Overheid en justitie werken klassegericht TT Asser RUS KASAKOV FLUIT WEER UITSTEKEND Meer rijders Brooshooft heeft de oude vorm hervonden Dr. Huub Angenent in proefschrift: iüiiLyB HSosfer Rolf Thung dringt door tot Wimbledon Staalkaart van toppers DONDERDAG 20 JUNI 1974 PAGINA 17 HEREN Iemand, die het slechte pad opgaat, is niet, zoals zoveel kri tische criminologen beweren, het slachtoffer van maatschappelijke wantoestanden. Zijn duistere .prak tijken zijn veel eerder terug te voe ren tot zijn persoonlijkheid. De „witte boorden" zijn niet minder crimineel ingesteld dan mensen uit lagere milieus. Dat zij minder wor den gegrepen, ligt aan het vervol gingsbeleid van overheid en Justitie, die duidelijk klassegericht werken. Dat concludeert dr. Huub Angenent (39), die vandaag aan de Rijksuni versiteit van Groningen is gepromo veerd op een proefschrift over op voeding, persoonlijkheid en gezins verhoudingen in verband met crimi- Door Daan Overhoff naliteit. Huub Angenent is hoofd medewerker aan het Criminologisch Instituut in Groningen. „In Nederland wordt één aspect van de criminologie verwaarloosd", zegt hij. „Men vraagt zich bij een delin quent nooit af: hoe zit die vent in elkaar en hoe is hij zo geworden. Het is een afwijking in de crimino logie, dat delinquenten alleen in de gevangenis worden onderzocht. Juist daar, in die beperkte situatie, is hij zeer emotioneel, uit zijn evenwicht, is hij een ander mens". Dr. Huub Angenent werkte bij zijn onderzoek naar het hoe en waarom van de delinquent dan ook bewust »m de periode politie-Justitie-gevan- geniswezen-reclassering heen. Hij ondervroeg de ouders en een willekeurig kind in honderd gezin nen van ex-vermogensdelinquqjiten. Ter vergelijking gebeurde hetzelfde bij honderd gezinnen van niet de- linquente broers van de „boosdoe ners" en bij honderd gezinnen van niet delinquente buurmannen van de veroordeelden. „Ik heb me gericht op doordeweekse delinquenten", verduidelijkt dr. An genent, „niet op uitschieters zoals Hans van Z. Doodgewone boefjes, die zijn veroordeeld om een vermo gensdelict. Hoe zijn zij tot hun cri mineel gedrag gekomen. Welke in vloed heeft de maatschappij op hen, in hoeverre speelt him per soonlijkheid mee en vooral, welke invloed hebben zijn interpersoonlij- ALPHEN AAN DEN RIJN Tij dens de derde dag van het tennistoer nooi op de banen van tennisclub T.E.A.N. in Alphen a/d Rijn, had Harry Verdegaal het niet gemakke lijk om zijn plaatsing in het heren enkelspel tegen de Voorschotense Aad de Wit waar te maken. De eerste set van deze aantrekkelijke aprtij wist Harry met 6—4 op zijn naam te Schrijven. Aad de Wit liet zich door dit verlies echter in het geheel niet uit het veld slaan. In de tweede set kwam hij terug en won met dezelfde cijfers. Het wordt wat eentonig, maar ook in de derde en beslissende set was de uitslag 6—4, ditmaal voor Harry Verdegaal. Waarschijnlijk heeft de routine van de steeds beter spelende Harry in deze laatste set de doorslag gegeven. Marinus Brooshooft maakte giste ren ook zijn plaatsing waar. Met een score van 6—0, 6—1 tegen V. d. Berg maakte hij duidelijk dat hij zijn oude vorm hervonden heeft en aanspraak op een eventuele finale plaats wil gaan maken. In het damesenkelspel B. kon Christine Teeuw het tegen een tot het einde toe vechtende Tine Lange- veld niet redden. Nadat Tine bijzon der hard vechtend de eerste set met 10—8 had binnengehaald kon de te leurgestelde Christine het in de tweede set niet meer opbrengen fel op winst te spelen. Na 61 kon Tine Langeveld als trotse winnares van het gravel stappen. Sassenheim Bijzonder tevreden was wedstrijd leider Dros van het toernooi in Sas senheim. Niet alleen waren de weer goden hem bijzonder gunstig ge stemd. maar tevens ziet het er naar uit dat het door Dros geplande wed strijdschema makkelijk gevolgd zal kunnen worden. Eén van de wedstrij den die gisteren volgens dit schema verspeeld werden, was in het dames enkelspel C. de partij tussen Mevr. Schoutsen en Mevr. Ten Bos. On verwacht won de goed spelende Mevr. Schoutsen deze partij in twee vrij korte sets 6—2, 6—3. Minder mak kelijk had Mevr. Bestebroer het in haar partij tegen Carla Peterse. Na dat de score in de eerste set tot 7—7 ke relaties, de vereniging, de vrien den en met name het gezin". Dr. Angenent richtte zich vooral op de gezinsrelatie van de delinquent. Hij ging daarbij uit van de theorie, dat veroordeelde delinquenten hui zen in de lagere sociale milieus en dan nog eens in de zogeheten pro bleemgezinnen. „Gezinnen, die in dat milieu opnieuw als negatief worden ervaren", zegt hij „een rommeltje. Vader werkloos, geen be heersing met geld, kinderen wat verwaarloosd, geen vast gedrag. Het echte klootjesvolk, dat bestaat nog". In de opvoeding, zo blijkt uit het onderzoek, onderscheidt de delin quent zich niet van zijn broer of de buurman. „Ze zijn, zeggen ze, alle maal met evenveel warmte, met evenveel liefde opgevoed", aldus Huub Angenent, „dan kom Je van zelf op de persoonsstructuur". De delinquent blijkt neurotisch te zijn en hij heeft geen, zoals dr. An genent het noemt, zelfhandhavings- agressie. „Neurotisch niet in de zin van zenuwachtig", zegt hij, „maar depressief, een beetje kankeren, prikkelbaar, onzeker. Geen zelf- handhavingsagressie betekent zich de kaas van het brood laten eten, niet opkomen voor de eigen belan gen, zich in de hoek laten drukken. Een normale agressie bij de mens, die bij hen ontbreekt". Wie zich niet normaal kan handha ven, probeert dat op een abnormale manier. Daarom is de delinquent in het gezin een autoritaire figuur. Vrouw en kinderen hebben niets te vertellen. „Maar dat gedrag kan ook voortkomen uit de klappen, die de delinquent van politie en justitie heeft gehad", zegt dr. Huub Ange nent, „hij wil dat zijn kinderen zoiets niet overkomt. Hij houdt zijn kinderen zo extreem kort, dat het niet gezond meer is". Dr. Huub Angenent is ongerust over die autoritaire opvoeding en bang voor de gevolgen ervan. „Ik durf niet te zeggen dat delinquenten bij hun kinderen de kiem voor crimi naliteit leggen", zegt hij, „maar ik heb het vermoeden, dat ook de kin deren die zelfhandhavings agressie missen. Dat kan complicaties geven en één daarvan is crimineel ge drag". Daar kan de delinquent het dan mee doen. „Dat is het gevaar van mijn onderzoek", waarschuwt dr. Angenent, „zo van: kijk, daarom steelt het klootjesvolk. Alle vooroor delen worden in wezen bevestigd. Maar men moet niet vergeten, dat Door Piet Kienhuïs LONDEN Naast Tom Okker heeft Rolf Thung zich als tweede Nederlander geplaatst voor 't hoofd toernooi van Wimbledon, dat volgen de week in Londen begint. De 22-ja- rige Hilversummer slaagde erin als enige Nederlander door de bijzonder zware kwalificatiewedstrijden te ko men, waarvoor hij drie tegenstan ders moest uitschakelen. Dit waren achtereenvolgens de Amerikaan Ge ne Scott, een geroutineerde speler Stuttgart De gehele internatio nale sportpers was uitgerukt om in het Neckarstadion de sensatie van zeer nabij te beleven: Italianen en Argentijnen zouden elkaar op het voetbalveld naar het leven staan. Maar dat ging niet door. Pavel Ka- Door Fred Racké sakov (46) floot in 90 minuten zo'n 50 keer voor een vrije schop en hij presenteerde twee gele kaarten: aan Benetti, die iets te grof een tegen stander neerlegde en aan Babing- ton, die tweemaal opzettelijk hands maakte: spelbederf. Een keurig gemiddelde voor een ik Jan met de Pet, die weer de pi neut is, bewust heb opgezocht. Zoals je in lagere milieus ook brave men sen hebt, zo heb je in betere kingen evengoed criminelen". Zo toont het onderzoek van dr. Huub Angenent aan dat maat schappelijke welstand geen enkele invloed heeft op het crimineel ge drag „Geen delinquent beweert dat hij steelt, omdat de lagere standen minder bedeeld zijn", zegt hij, „en onderzoek in Amerika heeft allang aangetoond, dat in hogere milieus evenveel delinquent gedrag voor komt. Maar dat is niet de inbreker of de dief, maar de fraudeur, die de van 36 jaar. die met 6-4, 5—7, 6-4 voor Thung moest zwichten, de Jon ge Zuid-Afrikaan Dick Segal (6—4, 7 5) en gisteren Russell uit Jamai ca, die Thung in drie sets uitscha kelde. Onze landgenoot zal als eer ste tegenstander in het hoofdtoernooi de 22-jarige Zuid-Afrikaan Reyno Seegers tegenover zich krijgen, vijfde op de ranglijst van zijn land. Rolf Thung kwam samen met Louk Sanders niet door de voorwed strijden dubbelspel, evenmin als San ders, Hordijk en Hemmes in het en kelspel. Tine Zwaan en Elly Appel plaatsten zich in het hoofdtoernooi voor het damesdubbel als beste ver liezers van de derde ronde. partij, die men met angst en vreze tegemoet had gezien. En het moet gezegd: Kasakov hield de zaken erg goed in de hand, ook al had hij daarvoor uiteraard de medewerking van de spelers nodig, en de kreeg hij, tamelijk onverwacht. De Russische professor aan de universiteit voor lichaamscultuur in Moskou zag het allemaal scherp ge noeg en daarmee onderstreepte hij de goede indruk die hij in Neder land had achtergelaten bij de kwa lificatiewedstrijd tege België in Am sterdam. Dat herinnert u zich toch nog wel? Die 0—0, en die angst, kort voor tijd, toen Verheyen scoor de uit een vrije schop van Pol van Himst en dat gelukkig in buiten spelpositie deed? Nederland mocht naar West-Duitsland, de Belgen belasting ouliidht of de president van Amerika, die niet netjes is". In het vervolgingsbeleid van over heid en justitie, vindt dr. Angenent, hebben de „witte boorden" hun voordelen. „De eenvoudiger delicten van het klootjesvolk zijn beter ont- dekbaar", zegt hij,, „daarnaast heb ben de witte boorden hun relaties, de duurdere advocaat. Een jongen met lang haar en spijkerpak wordt door de rechter afgebekt. Het staat domweg vast, dat een arts meer kans heeft de dans te ontspringen. Dat zijn ergerlijke kant enaan de rechtsgang. Zoiets als klassejustitie, dat bestaat". KOERSEN OP DUINDIGT Ter Horst prijs 2120 m: 1. Myste ry Star (P. Koppejan) 2.57.2 1.25.2, 2. Mazurka, 3. Mustang B. Winn 4.10 pl 23.30 12.30 kopp 9.70 trio 7642. Eikenhorstprüs 1500 m: 1. Nolter W (K. Woudstra) 2.07.8 1.25.2. 2. Nita Careless 3. Nyssa Regina. Winn 2.20 pl 2.- 3.0 4.0 kopp 6.10. Duttendelprijs 2040 m: 1. Lilly Again (K. Woudstra) 2.48.- 1.22.4, 2. Korinthe. 3. Korrina Scott. Winn 4.20 pl 4.90 9.40 8.10 kopp 27.- trio 2133.80 Twin-Boyprijs 1000 m (ren): 1. Adelfie (J. Smith) 1.03.8, 2. Rhodos, 3. Rathsalla. Winn 3.- pl 1.60 1.50, kopp 2.90. Zorghvlietprijs 1600 m: 1. Jules Bonni (B. Dapper) 2.05.9 1.18.7, 2. Jellina P. 3. Jade. Winn 4.20 pl 2.- 2.- 1.90 kopp 5.20 trio 81.70. Twin-Girlprijs 1900 m (ren): 1. Bold Amber (IRE) (H. van der Kraats) 2.03.7. 2. Arequipa, 3. Red Countess (GB). Winn 4.40 pl 1.90 2.50 2.10 kopp 3.30. Kijfhoekprijs 2040 m: 1. Jose Bui tenzorg (J. van Dooyeweerd) 2.44.6, 1.20.7, 2. Indus Thar. 3. Janna. Winn 2.90 pl 1.70 4.10 2.70 kopp 5.40 trio 378.90. Te Werveprijs 2120 m: 1. Ideall Dear (S. Hartman) 2.52.5 1.20.6, 2. Ike Hollandia, 3. Henry Belwin Winn 4.20 pl 2.10 4.80 kopp 66.90. Sir Edwardprijs 1300 m (ren)1. Cleeve Hill (GB) (J. Vermeulen) 1.21.8 2. Lavendel ORE), 3. The Fox trokken zich morrend terug. En nog is dat doelpunt niet verge ten. Integendeel, het dook voor de partij in Stuttgart in de perszaal weer op, toen een Belgische collega glimlachend vaststelde, dat Bel gië hier eigenlijk in West-Duitsland dit wereldkampioenschap had moe ten spelen. Een merkwaardig verhaaltje en ik haal het eigenlijk alleen maar even op, omdat die Kasakov Juist hier in het Neckarstadion op het program ma stond als scheidsrechter. Wat bleek? Mijn Belgische collega ver telde mij, dat tijdens de instructies die de scheidsrechtersgroep hier voor de aanvang van het wereld kampioenschap gedurende vele da gen zijn ingegoten, onder andere ook bevatten een aantal films Tweede Kamer akkoord met bescherming diersoorten DEN HAAG De Tweede Kamer is akkoord gegaan met een wetsont werp dat bescherming moet bieden aan bedreigde diersoorten. Als deze wet door de Eerste Ka mer komt, worden aan- en verkoop, aflevering en het bezit van bedreig de diersoorten verboden. De regering wil op deze wijze voorkomen dat mat uittoeiing bedreigde diersoor ten als huisdieren bij particulieren terecht komen. Ook geeft de wet een scherper controle op de handel. Hoewel voor de handel en voor de dierentuinen onitheffingsmogeHjk- HOMOFIELEN KUNNEN BINNENKORT IN DIENST DEN HAAG Homofielen, die hun geaardheid niet verborgen hou den. zullen binnenkort dezelfde keu ring voor de dienstplicht ondergaan als heterofielen. Minister Vredeling van Defensie heeft dit in een monde ling overleg met de kamercommis sies voor Juridisch-militaire zaken meegedeeld. In het vervolg zal homofilie niet meer worden beschouwd als een ziekte die reden is tot afkeuring, maar als een potentiële bron van problemen in de militaire leefge meenschap. Alleen één SGP-Kamer- lid, die in de veronderstelling ver keert dat homofilie wordt aange leerd, vil categorische afwijzing van homofielen in het leger. Geen bal aan HILVERSUM De NOS-radio heeft een speciaal postbusnum mer geopend, waarheen Neder landers die niet van voetbal hou den tijdens het wereldkampioen schap voetbal hun reacties kun nen sturen. Deze reacties zullen dan worden verwerkt in een ra dioprogramma, dat de NOS onder de titel „Geen bal aan" op de dag van de voetbalfinale, zondag 7 juli, uitzendt. Het gaat om mensen, die zich aan het vele voetbal ergeren, zich gediscrimi neerd voelen of er zelfs ziek van dreigen te worden. Het adres is: NOS-radio „Geen bal aan", post- j bus 666 in Hilversum. ASSEN De Asser TT, die met zijn vrijdagnacht en zijn wedstrijden op zaterdag 29 Juni, zijn hoogtepunt op voet-balloze dagen in het wereld- kampioenschapstoernooi heeft, zal meer deelnemers aan de start heb ben dan de laatste Jaren. De inter nationale motorfederatie (FIM) wil volgend Jaar dertig renners per klas se in Grand Prix wedstrijden aan de start hebben en daarop vooruitlopend hebben de Asser organisatoren, die zich gewoonlijk in de solo-klassen beperkten tot 28 rijders, reeds dit Jaar het getal van dertig aangehou den. Het betekent dat tot de trainin gen 36- en in sommige klassen 37 rij- (GB). Winn 3.50 pl 1.70 1.80 1.40 kopp 14.30 trio 188.40. Boschgeestprijs 2120 m: 1. Jolly Bird (M. v. d. Togt) 2.57.6 1.23.- 2. Jet Westlandia, 3. Kathleen Permit. Winn 8.50 pl 1.70 2.10 6.60 kopp 43.90. waarin het omstreden doelpunt uit de partij tussen Nederland en Bel- gie nog eens haarfijn te zien was. De Belgische scheidsrechter Vital Loraux is tijdens de vertoning van die films - die bedoeldwaren om de diverse arbiters erop te wijzen, dat alleen het moment van trappen de buitenspelpositie bepaalt - van overtuigd geraakt dat het doelpunt van Verheyen niet in buitenspelpo sitie is gescoord. Hij liet dat vorige week aan de Belgische Journalisten ook weten, zij het dat hij dat glim lachend deed en tijdens een gezellig etentje. België mort daarom niet nog verder na, maar het is wel merkwaardig om na zovele maanden te moeten vaststellen, dat een hoog in aanzien staande scheidsrechter als Loraux AFSCHEID W. SERDIJN LEIDEN In hotel Toor, in Al- plan a. d. Rijn, is vanmiddag door Provinciale Waterstaat afscheid ge nomen van een trouwe medewerker: de heer W. Serdijn, die 43 Jaar de provinciale wateren van zijn zorgen heetf voorzien, maar nu de pensioen gerechtigde leeftijd heeft bereikt. Hij was in Leiden werkzaam alls bouw kundige, op de dienst dde „De Rijn" wordt genoemd. Collecte Rode Kruis Leiden e.o. LEIDEN De Rode Kruis-collecte 1974 in de tot het rayon van de afde ling Leiden en omstreken behorende gemeenten heeft de volgende bedra gen opgebracht: Leiden f 17.728,-; Al kemade f7.816,-Hazerswoude f.655,-; Koudekerk a/d Rijn f.853,-; Leiderdorp f. 4.130,-; Leimuiden f. 1.880.-; Woubrugge f. 1.144,-; Zoe- terwoude-Ründijk f.735,-. VERBODEN GOK AUTOMAAT LEIDEN De Haagse rechtbank heeft het vonnis bevestigd van de kantonrechter te Leiden, waarbij een caféhouder uit Leiden werd veroor deeld tot f.10,- boete en verbeurd verklaring van de gokautomaat, die in zijn catfé stond opgesteld. Ver dachte was hl. niet in het bezit van de vereiste vergunning. De burge meester had gebruik en opstelling van het betrokken aparaat verboden, mede omdat er veel klachten bij de politie kwamen, dat huisvaders hun verdiensten in de gofcmachine ver speelden. Het apparaat zou een waarde hebben van plm. f2500. Verbouwing van kantoor LJA kostbare zaak LEIDEN Leidens burgerraads man. mr. Quadekker, die onlangs is begonnen met zijn werkzaamheden, zal, zoals bekentd gaan werken im het voormalige LJA-kantoor in de Breestraat (hoek stadhuis). Momen teel is hij gehuisvest bü de Welzijns- raad. Het nieuwe kantoor van de burger raadsman moet eerst worden opge knapt. Burgemeester Vis deelde gis teravond in de ABA-commissieverga- dering mee dJat de verbouwingskosten f. 31.000,- gaan bedragen. De com missie ging akkoord, maar schrok toch wel een beetje van de hoogte van het bedrag. (Amptmeyer: „Ver bijsterend duur')'. Vooraitter Vis zed dat de kosten van een toilet (aanleg riolering enz.) zeer zwaar op de nota drukken. ders zullen worden toegelaten. De deelnemerslijst voor de Grote Prijs van Nederland is weer een complete staalkaart van de toppers uit de internationale motorwereld. Bij de renners, die niet meer dan in twee klassen zullen kunnen star ten zijn Henk van Kessel en Jan Bruin, Kent Andersson en Angel Nieto, Dieter Braun en de Ameri kaan Kenny Roberts, die vorig Jaar in eigen land zo'n 300.000 gulden aan premies bij elkaar reed, Giacomo Agostini, Teuvo Lansivuori, Phil Read en Gianfranco Bonera en de laatste vier ook nog eens in de 500 cc-klasse in gezelschap van de Brit se zwagers Barry Sheen en Paul Smart en vader en zoon Reinhard, en Ernst Hiller uit Duitsland. Bij de twintig zijspancombinaties zijn die van Enders/Engelhardt, Schauzu/ Kalauch, Kurth/Dane Rowe, vol gens de voorlopige startlijst de enige vrouwelijke deelnemer aan de TT van zaterdag 29 Juni. er tenslotte geen been in ziet om toch als zijn mening te verkondi gen, dat België niet in West-Duits land is gekomen, ofschoon het een geldig doelpunt scoorde. Gele kaarten Niets ten nadele overigens van Ka sakov, ook niet na afloop van de wedstrijd hier in Stuttgart. Nog maals: de man deed het uitstekend en zolang wij hier in West-Duits land met zulke scheidsrechters te maken hebben, zal het in het we- reldtoernooi wel goed gaan. Een op merking over de arbitrage nog: wanneer men een gele kaart tevoor schijn haalt, dan zal de gemiddelde Nederlander daar meer van schrik ken, dan de doorsnee-voetbalkijker hier op de tribunes. Kijk en vergelijk JONGE JENEVER 10,95 uw prijs 9,10 ITALIAANSE LAND WIJN 2 literfles 5,95 uw prijs 4,95 WHISKY VAT 69 16,95 uw prijs 11,50 GILDE PILSENER 12,72 24 pijpjes uw prijs 8,50 LEIDEN STEENSTR 8 TEL 21341 HERENSTR 4 - TEL 30049 HAARLSTR 204 TEL 21411 en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend. Kredieten voor Endegeest LEIDEN De gemeenteraad wordt gevraagd een aantal kredieten be schikbaar te stellen voor het aan brengen van noodzakelijke verbete ringen in heit psychiatrisch zieken huis Endegeest. Het gaat hier om kredieten van f 189.000,- voor ver nieuwing van de centrale verwar mingsinstallatie, f 54.000,- r. uitvoe ring van de vernieuwing van het gas- distibutienet en f 132.000,- voor de ombouw van met olie gestookte ver- warmingsinStallatie. Directeur Endegeest met pensioen LEIDEN B. en W. stellen de raad voor eervol ontslag te verlenen aan dr. C. P. J. Stotün, geneesheer- directeur van de psychiatrische in richtingen Endegeest c.a. Dr. Stoten gaatt net ingang van 1 september a.s. met pensioen. Lamers was er wel en voor LEIDEN Onze raadsverelaggever heeft zich vergist. Lamers (Prot. Chr.) was wèl aanwezig bij de stem ming over de voorstellen tot reorga nisatie van het bestuurlijk en ambte lijk apparaat in de raadsvergadering van dinsdaga En hij was vóór. Schaak Olympiade NICE Het Nederlands team heeft gisteren de wedstrijd tegen Roemenië voor de vierde ronde van de fmalegroep tijdens de schaak olympiade in Nice gelijk gespeeld met 2-2. De twee afgebroken partijen van Donner en Enklaar werden respec tievelijk omgezet in verlies en re mise. De gedetailleerde uitslagen van de afgebroken partijen zijn: Georg- ghiu Donner 1—0; Ghitescu Enklaar *4. In de ontmoeting voor de vijfde ronde liep Nederland in eerste zit ting een achterstand van 1—2 op tegen het als favoriet gedoodverfde Rusland. De uitslagen: Nederland Rus land 1—2 (1 afg, partij). Tiimman KortsnoJ afgebróken; Spasski Donner Vi—Sosonko Petrosjan Koezmin Kuypers 10. Overige uitslagen: Tsjecho Slowa kije Spanje V^—V, en 2 afg. par tijen; Joego Slavië Hongarije Vz1% en 2 afg. partijen; Argentinië Roemenië 2—1 en 1 afg. partij; West Duitsland Finland 1—0 en 3 afg. partijlen; Engeland Bulgarije 1—2 en 1 afg. partij; Zweden Ver. Staten 1% en 2 afg. pairtijen; Wales Philippijnen 1%—2%. Volleybal De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden in het vierlandehtoernooi volleybal in Coevorden zijn: Nederland Italië 0—3; Polen Frankrijk 3—1. De stand na twee dagen is: 1. Polen 4 pnt.; 2. Italië en Frankrijk beiden 2 pnt.; 4. Nederland 0 pnt. Immers: de gele kaart is in Neder land een wapen geworden in de strijd tegen spelbederf, maar hier staat duidelijk in de instructies, dat die kaart als een waarschuwing dient. De kaarten zijn dan ook tot dusverre niet aanleiding geworden tot schorsingen (uitsluitend de rode kaart heeft twee spelers een aantal wedstrijden gekost), maar ze wor den na afloop van de wedstrijd slechts op het formulier vermeld en vervolgens de volgende dag door de scheidsrechterscommissie van de FIFA in de annalen opgenomen. Gele kaarten betekenen dus nog in de verste verte niet, dat een speler wanneer hem die kaart bij herha ling is getoond, uit het toernooi vliegt. Het is maar dat u gewaar schuwd bent. In Tennistoernooi van TE AN in Alphen was opgelopen wist Mevr. Bestebroer eerste. Mevrouw Bestebroer liet het op de beslissende momenten door te echter niet zover komen. Op het nip- drukken: 9—7. De tweede set leek pertje pakte zij ook de tweede set en hetzelfde verloop te krijgen als de dus ook de partij (9—7, 6—4).

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17