"Alarm tegen onttakeling onderwijs MASSAMOORD OP KUIKENS DONDERDAG 20 JUNI 1974 KATWIJK Jarenlang heeft mavo-leraar Th. van Efferink gestreden tegen zijns inziens gevaarlijke ontwikkelingen in het onderwijs. Hij deed dat niet alleen in de PCBO, de protestants christelijke bond van onderwijzend personeel, maar ook via publicaties en tijdens zijn lessen. Deze maand neemt de strijd bare erudiet, die over een subtiel gevoel voor humor beschikt, officieel afscheid van het onderwijs, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Definitief neemt hij nog geen afscheid van het onderwijs, omdat hij nog een aantal deelbetrekkingen zal blijven vervullen. Zijn officiële afscheid is er één met een sombere blik in de didactische en pedagogische toekomst.. ,Het is hoog tijd voor een fel alarm", meent de scheidende on derwijsman. Th. van Efferink met een aantal van zijn leerlingen: „De helhond in huis van de staatspedagogiek" "Oei wat is het koud meneer, mag het raam dicht?" zei vanmorgen Cockle uit de examenklas toen ze vanmorgen mijn lokaal binnen kwam. Gisteren had ik haar tij dens de toneeluitvoering zien zitten naast een Jongeman die koesterend zijn arm om haar schouder legde. "Heb jij zo'n gebrek aan warmte Cockie"? vroeg ik haar. Daar had Cockie op dat moment genoeg aan". Het is een typerend verhaaltje over de wijze waarop mavo-leraar Van Efferink met zijn leerlingen omgaat. Hij vertelde het zelf, als onderbre king van zijn relaas. "De omgang met een groep, maar daarin toch de persoonlijke relatie onderhouden met elk individu", dat vindt hij het aantrekkelijke van zijn métier, het lesgeven. Ruiterlijk be- Door Willem Chr. Nijeboer Fotd Jaap van Duijn kent de docent overigens dat hij destijds tot het onderwijs werd ge trokken door de grote hoeveelheid vakantiedagen. "Maar ik ben na tuurlijk niet alleen daarom het on derwijs ingegaan. Het werk heeft m'n liefde gehad, en nog". Aanvan kelijk had hij gekozen voor een baan bij de Raad van Arbeid. Bevoogding "Ik heb me verzet tegen de mijns inziens onnodige verlenging van de leerplicht. Nu nog kan ik niet voor stellen dat Jongelui van zestien, ze ventien Jaar het voorwerp kunnen zijn van bevoogding door de wetge ver. Een strikte voorwaarde voor zinvol onderwijs is dat de leerlin gen het zelf willen. Knapen van die leeftijd worden niet meer gestuurd, door welke minister of instantie ook. Ik acht het ook een ontoelaatbare ingreep op het recht van de ouders". "Er tekent zich een ontwikkeling af. die ik als een bedreiging be schouw voor het onderwijs in het algemeen en voor het chris telijk onderwijs in het bij zonder: er tekent zich een ver sterking af van de invloed van de overheid op het onderwijs. Als we in de geschiedenis teruggaan, was de overheidsinvloed vrijwel alleen ad ministratief. De overheid betaalde 't alleen. De gang van zaken binnen de school werd bepaald door de ouders, de leerkrachten en door de eisen van de maatschappij, de be roepen zoals die door de school wer den ervaren. ~>e school had daarin een dienende er leenwijzende taak. De overheid gnat zich nu het recht aanmatigen in te grijpen op de organisatie van het onderwijs. De inhoud van wat geleerd wordt, wordt van bovenaf voorgeschreven. Het examen eiste een hoeveelheid kennis. Hoe die ken nis werd bijgebracht, bepaalde de school zelf in het leerplan. Men wil leerplanontwikkeling vanuit centra krijgen, die Frans in de eerste klas sen zal schrappen. Als dat gebeurt, vraagt niemand er meer om in de tweede. Dat is het eerste wat wordt verdonkeremaand. Het is een grote verarming van de Nederlandse cultuur. Op de tuin bouwschool in Aalsmeer zoeken ze mensen met Frans in hun pakket. Ook Philips is erachter gekomen. Die vragen ook veel mensen met Frans. Ik hoop dat de groot-indus trieën in verzet zullen komen tegen de onttakeling van ons onderwijs. Ik zie het somber in, tenzij de christelij ke organisaties zich krachtiger zul len verzetten. Het zal vooral op de besturen van middelbare scholen aankomen. Er worden binnenkort ex perimenten gedaan met de midden school. Die zijn er niet om te bewij zen dat het kan, maar hoe het kan. "Het voortgezet onderwijs is al achteruit gegaan. Toen de mammoet wet werd ingevoerd werden er 34 les sen per week gegeven, nu nog maar dertig. Ik vind dat een beschadiging van de ontwikkeling van de Neder landse Jeugd. Het christelijk onder wijs heeft recht op één uur gods dienstonderwijs. Die leerlingen krij gen dus nog maar 29 andere lessen." "Deze regering, die zich sociaal noemt, pleegt roofbouw op de onder wijsmensen van boven de zestig. On derwijsmensen moesten net als mili tairen en politiemensen het recht krijgen met zestig Jaar met pen sioen te gaan, zonder dat het conse quenties heeft voor de hoogte van hun pensioen. Veel leraren knappen Juist na hun zestigste af". De vraag of dat voor hemzelf ook geldt beant woordt hij ontwijkend. "Het is niet plezierig van Jezelf te zeggen dat je krachten minder worden". "Men zou de daling van het geboor- Leraar Van Efferink: „Middenschool wordt elitair, aristocratisch en een standenschool" tecijfer kunnen aangrijpen om de drempel voor de toelatingsleeftijd van de lagere school met drie mei den te verhogen, van 1 oktober zes Jaar naar 1 Juli zes Jaar. Dat voor komt kinderen die nog niet school- rijp zijn. De pienteren kunnen altijd iets extra's doen". Héenwijzen Peinzend staart hij een moment naar het bankje waarachter hij voor het interview heeft plaatsgeno men. "We moeten 'niet roepen om een centrale instantie die het onder wijs bepaalt. Dat wordt helaas ook vanuit het onderwijs zelf gedaan. De vrijheid van onderwijs is in ge vaar. De minister heeft toegezegd, dat hij de vrijheid van richting zal erkennen. Laat het christelijk onder wijs in 's hemelsnaam het grondpa troon in eigen hand houden. De mi nister meent dat hij in de inrichting van het onderwijs mag ingrijpen, maar wie zich aan de inrichting van het onderwijs vergrijpt, tast .ook de richting van dat onderwijs aan. Die twee gaan onverbrekelijk sa men. De pedagogische visie op wat de leerling nodig heeft houdt onmid dellijk verband met de visie over de waarde van het leven, het eeuwige en wat God van ons vraagt. Dat staat niet los van elkaar". "Ik heb altijd met hart en ziel in het christelijk onderwijs gewerkt. Ik zou het ook niet anders gekund hebben. We proberen de leerlingen heen te wijzen naar onze Heiland en Heer. Dat is de kennis die alle kennis te boven gaat en die tegelijk alle andere kennis zijn waarde geeft. Ik vind het zo droef dat het christelijk onderwijs in z'n organisa tie niet weerbaarder is". 'Ik beweer dat de middenschool, zoals de voorstanders die wensen, de meest aristocratische, elitaire en standenschool zal zijn die zich den ken laat. Men wil in dat onderwijs niveaugroepen invoeren. Maar een niveaugroep is ook weer een homo gene keuzegroep. Voorstanders zeg gen: alle jongeren in de middenschool bij elkaar, met gelijke kansen voor iedereen. Maar dat is een misvat ting. Men wil indivdueel onderwijs aan alle leerlingen. De tijd die dat in 't (middenschoolonderwijs vraagt van de totaalaandacht van de leraar is zo omvangrijk, dat het eenvoudig ondenkbaar is dat de productiviteit van het lesgeven ook maar bij bena dering gelijk is aan het effect van' het klassikaal onderwijs. Een controlesysteem op dat indivi duele onderwijs is niet bij te benen, het geeft administratief te veel -rompslomp. De middenschool wordt onbetaalbaar, daarom.Begaafde leerlingen die aan een half woord ge noeg hebben zullen er weinig last van ondervinden, maar de normale denschool zal een enorm sfeerverlies lijden". Voorstanders "De middenschool brengt in feite geen democratie, maar de aristocra tie van de leerling die met de steun van een begaafd milieu en de be gaafdheid die hem van huis uit is meegegeven, zich naar voren weet te dringen. Die zal toch wel met vlag en wimpel zijn weg vinden. Je mag het onderwijs niet beoordelen naar de resultaten van de beste leerlingen, maar naar de resultaten van de zwakken en die minder ge makkelijk les en leerstof verwerken". "De middenschool is dictatoriaal omdat hij geen andersoortig onder wijs naast zich verdraagt. Hij eist alle leerlingen van twaalf tot zes de mensen die in het voortgezet on derwijs werken vrijwel allemaal te gen de invoering van de midden school. Een aantal scholen hebben zich voor experimenten met de mid denschool bij het ministerie voor Onderwijs gemeld maar volgens de heer Van Efferink alleen om in de gelegenheid te zijn roosters en ta bellen te kunnen manipuleren en om minder leerlingen per klas te be werkstelligen. "Men zegt dat het idee van de middenschool goed is, maar dat de mate waarin het een succes zal wor den afhangt van de mate waarin de leraren zullen worden begeleid en ge- coached. In Engeland en Zweden is de middenschool mislukt. Men is er mee gestopt en iedereen daar zegt: begin er nooit aan. Dan vind ik het Zodra ze daaraan moeten gaan twij felen is er van het onderwijs niets meer te verwachten. Een vast diplo ma, met een erkende waardestan- daard ontbreekt. Een zes op het ene diploma is niet meer een zes op het andere diploma. Men krijgt een be wijs dat een vak is gedaan op een be paald niveau. Op a-, b-, c-, d-niveau Wat dat voorstelt mag Joost weten." Beschuldiging 'i>e helhond in huis van de staats pedagogiek, noem ik het. Eerst wil men een integratie van LTS, Huis houdschool en Mavo. De smalle mid denschool noemt men dat. Betere mi lieu's zullen kinderen altijd vrijwa ren van schade die dat onderwijs systeem met zich meebrengt. Men is nu bezig een wurgwet erdoor te le organen, die het dwingend aan het onderwijs zelf opleggen". Standenschool "Vroeger was er een zo groot mo gelijke homogeniteit van leerlingen in de klas. Men streefde ernaar het onderwijs zo efficient en productief mogelijk te maken door een ge lijksoortige samenstelling van de klas, gezien vanuit het oogpunt van ontwikkeling en intelligentie. Er zijn mensen die dat standenonderwijs noemen. Ik betwist dat: het is er nooit geweest en het is er nu nog niet. Ik heb nooit iemand in het on derwijs ontmoet die zijn leerlingen beoordeelde naar afkomst en milieu. Dat is een valse en onjuiste beschul diging. Wanneer de vakbonden, of zij die zich professoren in de pedago giek noemen, menen dat het wel zo is. dan beweer ik dat dat grof on recht is-aan het onderwijs van vroe ger. Het is een organisatiepatroon, dat berust niet op stand, maar op ca paciteit van de leerling. Goed on derwijs ls niet denkbaar zonder dat dit organisatiepatroon wordt gehand haafd. Er moeten categorale scho len blijven, met homogene leerlin gen in Jaarklassen, opdat het groot ste aantal leerlingen kan deelnemen aan het onderwijs met de grootst mogelijke kans op succes". "Mensen als professor Van Gelder en minister Van Kemenade willen door dik en dun het onderwijs her structureren. Dan ls het de bedoeling dat de categorale scholen worden op geheven. Het Jaarklassensysteem wordt dan vernietigd en dan worden alle leerlingen van het voortgezet on derwijs samengevoegd, alleen op grond van him leeftijd, waarbij ze In dividueel wórden begeleid in hun ontwikkeling en studie: het Ideaal van de middenschool. Zo is het wel te orgafciseren, maar ik betwist dat dit een democratische onderwijs structuur is die tegen het standenon derwijs ingaat". leerling en de zwakkere, die een herhaalde uitleg nodig heeft, wordt gedupeerd. De gewone leerling, die zich aan de teugel van hert; huiswerk naar boven werkt, zal in de massa liteit ten onder gaan. De midden school wordt een winkel-van-Sin- kel, een supermarkt waarin de leer ling zelf zijn weg zoekt. Die leerling is het klasseverband kwijt, ook de stimulerende en beschermende in vloed die daarvanuit gaat. We mer ken dat nu al in klas vier, waar de leerlingen uit elkaar gaan naar de verschillende vakgroepen. De mid- tien voor zich op Het bestaande on derwijs liet altijd de mogelijkheid open voor experimenten met ande re structuren. De middenschool be schouwt zichzelf als alleen-zalig makend. Dat is in strijd met het democratisch karakter van het Ne derlandse onderwijs, want demo cratie brengt altijd vrijheid. De voorstanders zijn de ambtenaren van het departement, die op hun beurt weer zijn beïnvloed door de vakbonden, met name het NVV, en door professor Van Gelder". Volgens docent Van Efferink zijn hoogmoedig te denken dat het hier een succes zal worden wanneer de leraren goed zullen worden gecoa- ched." "Men heeft de mond vol over ge programmeerde instructie, maar voor duizenden leerlingen zal het niet veel meer betekenen dan een ongeorga niseerde bezigheidstherapie, waarbij ze het onderwijs meer zullen erva ren als een tijdverdrijf, dan als een zinvol bezigzijn aan hun toekomst. Leerlingen van dertien Jaar kun Je wat wijsmaken. Daarna weten ze best of hun bezigzijn zinvol is of niet. AMSTERDAM Jaarlijks worden in ons land gemiddeld 17 miljoen net uit het ei gekropen eendagskuikens, -üe voor de mens geen nut hebben, in bakken of vaten verdronken, dan wel in afgesloten plastic zakken bü hon- J derden tegelijk door verstikking om het leven gebracht. Deze methoden worden in een Juist verschenen I rapport van de studiecommissie In tensieve Veehouderij van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren in meerdere of mindere mate afzichtelijk genoemd. De kleine gele donzige slachtoffer- I tjes hebben de kortstondigheid van hun leven te wijten aan hun sexe. Het zijn uitsluitend de eendagshaan- tjes, die op de eerste of tweede dag van hun bestaan worden gedood. Him zusjes mogen opgroeien tot leg hennen. Blijkens het rapport ls thans in I het Instituut voor Pluimvee-onder- zoek „Het Spelderholt" te B~»vher- i gen een eenvoudig apparaat van ruim f 400,— ontwikkeld waarmee I naar de mening van de deskun digen in de commissie de doods strijd van de eendagskuikens aan- I zienlijk kan worden verlicht. Het toestel bestaat uit een plastic zak waarin men de kuikens via een ruime trechter kan deponeren uit de kui kendozen (50 dieren). In de zak wordt door middel van een plastic slang koolzuur uit de clinder ge stuwd. De beestjes sterven daarin een rustige verstikkingsdood. „Zij springen hoogstens een of twee malen op, laten dan langzaam de kop zakken en al liggende wordt nog een poosje de bek geopend en gesloten. Sommige dieren schudden enige malen met de kop alsof ze niezen. Van schrik- en vluchtreacties is niets te zien, in tegenstelling tot de reacties by verdrinken", aldus het rapport. Volgens een berekening komen met de nieuw ontwikkelde methode de kosten voor het doden van 1000 kui kens uit op totaal 53 cent. Wie mocht denken dat het na de aankoop van de broedeieren, de energie voor het uitbroeden en de ruimten waarin dit geschiedt econo misch gezien nuttig zou zijn om de haantjes dan maar een week of zes vet te mesten vow- de slacht, heeft het mis. Tegenwoordig zijn bij de kippen de eigenschappen zeer hoog opgevoerd. De rassen zijn ofwel geschikt voor het leggen van veel eieren, dan wel voor het snel aanzetten van vlees. De 17 miljoen eendagshaantjes be horen tot het ras der legkippen. Hen vet te mesten zou niet meer 1<É nend zijn. En de wetenschap is nog steeds niet zo ver gevorderd, dat men al by het ei zelf kan nagaan of er een kip dan wel een haan uit zal komen. Het doden levert de broederyen nog enig rendement op, want de haan tjes worden bestemd tot veevoer. Terstond nadat de legkuikentjes in de broedmachines by duizenden te- geiyk uit het ei zyn gekropen, wor den de haantjes van de hennen ge scheiden. Dit wordt „sexen" ge noemd. Ieder kuikentje moet daar toe met de vingers worden gecontro leerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek telt ons land meer dan 17 miljoen legkippen die meer dan vyf maanden oud zyn. Aange zien'elk broedsel ongeveer evenveel hanen als hennen bevat moet een zelfde aantal haankuikens worden gedood. Daartoe zyn verschillende metho den in zwang. Het verdrinken ge schiedt door grote aantallen kuikens te verzamelen in bakken of vaten, aldus het rapport. Deze worden af gedekt met gaas of met een deksel, waarin gaten zyn geboord. De be dekking wordt verzwaard. Vervolgens laat men het vat volstromen met water. Het verloop van de doodsstryd biykt afhankeiyk te zyn van de wa tertemperatuur. Hoe heter het water, hoe sneller het proces is afgelopen (ruim een minuut). Er is de com missie een boerdery bekend, die be schikt over een vat met een gazen deksel en een gazen bodem. Dit vat wordt dan met de kuikens in een nog groter vat met water neergela ten. Ook gebeurt het wel dat de die ren worden verzameld in een Jute zak. Deze zak wordt dan onder water gebracht. By het verstikken, de andere me thode dus, worden de kuikens in een plastic zak verzameld. Deze wordt toegebonden en omgekeerd, zodat de laatste ingebrachte kuikens zich nu geheel onderop bevinden. Na verloop van enige tyd ontstaat een zodanig zuurstofgebrek dat de kuikens ster ven. Wanneer het om heel kleine aantallen gaat wordt wel de nek ge broken door de schediel van de hals wervels los te trekken. De commissie maakt de volgende kanttekeningen by deze methoden: By het verdrinken volgens de eerste methode duurt het enige tyd voordat het vat met water is gevuld. Dat betekent dat voordat het ver stikkingsproces is begonnen een aan tal kuikens langere tyd in aanraking is geweest met het langs hen naar beneden stromende water. Verder moet niet uit het oog wor den verloren dat verdrinken voor vo gels een andere zaak is dan voor zoogdieren. Vogels zym nl. in het be zit van luchtzakken die in contact staan met de longen. Hierin neemt de vogel by het onder water geraken een extra hoeveelheid lucht mee, waardoor het stervensproces wordt verlengd. By de verstikkingsmethoden be staat het risico dat de plastic zak niet goed wordt dichtgebonden, waardoor verse lucht kan toetreden. Een aantal kuikens zal het dan wel benauwd kunnen hebben maar niet snel sterven. In Amerikaanse broederyen wordt wel een systeem toegepast door ver maling van de dieren. De lichamen der kuikens worden hierby zeer snel tot heel kleine deeltjes geslagen en met een waterstroom afgevoerd. Deze methode heeft onder meer het be zwaar, aldus het rapport, milieuver ontreinigend te werken. Een snelle beslissing over leven of dood: het "sexen" der kuikens.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11