Waiadeling door Washington MS KJLJ L":r.&3h.; f^Ljr •^-c L_L)lljc.;_1' :U5sliilj£: :ui. 111 i V» ;uG. ;l. jULJLJlii I 'Jo Union Ow i..1 *iiL-^(]S§,::'' .jygg r. jaggs he* f [CAPIJOl); ZATERDAG 15 JUNI 1974 Ambtenaren, ambtenaren en (nog eens) ambtenaren WASHINGTON Washington staat tot New York als Den Haag tot Amsterdam. Amsterdam en New York, dat zijn leven dige handelssteden; Den Haag en Washington vóór alles statige regeringscentra met ambtenaren en nog eens ambtenaren, im posant bedoelde ministeries en veel min of meer keurige men sen die er belang bij hebben dat de zaakjes soepel verlopen: juristen, hotelhouders en profiteurs van allerlei aard. Washington is een vreemde stad. Het is een dode stad. waar werkelijk alles op het verleden gericht lijkt te zijn. Het krioelt van de monumenten en gedenktekens in WashingtonLin coln. Jefferson. Washington, alle maal hebben ze hun memorial. Op minder riante plaatsen in de stad staan standbeelden voor in Europa vrijwel onbekende grootheden als ene dr. Hahnemann, Daniel Webster s:i ïvchenko. Theodore Roosevelt is uiteraard beter bedeeld: hij heeft zijn eigen eiland. Washington regeert, eert, conser veert en herdenkt. Daartoe zijn sta tige. neo-klassieke gebouwen neer- ge-et heel hoog. heel wit en liefst met zo veel mogelijk zuilen. In veel va die gebouwen werken ambtena ren; anderen zijn in gebruik alsmu- se n. In die museums zijn de gekste voorwerpen te zien, möar ze hebben allemaal één ding gemeen: ze zijn meestal niet zo oud, maar wel erg Amerikaans. Het Museum for His tory and Technology herbergt bij voorbeeld een verzameling jurken die door Amerikaanse presidentsvrou wen zijn gedragen en ook hangt daar de oudste Star Spangled Banner: de eerst Amerikaanse vlag. Er is een oorlogsmuseum, een me disch museum, een luchtvaartmu seum, natuurlijk een National Galle ry of Art en ga zo maar door. In Washington worden oude Ameri kaanse muziekinstrumenten be waard, de oudste Amerikaanse post zegels en munten en er is ook een Madame Tussaud-achtdge expositie van poppen die in blokhutten laten zien hoe de eerste Amerikanen vroe ger geleefd zouden hebben. Pioniers Ach ja, die eerste Amerikanen. Bui ten de museums is er weinig dat aan hen herinnert. Washington heeft nie. veel meer te maken met pioniers en /oortrekkers zin voor avontuur en ops:and tegen het wettig gezag: toen, E ikeisen, nu de Republikeinse par tij van Richard Milhouse Nixon. Er gaan vreemde dingen door je heen als je voor het eerst van Je le ven door Washington wandelt. Dit is het dan. denk Je, hier wonen de machtigste mensen op aarde. Kijk, daar loopt zo'n ambtenaar die mis schien de presidentsadviseurs advi seert over acties in Azië of Latijns- Amerika. Een keurige man. zoals al le blanken er hier keurig uitzieneen donker pak. een donkere das en don kere schoenen. Het enige dat hem onderscheidt van een Europese amb tenaar is zijn Amerikaanse gezicht, korte Amerikaanse kapsel en de bre de knoop in zijn das. Hij draagt na tuurlijk een Samsonite attaché-kof fertje en stapt energiek voort, want al lijkt Washington op een dode stad, er wordt wed hard gewerkt. Op een rijtje De beroemde kantoren van deze heren - het Capitool, het Witte Huis. het State Department, het Hoogge rechtshof eh de voornaamste minis teries staan vrijwel allemaal bij el kaar op een rijtje langs of bij de Constitution Avenue, die begint ter hoogte van het Lincoln Memo rial. In dat Memorial zit de in Ameri ka zo vereerde oud-president als een soort Egyptisch godenbeeld vele ma len te groot vaderlijk vermanend op zijn bezoekers neer te kijken - dus daar gaan we gauw weer uit, de straat op en over de Henry Bacon Drive lopen we naar de Constitu tion Avenue. Daar stuiten we dan meteen al op het eerste grote ge bouw: de Academie van Wetenschap pen. Daarachter ligt het State De partment van Henry Kissinger. Wat een onmogelijk stijl is dat toch. dat neo-classicisme Ook in Vir ginia en Florida staan dit soort ge bouwen, maar in Washington zijn zowat alle openbare gebouwen in de ze stijl opgetrokken: neo-klassiek, dat is chic, Amerikaanse chic, tot in het absurde vergroot en opgepoetst - en er zijn mensen die er van houden. Een van die mensen, is Richard Nixon. Zijn ambtswoning ligt niet echt aan de Constitution Avenue: je moet eerst een enorm grasveld over steken voor je bij de overigens her metisch gesloten hekken van 't Wit te Huis komt. Dat grasveld het The El lipse, en aan de andere kant, rechts van de Constitution Avenue en dus tegenover het Witte Huis ligt ook weer zo'n veld. Daarop staat net zo'n zuil als op het Place de la Concorde in Parijs, maar dan niet echt Egyp tisch en natuurlijk weer een paar keer groter: het Washington Mo nument. Op deze immense stukken gras verzamelden zich indertijd de demonstranten tegen de Amerikaan se Vietnam-politiek. Leerzaam Het is een heel eind lopen naar de woning van de Amerikaanse presi dent. Je bent doodmoe tegen de tijd dat je er omheen bent gewandeld, maar de tocht is erg leerzaam. Hier woont hij dan, de machtigste en meest omstreden president ter we reld. de man met die onbetrouwbare oogjes in dat gezicht met eeuwig op gezwollen linkerkaak. Hij is thuis, want de Stars en Stripes wapperen aan de trotse vlaggestok. De immense tuinen ritselen dan ook van opvallend onopvallende heren in regenjassen, die met hun herders hondjes wandelen. Overal ook staan wachten - er zal zo wel een ambas sadeur zijn geloofsbrieven komen aanbieden. Er liggen lopers en de ere-wacht staat klaar in de operet te-uniformen, die Nixon hen direkt laten aanmeten. Het Witte Huis - zuilen, zuilen en veel trappen - ziet er in 't echt net zo uit als op de foto's die in de kranten staan als Nixon weer eens herhaalt dat hij niet zal aftreden, of op het bordes Kissinger ontvangt na een bliksembezoek aan een land in nood. Een deel van het Witte Huis is open voor toeristen en hele busladingen Amerikanen schui felen kauwgom kauwend naar bin nen. Ook mee? Nee, dat gaat te ver. Terug dus over de grasvelden naar de Constitution Avenue, terug naar die dode laan dwars door de half do de wereldstad. Net Moskou Links het ministerie van Handel, het ministerie van Arbeid, rechts het Museum of History and Technology. Dit museum nu eens niet in het wit met zuilen, maar zwaar en massief van een imposante soliditeit - net Moskou eigenlijk, en dps ook niet zo mooi. Maar gelukkig, een blok ver der staat al weer een museum: het Museum of Natural History met 'n fraaie koepel op het dak en flink veel zuilen, overal waar het even kan. We richten onze blik naar links en wat staat daar voor een gebouw? Wat is dat? Een blik op de kaart leert dat dit het gebouw is waar voor de TROS-televisie zulke goed gedo cumenteerde series gemaakt worden: hier huist de FBI. Act One. Je moet er even een zijstraat voor in, maar daar ligt het dan, op de hoek van de 12e straat en de beroemde Pennsyl vania Avenue, lekker dicht bij het Interstate Communications Centre; erg handig. Net als in de televisie series rijden grote auto's af en aan bij de FBI, maar er zitten geen ge bruinde acteurs in, maar miezerige mannetjes met grijze, overwerkte ge zichten. Verder maar, niet terug naar Con stitution Avenue, maar langs het FBI-gebouw en rechtsaf, Pemnsyl- macht in de Verenigde Staten vormt op het ogenblik de grootste bedrei ging voor de democratie in ons land". Als belangrijkste oorzaak voor deze situatie ziet men in Ame rika 't feit dat zo veel Congresleden 'n uitstekende investering zijn voor de grote ondernemingen, die flink betaalde „lobbyisten" in dienst heb ben om hun belangen bij het Congres te verdedigen. Al in het midden van de 19e eeuw zwierven zwermen hoog betaalde „bedelaars" door de lobby en wandelgangen van het Congres en in 1950 verklaarde de Commissie van Onderzoek naar de „Lobby-acti viteiten" dat lobbyen een „grote in dustrie" was geworden. Er wordt in Washington nu serieus geschat dat er doorlopend vijfduizend lobbyisten werken: tien voor elk Congreslid. Geven en nemen De lobbyisten geven en nemen. In ruil voor invloed óp de beslissingen van staatsfunotionarissen assisteren zij de Congresleden tijdens hun ver- kiezingstijd-hetzij financieël, hetzij op andere wijze: door het geven van informatie bijvoorbeeld aan de door gaans overbelaste staf van hetCon- freslid. De Juiste informatie dan wel, de gegevens zoals de Organisatie van Oliemaatschappijen die ziet, of. de industrie die een een bepaalde ri vier vervuilt. Critici betogen dat het Congres ook van de ministeries dikwijls niet de inlichtingen krijgt waar het naar vraagt. Steeds meer worden de be leidsbesluiten niet door de minister van Binnenlandse Zaken genomen of door het Departement van Gezond heid, Onderwijs of Welzijn, maar door de persoonlijke staf van de pre sident. Deze mannen hoeven alleen te praten als zij willen. In zijn boek „Who runs Congress" zegt Ralph Nader: „De Senaatscommissies kun nen altijd afgezaagde figuren als een onderminister krijgen om verklarin gen af te leggen." Een week voor de Amerikaanse inval in Cambodja in 1970 verklaarde staatssecretaris Ro gers heel kalm dat er niets belang rijks stond te gebeuren. Vuilnisbelten Het Congres, het Witte Huis, Het Hooggerechtshof... daar op en bij de Constitution Avenue herinnert wei nig aan dat andere Washington, het Washington zonder zuilen of ge denktekens wijken voor de zwarten en de arme blanken, de kleurloze achterbuurten van hoge bakstenen gebouwen met daartussen vuilnisbel ten, geen brede grasvelden, zoals bij het Witte Huis en het Capitool. Er wordt gebedeld in het rijke Washington ook in de dure wij ken rond het Witte Huis met de prij zige restaurants en kostbare hotel suites zoals door die grote half dronken neger die een toerist hard nekkig volgde met zijn vraag om een dollar. De toerist weigerde, en even leek het of de neger hem zou aan vliegen. „You motherfucking son of a bitch! You bastard!" Maar het was klaarlichte dag, midden op Pennsyl vania Avenue en de neger deed niets. 's Avonds is het anders. Dan komt niemand op straat. Dan is het dood stil rond het Witte Huis. Bij uitzon dering lopen daar soms opeens twee, drie Amerikanen in smoking .net vrouwen in het lang naar hun auto om naar een cocktailparty te .aan op een van de 111 ambassades, of bij een regeringsfunctionaris - maar als Je die mensen de weg vraagt ïaar het centrum van de stad krijg je als antwoord alleen een bevreemde lik: men praat 's avonds op straat kenne lijk niet met vreemden. Of Washing ton heeft geen centrum, dat kan ook, want de geraadpleegde taxi-chauf feur kijkt ook al zo vreemd. Hij brengt je dan naar een merkwaar dig pleintje met snack-bars, een sex-winkel en een paar biscopen waar wat triest kijkende motor-rij ders voor rond hangen. De mensen die meetellen in Washington gaan in New York naar de schouwburg: Je bent er zo in een vliegtuig. Ach Ja... wat moet een stad als Was hington ook met iets als het -eidse plein of Times Square? vania Avenue op. Hier heerst ook al een begrafenisstemming. Rechts het ministerie van Justitie, de Nationa le Archieven en de National Gallery, links een pleintje met standbeelden, saaie kantoren... Maar wat doemt daar in de verte op? Dat is dan eindelijk het Capitool op Capitol Hill, en het ziet er precies uit als in de films. Een breed, hoog en ook weer wit gebouw dat zich aan weers zijden van een trotse koepel achter een monumentale trap breed uitdijt met als maar bijgebouwen en meer bijgebouwen. Er voor natuurlijk de auto's, veel parkeerwachten, wat agenten, en soms, als je ze herkent, gehaaste leden van het Huis van Af gevaardigden, en aanmerkelijk be daarder voortschrijdende Senatoren. In het Capitool huist de Amerikaan se Volksvertegenwoordiging, 't Con gres: Wetgevende macht van de Ver enigde Staten, die bestaat uit het Huis van Afgevaardigden (435 leden, die voor twee Jaar met algemeen kiesrecht worden gekozen) en de Se naat (110 leden, iedere staat benoemt er twee.), Ontzag Buiten Washington hebben wat men noemt „verantwoordelijke Ame rikanen" vaak groot ontzag voor hun „Congressman", maar in de stad zelf is dat wel wat anders. Niet alleen de ambténaren en de Journalisten die met hen werken, maar ook de ande re bewoners van de stad hebben zo hun eigen gedachten over de volks vertegenwoordiging. Opiniepeilers hebben vastgesteld dat er viermaal zo veel mensen in Washington zijn die vinden dat de „politieke bevoor rechting en corruptie" in hun stad toeneemt dan er mensen zijn die vin den dat dit afneemt. Mark Twain zei in zijn tijd al: „Waarschijnlijk kan het door feiten en cijfers bewezen worden dat er geen duidelijke Ame rikaanse misdadigersklasse is, uitge zonderd het Congres". Dit zijn natuurlijk boze uitspra ken. In hoeverre zijn de wetgevers wetsovertreders? De in Amerika «eer gerespecteerde Senator Joseph S. Clark zei in 1969: „De wetgevende Washington eert, regeert en conserveert, en dat ge- beurt bij voorkeur in witte, neo-klassieke gebouwen met koepels, trappen en vooral veel zuilen. In het Lincoln Memorial (foto bovenko men dagelijks massa's Ame rikanen het gigantische beeld van de vermoorde president Lincoln bewonderen; het Ca pitool (foto onder) is de re geringszetel van de Verenigde Staten. De huizen van veel inwoners van Washington zijn in veel gevallen aanzien lijk minder riant. Reportage van Jan van Wieringen

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15