Priem voltooit de Zeeuwse wieler-trilogie Laat mij mijn eigen gang maar gaan, dan voel ik me het best Zeven renners geselecteerd voor WK op de weg in Montreal Keetie in grote versnelling naar zesde titel Zeeuwse Jan Raas amateurkampioen van Nederland: CIJFERS VAN HOOGERHEIDE PAGINA 14 MAANDAG 24 JUNI 1974 SPORT HOOGERHEIDE De sport- commissie van de KNWU heeft na het wegkampioenschap voor amateurs en na overleg met de beide bondscoaches Joop Midde- link en Frans Mahn voorlopig ze ven amateurs aangewezen, die zul len uitkomen in de wegwed strijden bij de wereldkampioen schappen te Montreal. De selectie, die mogelijk nog wordt uitgebreid met een of twee renners, bestaat uit Jan Aling, Ab Gevers, Aad van den Hoek, Frits Schür, Cees van Dongen. Roy Schuiten en wegkampioen Jan Raas. De eerste vier van dit ze vental zullen uitkomen in de ploe gentijdrit over 100 kilometer. De definitieve keuze van de zes ren ners voor de individuele weg wedstrijd zal later worden ge maakt. Voor de wegwedstrijd in Mon treal zijn ook vier dames geselec teerd, namelijk Keetie van Oos ten, Mini Nieuwenhuis. Willy Kwantes en Bella van der Spie gel. Ook de voorlopige ploeg de dames kan worden vergroot. Na het kampioenschap op de weg voor amateurs werden tevens de i de bekendgemaakt, die onder leiding van Herman Krott zullen rijden in de Ronde van de Toekomst. Die zeven zijn: Bert Pronk, Cees van Dongen, Mathieu Dohmen, Adrie v. Houwelingen, Frits Sohür, Her man Snoeyink en Theo Smit. Ja cob Langen is reserve. Wegcoach Joop Middelink vertelde dat het wegkampioenschap van zaterdag niet van overwegende invloed is geweest op de samenstelling van deze ploeg. "Alle gekozen renners waren opgenomen in de voorselec ties. Het kampioenschap heeft aangetoond dat de oorspronkelij ke keus terecht is geweest". De renners, die zijn aangewe zen voor de wedstrijden in het we reldkampioenschap zullen met uitzondering van Frits Schür die naar de Ronde van de Toekomst gaat, iedere week drie dagen in trainingskampen (Papendal, Sportcentrum Zeist en Limburg) verblijven. Voor Roy Schuiten die ook op de baan start in Montreal zal een speciaal trainingspro gramma worden opgesteld door de beide coaches. Het is te ver wachten dat trainingskampen voor enkele renners worden onderbro ken om hen in de gelegenheid te stellen aan buitenlandse wedstrij den deel te nemen. Bondscoach Joop Middelink ver telde nog dat de training een vijftal Jonge renners met het oog op de Olympische Spelen van 1976 in Canada volgens het opge stelde plan zal worden voortgezet. Het vijftal Ferry Pirard, Ad Dekkers, Adrie van Houwelingen Jan Ruckert en Jan Spijker, is na de samenstelling van de ploe gen voor het wereldkampioen schap en de Ronde van de Toe komst niet volledig uit beeld voor de wegwedstrijden in Montreal. Middelink: "Ook voor hen geldt, dat de selectie voor Canada voor lopig is. Zij hebben ook een kans een van de open plaatsen in te ne- De Nederlandse ploeg, die met ploegleider Henny Schouten naar de Ronde van Joegoslavië gaat be staat uit Jim Kruunenberg, Henk Botterhuis, Aad Tak, Anton van der Spiegel, Fons van Katwijk, Arie Versluis en Hans Koot. HOOGERHEIDE Marian Priem zei niets. Omarmde slechts het hevig transpirerende hoofd van haar man Cees Priem en drukte haar gezicht tegen hem aan. Terwijl haar tranen een weg vonden op het getekende gelaat van de overwinnaar, kuste zij hem zachtjes. Een pakkend menselijk tafereeltje aan het slot van een bijzonder Nederlands kampioenschap. Een titelgevecht waarbij de mercie tenslotte de overhand kreeg. Niets opzienbarends, want zolang schreeuwende namen de door de had werkelijk last van m'n been. steld, want dan hadden i De dokter gaf me twee krampta- andere koers gekregen", bietten", vertelde Priem over de si tuatie. Het onderonsje met ploeglei- ^teU£ "er Liebregts en directeur De Vries Gerard Vianen, nadat hl] ogen- heeft de commercie al een flinke greep op de profwielersport. Zoals ook in andere sporten, waar voor prestaties met bankbiljetten wordt betaald. Somtijds merkt niemand iets van afspraken, die sportieve prestaties een ander verloop kunnen geven. Slechts als zoiets op een knullige manier wordt gedaan, wordt er over aantasting van de ethiek van de sport gesproken. Begrijpelijk laat niemand zich het tweede „gesprek" i vensgevaarlijke situatie, motorordonnans George een le- sahijnlijk weinig moeite had ge- waarbij daan, om Cees Priem, die een paar den kilometer voor de finish alleen weg- Enden en bestuurder Bas Kouwen- sprong te achterhalen. „Ik begrijp hoven van de weg raakten, zorgde niet waar Cees Bal op doelt. Onze voor de nodige opwinding bij de afspraak luidde, dat we elkaar niet volgers. in de wielen zouden rijden. Als we Met als resultaat, dat Gerard Via- waren ingelopen, nen na rare manoeuvres weer nor- wegge trabes uiv O* schap niet. Niets verplicht hen verklaring af te leggen. Waarbij in de vraaggesprekken tisch andere (sportieve) factoren kondigde kramp? Vianen. eerst - een tegenstrijdig antwoord: „Mis- spruR.cn i_»e geroutuie w». ,^rs<oren Nidl- »itde )aar de kl d 6 mans over de man, die Nidi den Hertog voor de tweede plaats ver- Vooropgesteld: er ls door de drie sioeg: „Vianen, leek mij erg sterk koplopers, Nldi den Hertog. Cees Als hij een banaan opat. v Priem en Gerard Vianen ontzettend zeifs netjes z'n handen af", hard gewerkt. Ook de overige uitrij- ders kan dat niet worden verweten. Want de terugkeer naar de Zuid westhoek van Brabant, met z'n moeilijke parcours, was niet gemak kelijk. Dat in de races op het ere- tricot drie Zeeuwse winnaars Cees Bal gaf toen me strijd op. Nadat hij tussen de wielen de finish had bereikt, be tichtte hij ploegmakker Vianen van oneerlijke „spel". De Zeeuw: „Wij hadden afgesproken, dat bij een voren kwamen, Keetie van Oosten- minuut voorsprong er niet meer op Hage by de dames, amateur Jan kop zou worden gereden. Dat deed dat Bal dan in dat „Er zaten trouwens allemaal rappe mannen achter ons. Dan was ik misschien vijfde geworden en had niemand over Gerard Vianen ge- „Mis- sproken". De geroutineerde prof, die het dan gestopte Franse Gan moet ontberen, maar waarvan menigeen weet te vertellen, dat men niet vreemd moest opkijken, als hij volgend sei zoen voor Frisol uitkomt: „Dit banaan opat, veegde hij kampioenschap scheelt mij wel iets. Ik denk, dat er een kleine 30.000 gulden voor mij had ingezeten, zijn eenza- Maar Je moet niet denken, dat Je met een kampioenstrui direct 'n Eddy Merckx wordt. Ik blijf Gerard Vianen in welke trui dan ook". over de eindstreep: ,Jiier in Hoo- En Cees Priem, die met dit kam pioenschap in twee Jaar eindelijk een grote overwinning wist te beha- Vianen wel. Ik ben erg teleurge- len, zonder al te veel vreugde: „Er gens geeft het me wel voldoening, omdat ik door valpartijen de voor jaarsklassiekers gewoon als trai- ningsritten moest rijden. Hoewel, het was wel zwaar, omdat m'n knie ook nog niet helemaal in orde is". Cees Priem, de 23-jarige Zeeuw, die dit seizoen de Ronde van Gelder land wist te winnen en zich ook in ternationaal aandiende met een rit- zege in de Ronde van Romandië, dus kampioen van Nederland. Ploeg leider Piet Liebregts over de ver meende hulp: „Ik weet zeker, dat het niet zo is, dat is het allerbe langrijkste". HOOGERHEIDE Weer Keetie van Oosten-Hage. De Zeeuwse, die sinds 1969 het dameswielrennen in Neder land beheerst, heeft zaterdag in Hoogerheide haar zesde wegkampi oenschap in successie behaald. Kee tie van Oosten, sinds 1966 ook al na tionaal kampioene achtervolging, versloeg in de eindsprint Mini Nieu wenhuis en Willy Kwantes, waarbij zü opnieuw een opmerkelijk grote versnelling reed. Ruim een halve mi nuut na het trio kampioenen de andere twee veroverden sprinttitels werd Truus van der Plaat vierde. Het kampioenschap is weer gemaakt door Keetie van Oosten, die na het begin van de tweede ronde weg sprong met Mini Nieuwenhuis, Willy Kwantes en haar zus Bella van der Spiegel, die na pech snel moest af- haken. Het drietal veroverde een winst, die uitgroeide tot ruim een halve minuut. Keetie van Oosten, noch Willy Kwantes, slaagden er in de laatste veertig kilometer in weg te springen uit het kopgroep Je. Mini Nieuwenhuis, pas drie maanden weer in training, zette de eindsprint in. De Amsterdamse, die trouw kopwerk had gedaan maar nimmer echt aan viel. slaagde er In Willy Kwantes achter zich te houden, maar was niet bestand tegen de macht van de oude en nieuwe kampioen. Keetie van Oosten had angst gekend voor de andere twee. „Zowel Mini ais Willy", verklaarde zij, .hebben mij wel eens in de sprint verslagen. Ik had liever op de Cauberg gereden, dat is zwaar. Als Je hier op het heu veltje boven komt, ben je niet zo moe. Ik slaagde er niet in in de eind sprint te voorkomen en dan blijf ie toch een beetje bang ook al had ik vaak van de anderen gewonnen. Maar in die sprint kan altijd wat ge beuren". Het is niet gebeurd, de rood-wit-blauwe trui was weer voor Keetie van Oosten. Zij trok haar veertiende veroverd op weg en baan met evenveel spontane vreugde aan als de eerste in 1966. dat dit drietal ook nog lid van één club. namelijk T.W.C. Theo Middel kamp. De taktiek, waarmee de grootste Nederlandse profgroep Fri sol het een heel eind bracht, mag Nidi den Hertog worden toegeschre ven. Met zeventien man in koers moést het een kampioen opleveren. Daarvoor was de overmacht te groot. En omdat Nidi den Hertog niet zoals zijn ploegmakkers Cees Priem, Fedor den Hertog, Piet van Katwijk, Henk Poppe, Harm Otten- bros en Albert Huizebosch tot de beschermde renners behoorde, vloog de altijd in de schaduw van broer Fedor levende Nidl er maar direct in. Eerst met de eveneens .geprogram meerde" Wil de Vlam. Wat pas bij de tweede ontsnapping met Wim de Waal en Wim Keileners response opleverde. „Onze taktiek is ge slaagd", liet ploegleider Piet Lie bregts toen al weten, omdat het pe loton al behoorlijk uiteen was gera feld. „Verschillende kanshebbers zijn al in de achterhoede verdwe nen en dat was de volledige opzet". Onstuimige Nldi den Hertog ging evenwel door. Ook toen Gerard Via nen, Jos Schipper, Cees Priem, Cees Stam, de langs zijn voordeur rij dende Harm Ottenbros, Albert Hui zebosch en Jo Vrancken zich bij het viertal voegden. Reactie kwam er van Cees Priem, die Nidi in zijn spoor volgde. Vianen (30; wachtte even, maar kwam in een korte maar imponerende rush bij de twee Frisol-vluchters. Met nog 120 kilometer voor de wie len en een snel opgebouwde voor sprong van 3.15 min. kon er nog van alles gebeuren. Vooral omdat Cees Bal de strijd niet opgaf. Lang durig reed hij op kop van een nieuw gevormde Jachtgroep, waarin ook René Pijnen wel iets van de achterstand wilde wegwerken. Ger- rie Kneteman kon evenwel geen steun meer geven en verdween door een aanlopend achterwiel uit de strijd. Langzaam liep toen de voorsprong van de drie leiders terug. Maar tel kens als Cees Bal trachtte te de marreren vloog Fedor den Hertog achter hem aan. „Balletje" later: ^.Het is onmogelijk om tegen zo'n overmacht te fietsen. Telkens zaten ze aan m'n wiel". Desondanks bleef er met nog veertig kilometer slechts 48 seconden over. Levensgevaarlijk Op dat moment leek het kampioen schap z'n beslissende fase in te gaan. Wat ook in de kopgroep werd voorzien. Gedeeltelijk gecamoufleerd doos kramp van CeesPriem- „Ik HOOGERHEIDE De kampioen is het liefst thuis. Met toch de zekerheid van een afvaardi ging in het rood-wit-blauwe tricot naar de wereldkampioenschappen in Montreal stond het besluit van Jan Raas meteen vast. „Van de week", lichtte hij toe, „heb ik van de KNWU een uitnodiging gehad voor de Tour de L'Avenir. Maar ik ga er niet heen. Zo'n lange buitenlandse trip is niks voor mij. Dat is veel te ongeregeld. Laat mij mijn eigen gang gaan; dan voel ik me het lekkerst. Dan koers ik ook het best". Door Henk Kruithof Een eigen weg. Jan Raas, één van de talentrijke produkten uit de wie- lerschool van „Theo Middelkamp", bewandelt die ai sinds zijn nieuwe- lingentljd. Want als wellicht de sterkste van zijn „lichting" verkoos de gebrilde coureur uit 's-Heerenhoek de clubtrui boven het sponrosshirt. Hapte hij pas een Jaar later toe op de aanbiedingen van Trico-Noble. „Omdat", riep Raas ooit uit, „ik niet net als die andere Zeeuwen ben. Ik wil het eerst eens voor me zelf proberen. Zonder banden met een ploeg". Die eigengereidheid tekent Raas. Want na twee seizoenen in de stof- fenéquipe van Frans van Turenhout is hij, gehuld in het paars van te- gelhandel Jan van Erp, nog niets veranderd. Trekt Raas (21 Jaar pas) nog immer zijn eigen plan. Al heeft hij wel begrepen, dat er ln de wie lersport vaak persoonlijke belangen moeten worden opgeofferd. „Te vaak", vindt de goedlachse Zuidbevelander. „Vooral in meer daagse koersen. Ik heb ook dit sei zoen steeds weer in dienst van ploegmakkers moeten rijden. In Olympia's Ronde van Nederland, waar ik (na in 1972 al eens een rit te hebben gewonnen), nu in twee etappes (Oss en Nijverdal) do sterkste was, verspeelde ik door domme pech op weg naar Limburg kostbare minuten. Weg was mijn kans op een hoge eindklassering. Wat moet Je dan? Het enige nutti ge is dan om Je ln te spannen voor nog wel goed geplaatste ploegma ten". Juist na een wat tegenvallende Olympia's Ronde wilde Raas zich ln de Milkrace bewijzen: „In het bui tenland, want daar had ik me omdat ik vaak uitnodigingen afsloeg nog niet zoveel laten zien". Meer dan een eerste prijs in het berg- klassement was er evenwel niet weggelegd. Maar toch zag Raas ln die bescheiden triomf na zijn suc cesvolle Jacht op het nationale kampioenschap een parallel. „Net als Ben Koken", herinnerde hij zich feilloos. Precies als de Limburger die twee jaar in Engeland ook het beste klom, greep Jan Raas, gero deerd aan het vertrek, pal daarop de Nederlandse kampioenstrui. Al gebeurde dat nu niet in een voor klimmers zo geëigende entourage als de Cauberg (Raas later: „Van mij hadden we ook daar wel mogen koersen. Ik reed in Limburg flui tend tegen de lastigste heuvels en werd er twee Jaar geleden al eens vijfde in de titelstrijd") het circuit in Westbrabant was voor de ama teurs toch lastig genoeg. Zo zwaar dat na zes van de negentien ronden (totaal een voor de kampioenschap pen „monsterafstand" van ruim tweehonderd kilometer) de slag was gevallen. Nooit kwam uit het verslagen veld nog een groep terug bij Amstel- ploegleider Herman Krott: „Het was net een klassieker. Er rijdt een „waaiertje" weg en de koers is ge daan". Achterin gebeurde op het vele „vals plat" van Hoogerheide en Woens- drecht immers niets. De klappen vielen aan het front. Waar al snel Piet Kuys en omstreeks de hon derdveertig kilometer ook Harry van Groezen, Adri van Opdorp, Henk Lubberding, Ad Dekkers (kramp) en Ton ter Harmsel moes ten afhaken. Raas: „Vooral het los sen van rappe Dekkers (winnaar van de groene puntentrui in Olym pia's Tour) verraste W. Ik was er wei blü mee, want voor hem had ik de meeste schrik". Tussen veertien man zou dan de fi nale worden betwist. Limburger Matje Dohmen, Kempenaar Cor Tuit en Jan Raas als „eenlingen", Bert Broere en Adri Deusing als Victoria-duo, Cees van Dongen en Bert Scheunemann als twee Cabal- lero's, Michelin met Roelof Groen en Jo de Boer en de Ketting-lquipe met liefst vijf pionnen: Jan Aling, Aad van den Hoek, Jan Lenferink. Frits Schür en Herman Snoeyink. Jan Raas, de nieuwe kampioen bij de amateurs. ploegbaas Wiel Lambrichts na de ontgoochelende finale. „We zouden individueel rijden. Ieder voor zich. Dit kampioenschap heeft niets met ploegen te maken. Ik ben ergens blij dat het zo is gegaan. Al voeg ik er meteen aan toe: rijden we zoals Snoeyink heeft voorgesteld als équipe dan worden mijn Jongens één, twee e<n drie". Nu niet. Want Jan Raas hield alle uitvallen onder controle. Haalde ze ker vijftien keer Dohmen, Schür, Vain Dongen, Lenferink, Snoeyink en Van den Hoek terug. Om op de kasseien spurtend de verdiende triomf te behalen. „Ik dacht en hoopte dat we nog met een kleiner groepje zouden toekomen", glunder de de slimme Zeeuw. „Maar zo kon het ook. Al moest ik wel nog snel van het wiel van Snoeyink naar dat van Van Dongen wippen. En kwam Dohmen toch wel akelig tekort". Raas: „Pas wanneer ik in mijn da gelijkse ritme ben 's morgens half zeven op, op de fiets naar het werk (kwaliteitsbewaker bij een fri- tesfabriek): 's middags van twaalf uur tot vijf trainen; wassen, eten en naar bed voel ik me goed. Dat ongeregelde van een hele och tend „lummelen" op een buiten landse trip breekt me op. Ik kom meestal slechter uit zo'n ronde dan dat ik er naar toe ging. Maar wan neer ik straks prof wordt en (als ik getrouwd ben), voor mijn gezin ga zorgen, zal ik eraan moeten wen nen. Dat houdt de specialist, waar ik onder behandeling ben. me steeds meer voor Heus: niemand hoeft zich ongerust te maken. Ook dat zoekt Jan Raas zelf wel uit". Keetie van Oosten-Hage: Jm de sprint kan er altijd wat ge beuren". DAMES 1. Keetie van Oosten-Hage (Kloe-I tinge) de 63,6 km in 1.48,35: 2. Mini! Nieuwenhuis—Brinkhoff (Amster dam) z.t.; 3. Willy Kwantes (Zaan dam) z.t.; 4. Truus van der Plaat (Geldermalsen) op 33 seconden; 5. Hennie de Jongh (Apeldoorn) z.t.; 6. Sonja Methorst (Utrecht) z.t; 7. Theo van Gessel (Drunen) z.t.; 8. Anne Riemersma (Slappeterp) z.t.; 9. Bella van der Spiegel—Hage (Sint Maartensdijk) z.t.; 10. Nel Streef (Nieuwlekkerland) z.t. AMATEURS 1. Jan Raas ('s Heerenhoek) 201 km in 4 uur, 56 minuten en 19 seconden; 2. Mathie Dohmen (Born) z.t.; 3.| Cees van Dongen (Oud Gastel) z.t.; 4. Herman Snoeyink (Denekamp) z.t.; 5. Jan Aling (Bladel) z.t; 6.[ Jo de Boer (Westergeest) z.t.; 7. Bert Scheuneman (Veendam) z.t.; 8. Roelof Groen (Giethoorn) z.t.; 9. Aad van den Hoek (Dirksland) z.t.; 10. Frits Schür (Didam) z.t.; 11. Ariej Deusing (Halsteren) z.t.; 12. Bert! Broere (Oudenbosch) z.t.; 13. Janj Lenferink (Geesteren) z.t.; 14. Corj Tuit (Valkenswaard) z.t.: 15. Albert Scheffer (Zelhem) op 5.42 min. PROFS L. Cees Priem (Goes) 232 km in 5 uur. 49 minuten en 22 seconden; 2. Gerard Vianen (Kockengen) op 18j seconden; 3. Nidi den Hertog (Erme-1 lo) z.t.; 4. Fedor den Hertog (DorJ drecht) op 1.32 min.; 5. Harm OttenH bros (Hoogerheide) op 1.40; 6. Piet van Katwijk (Mill) z.t.; 7. René Pij nen (Hoogerheide) z.t.; 8. Cees Bal (Kwadendamme) z.t.; 9. Albert Hui zebosch (Nijeveen) z.t.; 10. Jan van Katwijk (Turnhout) op 7.37. 11. Jos Schipper (Baarn), 12. Hennie Kuiper (Ossendreoht)z.t. als Jan van Katwijk, 13. Henk Prinsen (Hank) op 7.49; 14. Wim Kelleners (Limbrioht) op 12.57; 15. Cees van der Meijden (Puttershoek) on 13.58. Voetbal De 48-Jarlge Guy Cf Defaix is vrijdag officieel benoemd tot zakelijk leider/directeur van FC Twente. De nieuwe commerciële I topman van de Enschedese club, die' als zodanig mr E. Mulder opvolgt,! bezit de Franse nationaliteit. Hij is| in Dordrecht geboren uit Franse1 ouders en is thans nog werkzaam aks commercieel adjunct-directeur I in de woningbouwsector. Defaix hoopt zijn werkzaamheden bij FCi Twente per 1 september a.s. te kun-l nen aanvangen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 14