Landen bliiven NAY O trouw SPANJE BELEEFT GESPANNEN DAGEN IRA OPNIEUW IN OFFENSIEF Hier gebeurde het: RUMOR BLUFT Bonn blokkeert EG- Verklaring na bitter debat Vijf doden op Cyprus U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. DONDERDAG 20 JUNI 1974 BONN De Europese Gemeen- van de industrielanden alleen d OTTAWA (ANP-AP) Na een lang en bitter debat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO gisteren hun goedkeuring gegeven aan de "declaratie van de atlantische betrekkingen", waarin de lidstaten verklaren dat zij het nu 25 jaar oude verbond trouw zullen blijven. In het document, een afgezwakte versie van het nieuwe atlantische verdrag, zoals in 1973 voorgesteld door minister Kissinger, moet de gewijzigde verhouding tussen de Verenigde Staten en de Euro pese bondgenoten worden afgespiegld. schap zal niet op korte termijn haar enigde Staten Secretaris-Generaal Luns de de verklaring n- staten van de Navo. Op initiatief gangspunt voor de toekomst "nieuw uit- president Nixon zijn alle leiders uit genodigd voor de bekrachtiging van" bron tot grote voldoening". Volgens de verklaring in Brussel. Luns was de goedkeuring declaratie een bewijs van "de solida riteit binnen ons bondgenootschap". De declaratie zal formeel op 26 In Italië regering van Mariano Rumor aan. De partijen van de coalitie zijn het daarover gisteren tenslotte eens ge worden. Negen dagen geleden dien de het kabinet zijn ontslag in dat In de 14 punten tellende verklaring zijn ondermeer de volgende onder werpen opgenomen; een belofte om de politiek van ontspanning te blijven volgen, vast gekoppeld aan de waarschuwing dat de vrede niet kan worden bewaard, wanneer de lidstaten hun eigen vei ligheid verwaarlozen. er wordt de nadruk op gelegd, dat de gemeenschappelijke defensie van de westerse wereld "onverbre kelijk" is. de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in Europa is abso luut noodzakelijk. de lidstaten worden verzocht hun strijdkrachten op een zodanig peil te houden dat een mogelijke vijande lijke aktie kan worden afgeslagen. ROME (DPA) In Italië blijft de Tot aeeT veel genoegen van minister Van der Stoel van Binnenlandse Za ken is. voor de eerste maal in het bestaan van de NAVO en op Neder lands initiatief, in een verklaring die ministersconferentie wordt ïto" met "wCTd "^nv^dB dror de f P^Ucterd. de wens uitgesproken. bijdrage van 500 miljoen dollar kun nen storten in een speciaal fonds de Verenigde Naties dat bedoeld is staten als steun voor de armste ontwikke lingslanden om de sterk gestegen kosten voor de invoer van olie te kun nen dragen. Het voorstel voor een spoedige EG-bijdrage is getroffen door een veto van de Westduitse re gering. Regeringswoordvoerder Grü- newald zei gisteren na een vergade ring van het Westduitse kabinet dat de Bondsrepubliek de bijdrage aan het VN-fonds zal verhinderen zolang niett duidelijk is uit welke bron de hiervoor benodigde financiële midde len worden geput. Minister betreffende hun bijdrage (500 mil joen dollar). \fan de olieproducerende Iran tot op heden de enige bedrag heeft beloofd (200 miljoen dollar). ontwikkelingshulp hangers Eppler had verleden week bekendge- massademonstraties maakt dat West-Duiteland 28,4 pro cent van de EG-bijdrage aan het fonds voor zijn rekening zou nemen. Grünewald erkende dat de harde houding van Bonn de EG heeft ver- W,l" ^^eurakties' Verantwoordelijk NICOSIA (AP) In verscheide- Cypriotische steden hebben aan- de regering woensdag gehouden te gen de huidige golf.van geweld Me het eiland teistert. De regering heeft de ondergrondse terroristi sche beweging de EOKA, die vereni ging met Griekenland wil. ge steld. Het winkel- en kantoorop-so- neel alsmede employees van de PTT De Bondsrepubliek wil ook weten bebben fleren het werk twe» uur meen schap. lang neergelegd. President Makarios heeft in Nico sia een menigte van 10.000 juichen- Volgens het oorspronkelijke VN- de supporters, die krachtige ™«--e- voorstel moet het fonds een omvang gelen tegen de terroristen eisten. hoeveel de Verenigde Staten, Canada. Japan en de olieproducerende landen in het fonds zullen storten. l drie miljard dollar, i toegesproken. In vier dagen va-» "e- President Nixon en zijn Portugese ambtgenoot De Spinola slaan kortvoor Nixons terugkeer naar Washington. parade gade op de Azoren, andere helft door de olielanden. De aangericht negen EEG-lanaen zouden eenderde van de bijdrage van de geïndustria- overheidsgebouwen ADVERTENTIE landspresident. Eerder had de socialistische partij, een van de coalitie partijen, een gro tere rol opgeëist in de regering en een mogelijke politieke rol voor de communisten. onderzoek naar de recente transporten "bruine suiker" een soort heroine uit Hongkong naar Europa. dat de idealen die in de aanhef i het atlantisch verdrag worden ge nomen, democratie en mensenrech ten, worden verdiept en uitgebreid. Griekenland Minister Van der Stoel heeft dins- in wat hij noemde "een sfeer", een gesprek vam een gehad met zijn Griekse ambtge noot Spiros Tetenes. Tijdens dit ge sprek, dat plaats vond in de hotel kamer van de Griekse bewindsman, heeft mr Van der Stoel het stand punt van de Nederlandse regering inzake Griekenland uiteengezet, en de kwestie van de pofliitieke gevan genen aangeroerd. Mr. Van der Stoel wilde geen verdere mededelingen doen over dit gesprek. Eveneens tot grote Nederlandse in- In Ulster Politie Hongkong naar Nederland PARIJS (AP) Twee ambtena ren van de afdeling verdovende mid delen van de politie in Hongkong, zijn gisteren in Parijs aangekomen"* de kwestie van de pofliitieke gevam- riS"Z<2 IA\OüJUJt MEA-Uie. olfiU l>uj "2-VL pcrdefejju.1 Beide^ ambtenaren, commissaris stemming hebben de Navo-ministers mmm in hun slotverklaring de ontwikke lingen in Portugal, dat wil zeggen het omverwerpen van het bewind van Caetano, verwelkomd. John Morris en John Hung, zijn naar Europa gekomen in de overtui ging. dat er een Chinees net is uit gevaren van Hongkong naar Parijs. "Wij zijn naar Europa gekomen om het beginpunt aan de weet te ko men", zei Morris, die hieraan toe voegde dat zij ook naar Nederland cn Engeland zullen gaan. Wijnfraude in Frankrijk BORDEAUX (ANP) Een onder zoek naar een groot wijnschandaal, waarbij is geknoeid met miljoenen flessen Bordeaux-wijn, heeft, ertoe geleid dat achttien wijnhandelaren, onder wie twee van de meest illus tere personen uit de wijnwereld van Bordeaux, in oktober een rechtszaak te wachten staat op beschuldiging van fraude. Dit is gisteren verno men in kringen van de Franse rech terlijke macht. Een officiële aanklacht is nog niet ingediend, maar uit het onderzoek is gebleken dat documenten zijn ver- De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Kissinger heeft op een persconferentie gezegd dat er zich altijd omstandigheden kunnen voordoen waarin de V.S. "in het al gemeen belang van mening kunnen zijn de plicht te hebben handelend op te treden". Hij erkende dat de V.S. vorig Jaar oktober de Navobondge- noten niet van te voren heeft inge licht van het alarm waarin de Ame rikaanse troepen gesteld waren. "Ik meen dat elke Navo-bondgenoot na analyse van de situatie op dat mo ment dankbaar zal zijn dat de V.S. vastbesloten is opgetreden", zei hij. Russen verzamelen radioactief stof TOKIO (AFP) Russische ver kenningsvliegtuigen hebben gisteren en vanmorgen boven de noordoost kust van Japan gevlogen, kennelijk om radioactief stof te verzamelen Geboortegolf in Chili SANTIAGO (AP) In Chili wordt in de komende maanden een geboorte-explosie verwacht. De oorzaak? Het nachtelijk uit gangsverbod, dat meteen na de staatsgreep van september van verleden jaar werd ingesteld en nog steeds geldt. De vrouwenarts dr. Gabriel Suazo heeft zich ingesteld op drukke tijden. 'Tot Juli zit ik al vol", verklaarde hij. "In Juni kan ik niemand meer aanne men". Een Jonge vrouw, die in een regeringsbureau werkt, deel de mee dat 24 van de vrouwen die daar werken zij zelf ook in verwachting zijn. Dr. Jose Espinoza, een aan een grote kraamkliniek verbon den arte. heeft een ander idee over de oorzaak. 'Toen Allende aan het bewind was, waren er zoveel onzekerheden, dat veel echtparen gezinsuitbreiding ver meden door het gebruik van voorbehoedmiddelen. Maar twee maanden na de staats greep "waren de wateren weer kalm geworden", en stapten veel mensen weer van het ge bruik van die middelen af. BELFAST (AP) Het Ierse Repu blikeinse leger is een nieuw offensief begonnen in Noord-Iprland nu deze organisatie gelooft dat de meerder heid van het Britse publiek voor te rugtrekking van de Britse troepen uit de provincie is, zo meent de vei ligheidsdienst. Gisteren werden tenminste 10 bom men in de door oorlog geteisterde provincie geplaatst. Vier gingen af in Londonderry. De nieuwe campagne van de IRA begon dinsdag toen acht bommen tot ontploffing kwamen. Drie weken is het betrekkelijk rustig geweest. Een IRA-woordvoerder in Belfast zei: „We geloven dat de Britten ge noeg hebben van de moeilijkheden in Ulster en op een excuus wachten om de troepen te kunnen terugtrek ken. Wij zijn van plan om hen dat excuus te geven". Volgens onbevestigde berichten zfjn leiders van de „provisionele vleu gel" van de IRA het afgelopen weekeinde in de Ierse republiek bij een geweest, waar zij hebben beslo ten hun aoties te verhevigen. De bommen in Londonderry wa ren alle geplaatst in boodschappen tassen. Een minuut voor een ontplof fing werd steeds gewaarschuwd. De aangerichte schade in deze stad is niet groot. Bij de aanslagen zijn geen gewonden gevallen. Ander bom men ontploften in Armagh en Dungi- ven. Twaalfhonderd kilometer van huls en dan opeens zonder geld. Wat een paniek! Ook u kan zoiets overkomen. Loop daarom voordat u op vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. En vraag de Amro Reis- Natuurlijk hebt u voor uw eerste uit gaven ook wat kontant buitenlands geld nodig. Dat kunt u bij de Amro Bank laten verzekeren, gelijk met uw bagage. U merkt wel, de Amro Bank kan voor u als cheques. Raakt u ze op een of andere manier vakantieganger heel wat doen. kwijt, dan hebben anderen er niets aan en u Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met in uw buurt. Voor buitenlands geld, Amro Teleservice en binnen de kortste keren cheques en uw reisverzekering, krijgt u geld telegrafisch overgemaakt naar Vergeet niet het gratis landengidsje de bank ter plaatse, waar ook in Europa. te vragen. In Spanje kan men de weerslag voelen van de plotselinge ineenstor ting van de 46-jaar oude dictatuur in Portugal. In deze nadagen van het regime-Franco strijden diverse groeperingen met elkaar om de macht. Portugals bevrijding heeft de macht van de Spaanse ultra's vergroot. In de gespannen dagen, die volgden op de moord op admi raal Carrero Blanco in december jl. hadden de felle fascisten hun kan sen op overneming van de macht verbeterd. De gebeurtenissen in Portugal heb ben hun ambities slechhts vergroot. Wij beleven thans misschien wel de meest gespannen dagen die Spanje in 38 Jaar gekend heeft. Toch zou het niet Juist zijn te beweren, dat het land op de rand staat van een nieuwe burgen-oorlog, ondanks de wellicht gevaarlijke confrontatie tussen arrogante rechtse extremis ten en buiten de wet gestelde linkse arbeiders en de hunnen. Het Spanje van 1974 verschilt van dat van 1936. Middenklasse Er bestaat thans een-grote, tamelijk welvarende middenklasse, in het be zit van auto's, televisie, en vakan tiehuisjes. Deze klasse is gematigd conserva tief. Een dergelijke sociale structuur bestond 38 Jaar geleden nog niet. De welvarende burger van middel bare leeftijd, die zich de verschrik kingen van de burgeroorlog herin nert, wil niets met politiek te ma ken hebben. Hij reageert heilig ver ontwaardigd als zijn studerende zoon of dochter aan een of ander vreedzaam protest meedoet. Zijn motto is: „Laat het schip niet op de rotsen lopen". Deae grote a-politieke massa vormt een nieuwe factor van betekenis in het moderne Spanje. Maar terwijl volgens het conservatieve patroon de nieuwe bourgoisie tegenover de verboden linkerzijde staat, is zij misschien even verontrust door de extremistische houding van de neo-nazi's zoals Bias Pinar. Pinar is een openlijke en onbeschaamde nazi, die een fel antisemitisch blaadje publiceert, Fuerza Nueva (Nieuwe Kracht) geheten. Een van de laatste objecten van Pinars aan vallen, naast Joden, communisten, democraten en andere ongewenste personen, zijn de Journalisten. Er zijn veel eerlijke en begaafde, hoewel gefrustreerde Journalisten in Spanje, die al hun best doen om het nieuws objectief weer te geven, binnen de beperkingen van de ge controleerde pers. Als er echter een verhaal loskomt, dat kennelijk niets te maken heeft met de politiek op hoog niveau, dan menen Spaanse verslaggevers rustig de waarheid te kunnen vertellen zonder vrees voor ingrijpen van de censuur. Infiltratie fascisten Dit bevalt Bias Pinar niet en even min de Policia Armada, de grijs geüniformeerde politie, waarvan be kend is dat zij zwaar is geïnfil treerd met Jonge fascistische ele menten. Enige tijd geleden is een oud ge bouw ingestort midden in Madrid, dat al veel eerder door de autoritei ten van de stad had moeten zijn afgebroken. Zeven mensen kwam om het leven. Spaanse verslaggevers werden lastiggevallen en ruw be handeld door de politie toen zij trachtten bijzonderheden over deze tragedie te verkrijgen. Na andere recente gebeurtenissen zijn Journa listen enkele uren vastgehouden. „Om hun papieren te controleren". Ongetwijfeld op instructie van ho gerhand leggen Spaanse kranten de laatste tijd de nadruk op de proble men waar het ,nieuwe regime in Portugal mee te maken heeft. On langs nam de Spaanse politie het gerespecteerde maandblad „Cuader- nos para el Dialogo" in beslag uit krantenkiosken in Madrid. Het be trof hier een speciale editie over Portugal, die interviews bevatte met politieke leidfers van het nieuwe re gime in Lissabon. Het hoofdartikel was getitel: „Eind van een dicta tuur". Spaanse Journalisten hebben echter vertrouwen in de minister van voorlichting en toerisme, Pio Caba- nillas, een van de weinige betrekke lijk liberale ministers in het kabi net. Maar in deze dagen van de rechtse weerslag op de gebeurtenis sen in Portugal meent men dat de dagen van Cabanillas geteld zijn. Andere vrij liberale figuren, zoals de minister van landbouw Allende Baxter, een intelligent bekwaam ad ministrateur die de laatste kabi- neswijziging heeft overleefd, heeft geen uitgesproken politieke inzich ten, maar wil gewoon doorgaan met zijn werk. Naar verluidt maakt ook hij kans binnenkort ontslagen te worden. Zomerhitte Het is niet waarschijnlijk, dat de verwijdering van de gematigden di rect zal worden bekendgemaakt Volgens Spaanse traditie neemt de regering in Juli verlof om de zo merhitte in Madrid te ontvluchten en de veranderingen in het kabinet zullen mogelijk tot oktober worden uitgesteld. Wurgpaal In zijn eerste en tot nu toe enige rede voor het parlement, op 12 fe bruari, kondigde Arias een liberali satieprogramma aan. Sommige waarnemers twijfelden aan zijn op rechtheid en de gebeurtenissen na dien, zoals massale arrestaties en de executie door de garrote (worgpaal) van een jonge anarchist hebben deze twijfel bevestigd. Iemand, die bijzonder onaangedaan lijkt door deze gebeurtenissen is de 81-Jarige dictator generaal Francis co Franco. Sinds hij, zonder af te treden, een groot aantal van zijn bevoegdheden aan anderen dele geerde lijkt de oude caudlllo nieuwe levenskracht te hebben gekregen. Hij zou al enkele Jaren lijden aan de ziekte van Parkinson, die hevige trillingen veroorzaakt, maar de oude opperbevelhebber nam vorige maand zonder enige tekenen van deze ziek te de JaarlUkse overwinningsparade af. Toen ging hU een week met vakan tie naar Asturië, waar hij zijn tijd besteedde aan zijn geliefde sport van vissen. Nu hij zich gedeeltelijk uit het openbare leven heeft teruggetrokken lijkt Franco een vriendelijke, dik wijls Joviale man, wat niet gezegd kan worden van de gespannen en vaak gekwelde leden van zUn kabi net. Observer-Dienst Franco, joviale hengelaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9