President Nixon op terugweg naar V.S. Hier gebeurde het: D ADVOCAAT VAN NIXON NAAR GEVANGENIS Ruzies in kabinet Wilson Tokio ongezond voor katten Na gesprek op Azoren Frankrijk start met laatste kernproeven U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. Zwijggeld in zaak Watergate Verkiezingsbeloften moeilijk waar te maken _fNSDAG 18 JUNI 1974 bracht acht maal een 'gezon de straatkat jongen ter wereld. Vier keer werden ze doodgeboren, eenmaal stierven ze kort na de geboorte. Er bleven er uiteinde lijk slechts drie in leven: een kat je hoorde slecht, een tweede leed aan stuiptrekkingen en duizelig heid en het derde had vijf oren. Deze poezentragedie wordt be schreven in een rapport over mi lieugevolgen op katten van de h-and van de dierenarts Sengokue Kasai uit Tokio. Kasai zegt: "Het aantal katten dat geen trap meer op kunnen of die bij het lo pen doorzakken neemt in de Ja panse hoofdstad steeds meer toe. De oorzaak van hun gebreken is Minima ta. Minimata is de naam van een eertijds romantische baai in het zuiden van Japan, die door het afvalwater van chemische fabrie ken na de oorlog zo erg vervuild werd dat tenminste 68 mensen na het eten van vis uit de baai stier ven en er 400 verlamd werden. Om de bevolking voor een nieuwe Minimata-ramp te behoeden heeft de Japanse regering de be- 1 volking verleden jaar gevraagd vis slechts in beperkte hoeveelheden te eten, maar katten houden zich niet aan die raad. De misvormingen bij de katten van Tokio die door Kasai in sa menwerking met het instituut voor milieu-onderzoek van Tokio werden bestudeerd, zijn volgens de specialisten te wijten aan het eten van vis. De onderzochte katten aten dagelijks ongeveer 160 gram vis, hetgeen tot gevolg had dat zich 21.4 promille kwik concentreerde in de haren van de dieren (de kwikconcentratie in de haren van inwoners van tokio bedraagt gemiddeld 6.9 promille) Bovendien vond Kasai in de or ganen van de katten sporen van "DDT" en van "PCB" (dat moei lijk afbreekbaar is en bij dieren dikwijls giftiger werkt dan ••DDT"). De door Kasai onderzochte kat- tenmoeder met de drie Minima- ta-Jongen had een concentratie van 22 9 promille kwik in de ha ren maar was zelf "normaal en gezond". Pas bij de Jongen kwa men de gevolgen van de vergifti ging tot uiting. Een van de Jon gen had bij de geboorte reeds 22.5 promille kwik ln de huid, en dit alhoewel het nog geen moe dermelk had gekregen. Wetenschapschapsmenren en dokters in Tokio gaan nu na of de toenismende vergiftiging van katten door kwikhoudende vis be tekenisvol kan zijn in verband met de gezondheid van de men sen in Tokio en Japan. Vis is na rijst het belang rijkste voedingsmiddel voor de Japanners. De hoofddokter van het Japanse Sakoe-ziekenhuis, Toslhikazoe Wakasoeki ver klaarde: "Wij moeten nog meer experimenten met katten venrtdh- ten. Maar als bevestigd wordt, dat de ziekten bij de katten veroor zaakt zijn door in de winkel ver kochte vis, dan betekent dit een ernstige waarschuwing voor 4e ADVERTENTIE Met een donkere hoed op het hoofd en een ernstig gezicht luistert president Nixon naar het gebed van een rabbi tijdens het bijwonen van een plechtigheid in Yad Vaschem ter her denking van de zes miljoen gedode Joden in de Tweede We reldoorlog. Protesten van Australië genegeerd PARIJS (AP) Frankrijk heeft gistermorgen een begin gemaakt met |e laatste serie kernproeven door het aten exploderen van een kleine ktoombom boven het atol Mururoa in Ie Stille Oceaan. De proef heeft pro testen uitgelokt van Australië tn andere landen in dit gebied. Van officiële Franse zijde is over Be proef geen mededeling gedaan. Een Twee fascisten vermoord in Italië l PADUA (AP) Twee functiona rissen van de meest rechtse partij fran Italië de Italiaanse sociale Beweging zijn gisteren doodge- Ichoten tijdens een inval in het par tijkantoor van de Noorditaliaanse Stad Padua. De politie zei dat zij nog niet had gunnen vaststellen wie hiervoor ver antwoordelijk is. Giorgio Almirante, Üe oartijsecretaris en een vroegere medewerker van de fascistische dic tator Benito Mussolinin. noemde de gebeurtenis in Padua een nieuwe fetan in de "spiraal van burgeroor log" waardoor het land geplaagd wordt. De twee werden op de vloer van Ihet kantoor gevonden met een ko- feel door het hoofd. Zij werden ge- idood precies twee weken nadat door •een ontploffing tijdens een linkse be toging in Brescia acht mensen wer- de- gedood en tientallen gewond. moorden in Padua zullen vol- Igr vaarnemers de spanning in t 'la -erhogen dat bezig is zich te on* -stelen aan de ernstige poli tieke en economische crisis sinds de val van het fascistisch bewind. regeringswoordvoerder zei dat alle in dividuele proeven die momenteel wor den gehouden nationale defensiege heimen zijn. Het nieuws van de proef werd be kend gemaakt door de Australische en Nieuw-Zeelandse premiers Gough Whitlam en Norman Kirk. Volgens Kirk was de kracht van de explosie minder dan 20 kiloton, een kracht die ongeveer gelijk is aan die van de bom die in 1945 op Hirosjima terecht kwam. De explosie van gistermorgen was de 53ste test sinds de eerste bom in 1960 tot ontploffing werd gebracht in de Sahara. Sinds 1966 zijn alle proe ven in de buurt van Mururoa ge houden. Whitlam heeft zijn „diepe bezorgd heid." kenbaar gemaakt over de ge houden proef in verband met de radio-actieve afvalstoffen die op Aus tralische gebieden in de Stille Oceaan terecht zullen komen. Whitlam heeft de nieuwe Franse president Giscard d'Estaing een bood schap gestuurd waarin hij de wens uitspreekt voor een verbetering van de Frans-Australische betrekkingen, die de afgelopen Jaren op „spijtige" wijze zijn verslechterd in verband met de kernproeven in de Stille Oceaan. In Welling heeft Norman Kirk eveneens zijn grote bezorgdheid uitgesproken. Bij het Fangataufa atol, 75 kilo meter ten zuiden van Mururoa, wor den nu al drie Jaar voorbereidingen getroffen voor ondergrondse kern proeven. Met de proeven zal in 1975 een begin worden gemaakt. Franse functionarissen hebben ge zegd, dat Frankrijk de protesten te gen de proeven zal blijven negeren. De Australische protesten van vorig Jaar en de uitspraak van het inter nationaal Gerechtshof in Den Haag over de proeven hebben tot dusver dan ook niets uitgehaald. Soms ziet u in het buitenland iets dat u dolgraag zoudt willen hebben. Of de vakantie valt duurder uit dan gepland was. In zulke gevallen is het plezierig als u wat extra geld achter de hand hebt. Bijvoorbeeld Amro Reischeques. Die kunt u bij elke bank in het buitenland verzilveren. Verliest u ze, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Ook voor buitenlands geld en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landengidsje mee. 't Geeft u allerlei nuttige infor matie over wisselkoersen, buiten landse munteenheden enz. President Nixon luistert naar de tafelrede sein van Jordanië. Links van de president de Hoessein. AMMAN/JERUZALEM/WASHINGTON (AP/Reuter/AFP) President Nixon keert vandaag uit de Jordaanse hoofdstad Amman terug naar Washington. Hij maakt een tussenlanding op de Azoren, waar hij een onderhoud zal hebben met generaal De Spinola, het Portugese staatshoofd. Minister Kissinger zal bij dit bezoek niet aanwezig zijn- Hij is gisteren uit Israël rechtstreeks naar Ottawa gevlogen voor de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken uit de Navo-landen, die in Canada wordt gehouden. De Amerikaanse president kwam gaven aan de Arabieren van het gisteren uit Israël in Jordanië aan. oostelijke stadsdeel van Jeruzalem. Dit was het vijfde en laatste land Het verzet tegen vorming van *n van zijn reis door het Midden-Oos- Palestijnse staat komt niej; alleen ten. Enkele uren eerder hadden van Jordanië, ook Israël is er sterk Nixon en premier Rabin van Israël tegen. in een gemeenschappelijk commu- Er Is overigens weinig kans dat niqué bekendgemaakt dat beide president Nixon tijdens zijn komen- landen op het gebied van kemener- de bezoek aan de Sowjet-Unie een gie gaan samenwerken. uitbreiding zal tekenen op het in- Evemals bij de Amerikaans-Egyp- dertijd gesloten interim-akkoord ter tisoha atoomenergie-overeenkomst beperking van de strategische kejrn- zullen beide regeringen onderhan- wapens (Salt). Dit zei de Ameri- delen over een verdrag van samen- kaanse minister van Defensie Ja- werking waaronder Israël kernener- mes R. Schlesinger gisteren op een giecentrales in de VS kan kopen, persconferentie in Washington ge- Nog deze maand zal een voorlopige zegd. Er zal mogelijk wel sprake overeenkomst over levering van kunnen zijn van een tijdelijke over- atoombrandstof aan Israël worden eenkomst als de Russen instemmen ondertekend. In het communiqué met beteugeling van hun militaire «verzekert Nixon dat de VS Israël vooruitgang. zullen blijven steunen bij de econo- Als mogelijkheden noemde Schle- mische ontwikkeling van het laaid. singer beperking van de onder- Enkele uren eerder verklaarde de grtmdse kernproeven, begrenzing van Amerikaanse minister Kissinger, het experimenteren met nieuwe ra- dat de overeenkomsten met Egypte ketten en beperkingen van het tem en Israël onmogelijk voor mild- po van de ontplooiing van moderne tair gebruik van kernenergie kun- kernraketten met meervoudige kern- WASHINGTON (AP) Herbert W. Kalmbach, de vroe gere persoonlijke advocaat van president Nixon die actief was bij diens verkiezingscampagnes in 1968 en 1972, is gisteren ver oordeeld tot minimaal zes maanden gevangenisstraf voor over treding van federale verkiezingswetten. Hij kreeg tevens een boete van 30.000 gulden. koppen die afzonderlijk op verschil lende doelen kunnen worden afge vuurd (Mirv's). worden gebruikt. Kissinger sprak tegen dat hij onmiddellijk met de Palestijnse or ganisaties zou gaan onderhandelen. Meningsverschil De leider van De beste oplossing is volgens hem 't de onderhandelingsdelegatie van de voeren van onderhandelingen via bevrijdingsbeweging van Guinee- Jordanië, waar "Israël" principieël Bissau, majoor Pedro Pires, heeft niets tegen kan hebben". maandag in een interview met een Jordanië kan een sleutelpositie in- Algerijns blad gezegd dat de onder nemen bij een vredesregeling in het handelingen met Portugal vorige Midden-Oosten. De Hasjemietische week zijn opgeschort op initiatief van monarchie is tegen de vorming van zijn delegatie. De meningsver- een Palestijnse staat op de westelij- schillen bleken zo groot dat de ke Jordaanoever. Bovendien is Jor- PAIGC besloot de besprekingen te danië rechtstreeks betrokken bij een beëindigen en naar zijn hoofdkwar- andere brandende kwestie terug- tier terug te keren. GISCARD NIET NAAR NAVO- CONFERENTIE PARIJS (AP) President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk zal vermoedelijk niet deelnemen aan de topconferentie in Brussel die voor 26 Juni door president Nixon is voor gesteld, zo is uit zeer betrouwbare bron vernomen. Volgens deze bron zal de president op die dag een bijeenkomst van het Franse kabinet voorzitten en zal hij gedurende de namiddag overleg ple gen met de Sjah van Iran. Volgens de bron zal de deelname van premier Jacques Chirac aan de conferentie in Brussel afhangen van de resultaten van de besprekingen, over de voorgestelde atlantische verklaring tijdens de bijeenkomst van de raad van ministers van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie in Ottawa. rFankryk blijft zich verzetten tegen elke mogelijke vorm van verplicht overleg tussen de bondgenoten, als onderdeel van een verklaring die in Brussel zou worden ondertekend, zo voegde de bron er aan toe. Kalmbach heeft op 25 februari be kend schuldig te zijn aan overtre dingen in verband met de financie ring van de Republikeinse verkie zingscampagne in 1970. De regering heeft in ruil voor zijn bekentenis be loofd hem niet te vervolgen voor an dere overtredingen of misdrijven. De 52-Jarige Kalmbach heeft ge durende de zomer van het vorig Jaar getuigenverklaringen afgelegd voor de Watergate-commissie van de Amerikaanse Senaat. Hij verklaar de toen dat hij 660.000 gulden bijeen had gebracht, die uiteindelijk wer den doorgegeven aan de oorspronke lijke beklaagden in het proces be treffende 4e inbraak ln het Water gate gebouw. Hij heeft toen ontkend dat hij wist dat het geld bedoeld was als zwijggeld. Kalmbach heeft tegenover de se naatscommissie verklaard dat „het feit dat ik de opdracht had gekre gen van de meest belangrijke man nen In het Witte Huis (John Ehrlich- man en John Dean) het volkomen onbegrijpelijk voor mij maakt dat mijn daden in dit verband op eniger lei wijze als onjuist of in strijd met de ethiek konden worden beschouwd. Hij gaf echter toe dat het geld op een nogal vreemde en geheime ma nier was overhandigd. Kalmbach is uiteindelijk veroordeeld wegens het bijeenbrengen van gelden voor een politieke organisatie die krachtens de HERBERT KALMBACH gevangenis wet slechts functionarissen mocht hebben waarvan de naam was gepu bliceerd. Het ging hier om een bedrag van ruim acht miljoen gulden dat was toegezegd voor de verkiezingen in 19 staten. Chinese kern- I (Van onze correspondent) LONDEN Donkere wolken hebben zich samengepakt boven het kabinet van de Britse premier Harold Wilson, sinds de linkervleugel van de socialisten een rebellie heeft ontketend, onder aanvoering van Anthony Wedgwood, de minister voor Industrie. Zonder Wilsons goedkeuring te vragen, lanceerde hij een partij document voor het nationaliseren van een aantal lei dinggevende bedrijven, het stokpaardje van de linkervleugel van de partij. middelen tegen de plannen van Benn te verzetten haastte Wilson zich zijn minister tot de orde ,te verkiezingsmanifest roepen. Meer kan Wilson zich niet werd een hoofdelijke Dankzij een krachtige rede en de belofte dat Callaghan zich aan het houden, stemming veroorloven, zonder zich de woede voorkomen, die waarschijnlijk Judith Hart van overzeese ont- Dat de linkervleugel zich wikkeling) op de hals te halen. De moeilijkheden voor Wilson wor den nog vergroot door de onenig heid binnen het kabinet en de La- stond vast. Daarbij komt dat Wilson muurvast zit, als gevolg van het Labour-verkiezingsmanifest de vérgaande belofte, die hij bourfractie over de onderhan de lin- rig Jaar aan de vakbonden moest gen inzake de nieuwe voorwaarden doen om tijdens het partijcongres van het Britse EEG-lidmaatschap. politieke hoofd te redden.. Door laghan, in Luxemburg tijdens de heeft zijn regering weliswaar be- besprekingen met de andere EEG- langrijke punten uit het verkie- partners, heeft felle kritiek uitge- zingsmanifest kunnen realiseren, zoals het optrekken van de staats pensioenen en het verlenen van voedselsubsidies. Globaal geschat heeft het kabinet in drie maanden een slordig bedrag van 1.625.000.000 gulden aan sociale voorzieningen besteed. Maar dit heeft de linker vleugel niet geheel tevreden kunnen stellen. Wilson's belofte aan de vakbonden om vrije loononderhandelingen te mogen voeren zal moeilijker, zo niet onmogelijk zijn in te lossen. Zeker na het sombere toekomstbeeld dat het Britse instituut voor sociaal- en economisch o.derzoek vorige week heeft geschetst: een onafwendbare economisch onderzoek vorige week loosheid en een stijging van de prijzen dit Jaar alleen al met 17 procent. Een vrijwillige voortzetting van de loon- en prijspolitiek van oud-pre mier Heath zou verlichting kunnen betekenen voor deze moeilijkheden, maar het is niet aannemelijk dat de vakbonden daaraan zullen mee werken. Om dat grote bedrag aan sociale voorzieningen te kunnen betalen zal minister van financiën Dennis Hea- ley in de herfst met eerlijk draco nische begroting moeten komen, die, zoals Healey zelf al heeft gezegd, niet alleen de rijken, maar ook de middengroepen zal "doen kermen van pijn". Voor die tijd zal Wilson alles op alles zetten om via nieuwe verkiezingen een parlementaire meerderheid te behalen. proef in atmosfeer LONDEN (AP) Volgens berich ten die de Britse regering gistermor gen ter ore kwamen heeft China *t Franse voorbeeld nagevolgd en een kernproef in de atmosfeer gehou den. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken kon echter geen de tails over de Droef verschaffen. Een woordvoerder gaf het algemene commentaar dat Groot-Brittannië ten sterkste tegen bovengrondse kernproeven is, en sprak de hoop uit, dat alle landen zich aan het ak koord van 1963 over de ban van kernproeven zouden houden. Dit akkoord, opgesteld door de Verenigde Staten. Engeland en de Sowjet-Unie. schrijft de landen die het hebben ondertekend voor geen kemproeven in de atmosfeer of in zee te houden. Ondergrondse proe ven zijn echter toegestaan. De ont- oloffing had een kracht van onge veer een megaton. Kerk en staat De betrekkingen tussen kerk en staat en de aanpas sing van het in 1953 tussen Spanje en het Vaticaan gesloten concordaat aan de huidige omstandigheden zijn de voornaamste onderwerpen, die behandeld zullen worden op de con ferentie van Spaanse bisschoppen die maandag in Madrid is begonnen, en tot 22 juni zal duren.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9