W oon wagenkamp geeft niet de last die men zo vaak denkt" Centrum nu eindelijk bewoonbaar WETHOUDER DEN HAAN (CRM) Elly en haar kampje Officiële opening in augustus Wie kan er beter wonen? Joke vindt 't best leuk cllemaal. Een verlegen meisje waagde de grote stap. Over de drempel van uitzendbureau Luba. Nu heeft ze d'r derde baantje. En ze is zó onder de indruk van de vele mogelijkheden dat ze er bijna weer verlegen van wordt. LEIDEN: Nieuwe Rijn 35. Telefoon 0171040341. ALPHEN AAN DEN RIJN: Donizettihof 10. Telefoon 01720—94698. joen gulden ingestoken is, ga au ze roepen: "Moet dat nou? Hebben die lui dat wel nodig"? De gemeenten roepen dan hard terug: "Ja, dat hebben ze nodig". Maar al te vaak worden woonwa genbewoners nog betiteld als zigeu ners, dieven, gladjanussen en meer van dat soort onjuiste benamingen. Ze hebben andere intéresses, ze han delen anders dan de mensen, die in een huis in een rijtje in de nette nieuwbouwwijk wonen. Dat is wel waar en daar komen ze ook rond voor uit. Maar het is niet zo, dat ze zich van de stadsbewoners afschep den. Ze worden gewoon niet betrok ken met het leven in de stad, waar ze wonen. In een woonwagen, welis waar. Woonwagens veelal, die een zee van ruimte hebben, fantastisch mooi zijn ingericht en bewoond wor den door normale en vriendelijke mensen. 68 woonwagens; 50 gezinnen met samen 131 kinderen. Dus ook een school. Tot op dit moment staat er nog een aparte kampschool. Oud en lelijk. De school gaat weg en de kin deren van het kamp gaan naar een school buiten de poorten. Integratie dus. De nieuwe school komt in het voormalige pand van de sociale werk plaats aan de Gabriël Metzustraat, dat voor zo'n kleine anderhalf mil joen zal worden verbouwd. Integratie: het opnemen van de kampbewoners (een netter en beter woord is: centrumbewoner) door de Leidenaar. Van hogerhand stimu leert dat men. De mensen moeten ook ergens heengaan, waar ze nu niet komen. Is dat niet een soort be voogding, een aanwakkeren van het zich gediscrimineerd voelen? Mevr. Den Haan: "Ik kan me goed Door Paul Wolfswinkel Foto's Jan Holvast Rechts bóven: Een overzicht van het nog wat rommelige kamp. Omdat het nog niet helemaal klaar is, mag dat wel. Geheel links: wethouder Den Haan in gesprek met de opzichter- van de gemeente in het centrumgebouw. Foto midden: zo ziet het eruit: een woonwagen en een eigen: schuurtje, met een overkapping, om de was te laten drogen. Alle- schuurtjes hebben centrale verwarming. Foto rechts: de wethouder in gesprek met een van de centrumbe-\ woners, die in de kampraad zit. voorstellen dat ze dat Bevoel hebben, maar er zit toch een stukje opvoe ding in. Dat is echt goed. Maar toch vraag ik me soms wel eens af, of het niet wat "overdone" is wat er in de wet staat. Weet je, er zijn ontzettend veel mensen, die zich er tegen aan moeten bemoeien. En dan is dat pro- tectiegevoel wel eens vervelend voor de centrum-mensen" (Herhaaldelijk heeft ze het over "mijn mensen" of „mijn jongens"). Hoeveel mensen hebben bemoeienis met het woonwagencentrum? Als je het hoort, schrik je. Het zijn er erg veel. Misschien teveel. Ten eerste is er een algemeen be stuur van de zestien samenwerkende gemeenten, die op zijn beurt een dagelijks bestuur van drie man be noemd. Dat dagelijks bestuur heeft contacten met en ontvangt informa tie van een coördinatiecommissie die bestaat, uit plaatselijke instellingen, zoals het onderwijs, de kruisvereni gingen, de politie, de sociale dienst. Het dagelijks bestuur heeft ook te maken met het centrum werkteam. Dat zijn de mensen die in het cen trum werken of er heel dicht naast 6taan, met andere woorden de kamp beheerder, de cultureel werker enz Tussen deze twee groepen staat een coördinator. Tenslotte (nou ja) is er een kamp- raad. die door de bewoners wordt samengesteld. De Centrumraad en met de kousen op een krant zit-, tener mag niets vies worden. Er is ook een centrumgebouw, dat- van alles en nog wat herbergt. Ka mers voor de arts, de maatschap pelijk werkster, de cultureel lijkheid gebiedt dat te zeggen func- ker. en binnenkort ook de opbouw- tioneert nog niet voor de volle hon- werker, derd procent. Dat vinden alle par tijen. Het woonwagencentrum geeft echt douches voor de niet de last die men soms denkt, gevoetbald op het eigen sportveld. Dat zegt wethouder Den Haan met Het gebouw^ staat jniddenjn het nadruk. Tijdens trum san toir in e< feur) is i bezoekje j centrum. Letterlijk en figuurlijk. En. dat centrum staat aan de rand van Leiden. Men kijkt uit op koeien met haar (contradic- gras. De natuur als buurman: wie limousine met chauf- natuurlijk niets van de last of niet-last te merken. Iedereen schijnt tevreden, zeer tevreden met de nieuwe en verbeterende situatie. Met de 17.5 meter voor de wagen, met het centraal verwarmde schuurtje van 6 bij 2 meter. Veel mensen hebben er hun eigen douche gemaakt. De wasmachine staat er ook. En dat is een grote verbetering, want vroeger stond de tobbe nkast de wagen. Een opzich ter van gemeentewerken vertelt dat het lekker werken is, daar. En kopje koffie drinken bij bewoners be tekent veelal de schoenen uittrekken ZATERDAG 15 JUNI 1974 LEIDEN Wanneer je in de buurt vart wethouder Elly den Haan staat en je laat het woord „woon wagenkamp vallen, of alleen maar "Broekweg", dan is het tien tegen een dat ze reageert als iemand die een prijsje heeft gewonnen. Ze gaat dan meteen praten over „mijn kampje", ëetgeen een liefde ver raadt die blijvend is. wanneer ze over het kamp loopt, voelt ze zich helemaal thuis. Is ze vol lof over de hele ambiance, maar is ze evengoed streng in haar opmerkin gen als ze dingen ziet die eigenlijk niet mogen. Want: het is nou wel mooi, daar aan de Broekweg, maar het moet ook mooi blijven. Eind augustus zal ze, als een van de laatste dingen van haar wethou derschap van CRM, het vernieuw de en eindelijk goed en ruim be woonbare centrum openen. Eerst wat historische gegevens omtrent het regionale woonwagen centrum. Het officiële woonwagenkamp van Leiden was vóór 1950 gelegen aan de Lage Morsweg. In verband met de uitbreiding van de bestaande woon wijken in die omgeving werd er rond 1950 besloten het kamp over te plaatsen naar een terrein dat tus sen de Broekweg en de Haarlem merweg lag. Er was daar aanvanke lijk ruimte voor 48 woonwagens. Toen bij een wijziging van de wet woonwagens en woonschepen in '57 de mogelijkheid werd geopend om door middel van een gemeenschap pelijke regeling van gemeenten ge zamenlijk een woonwagencentrum in stand te houden, werd door Lei den het initiatief genomen om met een aantal omliggende gemeenten tot een regionale samenwerking te komen. Een en ander resulteerde in de totstandkoming van de "Ge meenschappelijke regeling inzake de aanwijzing van het woonwagenkamp aan de Broekweg te Leiden als re gionaal woonwagenkamp", waaraan werd deelgenomen door de gemeen ten Leiderdorp, Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Voorscho ten, Warmond, en Zoeterwoude. In een later stadium zijn ook de ge meenten Wassenaar, Katwijk, Val kenburg, Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Lisse tot de gemeenschappelijke regeling toegetreden. Leiden werd aangewe zen als de centrale gemeente, die werd belast met het beheer en de exploitatie van het regionale woon wagencentrum. Terug naar nu. Dat woonwagen centrum is eindelijk bewoonbaar ge worden. Nog steeds vinden veel mensen dat een overbodige zaak. Wanneer ze horen dat er 3.9 mil Op de foto links: Ja, als je wat rondloopt, kijk je natuurlijk ook ivel eens naar binnen. De meeste woonwagens zijn fantastisch mooi ingericht. Foto midden: dit is het buitenaanzicht van het centrum, dat let terlijk en figuurlijk midden in het woonwagencentrum staat. Foto rechts: de oude kampschool gaat binnenkort verdioijnen. Er zijn plannen om er een "doorgahgsterrein" van te maken, maar hierover is nog niets besloten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3