TEXEL WAD M? WAT DE DRAAGKRACHT VAN BOSDUIN EN HEI BETREFT ZIT HET EILAND VOL... ZATERDAG 15 JUNI 1974 PAGINA 13 Sommige Duitse Waddeneilanden, kijk maar op Sylt, dat overigens met een dam aan hot vasteland ge klonken zit, zün hun eigen, in vele Jaren van langzame ontwikkeling opgebouwde karakter volkomen kwijt. In plaats daarvan: brede bou levards, langs heel de kust. toren hoge hotels, supermarkten, alles ge financierd door ontwikkelingsmaat schappijen, die van de eigen kleine nerinkjes niets meer heel gelaten hebben. Eveneens naar de knoppen is' de natuur, en daarvoor, de rust en de verademing kwamen toch oor spronkelijk de mensen. Hoe zit dat nu op onze eigen vijf bewoonde Waddeneilanden? We zijn er gaan kijken, vlak voor een nieuw toeristisch hoogseizoen.' Deze week is Texel als eerste aan de beurt. Het conflict is komende, dat is dui delijk. Het is duidelijk om wat er nu gebeurt rond de Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee. Toen de "landelijke vereni ging" zich nog beperkte tot aansla gen van buitenaf, schietoefeningen, booractiviteiten, vond zij de ge meentebesturen op de eilanden vaak pal naast zich, maar nu de ver eniging zich keert tegen bestem mingsplannen, uitbreiding van jachthavens, bouw van zwembaden, tegen sportvlieger!j, tegen alles wat geld in het eigen gemeentelijke laatje kan brengen, nu is zij plotseling zo populair niet meer. Op Neerlands grootste Wad deneiland, Texel, groeit het inzicht dat er een eind moet komen aan de wildgroei van de recreatie. Er is een recreatiebasisplan opge steld, dat echter nog voorziet in eni ge groei van de logiesaccommodatie. Maar hoe moet Je voorkomen dat er teveel auto's het vrij gemakkelijk bereikbare eiland op willen? Direc teur M. C. de Groter van de TESO, die twee grote autoveerboten ex ploiteert: "Als je straks geen duinen meer hebt maar alleen klinkers en parkeerplaats, hoeft t voor my niet meer, maar aan de andere kant. Je kimt geen bordje in Den Helder zetten met: sorry, maar we zitten vol". Wethouder Jan Daalder: "We wil len wel, maar door de grootte van 't eiland zien we geen kans de auto U verbannen. Volgens het nieuwe be stemmingsplan buitengebied zullen we wel zoveel mogelijk aantrekke lijke fietspaden creëren". "Met alle respect voor de landelij ke vereniging", zegt Daalder, "de ge meente heeft zelf voldoende verant- woordelijksheidsbesef". Met de veelgeroemde Texelse open hartigheid oordeelt veehandelaar Joh. Roeper heel wat harder: "Ik heb voor die mensen die alsmaar protesteren, maar één goed Amster dams woord: zeikers". "De Texelaar is gauw op zijn teen tjes getrapt", zo reageert de bioloog Peter de Wilde, die op het eiland de landelijke vereniging vertegenwoor digt, "maar wij moeten het gemeen tebestuur nageven dat het zelf een groot, commercieel recreatieproject van een ontwikkelingsmaatschappij in de kiem heeft gesmoord en dat het ook de ontwikkeling van de twee de woningen heeft afgeremd". Dr. Jac. P. Thijsse, herontdekte voorganger van eenieder die de natuur bemint, besloot in het jaar 1927 zijn Verkade-album over Texel met de volgende hoopvolle regels: „Er begint zich al langzamerhand een broederschap te vormen van vrienden van Texel. Dat zijn in de eer ste plaats Nederlanders, maar ook Zwitsers, Engelschen, Schotten, Amerikanen, Duitschers en Franschen. Hoe meer hoe liever, want des te eerder zal men begrijpen dat Texel zoveel mo gelijk ongerept moet blijven, in het bijzonder zijn duinen en stranden. Gelukkig bestaat daar voor goede kans." Hoe meer hoe liever? In het Pinksterweekeinde van dit Jaar 1974 is ie stroom van toeristen naar ons grootste Waddeneiland al knap op gang gekomen. Tussen Den Helder en 't Horntje varen ze onop houdelijk heen en weer, de "Texel- stroom" en de "Marsdiep", een over tocht van twintig minuten. Zonder avontuur, want deze twee grote kop- laders glijden glad door het rater, 'n varen dat niemand hoeft te vre- Door Jan Ottens Om de beurt openen de beide wit te reuzen hun grote muil om de auto' de caravans, de bromfietsen, heel die bonte mengeling van vakantievier- ders het eiland op te spuwen. En na elke aankomst is er die sliert van ge luid die uitwaaiert over heel Texel. Op sommige dagen in het hoogsei zoen torst dit eiland behalve zijn 11 OOG eigenheimers ook nog eens 50 000 gasten. Hoe meer hoe liever, want des te eerder zal men begrijpen dat Texel zoveel mogelijk ongerept moet blij- West van 't Horntje ligt net d'ün- meeitjt De Geul. een natuurreser vaat. Van al de weg is te zien dat een wit ding zich langzaam dooi ui watei beweegt. Een lepelaar, vertelt oe 8 maal vergrotende veldkijker, iets kleiner dan de ooievaar is de lepe laar. de trots van Texel, zeker zo'n mooie vogel. Om aan eten, kleine wa- Het polderlandschap rond Den Burg. terdiertjes, te komen zwaait hij met zijn zwarte, spatelvormige snavel heen en weer door het water Als aan de wadkant van Texei de vloed het water door de geulen en prielen van de Waddenzee terug op stuwt tot hoog aan de dijk, heeft het vogelvolk daar niets meer te zoeken. Vóór 't wassende water uit hebben de beesten in grote vluchten de. vruchtbare bodem, die berstens vol klein eetbaar spul zit, verlaten, richting eiland om te rusten en om de maaltijd' te verteren, totdat de wadbodem opnieuw droogvalt. In sen -eeuwig ritme trekken de vogels heen en weer, tussen zee en land en van het ertussen gelegen polderlandschap. Maar het oudste deel, rond hoofd plaats Den Burg, ligt hoog genoeg om het ook zonder zeewering droog te houden. Hier zijn 't andere vogels; beide zijn zy even afhankleijk. Noordzeeduinen en waddendijk be schermen in een veilige omarming kleine kwetterende gedoe dat on zichtbare nestjes bouwt in 't struik- was: fitissen, winterkoninkjes, kneu en. mezen, vinken, fluiters, zwartkop pen. Een koor van zangers dat in de broedtijd 's morgens vroeg zo vol overtuiging tegen elkaar opbiedt dat horen en zien Je vergaat. Geluidshin der ja, als het niet zo mooi was. Harde rock In de Dorpsstraat van Texels eni ge echte badplaats. De Koog, zwaait 's avonds laat de deur van een dan cing open. Harde rock ontsnapt. Jon gens en meisjes, met warme hoof den van sigarettenrook en drank, begeven zich richting camping in de duinen, waar Je de wind en de zee altijd hoort. Als het heet is, slaapt de Jeugd ook wel op het strand. Begrijpen dat Texel zoveel mogelijk ongerept moet blijven, in het bijzonder zijn duinen en stran den. Maar Thijsse kon onmogelijk de groei van de massarecreatie voor zien. of de groei van de vrijetijds-in- dustrie, of die van de motorisering. In de meer dan 20 kilometer lange rij van blonde duinen telt Texel slechts een achttal slagen. Daarlangs trekt op warme zomerdagen de lan ge file badgasten naar het brede strand. De grote parkeerplaatsen lo pen vol met een veel te felle veel kleurigheid aan auto's, die in de zon zeer aan de ogen doet. De mensen verruilen hun hoogoventjes-op-wie len voor het zinderende zand van t strand. De paviljoens met bier en ijs binnen loopbereik, klitten ze daar elkaar. Tienduizenden op een dag. Zilvermeeuw Nauwelijks een kilometer verder op trekt in alle eenzaamheid een zilvermeeuw mossels van een strek dammetje. Hij schrokt ze compleet binnen, sterke kringspieren zullen er straks voor zorgen dat de schelpen in zijn maag worden ver malen tot gruis. Daar ontdoet de zil ver zich van door 't weer op te ris pen. Deze lelieblanke reus onder de meeuwen broedt in de duinen, meestal op drie bruine-groene eie ren met onregelmatige donkere vlek ken. in een nest van lange droge grassen zomaar op de grond. Het gaat de zilvers goed, dankzij de mensen, want ook in hun afval vin den de meeuwen veel eetbaars. Zo uit zich de invloed van de toe risten aan de ene kant in een toene ming van het aantal meeuwen, wei nig gespecialiseerde vogels die alles rauw lusten, maar aan de andere kant in een daling van de grote meerderheid aan soorten die gespe cialiseerd als ze zijn, zich niet aan de veranderingen kunnen aanpassen. De vogelrijkdom in het Texelse duin is de laatste jaren met 10 tot 15 pro cent teruggelopen. Recreatie, landbouw en visserij dragen elk voor een ongeveer even groot deel de economie van Texel. Elk voor zich miljoenenbedrijven. Op een eiland dat door zijn talloze over gangen van zoet naar zout water, van laag naar hoog water, van wa ter naar land, van kalkrijk naar kalkarm, van bos naar duin, van zuidhellingen naar noordhellingen, van loofhout naar naaldhout, van weide naar akkers van voedselarm naar voedselrijk even talloze varia ties telt in zijn planten- en dieren wereld. De gehele Nederlandse flora telt ongeveer 1360 soorten. Texel heeft er 600, en is daarmee meer dan 3 maal zo rijk als op grond van de opper vlakte (18.000 ha.) verwacht mocht worden. In heel Nederland broeden onge veer 170 soorten vogels, op Texel 121. 2 maal zo veel als gemiddeld elders in Nederland op dezelfde opper vlakte. Zo'n land is interessant voor de mensen die wel eens wat anders wil len zien dan asfalt, flats, tulpen en mussen. Maar het "hoe meer hoe liever" van Jac. P. Thijsse begint zijn schaduwzijde te tonen: zes we ken hoogseizoen, twee miljoen over nachtingen, 12.000 auto's op 240 ki lometer verharde weg, kan de na tuur dat wel hebben? Het antwoord is dat men op Texel begint in te zien dat er grenzen zijn. Jarenlang werd de groei van de re creatie gestimuleerd, nu wordt er vrij serieus gedacht aan afremming. Overspoeld Jan Daalder. Texelaar van 63 Jaar, die 's morgens post bezorgt en 's middags wethouder is, of was, want hij is niet aan 'n nieuwe zittingspe riode begonnen. Jan Daalder zegt: "Texel wil niet overspoeld worden. Wat de draagkracht van bos. duin en hei betreft, zitten we vol. In de lo- giesaccommodatie denken we nog aan een kleine uitbreiding, maar dan houdt het op". De Texelaar is materialistisch, zegt men, hij wil verdienen, de mid denstand, de pensionhouders en de kamerverhuurders, die zullen toch wel méér willen? Daalder: „Materialistisch? Ga dan maar es in Marken kijken". Maar de Texelaars stopten hun gasten in kippenhokken om óók aan de opkomende recreatie te kunnen verdienen. „Aan die kippenhokrecreatie, hebben we wat gedaan. We hebben een zomerwoningverordening ge maakt, achter de eigen woning moet een behoorlijk onderkomen staan. Maar 't werd ook wel es andersom gedaan, hoor. Dat de Texelaars zelf in het kippenhok sliepen. Overigens uit het ontwerp-bestemmingsplan voor het buitengebied verdwijnt die mo gelijkheid van zomerwoningen weer". Tuin wall en In Texels buitengebied zien de tuln- wallen geel van de rolklaver en de boterbloem, en lila van 't Engels gras. Tuinwallen, karakteristiek voor het polderland, zijn gestapelde graszo den rond de schapenweiden, én kos telijke leefgemeenschapjes, waar in- sekten en vogels graag komen. Even karakteristiek zijn de schapenboe ten, hooiopslagschuren, altijd met hun ene schuine kant gericht naar de geduchte zeewind. Ook de landbouw brengt zo'n 30 mil joen 's Jaars in Texels kas. Niet de duizenden schapen, die voornamelijk vanwege het vlees in het buitenland zeer gewild zijn, maar de koeien met hun melkproduktie vormen het be langrijkste agrarische kapitaal van het eiland. Zolang de boer kleinschalig bezig was, was hij het die het landschap mooi maakte, maar de Texelse boer is vooruitstrevend. De melkproduktie per koe is zowat de hoogste in heel Noord-Holland, dankzij kunstmest en hoogwaardig gras. Het rendement ging omhoog na rui'verkave- ling, schaalvergroting en de intro ductie van moderne machines. De progressieve boer maakt van z'n land een vreugdeloze eenheidsworst, maar hij moet wel, want ènders doen is economische zelfmoord. Wellicht kunnen de belangen van natuurbe houd en landbouw samengaan in een nationaal landschapspark, waar de milieuvriendelijke agrariër wordt ge gesubsidieerd tot nut van 't alge- Ach, Voor Texel kan men dat eigen lijk wel vergeten. Toen vorig Jaar de discussie over net landschapspark eindelijk een beetje warm begon te lopen, ruim den talloze boeren, die de bui zagen hangen, hun tuinwallen nog gauw even op om ze te vervangen door paaltjes met prikkeldraad. De Dorpsstraat in De Koog: bars. bistro's, super markten, gokautomaten-hal- Een belangrijk man in de Texelse landbouw als veehandelaar Joh. Roeper wuift, nadat hij aan de rechtlijnige landbouw van de IJs- selmeerpolders zijn liefde heeft ver klaard, alle bezwaren weg: De boer", zegt hij, "heeft het landschap altijd verzorgd,/ en dat zal hij blij ven doen. Als landbouwer, niet als gesubsidieerd parkwachter". Schadebrengende, moderne land bouwmethoden? "Ach, wat, meneer. Diezelfde vogels, die ze hier in de terreinen van vogelbescherming pro beren te beschermen, die komen op het groene land van de boer om te eten". Ook Roeper is er voor dat het met het toerisme niet erger wordt: "in 't hoogseizoen is het wel erg druk op de wegen en de boeren klagen er over dat de toeristen zo maar door hun korenveld lopen". Zo kijkt een ieder op zijn eigen manier aan tegen het conflict tussen recreatie, natuurbe houd en landbouw. Pretpark In De Koog is een gokautomaten- hal verbouwd tot bistro, en een woonhuis tot gokautomaten-hal. De Texelse middenstand vaart wel bij het toerisme, maar de bomen groei en niet tot in de hemel. De Jonge Ondernemers, 22 Jonge zelfstandigen en zonen van zelf standigen die binnenkort de zaak van hun vader zullen overnemen, zien dat wel in. Woordvoerder Jook Nauta, foto handelaar in Den Burg: "Sinds '66 vooral is de recreatie stormachtig ge groeid. Waar wij nou mee te maken krijgen, zijn problemen van plekbe- lasting, van personeel, eigenlijk dus van verminderde meeropbrengst: t loont niet meer om voor zo'n korte seizoenspiek te blijven investeren, 't Verschil tussen Juli en december wordt te groot. Daarom zouden wij graag seizoensverbreding zien, en investeren in de kwaliteit van de re creatie. Men heeft altijd ten onrech te gedacht dat Je de toeristen alleen maar onderdak hoefde te breneen, maar Je moet ze méér bieden. Niet alleen uit zakelijke overwegineen, maar ook uit, zeg maar liefde voor t eiland. Geen pretpark, maar een re creatielandschap dat afgestemd is op de natuur, Juist om de toeristen uit de kwestbare gebieden te houden".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13