Nieuwe gegevens over Kissinger Nixon ontvangen als een held NAVO tevreden over Nederland Europees parlement wil gastarbeiders-statuut 4: Toch opdracht tot afluisteren? Deens parlementslid moet naar de rechter Egyptenaren enthousiast over bezoek president „overal §de gangmaker Istizin •NDERDAG 13 JUNI 1974 BERGEN (ANP) In NAVO- kxingen ls met voldoening ge reageerd op de door Nederland lin het vooruitzicht gestelde toezeg ging, dat vermindering van de pa rate troepen afhankelijk zal wor den gesteld van het welslagen van de onderhandelingen over troe penvermindering in Midden- Europa. Men acht het van groot belang dat Nederland vasthoudt aan het standpunt, dat geen eenzijdige troepenvermindering plaatsvindt buiten het kader van de gesprek ken over wederzijdse en even wichtige troepenevrmindering. Men mag er echter van uitgaan dat de bezwaren, zoals die door ho ge militaire NAVO-autoriteiten zijn geformuleerd, niet geheel zijn weggevallen. Onder andere de op perbevelhebber van de geallieer de troepen in Europa, de Ameri kaanse generaal Endrew Good- paster, heeft de Nederlandse plan nen voor bezuiniging op de de fensieuitgaven schadelijk voor het bondgenootschap en voor Ne derland genoemd, en de hoop uitgesproken dat zij aanzienlijk zullen worden gewijzigd- De secretaris-generaal van de NAVO, oud-minister Luns, be schouwt de Nederlandse toezeg ging „geheel in lijn met de door Nederland en andere NAVO-lan- den gemaakte bindende afspra ken". Hij voegde hieraan toe, „zo niet de vaste verwachting, dan wel al tijd de duidelijke hoop" te heb ben gehad, dat Nederland de ge maakte afspraken zou nakomen. In antwoord op de vraag, of met deze toezegging alle bezwaren van de NAVO tegen de Nederlandse defensieplannen zijn weggeno men, verklaarde hij „met grote belangstelling" te hebben kennis genomen van deze verduidelij king maar er zijn „allerlei ande re aspecten" van de Nederlandse plannen waarover het overleg nog niet is afgesloten. „Met grote zorg" had hij deze week in Bergen het rapport gele zen dat de opperbevelhebber van de geallieerde troepen in Europa, de Amerikaanse generaal Andrew Goodpaster, over de plannen voor bezuiniging op de Defensie van het kabinet-Den Uyl had uitge bracht. WASHINGTON (Reuter) Ondanks Kissingers waar schuwing dat hij zal aftreden als er geen einde komt aan laster en het bezoedelen van zijn eer, is ook gisteren in Washington nieuwe informatie uitgelpkt over Kissingers rol bij afluisterpraktijken. De nu gepubliceerde FBI-docu- menten over het afluisteren van regeringsfunctionarissen en journalisten tussen 1969 en 1971 schijnen in strijd te zijn met Kissingers bewering dat hij geen opdracht had ge geven tot het afluisteren. ADVERTENTIE „Glistrup ontdook belasting" KOPENHAGEN (AP) ense parlement heeft gisteren iet overweldigende meerderheid >esloten dat de politieke onschend baarheid van de anti-belastlngpropa- Het klacht tegen Glistrup en het erop B volgende proces "politiek' zijn. De Washington Post verklaarde gisteren echter over documenten te beschikken waaruit blijkt dat het Kissinger was, die op 9 mei 1969 de toenmalige FBI-directeur Edgar Hoover opbelde en het startsein gaf tot de controles di etot het afluiste ren leidden. De New York Times schreef giste ren dat uit FBI-stukken blijkt dat hetzij Kissinger, hetzij generaal Haig toen opdracht tot het afluiste ren van medewerkers hebben gege ven. Uit welingelichte kringen is ver nomen dat de senaatscommissie, voor Buitenlandse Betrekkingen in april een rapport heeft opgesteld dver Kissingers verklariingen voor de commissie waarin staat dat geen te genstrijdigheden van belang zijn ont dekt tussen Kissingers getuigenis en andere informatie maar de commis sie probeerde toen nog steeds aanvul lend materiaal te krijgen van het ministerie van Justitie, en probeert dat nu nog, aldus de zegslieden. Nadat de senaatscommissie dit rapport had opgesteld is wel nog an der aanvullend materiaal beschik baar gekomen, dat nu in het bezit is van de commissie voor Justitie van het Huis van Afgevaardigden. De Washington Post schreef gis teren ook dat de FBI-stukken, die in het bezit van deze krant zijn geko men, duidelijk in strijd zijn met Kis singers versie van zijn rol bij de af luisterpraktijken. chiater van Daniel Ellsberg. De Ame rikaanse minister verlangt van de se naatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen dat hij van alle blaam wordt gezuiverd. Een politieman in New York heeft gisteren een meisje van vijf jaar met lolly's weggelokt van een man, die haar reeds meer dan dertig uur in gijzeling hield en haar vader had neer geschoten. De politieman kroop naar de open deur van de flat en het kleine meisje sprong van de knie van de gewapende man die haar gijzelde en rende naar de deur om de aange boden lolly's in ontvangst te nemen. Enkele minuten later gaf de man, Floyd Steele genaamd, zich over aan de politie, die de flat had omsingeld. Paria's verdienen burgerrechten STRAATSBURG (ANP) De positie van tien a elf miljoen bond van emigrerende werknemers gastarbeiders in Europa vraagt om een speciaal statuut waarin ®n bun gezinnen) en het andere van de discriminatie van deze „migrerende werknemers" wordt ,4,^4'n 'rn^ZrLtenv' weggenomen, aldus het Europese parlement gisteren in Straats- gingen) burg. Het parlement nam een resolutie aan waarin de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schappen, gevraagd wordt uiterlijk eind maart volgend jaar een Bevraagd Europees statuut op te stellen voor de gastarbeiders op het ge- bied van de burgerrechten en de politieke, de sociale en de ,e emigranten ln de gemeenschap, mensenrechten. Emigrantenvereni- In het verzoek van de Filef wordt internationaal sta de Unaie om een Kissinger heeft vorig Jaar de de dat de gastarbeiders "de paria's De leider der Conservatieve partij, HlWA Erik Hansen, oud-minister van Fi- opgeheven, zodat hij terecht kan nanciën- dat als men Glistrups aouden senaatscommissie getuigd dat zijn van de twintigste eeuw zijn". Hij zonder rol beperkt bleet tot het verschaffen stelde verder dat deze werknemers stellen. ongeacht het land van hun her komst, zou de voorkeur verdienen dat sedert 1773 in boven een Europees statuut, dat al leen voor de onderdanen van de ne- geen belastingen kaai heffen gen lidstaten geldt. ook rechten tegenover te die toe- aog rechten moeten gang hadden tot de geheime gege- die in die periode regelmatig den beschouwd. ons als vanzelfsprekend «taan wegens letterlijk duizenden onschendbaarheid niet ophief dit uitlekten. Hij ontkent dat hij op- "ZIJ zijn goed "Wij nu laten zien dat wij werke lijk naar een sociaal Europa willen Furopees verdrag voor de rechtspo- streven", aldus Wieldraaijer, die er- sitie van de buitenlandse werkne- i belasting ontduiking de rechter gelijk zou staan een motie regering, en dan zou Glistrup een be- het resultaat van dé «cberming genieten die voor de ge- 34 voor en 26 tegen. wone burgerij niet was weggelegd. ïevallen fraude. Over het geval is vier uur verhit ïedebatteerd stemming ws Glistrup, een 48 Jaar oude advocaat de oprichter en leider van de an ti-bureaucratische vooruitgangpar- üj. zei in een toespraak dat het par lement zich wilde ontdoen van een 'onwelkome tegenstander die door 600.000 kiezers werd gesteund". De overheid heeft zeker 3.000 geval len van belastingontduiking en frau duleuze handelingen gepleegd door Glistrup vastgesteld. De meeste er van hadden iets te maken met het 6tichten van grote aantallen maat schappijen die door Glistrup, voor hem of voor klanten, met allerlei rechtskundige foefjes in elkaar wa- gezet en waarin dan weer aller lei belastingvoordeeltjes zaten. Een motie van Glistrups party tot ïn nieuwe bestudering van de aan klacht over te gaan werd verwor pen met 133 tegen 27 stemmen, een i was dus ietwat "overgezwaaid". Tot de tegenstemmers van de "tweede motie" behoorden twee van Glistrups eigen 25 aanhangers. Eni ge parlementsleden hebben met gro te beslistheid verworpen dat de aan- Koeweit wil halvering olieproduktie KOEWEIT (ANP) De commissie voor financiën en economische zaken van de volksvertegenwoordiging van Koeweit heeft voorgesteld dat het land zijn olieproduktie met de helft vermindert tot 1,5 miljoen barrel, (van 159 liter) per dag. Dat heeft een van de commissieleden, Abdoel- la al-Beira, gisteren meegedeeld. De bedoeling van de maatregel is de oliereserve zo lang mogelijk te la ten meegaan. De commissie heeft het voorstel gedaan in een rapport over de begroting aan het par lement. Zij heeft vermoedelijk geen rekening gehouden met standpunten van de regering en hoewel het voor stel eruit ziet als een uitgangspunt discussie, zou de regering van Koeweit het er volgens waarnemers toch wel eens erg moeilijk mee kun nen krijgen. wantrouwen Jegens de ren of op de hoogte van de activiteiten ters", die onder dracht heeft gegeven tot het afluiste- pen van de minder aangename zijn geweest ken, betalen er belasting de "loodgie- hun wordt het recht ontzegd recht- het opknap- op wees dat al in een aantal EG- - landen zoals België en Italië de eer- is bij het comité dat op het ogenblik in studie i dit verdrag is echter verantwoorde- streeks op te komen ste stappen zijn gezet. De resolutie is het gevolg van twee dat met de goedkeuring ervan door hun rech- verzoekschriften. Het ene was af- alle lidstaten van de Raad van de inbraak bij de psy- ten, aldils de parlementariër die komstig van de Fllef (de Italiaanse Europa veel tijd gemoeid is. CAIRO (UPI) Twee miljoen dansende en juichende Egypte naren hebben gisteren president Nixon ingehaald als een held. Het zo zeer door het Watergate-schandaal geplaagde staats hoofd kreeg in Cairo het enthousiastste welkom dat hem ooit in zijn loopbaan was bereid. President Sadat had er voor gezorgd dat er overal Amerikaanse vlaggen waren en opschriften die Nijcon een profeet van de vrede noemden. De Amerikaanse president die dui delijk aangenaam verrast was over de uitbundige ontvangst, noemde zijn bezoek een mijlpaal voor de vrede in het Midden-Oosten. Het was de eerste maal in dertig Jaar dat een Amerikaans staatshoofd in Cairo kwam. Terwijl Sadat en zijn gast in een open limousine van het 15 km buiten de stad gelegen vliegveld naar het Koebbeh-paleis reden, wer den zij toegejuicht door bewoners van de Egyptische hoofdstad die zes, zeven rijen dik langs de weg stonden. Mannen in wapperende wit te gewaden dansten met oleandertak- ken in de hand onder het roepen van „Nix-on, Nix-on. In hun welkomstoespraken prezen de twee presidenten elkaar als man nen met visie en mannen des vredes. Beiden spraken de hoop uit het be zoek de Jaren van misverstanden zal uitwissen en dat het fundament zal worden gelegd voor nieuwe broe derlijke betrekkingen tussen Egypte en de Verenigde Staten. Nixon zei dat de twee landen zulen samenwer ken om tot vrede te komen. „Wij hebben al vooruitgang in die richting gemaakt. Er zijn al zekere barrières op de lange weg naar een permanente vrede opgeruimd. Laten wij ons realiseren dat ons doel twee voudig is economische vooruitgang en vrede, aldus de Amerikaanse president. Sadat merkte op dat het aan de krachtinspanningen van de VS „on der uw wijze leiding te danken is dat er troepenscheidingsakkoorden tot stand zijn gebracht. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Henry Kissinger die de voornaamste rol bdj deze onder handelingen heeft gespeeld, hield zich bij de aankomst in Caïro op de achtergrond. Dat nog lang niet alle problemen van het Midden-Oosten zijn opgelost werd aangeduid op een span doek langs de route met de woorden 'denk aan de Palestijnen'. Leden van de Amerikaanse veiligheidsdienst die in groten getale over Nixon waakten, hielden nauwlettend de vaak opdrin gende Egyptenaren in het oog maar kwamen niet tussenbedde toen het publiek door de poiitieversperrin- gen brak. Caïro is de eerste halteplaats van de Amerikaanse president op zijn rondreis door het Midden-Oosten. Met zijn vrouw Pat logeert hij in het Koebbeh-paleis, de voormalige re sidentie van de Egyptische koningin. Ook wijlen president Nasser, de voorganger van Sadat, bewoonde dit paleis dat 400 kamers telt. Nixon brengt de nacht door in de slaapka mer van wijlen koning Faroek. Er staat een resuachtig bed met een groene klamboe tegen de muggen- De president heeft acht telefoons tot zijn, beschikking in allerlei kleu- In zijn welkomstrede zei Sadat on der meer: "De rol van de Verenig de Staten onder de leiding van pre sident Nixon is van levensbelang, voor het bevorderen van vrede en rust in dit gebied. Het is een grote uitdaging, maar ik ben er van over tuigd dat staatslieden van het for maat van president Nixon met goe de wil en vastberadenheid in staat zijn er het hoofd aan te bieden. Deze uitdaging is of de kwetsbare situa tie van het bestand kan worden ver vangen door een rechtvaardige en duurzame vrede, zodat ons gebied ge bracht kan worden in een periode van normale omstandigheden". Sadat prees Nixon als de staatsman die ontspanning had gebracht in de verhouding met China en de Sowjet- Unie. Volgens hem moet het begin sel van de Amerikaanse leider van onderhandelen in plaats van vechten ook op het midden-oosten worden toegepast. Volgens politieke tegenstanders van Nixon is de reis van de president naar het Midden-Oosten althans voor een deel georganiseerd om aan te to nen dat Nixon als voorvechter voor vrede in de wereld niet kan worden gemist. Op deze wijze zou het Wit te Huis in willen gaan tegen de cam pagne om de president in verband met zijn rol in het Watergate-schan daal ln staat van beschuldiging te stellen en af te zetten. Ruim twee miljoen mensen stonden langs de route van de Amerikaanse president Nixon van het vliegveld van Caïro naar de stad. is een mild laxeer middel van Bayer. Goedook in de vakantie,'u weet- ander klimaat... ander menu...daar heb je zo die eerste dagen wel last van...

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9