„Verregaande aantasting Veluwe door recreatie" A n ti-a bortusrapport gaat nu op de plank Gereformeerden oorzaak vrijzinnige blokvorming? leerling-verkoopsters «jjmjiwi»'»» Beroepingsvverk Inspecteur Natuurmonumenten: LEIDSCH DAGBLAD BEZORGER OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN CENTRUM ALKMAAR DINSDAG 25 JUNI 1974 I Dl „Naarmate de gereformeerde synode minder open zou blaken te zyn voor een ondogmatisch geloofstype, naar die mate krijgt een vrijzinnige bundeling (helaas!, moet men uit oecumenisch gezichtspunt zeggen) temeer realiteit als een ook eigen organisatorisch geheel". Dit zei in Arnhem drs. W. K. Morée, voorzit ter van de commissie tot de zaken van de Remonstrantse Broeder schap, in zijn jaarrede op de alge mene vergadering. Hij had zojuist de noodzaak bespro ken van coördinatie en overleg bin nen de vrijzinnig-protestantse of ondogmatische stroming. In dit ver band wees hij op de problemen van de vrijzinnige hervormden, die lid willen blijven van de Hervormde Kerk en daardoor vaak heel wat minder wendbaar kunnen zijn dan anderen. In de gesprekken tussen de gerefor meerd© en de hervormde synode zijn die vrijzinnigen de „lastige af wezige", aldus drs. Morée. In die gesprekken moeten de nieren van de Hervormde Kerk beproefd wor den en de gereformeerde onderzoe ken of daar stenen des aanstoots in zitten". Daarop sprak hij de aan het begin geciteerde waarschuwende woorden, die men zo zou kunnen opvatten: lastigheid van de gereformeerden kan tot vrijzinnige blokvorming lei den. Binnen de „ondogmatische" samen werking vormen de remonstranten niet de sterkste schakel, vreesde de voorzitter. Wel zijn de jaarverslagen van de gemeenten en kringen nogal rozig en beluistert men eruit, hoe fijn het is om remonstrant te zijn. Maar „merken wij in onze gemeen ten iets van de polsslag van de tijd? Waar is nou die vooruitstre vendheid van de remonstrant, als we lezen van wat de hervormde en gereformeerde synodes zeggen over het racisme? Het is beter te zeggen dat wijzelf de zwakste schakel in de samenwerking zijn. Als we dan ook maar er aan gaan werken, haar te verstevigen in plaats van te doen alsof we nog altijd de wijsheid van vrijheid en verdraagzaamheid in pacht hebben". Het aandragen van een remon strantse bijdrage wordt volgens de voorzitter bemoeilijkt door het „bit ter feit, dat er niet gesproken kan worden over vele zaken van geloof, verstand en hart zonder tot hopelo ze polarisatie te vervallen." Toch hoopt de broederschap in het ko mende seizoen boven de polarisatie uit te komen met een harmoniemo del, door recht en onrecht te onder scheiden en onrecht en leugen niet te tolereren, ldus drs. Morée. Het anti-abortusrapport „Leven en laten leven" heeft in de hervormde synode deze week vrijwel geen geestdrift gewekt. De commissie die het samenstelde zal er wat schoon- heidsfouten uithalen en het in be korte en gestroomlijnde vorm in november ter beslissing opnieuw aan de synode voorleggen. Zeker is dat de negatieve visie op abortus provocatus en op de moderne mens en zijn maatschappij in het rapport niet gewijzigd zullen worden. De opstellers rekenen met de mogelijk heid dat de synode htm werkstuk al9nog verwerpt en hebben reeds afgesproken dat zij het dan onder eigen verantwoordelijkheid zullen publiceren. Het debat ter synode maakt de voorspelling niet gewaagd, dat het rapport terecht zal komen op de plank, waarop onbruikbare stukken worden opgeborgen (en soms ook wel bruikbare, maar niet haalbare). Naar onze taxatie is er voor het anti-abortusrapport geen meerder heid in de synode te vinden, ook niet na stroomlijning. Er heeft ondertussen in de me ningsvorming van de he vormde sy node wel een zwenking plaats ge had. Het oude abortusrapport dat in 1971 op de bovengemelde plank ■werd gelegd, had de zaak vooral be naderd uit de pastorale hoek: hoe treedt de kerkelijke ambtdrager ie mand tegemoet die abortus over weegt of heeft laten verrichten? Toen miste de synode een principië le uiteenzetting over de ethische kant van de kwestie: is abortus geoorloofd. Thans ligt die principiële uiteenzet ting op tafel en ze luidt (in over eenstemming met de opdracht aan de samenstellers): neen, abortus is niet geoorloofd. In een toegevoegd hoofdstuk worden dan wat pastorale opmerkingen gemaakt in de marge. Maar nu bleek de synode opeens zeer geïnteresseerd in de pastorale Vrouwelijke benadering Wij laten volgen wat vijf in Hydepark over de zaak zeiden. Mevrouw mr. J. A. van Ruler-Ha- melink, Utrechts ouderling, medeon dertekenaar van het Getuigenis waarin twee jaar geleden werd ge protesteerd tegen links-politieke en links-maatschappelijke prediking „Waarom moeten wij vrouwen bij uitstek en vaak alleen de last voe len. Als Je over tijd bent, dan kan de wereld voor Je vergaan." Abortus is geen weg die vrij te be treden is. Hij is een noodmaatregel en de nood moet worden aangewe zen. Het gaat om vernietiging van leven, aldus mr. Van Ruler, en al die onderscheidingen in medische en sociale indicaties zijn meer dog matisch. Maar als iemand ermee bij je komt, dan is het heel goed mo gelijk te zeggen: .Als je het gebod van God moet overtreden, doe het dan, maar weet dat je schuldig bent". Mr. Van Ruler recht van opstand: de nood kan vergen dat men door God gestelde gezag aanvalt. Tegen legalisering van abortus had zij bezwaar. Mevrouw L. M. Vroom, diaken uit Middelie, betoonde zich „ontzettend ongelukkig" met het rapport. „Is deze commissie werkelijk bezig ge weest met levende mensen?" zo vroeg zij zich af. Zij achtte het rapport te gemakkelijk neergeschre ven en vond dat bijna geheel is voorbijgegaan aan crisisgroepen als werkende meisjes en vrouwen in de overgangsjaren. Zij bestreed de stelling, dat „meer en meer" zou blijken dat abortus schuldgevoelens wekt. Op haar vraag naar de onderzoekingen waarop deze conclusie stoelt (zoals vorige week gemeld één eigen on derzoek door een der samenstellers van het rapport) kreeg zij geen antwoord en evenmin op de vraag, waarom die conclusie zoveel anders luidt dan die uit onderzoeken van het NISSO en het Nationaal cen trum voor de geestelijke volksge zondheid. Verder ontkende zij, dat het kwaad om zich heen grijpt: het aantal abortussen blijft beneden de raming. Instemming betuigde zij met de na druk die "Leven en laten leven" legt op goede contraceptie. Maar waarom, zo vroeg zij, is gelukte contraceptie zo geweldig verant woordelijk en het herstellen van niet-gelukte contraceptie niet?. Dit waren de enige vrouwelijke sy nodeleden. De adviseur mevrouw ds. L. W. van Reijendam-Beek uit Be verwijk, lid van de raad voor de herderlijke zorg, verklaarde nader waarom zij in Hervormd Nederland het rapport een naargeestig stuk had genoemd. Zij begreep wel dat dit voor de sa menstellers (deze hadden geprotes teerd tegen het artikel) een bittere pil was, maar zei zij met een argeloos lieftallige glimlach de sa menstellers vinden immers zelf ook dat men beter een pil kan slikken dan dat er ongelukken gebeuren. Dominee Van Reijendam gaf enkele voorbeelden van wat zij niet zuiver redeneren noemde en meende dat als men zo stellig „nee" zegt, voor een „tenzij" eigenlijk geen ruimte wordt gegeven. „Wanneer mag het dan ooit?" Bedreigd/bedreigend De Wassenaarse arts mevrouw .J C. M. Josephus Jitaa-van Marle sprak namens de raad voor de zaken van kerk en gezin, die intertijd zijn ei gen rapport op de plank zag leggen. Het medisch handelen is uit de hand gelopen, zo stelde zij. Het le ven is geworden tot bedreiging van ander leven. Dat is nooit voorgeko men. De christelijke ethiek van dui zenden jaren ging er van uit dat DELEGATIE HERV. KERK IN '75 NAAR INDONESIË DRIEBERGEN In voorberei ding is het bezoek van een vry grote delegatie van de Neder landse Hervormde Kerk in april '75 aan Indonesië. Het ini tiatief hiertoe is genomen door de Hervormde Raad voor de Zending te Oegstgeest, nadat vanuit Indonesië sterk is aange drongen op nader contact op ker kelijk bestuursniveau. Het werkbezoek omvat een conferentie, waar afgevaardig den uit alle 20 Indonesische ker ken, waarmee de Nederlandse Hervormde kerk nauwe betrek kingen onderhoudt, met de dele gatie vanuit ons land over de toekomst en inhoud van de sa menwerking kan spreken. De delegatieleden hopen voorts na d© conferentie in kleine teams zoveel mogelijk kerken te bezoe ken. De gemeenschappelijke con tacten werden tot nu toe groten deels via het werk van de her vormde zending onderhouden. Over de aanstaande ontmoe ting is al overleg gepleegd tus sen dr. S. A. E. Nababan, alge meen secretaris van de Indone sische Raad van Kerken, en de Hervormde Raad voor de Zen ding, het Hervormd Werelddia- konaat en de Gereformeerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk. De financiering van het bezoek aan Indonesië en de in terkerkelijke conferentie in In donesië komen grotendeels voor rekening van zending en we- relddiakonaat van de Neder landse Hervormde Kerk. Paus Paulus VI wendt zich hier tot het college van kardinalen met zijn jaarlijkse boodschap. In zijn toespraak maakte de heilige vader er gewag van dat de mensheid terecht is gekomen in een tijd van beroering en materialisme. Hij zei te hopen op een tijdperk van vernieuwing en ver zoening. het leven werd bedreigd. Nu wordt Tenslotte de medesamenstelster me- het gezin", zo besloot zij haar, later het leven bedreigend. Dat vereist een heel nieuwe ethische benade ring. Die bestaat nu nog niet. Zou tegelijk wilde beantwoorden en de kerk kunnen helpen, die te vin- daardoor de indruk gaf dat niet De s™»d< **s,oot da'?-*" den? zijzelf, maar haar hoorders de menstellers hun werkstuk stroomlij nen een commissie uit de synode (met de beide vrouwelijke afgevaar digden erin) onder voorzitterschap van prof. dr. A. J. Rasker met de Je Wordt volgens de samenstellers ontwikkeling zoals zij die zag. Nu samenstellers zal overleggen door de conceptie direct mens, later in het rapport (als het gaat over spiraaltje e: pill) blijkt Je toch mens te zijn omdat je nog niet in de baarmoeder ingenesteld bent. Dat gaat het nog toelaten morning after Maar er wordt minder openbaar die gericht is op verplich te sterilisatie en abortus voor ieder- die twee kinderen heeft voldra- de het al dan niet beste manier waarop de november- vrijwillige abortus, synode de zaak tot een beslissing onderstroom kan brengen. Een voorstel om nu reeds opdracht te geven tot het vervaardigen van een nieuw rapport *erd teruggenomen. Dat werd „niet ond mevrouw Josephus Jitaa wel gen. „Deze ontwikkeling wordt de sjiek" gevonden tegenover de erg priegelig. strop i de nek de menstellers. NED. HERV. KERK fco Aangenomen naar Naaldwijk, bui-ma tngewone wijkgemeente in wording ka j (toezegging)Holst te Heerden. Up: Bedankt voor Terkaple c.a. (toezeg-B-I ging) T. B. Hop, kandidaat te Gro-rig ningen. «rai Benoemd tot bijstand in pastoraat Vol voor bejaardenwerk te Baarn: J. F. Storm te Nij broek. [Bi GEREF. KERKEN Beroepen te Hoofddorp: P. G. den He Hengst te Den Helder. wa Aangenomen naar Bennekom: drs. sp< H. R. Juch te Hoogeveen, naar Mui-Ya den—MuiderbergA. G. Bosma, kan- IR didaat te Amsterdam die bedankt ko voor Vinkeveen. ga: GEREF. KEKKEN (vrijgemaakt) bei Beroepen te Pernis: M. J. C. Blok de kandidaat te Lelden, te Groningen- jNf Oost: J. A. van de Velden te En-kli schede-Noord, voorheen missionair Iwe predikant. |s- Beroepen te Steenwijk: H. Hidding,|ge kandidaat te Emmen. bit OUD GEREF. GEM. in NEDERL. he Bedankt voor Doorn: C. Smits te op Giessendam. de Ib He Kissinger ontkent: Kernmacht van Rusland wordt niet uitgebreid Pr op waarin deze sprak over de mogelijk- teren de levenslange gevangenis- tu heid dat Kissinger een onderhands straf die enkele uren eerder was op- akkoord heeft gesloten dat Moskou in gelegd aan acht Palestijnse comman- op duikboten do's, gewijzigd in zeven Jaar gevan- (U heeft het persbureau -1 <s dan de 950 stuks die het op 27 mei '72 van het Midden-Oosten in Cairo be- (ui in Moskou ondertekende Salt 1-ak- kendgemaakt. koord toestaat. De acht gevangenen zullen worden i Wel heeft Kissinger verklaard, dat overgedragen aan de Palestijnse be- a-i. vrijdingsorganisatie »om a]S wettig de Verenigde Staten en de Sowjet- ARNHEM De vraag of recreatie op de Veluwe nog wel ben, anders verdwijnen zij. kan worden toegestaan, gezien vanuit het oogpunt van natuur- bl m ™eende dafc de behoud en milieubescherming is door de directeur van de pro- geving e vinciale VW in Gelderland, de heer J. Veth, positief beant woord. De inspecteur natuurmonumenten voor een volk met 130 vrije dagen ran de inspectie oost, ir. C. J. Ste- per Jaar en een groot particulier veis, i echter verblijfsrecreatie op de Veluwe tot mogal verregaande aantasting van het Veluwemassief heeft geleid. Beiden hebben gisteren in Arn- sociale verblijfsaccommodatie op de tot vergaande aantasting van de Ve luwe had geleid, achtte dit een on juiste ontwikkeling. Tevoren had hij geschetst wat hij zag als het meest optimale beeld: de recratie zou buiten het natuur- pensions geen moeilijkheden ten gebied van de Veluwe opgevangen het milieu opleveren. De moeten worden door voorzieningen luwe zou 'n wydmazig net van fiets- - en wandelpaden moeten worden op- - gebouwd. Ook zouden er routes moe- Beekbergen, Hoenderlo ten komen voor het gemotoriseerd volkomen uit de lucht gegrepen' in de streek rond Vierhouten, verkeer met stopverboden en geen De minister reageerde op een ver- verkeer gedurende de nacht. klaring van senator Henry Jackson, WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse verbod op het Zaken Henry Kissinger heeft giste- grondse kernproeven er ren alle berichten als zou er een ge- aanstaande bezoek heim akkoord bestaan krachtens dent N^xon welk de Sowjet Unie meer kernraket ten zou mogen aanmaken dan na de eerste ronde van het Saltoverleg werd meegedeeld, "op alle punten volledig onwaar" genoemd. Dergelijke berichten, zo zei Kissin ger tijdens een persconferentie "zijn Unie een overeenkomst in beginsel vertegenwoordigster zouden kunnen bereiken van onder- wel tijdens van presi de Sowjet-Unie. Soedan levert Palestijnen uit tijnse volk uitvoering aan het vonnis te geven". De acht commando's vermoordden in maart 1973 in de Soedanese hoofd- stad Chartoem drie Westerse diplo maten die ze na de bezetting van de Saoedi-Arabische ambassade gegij- P zeld hadden. P Op hun proces gaven de acht toe, y dat ze leden van de extremistische j organisatie Zwarte September wa- y ren en de twee Amerikaanse en een n CAIRO (Reuter) President Ja- Belgische diplomaat om het leven jj afar Nimeiry van Soedan heeft gis- hadden gebracht. p hem gesproken op bijeenkomst, Veluwe heeft zijn grens bereikt _j belegd door het 20 Jaar be- wellicht overschreden. Het Gelderse staande Nederlands Genootschap VW wezen wil, geen uitbreiding Toeristische Publicisten "Tour deze accommodatie, maar de Jour Holland" in samenwerking met legale vestigingen hebben recht op het ministerie van CRM, de Provin- ciale VW Gelderland en de Stich ting Recreatie. De heer Veth i bestaan en een zo groot moge lijke gespreide bezetting. Het dagbezoek aan toeristische mening, dat trekpleisters, gelegen aan de randen propaganda zij het niet ongenuan ceerd moet worden gevoerd voor toe risme en recreatie op d© Veluwe Hoewel hij de Veluwe ze ker kwetsbaar achtte, wees hij er op, dat "deze achtertuin Weer een Nederlandse vrachtwagen gestolen in Italië DEN HAAG Opnieuw is een Ne derlandse vrachtwagencombinatie in Italië gestolen, zo heeft gisteren een woordvoerder van NOB-wegtransport in Den Haag meegedeeld. Het betrof een trekker met vriesoplegger van de firma Piet van der Touw uit de resi dentie, die stond geparkeerd in het twee oude nederzetting hun woongebied centrum van Milaan. Het is de 47ste zjjn opgehoogd met klei. De tweede boer- vrachtwagendiefstal in Italië sinds de Veluwe, zijn de beste resul taten van provinciaal, recreatief en rijKsbeleid. Deze attractiepunten fungeren als een zeef, waar het massatoerisme opdringt. Maar deze attractiepunten moeten als opvang- gevraagd voor Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Moet 15 jaar zijn. Aanmelden bureau LEIDSCH DASBLAD, Witte Singel I, Leiden. randstad" gemakkelijk bereikbaar is centra wel een adequaat bezoek heb. gevonden by opgravingen in de bin- dery dateert van die periode. Dr. Cordfunke noemt de vondst in de beide boerderijen in deze gave donderdag werd ontvreemd, 1 Alk- toestand uniek. Hij zal contact op- laden met 21 ton boterolie (waarde met de archeologen die de f 180.000), terwijl de vrachtwagen- beide boerderijen dateren van het resten van Romeinse schepen by combinatie zelf ruim f 135.000 heeft begin en het eind van de twaalfde Zwammerdam hebben gevonden. Hij gekost. Volgens de twee Nederlandse wil zien te bereiken dat ook de beide chauffeurs - die inmiddels zijn ont- wanden van de boerderij worden ge- slagen omdat nenstad van Alkmaar. De Schoorlse archeoloog dr. E. Cordfunke heeft twee weken in het centrum maar gegraven. De resten Het is een byzondere vondst dat i de boerderijen de stille conserveerd getuige is van de stromvloedramp het Alkmaarse stedelyk hebben gehandeld tentoonstelling in in strijd met him opdracht (ze moch ten niet beiden tegelijk de wagen van 1163. Door ysschotsen omgewor- Voorts is ook veel aardewerk ge- laten) - toonde de Italiaanse politie pen gevlochten muren zijn gaaf in vonden, waaronder een prachtig ge- zich uiterst lauw de grond aangetroffen. Na de ramp glazuurd bord met de afbeelding van toen aangifte van hebben de bewoners van de eeuwen een haan uit de vyftiende eeuw. daan. Deze klant van u leest per dag 5 gemiddeld drie kwartier in de krant, bljjkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant Logisch i want die kunt u niet missen, I oeen daa. I Wij zoeken voor onze zaak in Huishoudelijke- en Luxe artikelen en Speelgoed, enkele Met reeds gemaakt vakantieplannen houden wij natuurlijk rekening. Interesse Kom even langs bij HAARLEMMERSTRAAT 160 Gemeente Leiden Agenda voor de openbare vergadering van de com missie voor de volkshuis vesting en de openbare werken op donderdag 27 juni as. om 16.00 uur in kamer 204 van het Stad huis. Mededelingen: overzicht van de in de maand juni uit te voeren bestratingswer ken brief d.d. 18 Juni aan de bewoners en eigenaren van de panden aan de Ryndykstraat en de Ver damstraat over demping van de aldaar aanwezige slot c.q. aanleg straatrio lering. Beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van het wykpark Kweek- lust in het Morskwartier. Renovatieplan I (Heren singel, Alexanderstraat en de woningbouwvereniging Anna Pauiownastr.) van „Ons Belang". Verhuring van het recht aan de N.V. Publex te Amsterdam, tot het aan brengen van een aantal reclamezuiltjes c.a. op di verse plaatsen in de ge meente. Beschikbaar stellen van een vervolgkrediet t.b.v. de aanleg wegenbeloop rondom de molen De Valk en het leggen van een baileybrug ten westen van de Valkbrug.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12