Schot uit derde lijn van Breitner redt Duitsers TIET KEIZER BI .EEK GEEN MENEER VANDAAG..." BERLIJNSE HITTE Trek in Rep "Grootmoeder, wat hebt u een grote bek" Israel in Hannover Hannover - De bloemenhulde gin? de mist in. Tien minuten lang had een lieftallige hostess van het we reldkampioenschap-organisatiebu reau op de trap van het luxueuze Parkhotel in Hannover staan repe teren hoe ze straks in het Neder lands „wei-gefeliciteerd meneer Kei- Door Pim Stoel zer" zou zeggen bij de aankomst van de toevallig jarige en nu 31-ja- rige vedette. Maar Piet bleek geen meneer vandaag. Die liep door, schonk het meisje geen blik, mom pelend dat hij daar geen trek in had. Waarna de hostess de bloemen tenslotte maar aan Johan Cruijff schonk, want die kende ze van ge zicht en die accepteerde de ruiker trouwens hoffelijk. Keizer later: „Ik zag het allemaal wel, maar ik dacht: wat een onzin". Het slechte humeur van de Ajax- limksbuiten was vermoedelijk inge geven door de wetenschap dat hij va/ndaag niet tegen Uruguay zal spelen. Want hoewel supervisor Mi- chels geen opstelling bekend wilde maken - „anders gaan Jullie alle maal maar met die jóngens praten en ik heb liever dat Je dat na af loop van de wedstrijd doet" - sij pelde al snel de Oranje-formatie voor het eerste WK-duel door. Dat betekent Jan Jongbloed in het doel; achterste lijn Suurbier, Haan, Rijsbergen, Krol; midden Neeskens, Van Hanegem en Jansen; voor Rep, Cruijff en Rensenbrink. Een 33-jarige in het doel dus. Jan Jongbloed, zichtbaar onder de in druk van het naderende moment: „Kijk, toen ik meeging dacht ik mooi, als reserve. Lekker dat ik er bij ben. En nu sta ik erin. We had dein gisteren allemaal een persoon lijk gesprek met meneer Michels en die zei ook; daar heb Je het nou Jan, nou moet Je het maken. Ik zei Ja, nu moet ik het maken". De altijd goed gehumeurde Amster dammer verborg zijn zenuwen goed. Jongbloed: „Maar ze zijn er wel. Stel je voor. Voor een competitie wedstrijd ben ik al gespannen, laat staan nu. Als je dat niet bent is het niet goed. En ik weet zeker, als ik tien minuten speel, ben ik alle zenuwen kwijt". Hij was de uiterst strenge bewaking zo langzamerhand meer dan zat. „Onze fysio-therapeut, die wilde vanmorgen een eindje, gaan rennen voor z'n conditie en /toen kwam er achter een boom een man in trai ningspak tevoorschijn. Ik loop met u mee, zegt die. Dat >leek weer zo'n veiligheidsman. Maar die was toe vallig ook ex-marathonloper. Dus kon hij het aardig bijhouden. En hier in Hannover, jongen, Je stapt de lift in, je drukt op de zesde éta ge en hij stopt op de vierde. Dan moet Je eruit, dan word je gefouil leerd of ze kijken of je een speler bent en je mag met de andere lift naar de zesde. Uiterst lastig alle maal. De enkele uren die Oranje nog van de eerste wedstrijd scheiden maken Johan Cruijff niet nerveus meer. De Barcelona-ster: „Ik weet het, er wordt ontzettend véél van me ver wacht, maar ik kan het alleen ma ken als ook de andere goed gaan. Het team moet draaien, en een beetje geluk kan ook geen kwaad. Neem nou die wedstrijd West- Duitsland tegen Chili. Niemand zal ontkennen dat de Duitsers sterker waren. Maar erdoor komen, ho maar. Uruguay speelt hetzelfde spelletje als de Chilenen. Er moet er snel een in, anders wordt het heel lastig". De supervisor dacht er identiek over. Rinus Michels: „Je kan wel zeggen, die Duitsers hadden meer hoge ballen voor de pot moeten gooien of zo, maar het blijft een feit dat het tegen die Zuidameri- kaanse ploegen moeilijk spelen is. We moeten het beste er maar van hopen".. Voetbal Het kort geding dat Johan Cruijff en zestien andere Ne derlandse topvoetballers hadden aan gespannen tegen de uitgeverij Boom- Ruygrok zal op 19 Juni opnieuw die nen voor de president van de recht bank in Haarlem. i Eerlijk HAMBURG Bijna een uur lang heeft hfct Oostduitse voetbalelftal, jin dertien voorgaande wedstrijden niet verslagen, tegen zichzelf lopen HANNOVER Rinus Israel ver scheen gistermiddag een uur na de aankomst van de Oranje-ploeg in het Parkhotel in Hannover. Hij had van WK-official Jack van Zanten een lift gekregen van huis naar Han- BERLIJN Meedogenloos striemden tenslotte de fluitcon certen over de "Mannschaft". Hoon voor de elf, die in de afge lopen dagen stap voor stap door kranten, radiostations en tv- filmers waren gevolgd. Bijna-woede aan het adres van zes Beiers, twee Frankfurters, twee jongens uit Keulen en twee Borussen van de uiterste westkant van dit land, dat niet anders weet, dan dat West-Duitsland wereldkampioen zal worden. Door Fred Racké Omdat er met 1-0 van Chili werd gewonnen. Hoe verschrikkelijk moei lijk moet het toch zijn om als favoriet een toernooi als dit binnen te stappen. En hoe uiterst plezierig, bedacht ik, moet eetn man als Rinus Michels zich voelen nu in Neder land dat favoriet-zijn al lang niet meer geldt, vanwege die uiterst moeizame voorbereidingen, en al die sores om centen. Want: wat moet je zeggen, als zo'n partij voorbij is en je heet Helmuth Schön? Wat moet Je zeggen, als Je nijdig wordt besprongen door de pers, die in de afgelopen dagen niets anders wist te doen dan beschouwingen wijden aan de muggebeet, die Gerd Müller opliep, of de frisdrank, die Berti Vogts ineens zo koud op de maag viel en ga zo maar door? Wat moet Je zeggen, als compleet met situatietekeningen in een krant op de ochtend van de wed strijd uit de doeken wordt gedaan waar die plf zullen lopen. En hoe ze elkaar soepeitjes de bal zullen toe spelen op weg naar minstens vier doelpunten verschil, want zó luid den de prognoses. En of je nou als Helmuth schön steeds maar hebt gezegd dat in die eerste wedstrijd uitsluitend en alleen de eerste winst telt, die twee punten, die Je zo hard nodig hebt, een vol stadion fluit Je elftal uit en bij de uitgangen is die twee-punten-theorie door het voet balvolk al weer door een andere vervangen: „Quatsch, ze hadden het doelgemiddelde moeten opschroeven, want Je zult zien dat die Oost-duit- sers wèl de Chilenen afslachten en dan ga Je nóg niet als eerste over". Zorgen Tja, wat moet je zeggen? Helmuth Schön wist het eigenlijk ook niet zo goed, toen hij de interview-ruimte betrad. Hij had trouwens nog wel wat méér zorgen dan die 1-0 alleen. Zijn hele bouwsel rond Wolfgang Overath, die een verbitterde strijd met Gunther Netzer ook al weer meer in de kolommen dan in het veld had uitgevochten, was inge stort. Overath was geblesseerd ver dwenen, maar het eerste ongenoe gen in het volgepakte Olympia-sta- dion had wel degelijk hèm gegol den. Was Overath geblesseerd, écht ge blesseerd, vroeg men Schön fijntjes. „Ja, Ja", haastte die zich te verzeke ren, Jazeker, de andere mannen heb ik nog niet gecontroleerd, maar Wolfgang kon in ieder geval niet meer verder". Maar speelde hij dan goed, daarvóór? Logisch, dat Schön niet „nee" zei op die vraag. Vond dat hij eerst met de ploeg moest na-bespreken, maar hij had net zo goed wèl kunnen melden dat Ove rath niet voldeed, want dat zal wel uit de volgende opstelling blijken. Tempoloos Maar goed, dè.t probleem was snel terzijde geschoven. Het giing er nu maar om, dat West-Duitsland in de eerste helft goed en in de tweede helft bitter slecht, tempoloos, zonder inventiviteit had gespeeld. Dan kun Je honderdduizend keer zeggen, dat Je niet te frivool mag wezen, en dat Je al wist dat Chilenen bést goede voetballers zijn en dat men toch twee, drie keer had kunnen zien dat ze gevaarlijk waren uitgevallen en dat je mannen tegen deze rak kers op hun benen moesten letten, al het water van de Berliner Wannsee wast niet weg, dat ieder een ontevreden was en dat mè,g Je over een favoriet niet zijn. Helmuth Schön, die lieve man 1ie eerst een paar uur om een s^er heendraait vóór hij hem zegt. dat hij niet in het elftal zal staan, die Schön, die altijd alles met Becken- bauer bespreekt, die zat er zonder .Kaiser Franz" maar mee. Hij had zo graag geroepen: „Maar mensen, we hebben toch gewénnen, en daar ging het toch om en ik was zo bang, dat het niet zou gebeuren", maar dat mocht niet. Zodat hij zwetend nfoest toegeven, dat er toch te weinig over de vleugels was ge speeld. En dat Gerd Müller steeds te laat werd bereikt. Em dat er teveel in de breedte was gevoetbald. En... Ja, daar had je het weer, dat die Chilenen toch heus zulke voetballers waren tegen wie je je niet alles kon permitteren. En toch, en toch, wierp iedereen toen tegen, en toch... waaróm was er nou echt zo slecht gespeeld in die twee de helft. Toen wist Helmuth Schön het ook niet meer. Warm En toen haalde hij het weer er maar bij. Net als de dag tevoren de Brazilianen hadden gedaan. „Niet helemaal een excuus", mompelde Helmuth Schön, „maar men moet weten, dat het hier in Berlijn zo warm was". Zo warm? maar er stond toch ook nog §en aardig windje? „Jawel", zei Schon, maar da was boven in het stadion, op de tribunes misschien. Maar op het veld was het bloedwarm. Vraag het maar aan Uli Hoeness. Die zei het in de rust al". Schon moet op dat moment de krantenkoppen al hebben zien groeien: „BerliJnse hitte omklemt ons elftal", of zoiets. En hij legde nog eens uit: „In ons trainings kamp in Malente hadden we steeds die lekkere, frische Ostseeluft. En daarom werden we hier door de warmte overvallen". Op slag werd toen de klare kijker en luisteraar duidelijk, waarom die doelpuntloze openingswedstrijd tus sen Brazilië en Joegoslavië de dag tevoren toch eigenlijk een machtig mooie partij voetbal was geweest... HANNOVER Voor de Ajacied Johnnie Rep stromen de aanbie dingen nog voordat hij een bal getrapt heeft in dit wereldtoernooi binnen. Anderlecht nam contact op. de twee Spaanse clubs Atle- I tico en Real Madrid, een Duitse en zelfs een Griekse club. Rep: "We zullen wel zien. Tijd genoeg. Ik laatme niet overhaasten." Het eerste doelpunt in dit toernooi om het wereldkampioenschap voetbal. Een fortuinlijk schot van de Westduitser Paul Breitner komt in de touwen tot stilstand. Valejas, de doelman van Chili, ligt er verslagen bij. Het was het enige doelpunt van de teleurstellende Westduitsers. BERLIJN Een fortuinlijke treffer van de zelden scorende Paul Breitner heeft West-Duitsland in zijn eerste ontmoeting voor het wereldkampioenschap behoed voor een pijnlijke de ceptie. De wedstrijd tegen Chili, de eerste in groep 1, leverde het verwachte beeld op van een uiterst behouden schuivende Chileense ploeg, die de zelden echt jagende "thuisclub" vrijwel volledig in bedwang wist te houden. Het was dat de Zuidamerikanen hun boevloed namen tot een serie stevige, in de meeste gevallen on nodige, overtredingen, die scheids- J rechter Babacan niet onbestraft liet, anders had het er voor de Duitsers niet best uitgezien. De Chilenen raakten door de gele kaar ben voor Reinoso en Garcia en het uit het veld sturen van Caszely die te voren ook al geel had gezien mentaal van slag waardoor de ove rigens zeer weinig uitgespeelde kan- j sen om het doelpunt van Breitner te A wreken, niet werden benut. Paul Breitner werd dus de redder van de natie. De linkervleugelver- J dediger van Europacupwinnaar Bayern München loste in de zeven- j tiende minuut een obligaat sahot i uit de derde lijn, dat tot ieders ver rassing hoog wegzeilend achter de 1 zekere doelman Vallejos verdween. 'Het betekende de onverwachte be loning van een Duits offensief dat Jtot dan boe allerminst imponerend was geweest en door de Chilenen vrij gemakkelijk was ontkracht. Dit door middel van een hechte, veelal uit 4 vijf man bestaande laatste lijn en leen kundig tikkend middenveld, dat Ide Duitsers geregeld voor schut zet- I te. De twee spitsen Caszely en Ahu- imada verdienden daarnaast de vol le aandacht van hun direct tegen standers Vogts en Schwarzenbeck, (die grote moeite hadden onheil te (voorkomen. vechten. Australië, hard maar eer lijk, zeer ijverig maar beperkt, ver dedigend maar niet laf boog pas in de 56e minuut voor de Oostduitse overmacht. In die voor de Australiërs rampzalige minuut sohopte Cur- ran, bij een uiterste poging de bal uit een inzet van Sparwasser te ke ren, kogelhard in het eigen doel: de wedstrijd was beslist. Van dat mo ment voelden de Australiërs de ver moeidheid van bijna een uur lang onverwacht fel verweer tegen de betere tegenstander. Een kwartier later maakte Stredch, dertien doel punten in veertien interlandwed-, strijden, met een schitterende vol treffer op een pass van Vogel het laatste beetje hoop bij de Australiërs dood: 2—0. Scheidsrechter Joessoef n*Diaye (Senegal) gaf gele kaarten aan de Oostduitsers Watzlich, Vogel en Ki- sche en aan de Australiër Richards. Het stadion in Hamburg was met 15.000 toeschouwers slecht bezet. Show DORTMUND De winst was voor Schotland, maar Zaire stal de show. De kleine 30.000 toeschouwers in het gloednieuwe Westfalen Sta- don van Dortumnd wisten het eig- genlijk maar al te goed: wonderen gebeuren niet en hun favoriet Zaire zou het tegen de fysiek sterke Schotse profs eenvoudig niet kun nen winnen. Dat gebeurde ook niet. Uiteindelijk zegevierde Schotland, toch nog moeilijker dan bij het af sluiten van de eerste helft werd ver wacht, met 2—0. Voor het echter zo ver was heeft het half bezette stadion dubbel ge- noben. De berichten die de voetbal lers uit Afrika vooraf waren ge gaan kenden de zwarte artiesten wei nig voetbaltalent toe. Wel een op vallend atletisch vermogen en grote snelheid. Met groot succes brachten de vertegenwoordigers van het Afri kaanse continent die wapens in de strijd. Verbluft keken de verbaasde Schotten naar het "basketbal-voet bal" waartoe hun tegenstanders in staat bleken. Met tien man trokken zij naar voren, collectief waren ze als de aanval was afgeslagen weer op de eigen helft terug. Afwezigheid van organisatie van de verdediging zou de ploeg van Blagoje Vidinic echter fataal wor den. Na' 26 minuten tikte David Hay een verre voorzet van de terugge komen veteraan Denis Law terug op Peter Lorimer, die van ver inschoot. Kort daarop velde een vrije trap van aanvoerder Billy Bremner de dappere elf van Zaire. Achter het muurtje langs sprintte Jordan in de vrije ruimte. Zijn kopbal verraste doelman Moeamba Kazadi volko men. Tussen diens benen door ging de bal ln het doel (2—0). De Chileen Caszely genoot de twijfelachtige eer als eerste in dit toernooi om het wereldkampioenschap voetbal uit het veld te worden gezonden. De Turkse scheidsrechter 'Babacan, altijd royaal in zulke zaken, gaf hem de rode kaart. Door Nico Scheepmaker sta gele kaart. Een uitzonderlijk RiyeRno historische wedstrijd dus, want het leverde ook nog het eerste gelijke spel en de eerste 0—0 op. De Duitse televisiecommentator zei het zo treffend, toen die kogel van Breitner in de Chileense winkelecke suisde: het historische eerste doel punt van het wereldkampioenschap 1974 was gescoord. In de tweede helft kon hij een nieuwe primeur melden: de eerste rode kaart was uitgedeeld, min of meer uitgelokt overigens door de eerste home- referee, die de eerdere overtreding van Vogts niet bestrafte. Dat zijn dus al drie historische eerstelingen op een rijtje. Er waren er al veel meer geweest: de eerste aftrap bij Brazilië—Joe goslavië de eerste free kick aldaar, de eerste vrije schop, de eerste kop bal, de eerste ingooi en de eerste redding van de keeper. Ook het eerste schot op het doel zagen we bij Brazilië—Joegoslavië, en de eer- Eén ding ontbrak slechts: het eer ste buitenspelgeval. Het Duitse dag blad Bild meldt althans dat noch Brazilië noch Joegoslavië voor bui tenspel bestraft werden. West- Duitsland komt dus de eer toe het eerst buitenspel te hebben gestaan in de tweede wedstrijd, en trou wens ook voor de eerste overwin ning te hebben gezorgd, en voor de eerste opvoering van de Volksbüh- ne. Want zo mocht je de effectieve kronkelblessures van /sommige Duitsers toch wel noemen. Het wachten was toen nog op het eer ste doelpunt van een voorhoede speler, de eerste penalty, de eerste wedstrijd zonder gele kaart, de eer ste monsterzege en de eerste goe'de wedstrijdDat laatste hebben we, min of meer, bij Zaïre—Schotland te zien gekregen, de rest leest u wel in de wedstrijdverslagen. In voornoemd lijstje van Bild staat ook nog dat Brazilië in die ope ningswedstrijd zes schoten op doel en zes ernaast heeft afgevuurd (te gen de Joegoslaven zes op doel en tien ernaast), dat Brazilië twaalf keer en Joegoslavië 18 keer mocht inwerpen en dat tegen de 29 „fehl- passe" (foute passes dus) van de Brazilianen er liefst 41 van de Joe goslaven stonden. Dat getal frap peert me, om de waarheid te zeg gen. Ik heb Revelino geturfd en nader bestudeerd. Hij deed me qua optreden, loop en houding denken aan Kootje Prins, maar dan met een snor en zonder Amsterdams accent. Rivelino heeft iets dravends over zich, zijn haren wapperen dan naar achteren en zijn loop lijkt iets schokkerigs te hebben. Heel kenmerkend is, dat hij nage noeg elke bal met zijn linkervoet schiet, passt en verwerkt, zelfs de ballen die voor zijn rechtervoet lig gen. Wat dat betreft is hij dus he lemaal Willem van Hanegem, ook wat zijn kromme passes aangaat. Er is alleen het verschil dat hij harder loopt, harder passt (strak ke lage passes op Jair met name) en bij vrije schoppen (die hij vrij wel allemaal voor zijn rekening neemt) tegelijk krom en hard schiet. Dat klinkt dus allqpiaal heel posi tief, maar ik moet eerlijk zeggen dat hij me toch nogal tegenviel. In de eerste helft was hij nog wel ac tief (35 keer aan de bal), maar in de tweede helft werd hij toch weg gespeeld door de formidabele Oblak: toen was hij nog maar 22 keer aan de bal. En van die 29 fou tieve passes van de Brazilianen heeft hij er minstens vier voor zijn rekening genomen, terwijl hij ook nog zes keer de bal kwijtraakte (ik weet niet hoe Bild zoiets regi streert: is het een fehlpasse ^ls Ri velino een zo ingewikkelde schijn beweging uitprobeert dat hij zijn eigen benen niet meer herkent en over de bal struikelt, terwijl een Joegoslaaf belangstellend en af wachtend toekijkt?) Zaïre—Schotland was een soort sprookje, wat entourage betreft (al die lawaaiige Schotten, en al die pro-Zairische niet-Schotten en de lichten die vanuit Afrika door een medicijnman werden gedoofd) maar ook voor het gevoel van de toeschouwers: roodkapje en de boze wolf. Zaire was natuurlijk roodkap je en Schotland was de wolf, en waar wij allemaal op hoopten was, dat roodkapje de wolf met huid en haar zou opvreten. „Grootmoeder, wat hebt u een grote bek", zou roodkapje zeggen, en voordat de wolf het in de gaten had, was hij al dóór roodkapje verzwolgen. Maar u weet het, sprookjes verlo pen altijd volgens een vast schema. Roodkapje hield het 26 minuten vol en toen slokte de .boze wolf haar op. Jammer. Het sprookje was uit, een mooie droom was voorbij. Helemaal onmogelijk was deze om kering der waarden niet eens ge weest. De Zairisten (Zairanen?) hebben enkele goede kansen gehad, terwijl dat tweede doelpunt van de Schotten te danken was aan Afri kaans onbegrip over Europese vrije schoppen. Want dat mankeert er nog aan het Afrikaanse spel: zij kennen de schema's nog niet waar mee Je achterhoedes oprolt die honderd jaar verdedigingscultuur achter zich hebben, en zij ken nen evenmin de schema's waar mee Je muurtjes bij vrije schoppen omlaag haalt. Maar voor het ove rige hebben al die spelers van Zaire de maarschalkstaf in hun benen. Zij kunnen dingen (en durven ook dingen) die ik menige Ajacied nooit zie doen: schijnbewegingen, subtiele passeeracties, fantasierijk samen spel op het middenveld Alleen moet Je ook bij het beoor delen van die dingen Jezelf natuur lijk niet van de wijs laten brengen door het feit dat die Afrikanen Afrikanen zijn. Zulke lekkere Jon gens zijn het nu ook weer niet. In de eindfase zag ik hoe Ndaye in het voorbijgaan in het gezicht van Blackley sloeg (de bal was allang weg, de scheidsrechter zag niets), en even later schopte Mwepu tegen de benen van Jordan toen de scheidsrechter even de andere kant op was. Bovendien komt er het gezichtsbe drog van de primitieve sympathie bij. Ik heb mij in de tweede helft een tijdje voorgesteld dat de Schot ten de newcomers uit het blanke Werelddeel waren, en toen zag ik ze ook verbazingwekkende staaltjes verrichten. „Die luidjes kunnen bij voorbeeld uitstekend koppen, je kunt zeggen wat Je wilt, en die, kleine bleke, Renmerb, of zo'n on uitspreekbare naam, die kan ver bluffend handig hakken en hjfj voetbalde zo brutaal als de beul". Want hoe je het ook went of keerfc: de wolf is nog altijd sterker en vraatzuchtiger dan roodkapje. Al leen is de tijd niet ver meer, dat roodkapje een negerinnetje blijkt te zijn, en de wolf is veranderd in een kip die voor die zwarte roodkapje eerst wordt geplukt, daarna ge- grilld en ten slotte wordt opgevre ten. Ik schat bij het werel<Ui:am- pioenschap van 1982.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11