'Je loopt voortdurend te janken dat er geen ruimte is' Zandvoort won het spel Spaarrentetot Van gewest tot gewest'-redacteuren hebben onderwerpen genoegmaar.. I ...e/7 gisteren Aow voor Max Tailleur TV morgen] DUITSE TV DONDERDAG 13 JUNI 1974 Twee miljoen kijkers en een vette zeven voor de waardering: „Van gewest tot gewest", NOS tv-programma met reportages uit de regio, brengt uitzendingen waaraan het publiek waarde hecht Al bijna tien jaar. Begrijpelijk, dat menig burgervader bij een confrontatie met het „Van gewest tot gewest"-gezel- schap niet uitgepraat raakt over zijn „toch wel uitzonderlijk mooie" stadje. „We hebben ook nog een keurig industrieterrein. Dat zetten jullie toch ook nog even op film De acht vaste redacteuren van het programma zijn dergelijke sugges ties gewend. Het is vriendelijk aangeboden, maar „Van gewest tot gewest" heeft er weinig aan. „Wij brengen informatie uit de re gio, die ook landelijk interessant moet zijn", zegt Rob van Hoek, waarnemend chef van de rubriek en tevens redacteur voor Zeeland en een gedeelte van Brabant. Van Hoek vervangt sinds enige ÜJd hoofdman Roel Renssen. die door ziekte aan het bed is gekluisterd. ,,Van gewest tot gewest", wekelijks 45 minuten op het scherm en te vens sinds vorige week ook op de zondagavond dertig minuten actief met een reeks portretten van onbe kende Nederlanders, drijft op acht man. De heren zitten"verspreid over het hele land: Jan de Roode (Lim burg en een gedeelte van Brabant), Rob van Hoek (Zeeland en een ge deelte van Brabant). Johan van de Zee (Friesland), Thijs Zijda (Over ijssel), Ad Kodwijk (Noord-Hol- iamd). Huub Mans Zuid-Hol land/Utrecht)Wil de Jong (Gel derland) en Hans Peerbolte (Gro llingen/Drente). Van Hoek: „Dat verspreid wonen is binnen de NOS verbluffend. Het is echter wel de kracht van de rubriek". Een in 1967 ingesteld onderzoek wees uit dat „Van gewest tot ge west" in de Randstad de grootste kijkdichtheid genoot. Keek men hautain vanuit zijn flat naar wat die boeren en buitenlui voor lache rigs te bieden hadden? opperen wij. Redacteur Jan de Roode: „In het begin was het wel zo, dat een ca meraploeg zich in een plaatselijk restaurant een aantal botheden ver oorloofde in de trant van: loopt die ober niet op klompen. Dat is er nu volkomen uit". Dankzij onder meer een programma als .Het gat van Nederland", de uitgebreide VPRO-rubriek die be paald niet vies was van hetgeen er allemaal op het platteland gebeur de. heeft ook „Van gewest tot ge west" onbewust enige veranderingen ondergaan. Rob van Hoek: „Ook Het gat is wellicht door ons beïnvloed". Collega Jan de Roode: „Vroeger liet Je bijvoorbeeld een boer praten. Hij sprak in zijn eigen dialect. Je dacht dan: toch wel knullig en Je pro beerde hem dan zo voordelig moge lijk uit te doen komen. Momenteel is dat geen punt". BRAAMPJES Zuid-Hollamd en Utrecht-redacteur Huub Mans: „Je kunt nu meer de braampjes aan de mensen laten zit ten. Het is eerlijker geworden. De mensen, die in de microfoon praten, mogen nu fouten maken. We filmen gewoon door. Dit soort dingen ver menselijken alleen maar de zaak". i.Van gewest tot gewest" schiet vaak mooie plaatjes. Bewust? Van Hoek: „Wij bezitten geen ac tualiteitenrubriek, die het moet hebben van „hot news". Waarom een beeld van dynamiet oproepen, wanneer een dorp in alle rust gesi tueerd is". Eén van de redacteuren: ..Een mooi plaatje zegt vaak veel meer dan een uitvoerige beschrijving. Er zijn zul ke mooie stukken in ons land en er Is zo'n onderlinge verscheidenheid in het landschap, dat Je zoiets met zorg vast wil leggen'. De redacteur van „Van gewest tot gewest" lijkt in verhouding tot col lega's van andere rubrieken een ta melijk vrije vogel. Hij heeft zijn ei gen terrein, zijn eigen winkel. Jan de Roode: „Ja. maar die is zo groot dat Je de kans niet krijgt om die naar alle tevredenheid te run nen. Je loopt voortdurend te Jan ken, dat Je te weinig kunt doen omdat er geen ruimte is". Onderwerpen zijn er genoeg. Dank bare klanten zijn onder meer de scholen. Rob vam Hoek: „Die bellen dikwijls op om te vragen wat er die bewuste woensdagavond inzit". Kritiek heeft „Van gewest tot ge west" ook ondervonden. „Jullie ma ken folklore" luidde de smet. De mannen achter het programma zijn het er niet mee eens. Een voor beeld: „Een heleboel plaatsen orga niseren zomerfeesten: boogschieten, folkloristische kledij enzovoorts. Kijk. daar blijf Je van af. Landelijk is dat weinig interessant". Wel interessant is de bakker in het zuiden des lands, die als enige in Nederland nog vlaaien maakt in een oven van takkebossen. Jan de Roode: „Maar hij wil niet. Hij ziet de eventuele enorme toeloop niet zitten". Huub Mans: „Bij elk onderwerp zoek Je naar de Jus, omdat Je zo langzamerhand merkt, dat het pu bliek de tv-taal is gaan verstaan. Vaak is het sausje een geschenk van de goden. Zo had Jan laatst een onderwerp over een fabriek van kroketten en loempia's. De camera zoemt plots in op een oosterling, die loempia's staat op te vouwen". „Ten tijde van de annexatie van Hoogland bij Amersfoort gaan, ter-r wijl Je aan het praten en filmen bent, ineens twee boertjes en een dame in discussie. Dat film Je, om dat Je er steeds meer achter gaat komen, dat die tv veel minder ge schikt is voor exacte feiten, want die lees en herlees Je in de krant wel. Maar de tv. die komt en trekt voorbij. Dat merk Je aan de reac ties". SCHUTTING „Tijdens een gesprek over de even tuele komst van een snelweg door een dorp, blijkt de kijker meer aandacht te tonen voor een schut ting met daarop schuttingtaai dan voor het eigenlijke onderwerp". Binnen de NOS is „Van gewest tot gewest" een weinig discutabele ru briek. In de loop der Jaren heeft het programma zijn bestaansrecht In de meeste gevallen i de kleine ploeg van Cine centrum, waarmee wordt gewerkt, de enige scherprechter: „Mensen, die zich anders voordoen vallen dan gelijk al door de mand". Schokken ligt niet in de bedoeling. De drie heren van het programma: „Hoe zachter Je overkomt, hoe ge woner Je werkt, des te meer doe Je recht aan de realiteit". En over objectiviteit gesproken: re dacteur Jan de Roode liet in Zuid- Limburg een actiegroep en de pro vincie aan het woord over de aan leg van een snelweg, die het zoveel ste Nederlandse dorp van zijn na tuurschoon zou beroven. De beelden toonden dat aan: weer een dorp naar de Filistijnen. Maar na afloop van de bewuste uitzending bleek zo wel de actiegroep als de provincie over de behandeling van het onder werp zeer te spreken. Drie van de acht uVan gewest tot gewest"-redacteuren met vl.r Rob van Hoek. Huub Mans, Jan de Roode ZANDVOORT Zandvoort is gisteravond met 40 punten als eerste geëindigd in het televisie spel "Spel zonder grenzen" van de NCRV op het circuit in Zand voort. De Zandvoortse ploeg moest het opnemen tegen teams uit België, Zwitserland, Duitsland, Frankrijk. Groot-Britibannië en Italië. De Nederlanders waren vrij zeker van zichzelf omdat het tijdens de voorbereidingen en de Na een redelijk begin boekte de Zandvoortse- ploeg evenwel twee grote nullen en stond zij na de vierde wedstrijd bijna onder aan. De ploeg kwam terug door het inzetten van de joker en drie uitstekende resultaten in de be- roepenspellen. In de laatste loco- motüevertrace boekte Zandvoort de volle winst. Tweede werd War wick (Groot-Brittannië) met 37 punten, derde Bentheim (Duits land) met 36 punten, vierde was Auralliac (Frankrijk) met 34 punten, vijfde Mondello (Italië), met 33 punten, zesde de Belgische ploeg uit Eekloo met 28 punten, terwijl het Zwitserse Lugano met 23 punten de rij sloot. Andijk zal de volgende maal in Italië de Ne derlandse klein* verdedigen. Jongens schoten met windbuks op hun zusje VALTHERMOND In het Drentse Valthermond hebben woens dagavond de 19-jarige Johan en zijn 16-jarige broer Hendrik K. met een windbuks vierenhalf mm kaliber op hun 14-Jarig zusje Corry geschoten. Het meisje kreeg een hoofd en een dij beenwond en moest zich onder doktersbehandeling stellen. De beide broers zijn na hun daad gevlucht op een rode brommer en hebben de windbuks meegenomen. Tot nu toe zijn ze spoorloos. Waar om zij op hun zusje schoten is nog niet bekend. De Jongens waren tijdens afwezig heid van de ouders met de buksen in de kamer aan het spelen en richt ten plotseling op het meisje dat op de bank in de kamer zat. De politie is op zoek naar de knapen. NEDERLAND I 14.50 Wereldkampioenschap Voetbal '74: openingsceremonie in Frankfort (NOS) 16.50 Verslag openingswedstrijd BraziliëJoegoslavië (NOS) 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Koffiebar (EO) De Engelse groep 11.59 zingt: „Not to us Lord"; „By the waters of Babylon"; „The Lord has done great things for us"; „Make a joyful noise before the Lord". 19.25 Zomaar een dag, film van de Collectieve Israël Aktie (EO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Het kleine land, film over de wereld van de insekten (EO) 21.10 Muziek uit studio 4 (EO) Eerste aflevering van een serie programma's waarin buitenlandse zangers en zangeressen worden voorge steld. Als eerste gast treedt de Amerikaanse zanger Dallas Holm op. 21.50 Nader bekeken (EO) 22.30 Zo ver van huis, tv-film (EO) 22.55 Looft den Heere, geestelijke liederen (EO) 23.20 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Rock Concert (VPRO) Eerste aflevering van de Amerikaanse serie .Hoek Concerten", opgenomen in Hollywood. Optredenden: Jim Croce, The Steve Miller Band, Seals Croft, The Doobie Brothers, Todd Rundgren en anderen. 19.45 Popeye (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.15 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 All in the family, tv-serie (VPRO) 21.00 De Toearegs, Britse dokumentaire film (VPRO) Deze dokumentaire gaaJt over een volk dat al eeuwen lang over de eindeloze zandvlakten van de Sahara zwerft. 21.55 The sleeping Tiger, speelfilm van de Amerikaans- Britse regisseur Joseph Losey (VPRO) 23.15 Den Haag vandaag (NOS) 23.30 Journaal (NOS) Defensieminister Vredeling mocht het in journaal en in Den Haag Vandaag wat moei lijk hebben met het nauwkeu rig afbakenen van wat hij nu precies had bedoeld met zijn „omgekeerde Rrezjnew-doctri- ne", toch denk je dan: de man heeft dat niet begerenswaardi ge baantje zelf gewild, laat hij zijn boontjes dan maar doppen zoals ze hem in de schoot ge worpen worden. Maar talloze mensen die wat lager op de ladder staan dan een minister hebben helemaai nooit wat te willen gehad. Om dat ze, bijvoorbeeld, al op twaalfjarige leeftijd aan het werk moesten en daar nu, vijf tig jaar later, zó genoeg van hebben dat ze nauwelijks kun nen wachten tot hun 65ste verjaardag die gepaard gaao met het verkrijgen van pen sioen. Dat soort mensen kwam aan de orde in Avro's documentaire „Ik heb m'n portie wel gehad", het laatste werkstuk van de in april overleden regisseuse-pro- ducente Adelheid van d°r Most. In dit niet door emot es gehinderde programma werd men geconfronteerd met een 63-jarige assistent-of fsetdru<c- ker die, van 's morgens acht tot *s avonds acht uur (zater dags tot tien uur) werkte en daar vijftien gulden per week voor mocht opstrijken. Een huidige tiener zou het als zak geld afwijzen. De man zei dan ook: „Wij zijn uit de tijd van de centjes, niet van de dub beltjes". Een 64-Jarige fagottist. eniee tijd geleden getroffen door een hartinfarct en nu geheel uitge schakeld, leek daar eigenlijk wel tevreden mee te zijn. Gek. Is Je eerste reactie, mooi mu ziek maken, dat kan toch noo.t gaan vervelen. Maar: „Ik vond net verschrikkelijk om naar de studio te gaan". De man nai géén plezier meer in zijn mu ziek, al lang niet meer, hij was ar overspannen van geraakt En zo waren er meer oudere werknemers die het graag vooi gezien wilden houden, die pen sionering op 60- of 55-Jarige leeftijd als de enige mogelijk heid zagen om daarna nog iets met hun leven te kunnen doen. Want geleefd hadden ze eigen lijk nooit omdat er gewerkt moest worden. Een uitstekend»» wat sobere documentaire. Echt leuk wil het in de amus?- mentsprogramma's van de AVRO toch maar zelden wor den. Waarschijnlijk omdat voortdurend de grootste geme ne deler in het oog moet wor den gehouden. Haaik Onrust, de regisseur van de inmidd^s gesloopte Ivoren Toren kwam met een als amusant bedoeld programma over de geschiede nis van de lucifer. Het was informatief om te horen dt in 1827 de Engelse drogist John Walker als eerste zwavelstokjes op de markt bracht, en het stille beeld van meneer Houben uit Weert die uit twaalf miljoen luciferhoutjes allerhande bouw werken had opgetrokken, zal ve len bij bleven a'ls een Illustra tie van de zinledigheid van me nig bestaan. De sketches gebaseerd op teksten van een toch prima Journalist als Cher ry Duyns. waren erg melig. Vooral omdat de uitvoerenden alle verstopte ironie met veel kabaal wegspeelden. Toen Duyns op bijna mompelende toon zelf achtergrond bij een scène leverde werd ineens dui delijk waar hij naar toe gewild had. Lachen en hier en daar gie ren en brullen was het ui teraard weer geblazen bij „Spel zonder grenzen", zonder me?- het meest verbeten amuse mentsprogramma, dat ditmaal met veel vertoon van technisch vernuft van het Zandvoortse circuit op de kijker werd afge vuurd. Al die spelletjes zijr: achter elkaar door komische schetsen voor meerdere dames en heren die op hun gezient vallen of in het water donde ren alsof dat hun hoogste doel is. Gelukkig kan die serie nog jaren doorgaan. INVALLER De Amerikaanse -producer Don Kirshner organiseerde in Hol lywood enkele popconcerten, de Don Kirshner's Rockconcer- ten. De VPRO-tv zendt vanavond (Nederland II, 19.10 uur een van die concerten uit, waarin Rodd Rundgren, Jom Groce, The Steve Miller Band en The Doobie Brothers optraden. Op de foto de Doobie Brothers. SCHIPHOL Een groep van 77 tie "Geef Max de zak" een 14-daag- minder-validen en minder-draag- se reis naar Majorca aanbood, op krachtigen uit Haarlem en omstre- Schiohol een hartelijk "Lang zal hij ken heeft gisteren Max Tailleur, die leven" toegezongen. Taüleur vierde muzikale fruitmandverzoekpls van en voor zieken. NCRV: 11.03 Drie draalt op verzoek. 12.03 (S) Drie sen de middag: Op de Hollandse i 13.03 (S) Drie tussen de mid< Ontroerend goed. NOS: DONDERDAG 13 JUNI NA 18 UUR HILVERSUM 1 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. PP.: 16.00 Uitzending Katholieke Partij N ed 18.30 Kleur, informatie taar over de kerk en samenleving NCRV: 19.00 (S) Leger des Hells- kwartier. 19.15 De kerk vandaag. 19.35 (S) Veel gevraagde gewijde mu ziek. 20.00 (S) Zo r naai. 8.30 De 1 Groenteman. 9.00 Schoolradio. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke en moderne muziek. 10.00 De Hitmeesters. UJ3A. op kosten i zijn i ADVERTENTIE JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot io% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de •=■1^ gekozen looptijd, een J=g EgP rente geeft van 7-9%. I MWÊÊÊ0 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK namelijk zijn 65ste verjaardag. Burgemeester C. van Stam van de Haarlemmermeer was naar de lucht haven gekomen om de vertrekkende groep uitgeleide te doen en om Max te feliciteren. Het vertrek van de groep, die per KLM naar Majorca vertrok, kreeg wegens de verjaar dag van Tailleur een extra feestelijk karakter. De actie "Geef Max de zak", is dit Jaar met speciale vergunning van minister Vredeling uitgevoerd door militairen van land-, lucht- en zee macht. Zij hebben bij particulieren zakken vol met oude kleren opge haald, die door Tailleur aan hande laren werden verkocht. Van elke 10- ton kon Max vier mensen een 14- daagse reis aanbieden. In totaal zijn van die actie tot nu toe 920 vakantiegangers naar Majorca geweest. De volgende groep maalkit waarschijnlijk de duizend vol. (S) Orgelconcert. 22.20 denking 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Hier en Nu. 22.50 De Wadden be dreigd. serie uitzending. (I). 23.05 (S) Muziek van Mozart. 23.55-24.0" Nieuws. HILVERSUM II 18.00 (S) Tijd vrij hobo en Francoise Bonnet, piano. 1.55 Beursplein 5 NOS: 12.00 Teris- 12.30 OverheldsuitzendmgVoor 13.50 Internationaal Spectrum, graimma. 14.45 Blik op Europa, infor matief programma. 15.00 Zoeklicht Nederland, reportages, commentaar en (15.59-16.03 Nieuws.) 20.05 Radiojournaal. 20.10 (S) Resi dentie orkest: hedendaagse kommen taren Jazz Spectrum hedendaagse mLVERS,;M Zeshoog houdt de lift wiiiw» -vMVTitnfo c+Hr, mo AR <"•»- KRO. 7.00 Nieuws. weer tegen, muzikale strip. 22.55 Ca baret-rofieL. 23.20 (S) Essay programma waarin Poster. 21.02 (S) Sesjun: Jazz live. 22.02 (S) De Hugo van Gelde ren Show. met o.a. de Nederlandstali- Top Tien en Kwiewljs. 22.55 Journaal. TROS: 19.05 (K George en Ira Gershwin. 22.15 (K) TROS Sport. IKOR: 22.50 (K) Drie momentopnamen ln Zuidoost-Azië do cumentaire. NOS: 23.35—23.40 (K). Journaal. Nederland II NOS: 18.35 (K) Fabeltjeskrant. 18.45 (K) Journaal. KRO: 18.55 (K) Doku mentaire: Het kind van de rekening. NOS: 19.25 (K) WK. Voetbal 74: Oost-DmtölandAustralië2120 (K) >al. 23.10—23.40 (K) W.K. 1 •74: samenvattingen. muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 8.45 Moeders wil is "ubade: Nieuw.., - verha- 11.55 Mededelin gen. 12.00 (S) Van twaalf gazlne. 18.30 (K) Aktualtteiten. (K) Zandmannetje. 18.55 (K) Nord- sohau-inagazlne. 19.26 (K) Sportpro gramma. 19.59 (Z/W) Programmao verzicht. 20.00 (K) Journaal en weer bericht. 20.15 (K) Kultureel magazi- 21.00 (K) Cannon, misdaadserie. dedelingen. 23.02 NOS: WK. Voetbal- 12.41 Echo Mededelingen; 12.30 het land; 21.45 (K) TV-< i 15.30 Nieuws. De Satésaus 3.02-7.00 (S) Matlnata: Nachtwacht, gevarieerde lichte muziek.' VRIJDAG 14 JUNI 1974 HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Dag met een Tussen thee en koffie. 10.03 (S) De Journaal. DUITSLAND II 18.45i K) Muzikaal intermezzo. 19.0" IK) Journaal. 19.15 |K) Dann reden - 1 21.15 (K) Kultureel magazine. 22.00(K) Voetbalmagazine. 23.0"

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 5