LEIDSCH DAGBLAD Regering Syrië geeft raketten aan Palestijnen - 1 1 1 andaaa PROTEST TEGEN KABAAL Koningin lang op bezoek bij 10de kleinkind hun (Tfaat r nnr« woensdagavond tegen Argentinië SCHILDPAD REDT VROUW Spaanse bankrovers in Rotterdam binnen een kwartier gepakt Twee militairen bij botsing met jeep omgekomen MILHAUD (81) OVERLEDEN MOORDENAAR VEROORDEELD TOT 18 JAAR maandag 24 juni 1974 opgericht i maart i860 34354 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na z ■ege op Bulgaren (4-1) 18 PAGINA'S Nederland voor de eerste maal in de geschiedenis by de laatste acht in het toernooi om de we reldtitel. Het was een dolle boel daar in Dortmund. Zelden stond het legioen zo enthousiast ach ter Oranje. Maar zelden gaf Oranje ook daartoe zoveel aan leiding. In een knappe voetbal show werden de Bulgaren met 4—1 weggespeeld. We gaan dus door. Vandaag Is de boog wat ontspannen, nu vrouwen, kinderen en verloof den een dagje over zijn, maar morgen is het weer werken ge blazen, want woensdag staat de eerste krachtmeting in de twee de ronde alweer op het pro gramma. In Gelsenkirchen wordt dan tegen Argentinië ge speeld. En Gelsenkirchen ligt niet meer dan zo'n tachtig kilo. meter ten oosten van Eindho ven. Het zal dus wel weer een Hollands avondje worden. Maar juist die steun van het le gioen schynt de spelers zo goed te doen. Ze komen er steeds weer op terug in hun commen taren. En ze hopen vurig, dat ze niet alleen woensdag in Gelsen kirchen, maar ook zondag; tegen Oost-Duitsland en volgende week woensdag tegen Brazilië weer tienduizenden Nederlan ders op de tribune zullen kun nen begroeten. In elk geval zul len de organisatoren van dit voetbalfeest het niet betreuren dat Nederland zich voor de tweede ronde heeft geplaatst. Overigens heeft Rinus MicheJs die vandaag weer even naar Spanje is voor een bekerwed- stryd van Barcelona zijn team wel gewaarschuwd: „Er zUn nu alleen maar sterke lan den overgebleven". Maar dat kan het zelfvertrouwen van Oranje niet schokken. Cruqff: „We kunnen nog verder groeien". Van Hanegem: „We kunnen nog een klasse beter". Zweden plaatste zich door een duideiyke 3O-overwinning op het uitermate teleurstellende Uruguay ook bü de laatste acht. Het zal in de andere poule moe ten optornen tegen „zeer zware jongens" als West-Duitsla nd (nog steeds favoriet bij de book makers), Polen (de enige ploeg, die zich met drie overwinningen plaatste) en Joego-Slavié PAGINA 9-15 De PPR gaat zich beyveren om Nederland uit de NAVO te krijgen. PAGINA 5 Amerika levert geen wapens aan Syrië en Egypte. PAGINA 7 Marijke van der Lugt redde Lohengrin. PAGINA 8 NEW YORK (DPA) Twee dagen lang heeft een reuzen- zeeschildpad met een schip- breukelinge op de rug door de Stille Oceaan gezwommen. De 52-jarige vrouw, Candela- ria Villanueva, werd op 4 juni gered door de „Kalantia", een schip van de Filippijnse marine. Mevrouw Villanueva behoorde tot de 277 opvaren den van het passagiersschip ,Aloha", dat op 2 juni zonk bij Zamboanga del Norte, 1.000 km ten zuiden van Ma nilla. Tweehonderd-drie-en- veertig mensen konden wor den gered. „Ik zou de zaak niet geloofd hebben als ik er alleen maar van gehoord had, maar ik heb het zelf gezien", aldus zee-officier Mana van de „Kalantia". Mevrouw Villa nueva werd op de tweede dag van de zoek- en reddingsactie waargenomen. ■Pas toen de vrouw aan boord werd gehesen, werd ons dui delijk dat zij op een reuzen- zeeschildpad had gezeten. „Het dier zwom later nog twee keer in een kring rond alsof het zich ervan wilde vergewissen dat zijn vroegerè opzittendef in goede handen was. Daarna dook het weer in zee". EINDHOVEN (ANP) De be<vol- king van de plaatsjes Molenschot en Huiten heeft vanmorgen luidruch tig geprotesteerd tegen de mogelijke overplaatsing van het 314 squadron van de Kon. Luchtmacht van het vliegveld Welschap naar Gllze-Rijen. Men vreest daar dat het kabaal dan zal worden verdubbeld. Daarom werd met 150 auto's land- bouwtractoren en graafmachines een demonstratieve optocht ondernomen, eerst naar de vliegbasis en daarna naar het raadhuis van Gil ze-Rijen. In de twee dorpjes wonen ruim 2.000 mensen. Namens hen werden petities aangeboden aan vliegbasis commandant en burgemeester. „De komst van het squadron is een in breuk op ieder denkbaar rechtbegin- 6el", stond in de petitie aan de bur gemeester. „Die verdubbeling van de geluidshinder betekent een verre gaande inbreuk op ons welzijn en leefmilieu", was in de andere te le zen, die de vliegbaslsoommandant onder ogen kreeg. ROTTERDAM Binnen een kwar tier had de Rotterdamse politie van- nv -gen de vier mannen te pakken, die een bijkantoor van de Amro- bank op het Zeven Provtnciënplein in Hevnlaat hadden beroofd van ruim zesduizend gulden. Het bleken vier S-"nJaarden te zijn. Omstreeks half tien waren drie gemaskerde en gewapende rovers het kantoor binnengekomen. Ee ervan sprong op de balie en deed ee- greep in de kas. Omwonenden zagen het drietal to een rode Opel springen, die met draaiende motor met een vierde man achter het stuur, klaar stond. Nog maar net had de bemanning van een surveillancewagen de signa lementen van daders en auto aan de Nog weinig verandering Try zonnig, maar 's middags In het binnenland een locale bul. Zwakke tot matige wind meest uit noordelijke richtingen. Minimum temperaturen ongeveer 12 graden. Maxima morgen omstreeks 24 graden, maar vlak aan zee enkele graden lager. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 11.24 uur; onder: 23.40 uur. Hoo*wat,r te Katwijk te 6.50 en 19.1» ttur. laagwater te 3.42 en 15.06 uur. meldkamer doorgegeven of een an dere patrouille-auto stuitte op het Rochussenplein op de Opel, die voor de stoplichten stond. Omdat bekend was. dat het viertal gewapend was werd het onmiddellijk gefouilleerd en gescheiden overge bracht naar het bureau Slinge. In de auto heeft de politie de volledige buit teruggevonden. DEEL Twee militairen zijn van ochtend, rijdend in een Jeep door een 'met stenen beladen vrachtauto aan gereden en omgekomen. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg by Deil. Door de aanrijding is een grote ra vage aangericht. GENEVE De Franse componist Darius Milhaud is zaterdag op 81- Jarige leeftijd in Genève overleden. Dit heeft Radio Suisse-Romande vandaag bekendgemaakt. Hij werd op 4 september 1892 in Aix-» en-Provence geboren. Na de overtuigende triomf van het Nederlands elftal op de Bulgaren wilde de interna tionale sportpers wat graag uit de mond van aanvoerder Johan Cruijff horen hoe dat allemaal zo gladjes kon verlopen. Want de uitslag had met hetzelfde gemak veel groter kunnen zijn dreigementen BEIROET (AP) Syrië heeft besloten om de Palestijnse kampen in Libanon uit te rusten met raketten in verband met de Israëlische luchtaanvallen van de afgelopen tijd. Het Syrische besluit volgde op dreigementen die het afgelopen weekeinde zijn geuit door guerrillaleider Yasser Arafat. Hij dreigde de taktiek van de verschroeide aarde" te zullen toepassen tegen Arabische regeringen die niet met hem meewerkten. Volgens het pro-Palestijnse Liba nese dagblad Al Moharrer heeft Ara fat vijf Arabische ambassadeurs in Libanon gewaarschuwd dat h;J maatregelen zal nemen wanneer de vluchtelingenkampen geen Arabi sche bescherming tegen Israëlische luchtaanvallen krijgen. Het nieuws over het Syrische be sluit werd vanmorgen bekend ge maakt door het officiële Palestijnse persbureau Wafa: "Syrië heeft be sloten de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) defensieve wapens te leveren voor de bescherming van de kampen in Libanon". Hoewel Wafa niets vermeldde over AMSTERDAM Tot 18 Jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de rechtbank in Am sterdam vandaag de 26-Jarige kara- teleraar Slobodan M. uit de hoofd stad veroordeeld. Er was levens lang tegen hem geeist. Op de avond van eerste kerstdag 1973 had Slobodan bij een schietpar tij, waarbij ook twee andere Joego- slaven betrokken waren, drie land genoten een kogel door het hoofd ge schoten. Voorts had hij twee andere Joe- goslaven zwaar gewond en tenslot te had hij drie agenten, die hem klem hadden gereden beschoten. Zij bleven ongedeerd. De eerste schiet partij was in het café Mostar in de Gerard Doustraat, de tweede op het Wetering Circuit en de de-1e op de agenten op het Museum plein. De rechtbank overwoog ten aanzien van de straf dat enerzijds de feiten zo ernstig zijn dat deze de zwaarste straf wettigen, anderzijds dat net aannemelijk is dat de dag tevoren een aanslag op Slobodan's leven was gepleegd door landgenoten waardoor hij to een uiterst gespan nen gemoedstoestand verkeerde. de typen wapens, hebben welingelicn- te bronnen verklaard, dat Arafat om Russische Sam—7 raketten had ge vraagd toen hij afgelopen vrijdag overleg pleegde met de Syrische president Assad. Volgens persberichten uit Beiroet heeft Arafat eveneens om Sam— raketten gevraagd aan de Russische ambassadeur in Beiroet, Sarvar Azi- mow. Intussen is in Beiroet ook bekend gemaakt, dat de Libanese regering overweegt een Arabische topconfe rentie te beleggen om de Israëlische luchtaanvallen op doelen in Libanon en mogelijke Arabische tegenakties te bespreken. In een serie luchtaanvallen op Pa lestijnse vluchtelingenkampen in Li banon hebben Israëlische Jagers 34 personen gedood. Volgens de offi ciële tellingen zijn meer dan 125 mensen gewond geraakt. Volgens Is raël waren de aanvallen bedoeld als wraakaotde voor de aanvallen van Pa lestijnse guerrilla-strijders op Israë lische nederzettingen in het noorden van het land. Zie verder pagina 7: "Israël gaat door met aanvallen op Palestijnse kampen". Negen winkels in passage in Oegstgeest OEGSTGEEST Het winkelcen trum in De Kempenaerstraat krijgt er negen verkoopunten by. Direct na de bouwvakantie wordt begonnen met de bouw van de winkelpassage op de hoek met de Terweeweg. Bouwer-eigenaar Proper neeft een overeenkomst gesloten met "Oegst geest Actief". Deze middenstandsor ganisatie krijgt de huur van het complex in handen en dus ook de branche-verdeling. Irene kreeg dochter NIJMEG.- - Prinses Irene is gis termorgen in het NHmeegsp R»d- boudziekenhuis bevallen van een dochter. De baby. het vierde kind van —inses en Prins Carlos n het tiende kleinkind van Koningin Juliana Prins Bernhard r*»" de namen: Maria Carolina Christina. Het kind weegt bilna zeven pond. heeft blond haar, blauwe ogen en is 52 ce** "meter lang. De prinses en haar man warp~ za terdagavond 'Tarnen naar het--'"Ven huis c tornen. Volgens het medische team te de toestand van moeder en dochter uitstekend d- ^valling werd langs operatieve we* verricht door een medisch team onder leidto" van de Nijmeegse gyneacoloog prof. dr. J. '^stboom. Prins C-rlos (die morgenochtend o~ in het stadhuis van Nij megen aangifte zal doen) zou van daag -«1f de eerste foto's -- het kind maken. De koningin gis teren een zeer langdurig bezoek aan Prinses Irene. ZIJ kwam «or- gen om acht uur in het "•'«''"mhuis aan en bleef daar tot 's middags ze« uur.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1