LEIDSCH Éi DAGBLAD Arabieren voor erkennen Israël Bomexplosie bij Brits parlement mm. BRfiiar vandaag Vis naar Utrecht? LEIDSCH DAGBLAD OLIEPRIJZEN 3 MAANDEN BEVROREN POLITIE VERDEN Oranje op slag bij favorieten In Warmond PLEZIER VAARTUIG UITGEBR.4ND Betaalcheques raken wat uit de gratie Volgens minister Kissinger: "Wij zijn ervan overtuigd, dat voor de eerste keer de Arabische landen, zelfs de meer radicale zoals Syrië, spréken over een voortbe staan van Israël, en sommige Ara bische landen schijnen een vitale beslissing genomen te hebben om de modaliteiten uit te werken van een vreedzaam-naast-elkaar-be- staan in het Midden-Oosten", aldus Kissinger. Kissinger verklaarde een en ander op een vroege persconferentie voor zijn vertrek naar Ottawa waar een bijeenkomst wordt gehouden van ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO. 'Ik geloof, dat als gevolg van de ze rondreis van president Nixon door het Midden-Oosten Israël zal begrijpen, dat zijn veiligheid op de lange duur beter gewaarborgd is door wat er nu gebeurt. Een van de meer bevredigende resultaten van dit proces is de verandering geweest van Israëls vrees in een groter ge voel van veiligheid door de onder handelingen, die de president vorig Jaar opende. Volgens het Libanese blad "Al Ha vat" staat Kissinger een nieuwe "dringende taak" te wachten: het opnemen van contact met de Pales- ti1 use leiders. 'én correspondent van het blad meldde uit Djeddah dat konting Fei- sal van Saoedi-Arabië Nixon bij hun zeer recente onderhoud heeft weten te overtuigen "van de recht vaardigheid van de Palestijnse zaak". De Amerikaanse president zou zijn minister van Buitenlandse Zaken opdracht hebben gegeven con tact te leggen mot de betrokken partijen om een rechtvaardige op lossing te vinden voor het Palestijn se vraagstuk. Volgens „Al Hayat" zou Kissinger in Damascus al een reeks inleiden de contacten hebben met een groep leiders van het Palestijnse verzet. De zaak komt ook in de Jordaanse hoofdstad Amman aan de orde. Kis singer zal weer diverse reizen naar het Midden-Oosten moeten maken, zó meent het blad. Lagere middagtemperaturen Aanvankelijk veel bewolking met plaat selijk regen of onweer. Morgen overdag van het westen uit enkele opklaringen lllke richtingen. Minimum temperatu- 13 gr., maxima morgen LEIDEN/UTRECHT Burge meester Vis van Leiden is één van de kandidaten voor het burgemeester schap van Utrecht. Dat meldt vandaag het Utrechts Nieuwsblad in het laatste van drie commentaren, waarin kandidaten on der de loep worden genomen. Burgemeester Vis, van wie het UN niet weet of hij heeft gesolliciteerd, wordt in één adem genoemd met een andere liberaal, die contacten met Leiden heeft, de vroeger Leidse wet houder Drijber, nu burgemeester van Zwolle. De strekking van het com mentaar in het UN is, dat beide kan didaten niet acceptabel zijn als bur gemeester van 's lands vierde stad. Volgens het blad moet de burgemees ter een modern man zijn, die gevoel bezit voor wat er onder de burgerij leeft en geen aanhanger van het rechtlijnige „recht en orde". Commentaar van Vis op onze vraag: geen commentaar. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 2 juli 1974 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder poetzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. QUITO (Reuter) De dertien olie ministers van de Organisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) hebben besloten de olieprijzen voor de komende drie maanden te bevrie zen, zo heeft een vooraanstaande af gevaardigde naar de conferentie in Quito (Ecuador) vandaag meege deeld. De afgevaardigde, die niet met na me genoemd wilde worden, zei dat de ministers ook in beginsel besloten hebben een kleine extra-belasting op te leggen aan de multi-nationale oliemaatschappijen. Er is nog geen officiële mededeling gedaan. Soldaten tussen vuile lakens? DEN HAAG Slapen de Neder landse soldaten tegenwoordig tussen vuile lakens? Dat willen de WD- kamerleden Ploeg en Portheine we ten van minister Vredeling (Defen sie) Sinds 1 april is de verzorging van wasgoed volgens inlichtingen van de beide kamerleden in handen van één wasserijbedrijf. En die was serij zou die taak niet goed aan kunnen. De Parlementsgebouwen in Londen waren eertijds be«end als het paleis van Westminster, naai de koninklijke paleizen die er eens stonden. Het grootste deel van het gebouwencomplex werd na een zware brand in 1834 herbouwd, maar Westminster Hall - waar de brand van vandaag woedde - dateert van 1099 en heeft 'n hou ten dak uit 1394, omschreven als een „wonder van Gothische tim merkunst". De kapel met krypte is tijdens het weekeinde geopend voor be zoek en het is mogelijk dat de bom er het afgelopen weekeinde is geplaatst. In de kapel worden vaak kinderen van parlements leden gedoopt en ook worden er wel huwelijken gesloten. De uit gestrekte parlementsgebouwen met hun vele ingangen zijn een moeilijk te bewaken object. Tom Pendry, lid van het La gerhuis voor de Conservatieve Partij, verklaarde dat hij Juist per taxi bij het parlement was aangekomen en op het punt stond naar binnen te gaan toen de bom ontplofte. „Het was een verschrik kelijk lawaai. Rook en vlammen schoten onmiddellijk omhoog. Het is een verschrikkelijk gezicht. Onmiddellijk na ;ie ontploffing heeft Scotland Yard de bewaking van alle openbare gebouwen ver scherpt.. Het Iers Republikeinse Leger heeft enige tijd geleden ge dreigd haar aanslagen in ver hoogde mate naar Engeland te zullen verplaatsen. In maart 1973 werden door in geparkeerde auto's geplaatste bommen een aantal regeringsge bouwen beschadigd, bij de aan slagen werden meer dan 200 men sen gewond. MAANDAG 17 JUNI 1974 OPGERICHT r MAART I860 34348 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18 PAGINA'S Alleen de score bleef met 2—0 aan de bescheiden kant. Voor het ove rige niets dan lof voor het Neder lands elftal, dat Uruguay tech nisch en tactisch overklaste en de internationale voetbalwereld dus danig imponeerde, dat Oran e op slag in Duitsland tot de grote fa vorieten voor de wereldtitel wordt gerekend. Willem van Hanegem zei het in de kleedkamer met een ernstig ge zicht: „We hebben tegen Uruguay gespeeld zoals Michels is: uiterst gedisciplineerd. Meneer kan tevre den zijn Van Hanegem, nuchtere Rotter dammer, wil nog geen oordeel uit spreken over het Nederlands elf tal. „Moeten we er eerst eens een wat zwaardere party hebben op zitten. Misschien is Zweden (woensdag a.s.) al een behooriyke maatstaf. Ik beschouw Zweden in elk geval als dé gevaarlUkste te genstander uit onze poule Een compliment van de Kromme voor het Nederlandse publiek in Hannover: „In één woord gran dioos. Alleen moeten onze suppor ters het Wilhelmus wat sneller leren zingen. Ik was er veel eerder mee klaar dan zij. En het orkest ook, dus zat ik goed Het legioen gelooft weer in Oran je. In Nederland ontstond onmid dellijk een rush op kaarten voor de wedstrijd tegen Zweden woens dagavond in Dortmund. Maarten van Wamelen gebruikt deze hernieuwde populariteit om nog een poging te doen de oranje paspoorten aan de man te bren gen. Hy wil ze gaan verkopen bq de grenspost tussen Arnhem en Oberhausen, waar de Nederlandse supporters langs komen op weg naar Dortmund PAGINA'S 9—15 Ook Israël krügt een kernreactor PAGINA 4 Vredeling krygt het moeiiyk, want de Party van de Arbeid houdt vast aan de defensiebezuinigingen PAGINA 5 Het kunstzinnige geweld van het Holland Festival is op diverse fronten losgebarsten PAGINA 7 WARMOND Op de"Warmonder Leede is gistermiddag een plezier vaartuig volledig uitgebrand. De opvarenden, vijf personen onder wie een kind van zeven maanden, konden zich ternauwernood ln vei ligheid stellen. De brand, die ont stond na een explosie aan boord, is vermoedelijk ontstaan doordat ge morste olie by het tanken vlam vat te. Een van de opvarenden. een vrouw, liep enkele brandwonden aan de rug op en werd ter behan deling overgebracht, naar het zie kenhuis. De Warmondse brandweer was snel ter plaatse maar had eni ge moeilijkheden bij de blussing omdat de boot los lag en dreigde weg te dry ven. Een nabij gelegen bos had ook reeds vlam gevat, maar kon snel worden geblust. DEN HAAG Betaalcheques verliezen hun populariteit bij de mid denstand en de horecq/. Dit consta teert Grenswisselkantoren in haar jaarverslag. De oorzaak daarvan moet vooral worden gezocht in de ad ministratieve rompslomp. Of de aangekondigde Eurocheque (met een hoger gegarandeerd be drag) daarin verandering zal brengen is nog niet te voorzien. De admi nistratieve rompslomp blijft in elk geval bestaan. Het is ook niet ondenkbaar, aldus GWK, dat de niet onbelangrijke kos ten voor de Eurocheque, vooral bij gebruik in het buitenland, ook de be langstelling voor het systeem zullen doen verminderen. LONDEN (UPI/Reuter/A?) Vier mannen en een vrouw moes ten vandaag gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht na een bomexplosie bij de Britse parlementsgebouwen in het cen trum van Londen. De ontploffing werd gevolgd door een grote brand in de veertimdeeeuwse St. Stephens kapel naast het La gerhuis. De vlammen sloegen kort na de explosie hoog uit het dak van de kapel en zwarte rookwol ken dreven langs de Big Ben to ren. De brandweer slaagde er in het vuur na anderhalf uur te blussen. De politie verdenkt het Ierse Republikeinse Leger van de aanslag. De ontploffing had plaats zes mimiten nadat een man met een Iers accent een binnenlandse nieuwsdienst opbelde met de me dedeling diait by het Lagerhuis een bom was geplaatst. De man ge bruikte een codewoord dat is ge bruikt door het Ierse Republi keinse Leger bij vorige bomaan slagen in Londen. De anonieme man die opbelde, zei langzaam en met nadruk: „Over zes minuten ontploft een bom bij het Lagerhuis". De ex plosie deed zich voor op het ogen blik dat de speciale bomploeg van Scotland Yard naar het parle mentsgebouw op weg was. Direct na de ontploffing werd alarm ge geven voor alle regeringsgebou wen en gebouwen van openbare diensten. Het verkeer rondom dp parlementsgebouwen werd stil gelegd. De vijf gewonden zijn allen le den van "de staf van het Lager huis. Een aantal mensen dat in het complex aan het werk was, moest behandeld worden wegens shock. President Nixon is tijdens zijn rondreis door het Midden-Oosten nu in Israël, waar hij onder meer een gesprek had met de vroegere premier mevrouw Meïr. Een van vier kaarten, die Uruguay kreeg gepresenteerd. Hier kijkt Mategazza (18) naar het geel, nadat hij Rensenbrink hardhandig heeji getorpedeerd. Willem van Hanegem rechtsziet het typerend rustig aan. Want alle Zuidamerikaanse trucjes konden het ritme van het Oranjeteam niet verstoren. Overigens heeft Castillo zijn rode kaart (wegwezen!) met de maximumstraf schorsing voor drie wedstrijden moeten bekopen. Hij schopte Rensenbrink zonder dat deze de bal speelde. De Chileen Caszety, die de wedstrijd tegen West-Duitsland vroegtijdig moest beëindi gen staat er één wedstrijd naast. Het uitwijken voor een vogeltje is zaterdag de chauffeur van een vrachtwagencombinatie van Van Gend en Loos zeer schadelijk geworden. Op de Ommedijkseweg, even buiten Wassenaar vloog de vogel voor het rechtervoorwiel van de wagen, de chauffeur week uit waardoor de wagen ging scharen en hij zelf met zijn 15-meter lange combinatie de sloot in vloog. Twee kraanwagens van de firma Blansjaar trokken het gevaarte later weer op de weg. De chauffeur raakte niet gewond. Ook de vogel bleef ongedeerd en is vrolijk verier gevlogen. JERUZALEM (UPI) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, heeft vandaag in Je ruzalem verklaard, dat de Arabieren bereid zijn Israël als een permanente staat in het Midden-Oosten te aanvaarden. De Amerikaanse minister meent, dat de onderhandelingen die de VS in het Midden-Oosten hebben bevorderd sinds de oktober-oorlog van vorig jaar, een geleidelijke depolarisatie tot resultaat hebben gehad, die voor het eerst een werkelijke vredesregeling mogelijk heeft gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1