Drachten geen Siberië „HOUDING RIJKSAMBTENAREN DOEI' ONS EEN BEETJE PIJN" ZATERDAG 15 JUNI 1974 PAGINA 19 Telkens als de overheid plannen kenbaar maakt om bepaalde rijksdiensten van Den Haag naar het noorden des lands over te plaatsen, steekt er uit ambtenaarlijke kring een gehuil op dat tot ver voorbij de Hollandse waterlinie valt waar te nemen. Daar is zelfs, door de protesterenden, een aan de oorlogsjaren ontleende term voor in omloop gebracht: deportatie. De meeste gemeenten in het noorden zal dat lawaai verder een zorg zijn, maar er zijn er ook die zich het een beetje aantrekken. Onder die laatste categorie kun je de gemeente Smallingerland (Drachten en enkele omringende dorpen) rekenen. Een plaats van 43.000 inwoners, die wel niet genoemd is als kandidaat voor een rijksdienst, maar zich bij de problematiek betrokken voelt. Want Drachten ligt nog geen 30 km van Leeuwarden, dat in de komende jaren wèl een rijksdienst op zijn grondgebied zal zien neerstrijken. „En", zegt Drachtens burgemeester drs. W. E. baron van Knobelsdorff, „ik ben ervan overuigd dat de helft van het aantal overkomende ambtenaren 'dan huisvesting zal zoeken in onze gemeente". Om die reden, maar ook met an dere oogmerken, nodigt het Friese plaatsje herhaaldelijk mensen uit het westen uit om een kijkje te komen nemen. „Om te laten zien." zegt chef gemeentelijke voorlichting Bas den Ouüsten (zelf uit de randstad af komstig). „dat het noorden iets an ders is dan Groenland. Spitsbergen of Nova Zembla". Drachten wil met enige nadruk tonen dat „Jarenlang hard is gewerkt om een woon- leef- en werkklimaat te scheppen dat zelfs in soortgelijke gemeenten in de Randstad vergeefs wordt gezocht". In die woorden tref je iets aan wat de Brit ..pride of the city" noemt., het-trots-zijn-op-de-stad, een ge voel dat Je in Nederlandse plaatsen Door Ruud Paauv slechts hoogst zelden aantreft. Van burgemeester Gallas van Alphen is bekend dat hij er zeer gevoelig voor Is c hele kwestie van de overplaat sing van rijksdiensten is iets dat langs Leiden. Oegstgeest. Leiderdorp. Alphen en andere gemeenten in de ze regio heengaat, ware het niet dat er juist in deze plaatsen nogal wat rijksambtenaren (PTT-ers!) zijn ge huisvest. En dkkr zal met blijvende onrust naar het spreidingsbeleid van de regering worden gekeken. In dat licht bezien is het van belang ook ln deze krant wat nader op het leefklimaat van het noorden (in dit geval dan Drachten) in te gaan. Niet met de opzet om aan te geven dat al die protesterende PTT-ers plus aan hang uit hun nek praten als ze het over „deportatie" hebben. Dat moet met enige klem worden aangevoerd. Op dat punt namelijk redeneert Drachten wat eenzijdig, met wat te Losgewrikt De angst voor overplaatsing van de gemiddelde rijksambtenaar <en niet te vergeten zijn vrouw) berust niet zozeer op het gevoel naar een onder ontwikkeld gebied te moeten vertrek ken, als wel op de wetenschap dat men wordt losgewrikt uit de ver trouwde omgeving met familie, vrien den en kennissen. Voor mensen van tegen en over de veertig valt het doorgaans niet mee in een geheel nieuwe omgeving opnieuw te worte len en een andere kennissenkring te vormen. Dat, meer dan iets anders, geeft voeding aan paniekerige reac ties en protesten. Daar valt door het noorden riiets aan te veranderen. Nee, het is om andere reden aardig om de ogen eens te laten dwalen- over een stadje als Drachten. In tegen stelling tot Leiden en zijn omgeving, waar men altijd zo ellendig moet woekeren met de grond en daardoor zelden tot iets sfeervols en origineels kan komen, heeft men in het Friese plaatsje in alle rust én ruimte vorm kunnen geven aan zijn denkbeelden. Dat laatste is bepaald geen garantie voor succes. Er zijn helaas maar al te veel Nederlandse steden aan te wijzen, waar de vroede vaderen niet over ruimte te klagen hadden en toch niets anders wisten te doen dan een schrale gemeenschap vol neerslachtige flats in het leven te roepen. Welnu, Drachten is een voorbeeld van hoe het kan, nee, hoe het moet, als je inderdaad die broodnodige ruimte hebt. Het plaatsje lijkt te zijn neergeworpen in een riant bos- en watergebied. De westerling met de mond vol over het milieu vindt hier de serene rust en de natuur, waar naar hij altijd beweert op zoek te zijn. Drachten let scherp op het mi lieu. zegt voorlichter Den Oudsten, die gelukkig lang genoeg Journalist Een bospaadje van Drachten ucsof de tijd ..aan. Drs W. E. baron graag". Knobelsdorff: functionele inspraak is geweest om niet tot het gilde voor lichters te behoren dat beroepsmatig blind is voor de gebreken van de ge meente waarin het werkt. „Het wa ter hier in de omgeving is in jaren niet zo goed geweest als nu. De in dustrie wordt, wat de vervuiling be treft, aan duidelijke voorschriften gebonden". Problemen Het klinkt allemaal paradijs-achtig maar het dynamisch gegroeide Drachten (van 10.000 naar 35.000 Inwoners), centrum van een regio met 100.000 inwoners, heeft ook zijn problemen. En dat is de werkloosheid. Hoewel er heel wat industrie is aan getrokken (een grote vestiging van Philips, buitenlandse filialen van o.a. Dunlop, een duimstokkenfabriek en —welja-- een lijkkistenfabriek en nog zo het een en ander) heeft Drachten toch een werkloosheidscij fer van bijna 7 pet. Dat is een pro cent hoger dan het Friese gemiddel de en dat ligt op zijn beurt weer ver boven nationaal peil. Hoezeer Drach ten de eigen peultjes ook heeft ge dopt, enige steun uit het westen zal stellig welkom zijn. De Friese plaats heeft het zich bij de uitgroei van 10.000 naar 35.000 in woners, niet gemakkelijk gemaakt. Men heeft niet blindelings gekozen hoogbouw. Er staan wel enkele coraplexen sportvelden (o.a. een rub- flatgevaarten, maar daarover praat Drachten wat schichtig. Zij behoren tot de „vergissingen die niet meer gemaakt zullen worden". Voor het overige is het al laagbouw wat de klok slaat en heel smaakvolle, zorg vuldig gepland. Er doorheen rijdend waan Je Je in vooroorlogse tijden. Bij diverse kloeke, eengezinswoningen staan bordjes met „Te huur". Vol westerse achterdocht vraag Je Den Oudsten dan maar eens of je daar echt zo zou kunnen intrekken en wat dan wel de huur mag zijn. Antwoord: je kunt er inderdaad zo in en de huur bedraagt 225 gulden. kor atletiekbaan) overdekte zwembaden. Wat dat laat ste betreft: Drachten bezit een wer kelijk schitterend overdfekt 50 meter bad (kosten drie miljoen), annex 25 meter overdekt instructiebad. Voor iemand die komt uit een stad die niet veel meer dan een ondergelopen kerkgebouw als enige, overdekte zwemgelegenheid kent, is dat iets om werkelijk te barsten van Jaloezie. Er is nog een gebouw waar Je met een mengeling van afgunst en be wondering naar kijkt: het sociaal- culturele centrum "De Lawei", waar in ondergebracht zijn: een moderne schouwburg (700 man), royale expo sitieruimte. een trouwzaal, een raadszaal en bijna daaraanvast een plezierige intieme bar. En nu we hier zijn beland, dient de figuur van Darchtens burgemeester ten tonele te worden gevoerd. De baron Drs. W. E. baron van Knobelsdorff (broer van de oud-burgemeester van Sassenheim, de huidige dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland) is wat je een aan de moderne tijd aan gepaste edelman zou kunnen noe men. Gevormd in het randstedelijk bedrijfsleven is hij al 12 Jaar burge meester van Smallingerland, een ge meente die hij als een manager pro beert te runnen. "Want die vaderfiguur, die vroeger als de beste burgemeester werd be schouwd is totaal uit de tijd. Zo kom Je er nietmeer". Hij was aanvanke lijk lid van de ARP, maar dat ver vloog op zeker moment en toen ver schafte hij zich politiek onderdak bij de CHU, "maar daar begrijp ik ook niets van", aldus de baron. Vermoe delijk zou hij dat van elke partij zeg gen waartoe hij zich bekeert, want het non-conformisme staat hem op het gezicht geschreven. Hij blijkt een intensieve lobbyer in Den Haag te zijn en orfherneemt ook talrijke rei zen voor zijn gemeente naar het buitenland. Het zou natuurlijk on juist zijn de opgang en de progressi viteit van Drachten uitsluitend aan hem toe te schrijven, maar een zeer belangrijk aandeel heeft hij er ongetwijfeld in gehad. Zijn omgeving omschrijft de baron als "lastig", "veeleisend", en "iemand die zegt waar het op staat", maar beslist niet als onredelijk. De kwaliteit van zijn werk wordt niet ln twijfel getrokken. Baron van Kno belsdorff is echt zo'n burgemeester d-ie een hoop zelf uitfcnobbelt en ais zodanig in de wat kleinere gemeenten voortreffelijk werk kan doen. In gro tere plaatsen zou hij ongetwijfeld gauw bonje krijgen met die en gene. In Drachten zwemt hij in elk geval als een karper in de vijver. Hoe de mocratisch de baron is, valt moeilijk in een enkele ontmoeting vast te stel len. Maar dat zal wel meevallen, want hij vertelt o.a. dat hij over het poli tiebeleid rekening en verantwoording aflegt aan de raad, iets waartoe de wet hem niet verplicht Over de in spraak van zijn onderdanen: "Elk Jaar gaan er vragenlijsten uit naar verenigingen, organisaties, instellin gen. Dan krijgen wij een overzicht van de wensen die er leven. Daarna worden de prioriteiten vastgesteld en dat is natuurlijk het moeilijkste. Kijk, ik ben een voorstander van functio nele inspraak; inspraak op basis van feiten en deskundigheid. Ik verfoei inspraak op basis van emoties, wat je zo vaak ziet. Daar schiet Je, niets, maar dan ook niets mee op. Je kunt de ene emotie tegenover de andere zet ten en het gevolg is dat je blijft pra ten". Bij die laatste zinnen schuift enige huiver over zijn beschaafd aris tocraten-gelaat. (Op zijn redenering valt overigens wel wat af te dingen. In de randstad hebben tot voor kort de feitenkenners, de statistici en de deskundigen altijd him gang mogen gaan. Zij hebben er stedebouwkundig een Janboel van gemaakt) Toekomst Wat de nabije toekomst betreft zou de baron graag zien dat Drachten wat hoger gekwalificeerde industrie- en kon aantrekken, want daaraan ontbreekt het en dat heeft zo zijn nadelen. De groei van Drachten be hoort volgens hem te stoppen bij 70 tot 80.000 inwoners. "Dan kun Je het geheel nog overzien. Ga Je verder dan kom je terecht in de anonimiteit van de grote stad, zoals je die in het wes ten ziet. Dat moeten we per se voor komen." De burgemeester doet dit verhaal staande aan de tap van de intieme bar vlakbij de raadszaal in "De La- wei". Hij schenkt het slechtste pilsje dat mij ooit werd toegeschoven. Een gedienstige bode ziet het gelukkig en neemt ontroerd de burgemeester dit taakje uit handen. Het zou mij niet verbazen als de burgemeester zelf die bar zo naast die raadszaal heeft ge pland. "Na een raadsvergadering drinken we hier altijd wat" zegt hij keurig. Er schijnt dan ook nooit iemand boos naar huis te gaan. Van het in de vaart der volkeren op gestuwde Drachten zal in de toe komst nog wel het nodige worden gehoond. Zeker zolang de baron aan het hoofd van de troepen staat. Pijn Enkele honderden van die wonin gen staan leeg, iets waarover Drach ten zich geen zorgen maakt. (Als Leids Journalist, met „Noord" en het Haagwegkwartier in het achter hoofd doet dit royale woningsurplus toch wat pijn aan de ogen)Door de regio-functie heeft Drachten de beschikking over een zeer groot scholenarsenaal, over een ziekenhuis met ruim 300 bedden, over een dankzij beluifeling mooi opgevij zeld winkelcentrum, over uitgebreide Woningen (f225 per maand) - 'Xi met bordjes "Te huur". Als westerling loop je je te verbijten.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19