Politie knuppelt op Cliili- betogers kracht ontbreekt hoger te spelen Fysieke om nog Klomp winnaar vierde rit van wieleravondzesdaagse Olga Morozova finaliste op Roland Garros APPIE HAPPIE WK-varia Soepele turnsters op dreef tegen Roemenie Schaakolympiade JAN BREEDEVELD'VOOR LZ'86 STAAT HANDHAVEN VOOROP' Kieler Woche De actiegroep "Solidariteit met Chili" heeft gistermiddag in West-Berlijn tijdens de wedstrijd West-Duitsland-Chili de kans niet laten voorbijgaan te demonstreren tegen de naar de haar mening ontoelaatbare situatie in het Zuidamerikaanse land. Tijdens het spelen van het Chileense volkslied werden in twee door leden van de groep bezette tribunevakken spandoeken ontvouwd en spreekkoren aangeheven. Zichtbare teksten als "dood aan het fascisme", Chili ja, junta nee" en "Chili socia listisch, niet fascistisch" lieten over de bedoeling van de beto gers geen twijfels bestaan. Neeskens. Post: „Die wil altijd Wie ner Schnitzel, onafhankelijk van wat het menu biedt". Wiener scnitzel is op het menu van het Waldhotel ZATERDAG 15 JUNI 1974 Schotse vreugde in het Westfalen Stadion SCHEVE NINGEN De vierde rit van de wleler-avondzesdaagse is gisteren geëindigd met een overwin ning van Klomp, die op de Scheve- ningse Boulevard zijn vluchtmak- kers ZoonB (Swift) en Sohuitemaker in de eindsprint versloeg. Jan Breur, die 33 seconden nadat de winnaar de streep was gegaan, zich in het peloton weer de meester-sprin- ter toonde, behield zijn eerste plaats in het klassement. Klomp, Sohuitemaker en Zoons be gonnen hun ontsnapping vroeg in de koers over 85 kilometer. Hun initia tief werd beloond, het peloton haalde de vroege vluchters niet meer terug. De uitslag van de vierde wedstrijd is: 1. Klomp, 85 kilometer in 2 uur 6 minuten en 55 seconden, 2. Schui temaker, 3. Zoons, op 33 seconden: 4. Breur 5. Perfors, 6. Van den Enden 7. Van Leeuwen, 8. Hofste de 9. Kettenis, 10. Valemtijn. Het al gemeen klassement na vier wedstrij den is: 1. Breur 29 punten, 2. Van Leeuwen (Swift) en Klomp 18 pnt.. 4. Perfors 17 pnt.v 5. Schuitemaker 16 pnt. Swift werd eerste in het dag klassement. B reestraat LEIDEN De finale van de in ternationale wieleravondz?sdaagse wordt zondagmiddag in Leiden gehou den. Start en finish zijn in de Bree straat. Gestart wordt om 12.30 uur. Merckx Eddy Merckx heeft gisteren in de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland ruim afstand genomen van een aantal van zijn concurren ten in het algemeen klassement. De winnaar van de Ronde van Italië trok in de rit over 193 kilometer van Diessenhofen naar Eschenbach/Atz- mannig tien renners mee naar een winst van ruim drie en driekwart minuut op de groep. Bij dat tiental waren Gösta Pettersson en Louis Pfenninger, maar niet de drie Ne derlanders die hoog geklasseerd ston den, René Pijnen, Tino Tabak en Wim de Waal. Top van het algemeen klassement: 1. Merckx 9 uur 8 minuten en 39 seconden, 2. Gösta Pettersson op 9 seconden, 3. Pfenninger op 0.14. Ronde van Luxemburg De uit slag van de eerste etappe (Luxem burg—Bettemburg 172 km: 1. Maer- tens 4 uur 30 minuten en 42 secon den, met tijdsvergoeding 4.30.37, 2. Karstens (Ned.) 4.30.42, met tijds vergoeding 4.30.39 3. Verbeeck (Bel) 4.30.42 met tijdsvergoeding 4.30.41. De Fransman Guy Leleu heeft de negende etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs gewon nen. Hij legde de 133 kilometer, van Bad Hofgastein naar St. Wolfgang af In 3 uur, 13 minuten en 23 secon den. 1. Leleu (Fra.) 133 kilometer in 3.13.23, 2. Sitzwohl (Zwi.) op 29 se conden, 3. Hesse (Oost) op 30 secon den. VARSSEVELD De Nederlandse dames liepen in Varsse- veld op de eerste dag van de turn wedstrijd tegen Roemenië een achterstand op van 2.75 punten. Roemenië verzamelde 184.90 punten, Nederland kreeg 182.15 punten. De nationale keurturnsters be- landse ploeg, die nog niet helemaal linnen steeds soepeler te draaien. compleet is, dat er een goede basis Het sterke Roemenië werd bij aanwezig is en dat de verplichte de verplichte oefeningen uitstekend^ oefenstof voor de wereldkampioen- partij gegeven. Na de paardesprong schappen naar behoren beheerst had Nederland zelfs een minieme wordt, voorsprong op de nog zeer jonge Roemeense ploeg, waarin alleen Ali- In het persoonlijk klassement leidt ne Goreac ontbreekt wegens ver- Iaricella Paunescu, maar Jeanette blijf in Frankrijk. Maar ook op de van Ravenstein en Ans Dekker vol- andere onderdelen toonde de Neder- gen haar op de voet. De spreekkoren werden overstemd door fluitconcerten van de rest van het publiek en de stem van de spea ker, die de toeschouwers maande zich niet te laten provoceren. „Weest u verstandig", klonk het voorts met dreigende ondertoon tot de demon stranten, „de veiligheidspolitie is in voldoende sterkte aanwezig om zo nodig in te grijpen". Halverwege de eerste helft werd dit blijkbaar nodig geacht. Tiental len gehelmde politiefunctionarissen omsingelden de betogers en kort er op werd er stevig geknuppeld. Tot ernstige incidenten kwam het verder tijdens de wedstrijd niet, hoewel de situatie op de tweede ring, na rust boven het Chileense doel, gespannen bleef. Joao Havelange, de dinsdag tot nieuwe voorzitter van de FIFA ge kozen Braziliaan is gistermorgen per vliegtuig via Parijs naar Rio de Janeiro teruggekeerd. De multi miljonair verklaarde bij zijn ver trek op het vliegveld van Frankfort: „Ik wil mijzelf en het Braziliaanse team niet belasten met mijn aanwe zigheid. Ik lever mijn bijdrage voor de ploeg in mijn eigen huis. Ik zal een mis opdragen voor het team". Over enkele weken zal de FIFA- voorzitter weer in de Bondsrepubliek terugkeren om de finale bij te wo nen. „Ik hoop, dat ik dan mijn landgenoten aan het werk kan zien" zei Havelange. De tuchtcommissie van de FIFA zal vandaag beslissen welke de strafmaatregel zal zijn tegen de Chi leen Carlos Caszely, die in de wed strijd tegen West-Duitsland uit het veld werd gestuurd. Er zijn drie mo gelijkheden. Eén wedstrijd schorsing als er sprake is geweest van ruw spel of onsportief gedrag, twee wed strijden schorsing voor belediging van de scheidsrechter en drie wed strijden schorsing voor geweldple ging tegenover spelers of publiek. De commissie die, naar aanleiding van het scheidsrechtersrapport zal Uitmaken onder welke categorie de ze rode kaart valt, bestaat uit voor zitter generaal Abdel Aziz Moesta- fa-^Egy.) en de leden Abilio d'Al meida (Bra.), dr. Artemio Franchi (Ita.), Ramon Coll (Cri.) en ge neraal Torsk Yomnak (Tha.). De voorzitter van de Westduitse voetbalbond, de 70-jarige Hermann Goesmann werd bij zijn aankomst op het vliegveld Tempelhof van West-Berlijn van zijn tas bestolen, waarin volgens zijn eigen zeggen ruim achtduizend gulden zat, een aan tal toegangskaarten en enige belang rijke papieren. Op het moment dat hij zijn bagage afhaalde werd hij omringd door een aantal handteke ningenjagers. Nadat hij hun wen sen had vervuld bemerkte hij dat zijn tas, die hij naast zich had ge zet, was verdwenen. President Moboetoe Seese Seko heeft de spelers van Zaire in een telegram laten weten dat zij moeten spelen onder het motto „overwin nen of sterven". Na de 20 neder laag tegen Schotland ziet het er dus niet best uit Oost-Duitsland heeft een plaat ge produceerd met de titel „de bal is zo rond als de aarde". De plaat, met op de hoes een foto van de selectie is een single met vocaal werk van Frank Schöbel. Het is de eerste keer dat Oost-Duitsland een sport gebeuren muzikaal viert. De kok van het Nederlands elf tal, H. Post, wordt in het Waldhotel bijna alle werk uti handen genomen. Hij is al blij als hij aan de gerech ten van de dertig collega's in het hotel een paar specifieke smaakcor- recties kan aanbrengen. Al het spe cifieke hoeft echter niet voor Johan NICE Voor de Schaakolympia- reldkampioenschap gisteravond in de. die in Nice wordt gehouden, Dortmund ondervonden. Precies der- hebben de Neaerlandse vertegen tien minuten na de rust van de wed- woordigers gisteren twee afgebroken strijd Schotland—Zaire weigerde door partijen uitgespeeld. Sosonko kwam overbelasting plotseling de helft de lichtinstallatie lenstadion dienst. Even liet arbiter Schulenburg doorspelen. Toen ech ter een nerveuze Duitse official het speelveld betrad, staakte hij toch maar het schimmenspel. Vijf minu ten later bleek het euvel verholpen. Voorzichtig schakelden de technici de installatie op tweederde van zijn vermogen in. De schaduwen verdwe nen en de acteurs konden hun spel hervatten. in zijn afgebroken partij uit de hët 'wëstfa- h® ronde tegen de Mexicaan Lara waardoor de eind- tmooting Nederland —Mexico 3—1 in het voordeel van Nederland werd. Jan Timman versloeg in de afge broken partij uit de zevende ronde de Griek Makropoulos. Nederland won de wedstrijd tegen Griekenland daardoor met 4—0. Vervolgens ver sloegen de Nederlandiers de Musaf- eilanden met 4U. VOORSCHOTEN Voor poloër Jan Breedeveld is het kam pioensfeest van LZ'86 behoorlijk in het water gevallen. Al in het tweede partje van het duel tegen DWT moest hij de strijd staken. Een van de Haarlemmers plantte toen zijn vuist op de neus van Breedeveld. Schade: nepsschot en linkerneusbeentje gebroken. Breedeveld enkele dagen later: „Opzettelijk is het beslist niet gebeurd. Ik kwam inzwemmen, stopte, kreeg de bal op mijn hand en een tegenstander, die de bal wilde tegen houden sloeg mis en raakte mijn neus". Door Jan Preenen PARIJS Olga Morozova is de eerste speelster uit de Sow jet-Unie die zich ooit heeft weten te plaat sen voor de eindstrijd damesenkel spel van het toernooi om de open Franse tenniskampioenschappen. Op de Roland Garrosbanen van Parijs had de Russische slechts 47 minuten nodig om de 25-Jarige Argentijnse Requel Giscafre met 6—3 6—2 uit te schakelen. De overheersing van Olga ook nu lukte dat Morozova was zo sterk dat zij Masthoff had wel ins wat schoonheidsfoutjes. Met me de opslag verliep niet altijd en vlekkeloos. De andere halve finaJepartój, tus- Het gevolg is dat de Voorschoten- se aanvoerder van het Leidse LZ'86 zijn ploeg niet zal kunnen assiste ren bij de restantenopruiming van de zo succesvolle competitie. De 27- Jarige Jan Breedeveld staat er niet al te lang bij stil. Het eindstation is ook geen wisselspelers. Tegen immers glorieus bereikt. Ongesla- team. we al dicht bij de titel gezeten. Daarom zeiden we aan het begin van het seizoen tegen elkaar, als we nu niet kampioen worden dan wor den we het nooit meer. Als we het niet gehaald zouden hebben, zou het team waarschijnlijk ook uit elkaar zijn gevallen". Al te verrassend was de doorbraak niet. "Alleen de start was moeilijk. In de eerste wedstrijd waren keeper Erik de Vos en midach- ter Wim van Zijl er niet t gein. Evenals De Zijl/LGB, de hoofd- dat het u- speelden gedacht hadden, de zwakste was, daardoor met 55 ge- klasser waarover Breedeveld de Amerikaanse favoriete Chris welijks spreekt I "waarom vergelij- lijk", steunend op snelheid Evert en de Westduitse Helga Mast- kingën trekken en voor extra span- ditie is LZ'86 daarna echl hoff, was minder eenzijdig. In succes van fusioneren aangetoond, de tweede klasse geworden. "Bijna voorgaande vier duels tussen beide speelsters had de Westduitse nim mer een set kunnen veroveren en niet. Helga goede start Zoals De Zijl/LGB enkele Jaren te- tegen elke ploeg hebben rug zowel op zwem- als op waterpo- kunnen spelen. De meesten, op bepaalde momenten duidelijk en nam met 41 de leiding in moeite had geconcentreerd te blij- eerste set, voornamelijk door uitge ven spelen. Daardoor maakte de kiende dropshotjes en aanvallend halve finaliste van Rome nog wel netspel. Daarna nam Chris Evert echter op ondubbelzinnige wijze t initiatief over. De Amerikaanse bracht een onnavolgbare variatie in haar drives en kwam op deze wijze snel op 44. Na 55 doorbrak Chris Evert de service van de Westduitse opnieuw, waarna het veroveren van de eerste set kinderspel was. In dè tweede set begon de 32-jarige west duitse al vermoeidheidsverschijnse len te vertonen, maar kreeg bij 3— KIEL De tweeling Vollebregt is 2 toch nog vier doorbraakpunten gisteren in de Kielse Week door een voor 4-2. Maar Helga Masthoff faal- tegenivallende dertiende plaats in de de en kwam er verder niet meer aan zesde wedstrijd bij de Flying Dutch- te pas. 75, 64. man in het algemeen klassement ge passeerd door de grootste concurrent de Westduitser Diesch, die zesde werd. De race vaal gfeteren eindigde vruchten geplukt king, die drie Jaar geleden een feit werd. Breedeveld. zelf gestart bij Sleutelstad: "Sleutelstad had de poloploeg, LZC legde zich vooral toe op het zwemmen. Waterpolo het tweede plan gekomen, speelde LZC voor de fusie nog in de eerste klasse. Een groot aantal spe lers stopte echter opeens, waardoor het team verder moest met vetera dat natuurlijk wel zelfvertrouwen". LZ hield vol. Met de geroutineerde, 39-Jarige Wim van Zijl. Met topsco rer Joop Sira, die in ieder duel wel goed was voor een produktie van 2 op a 3 treffers. En vooral met Jan de Toch Graaf, over wie Jan Breedeveld zegt: "Hij té veruit de oeste speler. Hij heeft techniek, spelinzicht, kort om hij is een complete waterpolo- 6peler, die zo kan meedraaien adspiranten. Veteranen, die hoofdklasse". Ook i dosis zelfkri- an het succes. steeds door die eigenlijk nog te jong Tennis EUy Appel is gisteren het tennis toernooi om de kampioenschappen Kent uitgeschakeld.. Zij verloor in gradatie was toen in feite onvermij delijk". Een i gen van de fusie gane terrein zo snel mogelijk te her winnen. "Het eerste team van Sleu telstad was echter te oud. Jongens. De- getraind. In het verleden kwam 't trainen niet zoveel de doelstellin- de open baden opengingen en de oom- het verloren ge- petitie daarin werd afgewerkt. Voor het seizoen begon hebben we daar- Jan Breedeveld, op deze foto tertje: Werken aan de toekomst te komen. Althans niet op korte i in een knappe overwinning van Fred Imhoff. De Vollebregts lagen aan- vankelük nog vierde maar ^fcten 3-6. 3-6 de verteerde Israëlfeche SDeelster Paulina Peisa- Sleutelstad, Jan boven de dertig. Vandaar dat nieuwe trainer, Versluis, vond als groep afgesproken dat zoiets mijn. Jan Breedeveld reëel: Ons niet meer mocht gebeuren. Onze uitgangspunt zal zijn ons te handha- heeft 1 de jeugd een grote kans kreeg. Het grappige daarbij was dat in het n: team drie Jongens kwamen uitstekend. Hij heeft er bovendien voor geijverd dat de poloërs zwem- trainingen gingen volgen. Zijn grote Dat moet kunnen lukken, de hoofdklasse wordt niet gedacht. Sommigen, die uitstel wegens stu- ,'We hebben een flinke jonge spelers gekregen met knapen die binnen afzienbare tijd het eerste Jacques de verdienste is dat hij één geheel chöv. De andere finaliste is de Ame- i goe- dat de hoofdklasse haalbaar is. Wij In het eerste zitten jongens nurueic xwuviuoic jo uc Graaf en Dick Houthof. die eerder het team heeft gemaakt By de Finn jollen kan de Fransman rttoajanse Karte Latham, die met 6—4, bij LZC hadden gespeeld". De com- de sfeer heeft gekweekt". Toch lijken hebben het nadeel dat wij de fysie- 1952 en 1953, de wisselspelers zijn binatie leek al direct in hogere ste- de omstandigheden nog niet ideaal ke kracht missen. Zelfs in de twee- nog jonger. Zij zullen zich niet Serge Maury de overwinning niet meer ontgaan. Hij toonde in de voor gaande wedstrijden zo'n overmacht dat hij vandaag langs de kant kan blijven zonder zijn leiderspositie te verspelen. Vollebregt, die in de zesde race lange tijd de leiding had moest uiteindelijk de tol betalen voor zijn bolle tuig toen bij het laatste kruis- rak de wind aanwakkerde. Hij ein digde als vierde. Ook in de Solingklasse beheerst een zeiler duidelijk het veld. De Westduitser Willy Kuhweide kon zich na zijn overwinning in de zesde krachtmeting al als winnaar in deze klasse laten huldigen. De Nederlan der Bakker zakte van de vierde naar de zevende plaats in de totale rang schikking doordat hij gisteren niet verder kwam dan een 27ste plaats. Ben Staartjes daarentegen klom in de Tempestklasse twee plaatsen. Hij staat nu vierde door zijn uitstekende tweede plaats in een veld dat deze week gebruikt als voorbereiding op de strijd om het wereldkampioenschap dat volgende week in Medemblik van start gaat. de Britse Christine James te belanden. "Twee Jaar hebben genoeg om nog een verdieping hoger de klasse gemakkelijk laten passeren". HIER IS OOJ SREC/ALE VEP?St.A(5<5£v/£T2 VAbJ UJESR TERUö MET D£ MEDEDEUUS' PAT oe STAMP WU LUIOTT: SeAZ/L/£r MOL - t/Bee,o/&o£ <//e£D£- LMAT/es £ÉM oMee. esi SUJITE/J Maae.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 10