De kompels van de kernenergie NU en STRAKS Radio-actief afval in de verlaten Asse II- zoutmijnen tussen ZATERDAG 15 JUNI 1974 Voorzichtig manoeuvreren met een stalen container radio-actief afval. REMLINGEN W-Dld) De liftkooi valt met een snelheid van 10 meter per seconde de pikdonkere schacht van de verlaten Asse Il-zoutmijn in. „Nee, nee" weert dipl. ing. Helmut Kolditz af wanneer ik wat bedenke lijk kijk naar twee vaten vlak voor onze voe ten. „Dat is geen radio-actief afval maar olie voor ons machinepark beneden". Even later staan we driekwart kilometer dieper in de schaars verlichte zoutgangen. Helm op, wit te jas aan, een mijnlamp en een zuurstofmasker mee, een pendosimeter voor het registre ren van de opgelopen straling in de zak. Af en toe komen we iemand tegen, de kompels van het kernenergietijdperk. Ze groeten elkaar nog op de ouderwetse manier: „Glück auf!" Asse II in West-Duitsland, een steenzoutformatie in een klein dorpje achter Wol fe nbiittel, een kilometer of tien van de oostgrens, is een van de eerste plaatsen ter we reld waar grote hoeveelheden radioactieve resten voorgoed onder de grond worden ge stopt. Wordt het inderdaad het begin van het antwoord op de vraag: hoe komen we van ons atoomafval af? Nu al weer een Jaar of zeven arri veert er in het dorpje Remlingen biina dagelijks een lading in vaten of stalen containers samengeperst vast radioactief afval. Het is af komstig van kerncentrales in West- Duitsland. van ziekenhuizen, waar bestralingen worden uitgevoerd, van onderzoekcentra. Op 450 en 750 meter onder het oppervlak van de Asse- heuvel sjouwen vrachtwagens het 6pul door de gangen naar de lege zout kamers, waar het wordt opgesta peld of omzichtig op afstand be diend in een stortholte wordt gede poneerd. De verpakking en behan deling is afhankelijk van de hoe veelheid straling die het aangeboden materiaal uitzendt. Het vraagstuk van het radioactief afval beheerst op het ogenblik in de hel^ wereld de discussie over de ver dere ontwikkeling en het toenemend gebruik van kernenergie voor de op wekking van electriciteit Anders dan bij vele vergiften het geval is die kunnen worden verbrand of via een chemisch proces onschadelijk kunnen worden gemaakt laat radio- qctivitett zich niet kunstmatig ver nietigen. Radioactiviteit heeft de eigenschap dat het verdwijnt in de tijd. Men spreekt dan ook van verval en halveringstijden. Voor sommige radionucliden kan dat erg lang du ren: er zijn stoffen die na eeuwen, na miljoenen Jaren nog steeds niet alle activiteit hebben verloren. Er is de laatste tijd heel wat gegoo cheld met cijfers van hoeveelheden radioactief afval, waarmee we ocs- zeil en ons nageslacht zouden upva- deien bij bijvoorbeeld een verdubbe ling of verdrievoudiging van net aantal kernenergiecentrales dat we op het ogenblik draaiende houden. Veel spraakverwarring is er ook over de s'K>rten afval en de oplossingen die voor die soorten al of niet bruikbaar zijn Tenslotte wordt door dat laat ste de omvang van het hele afval- vraagstuk bepaald. Door Kees van der Maas "ten en slib dat bij de behandeling van radioactief afvalwater achter blijft, verder papier, gecontamineerd gereedschap, beschermende kleding as plastic folies enzovoorts. Dit ma teriaal zendt n lichte stralingsdosis uit. Samengeperst en in vaten ver pakt is dit materiaal in zee te dum pen, op te slaan in silo's en bunkers te begraven in speciale verpakking vlak onder het aardoppervlak of - zo als in Asse en in de Verenigde Sta ten gebeurt op te bergen in sta biele zoutformaties. - middel-actief vast afval: in om vang is dit afval veel minder, maat de radioactiviteit ligt hoger; het gaat om afgewerkte narsen, om in- damperresidu appendages enzo voorts. Als oplossingen voor de ber ging en verwerking van dit afval worden ongeveer dezelfde methooea gebezigd, maar dan wel met extra afscherming rond de verpakking. - hoog actief vast afval: hiertoe wor den gerekend de harsen vilt het bin nenste van een kernreactor, filters, houders van de zogenaamde splijt stofelementen, regelstaven enzovoorts. Het merendeel van het radioactief afval in deze categorie komt niet rechtstreeks uit de kerncentrales, maar uit de zogenaamde opwerkings fabrieken. Dat zijn de bedrijven - ln Europa staan er hooguit vier - waar de brandstofelementen uil een kerncentrale, dieaan vervanging toe zijn, opnieuw voor gebruik geschikt worden gemaakt. Bij die bewerking blijft een hoeveelheid materiaal ach ter kernsplijtingsafval dat bij zonder radioactief is en long blijft. Discussie het zoeken naar een definitieve op lossing is vertraagd doordat er nog nauwelijks een reden was om naar een definitieve opslag uit te zien: de hoeveelheid was er nog te klein voor. De voorzitster van de Ameri kaanse Atomic Energy Commission (AEC), de biologe dr Dixie Lee Ray heeft het laatst zo uitgelegd; "Iedereen wil van ons weten waar om we op dit moment nog niet een plaats kunnen aanwijzen waar we dit spul opbergen en behandelen. Het antwoord is erg eenvoudig: er ls ge woonweg nog niet genoeg van. De kerncentrales die in bedrijf zijn pro duceren grof gezegd nog niet voldoen de afval. Over een Jaar of tien en dan hebben we ook de oplossing ge vonden hebben we genoeg kern- oentrales om de uitgaaf voor deze voorziening en de onderneming er van te waarborgen". Het heeft er al lemaal mee te maken dat het he te en hoog radioactieve afval uit de opwerkingsfabrieken een vrij lan ge periode nodig heeft voordat het rijp is voor definitieve opslag. In die tijd moet het worden gekoeld, be schermd en bewaakt. Kortom, er ls nogal wat onderhoud bij nodig. De eerste en voornaamste zorg is dus vooral uitgegaan naar de tijdelijke behandeling van dit hoog actieve af val. Het zogenaamde kernsplijtings- afval bestaat voor een deel uit radio nucliden die na een aantal Jaren hun "giftigheid" zo goed als verliezen. Daar zit 'm de moeilijkheid dus niet. Het probleem ligt vooral bij de stoffen die tijdens de kettingreactie in het hart van de kerncentrale zijn gevormd uit het uranium: pluto nium, americium, strontium, cae sium. Splijtingsprodukten die niet al leen honderden Jaren nodig hebben om maar een klein deel van hun ra dioactiviteit te verliezen, maar die bovendien heel lang vrij veel warmte blijven afgeven. Rubrieken Voor een beetje zicht op de zaak ls het nodig even de indeling in rubrie ken te volgen, zoals de International Atomic Energy Agency (IAEA) te Wenen heeft opgesteld voor het ra dioactief vast afval. Het zijn er drir laag actief vast afval: oanoentra- In de discussie over de vraag of er nu wel of niet een oplossing is oi ge vonden zal worden voor de verwij dering van radioactief afval uit de samenleving wordt deze laatste ca tegorie, dit hoog actief afval bedoeld. Tot nu toe is dat kernsplijtingsaf- afval overal tijdelijk opgeslagen. Doorgaans in vloeibare vorm in tanks bij de opwerkingsfabrieken. Eigenlijk komt het erop neer dat Research In een heel rijtje landen is intussen de research naar het antwoord op de vraag "wat moeten we op de lange termijn met al die rommel aan?" op gang gekomen. De industrie bemoeit zich ermee, de overheid probeert het onderzoek in een hogere versnel ling te krijgen door extra kredieten voor toegespitste programma's be schikbaar te stellen, wetenschappe lijke instituten en instanties belast met de gezondheidsbescherming ma ken berekeningen over de hoeveelhe den die aan radioactief afval ver wacht moeten worden en welke eisen er aan de definitieve opslag moeten worden gesteld. Al in 1957 werd in de Verenigde Staten van Amerika de gedachte ge opperd om het afval in zoutforma ties te deponeren. De National Aca demy of Science in Washington DC, heeft sindsdien een enorme hoeveel heid fundamenteel wetenschappelijk onderzoek verricht op dit terrein. Er zijn proefprojecten opgezet, geo logische formaties op hun bruikbaar heid onderzocht, heftige discussies ontstaan over de keuze van bijvoor beeld een zoutformatie in het Ame rikaanse Lyons (Kansas). Het onder zoek heeft vorderingen gemaakt maar er is met name in Ameri ka ook veel tijd verspild. Daar kwgm bij dat de aanbevolen techni sche oplossingen allemaal een beet je in de theoretische sfeer bleven: er werd vastgesteld dat geologisch stabiele formaties van bijvoorbeeld graniet of steenzoutafzettingen aan de veiligheidseisen beantwoorden en REMLINGEN Het grote wiel boven de schacht van de atoomafval-zoutmijn Asse in West-Duitsland. derland onderzoek verricht naar de maties. De vraag waar het daarbij steeds om draait is: hoe groot is de kans dat het in de aardkorst ge stouwde afval in aanraking komt met het grondwater en dat op die manier radio-activiteit in het drink water of het voedsel belandt? "Eigen lijk wordt dat bij deze vorm van op slag als het zogenaamde maximale ongeluk dat zich zou kunnen voor doen beschouwd", zegt ing. Kolditz. "Daar moeten wij bij al onze onder zoekingen voortdurend rekening mee houden, dat bepaalt of een formatie geschikt is. Als werkelijk blijkt dat 'n dergelijk risico te verwaarlozen is dan heb je volgens de huidige stand van de wetenschap en de techniek de beste methode van opslag gevon den". De Duitse onderzoekers in de As- se-mijn zijn erg zeker van hun zaak. Terwijl we met de diessellorrie door de zoutgangen stuiven vertelt mijn begeleider dat volgende week n gro te groep deskundigen van de Ameri kaanse Atomic Energy Commission zich in Wolfenbtittel en Remlingen komt oriënteren. "We krijgen hier erg veel bezoek, uit alle mogelijke landen waar men zich met kernener gieproblemen bezig houdt en met de opslagkwestie te maken heeft. Laatst nog kwam er een groot gezelschap van een congres in Wenen een dagje voor een excursie door de zoutmijn overgevlogen. Daar waren ook Rus sen bij. Die geven hun ogen goed de kost, vragen honderd uit, maar ont wijken het antwoord als Je wilt we ten hoever ze daar staan met de re search en de ervaringen." De uitwisseling van wetenschap pelijk materiaal dat in een reeks van Jaren rondom het afvalvraagstuk is verzameld begint langzaam maar zeker op gang te komen. Vooral voor een land als Nederland is internatio naal overleg van het grootste be lang. Met kerncentrales in huis dra gen we straks ook aan de hoop af val bij. Het is de vraag in hoever we daarbij afhankelijk blijven van de buurlanden. Als de technische pro blemen zijn verholpen moeten we natuurlijk niet blijven zitten met de moeilijkheidwie is bereid an dermans afval te accepteren? Doorzetten? Nederland heeft in 1972 bij de Europese Commissie een voorstel Ingediend om een nadere studie over de verwerking van het hoog actief afval op te nemen in het meerjaren programma Eurakom wil eind dit Jaar dat programma heb ben geformuleerd. In de Verenigde Stten wil men aan het begin van de Jaren '80 beschikken over een defi nitieve opslagplaats voor commer cieel gebruik, omdat dan het eerste aanbod van het hoogactieve mate riaal wordt verwacht. Waarop zal al dat onderzoek nu in hoofdzaak zijn gericht? Er moet eigenlijk aan twee toelangrijke voorwaarden worden voldaan: de hoeveelheid moet zo klein mo gelijk worden gehouden: het afval moet zo ver mogelijk buiten de biosfeer worden gehou den. Hoever het onderzoek op deze ter reinen staat? In Frankrijk, Duits land en de VereniRde Staten werken proeffabrieken om het kernsplij - tingsafval te versmelten tot een soort glasachtig produkt. De technie ken daarvoor zijn al vrij ver ontwik keld. In de Duitse Assemijn houdt men er rekening mee dat in 1976 dergelijke glasblokken voor perma nente opslag zullen worden aange boden. Het Gesellschaft für Strahlen und Opengewerkt model van een 660 MW-drukwaterreactor. geschikt zijn voor de opslag van ra dioactieve afval, maar in de praktijk toegepast wordt de methode nog steeds niet. Nu de discussie over dit vraagstuk zo duidelijk gaat mee spelen in de beoordeling van de kernenergie voor de naaste toekomst zal het antwoord overtuigender moe ten worden. Daar is iedereen het wel over eens. Bij de National Aca demy of Science zei een deskundige van het team dat het afvalonderzoek begeleidt me: "De algemene be zorgdheid over deze zaak neemt met de dag toe. Ik vind dat bijzonder nut tig. Het stimuleert het onderzoek al leen maar. Als ik afga op de resul taten die tot nu toe zijn bereikt en de vorderingen die worden gemaakt, heb ik het gevoel dat we op weg zijn naar een afdoende oplossing. Maar we moeten nu wel doorzetten". Umweltforschung, een Duitse staats onderneming die zich met technisch en wetenschappelijk onderzoek in milieuvraagstukken bezighoudt, treft op het ogenblik voorbereidingen voor de opvang van dit hoog actieve ma teriaal. Het is verder de bedoeling dat tegen die tijd ook honderd kan nen hoog actieve elementen uit een proefreactor in Jülich in de Asse mijn worden weggestopt. De Duit se regering heeft in 1967 deze berg, waaruit zestig jaar zout was gedol ven, aangekocht om er technieken en methodes te ontwikkelen voor de opslag van radioactief afval. Men heeft er de ruimte: in totaal zo'n 2.5 miljoen kubieke meter. En het is er niet bij een aantal simpele proeven gebleven. Er liggen nu al ruim 36.000 vaten met laag actief vast afval en 260 vaten met middelactief afval. De steenzoutformatie wordt als bijzonder stabiel beschouwd, droog en volko men toegankelijk voor grondwa ter en gas, een goede warmtegelei- ding. De omstandigheden zijn er dus voor een opslagplaats bijzonder gunstig. Dat kan niet van alle zout formaties worden gezegd. Nederland Op het ogenblik wordt ook in Ne- mogelijkheid van opslag in zoutfor-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 23