Oranje: aureool nu kwijt - "en daar kunnen we blij om zijn" Michels: 'Hebben wij gezegd, ach die Zweden pakken we wel even?' Gelijkspel is al voldoende Topscorers IAIMZ4 Standen Beschonken trompettist blaast Last Post Overval Tegen Bulgarije Frankfurt Als Nederland gelijk i speelt tegen Bulgarije bereikt Oran je in ieder geval de tweede ronde. Immers, dan hebben de Hollanders vier punten en kan alleen Zweden j ook op vier punten komen, via I winst op Uruguay. Het doelsaldo I b°slist dan welke van de twee lan- j den als eerste in de groep is geëin digd. Bij winst op Bulgarije is Ne- de land natuurlijk verzekerd van de eerste plaats. Verliest Nederland van Bulgarije, dan wordt het een sombere zaak. Dan heeft Bulgarije vier punten, Nederland drie en dan wordt de uitslag Uruguay—Zweden van groot belang.Wint Zweden dan I ligt Nederland eruit. Speelt Zweden I gelijk tegen de Uru's, dan hebben Nederland en Zweden ieder drie punten en beslist opnieuw het doel- saldo. Wint Uruguay van Zweden, dan komt het ook op drie punten en is opnieuw het doelsaldo beslis send over de vraag of Nederland of Uruguay over zal gaan naar de vol gende ronde. Bij gelijk doelsaldo beslist het lot. Als Nederland eerste wordt in zijn poule, dan worden de meest waar schijnlijke tegenstanders in de tweede ronde West-Duitsland, Bra zilië en Italië. Allemaal erg specula tief, maar toch wel aardig om de kansen af te wegen. Als Nederland tweede wordt in groep 3 heeft het grote kans te moeten aantreden te gen Oost-Duitsland, Joego-Slavië 'en Polen. Doch nogmaals, er zijn nog een tiental andere combinaties erg goed mogelijk. Nog even ter verduidelijking: in groep A van de tweede ronde ko mende winnaars van de groepen 1 en 3 en no's twee van de groepen 2 en 4. In groep B de winnaars van de groepen 2 en 4 en de no's 2 van de groepen 1 en 3. In die tweede ronde worden door ieder land we derom drie wedstrijden gespeeld. DORTMUND Een droeve dissonant tenslotte vormde een beschonken trompettist. Die blies ergens ver in het nachtelijk duister rond het Westfalenstadion zeer prematuur en wat beve rig de „Last Post". En dat was een hele ommekeer na al die keren dat hij op de volgepakte tribune het Wilhelmus had laten schallen. Hij was een van de weinigen die het geloof verloren had Want het legioen bleef ondanks de wat teleurstellende 0—6 tegen Zweden toch achter Oranje staan. Achter Rmus Michels vooral. Opgewonden gesprekken na afloop onder de supporters: „Leer mij Michels kennen, kom nou. Die heeft tegen Cruijff gezegd: denk erom makker, je schopt er alleen maar een in als we achter komen. Want Michels wil tweede m zijn poule worden. Dan hoeft hij niet gelijk tegen West-Duitsland te spelen". lijn kan snellen, omdat zijn schaar bewegingen en andere verfijnde trucs hem niet meer langs zijn te genstanders brengen. Omdat schrij nend werd benadrukt dat zijn go- denschemering is vervallen. Wat overigens niet impliceerde dat De moester Integendeel?' "'het Hat"nïï ït de Irele Rensenbrink. Lieten de Hollanders len omdat: „er op een gegeven mo- het Robbie, Robbie gescandeerd van ment 201,661 Pr6ssle. was Door Pim Stoel nei» nuuuic, iwuu» Bcovouutviu de tribunes rollen. Wat niet aardig was tegenover Piet Keizer. Want de strlJa blonde Ajacied was aanvankelijk feestelijk ingehaald. weg Plukte nerveus Plukte nerveus aan zijn broek toen Talrfi*Jr het Pietje, Pietje stemmig opklonk 1 aK"CK bij het betreden van het veld. Maar Over het hoe Pietje verspeelde de gunst van het het opstellen hooggeëerd publiek. Omdat hij niet nieuw element in de jor een verrassing kun- zorgen. Maar die pressie ebde toen hoefde het niet meer." opovoucir Keizer in plaats Rensenbrink weigerde hij elk hooggeeerd publiek, omdat hij niet van Rensenbrink weigerde hij elk meer zoals ln het verleden langs de commentaar. Bitste Michels: „Dat heeft te maken met de taktiek en die stel ik niet ter discussie." Later: „We hebben 90 minuten lang gepro beerd te scoren. Hebben er alles aan gedaan om de wedstrijd te be slissen. Dat het niet lukte, ja, je moet af en toe een beetje mazzel hebben ook. Daarbij, die Zweden die verdedigen geweldig sterk. Toch hebben we de eerste helft een aantal kansen gecreëerd tegen die afgesloten defensie. En in de tweede helft hebben we natuurlijk volledig gedomineerd. Dat er toen een paar keer een gat viel bij ons is logisch Wie risico's neemt kan achter niet alles potdicht houden. En durf je geen risico's te nemen, ach, dan kan Je beter maar helemaal thuis blijven." Oranje nu weer met beide benen op de grond? Michels: „Hebben wij ge roepen dat we verder alles zouden gaan winnen. Hebben wij gezegd ach die Zweden pakken we wel even. Nee, wij, de spelers en de lei ding weten hoe zwaar zo'n toernooi is Daarbij is Zweden mij van tevo ren gerapporteerd als de zwaarste tegenstander uit de groep." Maar Van der Hart had toch ook laten doorschemeren na de match Bulgarije—Zweden (0—0) dat dat zelfde Zweedse team normaal ge sproken toch geen probleem mocht vormen voor de Hollanders? Michels (gretig): .Daar heb Je het al. Nor maal gesproken. Normaal gesproken benutten we een paar kansen voor rust en een paar erna. Dan win je stevig. Maar niet elke voetbalwed strijd verloopt nu eenmaal normaal. Dat is het aardige van dit spel". Stilte. Een opdringerige radiover slaggever compleet met apparatuur bereikt na veel moeite de supervi sor. Begint een warrig verhaal van wat het publiek vindt en wat Mi chels daarvan weer vindt. Die blijkt er in ieder geval niets aan te vin den. Mokt tenslotte dat meneer toch wel erg bitter weinig van voet bal afweet. Wat volgens de reporter blijkt te kloppen. Waarna Michels verdwijnt, ver moeid tot zijn botten zo langzamer hand, met diepe kringen onder zijn ogen. Want hij moet zij naandacht nog steeds verdelen tussen Oranje en Barcelona. En dat vergt naast vele vlieguren ook telkens enorme geestelijke omschakelingen Het was het vertrek van een on danks alles toch ongetwijfeld te leurgesteld man. Omdat Nederland bij winst over was geweest naar de volgende ronde en hij dan in de match tegen Bulgarije zondag rus tig wat reserves had kunnen opstel len, om zijn grote vedetten te spa ren. En nu, nu moet Oranje er op nieuw vol tegenaan, want hoewel op papier een gelijkspel genoeg is zal Bulgarije deze laatste kans om over te gaan naar de tweede ronde vooropgesteld dat de Zweden van Uruguay winnen aangrijpen en het Nederlandse team onder zware druk gaan zetten. Wat een tempo Want dat is het aardige voor Zwe den van deze 0—0 en het 1—1 ge lijke spel van Bulgarije tegen Uru guay. Bedwingt Oranje in de laatste match Bulgarije, dan is winst op de Uru's voor de Zweden voldoende om ln ieder geval tweede in de poule te worden. Vandaar coach Ericsons stralende glimlach gisteravond. Hij had slechts één puntje van kritiek: Sandberg moest toch eindelijk eens laten zien dat hy werkelijk kan scoren. Tegen Uruguay dan maar. De Zweed prees de Hollanders. Wat een tempo, wat een balbeheersing. Enorm. Maar wij hebben ons tegen deze supersterren geweldig geweerd. Hij had meer lof. Voor de scheids rechter zelfs, die tenslotte vier Zwe den (Nordquist, Andersson, Grahn, en Persson) en een Nederlander' (Rep: „Ik dacht die man wordt ge vaarlijk dus leg ik hem maar neer") de gele kaart gaf. firicson vergoeilijkend: „Het was niet zo dat mijn mannen zo ver schrikkelijk gemeen waren. Ze wa ren gewoon wat minder snel dan die Hollanders en dan komer er zulke overtredingen". Ericson dus helemaal tevreden? De coach: „Nou nee, we hadden er toch twee moe ten maken. Maar ja, die Hollandse doelman was fantastisch" Jongbloed zelf: „Tja, ik moest toch nog een paar keer flink aan de bak. Maar dat ligt mij wel. En dat het 0—0 is gebleven, ach in ieder geval zit de spanning in onze groep er nu nog aardig in. Leuk voor het pu-' bliek toch DEN HAAG Na de vierde speeldag in het wereldkampioen schap voetbal, zijn de standen in de vier groepen: GROEP 1: West-Duitsland 2 2 0 0 4 4—0 Oost-Duitsland 2 1 1 0 3 3—1 Chili 2 0 111 1—2 Australië 2 0 0 2 0 0—5 DONDERDAG 20 JUNI 1974 Nederland tuimelt tegen Zweden van voetstuk, waar het door anderen was opgezet IDORTMUND Johnny Rep, dde tegen Uruguay de grote held was met twee treffers (maar gisteravond niet bij machte was om een paair riante mogelijkheden te verzilveren, bij idie Jothnny Rep kwam het na de teleurstellende 00 uit de grond vain zijin hart: „Goed dat we weer niet zo overtuigend hebben gewonnen. Nu zullen ze ons tenminste naet meer als de gedoodverfde wereldkampioen zien. Dat aureool zijn we kwijt en diaaT kutn- nen we alileen maar blij om zijn". Rep ziet "het scheidsrechter. Bij loting werden Wim van Hane- gem en Piet Keizer gisteravond bij Oranje aangewezen om de doping controle te ondergaan. zien, maar zelden speelde hij wer kelijk in de spits en ook de keren dat hij diep ging, vielen op de vin gers van één hand te tellen. Ook de opkomende acties van de middenvelders brachten weinig ge- Jansen (sterk) en Neeskens (minder opvallend) trokken wel vele malen mee ten aanval, maar verdwaalden dan in het woud van spelers voor de uitstekende doelman Helström, die volgens Wim Suurbier de enige uitblinker bij Zweden was. Nadeel Aanvallend had Oranje bovendien het nadeel, dat de vleugel verdedi gers niet opkwamen of niet konden komen langs de zijlijn. Johan Nees kens: „Ruud Krol werd steeds goed afgestopt en Wim Suurbier mocht niet mee naar voren trekken." Suurbier, die zeer sterk draaide: „Ik moest Sandberg uitschakelen. Nou, dat is me wel gelukt. Op het laatst zag hij het helemaal niet meer zit ten. Toen ik geen kind meer aan Sandberg had, wilde ik best mee naar voren gaan. Maar dat mocht niet van Michels. Ik moest bij mijn man blijven. Dat heb ik toen ge. daan. Ik offer me namelijk graag op voor het elftal". Schakelde Wim Suurbier zijn man uitstekend uit, Wim Rijsbergen zorgde ervoor dat de lange Ralf Edström weinig kon uithalen. De Feyenoorder: „Michels had gezegd: „Edström mag niet gevaarlijk wor den. Daar heb Je voor te zorgen en meer niet. Aan andere dingen hoef Je niet te denken." Ik geloof dat ik wel in mijn opdracht ben geslaagd: Edström heeft immers praktisch niets kunnen uithalen. Al kwam hij wel meer aan de bal dan Morena van Uruguay. Maar dat was logisch. Als de bal richting Morena ging, SANTO-ANDRé -»• Terwijl al het personeel van een bank in het klei ne Braziliaanse stadje Santo-André naar de televisieuitzending van BraziliëSchotland zat te kijken, werd het kantoor door twee personen overvallen. De buit, van de gevluch te overvallers, bedroes ongeveer 60.000 gulden. Door Rob Vente blijven„Mij verbaasde het niets, dat Pietje zo zwak speelde. Zo voet balt hij het laatste halfjaar bij Ajax ook. Voor mij was het onbe grijpelijk dat Michels hem opstelde hij is gewoon uit vorm." Een teleurgestelde Rob Rensen brink: „Geen commentaar, al was me deze week al door iemand Inge fluisterd dat Keizer zou spelen, om dat sommige spelers dat zouden willen." Wim van Hanegem, wiens voorkeur inderdaad naar Keizer uit ging: „Nee, het is niet op mijn ver zoek gebeurd. Ik bemoei me niet met de opstelling." Rinus Michels prefereerde zoals hij zei combinatiespeler Keizer boven solist Rensenbrink uit takti- sche overwegingen. Ruud Krol, die gisteravond ook zijn avond niet had: „We hoopten dat Keizer zijn tegenstander zou kunnen meelokken als hij zich naar achter zou laten zakken, zoals was afgesproken. Want dan zou er voor op links een gat vallen, waar een ander dan kon induiken. Maar die back trapte er niet in. Hij bleef rustig op zijn plaats." Geen vaart Cruijff heeft een van zijn "kromme" trekballen afgeleverd en Johan Neeskens (13) lijkt de gaan scoren. De bal slipt echter door tot opluchting van de Zweedse dqelman Héllström en Ove Grahn de man naast Neeskens. Rijsbergen en Edström moch ten dan soms felle duels uitvech ten tijdens de wedstrijd; na de partij was alles vergeven en ver geten. De innige omstrengeling getuigt ervan. DEN HAAG Nadat alle ploegen twèe wedstrijden hebben gespeeld wordt de topscorerslijst aangevoerd door twee Polen, namelijk Szarmach en Lato, die ieder vier doelpunten maakten. De kop van de lijst ziet er als volgt uit: ,1. Szarmach en Lato (beide Polen) 4 doelpunten, 3. Baje- vic (Joeg) 3, 4. Rep (Ned) 2. 26 Spe lers scoorden één treffer. Curran (Austr) en Perfumo (Arg) schoten ieder in eigen doel. Horst Blankenburg is er toch bij, daar in Duitsland. Niet als Wk-voetballer weliswaar, maar toch als nauw betrokkene. Wie immers in Duitsland zou beter commentaar kunnen leve ren bij Nederland—Zweden dan de Ajacied? Blankenburg gaf dat dan ook voor de tv-kijkers van het eerste Duitse net. (inderdaad tuimelde de opgehemelde iMichels-brigade gisteravond in het «6f ?ervolle, uitverkochte Westfalen- |6:adion van het voetstuk, waar het izonder het zelf te willen was opge- B't. Tegen Zweden kreeg het offen sief ingestelde Oranje weliswaar lb: :ia evenveel kansen als afgelopen (zaterdag in Hannover, maar dit- jnaal slaagden Cruijff en zijn on-> tderdanen er geen enkele maal ln »m het Nederlandse legioen verrukt te laten overen. En daar de rappe Zweden geen an- ti-voetbal brachten, zoals het hul peloze Uruguay deed, maar integen deel via counters enkele malen idrelgend richting Jan Jongbloed itrokken, was Nederland er eigenlijk pas bij het laatste fluitsignaal van de merkwaardige Canadees Werner Winsemann volkomen zeker van, dat het tenminste één punt aan de "tweekamp overhield. Typerend waren na afloop de woor den van Piet Keizer, die overigens uitgerekend de slechtste man van het veld was: „We maakten in het laatste kwartier de fout om teveel risico's te nemen." Piet Keizer dus terug in Oranje. De trage Amster dammer bracht er evenwel niets •van terecht, werd op het laatst «elfs genadeloos uitgefloten. Een clubgenoot van hem, die bij deze woorden liever anoniem wenste te Faalde Keizer op links, naast hem kon Van Hanegem ook niet bepaald imponeren. Bovendien gaven beide vrienden teveel korte, risicoloze breedtepassjes op elkaar, waardoor uit vele aanvallen de vaart ging. In het centrum van die aanval liet de begenadigde Cruijff weliswaar enke le meesterlijke staaltjes voetbal had die geen enkele medespeler ln de buurt. Edström daarentegen kon de bal steeds rustig terugleggen op een opkomende middenvelder." Ralf Edström na afloop: „Ik ben helemaal kapot. Ik voel me zo dui zelig als wat. Of het door Rijsber gen komt, weet ik niet. Ik vond hem overigens wel hard. Erg hard. Vooral na de rust. Ik heb heel wat tikken moeten incasseren." Een glunderende Rijsbergen: „Weet Je dat ik vier kopduels van Edström heb gewonnen? -Ik heb ze geteld." Vlotte start Nadat Neeskens en Rep voor Oran je kansen hadden laten liggen, leek in de 32ste minuut een succes heel dichtbij. Keizer deed een van zijn weinige uitstekende dingen: een snelle, lange uitstekende pass op de al sprintende Cruijff, die daarop vrij richting Helström snelde. Maar doordat Nordquist hem van achteren greep kon de vedette van Barcelona niet tot een schot komen. Het kwam Nordquist op geel te staan; het kostte Oranje een goal. In het tweede bedrijf veranderde er weinig ln het spelbeeld. Nederland was doorgaans in de aanval, de uit vallen van de Zweden waren niet van gevaar ontbloot. Ondanks het overwicht (en nieuwe kansen) bleef de aanvallende Mi- chels-elf op nul staan. Tenslotte koos Nederland voor pressievoetbal, ging het drukken. Maar al ontston den er enkele chaotische situaties voor het doel van Helström, de ver lossende goal bleef uit. De heer Werner Winsemann floot precies op tijd af. Na het fluitsig naal sprongen alle Zweden Juichend omhoog. Het was hun gelukt om Oranje in bedwang te houden. Ro land Sandberg: „En dat hadden we van tevoren eerlijk gezegd niet ver wacht. Na wat we allemaal hadden gelezen over het Nederlands elftal dachten we dat we met een won-' derploeg te maken kregen. Nou, dat Is het bepaald niet". Het Nederlands elftal is er evenwel sterk in om kansen te missen. Het bleek tegen Uruguay, de wedstrijd van gisteravond onderstreepte het. Daarom zal Oranje de wedstrijd te gen Bulgarije zondag bepaald niet met een soort hoogmoedswaanzin tegemoettreden. Al is ongetwijfeld Rob Rensen brink er dan weer bij. Waait dat Kei zer voorlopig zijn laatste wedstrijd voor Rinus Michels heeft gespeeld, lijkt na gisteravond onomstotelijk lijkt na gisteravond onomstotelijk vast te staan-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13