KAMER MOET BETER BEVEILIGD WORDEN MOSKOU IS BLIJ MET OLIECRISIS Vis eens met een ander soort aas I vis [sport Sowjet-Unie maakt grote winst TERMIJN SPAREN TOT RENTE OP RENTE Rijkspostspaarbank HENK TEUNISSEN Incidenten maken duidelijk: VELTMAN Meer Vissporf Rusland staat plotseling stukken I sterker in het internationale nan- delsverkeer. Zijn troef: de gestegen olieprijzen. Doordat zijn olie-dollar I opbrengsten zidh verdrievoudigen, i is Leonid Brezjnew, die eerst toe de Door Wyt Schaap permanente rol van leentjebuur ver oordeeld scheen, veranderd in een contante betaler. Blijkens de zojuist uitgekomen statistische uittreksels I voor de buitenlandse handel over 1973, hebben de verhoogde wereld- marktprijzen na oktoberoorlog in 't Midden-Oosten de Russen aan ex- tra-olie-inkomsten niet minder dan 663 miljoen dollar opgeleverd. En 't ziet ernaar uit, dat de olie het Kremlin dit Jaar bijna drie mil jard dollar aan buitenlandse devie- zen in het laatje zal brengen in j plaats van de 850 miljoen vain vroe ger. Onverwacht hebben de Russen contante betaling in dollars aanize- boden voor projecten die zij vroeger I met kredietregelingen hadden om gegeven. Deze projecten zijn: een ijzergieterij die een Westduits con sortium onder leiding van het i Krupp-concern ten bedrage van 2.5 miljard mark zal bouwen in Koersk; een plasticfabriek van de Britse fir ma John Brown die 48 miljoen dol lar kost; een Franse vracht- en pas sagiersboot van 96 miljoen franc en de uitrusting voor een cellulosefa- hiiek m Oust-Ilim aan de rivier de Angara in Siberië. Dit laatste geval beloopt een bedrag van 260 miljoen franc. De Franse vestiging van de indu striële groep Parsons-Whittmore die de fabriek levert was er eerst van uit gegaan, dat de betaling zou gebeuren op de langzamerhand traditioneel geworden manier: met produkten die in het met Westerse know-how opgezette bedrijf worden vervaar digd, in dit geval dus met cellulose. Maar Moskou kon nu besluiten, meteen over de brug te komen. Uit deze veranderde opstelling is zich wat stugger opstelt in het overleg met Amerika en Japan over de ontginning van de olie- en gas- velden in Siberië. Zonder overhaas ting en zonder de Siberische produk- tievergroting (die moeizaam en duur het te verklaren dat de Sowjet-Unie zal zijn) is immers al een flinko vooruitgang behaald. En schakers als de Russen zijn zullen zij uit de krachtiger stelling van het ogenblik zoveel mogelijk munt willen slaan. De minister van olie-produktie SJasjin, heeft al laten weten dat zijn land ervan afziet om in de periode tot 1980 grote hoeveelheden olie te verkopen aan Japan. Eén van de re denen was dat ook het energiever bruik van de Sowjet-Unie zelf zal toenemen. De Verenigde Staten, die hun medewerking aan de Siberische olie- en gasprojecten beloond zouden zien met leveranties van grote hoeveel heden aardgas in vloeibare vorm, moeten eveneens pas op de plaats maken. Ook de Amerikanen zinnen trouwens op nieuwe zetten in het hachelijke energievoorziening ea» spel, waarbij zij zeker de mogelijk heid zullen uitbuiten om andere brqnnen aan te boren, zoals de kernenergie die hun economische onafhankelijkheid van anderen het meest zou dienen. "zeef" ontstaat. De overige ingangen blijven gewoon open, maar wel is men van plan voor te stellen dat iedereen die in het gebouw moet werken (personeel en pers) een badge gaat dragen met daarop zijn naam en hoedanigheid. Kamerleden worden hiervan uitge sloten omdat men ervan uitgaat dat die bekend genoeg zijn. Ook de controle op ambtenaren die wel eens de gewoonte hadden een vriendje of een collega een "mooi plaatsje" te bezorgen zal worden verscherpt. „Ik zou ook best willen dat niemand buiten de zittingen in de grote zaal zou mogen komen, behalve schoon maak- en technisch personeel. Nu is de zaak vrij zodra de zitting geschorst is. Iedereen kan dan zo binnenwandelen". En hij verzucht tenslotte: "Maar goed, als die eerste maatregelen rond zijn ben ik al heel tevreden". Bel gratis 0017 uw nationale spaarinstelting ELAN echte visboten. LLOYD'S certificaat, vanaf f1390,—. YAMAHA- OUTBOARDS. 2 tot 55 pk. 2 Jaar garantie. Echte service door fabrieka- monteur. Boot-Centrum b.v. Hoge Rijndijk 93 Zoeterwoude Telefoon 01710—26966 Een van eerste karpertjes die werd gevangen in de Bosbaan bij Amsterdam. haakje in de lijm gedoopt en ver volgens in het doosje met vers de vase. Ook hier speelt een nol dat het aas vaak moeilijk te krijgen is terwijl het bovendien erg duur is. Veel goedkoper is de aardappel, een aasoort dat nog wel eens uit sluitend wordt voorbehouden aan de karper. Toch is het in niet al te grote stukjes ook best verteer baar voor de blei en de brasem. En dan is er nog de kaas. Wit vis eet het in bepaalde wateren „uit het vuistje". In de wedstrijdvis serij wordt soms gebruik gemaakt van smeerkaas al dan niet met staat werkelijk. De Amsterdamse hengelsportwinkelier Koolwijk eiste jaren geleden all de uitvin ding van dit bloedhaakje voor zich op. Het haakje, uiterst klein en rood van kleur, lijkt zo op de eerder genoemde „vers de vase", dat de vis het verschil niet ziet. DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, teL 24020 kleur variërend van paars tot wit ls de meest gebruikte worm door de sportvissers de regenworm. Vooral in droge perioden levert het nog wel eens wat moeite op om dit aas te bemachtigen. Als SPORTVISSERS Voor al Uw hengelsport- art. voor zee- en binnen visserij is Uw adres Levendaal 28 Leiden Telefoon 22053—46827 ZATERDAG 15 JUNI 1974 Het Nederlands el/tal, dat vanmiddag voor het eerst in het W.K aantrad tegen Uruguay, bereida zich de afgelopen weken onder meer voor in het Noordhollandse Oostwoud, waar enkele uren wei gevist, VX.nr. René v. d. Kerkhof, Rinus Israel en Theo de Jong. Heeft u er wel eens bij stilge staan welk een scala van mo gelijkheden er is als het gaat om de keuze van het aas by het vissen op soorten als brasem, blei en voorn? Waarschijnlijk niet, want het gros van de sport vissers maakt er geen probleem Aan de vooravond van de vis dag krijgt de echtelijke weder helft van de hengelaar de op dracht bij de bakker een extra brood te nemen. Dat bakkerspro- dukt dient er dan voor om zowel pluimen en vlokken te draaien als voor het vervaardigen van enkele ballen voer. Dat brood zo'n populair aas soort werd, is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat het thuis wordt bezorgd, dat er vele vissoorten mee gevangen kunnen worden, dat er hygiënisch mee gevist kan worden en dat het vele gebruiksmogelij ksheden heeft. Toch mogen we niet verge ten, dat er ook nog andere aas soorten bestaan, die uitstekende vangstmogelijkheden bieden. Om te beginnen is dat de made. En nu zie ik in gedachten al een grote groep sportvissers een vies gezicht trekken, want er zijn er velen ,die het niet over HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76 - Leiden Telefoon 34867 hun hart kunnen verkrijgen om met deze vliegelarven te gaan vis sen. Hoe het ook zij: maden kun nen een uitstekend aas vormen. Het gebeurt nogal eens, dat de brasem of de voorn de broodvlok versmaadt en gretig toehapt als hem enkele kronkelende maden worden voorgeschoteld. Er bestaan vele theorieën over de beste manier waarop de maden op de haak moeten worden gezet. De meest toegepaste wijze is: twee dwars en een overlangs. Omdat de made een stug velletje heeft moeten we de punt van de haak door het velletje prikken, omdat het anders wel eens kan gebeuren, dat de haakpunt by het aanslaan niet in de vissebek te recht komt. Om de maden in goede conditie te houden kunt u ze het best op een wat koele plaats bewaren. En dan in een doosje dat gevuld is met een laagje zaagsel. Een stukje worst of kaas zal de eet lust van de maden stillen. Be halve de bekende witvissoorten kan de made ook vaak de baars en de aal tot byten verleiden. Datzelfde is het geval met de De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN gedag te zeggen. Let wel, zonder dat dat iemand zal opvallen. Iemand die bij de hoofdingang niet door portiersogen zou worden opgemerkt kan bovendien zeer eenvoudig een gang ingaan waarin het zogenaamde „stenografentrappetje" is. Eenmaal daar, sta Je zo midden in de Kamer, precies tussen de voorzitter en de regeringstafel. Bij de publieke tribune is de bewaking iets beter. Er staat bij de ingang een parketwachter en een collega staat bovenaan de trap op de tweede etage. Op de eerste etage is een deur met een bord „verboden voor onbevoegden". Vlak daar achter ligt de grote vergaderzaaL En de deur is nooit op slot. Verder zijn er dan nog ingangen op nummer 4, 6 en 7. In deze gebouwen die binnendoor verbonden zijn met het hoofdgebouw zyn hoofdzakeiyk de werkkamers van de Kamerleden. Hier ontvangt men bezoekers en ook by deze ingangen is het in- en uitlopen van bezoekers vrij groot. Iemand die met een air van „Ik ken de weg" naar binnenloopt, wordt vaak geen strobreed door een portier in de weg gelegd. Tenslotte is er dan nog de Nieuwspoort-doorgang. Speciaal voor de parlementaire pers die dan niet altijd buitenom hoeft te lopen. Hoewel het perscentrum alleen toegankelijk is voor leden worden er ook vaak bijeenkomsten gehouden voor „vreemden". Onder meer in de zaal waar de verbindingsdeur met de Kamer ligt. Binnenkort zal dit allemaal grondig worden veranderd. Niet door het koffertje, niet door meneer De Jong, al waren dat wel aanleidingen om de zaak te versnellen. „We waren er al lange tijd mee bezig", meent directeur Rotteveel en hij voegt eraan toe: „Maar ik geloof wel dat door die voorvallen veel meningen zijn veranderd". Wat zal er precies veranderen? Binnenkort zal het parlementsge bouw worden voorzien van een bezoekersingang, die zal komen te liggen aan de Hofsingel 2a, aan de kant van de Hofweg. Op het Binnenhof komen plattegronden en pijlen die naar deze ingang zullen verwyzen. Alle bezoekers zullen zich hier moeten melden, waarna de bode degene die men wil bezoeken zal opbellen. Het Kamerlid zal dan worden gevraagd zijn bezoeker af te halen. "Het mooiste zou natuuriyk zyn wanneer ik een aantal gangbodes in dienst zou kunnen nemen die de bezoekers beleefd en hoffelijk naar de plaats van bestemming kunnen brengen", stelt de heer Rotteveel. Hij beseft dat dit voorlopig nog niet haalbaar is. Een andere concrete maatregel is dat de „gevaarlijke" deur bij de publieke tribune op slot gaat. Op de begane grond zal hier een wachtkamer komen, waarin enkele monitors en drankautomaten zullen worden geplaatst. In ieder geval hoeven bezoekers bij een volle tribune niet meer buiten in de regen te blijven wachten. Ook de tussendeur naar Nieuwspoort gaat op slot, zij het dat hier een elektrisch slot komt dat van de zijde van Nieuwspoort bediend kan worden, zodat een controleerbare Dinsdag 10 oktober 1973. Op het spreekgestoelte in de Tweede Ka mer haalt de liberale oppositie leider Hans Wiegel fel uit tegen de plannen van het kabinet-Den Uyl. Plotseling wordt hij door een onbekend "kamerlid" onderbro ken met een "Ja, maar, meneer Wiegel Iedereen kykt verschrikt op. Ka mervoorzitter Anne Vondeling rea geert alert en schorst de vergade ring. Het "Kamerlid" dat helemaal geen volksvertegenwoordiger blijkt te zijn, praat gewoon door. Ook als hij even later door twee breedge schouderde rijkspolitieagenten wordt afgevoerd. Hoe kwam deze man, die later ene [meneer De Jong uit Gouda bleek te I zijn, binnen, vraagt iedereen zich af. Hoe is het mogelijk dat hij zonder dat ook maar iemand het in de gaten had 's Lands vergaderzaal kon binnenwandelen om daar een babbel met Wiegel te beginnen. De speculaties gaan verder. Als hij nu eens gewapend was geweest? Zelfs leen handgranaat is in je broekzak te verstoppen. I Het is niet het enige voorbeeld om te constateren dat het er met de beveiliging van de Tweede Kamer tiiet zo best voorstaat. Nog maar enige weken geleden werd kamer voorzitter Vondeling opgeschrikt toen er plotseling een diplomaten- j koffertje naast zijn stoel begon te rinkelen. De „bom" bleek later I slechts een wekker en enkele batterijen te beva/tten. Tot op heden j is nog niet bekend hoe en door wie de koffer in de Kamer is gezet. Er zyn nog meer voorbeelden. Ongeveer twee maanden geleden werd de Kamer vlak voor de zitting „bezet" door een groep hartpatiën ten die met minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieu) wilden praten. Binnenkomen grotendeels via de toegangsdeur naar het perscentrum Nieuwspoort was eigenlijk het geringste probleem geweest. Op 2 februari 1971 hing een demonstrant zich op aan de ballustrade van de ambtenarenloge. Niet echt natuurlijk, maar de Kamerleden schrokken wel toen zij hem daar zo zagen „hangen". voor minder geld sortering kwaliteit verlaagde prijzen DEN HOLDER HENGELSPORT Jonvossensteeg 75/77 Leiden brood gemengd in een deegspuit Behalve de reeds genoemde „normale" aassoorten waartoe we gemakshalve ook de hennep rekenen, zyn er ook nog enkelp bijzondere die plaatseiyk tot frap pante vangstresultaten hebben geleid. Het komt nogal eens voor dat de vis op bepaalde plaatsen een zeer speciaal voedsel is ge wend, om de doodeenvoudig» reden, dat het in grote hoeveel heden voorradig is. Om een voor beeld uit de naaste omgeving te geven. In het Galgewater in Lel den ter hoogte van de conserven - fabriek van Nieuwenhuysen werd veel vis gevangen met doperwten Ja, u leest het goed, met dop erwten. De oorzaak daarvan is ge legen in het feit, dat de fabriek af en toe groente-afval loost waarvan de vis ter plaatse eet De doperwt paste goed in dat voedingspatroon en bleek daar sen goedvangend aas. Zo zyn uit streken waar vele kersenbomen staan verhalen bekend van grote visvangsten aan kersen. Ook uit mijn eigen viservaringen kan ik u nog een voorbeeld geven. Als kleine Jongens visten we soms ach ter een vleesfabriek langs de Ryn by Hazerswoude. De fabriek loos de vleesafval in het water. Ter plaatse vingen we grote bleien-en voorns. En waarmee dacht u? Met geronnen bloed dat we haal den uit een hok waarin afvalpro- dukten lagen opgeslagen Tenslotte nog een zeer opmer kelijke aassoort voor witvis: het kale haakje. U zult wellicht uw schouders ophalen, maar het be- En dan vergeten we nog bijna het Incident van het houten been dat van de publieke tribune naar beneden werd gegooid. En dat gelukkig op enkele lege Kamerbank jes terecht kwam. k.Tweede Kamer, de onveiligste plek van Nederland", zo berichtte onlanes het weekblad Elseviers Magazine. fc.Zo erg is het nu ook weer niet", reageert de heer A. K. J. Rotteveel, directeur der diensten in de Tweede Kamer, "gezien het grote aantal ingangen en gezien de grote vrijheid die vrijwel iedereen geniet om hier binnen te komen is het zelfs redelijk te noemen. Als Je het met een optimaal ingericht gebouw vergelijkt is het wel slecht, dat geef ik toe". De voorbeelden van de afgelopen Jaren hebben zelfs de grootste aanhangers van de „open huis-ge dachte" ervan overtuigd dat er in ieder geval iets moet gebeuren. Niet dat het centrum van de Nederlandse democratie een soort bewaakte vesting moet worden, maar zelfs de meest gedemocratiseerde volksverte genwoordiger beseft dat niet Jan- en-alleman in de Kamer kan worden toegelaten. Zeker als hij er niets te zoeken heeft. „We willen geen uitsmijtersploeg. Nee. elke bonafide bezoeker is hier van harte welkom en die zal ook redelijk genoeg zijn om te aanvaarden dat hij zich aan de huisregels moet houden", aldus directeur Rotteveel. Hoe ls de situatie op dit moment? Een bezoeker die zich op Binnenhof la meldt en vraagt naar elk willekeurig Kamerlid krijgt het verzoek om naar de wachtkamer te gaan. Dat betekent dat hy via de trap langs de grote vergaderzaal moet lopen. Een afstand van ruim 40 meter met kansen te over om een gang in te schieten, het Kamerres taurant binnen te wandelen of een onaangekondigd bezoek aan de koffiekamer voor kamerleden te brengen. Gaat de bezoeker met de lift, dan kan hij desnoods even bij de fracties van WD. CHU en ARP aankloppen. Indien de bezoeker een beetje bekend is in het gebouw kan hij ook nog de lift naar een andere etage dirigeren on even de fractieleden van PvdA en KVP V- M de hengelsportwinkelier ze niet heeft kimt u uw geluk het best eens beproeven op een stukje grasland. Gebruik daarvoor een riek en sla, als u hem in de grond hebt gestoken, met de vuist regelmatig tegen de steel. Nog beter is het een voorraadje wormen aan te leggen. Die kunt u het best bewaren in een houten kist gevuld met bladaarde en wat mest. De zaak kan afgedekt wor den met een rieten mat. Een derde soort natuuriyk aas dat ik even wil aanstippen is de „vers de vase". Het is de larve van een mug die vooral by de concoursvissers in het zuiden van ons land en by onze zuiderburen enorm populair is. Vooral voor het vangen van kleine vis de zoge naamde torrenprikkerij is deze aassoort by zonder geschikt. Om dat de vers de vase erg klein is worden de larfjes vaak met be hulp van wat lym aan de haak bevestigd. Eerst wordt het kleine

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17