jiteiHK Huurrecht gastarbeiders moet worden gewaarborgd "Nederland wordt er niet mooier op agenaa Protest tegen flat Zeezeilen bij Katwijk Mevrouw Stellard na 54 jaar even terug uit Amerika 99 LEIDERDORP "Ik zou m'n eigen broers niet herkennen, als ik ze tegenkwam" Deze merkwaardige woorden komen uit de mond van de 77-jarige mevrouw C. Stel- lard-Rutters, zittend op de bank bij haar zuster en zwager Van Engelenburg in de Leiderdorpse Accacialaan 23. Ook die zuster zou ze niet herkend hebben, zij heeft ze n.l. 54 jaar niet gezien! Mevr. Stellard is als 23 jarig, pas getrouwd vrouwtje uit 's-Graven- moer (bij Breda), haar man ge volgd naar Grand Rapids in de Door Ronald Veeren Verenigde Staten en woont daar tot de dag van vandaag nog Haar zus was toen 2 jaar ouden haar broer was 9 jaar. En in 54 jaar verandert 'n mens erg veel. Ze heeft nu 'n vacantie achter de rug van drie weken in haar geboorteland, vanavond gaat ze weer terug. Haar zwager en zus ter hebben haar heel Nederland in vogelvlucht laten zien, o.a. haar geboortehuis in 's-Gravenmoer. Tjonge, wat is alle veranders. Mevr. Stellard-Rutters, zeer vi taal ondanks haar toch flinke leeftijd, zegt: "Ik zal niet meer terug willen naar Nederland hoor". Waarom niet? "Nederland wordt er niet mooier op. Er is veel moois verlorén gegaan omdat men niet op weloverwogen wijze overal huizen heeft neergezet Als er nog iets moois over is bou wen ze het vol met die hoge flats en gebouwen. En dan als die hui zen zo dicht op elkaar. Bij ons in Michigan (vier maal zo groot als Nederland) hebben de huizen veel meer 'room' en tuin er omheen". Mevrouw, spreekt nog verrassend goed Nederlands. Terrible "Dan dat verschrikkelijke ge- jaag van het verkeer! Terrible. Het verkeer in Amerika is zoveel rustiger. Bij een stopbord kijkt men rustig of de weg vrij is en steekt dan kalm over". Over rein heid gesproken: zij vindt de stra ten hier ontzettend smerig. "Vooral de viezigheid van die hondepoep. Honden mogen niet loslopen in Amerika. Als ze je los lopende hond oppikken kiuin j>e hem tegen betaling van 30 dollar ophalen op 't bureau. Iedereen maakt z'n eigen stoep schoon in Amerika. Ook voor de winkels. Als een agent ziet dat je 'n peuk of 'n prop papier op straat gooit kun je of honderd dollar betalen of an derhalf mile straat schoonmaken! Verschil in prijzen? Nederland is stukken duurder. Om hier voor 1 kilo vlees tien gulden te moeten betalen is gewoon te gek. Om een voorbeeld van prijsverschil te noe men. Voor de prijs van één kilo suiker hier, kfijgt men in Ameri ka 5 pond! Kleding etc. het is hier in Holland allemaal verschrikke lijk duur". Wat is in Amerika nou erg duur, mevr. Stellard? Tandartsrekeningen, die zijn erg duur, ook die dokter en andere medische voorzieningen, maar de tandarts is wel het duurste". En wat is nu meegevallen in Holland? De vriendelijkheid van de mensen, zegt mevr. Stellard be slist. Ook haar vriendin Caroline Komar, die als begeleidster mee gekomen is uit Michigan, beaamt dat volmondig. Het leven in Ame rika is harder, zakelijker. Men heeft geen tijd om bij de buren koffie te gaan drinken 's-morgens. Business. Zij vertelt ook, aange vuld door gastheer-zwager Van Engelenburg, die e$ ook geweest is, dat aan het meer van Michi gan zestig tot zeventig procent Hollanders wonen of Amerikanen van Hollandse ouders of grootou ders. Aan de boerderijen kun je nog zien of het Friezen of Zeeu wen zijn. Ook hebben veel plaat sen Hollandse namen zoals Zee land, Borculo en Holland. Het zijn goede farmers, de Hollan ders, zegt mevr. Stellard, wier man zelf een grote exportslagerij opgebouwd heeft waar nu een zoon de zaken runt." Ze onderhou den him machines en spullen be ter. De Amerikaan laat z'n appa ratuur in regen en wind staan, is die dan rot, kopen ze wel weer nieuw. De Hollander is zuiniger, dat wel." Ze heeft genoten in Ne derland, maar zal blij zijn als ze terug is bij haar vier kinderen, vijftien kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen, allemaal Ame- rikaantjeSw....... Mevrouw Stellard tussen haar Leiderdorpse zuster (links) en haa\ Caroline Komar, ook van Nederlandse ouders. Amerikaanse (Foto Jan vriendin Holvast) Donderdag Breestraat 19, sociëteit' voor* ge handicapten, 25 uur nam. Kreatief Sentrum, defensievoorlich ting, 89 uur nam. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, rullavond Philateli- TJaikowskylaan 39, Voorschoten, gespreksavond Baha'i Gemeenschap, Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdiehst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door- Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7, tel. 23553. Apotheek Van Brees' Smal- lenburg, Loevestein 7, Leiderdorp, tel. 9921L wassenaarse Apotheek. Schou- weg 32. tel. 12404. Tevens op zater dag tot l uur nam Apotheek Voor schoten Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Oegstgeestse Apotheek. Wtlhelmina- park 8, tel. 53274. Koordstudio ntermenselllk jntmoetlngsrulmte Ontmoetingsru: -uirnte Zaterdag gesloten, ca 18 uur Tevens ïhamelllk gehandl- Gespreksavonden Gespreksavonden Baha-i schap Wo 8 Kennedvlaan Gemeenschap Zuidwest :s- en informatiedienst Zuidwest te) 64115, SOS-dienst Leidse bij alpinisten, die hoogterecord verbeteren AMSTERDAM/ LEIDEN Van 12 juli tot 15 augustus zul len zes ervaren Nederlandse al pinisten in Rusland een poging ondernemen het nationale hoogterecord te verbeteren. Het record ligt even boven de 7000 meter. De ploeg, bestaande uit Mar- greet Hogeweg uit Leiden, de Utrechters Marleen Schalkwijk en Hang Bruyntjes en de Am sterdammers Lquis Berg, Gerard Jansen en Herman Plugge, zal ih het Pamir Gebergtè in Aziatisch Rusland deelnemen aan een in ternationaal alpinistenkamp. Amptmeijer (PSP) over verordening op pensions: LEIDEN De commissie voor maatschappelijke aangelegenheden en de gezondheidszorg (MAG) is gis teren in grote lijnen akkoord ge gaan met de nieuwe (concept) ver ordening "op verblijfsgebouwen voor vreemdelingen". Deze verordening gaat in tegenstelling tot de bestaan de uit van een beperkt vergunnin genstelsel, waarbij men pas een pen sion kan gaan houden wanneer daan. De bestaande verordening men aan behaalde eisen heeft vol- heeft als uitgangspunt een aanmel dingssysteem, waarbij iedereen een pension voor vreemdeling (lees: gast arbeiders) kan gaan beginnen en daarvan bij B. en W. slechts melding hoeft te maken. dening moet de aanvraag Voor een vergunning door de houders van be- Overeenkomstig de nieuwe veror- staande pensions binnen drie maan den zijn ingediend. Om aan de eisen in de verordening te kunnen vol doen (en eventuele noodzakelijke verbeteringen te kunnen aanbren gen) is voor de bestaande pensions een, overgangsregeling gemaakt,, waarbij een jaar uitstel kan wor den verleend. PSP-raadslid Herman Amptmeijer drong er bij wethouder mevrouw Den Haan op aan te bekijken in hoeverre het mogelijk is 'de verorde ning uit te breiden met een clausule die bepaalt dat B. en W. de vrijheid hebben om na overleg met en in het belang van de buitenlanders de slui ting van een pension, wanneer daarvoor geen- vergunning is aange vraagd, tot een jaar uit te stellen. Amptmeijer zei met deze clausule te willen voorkomen dat het huurrecht van de buitenlanders wordt onder graven en de pensionhouders de slui ting van hun pension kunnen ver snellen. Ook suggereerde het raads lid een mogelijkheid in te bouwen om de termijn van een jaar voor het aanbrengen van verbeteringen vast hebben enz. Er is muziek en er zijn drankjes. Zo tegen een uur of acht is er wel iemand aanwezig. Redaktie: Paul Wolfswinkel Weigeren Banken In het bericht, gisteren, Over de bankenactie van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwülige Hulpverlening hebben we iets vergeten te vermel den. Een naam en een telefoonnum- Het bankencomité is ook persoon lijk te benaderen. Erin zitting heb ben de dames Vis-Hommes, Hensing- Reyman en Pont-Bemelman, Gerrit Kasteinstraat 20. Telefoon 31715. Voor nadere informatie dus daar naartoe. Omrijden Aanstaande maandag zal de We- versbrug tussen de Oosterkerkstraat en de Zijlsingel worden afgesloten voor alle verkeer. De maatregel houdt verband met de rioleringswerkzaam heden aan de Zijlsingel en in de Zee heldenbuurt. De afsluiting zal met de gebruikelijke borden worden aangege- Wandelen Liefhebbers van een lekkere wan deling langs ongebaande wegen kun nen in het zomers Meyendel terecht. De Dienst voor School- en Kinder tuinen zette in de afgelopen dagen 'n nieuwe natuurpadroute uit. Een rou te langs bloeiende vlieren en kamper foelie en talloze andere kleurige en interessante bloemen en planten. De uitgezette wandeling, de tweede dit jaar, blijft voorlopig uitstaan tot 19 juli. Om de wandelaar meer infor matie te geven tijdens de wandel tocht werd een natuurpadboekje sa mengesteld, waarin een schat aan wetenswaardigheden en informatie is opgenomen. De boekjes zijn ver krijgbaar in het Natuurpadcentrum Meyendel, het kantoor van de Dienst School- en Kindertuinen, Raalte- straat 4, Wassenaar en in de thee- schenkerij Meyendel. De prijs be draagt f 4,-. Step tocht III Weer een bericht van de steppers. U ziet, we hebben een publiciteitsge- voelige groep ontdekt. Nadat de steppers werden losgela ten uit een van de politieburelen (zo als dat daar heet), van Brussel heb ben ze de nacht doorgebracht op de grond van een kantoor. De volgende dag hebben de vijf (na bemiddeling van de Nederlandse am bassade) een gesprek gehad met de heren LeComb, Cornet en d'Elzius van het ministerie van' Landbouw, over de vogelmoord, die ook in Bel gië op grote schaal plaatsvindt. Bij het koninklijk paleis hebben ze een petitie aangeboden voor koningin Fa- biola. De koningin heeft de toezeg ging gedaan om via de ambassade te reagerén (ze was er namelijk niet). De steppers zijn gesterkt door die me dedeling toen naar Antwerpen ge stept. In Antwerpen (en trouwens in ge heel België) hebben ze erg veel pu bliciteit gehad; inliet alleen i. d. krant maar ook via dé radio. Het toelich ten van de acties en de collectes gaan allemaal naar wens en verlangen. De tocht zelf verloopt wat, minder. Woensdag hebben ze niet alleen last gehad van lekke banden, maar ook is er weer iemand (Rogier dit keer) door de step gezakt. Een reservestep was niet aanwezig. In de buurt van Roo sendaal zouden ze proberen een step te versieren. Het is inmiddels berekend, dat ze vrijdagavond tegen 8 uur aan zullen komen bij' het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Iedereen die wil komen juichen. Jubelen en bewonderen moet erheen. De publiciteitsman, Wim van der Hulst, houdt ons vrijwel iedere dag op de hoogte. Hij vertelde dat er niet één fiets mee is, maar dat er twee rijwielen zijn, die 'iedere dag door iemand anders wordt bereden. Iemand uit de buurt, een wildvreem- Hooglanders Op zolder bü de Lutherse jeugd groep „De Hooglanders" is een fctv geplaatst, een kleurentelevisie, zoge zegd. Daardoor proberen de Hooglan ders contacten te leggen met men sen, die in de omgeving van de Hoog landse Kerkgracht wonen, zoals u wel zult begrijpen. En de wereldkam pioenschappen voetbal, die nu ge houden schijnen te worden, zijn daar een uitstekende aanleiding voor. De jeugdzolder wordt verder ge bruikt om service te verlenen aan Op maandag de 24ste wordt er in de ruimte boven de Doopsgezinde Kerk, Pieterskerkstraat 1 in Leiden de laatste informatieavond van dit seizoen gehóuden over dienstweigeren. Om 8 uur. Eind augustus of begin september wordt er weer een begin gemaakt met de wekelijkse informatieavonden. In lichtingen over dienstweigeren en de informatieavonden kunnen worden gegeven door Gerard van Beek, Jan- vossensteeg 36 in Leiden. Nederland tegen Zweden. Wassenaar zit op de tribune. Wie had dat gedacht. De Deylknotsen, keurig netjes met een bekertje chocola in de hand, lieten zich, ook vóór de wedstrijd, geducht horen. Hetgeen niet hielp. Maar niet getreurd, er komen nog meer wedstrijden. dereen, die maar komen wil. Er is el ke vrijdagavond een soos. Het grap pige is dat er dan veel mensen komen, van 17—70 jaar. Het accent van de Hooglanders ligt voornamelijk op het leggen van intermenselijke contacten, opvangen van mensen die bepaalde probelemn te stellen op drie maanden en deze termijn waar dat nodig is met nog eens drie maanden te verlengen. "Als er iets hinderlijks is dat verbe terd moet worden, dan is een jaar wel erg lang", zei hij. Mevrouw Den Haan beloofde aan deze suggesties gehoor te geven. In de rondvraag vroeg Jan Duy- vesteln (PvdA) aandacht voor het pand Steenschuur 7 van de huiseige naar J. Stipdonk, waarvan het gas en licht door de Stedelijke Lichtfa brieken dreigden te worden afgeslo ten omdat de leidingen niet deugen. Mevrouw Den Haan deelde hem mee dat inmiddels veertien dagen uitstel is verleend en dat zal worden beke ken in hoeverre de gemeente tussen tijds de nodige verbeteringen kan daten) realiseren. Amptmeijer haak te hier op in met de opmerking dat B. en W. de bevoegdheid hebben de noodzakelijke werkzaamheden door de dienst gemeentewerken te laten uitvoeren en de kosten daarvan bij de huiseigenaar te declareren. LEIDEN Een 17-jarige brom fietser uit Leiderdorp kwam gister ochtend omstreeks kwart over zéven op de Haven frontaal in botsing met een auto, waarvan de bestuurder juist wilde wegrijden. De Leiderdor per kreeg een hersenschuddingv Eveneens een hersenschudding liep een 17-jarig meisje uit Rijswijk op, toen zij gistermorgen omstreeks kwart over elf op de Doezastraat in botsing kwam met eén auto. Het meisje zou geen voorrang hebben verleend aan de auto, die uit de Raamsteeg kwam. In beide gevallen zorgde de EHD ir het ziekenhuis. "Hofbewaar- ders" komt nu in boek vorm uit LEIDEN Het boekje "Hof- bewaarders", dat door Paul Delfgaauw is geschreven, komt binnenkort uit in de uitgaven van de Stichting De Leidse Hof jes. Delfgaauw won indertijd de creativiteitswedstrijd, die het Leidsch Dagblad organiseerde in het kader van de zomer actie, kvan Vroom en Dreesmann en dier de Leidse hofjes #ils onderwérp, hqd. Het boejeje is een soort science- fiction-ve'rhaal, door Delfgaauw geschreven, én geïllustreerd. verkeren dag ken Dierenhulpdienst. Anna Paulownastraat 15, Lelden Voor gewonde honden, katten, vogels e.d. Dag en nacht bereikbaar. tel 34687 Dierenambulance Tel. 01710-34616 Info-sentrum In het Kreatief Sentrum is het Info-sentrum op de volgende tijden voor iedereen geopend: donderdag avond van 20.30 uur tot 22.30 uur en zaterdagmiddag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Release Hulpverleningsdienst Release Nieuwe Twentwel Sociëteit Twentewel, Breestraat 19, openingstijden: elke dag behalve op ma., do. v.a. 21.00 uur Toegang voor mensen v.a 20 laar Begijntje Sexueel voorlichting Winkeliers opgelicht LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 21-Jarige iniwoner van deze stad aangehouden, die bekende in acht gevallen winkeliers te heb ben opgelicht. De winkeliers gaven hem in goed vertrouwen en op ver toon van een bestelbon van de Ge meentelijke Werkplaats diverse arti kelen mee, voornamelijk gereed schappen, vakkleding en rookgerei met een totale waarde van ruim f 2100,De oneerlijke Leidenaar is ingesloten in het bureau aan de Zonneveldstraat. Voorts is gisteren een 26-Jarige Leidse chauffeur aangehouden, die er van wordt verdacht zondagavond jl. een in de St. Aagtenstraat gepar keerd staande auto te hebben gesto len. De aangehouden Leidenaar blijkt deze auto inmiddels te heb ben doorverkocht. De wagen is ove rigens nog steeds spoorloos. Inbraak in kantine LEIDEN Onbekenden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag de kantine van het tennispark aan de Haarlemmerweg binnengeslopen. Er werd voor f 600,— aan artikelen ont vreemd, o.m. een aantal kratten bier, een radio, snoepgoed en glaswerk. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN i Hameren; HiJltje, Luiing; Seriena W., dr. H. J. _Hoppenbrouwer j dorp i G. J. M. Rands- C. L. M. Klein en A. P. Zandbergen. GEHUWD: W. N. J. Kop en M. C. M. Hlllenaar. OVERLEDEN: J. A. de Vries (1) dochter; A. H. Bo- termans (83) man; P. W. Buskermolen (29) man; W. F. Sommeling (72) man; J. Schipper (71) geh. gew. met C. J. Bekooy. LEIDEN Aan burgemeester wethouders en leden van de gemeen teraad van Leiden zijn 827 handte keningen aangeboden op een protest brief tegen de bouw van de 14 hoge corridorflat op de hoek van de Sma ragdlaan en de Turkoöislaan in de Juwelenwijk. Argumenten tegen de bouw: niet volgens het oude bestem-" mingsplan; bestemmingsplan is verouderd: te veel hoogbouw; leegstand in bestaande flats; de hoogte past absoluut niet, ge zien de hoogte van de overige bebou wing; het wonen in hoogbouw geeft aanleiding tot psychische spannin gen, intermenselijke conflicten of vereenzaming; uitzicht voor de omwonenden op een massief blok beton met glas wordt afschuwelijk; slechte windhoek wordt nog slechter; de wijkbewoners zijn in geen enkel opricht gebaat met dit plan, dat duidelijk tegen een plezierig leef milieu in gaat en zullen, als dit plan doorgaat en er niets wordt gedaan aan recreatieve voorzieningen nog in groter getale wegtrekken dan nu het geval is. KATWIJK Vrijdag, zaterdag zondag worden voor de kust van Katwijk de nationale zeezeilkam- pioenschappen gehouden. Aan de \yedstrijden zullen ruim honderd zeilboten deelnemen. Vrijdagavond om half acht wordt, door zeil- en motorboten een fakkel tocht over zee gehouden. Daarna is er voor deelnemers een barbecue op het strand, waaraan de Baker Street Jazzband zal deelnemen. Voor mo torboten is er zaterdagmorgen om half negen een viswedstrijd. De eigenlijke zeilwedstrijden begin nen om twee uur zaterdagmiddag. Om kwart voor drie vangen ring steekwedstrijden aan voor zeeva rende motorboten. Ook zal een bier- graaf wedstrijd op het strand wor den gehouden. Zondagmorgen om tiep uur begin nen de zeezeilwedstrijden opnieuw. Een derde wedstrijd wordt 's mid dags om twee uur gezeild. Voor mo torboten begint om twee uur een han- dicapvis^edstrijd. De zeilwedstrijden worden gehouden tussen de post van Skuytevaert, even ten zuiden van de zuidpunt van de Boulevard, de deiningmeter en het uitwateringskanaal aan de noordwijde van de boulevard. De wedstrijd worden georganiseerd door watersportvereniging Skuytevaert. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 - Lelden Telefoon directie en administra tie 01710-25041. Hoofdredacteur Han Mulder Telefoon redactie 01710-21507 Maandabonnement f 10.77 Kwartaalabonnement f 31.80 Per Post f34.20 Jaarabonnement f 116.20 Losse nummers f 0,45 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500 Verspreidingsgebied stadseditie: Benthuizen Lelden. Leiderdorp Oegstgeest Voorschoten War mond Wassenaar en Zoeterwotide Correspondenten Oegstgeest: N ran Weizen Ha zen b.«laan 2 tel 01710-61402 Leiderdorp: R. Veeren. Luyken- dreef 32. tel 01710-92222 wee «39 tel 01717 2421 WARMOND Bram Schavema- ker. Dorpsstraat 20 tel 01711— 2370 en Selma Schavemaker. Jan Steenlaan 12 tel 01711—2396 Dulvenvoordelaan 414, tel 01761 4387 Aneter wonde: R Kaiser Oranje laan 20 Hoge Rllndllk tel 01710 33694 Aoeterwoode: G M J de rombe Mensink Burg Brandtstraat to Tel 01716—IP1") Verspreiding overige edities: Duin- Bollen- en Rijnstreek.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 2