Pronk op e kritiek gestuit SPOEDIG DEBAT OVER DEFENSIE VAN DAM VINDT DAT PvdA TEVEEL WIL Windmolens op eilanden in zee Uit in de Randstad Soldaat slaat als houthakker toe bij ruzie in eethuis Isolatie in bouw kan veel Splitsing appartementen energie besparen NORIT tbetrouwbare middel bijdanBStoomissen Tarieven rijscholen f 1,15 per uur hoger Limburg wordt met medicijnen vergiftigd Gallandat Huet in Alphen: 'Ongekende energiebron' DEN HAAG De Tweede Kamer Lal waarschijnlijk nog voor het einde tan de maand de regering aan de tand voelen over de Nederlandse de fensie-inspanning. Een poging van waarnemend Kamervoorzitter Weij ters om een debat hierover uit te Ltellen tot na de zomervakantie leed Bisteren schipbreuk. De tweemansfractie van het Ge deformeerd Politiek Verbond kaartte kinsdag de mogelijkheid van een de- lensiedebat aan. Motief: buiten de Kamer en zelfs buiten Nederland doen allerlei verhalen de ronde over een bezuinigingsplan van de regering, maar het parlement weet officieel nog niets. De regeringsgezinde fracties voel den niet veel voor een debat in dit stadium. Zij wachtten liever tot de regering haar plannen heeft ont vouwd in de al een jaar geleden aan gekondigde defensienota. Deze nota zal volgens defensieminister- Vrede- ling in Juli, tijdens de zomervakantie van de Kamer, worden gepubliceerd. Over de inhoud zal eerst nog overleg met de NAVO-bondgenoten worden gepleegd. Gisteren stelde waarnemend voor zitter Weijters voor, het GPV-verzoek om nog voordien 'n debat te houden, af te wijzen. "De bewindslieden zul len ongetwijfeld naar de komende nota verwijzen en dan heeft een de bat geen zin", betoogde hij. De Ka mer verwierp Weijters' voorstel. De fracties van vooral VVD en CPN vonden dat het GPV de kans moet krijgen de regering vragen te stellen. De GPV-er Verbrugh beloof de, dat hij niet naar de inhoud van de nota zal informeren. Hij wil alleen vernemen welke uitgangspunten wor den gehanteerd. Gaat het om bezui nigingen om geld vrij te maken voor andere overheidstaken of wil de re gering zonder meer de "slagkracht" van de Nederlandse krijgsmacht ver hinderen? De tweede-kamerleden De Koster en Ploeg (beiden VVD) hebben schriftelijke vragen gesteld aan mi nister Vredeling over diens denkbeeld voor de NAVO een "omgekeerde Brezjnew-leer" te ontwerpen. Dat wil zeggen de mogelijkheid van po litieke inmenging in NAVO-landen, waar de democratie in gevaar is. De WD-kamerleder. will enweten of hieronder ook valt de bezetting door NAVO -strij'dkrach ten van die landen. Minister Vredeling heeft de "omgekeerde Brezjnew-leer" als een persoonlijk denkbeeld gelanceerd op een NAVO-conferentie in Noorwegen. fc)EN HAAG Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwer king) heeft flink de mantel uitgeveegd gekregen van enkele tweede-kamerleden van de WD en de christen-democrati- jsche fracties. Dat geschiedde gisteren tijden® een speciale Vergadering, belegd na enkele omstreden uitlatingen van de minister in het radioprogramma In de rooie haan. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 16 juni 20.15 uur Nationaal Ballet; 18 junii 20.15 uur Twelfth Night. Che Young Vic; 19 en 20 Junl 20.15 uur RoyaJ Ballet. Klein Bellevue: t/m 16 juni 20.30 uur "Exegese". Rob van Reijo en Henk van Ulsen, try-out; 19 juni t/m 14 juli 20.30 uur "Exegese"; 14 juni 23.30 uur Late night music m.m.v. Joop Scholtsn trip, Dick van de Capellen trio. De Brakke Grond: t/m 16 juni 20.30 uur "As you like it of Famiily im Heaven", toneelgroep The Family; 17 t/m 22 juni 20.30 uur Tafels, toneelgroep "De Appel"; 18 en 19 juni 23.30 uur Pilobolus Dance Theatre. Shaffy Theater: 14 en 15 juni 20.30 uur, "The pin ball show"; PR-ten, de geduldige dood, puntje", toneelgroep Baal; 24.00 uur Mime- grafieën, Carrousel; 14 juni 24.00 uur, Theo Loevendie Kwartet; 18 t/m 22 juni 20.30 uur Funlhouse Classics special; 18 juni, 22.00 uur Zigeunerkapal Kabani; 19 juni, 22.00 Jazz in het café; 20 juni 22.00 uur, Dixie. Concertgebouw: 15 juni, 20.15 uur Amst. Phil. Ork. o.l.v. Genoady Rozdjestwensky mm.v. Oleg Kagan. viool; 18 juni 20.15 uur Ooncertgébouwork. o.l.v. Ernest Bour mm.v. Theo Bruins, piano; 20 jund 20.15 uur Amst. Phil. Ork. o.l.v. Gennady Roz djestwensky mm.v. Hanneke van Bork. sopraan, Cora Canine Meyer, mezzo-sopraan. ROTTERDAM De Doelen: 14 juni 20.15 uur. Fats Domino; 18 juni 20.15 uur, Radio Filharmonisch Ork., BBC-koor en Groot Omroepkoor ol.v. Hams Zender. Rotterdamse Schouwburg: 18 juni 20.15 uur. Nationaal Ballet; 20 jumii 20.15 uur, Twelfth Night, Che Young Vic co. Londen. DEN HAAG HOT Theater: 20 juni 20.30 uur, Pilobolus Damce Theatre; 23.30 uur, Poetry Imternatkxnafl. Congresgebouw: 17 en 18 juni 20.15 uur, Royal Ballet London. Circustheater: 19 en 20 junii 20.15 uur, Le nozze di Figaro. I Pronk had daarin de nadruk ge legd op politieke voorwaarden die (verbonden zouden moeten worden aan ontwikkelingshulp aan Indone- Lië. De Indonesische regering had pierop geprikkeld gereageerd en de jninister beschuldigd van inmen ging in binnenlandse aangelegenhe den In zijn verdediging ten overstaan tan de Kamerleden heeft de minis ter zijn stelling wat algemener ge blaakt. Hij meent, dat de sociaal-po- itieke structuur van een land, dat itwikkelingshulp verdient, zo moet ijn dat zoveel mogelijk het hele volk profiteert. In het geval Indonesië had de mi nister in het bijzonder het oog ge had op de positie van de politieke ge vangenen. Oppositionele kamerleden namen het de minister kwalijk, dat hij zich daarbij uitsluitend baseerde op rapporten van Amnesty Interna tional en niet op Informaties van de Indonesische regering zelf. Ook werd de minister voorgehou den, dat zijn ideeël getinte woorden meer suggereren dan hij in feite doet. In werkelijkheid heeft hij de ont wikkelingshulp aan Indonesië met tien procent verhoogd. Fruittelers krijgen hulp DEN HAAG Fruittelers krijgen overheidssteun bij het opvangen van nachtvorstschade. Minister Van der Stee (landbouw) heeft toegezegd in de Eerste Kamer op aandrang van zijn partijgenoot, de KVP-er C. G. A. Mertens. Toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstandigen zou de fruittelers „over de brug" helpen, zei Van der Stee. Koningin Juliana brengt op het ogenblik een bezoek aan de provincie Zeeland. Een van de pro grammapunten van gisteren was een tocht met een historische trein door het landschap De Poel. Na aankomst bedankt de koningin de machinist, die het wat moeilijk kon verstaan en daarom ver uit het raam van de "stoomlok" hing. Den Haag Staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) ligt in de clinch met zijn partijgenoot, het tweede-kamerlid Kombrink van de PvdA over de splitsing van apparte menten. Van Dam vindt, dat de PvdA-er teveel wil ophangen aan een nieuwe regeling die de regering hiervoor wil treffen. De regering heeft een wijziging voorgesteld van de woonruimtewet die het mogelijk maakt onbelemmer de splitsing van woongebouwen in appartementen tegen te gaan. De maatregel is vooral gericht op oude, gebrekkige gebouwen in de grote ste den. Door middel van een vergunndn- enstelsel wil de regering voorko men. dat bewoners van zulke gebou wen min of meer worden gedwongen eigenaar -te worden van een apparte ment en daarmee de grote onder houdskosten zelf te betalen krijgen. Bij hantering van het vergunnin genstelsel mogen alleen motieven van bouwkundige aard gelden, meen de Van Dam. Kombrink betoogde namens de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, dat via het stelsel ook een doelmatige woningvoorziening nagestreefd moet worden. Dit giing volgens de staats secretaris het kader van de regeling te buiben. Wel was hij het ermee eens. dat er een einde moet komen aan discriminatie van alleenstaan den en degenen die willen samenwo nen bij de toewijzing van woonruim te. ARNHEM —Het leek wel of hij bomen aan het kappen was. Dat hoorde de krilgsraad in Arnhem gis teren van een getuige, die vertelde hoe de 23-jarige Rotterdamse sol daat R.S. in maart als een dolleman insloeg op een stadgenoot, met wie hij ruzie had. Het wapen was een kapmes van anderhalve meter, het, gebeurde in cafetaria Wilhelm Teil in de Maasstad. Ruzie tussen twee vrouwen. de soldaat en een andere klant die het willen sussen. Er wordt met een bier flesje gegooid, er vallen scheldwoor den. Maar alles zou met een sisser zijn afgelopen als de cafetariabaas niet plotseling met een mes op S. was afgekomen. Het werkte als een ro de lap op een stier. S. rende naar huis, kwam met het kapmes terug en toen begon het houthakkerstaf- reel. Ik wilde die man doden, ik was zo kwaad dat ik 'm total-loss wilde slaan, bekende de soldaat aan de marechaussee. Slachtoffer had dan de man moeten worden, die zich met het gekrakeel der vrouwen had be moeid. Het bleef toevallig bij niet eens al te zware verwondingen. Het geheel een wonder dat het zo is afgelopen, een krankzinnig ge vaarlijk wapen was voor de audi teur-militair basis voor een eis van anderhalf jaar en ontslag uit dienst. De krijgsraad maakte er een jaar en drie maanden van en handhaaf de de soldaat in dienst. ADVERTENTIE UTRECHT Met technische maatregelen is aan energiebezuini ging met meest te verwachten van isolatie in de bouw, terwijl de industrie, de elektriciteitsopwekking en het verkeer en vervoer slechts een bescheiden bijdrage kunnen leve ren. Over deze conclusies, neergelegd i een rapport van de Stichting Toe komstbeeld der Techniek, is gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs een congres gehouden, dat door prins Bernhard tferd geopend onder andere met de constatering dat we na de eerste schrik om de olieboycot en de ben- einedistributie nauwelijks nog bereid ei.ln tot bezuiniging op het energie verbruik. De prins meende ook dat het te betreuren valt dat de politici bij de aanvang van de studie, reeds vóór |de olieboycot, niet naar de waarschu wingen van de Stichting Toekomst beeld der Techniek hebben willen luisteren. Uit het rapport blijkt dat de voor gestelde besparingen er toe kunnen leiden dat het energieverbruik Jaar lijks met 4% stijgt in plaats vam met 5%. De verdubbeling van icet ver bruik zal zich dan niet voltrekken in veertien Jaar. maar in 17.5 jaar. Prof. ir. C. W. J. van Koppen van de TH in Eindhoven rekende voor dat. op korte termijn al, de grootste besparing mogelijk is in de woning bouw: in nieuwbouw is een 45% ge- haalbaar en ih de bestaande bouw In de nieuwbouw zijn de maat regelen nu al economisch rendabel. In de oudbouw echter nog niet altijd. Op het totaleenergieverbruik kan Isolatie in de woningbouw per 1985 een besparing van 9% opleveren. De bijdrage in de verkeers- en ver voerssector (1,9%) zou moeten komen een verschuiving haar zuiniger transportmiddelen en technische maatregelen als gelaagde vulling van de benzine en éen ruimere toepassing van de dieselmotor in personenauto's. en persoonlijk getinte samenvat ting van het congres noemde dr. ir. W. j. Beek, voorzitter van de direc- ran Van den Bergh en Jurgens alle technische bezuinigingsmaatre gelen slechts "schraapwerk aan het bestaande systeem", het levert een onvoldoende beperking van de groei OP- f 1,15 ten opzichte van het niveau dat voor 1 maart was toegestaan op grond van de prijzenbeschikking goe deren en diensten, zo heeft het minis- ploitatiekosten en de loonkosten. Economische Zaken mee- drijfstak is, aldus het ministerie i gedeeld. Deze verhoging maakt, men met die van 1 januari, tale verhoging mogelijk van f 2,35 op Economische Zaken, bij het bepalen van de tariefsverhoging afgeweken de prij zenbeschikking. Een de tarieven per lesuur die eind sep- ander is neergelegd in de prijzenbe- tember 1973 waren toegestaan. schikking rij-onderricht motorvoer- l-k Marcel van Dam MAASTRICHT „In Limburg blijft het gebruik van medicijnen ver uitsteken boven het landelijk gemid delde. Het is eigenlijk om te huilen als je ziet hoe de mensen hier ver giftigd worden. Er zijn veel vergif tigde mensen, ook al valt dat mees tal alleen de medicus op. Zeer veel van dit vergiftigingen worden ver oorzaakt door een verkeerde toepas sing van overigens goede middelen. Dit zegt de Limburgse arts J. J. L. Smit in het gisteren verschenen nummer van het blad „uw welzijn" van de gezamenlijke Limburgse zie kenfondsen. De heer Smit adviseert de mede werkende artsen over 'n verantwoord gebruik van medicamenten en moder ne toepassingen van geneesmiddelen. Een jaar ervaring heeft de heer Smit geleerd dat er i kente ring nog geen sprake is. In Lim burg worden in geld uitgedrukt twee maal zoveel geneesmiddelen door zie kenfondspatiënten gebruikt als in Amsterdam. Dit kan zowel liggen aan de bevolking, aan de artsen als aan de wisselwerking daartussen, zegt hij. .Met name in Zuid Limburg schij nen veel mensen maar zeer moeilijk van te overtuigen te zijn dat bepaal de ziektes ook zonder middelen uit. de apotheek kunnen worden verhol pen. Het grote gebruik van kalmerings middelen in zuid Limburg zou wei eens te maken kunnen hebben met het wegvallen van de mijnindustrie Uit gesprekken met collega's krijgt men de indruk, aldus de heer Smit. dat bij de bevolking een aantal onlustgevoelens leeft als gevolg van de narigheid die daardoor is ont staan. ALPHEN AAN DEN RIJN Wind molens op kunstmatige eilanden in de Noordzee zouden een goede energiebron kunnen vormen. Het rendement van de wind is daar per vierkante meter twee maal zo hoog als op hot vaste land. Bovendien heeft men daar geen last van de hinderwet. Dit zei Gallandat Huët. secretaris van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Industriële Raad voor de Ocea- nologie, die gisteren in Alphen sprak over het onderwerp "Van industrialiseren naar oceaniseren. Hij achtte het in beginsel mogeUjk het totale Nederlandse energiever bruik met behulp van zeer grote molens (er wordt gedacht aan hoogten van honderd meter) op te vangen. Als plaats kan bijvoor beeld worden gedacht aan de voor malige mijnenvelden". Volgens Gallandat Huët kan de op gewekte electriciteit per kabel naar het land worden gevoerd, daar in wisselstroom worden omgezet en in het electrische net worden in gevoerd. "Windmolens", aldus de secretaris, "kunnen ook van be lang zijn als export-artikel waar bij wordt gedacht aan ontwikke lingslanden, afgelegen gebieden industrieconmplex, groente-kas sen en niet in het minst voor de eigen werkgelegenheid. Mocht de studie binnenkort resulteren in een economisch uitvoerbaar project, dan zal dit de overheid worden aangeboden". Vijfentwintig Nederlandse en enkele buitenlandse industrieën bestude ren de uitvoerbaarheid van de bouw van eilanden in de Noord zee. Verwacht wordt dat in de naaste toekomst hiertoe kan wor den overgegaan. Er wordt ge dacht aan een dertig kilometer uit de kust liggend eiland. Voor het opspuiten wil men gebruik maken van het zand, dat vrij komt van de uit te diepen vaar geul naar Rotterdam. "Een nieuw eiland", zei Gallandat Huët, "zal aan verschillende be hoeften kunnen voldoen, zoals een averijhaven in zee, ter opname van schepen met gevaarlijke ladingen of van lekgevaren tankers, die in beide gevallen de toegang tot een haven zou worden geweigerd. Te vens zou een eiland in zee de aan gewezen plaats kunnen zijn voor de opslag en doorvoer van vloei baar aardgas. Bij piekaanvragen in de winter bestaat er ook in Ne derland behoefte aan extra gas. Gedacht wordt daarbij aan import Deze schepen zullen in de toe komst tot tweehonderdduizend ku bieke meter vloeibaar gas kunnen vervoeren. Ten derde zal het eiland kunnen worden gebruikt voor de vestiging van nucleaire centrales, of zelfs nucleaire parken, met ver schillende centrales bijeen, aange zien men in zee over ongelimiteer de hoeveelheden koelwater zal kunnen beschikken". Voorts zei Gallandat Huët, dat er veertig oliebronnen zijn aange boord. "De Noordzee is het snelst groeiende investeringsgebied ter wereld en binnen zes Jaar zullen daar honderd exploratie en pro- duktie-platforms werkzaam zijn. De vondsten op het Nederlandse plat zijn teleurstellend: slechts vier gasbellen zullen in exploita tie worden genomen. Zij zullen door pijpleidingen met de wal, waarschijnlijk Delfzijl, worden ver bonden." De grootste prioriteit heeft thans het vinden van methoden, om olie boven te brengen uit put- monden van tweehonderd tot tweeduizend meter waterdiepte. Eéntiende van het totale zee-op pervlak, een gebied van driehon derdzestig miljoen vierkante me ter, komt voor dit onderzoek in aanmerking. "Als men de bedra gen beziet", aldus Gallandat Huët "die de overheid in 1974 uittrekt voor ruimtevaartprojecten en energie, respectievelijk veertig en tachtig miljoen gulden, dan lijkt het verantwoord, dat de overheid ook een flink bedrag voor dit oceanologische project in haar budget opneemt". SUIKERPRIJS MET ACHT CENTOMHOOG DEN HAAG De maximaal toe laatbare consumentenprijs voor kristalsuiker is met ingang van 13 juni 1974 verhoogd van fl,31 tot f 1.39 per kg. Bij dit besluit, dat de minister van Economische Zaken in nauw overleg met de minister van Landbouw en Visserij genomen heeft, is rekening gehouden met de EG-prijsmaatregelen en met de ho gere kosten van importsuiker uit lid staten. Bovendien is in de prijsver hoging een aanpassing van de han delsmarge en een vergoeding wegens gestegen klëinhandelsverpakkings- k os ten begrepen, aldus het ministe rie van Economische Zaken. Voor kristalsuiker verpakt in zakken van 50 kg is de maximumprijs met ingang van genoemde datum ver hoogd van f87.89 tot f93.87 per 100 kg, exclusief accijns. Dit jaar start medischp opleiding in Maastricht DEN HAAG (ANP) - De medi sche opleiding in Maastricht kan met ingang van het nieuwe studie jaar van start met maximaal vijftig studenten. Volgend Jaar kunnen er nog eens vijftig aan him medicijnen studie beginnen. De volgende twee Jaren kunnen er telkens zeventig bij, daarna twee jaar telkens negentig en in 1980 honderdtwintig, zodat dan in Maastricht 560 studenten een uni versitaire geneeskundige oplei ding kunnen volgen. Formeel kan de Maastrichtse me dische opleiding worden beschouwd als wetenschappelijk onderwijs. Op 1 september zal er nog geen wette lijke regeling zijn. Wie de opleiding volgt heeft dan ook formeel niet de status van student. Dit komt later allemaal goed en voor de achtste medische faculteit in ons land zul len regelingen worden getroffen voor inschrijfgeld, cursugeld, stu diefinanciering als die voor bestaan de Nederlandse universiteiten en hogescholen. AR-senator wil dienstplicht voor meisjes ZEIST Het AR Eerste Kamer lid prof. mr. I. A. Diepenhorst zou het een rechtvaardige zaak vinden als er ook een dienstplicht voor meis jes zou worden ingevoerd. Hiermee zouden, zo meent hij, veel proble men in de personeelsvoorziening ten behoeve van de gezondheidszorg, kunnen worden opgelost. De senator zei dit gistermiddag op de jaarvergadering van het blin deninstituut "Bartimeus" in Zeist, waarvan hij voorzitter is. "Waarom zouden alleen mannen dienstplicht moeten vervullen?" vroeg de heer Diepenhorst zich af, na een suggestie jonge vrouwen ver plicht in de gezondheidszorg te la ten werken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7