"Brazilië kan na vanavond de koffers wel pakken Ton Crepin de favoriet in toernooi van TE AN Freddy Maertens winnaar in Ronde van Luxemburg coach ormond: met bremner heb ik een plan uitgewerkt' Schakers raken derde cricketteam ajax naar vierde zege sporttoto APPIE HAPPIE DINSDAG 18 JUNI 1974 WW-—-_m- ww finale van de schaakolympiade zijn variant FRANKFURT Toch nog een aardig stukje weg van Frankfurt, het Taunus-gebergte in, om de Schotten te vin den. Ze zitten in een hotel in het dorpje Neuweilnau, maar de gang erheen blijkt de moeite waard, al was het alleen maar om coach Willie Ormond te horen zeggen: „ik ben er van overtuigd, dat we vanavond de Brazilianen kloppen. Het zal moeilijk wezen, maar het zal lukken. En dan kun nen ze na afloop van de partij de koffers pakken. Terug naar Zuid-Amerika". Door Fred Racké Grootspraak? Ormond (47) die de broekspijpen opstropend gaar ne de schade toont van een langja rige praktijk in het Schotse voetbal, bestrijdt dat: „dit is toch niet het wereldteam van Brazilië zoals het in Mexico speelde? Joegoslavië en wij gaan over uit deze groep'. Dat moet vanavond in het Frank furter Waldstadion dan nog maar bewezen worden, maar de coach wil in geen geval de partij tegen Zaire van vorige week als vergelij kingsmateriaal gebruiken. „Natuur lijk, we werden een beetje verrast door de kwaliteiten van die jongens, we kenden ze ook nauwelijks. Maar we wonnen wél en we pakten die twee punten. Brazilië heeft er voor lopig maar één. En wie zegt boven dien, dat we met hetzelfde elftal in het veld komen?" Ormond, die als coach van St. Johnstone de Schotse ploeg in ja nuari '73 tijdens de voorronden kreeg toegeschoven (Tommy Do- cherty bedankte voor de eer) hefte pas in de loop van deze dag de op stelling bekend gemaakt. Aan de spelers. En dat dan na een laatste uitgebreid gesprek met Billy Brem- Spottend Want Willie Ormond doet het niet alléén tijdens deze WK. Dennis Law: „Wij noemen Bremner in onze kring zo langzamerhand de manager". Law heeft enige reden om dat wat spottend te zeggen, om dat de rest van het team en dan in het bijzonder de „echte" Schot ten, die niet in Engeland voetballen erg sterk op de internationaal uiterst ervaren Bremner leunt. Hij is in vele opzichten de echte aanvoerder, in en buiten het veld. Bremner (31) glimlacht als ik hem zeg. dat in het Nederlandse kamp de situatie een beetje te vergelijken is met Michels en Cruijff. „Ach. zegt hij, „ik praat natuurlijk veel met Ormond, ook wel over de voet- baltechnische zaken. Toen hij kwam, was men het in Schotland lang niet met zijn benoeming eens. Maar hij weet er genoeg van hij speelde tenslotte in 1954 ook in het wereldkampioenschap mee. En be kijk eens hoe moeilijk Ormond het heeft gehad. Als je een beroep moet doen op spelers, die in de Engelse competitie voetballen, dan heb je de helft van de tijd je voetballers na tuurlijk niet bij elkaar". Zien Ormond en Bremner werkelijk kansen tegen de Brazilianen? De trainer: „ik heb samen met Billy een plan uitgewerkt. Een speelplan. Het hangt er natuurlijk maar vanaf zij ook wel wat boven hun stand leefden, kwijtgeraakt De wed strijd Nederland-Verenigde Staten werd afgebroken bij de stand van 2—1 voor de Verenigde Staten en een afgebroken partij. Timman speelde met wit tegen Robert Byrne in de ruilvariant van het dame gambiet met twee paarden tegen twee lopers. Een conceptie, die waarschijnlijk niet helemaal goed was. Toen Timman ook nog enkele tactische grap jes overzag werd zijn stelling hope loos. Sosonko liet zich tegen Browne op de drakenvariant van het Sici- liaans in, een bijzonder riskante zaak of zij opzienbarende wijzigingen in het team aanbrengen. Ze zullen de voorhoede wel versterken, want zij hebben tegen de Joegoslaven kun nen merken, dat ze er met leunen op een verdediging niet komen. Dat weten wij uiteraard al lang. Aan vallend voetbal, open spel over de vleugels, maar vooral snel, dat brengt hier succes. Wij kunnen dat. Tegen Zaire hadden we voor het zelfde geld, drie, vier doelpunten meer gemaakt". Snel, aanvallend dus. Met, naar mag worden aangenomen, een hoofdrol voor spits Joe Jordan. Maar niet voor Dennis Law. Hij heeft, meent men in de Schotse ge lederen, tegen Zaire zijn „afscheids- wedstrijd" gespeeld. Een geste te genover een man, die jarenlang de verpersoonlijking van het Schotse voetbal is geweest. Maar die eigen lijk alleen daarom is meegenomen naar dit kampioenschap. Law zelf zegt er weinig over. Hij weet, dat hij op grond van zijn er varing en vooral zijn mentale ge steldheid het ticket kreeg toege speeld. Brutale Dennis Law, die zijn laatste voetbaljaren bij Manchester City slijt en daarbij op de valreep nog stadgenoot United de das heeft omgedaan, zal er vanavond naar alle waarschijnlijkheid niet bij zijn. „Dat moet de coach weten", schok schoudert hij, geconfronteerd met de mededeling dat Ormond heeft vastgesteld, dat Law zijn opstelling tegen Zaïre niet heeft waargemaakt, zijn kans niet heeft gegrepen. Maar wie dan wel? Tommy Hutchinson (Coventry Ciity) moet er in, menen de Schotse commentatoren. Maar de kleine Jimmy Johnstone weet al vrijwel zeker, dat hij er bij zal zijn. En Ormond en Bremner ontkennen dat in ieder geval niet. Is het waar. dat Johnstone de eer ste keer niet mee mocht doen van wege zijn affaires rond de whisky- fles? Willie Ormond, doorgaans de vriendelijkheid zelve, roept nu toor nig: „kom me nou weer niet aan met die verhalen. Dat krankzinnige gedoe in de pers over dat drinken. Er is niets, maar dan ook niets van waar. Mogen voetballers alsjeblieft een uitstapje maken als ze een wedstrijd hebben gewonnen? Laten we in godsnaam over voetbal pra ten". Dat gebeurt dan verder, en daarbij blijkt, dat Ormond en hij niet alleen, en zeker ook niet uit be leefdheid er vast van overtuigd is, dat Nederland érg ver gaat ko men. „Die mannen spelen uitge kiend voetbal. Als ooit eens is ge zegd, dat Je tegen een defensief in gestelde ploeg met negen man op de e—gen helft Je spel niet kimt ontplooien, dan is dat nu gelogen straft. Uitstekend gedaan tegen die Uruguezen". Eddy Merckx versterkt positie in Zwitserland ESCH SUR ALZETTE Freddy Maertens heeft op de laatste dag van de Ronde van Luxemburg geen moeite gehad zijn krappe voorsprong op Frans Verbeeck met succes te verdedigen. Maertens controleerde de strijd en pareerde iedere aanval op grootse wijze. Zelfs toen Verbeeck twintig kilometer voor het einde de marreerde en een gat sloeg van 500 meter had Maertens kracht genoeg om terug te komen. Zo sterk zelfs, dat hij zijn rivaal op de eindstreep een seconde voorbleef. Jan Krekels weerde zich in de laatste etappe uit stekend. Hij was met de Belg Willy Teirlinck weggesprongen, maar had in de slotfase geen antwoord op de plotselinge tempoversnelling, die de Belg inzette. Krekels kwam 17 secon den na de Belg als eervolle tweede over de finish. De renners hebben het niet gemakkelijk gehad. Bij de start in Diekirch stond de zon stra lend aan de hemel, maar halverwe ge koers brak er een barbaars weer los. Het tempo daalde ziender ogen en twaalf renners stapten tijdig af. UITSLAG: 1. Teirlinck (Belg) 4 uur, 19 minuten en 41 seconden, 2. Krekels (Ned) op 17 seconden, 3. Maertens (Belg) op 18 seconden, 4. Verbeeck (Belg) op 19 seconden, 5. Van Roosbroeck (Belg.). 6. De Meyer (Belg.), 7. Kars tens (Ned), 8. Kirchen (Lux), 9. Van Springe! «Belg.), 10. Wright <Eng.» allen in dezelfde tijd als Verbeeck. EINDKLASSEMENT: 1. Maertens 17 uur, 37 minuten en 14 seconden, 2. Verbeeck op 5 secon den, 3. Van Springel op 14 seconden, 4. Bourreau (Fra) z.t. 5. De Meyer op 41 sec. 6. Van Stayen (Lux) op 42 seconden, 7. Schleck (Lux) z.t. 8. Van Neste (Belg) z.t., 9. Pollentier (Belg) z.t. 22. Karstens op 9 minu ten en 11 seconden, 23. Den Hertog (Ned) op 9.15. Zeilen De Nederlandse zeiler Pe ter Careis heeft gisteren in de Kie- ler bocht de eerste wedstrijd van het wereldkampioenschap in de 420 klasse gewonnen. Aan de titelstrijd nemen 71 zeilers uit 16 landen deel. Wielrennen Gerrie Knetemann is gisteren in het Belgische Aalst op de derde plaats geëindigd in een weg wedstrijd voor beroepsrenners. Win naar werd de Belg Herman van der Slagmolen, die de 147 kilometer af legde in 3 uur en 35 minuten. Mal- fait Lieven werd tweede met een achterstand van 15 seconden, evenals Knetemann. Zwitserland SI Eddy Merckx heeft gisteren op zijn 29ste verjaardag zijn leiden de positie in de Ronde van Zwitser land aanmerkelijk versterkt. In de zesde en zwaarste etappe van de ron de kwam Merckx als derde over de eindstreep. De rit van 160,5 kilome ter, waarin o.a. de Gotthard-Pas (2108 m) en de Furka-Pas (2431 m) waren opgenomen, werd gewon nen door de Spanjaard AJa, die met een voorsprong van een minuut en negen seconden op Conti (Ita) en Merckx in Naters arriveerde. Merckx, die zondag nog slechts ze ven seconden voorsprong op de Ita liaan Bitossi had. zette die tegen stander nu op 2.29. De Zweed Gos- ta Petterson heeft na zes ritten de kleinste achterstand op Merckx (36 sec.). UITSLAG 1. AJa (Spa) 165 kilometer in 5.25.37 2. Conti (It) op 1 minuut en 9 sec., 3. Merckx (Bel) z.t., 4. Pfennlnger (Zwi) op 1,35, 5. Gösta Petterson (Zwe) op 1.37, 6. Lopez-Carril (Spa) z.t., 7. Schlavon (It) op .1.40, 8. Janssens (Belg) op 1.45, 9. Lazcano (Spa) op 1.51, 10. Spahn (Zwi) op 1.55, 19. Tabak (Ned) op 3.44, 45. V. d. Leeuw (Ned) op 15.21, 57. Pijnen (Ned) op 24.25, 64. De Waal (Ned) op 26.30. Algemeen klassement: 1. Merckx 23.49.33: 2. Petterson op 36 sec., 3. Lopez-Carril op 1.05, 4. Pfennlnger op 1.07, 5, Aja op 1.30, 6. Conti op 1.32, 7. Battaglin (Ita) op 2.28, 8. Bitossi (Ita) op 2.36, 9. Laz cano op 2.52, 10. Spahn op 4.22, 20. Tabak op 10.32, 51. De Waal op 41.49 56. Pijnen op 44.32, 60. V. d. Leeuw op 48.57. LEIDEN Het Leidse Ajax heeft ook de moeilijke uitwedstrijd bij Rood en Wit 3 gewonnen. Ajax moest het eerst fielden. Via een catch van wicketkeeper Rob Rusche en een toverbal van Hans de Jongh, in een keer boven op de midstump, was het gevreesde openingspaar snel weg. Daniël (341) en Ton Eldering (117) schakelden de middenmoot uit en met 40 voor 6 bij de lunch lag schijnbaar een makkelijke zege in het verschiet .Het pakte echter an ders uit; nog bijna twee uur werd Ajax in het veld gehouden, waarbij van goed batten nauwelijks sprake was. In deze fase van de strijd, waar in het Ajax-team niet verslapte, nam Frits de Jongh 2 wickets (213), en na een run out was het om half vier eindelijk innings (111 runs na 72 overs) Hans de Jongh 219. Ernst Oudshoorn 1—7. Ernst opende weer eens en pakte met 17 runs de zaken energiek aan. De openingsstand van 35 voor 1 was zeer zeker zijn verdienste. Hierna was Ton Eldering de Ajax-man die het helemaal maakte. Als nr. 3 Ingaan de bleef hij met 46 runs not out. Na 2 uur 12 min. was de vierde over winning een feit. Ajax 112 voor 5. De stand in de bovenste regionen van 2A 2 is nu: 1. Victoria 6 26, 2. Union 6 22, 3. Ajax 7 25, 4. P.W. 5 15. In het a.s. weekeinde worden de volgende wedstrijden gespeeld: za terdag 22 juni AJax-R en W 3, zon dag 23 juni AJax-Hercules 2. Beide wedstrijden worden op het sportpark de Voscuyl gespeeld. Aan vang: 11.00 uur. DEN HAAG De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die dit week einde werden gespeeld en die voor komen op formulier 50 van de sport- toto (15 tot 19 Juni) zijn: FC ZürichHerta BSC Berlin 3— 2. Austria Wien—Malmö FF 1—1, Atvidaberg—1 FC Kaiserlautern 2— 2, Slovan Bratislawar-Grasshoppers 4-0, MSV Duisburg—Gornik Zabrze 6—1. werd ln een bijzonder wilde partij door beide spelers veel materiaal ge offerd. waarbij Sosonko steeds de beste kansen had. Toen Sosonko een onmiddellijke winst overzag kon Browne de tijdnoodfase nog net door staan. In de afgebroken stelling heeft Sosonko een kwaliteit tegen een pion meer en zijn aanvalskansen lijken groter dan die var wit. Hij heeft winstkansen maar de stand is nog steeds zeer moeilijk. Ree speelde te gen Reshevsky een scherpe en vrij onbekende variant van het Si- ciliaans, waartegen hij zelf eens in een vluggertje tegen de Belgische meester Boey geen verdediging had kunnen vinden. Reshevsky vond ook niet het beste en Ree kreeg een ge makkelijk te spelen en vrijwel ver nietigende aanval. Op de 28ste set overschreed Reshevsky in hopeloze stand de tijd. Lombardy en Enklaar besteedden in het begin zeer veel tijd aan het reproduceren van de zetten van een recente partij Lombardy- Larsen, die zij beiden kenden. Lom- bardv week als eerste van deze partij af en Enklaar maakte toen onmid dellijk een ernstige fout. Lombardy kreeg daarna een drukstelling die hem eerst kwaliteit en later nog een stuk opleverde. Gisterochtend heeft het Nederland se team de afgebroken wedstrijd te gen Zweden voor de eerste ronde van de schaakolympiade met 2,5—1,5 ge wonnen. Enklaar kwam zonder ver der te spelen remise overeen met Jansson en Kuypers won van Lilje- dahl. Na drie ronden is de stand in fi nale groep a als volgt: 1. Sovjet Unie 9 pnt en 1 afg., 2. Bulgarije 9. 3. Hongarije 7. 4/5/6 Nederland, Joego slavië en Verenigde Staten 6,5 en 1 afg., 7. Tsjecho Slowakije 6 en 1 afg., 8. West Duitsland 5 en 3 afg., 9. Zwe den 5 en 2 afg., IC. Spanje 5 en 1 afg. Real Madrid haalt uit: 5-0 MADRID Real Madrid heeft zich gisteravond in het eigen Berna- beustadion vrijwel zeker voor de fi nale van het toernooi om de Spaan se voetbalbeker geplaatst. In het eer ste duel van de halve finales werd Las Palmas met een duidelijke ne derlaag van 5-0 naar de Canarische eilanden teruggestuurd. Volgende week wordt de returnwedstrijd ge speeld. In de andere halve finale wa ren Barcelona en Atletico Madrid reeds een gelijkspel van 1—1 over eengekomen. Een wedstrijd die in n chaos eindigde. Scheidsrechter Pedro Riga kende Atletico in blessuretijd de gelijkma ker toe, die volgens het publiek en zelfs enkele Madrileense kranten uit een duidelijke buitenspelpositie werd gescoord. Het publiek begon hierop met kussentjes en andere dingen, die voor het grijpen lagen, de scheids rechter te bekogelen. Deze stopte de wedstrijd, bijgewoond door Rinus Michels, hierop voor tien minuten. Toen het hem duidelijk werd dat ook de laatste seconden van de bles suretijd niet uitgespeeld konden wor den, beëindigde hij de wedstrijd. - Tennisstrijd minder sterk bezet dan in voorgaande jaren Door Frank Bonte Alphen a/d Rijn Ton Crépin, On- no Ruysenaars, Harry Verdegaal en Marinus Brooshoofd zijn in deze vol gorde geplaatst in het herenenkel spel B van het tennistoernooi van TEAN in Alphen a. d. Rijn. Met die plaatsng wordt duidelijk dat het toernooi minder sterk is bezet dan in vorige jaren het geval was. Intus sen neemt dat niet weg dat de strijd toch stellig wel interessant kan zijn omdat er niet 20 bar veel verschil in speelkracht zit tussen de geplaatste spelers. Voor Ton Crèpin is dit een uitnemende gelegenheid om het ge loof in eigen kunnen op te vijzelen want daaraan ontbreekt het bij de Roomburger nog wel eens. Qua tech niek heeft hij voldoende in zijn mars om in de B-toernooien een speler te zijn die kansen heeft. Met zijn sterke service moet hij in staat worden geacht om het gros van de B-spelers de handen vol werk te ge ven. De no. twee van de geplaatste spelers, Onno Ruysenaars, zou met een service als die van Crepin gewa pend hoogstwaarschijnlijk meer te genstand hebben geboden in de kwartfinale van de districtskam pioenschappen dan zijn tegenstan der in die partij, Ronald Blommen- daal, lief was geweest. Het werd 4-6, 6-2, 6-0 voor Blommendaal. De moei lijke noot om te kraken lijkt voor Crepin niet Ruysenaars, al mag die met zijn vele "halen" niet worden onderschat, maar Harry Verdegaal, de no drie op het wedstrijdschema. De tweede Roomburger in het gezel schap van de geplaatsten, Marinus Brooshoofd, (no 4) maakt een inzin king door. Misschien dat hij op dit toernooi het ritme weer te pakken krijgt. Bij de dames lijkt Genese tot de finale geen moeilijkheden te zul len ondervinden. Evenmin mevr. Schouten die als no 2 werd geplaatst. Het herendubbelspel B zal volgens de verwachting de volgende combinaties in de finale nrengen, Har Meijer/ Jan Theunissen en Onno Ruyse naars/ Ton Creighton. Bij het ge mengd dubbelspel zijn Annelies en Kees Koole favoriet en worden El len en John Gerrese als tegenstan ders in de finale gewaardeerd. In de eerste ronden vielen er gisteren geen verrasingen, behalve dan misschien de 7-5, 6-3 zege in het damesenkel spel C van mej Hazebroek op Mevr. Suiver. Sassenheim Onno Ruysenaars no. 2 geplaatst op het toernooi van TEAN, Benjamin en Mike Ruysenaars respectievelijk no 2 en 3 geplaatst in het toernooi van de tennisvereniging Sassenheim. Geen gebrek aan oefenpartners in de familie-kring, dat is een duidelijke zaak. Aardige b'j zonderheid is daar bij dat Benjamin en Mike een twee ling vormen. Indien beiden zich we ten te plaatsen voor de finale zal dat stellig een apart evenement kunnen worden. Dolf Heelen en Slikkerveer als no een en no vier geplaatst zul len het niet gemakkelijk hebben om daar een stokje voor te steken. Bij de dames worden Willemijn Tondroken Nickey Albers als finalistes gezien. Dolf Beelen en B. Bijleveld zullen in 't herendubbelspel C te maken krij gen met B. en M. Ruysenaars als de strijd in dit nummer volgens de verwachting verloopt. Dat het wel eens anders uitpakt blijkt uit de uit schakeling in de eerste ronde van het gemengd dubbelspel C waar het no 2 geplaatste duo Mevr. Mulder/Mul der met 4-6, 6-3, 6-3 werd geklopt door mej. Krane en Leereveld. Een verrassing was verder de zege van Carla Jonckheare op mevr. Groene- veld, 2-6, 6-4, 6-2 en de nederlaag van Kiki Oost tegen mevr. Trompert, 1-6, 6-4 9-111 "new YORK Het beeld was symbolisch: Jerry Quarry ging vol ledig door de knieën voor Joe Frazier. In Madison Square Garden in New York zegevierde Frazier gisteravond door interventie van scheidsrechter Joe Louis in de vijfde ronde. Oud-wereldkampioen Frazier. die na een nederlaag zijn bokscarrière had walen afsluiten, zei later Jerry Quarry de schande van een knock-out te hebben wülen besparen. In Albuquerque behield de Amerikaan Bob Forster zijn wereldtitel in het haltzwaargewicht. Forster bokste onbesist te gen de Argentijn Jorge Ahumada.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 12