensieve bestudering verdient. Rechtsregels hebben immers de karaktertrek naar harmoniëring, naar het voor kómen en tenietdoen van onrechtvaardige verhoudingen te streven. Maar het strafrecht springt daar tussenuit, doordat het degenen, die ermee in aanraking komen, opzettelijk kwetst. Niets meer of minder dan het bestaansrecht van strafrecht is door de eeuwen heen dan ook aan de orde geweest, wat in nog sterker mate geldt voor doelstellingen en straftoemeting. Zo stelde strafrechtsfilosoof L. Polak in 1922 bijvoorbeeld dat "het strafrecht het ongelukkigste deel van het recht (is). Want het heeft tot dusver zelf niet geweten waarom het recht is, en vergeefs geprobeerd te bewijzen d&t het recht is". Bestaansrecht, doelstellingen en straftoemeting; de theorieën die over deze fundamentele vragen zijn en nog worden ontwikkeld krij gen ook aan de juridische faculteiten een nog steeds sterker wor dend accent een feit overigens dat vele daarop niet verdachte Leidse examinandi onlangs nog tot hun schade hebben ervaren. Deze opmerking naar aanleiding van een ongeval met dodelijke af loop, dat gisteren voor kantonrechter mr. Van Dijke kwam. Ver dachte had „schuld" (overigens ook een begrip waarover boekdelen zijn geschreven) aan hèt ongeval, en moest zich nu verantwoorden. Officier en kantonrechter benaderden de zaak echter geheel ver schillend; ik kom hier later nog op terug. Hoe rechtvaardigen straf rechtgeleerden nu het opleggen van straf? Heel in het kort kan men de volgende opvattingen onderscheiden: 1. straf als vergelding. Sommigen (Kant, Hegél) menen zelfs dat een zodanige straf de zonde wegwast, 2. Straf om herhaling te voorkomen. Herhaling, zowel van anderen (generale preventie, zegt de Jurist) als van verdachte zelf (speciale preventie). Hieronder valt natuurlijk ook het motief dat iemand, die in de gevangenis zit, in die tijd geen kwaad kan doen (het be veiligingsmotief) 3. Straf, die door de vergelding gerechtvaardigd wordt, maar die tote doel heeft herhaling te voorkomen. Een theorie die, niet zo verwonderlijk bekend staat de „verenigingstheorie". Binnen deze lijnen woekert dan nog een wildgroei can eigen opvat tingen en modificaties. Opvallend is wel dat grondslag en doel van straf (recht) veelal in eikaars verlengde liggen. LEIDSE KANTONRECHTER Over de straffen zelf lijken de opvattingen zich steeds meer te ver enigen, wat mede aan moderne onderzoeksmethoden te danken is. Steeds meer juristen en politici ontwikkelen namelijk een (gezonde) afkeer van de korte gevangenisstraf, omdat geen van bovengenoem de doelstellingen daarmee blijkt te worden gediend: geldboete is in het algemeen meer op zijn plaats. Slechts voor zware delicten is, volgens deze redenering, gevangenisstraf gepast; het motief is hier echter niet zozeer preventie als wel beveiliging. Hoe benaderde de officier nu het aanhangige geval? Mevrouw Van Schaik ging ervan uit dat verdachte door zijn geweten al genoeg werd gestraft, en vorderde slechts een lage geldboete (vergelding, geënt op een schoonwasmotief) De kantonrechter koos een andere benadering: hij maakte ver dachte bij herhaling zware verwijten, en legde de (veel hogere) maximumstraf op, onder de toevoeging dat deze wat hem betrof nog te licht was. Na afloop van de zitting voegde hij hier nog aan toe dat hij hier niet de morele verwijtbaarheid, maar de Juridische schuld op het oog had. Het strafrecht is juist zo overduidelijk maatschappelijk gericht, dat het onmogelijk is met ontkoppelde Ju- ridisch-technische begrippen te werken. Zoals trouwens ook de af standelijke benadering van de officier mij meer aansprak dan het ingaan van de kantonrechter, die echter zijn overtuiging in prak tijk bracht. Tot slot een illustratie van de ijzeren consequentie van Kants ver geldingstheorie. „Als het zeker was dat morgen de wereld zou ver gaan, dan zou vandaag de laatste moordenaar moeten worden op gehangen", schreef de grote filosoof. Dat hem dit standpunt uit be zorgdheid over het zieleheil van de moordenaar werd ingegeven, is een gedachte die niet in ieders brein zal opkomen. FLORIS BAKELS De raad besloot verder LEIDEN - De raad heeft gister middag en gisteravond een groot aan tal besluiten genomen. Vanavond om half acht word de vergadering voort- gezet. Hier volgt een opsomming van d!e belangrijkste beslissingen: De heer F. X. M. M. Cremers werd benoemd: tot directeur van het Openbaar Slachthuis.. Hij was al ad junct-directeur. Een aantal stemmen werd blanco uitgebracht. Van Aken (PvdA) en Stroink (KVP) wilden zon der de persoon van Cremers ter d*:- cussie te stellen, meer duidelijkheid omtrent de topstructuur van het per soneel van het slachthuis. Wethoudf Den Haan-Groen vond echter, dat na een periode van twee jaar maar ein delijk eens een nieuwe directeur moest worden benoemd; een voorbereidingskrediet werd beschikbaar gesteld voor de bouw en aanleg van een nieuw open en over dekt zwembad De Zijl. De consequen ties van noodzakelijke verkeersvoor- zieningen zullen nog besproken wor den; De raad stemde er in principe mee in, dat het Leger des Heils in het Minnehuis een opvangcentrum voor daklozen zal realiseren. Een stuurgroep moet het beleid hiervoor vaststellen. Op initiatief van Duyva- stein (PvdA) werd vastgesteld, d:it mentaar omdat het hun rund niet is, want het concurrentiewezen gaat al vroeg op de dag spelen. Marie gaat, geheel ontdaan van al le versierselen en aandacht, gedwee aan het touw mee naar binnen. Het is per slot van rekening veemarkten daarvoor is ze vanochtend in alle vroegte in Harmeien in de auto ge stapt. Nog een feest En er was nog een feest te vieren. Ge durende veertien Jaar heeft de heer A. Geenjaar, die 83 is, op de markt controlewerkzaamheden verricht. An ders gezegd; veertien Jaar lang, twee ënvijftig weken achtereen 500 schapen per week tellen. Dat is ruw weg 364.000 schapen. De heer Geen jaar werd hiervoor gehonoreerd na tuurlijk. Met wakkere oogjes nam hij de hulde in ontvangst. PAUL WOLFSWINKEL B. en W. de structuur van deze stuurgroep in overleg met de com missie voor maatschappelijke aange legenheden nog zullen vaststellen; de door het college voorgestelde beleidslijn met betrekking tot het buitengewoon onderwijs werd aan vaard. Er werd bovendien aan toege voegd, döt het noodzakelijk is een schoolmaatschappelijk werkster aan te trekken; eervol ontslag werd verleend aan de heer C. P. J. Stotijn uit zijn be trekicing van geneesheer-directeur van Endegeest, voor welk psychia trisch ziekenhuis een aantal kredieten werden gevoteerd voor vernieuwing van de centrale verwarmingsinstalla tie van het kasteel, venieuwing van het gasdistributienet en voor ombouw van de centrale verwarmingsinstal latie van het meisjespaviljoen Voor geest en van het ontspanningsge bouw; de raad besloot tot het aangaan van een jumelage met Krefeld en Oxford; subsidie werd verleend voor de restauratie van de Hooglandse Kerk. Amptmeijer uitte de vrees, dat deze kertc wellicht hetzelfde lot zal onder gaan als de Pieterskerk, maar wet- houder Kret vertelde hem, dat de al gemene verwachting is, dat de Hoog landse Kerk voorlopig nog wel voor erediensten in gebruik zal blijven. De Hervormde Kerk heeft het voorne men om het kerkelijk bureau van de Pieterskerk te verplaatsen naar de Hooglandse Kerk; er werd een slotkrediet beschik baar gesteld voor het verkeers- en vevoersplan voor de Leidse agglome ratie. Leiderdorp en Oegstgeest deden dat al eerder. Voorschoten en Zoe terwoude voelen er niet veel voor. Wethouder Kret acht de kans om met deee gemeenten alsnog tot een schikking te komen vrijwel nihil en verwacht dat het college van Gede puteerde Staten ingeschakeld zal moeten worden om beide gemeenten alsnog te dwingen hun afspraken na te komen; de raad ging akkoord met h^t renovatieplan voor in totaal 74 wo ningen van de woningbouwvereniging De Eendracht in de Lombokstraat en omgeving; heel moeilijk maakte de raad het zich toen gesproken werd over een voorstel tot verhoging van de pre sentiegelden. Amendementen en voor stellen liepen tenslotte zo door elkaar heen, absolute tegenstrijdigheden ten spijt, dat het uiteindelijk resultaat is geworden, dat voorlopig alles bij het oude blijft LEIDEN De Leidse universi teitsraad heeft gisteravond unaniem besloten een startsubsidie van f 84.500 te verstrekken voor de af deling gynaecologie en obstetrie in 't toekomstige ziekenhuis Binh Vien Ha-Lan (Holland-zieenhuis) dat door het Medisch Comité Nederland- Vietnam gebouwd zal worden in de Vietnamese provincie Quang Tri. Voor de vrouwenkliniek van dit zie kenhuis werd enkele maanden gele den in Ledden en in Leiderdorp groot scheeps actie gevoerd, waarvan de [opbrengst inmiddels f 46.000 bedraagt. Naast het bedrag van f 84.500 be sloot de raad nog eens f 20.000 be- schibaar te stellen voor de reis- en verblijfkosten van 2 vertegenwoor digers uit Vietnam. Deze zullen twee a drie weken in Nederland doorbren gen om overleg te plegen over een samenwerkingsverband met de vrou wenkliniek van het Leidse Acade misch Ziekenhuis en de voorbereiding van het gehele gynaecologie-project (totale kosten: f 168.500). De startsubsidie van f 84.500, waar van f 30.000 bestemd is voor de aan schaf en het onderhoud van aanvuU lende leermiddelen, zal worden aan gevuld met de opbrengst van acties die «ijn gevoerd in Leiden/ Leider dorp en in Den Bosch. Van het totaal-bedrag (f 54.500 plus f 68.000 uit de acties) kunnen vier verloska mers en een praematurenafdeling (afdeling voor vroeggeboorten) wor den ingericht, terwijl er dan nog geld overblijft voor geneesmiddelen. Het staat overigens nog niet vast wanneer de voor het gynaecologie- project bestemde subsidie beschikbaar zal komen. Mr. Koppelaars, lid van het college van bestuur, maakte gis-* teravond duidelijk dat er grote twij fel bestaat over de vraag of de sub sidie die door de universiteitsraad werd verleend wel gerekend mag wor den tot de uitgaven voor onderwijs en enderzoek. Ook landelijk zo deelde mr. Koppelaars mee, is er wat dat betreft nog steeds geen beleidsuit spraak gedaan. .Het is op z'n minst onduidelijk wat er mag en kan" zo zei hij. Het betoog van mr. Koppelaars vormde een verlengstuk van het aan vankelijke voorstel van het college van bestuur, waarin het college werd gemachtigd in overleg met de werk groep Vietnam de nadere bestem ming van het bedrag van f 84.500 te bepalen. Op voorstel van de com missie Begroting en Planning werd dit geschrapt. Prot. Quispel, voorzitter van de destijds door de universiteitsraad in gestelde werkgroep Vietnam, Meld tijdens de beraadslagingen een warm pleidooi om de subsidie beschikbaar stellen en te besteden. Hij zei van mening te zijn dat de subsidie wel de gelijk kan worden gerekend tot de uitgaven voor onderwijs en onder zoek. Hij wees daarbij om. op het Academisch Statuut waarin gewezen wordt op het maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef binnen de universiteiten. Prof. Van Ha®, gynaecoloog in het Academisch Ziekenhuis en lid van de werkgroep, maakte de raad duide lijk dat er met het project haast moet worden gemaakt. Hij zei dat het al lemaal niet door dreigde te gaan als de raad geen besluit zou nemen. „We moeten geen rekening houden met twijfel" zei hij. De raad besloot overigens ook een bedrag van f 80.500 beschikbaar te stellen voor het zg. lage temperatu- renproject waarin de universiteieten van Lqiden en Amsterdam en de Technische H gescholen van Twente en Eindhoven samenwerken. Dit pro ject wordt opgezet in samenwerking met de universiteieten van Hanoi en heeft tot doel een laboratorium te bouwen voor lage temperaturen. Een dergelijk laboratorium is volgens de werkgroep Vietnam van groot belang voor de wederopbouw van het land.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3