CRUIJFF KRIJGT SNEL ZIJN ZIN VROUWEN MOGEN NU OVER KOMEN SPORT Invitatie Bluebell Girls IAIM 74 1/li i a '/JU* Nederland weer tegen Argentinië „Wat stelt zo n kaart nou eigenlijk voor VANDAAG Zuurbier: Het is heerlijk om te voetballen met zo'n legioen achter je' EINDSTANDEN PAANDAG 24 JUNI 1974 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Wim Rosbergen, die tijdens de wereldkampioenschappen zo'n goed figuur slaat, stond ook zijn mannetje tegen de Bulgaren. Na afloop van het zo succesvol verlopen duel merkte de Leidenaar op: „Het is geen kunst meer om Bonev aan banden te leg gen". PAGINA 10 De Duitse supporters en en kele clubtrainers hebben na de verrassende nederlaag van West-Duitsland tegen de Oostduitsers kritiek geuit op i het beleid van bondscoach Schön. PAGTNA 11 Mazzola: Eens moest het mo ment komen dat Italië zou afgaan. PAGINA 12 Ferrari's oppermachtig tij dens GP van Nederland. PAGINA 13 FRANKRIJK De „Bluebell Girls" hebben de finalisten van het toernooi om de wereldbeker uitgenodigd om na de finale naar het Lido in Parijs te komen, om daar een avond door te brengen. STUTTGART Twee Polen hebben zich gisteren uit de Poolse bezoekersschare losgemaakt en politiek asiel aangevraagd in West-Duitsland. Acht dagen gele den had ook al een Pool politiek asiel aangevraagd. STUTTGART Met uitroe pen als „bedrieger" en „Valcareg- gi aan de galg" hebben duizenc Italiaanse supporters de Italiaan se spelersbus uitgeleide gedaan Met hun vuisten en vlaggen sloe gen de Italianen in op de bus. dif geëscorteerd door de politie me kapotgeslagen ruiten door de m" nigte reed. Als jullie de tweede ronde halen, zo had grote baas Rinus Michels tot zijn spelers gesproken voor de WK-partij tegen Bulgarije, dan mogen de vrouwen over komen. Het Nederlandse voetbalelftal plaat ste zich gemakkelijk, dus de echtgenote's konden de trip naar Hïl trup gaan maken. Een paar van de spelersvrouwen waren trouwen al in Dortmund om te zien of het hun mannen wel zou lukken hei het hotel "in te schieten". Maya Suurbier en Danny Cruijff, bijge staan door WU Michels (v.l.n.r.) zagen hoe het karwei werd geklaarr met de veelzeggende cijfers 41. Danny Cruijff was daar erg bli om, al zag zij ook de keerzijde van de medaille: „Nu moet ik het nor veertien dagen langer zonder Johan stellen". En de niet op de fotc zichtbare, maar wel alom tegenwoordige Truus van Hanegem wist deskundig: Dit was nu eindelijk eens een verdiende overwinning voor Nederland. Ik hoop dat we in de finale komen". DORTMUND Johan Cruijff, die als hij zo doorgaat over twee weken onherroepelijk tot de voetballer van het toernooi" wordt uitgeroepen, beweerde het vóór de wedstrijd: „Als we r snel eentje inkrijgen, zijn we er. Want dan moet Bulgarije komen en creëert het meteen uimte voor ons, waardoor we er nog meer in kunnen schoppen". De grote dirigent van de ïichels-brigade kreeg zijn zin. Het overdonderend gestarte Oranje had al na vier minuten ijn verlossende treffer binnen. Nadat hij hoogstpersoonlijk tijdens een sierlijke aktie hardhandig Dor Vassilev onderuit werd gehaald, wees de merkwaardige heer Toni Joskovic naar de witte tip. )oor tob Vente bhan Neeskens, boordevol zelfver- rouwen, achter de bal. Een knal: pelpunt. Maar omdat Johnny Rep vroeg was toegelopen (niet Jan- en, die bij dit geval een gele kaart pliep) moest Neeskens het nog ens over doen. Geen bezwaar. We erom poeierde hij de bal vanaf elf aeter ongenadig hard in het nylon. Ohan Neeskens: „ach^ de eerste at er zó goed in, dat ik me met en gerust hart op de tweede stort- i Ik was geen moment bang, was c dat wel geweest, dan had ik een nder de tweede strafschop laten len ernstige Histro Mladenov op de ersconferentie na de wedstrijd via en tolk: „de penalty was te hard enomen". uit het gelach dat daar- .a bij de Journalisten opsteeg, be- reep de Bulgaarse coach dat zijn Dik iets verkeerd had overgebracht. |en korte conversatie tussen tolk n trainer en daarna de Juiste ver- Hling: „de strafschop was een te larde straf". Nekslag Kaarop Mladenov meteen uitlegde (at de 11 meter-trap in feite zijn earn al de nekslag had gegeven. IWe waren er meteen door aange- lagen. Ergens logisch. Zo'n vroege jegenslag mist zijn psychologische fltwerking nooit". federland profiteerde ervan, ging jretig door. Maar doelpunt nummer wee bleef ondanks mogelijkhe- len erop voorlopig uit, ook al imdat de paal eenmaal een sta-in- le-weg was voor de uitblinkende (ohan Neeskens. Dverigens kwam het houtwerk ook ffederland eenmaal te hulp. Toen le Oranje-storm na een minuut of rijfentwintig was geluwd, trok Bul- (arlje ten aanval en ontstond er joor de Mladenov-elf een kans (Je) pij een vrije trap. Bonev achter de [al. Oranje's meesterspion Cor van Ier Hart op dat moment op de tri- [une: „laat ze nu in vredesnaam litkijken, want Bonev neemt die rrije trappen ontzettend link. Maar k heb onze Jongens ervoor gewaar- jchuwd". Geen Oranje-klant kon jlonev's inzet evenwel keren. Wél de pt. Het Nederlandse legioen haalde [erlicht adem. plak voor de rust kon datzelfde le- rioen echter weer verrukt opsprin ten. Johan Cruyff gaf een meester lijk passje af naar de al op volle —Snelheid liggende Wim Jansen. Vlak roordat de Rotterdammer evenwel kilde uithalen, velde Velitschkov hem. Opnieuw een strafschop. En _^eer bracht Johan Neeskens het Tonnis ten uitvoer. En weer op zijn -lilgen wijze: gruwelijk hard. Bistro Mladenov: „deze penalty was terecht, dat geef ik eerlijk toe. pilaar het was of de duivet ermee eeJpeelde, want weer viel hij voor ons Jp een psychologisch vreselijk slecht 'moment. Wat wil je? We kwamen [r vlak voor de rust met 20 door echter. Nou, als je met zo'n stand b°Jegen een ploeg als Nederland de erBweede helft In moet. ben je al ver- ÏW%lagen, ben je kansloos. Vooral ook. ■s^bmdat we toch al onder onze nor- arifcaaie vorm speelden". et f~ Bekkenblessure Nederland daarentegen wist niet 4an ophouden. Want al had Wim Van Hanegem vanwege zijn bekken blessure moeten afhaken overi gens liet hij voor de rust enkele prachtige dieptepasses los de Mi- chels-formatie bleek in het offensief en liet daarbij vaak briljant voetbal Het derde succes liet echter tame lijk lang op zich wachten. De voor naamste schuldige: Rob Rensen- brink, die zijn uiterste best deed om Rinus Michels te bewijzen dat het echt een blunder was geweest om tegen Zweden Piet Keizer op te stellen. Hij miste bijvoorbeeld een droom van een kans na een knappe voorzet van Jansen. Overigens had de Anderlecht-vedette bepaald pech, toen een inzet van hem op de paal belandde. Maar na 25 minuten werd de voor sprong toch vergroot. Johnny Rep dook als een duiveltje uit een doos je voor het Bulgaarse doel op en nam de bal ineens op zijn schoen: 3-0. Toch slaagde Bulgarije er nog in cm een treffer op rijn naam te brengen. Dankzij de merkwaardige Boskovic, die een buitenspelsituatie over het hoofd zag en Ruud Krol. De AJacied kreeg na een voorzet van Denev de bal verkeerd op de schoen en daar had zelfs Jan Jong bloed niet op gerekend: 31. Ruud Krol: „ik zag die voorzet aankomen. Met een sliding trachtte ik de bal weg te werken. Een an dere mogelijkheid had ik niet, want ik lag op volle snelheid. Maar toen raakte ik de bal verkeerd. Jammer, maar niets aan te doen". Wim Rijsbergen: „toch moet onze verdediging wel aardig in elkaar zitten. Of niet soms? Eén goal te gen in drie wedstrijden en dan nog eentje die we zelf maken. De tegen partij krijgt ze er in elk geval niet in". Uit het Nederlandse presentexem- plaat konden de Bulgaren evenwel er dankbaar op terug. Wim Suur bier: „het is heerlijk om te voetbal len met een dergelijk legioen achter je. In Nederland maken we dat bij een interland nooit mee. Hier wel. Het is als spefter een enorme bele- nis. Ik had het voor geen goud wil len missen. Ik zou bijna zeggen: al moest ik het voor niets doen, dan deed ik mee'. Maar daarna haastig: „nou, voor niets is natuurlijk wel een beetje overdreven". Tot slot Johan Cruijff nog eenmaal: „de mentaliteit in onze ploeg is on-' gelooflijk sterk. We vormen ook echt een eenheid. Voor mij een ge weldige verrassing na die belabber de voorbereiding. En in alle drie de wedstrijden die we achter de rug hebben is er goed gevoetbald. En weet je in welke partij ik ons het sterkste vond? Je zult het mis schien niet geloven, maar dat was tegen Zweden. Maar toen kenden we niet het geluk dat we nu wel hadden: er snel eentje kunnen ma ken". GROEP 1 Oost-Duitsland West-Duitsland Chili Australië West- gekwalificeerd 3 2 10 5 4-1 3 2 0 14 4—1 3 0 2 12 1—2 3 0 12 1 1—5 Oost-Duitsland hebben zich de volgende Joegoslavië Brazilië Schotland Zaire 10— 1 3— 0 3— 1 0—14 Joegoslavië en Brazilië kwalificeer den zich voor de volgende ronde. GROEP 3 Uitslagen: Nederland Bulgarije -1; Zweden Uruguay 30. 3 12 0 4 3 0 2 1 2 3 0 12 1 6—1 3—4) 2—5 1—6 Johan Neeskens geeft doelman Staykov vanaf de penaltystip geen enkele kans. De strafschop zou echter moeten worden overgenomen wegens te vroeg inlopen van Johnnie Rep. Het maakte niets uit: ook in tweede instantie was Neeskens dankzij een geweldige knal winnaar. Nederland Zweden Bulgarije Uruguay •Nederland en Zweden gaan over naar de volgende ronde. GROEP 4 Uitslagen: Polen Italië 2—1; Ar gentinië Haïti 41. Polen 3 3 0 0 6 12— 3 Argentinië 3 1113 7—5 Italië 3 1113 5—4 Haïti 3 0 0 3 0 2—14 Polen en Argentinië gaan over naar de volgende ronde. Ditmaal werdenx Rob Rensenbrink en Johan Neeskens door het lot aangewezen om voor de dopingcon trole te verschijnen. In recordtijd kregen zij hun fles vol. geen moed putten. Integendeel. Ze werden weer teruggedreven op de eigen helft, waar het ene gat na het andere ontstond. Johan Nees kens: „Bulgarije had drie man op het middenveld, wij vier. Want Jo han Cuijff speelde er in feite ook op. Elke keer kon er dus iemand van ons vrij opkomen". Op de laatste fase van het boeiende duel drukte invaller Theo de Jong (voor Neeskens) zijn stempel. Eerst slaagde de Feyenoorder er niet in om een riante mogelijkheid te ver zilveren („ik was een fractie van een seconde te laat bij de bal"), daarna bracht hij een juweel van een doelpunt op zijn naam. Een glunderende Theo de Jong: „Johan Cruijff bad de bal op links vrij en wilde gaan voorzetten. Ruud Krol en ik sprintten daarop naar voren. Krol trok toen een Bulgaar uit het centrum weg, waardoor er een gat voor mij ontstond. Toen kwam de voorzet van Cruijff. Ik moest er weliswaar horizontaal op gaan, maar kon de bal er toch in koppen". Uitsmijter Het vierde doelpunt was een heer lijke uitsmijter van een machtige voetbalmiddag, dat het publiek in extase bracht. Ook de spelers keken DORTMUND Het Nederlands elftal is in groep A van tweede finaleronde ingedeeld met Oost-Duitsland, Brazilië én Ar gentindë. De eerstvolgende tegenstander voor Oranje is a.s. woen dagavond Argentinië, dat kortgeleden in het Olympisoh Stodir nog met 4—1 door Nederland onder de voet werd gelopen. De oir i moeting tegen de Zuidamerikanen, die ten koste van Italië tot laatste acht van het toernooi om de wereldbeker zijn doargedrong wordt in Gelsenkirchen gespeeld en begint om half acht. De strijden tegen Oost7Duitóland en Brazilië staan voor zondag 30 f j en woensdag 3 juli op het programma. Het volledige programma ziet er als volgt uit: WOENSDAG 26 JUNI Groep A: Hannover (19.30 uur): Oost-Duitsland Brazilië; Gelsenkirchen (19.30 uur): Nederland Argentinië. Groep B: Düsseldorf (16.00 uur)West-Duitsland Joegosl Stuttgart (19.30 uur)Polen Zweden. ZONDAG 30 JUNI Groep A: Geüsentoirchen (16.00 uur): Nederland Oost-Duitsls Hannover (16.00 uur)Brazilië Argentinië. Groep B: Düsseldorf (19.30 uur): West-Duitsland Zweden Frankfort (16.00 uur)Joegoslavië Pollen. WOENSDAG 3 JULI Scheidsrechter Boskovic tovert Willem van Hanegem de gele kaart voor ogen. Hetzelfde zou Wim Jansen en Johan Cruijff in het duel tegen de Bulgaren overkomen. Dortmund Mister Toni Boskovic uit Australië toonde zich gisteren in het Westfalenstadion een zeer merkwaardig typetje. En dat terwijl hij voor het publiek' zo aardig was begonnen. Het was immers zonder meer een leuke geste van hem ge weest om het meisje dat hem voor de partij een boeket bloemen aan bood. vrolijk op de wangen te kus sen. Maar toen mister Boskovic zijn zoe nen uitdeelde, vond Wim van Ha negem hem al een rare pias. De Feyenoorder: „Hij dacht voor de wedstrijd geloof ik dat we worste-. laars waren. We moesten bijvoor beeld onze ringen en kettinkjes af doen. En hij keek verder naar onze schoenen of hij verwachtte dat wij er scheermesjes onder hadden zit ten". In het veld werd Wim Jansen, de altijd zo kalme, bescheiden Wim Jansen, het eerste slachtoffer van de Australiër. Toni Boskovic, die pittige overtredingen vrolijk weg wuifde en correcte slidings bestraf te, haalde onmiddellijk het geel te voorschijn toen de Feyenoorder pro testeerde omdat .Neeskens een straf schop moest overnemen. Jansen: „Ik zei alleen „shut up" tegen hem, want ik vond het onzin dat die pe nalty moest worden overgenomen, omdat er eentje te vroeg zou zijn gelopen. Trouwens, ik geloof dat er als eerste een Bulgaar te snel toe liep en niet iemand van ons". Daarna kreeg Wim van Hanegem het geel voor ogen. Willem: „Omdat ik hem er op een gegeven moment attent op maakte, dat er vijf man buitenspel stonden en dat de grens rechter er voor vlagde. Maar het is pas de eerste kaart hoor, want die oude tellen niet meer mee. En wat stelt zo'n ding nou eigenlijk voor? Immers niets. Maar toch dacht Mi chels aan mijn kaart, toen hij mij in de rust wisselde. Al zal het wel voornamelijk om mijn blessure zijn or> geweest. Hij wist dat ik er last van had". Ook Johan Cruijff liep tegen het geel op. Omdat hij bij een vrije trap de voorgeschreven 9.15 meter niet in acht nam. Omdat mister Boskovic, die ook met de buitenspelregel de grootste moei te had, kennelijk niet partijdig wil de lijken, gaf hij ook een Bulgaar nog een gele kaart. Denev kreeg er eentje, nadat hij een onschuldig geintje had uitgehaald.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9