Alphen onder druk zetten Personeelsstop in ziekenhuis blijft, maar minder star OVERVLOED OLIE IN 1980 Ook BVA stapt uit het NKV IMKAMP (D '66)„VERBREDING BERNHARDLAAN TEGENHOUDEN" OTTO FRANK KOMT OP VOOR JODEN IN SYRIË „Cijfers verkeersdoden soms wel misbruikt" "Prijsstijging schrikbarend hoog dit jaar feSssSrS vSSPSSsS.4 Bovag en RAI tegen sluiting van pompen „De Tijd misschien weekblad „Vergoeding van studie-onkosten op brede schaal" NCRV boos op CDA-er Steenkamp ZATERDAG 15 JUNI 1974 ALPHEN AAN DEN RIJN „De gemeente Alphen moet onder politieke druk worden gezet. Ik wil alles doen om de reconstructie van de Prins Bennhardlaan tegen te houden. Er moet wat gebeuren, want ik ben nu al in staat, na drie kwartier, uit het raam te springen". Dit zei het tweede kamer-lid Imkaimp (D'66) gisteren toen hy een gesprek had met het actie comité „Prins Bernharlaan". dat zich ten doel stelt, dat de verbre ding van deze weg (tot vier rij banen) niet wordt uitgevoerd. Vol gende week stelt Imkaimp monde linge vragen over deze zaak aan minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat). „Maar ik zal ook minister Vorrink inschakelen", zei hij. Imkaimp verwacht echter, dat de reconstructie gewoon doorgang zal vinden. „De procedure is afge wikkeld en formeel heb je geen vinger meer in de pap. Als de mi nister niet wil, hoeft hij niet te rug. Hij kan natuurlijk wel met een gemeente contact zoeken en vragen of een bepaalde voorzie ning nu wél zo noodzakelijk is." Volgens Imkaimp is het een moeilijke zaak om nu nog heel die Kamer achter deze zaak te krij gen. „Je moet dan met Iedereen praten en uitleggen hoe de vork In de steef! zit. Daarvoor is het te kort dag. Dus je hoeft ook niet te denken aan een motie want dan moet je toch wél de zekerheid hebben van voldoende steun". Wat het tweede kamer-lid bij zonder dwars zit is, dat die ver breding van de Prins Bernhard- laan er koste wat kost moet ko men, „of die geluidshinder nu wel of ndet toeneemt. Het is een kwa lijke zaak, dat er al subsidies (on geveer zes miljoen gulden, red.) zijn toegezegd. Dat maakt het al leen maar moeilijker". Imkaimp zal er bij de minister op aandringen, dat er, als de re constructie van de Prins Bern- hardlaan doorgaat, geluidsweren- de voorzieningen worden getroffen naar de normen, die zijn gesteld door minister Vorrink. De wet op de geluidshinder zal, volgens het tweede kamer-lid, nog wél even op zich laten wachten. „Er wordt nu druk aan het ontwerp ge werkt". UTRECHT (ANP) De BVA, de vereniging van werknemers in bank en verzekeringsbedrijf en administra tieve kantoren, heeft gisteren in Utrecht met algemene stemmen be sloten uit het NKV te treden. Daar mee raakt het NKV, een dag na een zelfde besluit van de Unie BLHP, nog een groot aantal leden kwijt. Aan het besluit van de buitenge wone vergadering van de BVA zijn in het hele land kringvergaderingen vooraf gegaan, waarin de leden het uittreden hebben besproken. Alle 890 stemgerechtigde afgevaardigden heb ben voor het besluit gestemd. De afgevaardigden deelden de op vatting van de bestuursraad dat er in de loop der Jaren fundamentele geschilpunten zijn ontstaan tussen UTRECHT (ANP) Staatssecretaris Hendriks van Volks- I gezondheid heeft de samenwerkende bonden van overheids personeel gisteren tijdens een gesprek op het departement be loofd, dat hij de personeelsstop voor inrichtingen voor gezond heidszorg (ziekenhuizen en dergelijke) zo zal wijzigen, dat aan enkele knelpunten tegemoet kan worden gekomen. Hij denkt daarbij onder meer aan het opvangen van de gevolgen van de arbeidstijdverkorting en de verlofdagenregeling. De heer J. vain Geffen van de Het Lak liet gisteren weten, wel I Algemene Bond van Ambtenaren gelukkig te zijn met het resultaat afloop van het gesprek, dat dat volgens het comité te danken J „de bonden meer hebben gekregen dan ze hadden verwacht". volgens een mededeling van het ministerie is tijdens het gesprek op [het departement tot uitdrukking ge- evenmin als de voorgenomen komen, dat het begrip personeelsstop mindering van het aantal bedden in meer suggereert dan met de maat- ziekenhuizen en verpleeginrichtin- regel is bedoeld. gen. De bonden hebben begrip ge toond voor het feit dat maatrege len worden genomen ter beheersing van de kostenontwikkeling in de ge- ..nieuwe actievormen zondheidszorg. Zij menen echter, dat de personeelsstop te eenzijdig is j gericht. De staatssecretaris heeft hun j meegedeeld dat hij er geen be zwaar tegen heeft, de maatregel zo te wijzigen dat tegemoet kan wor- die op zichzelf los staan van het for matiebeleid, maar die daarop sinds november vorig jaar wel invloed hebben gehad, zoals de arbeidstijd verkorting en de uitbreiding van 't aantal verlofdagen. De heer Hendriks zal zich in ver band hiermee op korte termijn wen- !den tot het centraal orgaan zie kenhuistarieven (dat via het goed- de personeelsstop uitvoert—. Is aan de gevoerde acties. Het Lak kondigt evenwel aan, dat het met de acties zal doorgaan omdat de per- niet ls ingetrokken, Op 20 Juni hout het Lak in Ut recht een algemene vergadering, waarop men zich zal beraden over actiemidde- Zes jaar voor vergiftiging echtgenoot AMSTERDAM De 85-Jari- ge Otto Frank vader van het Joodse meisje Anne Frank dat symbool werd voor de verdruk te Nederlandse joden in de oor log heeft premier Assad van Syrië gevraagd de ongerustheid over het lot van de in zijn land gevangen gehouden joden weg te nemen. De heer Frank deed dit beroep op de president in zijn kwali teit van ere-voorzitter van de Anne Frank-stichting waarvan het bestuur het telegram aangeboden via de ambassade van Syrië in Brussel onder steunt. De stichting stuurde het tele gram "als internationale orga nisatie ter bestrijding van dis criminatie in elke vorm en ten aanzien van alle individuen en volkeren". ZIERIKZEE (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Zierikzee het watersport evenement "Deltaweek" officieel geopend. Na een reis per leg er helicopter waren prins en prinses in Colijnsplaat in het koninklijk jacht "de Groene Draek" (zie foto) overgestapt en vandaar met een escorte van tientallen jachten en platbodems naar Zierikzee gevaren. Daar werden zij verwelkomd door burgemeester T. de Meester van Zierikzee, die in een korte toe spraak zijn vreugde uitte over het feit dat de nog jonge watersportvereniging in Zeeland zich nu al in de belangstelling van het koninklijk huis mogen verheugen. Daarna nodigde de voor zitter van de Deltaweek, ir. J. W. Muntz, prinses Beatrix uit om de Deltaweek officieel te openen en een touw los te trekken waardoor de Deltaweek "Spinaker" zich ontrolde. Na het nuttigen van een "zeemansborrel" vertrokken de koninklijke gasten rond vijf uur weer per legerhelicopter. ARNHEM De 35-jarige Geertje G. uit Raalte is door de rechtbank in Zutphen wegens moord op haar echtgenoot veroordeeld tot zes iaar De staateaecretartó heeft zich ook gevangenisstraf met aftrek. Er was bereid verklaard, de personeelsstop acht laar en voorwaarden Ike ter in overleg met de bij het personeels- beschikking stelling van de regering BONN door rebellen in h.,„„i,i™ 8 steiiing van oe regering Ts]aad op 2„ aprjl West. Forse losprijs voor arts Voorzitter Veilig Verkeer: Minister Boersma: beleid betrokken partijen te wijzi gen in „een evenwichtig en ade- Quaat formatiebeleid". I De heer Van Geffen kon nog niet tegen haar geëist. verschillende I vjeiicu Kun nog niet tracht haar man uit de we» te mi jeggen of nu zal worden afgezien men Haar P„ fot?i0 gulden) UTRECHT De voorzitter ren, maar 206 in totaal, heb met deze cijfers niet wil len zeggen dat mee mogen zijn verschrikkingen van het ten slacht- rrv(aaj dentieuze wijze de publieke opinie te offer vallen aan het verkeer of dit rsjaad verbrak zinvloeden. urn, riicifso ow+c ie iv, siu uiiuüuni ue voorznaer van suggereer* heeft stelselmatig met hetaJta^Jf Veilig Verkeer Nederland heeft de het leven, soorten rattengif ge- ^k Truto iw 'ndrut biJ P"blikaties van sta- „Ik heb fata, dosis SS»». ^teeTeSrSZ ™fersT^7gevST<£ toe in het ziekenhuis. Daar meegedeeld vrijdag fers worden misbruikt om op ten- De regering ,auiu de koperen brui- donderdagochtend vroeg de betrek een vorige ver- kingen met Bonn nadat zij gehoord ..™j| _s_ had dat de Westduitsers van plan d£^gj SCHIPHOL "Schrikbarend hoog", aldus de reactie van minister Boers ma van Sociale Zaken op het bericht dat het algemene prijspeil in ons land de eerste vijf maanden van dit suggereerde 500 voetgangertjes om jaar met 5,1 procent is gestegen. kind of zondheidszorg). Wat er daarna ge- h Tt i"3""6 ging van waren het ^eeiste los&eld betaten beurt hangt volgen de heer Van dest€lllr* dat Geertje haar man Minister Eppler Geffen af van het oordeel "achterban" over de toezeggingen van de staatssecretaris. kwijt wilde aan een Turk gemakkelijker te kun- conferentie in Bonn 1 nen uitleven. De heer Heetman verstrekte deze niet willen minimaliseren", aldus mening vandaag aan de Jaarverga- zijn organisatie in Utrecht „Herhaaldelijk heeft zy in de afge- ken lopen tijd kunnen lezen dat in Ne- Hij zei dit gisteren op Schiphol, ..aar hij terugkeerde van een drie- daagse reis naar Geneve. Minister SL ÏÏLvJT Boersma woonde daar een vergade ring bij van ILO (international La- vhLw^vnp Uu Organisation), de organisatie volwassene LS, UoranlirHa Mn fioe mone o„_ Verenigde Naties waar ar- prof. Heetman. .Maar wel heb lk beidsproblemen en speciaal de sooia- mijn sterke afkeuring willen uitspre- le vooruitgang in de wereld worden besproken. "De regering is uitgegaan van standelingn dr. Christoph Saemen, een neef hadden vrijgelaten het losgeld ja+ j- ucruuiu jaaxujmj „zon vijiiioxiaera ocern ue geveu van ae J h wS," kinderen in het verkeer omkomen", Nederlandse verkeersonveilfeheid". eIf Procent", zei hij. "De sterkste stil- nivtHpnf >Ain«mflnn waarbij het woord omvergereden' «cu vcneucu uee.ii. vvn wei na Hsataiin» var.' een geliefkoosde uitdrukking is. Hier- keer dringt de vereniging opnieuw bij wordt gesuggereerd dat deze km- deren als actieve verkeersdeeln e- dus als voetgangers of fiet- ziening van het rü-« sers worden gedood", aldus de heer .Het huidige rij-examen is niet toe- stoffenprijzen" Heetman. reikend om de rijbewijshoud Prof. Heetman stelde als de wer- brevet te geven, waarmee hij ach neve vooral gesproken Haarlem verlaten. De Zweed I daar dinsdagmiddag na een ongeluk DEN HAAG (ANP) Na Intern Bo- geleden op dit terrein adviezen ver- tijdens een trainülng op het circuit vagberaad en overleg met de RAI strekte, zal verder graag overleg pie- van Zandvoort in bewusteloze toe- j zijn beide organisaties eensgezind tot gen met de by het op 21 mei gehou- stand opgenomen. Petersan, die de conclusie gekomen, dat de bevei- den overleg in Nunspeet betrokken hersenschudding had, is liging van benzinestations tegen mis- overheidsinstanties, de oliemaat- den gereisd Autosport Ronnie Peterson, kelijkhedd, dat in 1970 (tussen de Zweedse Grand Prix-coureur, 1966 en 1972 het jaar met de meeste heeft het Elizabeth-ziekenhuis in slachtoffers beneden vijftien jaar) slag. 459 kinderen in het verkeeromkwa- men. Het getal 500 is nooit bereikt.. Van dit aantal zaten er 90 in een auto, op een brommer of een ander voertuig als passagier. Van de 369 Lon- slachtoffertjes, die dan overbleven daad niet kan worden gevonden in schappijen (algehele verplichte sluiting van de saties. I benzineverkooppunten tussen acht I uur 's avonds en zes uur ochtends. Beide organisaties hebben dit stand punt gisteren in een gezameniyke mededeling bekendgemaakt. 'De toenemende onveiligheid door de misdaad is een nationaal probleem (waardoor ook vele ondere onderne mingen in het midden- en kleinbe- drijf worden bedreigd. Zulks velgt (naar het oordeel van beide organi- I saties een nationale aanpak. i de werknemersorgani- handeling i gepleit nieuw herinnerd voor een diffe rentiatie in het rijbewijs: het voor lopig afgeven van een rijbewijs en jaar) reden er 163 zelf op een brommer of daarop (bijvoorbeeld een fiets. Concluderend: in het tra- wigend gische topjaar kwamen niet de ge- vaardigheidsbewijs rij- Dr. Duller: Angst voor naderend einde ongegrond Bovag en RAI sluiten zich dan ook geheel aan by de wensen van de drie ondernemersverbonden in het midden- en kleinbedrijf, die de vaste kamercommissies van Justitie en het i midden- en kleinbedryf verzocht hebben gehoord te worden over de winkelterreur. Bovag en RAI, zyn van mening, dat de detailhandel in motorbrandstoffen veelal plaatsvindend in combina tie met de uitoefening van het auto- bedryf het gemotoriseerde verkeer j's avonds van dienst moet kunnen zyn met de levering van brandstof fen en hulp in geval van panne. Aan de betrokken ondernemers moet het overgelaten worden zelf hierom trent te beslissen met inachtneming van waar nodig te treffen veilig heidsmaatregelen. De Bovag, die reeds een aantal Jaren DEN HAAG (ANP) —In 1980 zal er een overvloed van olie zijn tegen sterk gedaalde prijzen. Dit zei gis teren de nieuw-benoemde gewoon lector in de economische sociologie aan de Leidse universiteit, dr. H. J. Duller, bij de aanvaarding van zijn ambt. De waarde van de recen te voorspellingen van de Club van Rome, die honger en milieuvergifti ging voorziet, werd door dr. Duller In twijfel getrokken. Soortgelijke prognoses, die in het verleden zijn gemaakt, zijn ook nooit bewaarheid. Dr. Duller analyseerde de econo- misch-technologische factoren, die deze voorspellingen steeds hadden ontkracht en op grond van 'n derge lijk mechanisme kondigde hij ver volgens een spoedig einde aan van de huidige olieschaarste. Dr. Duller signaleerde een ver schijnsel, dat hij het "calamiteits syndroom" de angst voor rampen, noemde. Toen in de Jaren zestig het besef daagde, dat de jaarlijks stijgende le vensstandaard, die men eerst voor "schijnwelvaart" had uitgemaakt, reëel was, sloeg de stemming om en begonnen vooral Amerikaanse sta tistici te spreken van een nieuwe gouden eeuw, die tegen het Jaar 2000 de gemiddelde burger van de Ver enigde Staten een inkomen van vijf envijftigduizend gulden zou bezorgen. Maar de oorzaak van de snelle ex pansie, de produktiviteitsstijging door technische vooruitgang, raakte uitgewerkt, toen de economische ac tiviteit zich verplaatste van de in dustriële naar de dienstensector waarin nu al zestig prooent van de Amerikaanse beroepsbevolking werkzaam is en waarin de produktivi- teit vrijwel constant blijft. De groei- curve moest daarom wel afvlakken, maar, toen dat gebeurde, kreeg de sombere toekomstvisie weer de over hand die dr. Duller aanduidt als het "calamiteitssyndroom". In die stemming wordt elk tekort, elke schaarste geduid als teken van het naderend einde. De neerslachtig heid is echter eerder resultaat van sociologische dan van economische processen: welvaart roept wantrou wen op in zijn eigen bestendigheid, omdat men onbewust nog altijd denkt dat er 2an vette Jaren een maximum is gesteld van zeven. In verkeerde analogie met biologische verschijnselen van groei en verval, citeert men uitspraken als "bomen groeien niet tot in de hemel". Zolang echter technische en sociaal- organisatorische vindingrijkheid, blijven, aldus besloot dr. Duller zijn oratie, zal ook de ramp waarvoor men nu vreest, worden afgewend. Premier Den Uyl gaat deze zomer een kampeervakantie houden in Por tugal. Hij vertelde dit gisteren in een interview voor de tv-actualiteitenru- briek "Brandpunt" in antwoord op de vraag of hij met vakantie zou gaan naar een NAVOland of een Warschaupactland. Portugal is een NAVOland en goddank een NAVO land met een beetje vrijheid. Ik wil er ontzettend graag eens kijken hoe de mensen daar leven en naar ik hoop zonder dat zij mij herkennen aldus de premier. Vorig Jaar kam peerde de minister-president in Roemenië. deriand jaarlijks „zo'n vijfhonderd overtrokken beeld te geven van de Prijsstijging voor dit Jaar van tien a In het verleden hee.ft WN wel verwachtten wij in de eerste helft van dit Jaar. maar het kan best zijn dat de totale stijging dit Jaar te gen zal vallen. Dat hangt onder meer de verhoging van de grond- Minister Boersma heeft in Ge- het pro bleem van de buitenlandse werkne mers in Nederland en in veel ande re Westeuropese landen. Met name heeft hij de plannen van de Neder- 111 het verledeöheeft VVN wl landse regering met betrekking tot hieraan wordt op- deze zogenaamde "migrerende werk- nemers" toegelicht, zoals het voor stel om buitenlandse werknemers bij hun vertrek uit Nederland een handgeld van 5000 gulden mee te ge- AMSTERDAM Het dagblad De Tijd gaat misschien per 1 septem ber of later over naar een week- bladvorm. Dit heeft de directie in een brief aan de abonnees laten we ten. Deze mededeling zo wordt ge zegd loopt op de zaken vooruit, want het besluit om De Tijd als dag blad op te heffen is nog steeds niet definitief. Vervuiling De Europese com missie in Brussel, het „dagelijks be stuur" van de Europese gemeen schappen, gaat wellicht voorstellen indienen bij de Europese minister raad tegen de vervuiling door jumbo jets. Ze heeft dat meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen uit het Europees parlement. de BVA en het NKV of zyn aange sloten bonden. De nadruk werd erop gelegd dat het voornemen van het NKV tot een zware federatie met het NVV volgens de BVA een ,byna-fusie" wel een belangryke maar niet de enige factor tot uit treden is. Aan het besluit ligt een reeks van feiten ten grondslag, aldus een woordvoerder van de BVA. Niet verheeld werd tydens de ver gadering, dat het voor velen om een diep ingrypend besluit ging, dat even wel als onvermydelyk werd be schouwd. Voorzitter A. W. Janssen zei, dat het tot dusver gevoerde beleid „op de beproefde wijze" zal worden voort gezet. „De brede steun van de ach terban levert de inspiratie tot voort zetting en intensivering van dat be leid", aldus de heer Janssen. In dit verband zal de BVA permanente ad viescolleges vormen, die de beslis singen van de bond gaan voorberei den. Hoewel de BVA een onafhankeiyke positie zal biyven innemen, zal zij samenwerking zoeken met zoveel mogeiyk gelykgerichte organisaties in haar bedryfstakken. In ieder geval op het gebied van alge mene beambtenvraagstukken streeft de BVA een nauwe samenwerking met de unie BLHP na. Ook blyft het verlangen aanwezig naar een constructieve, op samen werking gerichte vakbeweging als een boven de bedryfstakken staand or gaan. Voor de medewerking hieraan zal nader beraad in eigen kring woe den gepleegd. DELFT (ANP) De studiefi nanciering moet zich ontwikkelen ln de richting van een integrale studlekostenvergaeding. Dit onge vraagd advies krijgt staatssecreta ris Klein van Onderwijs en We tenschappen van de Academische Raad, die zich gisteren in een open bare vergadering in Delft voor dit uitgangspunt heeft uitgesproken. Voorshands zal de studiefinancie ring nog moeten worden beschouwd ais aanvulling op een ouderlijke bij drage of op de door de student zelf te dragen kosten. Een werkgroep van de Academi sche Raad had commentaar op de nota van de staatssecretaris over de studiefinanciering geleverd. De universiteiten en hogescholen deden dit eveneens. Dat de staatssecretaris bij zijn voorstellen was uitgegaan van de huidige som, die voor studiefinan ciering beschikbaar is, wensten de universiteiten van Amsterdam en Groningen niet te accepteren. De discussie over studiefinancierings stelsels zou geen belemmeringen in de weg mogen worden gelegd. Uit gaande van een reeël inkomen voor iedere student wenste men dit inko men te baseren op een budgetonder zoek en eventueel op het minimum loon of de bijstandsnorm. In meerderheid kon de Academi sche Raad zich ook vinden in de ge dachte aan rentedragende leningen die in het verschiet worden ver! vangen door renteloze leningen en later door integrale kostenvergoe ding. Aan de studieschuld zou een maximum moeten worden gesteld. De mogelijkheden hiervoor zullen nog nader bekeken worden, waarbij ook de terugbetaling zal worden be trokken, evenals onder andere de speciale problematiek van de gehuw de studenten. Utrecht De NCRV is ernstig ver ontrust over het pleidooi van CDA- voorman Steenkamp - een man "uit eigen kring" - voor een code voor do omroep. Een code, eventueel in de vorm van een ombudsman die erop zou toezien dat geen eenzijdige be richtgeving plaats heeft. "Zon insti tuut zou misschien denkbaar zijn bij instellingen als de BBC maar wij als NCRV zyn vrtf - zoveel als wjj willen - onze eigen subjectiviteit uit te dragen, dat wil zeggen: onze eigen onderworpenheid aan het evangelie". ,Dat zei NCRV-directeur drs. M. Geerink Bakker vandaag tijdens de verenigingsraad in Utrecht. De heer Bakker bepleitte een auto matische aanpassing van de omroep bijdrage via indexering. De indexe ring van de omroepbydragen zou tot doel moeten hebben om bij stijging van de lonen en prijzen de reele waarde van de omroepbijdragen op peil te houden en de normale voort zetting van omroepwerkzaamheden te verzekeren. Een samenhangend beleid is zijns inziens zonder dat soort maatregelen nauwelijks denk baar. Vraagtekens plaatste hij bij de plannen in Hilversum om de tv- zendtijd in de loop van vijf Jaar met ruim 30 uur per week uit te breiden. Volgens hem blijkt nergens uit dat de consument zit te wachten op een even gigantische als kostbare uitbrei ding van zijn radio- en tv-progxam- mapakket. De consument wil wel een betere ontvangst van de huidige tv- zenders. Een zaak die met betrekke lijk eenvoudige kabelsystemen kan worden gerealiseerd, aldus de NCRV- directeur.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7